Leerlingen van bedrijf laten zien wat zij kunnen Openingsconcert met stijlvolle orkeststrale omlijsting m CONSTANT LAMP Regen veroorzaakte grote stagnatie Atletiek Ned. Jeugdkampioenschappen TAXI 13000 VOOR U EEN NIEUWE HAARD KOOPT GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS Bijzonder ongeanimeerde markt H. J. M. Bouchette legt ambt neer Met gestolen auto tegen boom A. VAN ALTENA Internationale harpweek Tennis in Zandvoort Ineke Pieksma wint enkelspel Minder huur voor duplexwoningen VELE SUCCESSEN VOOR „APOLLO" TROUWE ZANGERS GEHULDIGD NOZEMS PAKKEN AGENT BEET In de Grote Kerk Gratis orgelconcerten weer hervat Bé®® A j POST VERTRA GING De beurs vandaag: Twee tweede plaatsen voor HAV-juniores MAANDAG 10 JULI 1961 PAGINA 3 Expositie bij Conrad en Stork Hijsch Diploma's In Bree Haarlem e.o. Muziek Rijksinspecteur onderwijs In Sfiaarnefiarochie Ziekentriduum in Bloemendaal Duitse jongens in Amsterdam gepakt Na aanmaning 1500 m. kampioenschap KWF-V iswedstrijd Klaas de Vries-bokaal voor G. van Es HAARDENHANDEL DAT KAN U HONDERDEN GULDENS BESPAREN - Haarlemse Nachtegalen naar Huizen Concert van zondag Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd lussen 3 en 5 uur. Aanmelden: Smedesiraai 5 Vragen aan B. en W Diploma-uitreiking r.-k. Technische School ïlOH Uitstel jeugddag EDO-terrein HAARLEM, 10 juli Zaterdagmor gen is in de leerlingen-werkplaats van het 'bedrijf van Conrad en Stork Hijsch N.V. aan de Waarderweg op het Haar lemse industrieterrein, de jaarlijkse expositie geopend van werkstukken, welke in het kader van de „arbeidswed- strijd" door leerlingen van dit bedrijf zijn vervaardigd. Vijftig jaar geleden had deze „arbeidswedstrijd" voor het eerst plaats; men had toen reeds te kampen met een groot tekort aan vak kundig personeel. Om de leerlingen in die tijd „zin" voor het vak aan te kwe ken, riep de toenmalige directie deze wedstrijd met de daaraan verbonden expositie in het leven. Dit jaar namen ruim taöhtig leerlingen aan de wed strijd deel. Allen volgen bij Conrad Stork de bedrijfsopleiding, welke drie leerjaren telt; jongelui, die reeds een l.t.s.-diploma bezitten, kunnen het in twee jaar af. De tentoonstelling levert natuurlijk wat de kwaliteit betreft een grote ver scheidenheid van werkstukken op, aan gezien niet alleen de hoogste, maar ook de middel- en de lagere „klassen" mee doen. De leerlingen van het eerste leer jaar krijgen tamelijk eenvoudige op drachten. Dit is met opzet gedaan. Ook de jongsten moeten het idee krij gen, dat zij iets voor honderd procent kunnen afwerken. Voorts is de directie van Conrad van mening, dat de werkstukken na de ten toonstelling zoveel mogelijk practisch in het bedrijf moeten worden gebruikt. Dit geeft de leerlingen al enigszins het idee, dat zij persoonlijk het be drijf van voordeel zijn geweest. De directie van het bedrijf en een aantal vakbekwame oersoneelsleden veelal de eigen leraren van de jongens vormen een commissie, die de werk stukken keurt. Er worden in de drie klassen-groepen drie prijzen toegekend. Ofschoon iedere leerling, die met goed gevolg de drie leerjaren door maakt. en met succes deelneemt aan de (verplicht gestelde) wedstrijden, aan het eind van de cursus het nijver heidsdiploma B ontvangt, wordt hij óók in de gelegenheid gesteld het Be- metel-diploma te halen. Dit is een der belangrijkste vakdiploma's op metaalge- bied in den lande. De Stichting Be drijfsopleiding „Bemetel" is landelijk; verschillende commissies van deze stichting zijn belast met het toezicht houden op de opleiding van leerlingen, die te zijner tijd in aanmerking ko men dit verzwaarde examen af te leg gen. Alle Bemetel-werkstukken komen op een centraal punt bijeen en worden dan gekeurd door een speciale Bemetel- examencommissie; meestal gebeurt dit in Den Haag, waar de stichting ze telt. Een leerling, die gedurende de hele opleiding bij Conrad Stork op velerlei gebied uitblinkt, komt in aanmerking voor de Frederik Willem Conrad-prijs. Dit gebeurt echter maar zelden; waar schijnlijk wordt dit jaar deze prjjs niet toegekend. De tentoonstelling is buitengewoon aardig en overzichtelijk ingericht. De werkstukken van de verschillende klas sen staan ieder naar kwaliteit en ge aardheid tentoongesteld. Iedere klas heeft haar eigen hoek. Het meest inte ressant is natuurlijk de plaats waar de derde jaars hun produkten hebben HAARLEM, 10 juli De Harmonie- kapel „Kunstkring Apollo" heeft op het wereldmuziekconcours van het Belgi sche plaatsje Bree bijzonder fraaie resultaten behaald. De drumband van de harmonie, die onder leiding staat van de heer J. van Roosmalen, sleepte een eerste prijs in de wacht met 100% punt. De jonge tamboer-maitre Leo Bonkerk zag zijn prestaties beloond met een medaille, welke beschikbaar was gesteld door het ministerie van Kunsten en Wetenschap pen. Tijdens de marswedstrijden op het Vrijhof in Bree behaalde Apollo met 108 punten een eerste prijs met lof van de jury. Een zelfde prijs met eveneens lof van de jury kreeg Apollo voor haar prestaties tijden de concertwedstrijd. Daarbij stond de kapel onder leiding van de heer J. Groot. Vanavond zal de met zoveel Belgische lof overladen Kunstkring een mars door de stad maken. Het vertrek daarvan is vastgesteld om kwart voor acht vanaf de Grote Markt. (Advertentie) FILMS: CINEMA PALACE: Eichmann en het Derde Rijk 18 j.; (2e week); 2, 7 en 9.15 uur; FRANS HALS; Drijfzand der begeerte, 14 j.; dag. 2, 7 en 9.15 uur (ook zo.); di. 2 en 8 uur. LIDO: Sergeant X van het vreemdelingen legioen. 18 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Uit het leven van een zondige vrouw, str. volw.; 2, 7 en 9.15 uur; do .-cyclus (2, 7 en 9.15 uur): De oude man en de zee. 14 jaar. REMBRANDT: Bandeloos, str. volw.; (2e week); 2, 7 en 9.15 uur. ROXY. Tot en met zo. Scalperend schuim, 14 j.; ma. t.m. do.: Zes dieven en een danseres, 18 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur; STUDIODol, driest -n dorstig, a.l.; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo. 2.30 uur: Munchhausen in Afrika, a.l.; ma. en di. 8.15 uur: Indiscreet, 14 j.; wo. en do. 8.15 uur: Klokslag mid dernacht, 18 j. Maandag 10 juli N. Hervormde Kerk. Zandvoort, 20.30 uur: Concert N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist: [man Soeteman, hoorn, (,,'t Helm"). DIVERSEN Dinsdag 11 juli Parochiekerk Allerh. Driëeenheld, Bloe- mendaal: Ziekentridutim. Restaurant Brinkmann, 19.30 uur: Slui tingsavond Kath. Middelb. Handelsavond school. Dinsdag 11 juli Ned. Hervormde kerk, Beverwijk, 8 uur: concert door Marie Claire Alain uit Parijs. Vrijdag 14 juli Grote of St. Laurenskerk, Alkmaar, 11.15 en 12.15 uur: „Kaasmarkt concert". Organist: Piet Kee. opgesteld. Hier ziet men onder andere ingenieus gemaakte magazijnmolens en schakelkasten, welke reeds van een goed vakmanschap getuigen. Alles moet op de nvllimeter in elkaar pas sen. Bij het plaat- en constructiewerk is het haaks-zijn van enorm belang. De center-draaiers laten zien, dat zij al goed op de hoogte zijn van het aan brengen van schroefdraad en de leer ling-machinebankwerkers maakten de meest gecompliceerde instrumenten, zoals pulleytrekkers. Als bijzondere attractie voor de be zoekers was er een pop te zien, die geheel uit klinknagels bestond. Het was aan de vele bezoekers om te raden uit hoeveel nagels de pop was vervaardigd. Degene, die goed heeft g'eraden, zal bin nenkort worden gelukkig gemaakt met een fototoestel. Tijdens de tentoonstel ling waren de fabriekshallen ter be zichtiging opengesteld en verzorgde het personeel rondleidingen. HAARLE^M, 10 juli De rijksin specteur vhn het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, de heer H. J. M. Bouchette, is van zins zijn ambt neer te leggen per 16 oktober a.s. Hij heeft een daartoe strekkende ontslagaanvra ge ingediend bp de koningin. De heer Bouchette is nog een drietal jaren ver wijderd van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij verkiest enigszins ver vroegd heen te gaan als onderwijsin- specteur, omdat hij meer tijd wil vrij maken voor studie en activiteit op de gebieden die sinds jaren zijn inten sieve belangstelling hebben: de oecu mene en de plaats van de leek in de Kerk. Per 1 september 1956 is de heer Bou chette in Haarlem als rijksinspecteur benoemd. Hij volgde toen de heer W. Schoenmakers op, die een gelijke func tie te Venlo had aanvaard. Zijn begin tijd in de inspectie Haarlem welke mede Zandvoort en Bloemendaal om vat werd gekenmerkt door de toen juist vigerende bestedingsbeperking. Voordien was de heer Bouchette als inspecteur werkzaam in de inspectie Amsterdam, en wel sedert 1940. Tij dens de oorlogsjaren heeft hij geruime tijd gevangen gezeten wegens verzets activiteit in het kamp Amersfoort en in de gijzelaarskampen te Haaren en Sint Michielsgestel. De heer Bouchette is 9 augustus 1898 te Arnhem geboren, heeft zich na zp gymnasiale opleiding vooral toegelegd op de studie van de historie en de theo logie en is op het ministerie van O. K. en W. werkzaam geweest alvorens hij tot rijksinspecteur werd benoemd. In april van dit jaar werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje nassau. In katholieke kring en de kring van oecumenisch denkenden hebben van zijn jongste publicaties sterk de aandacht getrokken o.a. een critische beschouwing over het aanstaande concilie in het april nummer van 1960 van het blad „St. Adelbert" en een drietal artikelen, gedurende april en mei j.l. verschenen in „De Linie". HAARLEM, 10 juli Gisteren heb ben de heren J. J. Hazenbroek en J. M. Huneker de dag herdacht, waarop zij respectievelijk veertig en vijfentwin tig jaar lid waren van het parochiële kerkkoor van de parochie O.L.Vr. Ro zenkrans aan het Spaarne. Hoewel bei de jubilarissen aanvankelijk weinig be kendheid wilden geven aan hun jubi leum, is deze gedenkwaardige dag toch met alle luister gevierd, 's Morgens was er in de parochiekerk een plechtig ge zongen H. Mis, welke opgedragen werd door de moderator van het koor, kape laan N. Reus. Het parochiële kerkkoor zond onder leiding van de directeur-or ganist, de heer A. Goossens, de Missa Secunda Pontificalis van Lorenze Pero- si. Na de H. Mis werden beide jubilaris sen in de pastorie gehuldigd. Hierbij waren naast het voltallige kerkkoor, al le familieleden van de twee koorzangers aanwezig. Allereerst sprak pastoor P. van Gastele een kort woord. Hij ver geleek de zangers met twee bakstenen, die het hunne er toe bijdroegen, dat de muur (kerkkoor) overeind bleef staan. Zonder de noodzakelijke aanwezigheid van de twee stenen, zou de muur reeds lang ineen zjjn gestort. De pastoor zei vervolgens, dat de hele parochie de bei de trouwe zangers zeer dankbaar was. Hi; hoopte, dat zij nog lang de liturgie met hun stem zouden dienen. Namens de St. Gregorius-vereniging overhan digde hij beide zangers het ere-diploma van St. Gregorius. Tenslotte gaf pas toor Van Gastele ieder een grote doos sigaren ten geschenke. Ook vergat hij beide echtgenoten niet, die zich in de loop der jaren al heel wat eenzame avon. den hebben getroost, omdat de heren Hazenbroek en Huneker nooit een repe titie-avond overslaan. Na de woorden van de pastoor, sprak de heer A. Goossens, directeur van het koor, enkele hartelijke woorden van dank. Ook hij bood beide jubilarissen een rokertje aan. Mevrouw Hazenbroek en mevrouw Huneker werden verrast met een boeket anjers. BLOEMENDAAL, 10 juli Van dins dag tot en met donderdag wordt in de kerk van de Allerheiligste Drieëenheid in Bloemendaal het jaarlijkse zieken triduum gehouden. Op de drie dagen wordt 's morgens een plechtige Hoog mis opgedragen, 's Middags om twaalf uur is er handoplegging en aanbidding, terwijl elke dag besloten wordt met een plechtig lof. De predikaties worden gehouden door pater Gregorius van der Ven ofm. ZANDVOORT, 10 juli Twee Duitse knapen hebben zaterdagavond uit Zand voort een personenwagen gestolen. Met de giestolen auto zijn zij later in Amster dam tegen een boom gereden. Hoewel zij na het ongeval onmiddellijk de vlucht namen, werden zij een paar uur later door de Amsterdamse politie gegrepen. Na hun overbrenging naar Zandvoort bleek, dat zij die avond tot driemaal toe geprobeerd hebben met valse contact sleuteltjes geparkeerde auto's aan het rijden te krijgen. Diezelfde nacht werden uit het dorps centrum in Zandvoort nog twee perso nenwagens gestolen. De auto's zijn later onbeheerd aangetroffen, de een in Haar lem,, de ander in Amsterdam. ZANDVOORT. 10 juli In de nachl van zaterdag op zondag is er bij het vermaakcentrnm Oberbayern aan de Zeestraat gevochten tussen een groep nozems en enkele agenten van de Zand- voortse politie. Omdat zich hij dit cen trum een grote groep jongeren tamelijk luidruchtig ophield, maande een scooter agent enkelen uit de groep aan om door te lopen. Zii gaven hieraan geen gevolg en pakten de agen beet. Twee collega's in burger snelden de scooteragent te hulp. Ook werd om assistentie naar hef politiebureau gebeld. Kort daarna werd de rust hersteld. Enige tijd later werd de Zandvoortse politie gewaarschuwd, dat zich in een café enkele rumoerige jongelui bevon den. Toen de politie arriveerde, bleek een van de oproerkraaiers in het café de aanstoker van de rel aan de Zeestraat te zijn. De jongeman werd gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Daar maakte de politie tegen hem proces verbaal op. HAARLEM, 10 juli Het zwem- kampioenschap 1500 meter vre slag van Kring Haarlem Koninklijke Nederland se Zwembond, wordt dinsdagavond :n de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan verzwommen. Een serie da mes en twee series heren, waaronder Johan Bontekoe van HPC, zullen star ten. De kampioenschappen beginnen om zeven uur. HAARLEM, 10 juli Zondag had on der zéér grote belangstelling de jaar lijkse viswedstrijd plaats ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Om precies 5.30 uur waren 550 deelne mers aan de waterkant aanwezig. De weersomstandigheden waren buiten ver wachting vrij gunstig. Over een totale lengte van ca 11 km. was het parcours uitgezet. Er werd een felle sportieve strijd geleverd om de grootste bovenmaatse witvis. Omstreeks 8.30 uur werd het eindsignaal gegeven. Na controle bleek dat voor de eerste maal in het bestaan van deze wedstrij den de grootste vis was gevangen door een dame. Zij was 500 mannen de baas. Een brasem van 42.4 cm wist zij aan de haak te slaan. De Klaas de Vries bokaal gaat naai de heer G. van Es. met een totaal vangst van 15 bovenmaatse vissen. Op de tweede plaats eindigde de heer J. Geluk met 14 st., no. 3 de heer C. J. Jansen met 12 st., 4 en 5 de heren B. van Brienen en G. Mol ieder met 11 st., 6 en 7 de heren G. van Diemen en J. Apswoude ieder met 10 st., 8, 9 en 10 resp. de heren P. Cornelisse, H. Houwe- ling en C. J. Smit ieder met 9 st. To taal werden 897 bovenmaatse vissen ge vangen. De feestelijke prijsuitreiking met medewerking van „The Thomwood Players" o.l.v. Jan Doombosch met zan van Nellie Balk zal plaats vinden op donderdag 13 juli in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Aanvang acht uur. HAARLEM, 10 juli Met ingang van dinsdag 11 juli zullen op het gerestau reerde Müller-orgel in de Grote of St. Bavo Kerk weer regelmatig concerten worden gegeven. Deze gratis toeganke lijke orgelbespelingen vinden tot ok tober plaats op elke dinsdagavond van 8 tot 9 uur en op elke donderdag middag van 3 tot 4 uur. De serie concerten zal worden geo pend door de stadsorganist Piet Kee op 11 juli. Op donderdagmiddag 13 ju li zal de befaamde Italiaanse organist prof. Luigi F. Tagliavini, tevens docent aan de 7e Zomeraeademie voor Orga nisten, een concert van werken van ou de meesters ten gehore brengen. (Advertentie) eerst advies vragen bij de BRANDSTOFFEN- EN KLEVERPARKWEG 21 - TEL. 61183 en 51947 Wij hebben 35 JAAR ERVARING OP VERWARMINGSGEBIED. PERMANENTE TENTOONSTELLING VAN ALLE MERKEN HAARDEN. Rustige persoonlijke voorlichting. Ook 's avonds. Maak een afspraak. U wordt per auto gehaald en teruggebracht Gratis capaciteitsberekening van Uw kamers. AMSTERDAM, 9 juli De Interna tionale Harpweek die wordt gehouden op het Internationaal Toonkunstenaars Centrum: „Eduard van Beinum" te Bentveld, werd zaterdag geopend met een goed bezocht feestconcert in het Concertgebouw. Natuurlijk stond de harp in het mid delpunt van de belangstelling, maar de beide hoekdelen van dit concert gaven aan de harpprestaties een stijlvolle or kestrale omlijsting. Het waren de „Con certouverture" van J. B. van Bree en de bekende Haffner-Symphonie van Mo zart. Vele bewoners van de Amsterdamse „Van Breestraat" in de schaduw van het Concertgebouw zullen zich nauwe lijks bewust zijn van de belangrijke plaats, die J. B. v. Bree in de eerste helft van de vorige eeuw heeft ingenomen in het ontluikend Amsterdams muziek leven: dirigent van de concerten in Felix Meritis, van Toonkunst en Cae- cilia en van het kerkkoor in de Mozes en Aaronkerk, was hij een figuur van betekenis in de hoofdstad. Zijn werken zijn geïnspireerd op de composities van tijdgenoten, maar munten niettemin uit door een natuurlijke frisheid en effect volle harmonieën. Hiervan was deze zelden of nooit gehoorde Ouverture met pittige vaart gespeeld door het Kunst- maandorkest o.l.v. Anton Kersjes, een overtuigend bewijs. Zaterdag heeft wethouder D. J. A. Ge luk bekendgemaakt, dat de 17-jarige Frans de Lugt uit Lisse, leerling van de 3e klas van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade, de twaalfde prijs heeft gewonnen in de Europese teke ningen- en opstelwedstrijd 1961, uitge schreven door de Europese Beweging in Nederland. Frans de Lugt, die de prijs behaalde met een opstel over de verwezenlijking van de geleidelijke eenwording van Europa, zal op 23 juli de internationale prijsuitreiking in Turijn bijwonen. Daarna gaat hij tot 5 aug. naar een internationaal kamp in Engeland. Wethouder Geluk overhandigde hem namens de gemeente Haarlem een pas poort en een middelbare-scholier-legi- timatiekagrt, die vele faciliteiten in bin nen en buitenland geeft. Op de foto zet Frans de Lugt zijn handtekening op de legitimatiekaart. HAARLEM, 10 juli Iedere zomer trekken de Haarlemse Nachtegalen onder leiding van de dames Kampmeijer met een reiswagen erop uit, om in een van de sanatoria in ons land een uit voering te geven. Dit jaar zullen zij op 15 juli te Huizen optreden. Speciaal voor deze gelegenheid heeft de leidster het zangspel „Als Jorus beet genomen wordt" geschreven, waarin de dans een grote plaats inneemt. De cos- tuumpjes, die de jongens en meisjes hiervoor nodig hebben, zijn weer door ijverige handen gemaakt, zodat niets on beproefd is gelaten om de uitvoering tot een succes te maken. (Advertentie) Hoewel ons voorbericht tijdig ter post werd bezorgd, is ons gebleken dat door de vertraging in de bestellingen een aantal van onze vaste cliënten deze belangrijke mededeling niet hebben ontvangen. Wij delen hen mede, dat zij bij hun bezoek aan onze zaak een exemplaar van dit voorbericht in ontvangst kunnen nemen, zodat zij toch van de daarin genoemde aanbiedingen gebruik kunnen maken. HAARLEM - BARTEL JORISSTR. 24 - TEL. 20420 ZANDVOORT, 10 juli De regen ver oorzaakte zaterdag in het toernooi van de tennisclub „Zandvoort" een enor me stagnatie, die zondag slechts voor een deel genivelleerd kon worden. In vijf afdelingen kwam men tot een eind strijd; de afwerking in de overige afde lingen zal deze week pas kunnen plaats vinden. In het herenenkelspel plaatsten zich voor de halve-eindstrijd de Velpse gast B. Landwehr, de Amerikaan R. Balink, de zoon van de initiatiefnemer van het Knickerbockertoernooi, de D. V.V.'er D. Stradmeijer, die zijn single van het Knickerbockertoernooi en gast heer van verscheidene Nederlandse sportlieden, de D.V.V.'er D. Stradmeijer, die zijn single van Fred Neelissen cadeau kreeg, en de Beverwijker J. Groen. Het damesenkelspel werd een over tuigende zegen voor Ineke Pieksma, die in de halve-eindstrijd tegen haar stad genote Rijneke van der Linden welis waar alles moest geven (1-6, 6-0 en 10-8), maar in de finale met veel machtsvertoon Rietje Tervoort in straightsets kansloos versloeg; 6-2 en 6-3. Listig en beheerst werd mej. Ter voort met scherpe gespreide drives, nu en dan afgewisseld met een dropshot, door haar hoofstedelijke tegenstandster in de defensie gehouden. In de tweede set kon de Beverwjjkse door fanatiek ver weer en snel lopen tot 3-3 de score vol gen, maar moest toen volkomen leegge- speeld spoedig de laatste games af staan. Balink had reeds vijf partijen in de benen zitten, toen hij het met Van der Broek in de einstrijd van het he- rendubbel moest opnemen tegen het in gespeelde duo John Groen en Jan Ter voort. Speels wonnen de Beverwijkers de partij met 6-3 en 8-6. In de strjjd om de titel in het gemengd- dubbelspel werden de halve-eindstrijden overgeslagen. Marjan Moritz en Lis- sauer lieten de eer aan mevrouw Salo- mé en Hughan en Rietje en Jan Ter voort trokken zich terug ten gunste van mevrouw Eerenveld en Hartog. Hier door werd de einstrijd een volkomen Dash-aangelegenheid, na drie sets ge wonnen door het dubbel Eerenveld-Har- tog met 5-7, 6-2 en nogmaals 6-2. Met uitzondering van het damesen kelspel in de B-afdeling, dat door me vrouw Venekamp van de organiserende vereniging werd gewonnen en het ge- mengddubbelspel in de B-afdeling, dat een overwinning opleverde voor me vrouw De Graaf en jhr. Feith, kwam men in het B- en C-toemooi niet ver der dan de kwart- en halve-eindstrijden, zodat men deze week vrijwel iedere avond nog restanten heeft op te ruimen. Bij de prijsuitreiking werd de debute rende wedstrijdleider P. Janssen veel lof toegezwaaid. A-toernooi, H. E„ kwart-eindstrijden; B. Landwehr versl. E. Barten 6-2, 7-5; R. Balink versl. M. Boerma 7-5, 1-6, 6-4; D. Stradmeijer versl. F. Neelissen zonder spelen; J. Groen versl. A. Ter voort 6-2, 6-1. D.E., halve eindstrijden; mej. J. I. Pieksma versl. mej. R. V. D. Linden 1-6, 6-0, 10-8; mej. R. Tervoort versl. mej. Y. Harms 6-2, 6-0. EINDSTRIJD; mej. I. Pieksma versl. mej. R. Tervoort 6-2, 6-3 H.D., halve eindstrijden; J. Groen-J. Tervoort versl. Lissauer-Weijeram 9-7, 6-1; Balink-v.d. Broek versl. Stradmeijer-Prins 4-6, 6-4, 6-4. EINDSTRIJD: J. Groen-JJ. Tervoort versl. Balink-v.d. Broek 6-3, 8-6. G.D., eindstrijd; mevr. Eerenveld- Hartog versl. mevr. Salome-Hughan 5-7, 6-2, 6-2. B.-toernooi, kwart-eindstrijden; F. Lucassen versl. M. Gans 6-3, 6-8, 6-1; W. Schermerhorn versl. A. v. Tiel 3-6, 6-3, 10-8. D.E., halve eindstrijden; mevr. W. Venekamp versl. mevr. J. Huisman- Vaal 6-2, 6-2; mej. F. Salomé versl. mej. A. Broekers 6-1, 6-2. EINDSTRIJD: mevr. W. Venekamp versl. mej. F. Salomé 4-6, 6-4, 6-0. G.D., eindstrijd; mevr. de Graaf-jhr. Feith versl. mej. F. Salomé-Bijlsma 6-4, 6-2. C-toernooi, H.E., kwart-eindstrijden; H. Blokker versl. J. Eizema 6-2, 6-2; H. Vogelsang versl. A. Lenslink 7-5, 6-8, 6-3; J. Francken versl. B. Brokman 6-4, 6-1. D.E., halve-eindstrijden; mevr. T. v. Tilburg versl. mej. E. Borgerding 5-7, 6-1, 6-4. De bezoekers van dit concert smaak ten hierna het genoegen en de ongeken de weelde van het optreden van drie harpsolisten: de prijswinnaars van het Internationaal Harpconcours Israël 1959. Als eerste speelde de Amerikaanse harpiste Susann McDonald het Concert voor Harp en Orkest van Handel. Zin voor klankkleur en muzikale architec tuur bloeiden op in haar spel, dat de Franse inslag van haar Parjjse oplei ding verried. De rechterhand domineer de soms in enkele te gedecideerde scher pe klemken; het totaalbeeld was echter innemend en charmerend muzikaal. Onze landgenoot Edward Witsenburg (derde prijswinnaar in 1959) heeft in zijn spel van technisch kunnen een ver rassende ontwikkeling doorgemaakt. Hij gaf een overtuigende indruk van zijn gerijpte spelvaardigheid in de „Fantasia per arpa e piceolo orchestra" van Flot- huis. Een pretentieloos werk, sfeervol voor de harp geschreven. Tegen een orkestrale achtergrond van verfijnde klank ontwikkelt zich een speels en sim pel thema in de harp dat het verdere muziekgebeuren beheerst. Later neemt het orkest dit motief over, vrolijk en ongecompliceerd, doch niet met 'n over daad aan fantasie. De vroegere eerste prijswinnares, de Italiaanse harpiste Susanna Mildonian, gaf een eerste uit voering in Nederland van het „Concerto per arpa" van haar landgenoot Pizetti. Het is niet meer dan een middelmatig werk, een weinig verbrokkeld, en het werd bovendien niet accuraat door het orkest begeleid. Ongelijke inzetten en ritmische oneffenheden vertroebelden soms mèt het klankbeeld, de ranke guirlandes van haar fijn snarenspel T.Vr. Zondagavond verzorgden twee kunstzus ters met name de Franpaise Brigitte Deshais du Portail en de Amerikaanse Ruth Dahlstrom in het toonkunstenaars- centrum te Bentveld, een harpvoor- dracht. waarvoor grote belangstelling bestond. Beide dames zijn leerlingen ge weest van het Conservatoire National de Musique Paris, waar zij onder su pervisie van maitre Pierre Jamet het ruisende tokkelinstrument leerden be spelen op een wijze die veel respect af dwingt. Brigitte Deshais du Portail, die in 1959 aan het conservatorium te Pa rijs de eerste prijs behaalde, vertolkte tijdens dit recital o.a. werken van Bach, John Parry en Tournier. Uit het spel van deze musicienne ademde een muzi kale geest, die ons in iedere compositie verraste. De Amerikaanse Ruth Dahlstrom, eer- step rijs winnares in 1960 aan bovenge noemd conservatorium, speelde niet met die fijnzinnige lyriek, die ons zo trof bij de eerste deelneemster. Haar spel was soms te gespierd, doch in het im pressionistisch getinte Ghildrens Hour op. 25 van Marcel Grandjany toonde zij zich een veelbelovende virtuoze. Het harpfeest dat wordt afgewisseld met interessante lezingen, bleek tijdens deze eerste kennismaking in Bentveld op hoog niveau te staan. Het zelfgeko zen programma van iedere deelnemer (ster) wordt door twee vermaarde harp- Eedagogen, t.w. Phia Berghout en de uit onden afkomstige Maria Korchinka, beoordeeld. A. Krt. (Advertentie) HAARLEM, 8 juli Omstreeks 10 jaar geleden werd in Haarlem een aan tal z.g. duplexwoningen gebouwd. Deze woningen zouden hoogstens gedurende tien jaar dubbel bewoond worden, ter wijl op de huur een toeslag werd ge legd voor de kosten van de woning splitsing en de komende ontsplitsing. De samenvoeging van de meeste van deze woningen is voorlopig niet te ver wachten en het is billijk dat de toe slag, wanneer de termijn van tien jaren is beëindigd, komt te vervallen. Aldus merkt het Haarlemse raadslid, mr. M. D. Proper (C.P.N.) op in een schrij ven aan B. en W. In verband met een en ander stelt de heer Proper aan het College de vol gende schriftelijke vragen; 1. Hoeveel duplex-woningen zijn er in de gemeente Haarlem gebouwd en wanneer zijn deze voor het eerst ver huurd? 2. Is indertijd voor de duplex-wonin gen bepaald, dat de huur gedurende ten hoogste tien jaren werd vastge steld op 150 procent van het bedrag, dat als huur zal gelden bij de ophef fing van de tijdelijke splitsing? 3. Is Uw College bereid de bedoelde huurverhoging ongedaan te maken voor duplex-woningen, die reeds tien jaren zijn verhuurd en die wegens de heersende woningnood vooralsnog niet zullen worden ontsplitst? HAARLEM, 10 Juli Vrijdag 14 juli, 's avonds om half acht, zullen aan de geslaagde leerlingen van de r.-k. Lagere Technische School voor Haarlem en om streken in het gebouw van de Haar lemse Kegel Bond de diploma's worden uitgereikt. IHIItimilItllIlllUHItllHIlIHliUlllllllllllllllllllltltlllllllllllllllltlll AMSTERDAM, 10 juli. In verband met de toespraak van premier Khroesjt- sjev, als gevolg waar de Berlijnse kwestie weer in alle scherpte op de voorgrond is getreden, was de effecten beurs vandaag bijzonder ongeanimeerd. Het was een volkomen politieke markt, zoals men ter beurze zegt, en in zulk een markt wordt vrijwel niets onder nomen. Alle afdelingen hadden een ver laten aanblik en de koersen leden vrij scherpe verliezen. Nadat Hoogovens bijvoorbeeld jl. vrijdagavond al beneden de duizend procent waren gekomen, liepen zij vanmiddag nog verder achter uit en openden zelfs op 962. hetgeen een verlies t.o.v. vrijdagmiddag van ruim 40 pnt. betekende. Ook Philips daalde weer beneden de duizend procent en. wel tot 984, een verlies dersalve van 15 pet. Unilever wist betrekkelijk goed weerstand te bieden. Maar AKU daalde tot 408 een verlies van 16 pet. Kon. Olie was op f 116,80 f 2 beneden het slot van vrijdag. In de cultures werden in de eerste tape geen noteringen vernomen. Voor zover in de scheepvaartafdeling koer sen tot stand kwamen, wisten zij niet aan een zekere druk te ontkomen. Vandaag is de inschrijving op de uit gifte van f 25 min W, pet- obligaties a pari van de Kopenhaagse Telefoonmjj. Het Damrak bleef lusteloos gestemd, te méér daar ook de Westduitse beurzen een flauwe stemming vertoonden. Vorig opening Slot 10/T 4% Ned. I960 l 4% Ned. 1959 4V« Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned Handel Mi). Cerl Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. ld. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mi). Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever Wilton-Fyennoord Billiton 2e Dordtsche Petr. ld st. (f 50 nJc.) Kon. Petroleum 50 ld. stocks HoD. Amerika Lt)n Java Ch PJ- K.L M. Kon. Ned Stoomb. Mi) K.PJ4 Ned. Stoomv. MIJ. v Nlevelt v. Ommeren Rott Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Interlinie Robeco Ver. Bezit Rentespaarbrleven Rentespaarbrleven 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 2',4 A'dam '56 m 2% Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb. Heyn KI obl 102 tl 101% 101H 327% 113 129% 424% 211 350 765 152.50 319 723 388 1004% 540 625 1001% 772 279% 500 554% 118.80 11.90 163% 159 82.50 156 194 345 153 163% 217.50 246 146 143% 85% 96% 96% 98 100% 125 96 409% 965 986 116.7# 163% 190% 162 162 HAARLEM, 10 juli Hoewel er dit jaar geen kampioenschap was wegge legd voor de juniores van de H.A.V. „Haarlem", was er voor coach Joop van Drunum met twee tweede en één derde plaats voor zijn pupillen, toch geen reden tot ontevredenheid. Op de 100 m. van deze op de Nenijtebaan te Rotterdam gehouden Nederlandse jeugdkampioenschappen moest H. Vlam volkomen volgens de verwachting zijn meerdere erkennen in het Groningsi sprintfenomeen Frits Boss. Z(jn tweed plaats betekende echter een waardig afsluiting van de eerste helft van h seizoen voor deze dit jaar zo plotselin naar voren gekomen H.T.S.-leerling i: Warmenhuizen. In de halve finale, waarin hij achte. Boss tweede werd, liet Vlam 1,8 sec voor zich noteren. Vanwege de sterke rugwind kon deze strijd echter niet als clubrecord erkend worden. Adri Schaper was de enige Haarlem mer, die men van tevoren kans op een titel had gegeven. Nadat Adri de eerste ronde op kop had gelopen, werd hij echter ingesloten en hiervan maakte de volkomen onbekende Heystek gebruik om een grote voorsprong te nemen. Met een felle sprint wist Adrie toen nog net de tweede plaats te bereiken. Zijn tijd was 2 min. 15. Op de 1500 m. rehabiliteerde Mons Wejjers zich enigszins voor een tot dus verre matig seizoen door op verassende wijze de derde plaats te veroveren. Ook hij had een matige tijd 4 min. 18.3. „Holland" had met twee finaleplaat se o niet te klagen, Mary v. d. Raadt werd vierde op het hoogspringen (1.45 m.) en Hans van Ballegoy zesde op de 110 m. horden in 15.8 sec. HAARLEM, 10 juli Door de slechte iddag, is R FHMSCMHR F WD Y U P L Y' ddag, is de generale repetitie, we aan de jaarlijkse jeugd' ersomstandigheden van zaterdag- gd- op het E.D.O.-terrein, mislukt. De ommissie van voorbereiding heeft der- ïalve moeten besluiten, deze voor de jeugd zo prettige sportdag uit te stel len tot zondag 16 juli. De twee duizend kinderen van de verenigingen Bato, Vo- lo, EDO en EHS, zullen hun sportieve energie dus nog een week moeten be waren. PRIJSUITREIKING Op woens dag 12 juli zullen aan de deelnemers van de Arbeidswedstrijd van Conrad Stork te Haarlem de prijzen worden uitgereikt. De feestelijke bijeenkomst, die om acht uur 's avonds begint, vindt plaats in de boven-kantine. De pont zal vanaf half acht regelmatig overvaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3