NASOETION zwijgt over N ieu w-Guinea-contacten Eventueel later bestelling van Brits oorlogsmateriaal „Vincentius" op nieuwe wegen CONSTANT INDUS «s Nieuw Jaarbeursbestuur is minder „topzwaar" Meer licht in duistere Theater-kwestie SPORTNIEUWS Ook in Londen informeel beraad? Totale sluiting Internationaal congres in Amsterdam Mijnwerker tot priester gewijd Kruisverhoor van Adolf Eichmann alleen 's middags U bent twéé keer geslaagd, Deelnemers en bedrijfsleven in raad van advies vertegenwoordigd WETHOUDER CONTRA B. EN W. Vier met veertien goed" in toto Expectation snel naar succes k Jk MAANDAG 10 JULI 1961 PAGINA 6 Frans bioscoopbedrijf dreigt België zal bijzonder invoerrecht op kaas niet verminderen als U en draagil Resultaat van vier maanden overleg Nereus en Aegir op tweede plan in Hamburg Yolanda Balas bereikt „droomgrens"1.90 m. V. Zwemmen op de Bosbaan Judith DE NIJS en Corrie Schimmel tikken gelijk aan Nederlandse zwemmers zijn de Fransen op vele fronten de baas Kampioene mej. Bakker springt 5.89 m. ver Courses Groningen Sportflitsen Courses Duindigt Loyal verovert het Zilveren Schild Derde testmatch ENGELAND WEER NAAST AUSTRALIË Mevr. Heemskerk voor in strijd om schaaktitel (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 8 juli Generaal Nasoe- tion, die hedenavond om elf uur naar Caïro vertrekt, na vier dagen in Enge land de gast te zijn geweest van de Britse regering, ontving hedenochtend de pers in zijn Londens hotel. Het duur de maar enkele ogenblikken voordat duidelijk werd, dat het spel van vraag en antwoerd vrijwel uitsluitend zou gaan over het conflict over Nieuw-Guinea. Het belangrijkste punt was onge twijfeld de vraag of Nasoetion tijdens zijn bezoek aan Londen „informele" besprekingen had gevoerd met ande ren dan zijn officiële gastheren. Nasoe tion ontweek het antwoord, doch de wijze waarop hij zulks deed wekte bij uw correspondent en andere aanwezi gen de indruk, dat inderdaad een of meer informele ontmoetingen hadden plaats gevonden. De generaal zei na melijk. dat hij aan de hetrokken in formele contacten, die hij in de loop van zijn Europese tournee had ontmoet, de belofte had gedaan dat hij hun namen niet zou onthullen en in het geheel niets openbaar zou maken. Nadat de vraag in andere vorm her haald was en Nasoetion opnieuw had verklaard dat hij zijn gegeven woord niet kon breken, vroeg een slimmerik of hij bereid was te verklaren of hij de belofte om te zwijgen had gedaan sinds maandagavond. In het nauw ge dreven. verklaarde de generaal, dat hij de belofte had gedaan sedert zijn ont moeting met prof. Duynstee. Uw cor respondent is er van overtuigd, dat Nasoetion met belanghebbende partijen „informele" besprekingen heeft gevoerd, ofschoon hieraan dient te worden toe gevoegd dat het Engels van de gene raal niet altijd gemakkelijk verstaan baar was. Verder verklaarde de generaal, dat zijn besprekingen met de Britse rege ring tot opzet hadden gehad het In donesische standpunt ten aanzien van een aantal kwesties te verduidelijken, inzonderheid de kwestie van het geschil tussen Indonesië en Nederland. Hij meende dat de Britse regering tenge volge van zijn bezoek een beter begrip toonde voor het Indonesische standpunt en Nasoetion noemde zijn bezoek dan ook bevredigend. Op de vraag of hij nieuwe wapenen had besteld in Engeland, antwoordde de generaal, dat zulks niet het geval was, doch dat hij oorlogsmateriaal had bezichtigd met het oog op even tuele latere bestellingen. Hij had bij zonderheden over zijn bevindingen gestuurd naar zijn staf in Djakarta. Omtrent de uitgebreide schaal, waar op Indonesië bezig is zich te bewapenen, vooral met hulp van Rusland, verklaar de hij dat Indonesië geen andere keus had. Sedert Nederland was begonnen met het zenden van militaire verster kingen, oorlogsvliegtuigen (hij sprak van bommenwerpers en scheen de Ame rikaanse Neptunes te rangschikken on der de categorie van bommenwerpers) en vooral sedert de aankomst van de „Karei Doorman" zag zich Indonesië genoont zich te wapen tegen deze Ne derlandse bedreiging. Voelt Indonesië zich werkelijk be dreigd?, vroeg iemand. Nasoetion ant woordde, dat de Nederlandse vloot zich drie jaren geleden binnen Indonesische wateren had begeven. Het jaar daarop zond Nederland de Karei Doorman naar West-Guinea. Dit had geleid tot verhoogde bezorgdheid aan de kant van de Indonesische regering. Waarom, zo vroeg men, kocht Indonesië op zo grote schaal Russische wapenen? Het ant woord luidde, dat hiervoor twee rede nen waren. De eerste was, dat de Wes terse mogendheden selectief waren in het soort en de hoeveelheid wapenen, welke zij bereid waren te leveren aan Indonesië en restricties oplegden, ter wijl de Russen niet discrimineerden en geen restricties oplegden. De tweede re den was, dat Indonesië voor Westerse wapenen moest betalen in contanten, hetgeen bezwaarlijk was voor een land, dat bezig was zijn economie op te bouwen. Rusland daarentegen gaf kre dieten op lange termijn. Doch Nasoetion verklaarde enige malen, dat Indonesië zijn beleid niet had gewijzigd en nog steeds hoopt Nieuw-Guinea langs vreedzame weg toe te voegen aan de staat Indonesië, zulks oo grond van het feit, dat Nneuw- Guinea* gedurende 350 jaren deel had uitgemaakt van de kolonie, die sedert haar onafhankelijkheid de naam Indo nesië had gedragen. Hij zei dat het de bedoeling was van Indonesië om Nieuw-Guinea een zekere mate van autonomie te geven, ook in politiek opzicht. Het argument, dat de Papoea's recht hadden, voorbereid te worden op het verwerven van zelfbestemmings- recht en dat zij zich nog in het stenen tijdperk bevonden, wees Nasoetion van de hand door op te merken, dat de kustbewoners van Nieuw-Guinea even ver gevorderd waren als de Indo nesiërs. toen de laatsten hun onaf hankelijkheid verwierven; en men moest, volgens hem, niet vergeten dat 95 procent van de Indonesiërs, toen zij onafhankelijkheid verwierven, onge letterd waren. PORTUGEES TIMOR? Maakt Indonesië eveneens aanspraak op Portugees Timor? Het antwoord luidde ontkennend. Portugees Timor had nooit behoord tot de Nederlandse gewesten. Maakte Indonesië eveneens aanspraak op Oost-Guinea? Het ant woord luidde wederom ontkennend op dezelfde gronden. Nasoetion verklaar de dat, indien Nederland en Indonesië het onderling eens werden over Nieuw- Guinea, Australië zich zou schikken in het vergelijk tussen beide landen. Men vroeg de generaal eveneens of er meer Indonesisch militair personeel zijn opleiding ontving in Oost-Europa dan in het Westen. Dit was niet het geval, zei de generaal. In Amerika alleen waren honderd officieren van de Indonesische strijdkrachten opgeleid. Maar het sprak vanzelf dat, als Indo nesië een Russisch oorlogsschip kocht, zij een Indonesische bemanning naar Rusland stuurde om haar op te laten leiden voordat het schip, bemand door Indonesiërs zich naar Indonesië kon begeven. Vanavond vliegt Nasoetion naar Caïro, waar hij slechts een dag zal verblijven. Dit bezoek diende voor namelijk beschouwd te worden als een beleefdheidsbezoek, ofschoon Nasoetion verwachtte ontmoetingen te hebben met de leiders van de Egyptische strijdkrachten. LONDEN, 10 juli Volgens de diplo matieke correspondent van de „Sunday Telegraph" zou de Britse regerin_ in be sprekingen met de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, duide- li'k hebben gemaakt, dat Indonesië's „rechten" op westelijk Nieuw-Guinea niet bij voorbaat kunnen worden aan vaard als vanzelfsprekend, en dat de in woners van Nieuw-Guinea een stem in het kapittel behoren te hebb' PARIJS, 10 juli Het Franse bios coopbedrijf, dat ondanks enkele verla gingen van de lasten nog steeds aan een zeer zware fiscale druk is blootge steld, maakt een bijzonder moeilijke tijd door. De xploitanten zijn aan de ver huurders niet minder dan drie miljoen nieuwe franken aan filmhuur verschul digd, een bedrag, dat momenteel onmo gelijk uit eigen middelen kan worden afgelost. Aangezien de regering tot nu toe nau welijks gehoor heeft gegeven aan ver zoeken uit het bedrijf om de exploitatie minder zwaar te belasten en meer arm- s!ag te geven, is er onder de bioscoop exploitanten grote ontevredenheid ont staan, die tot uiting kwam op een on langs in Reims gehouden vergadering van de Franse bond van bioscoopexploi tanten. Op deze vergadering is het be stuur met algemene stemmen gemach tigd, verstrekkende maatregelen voor te bereiden, waaronder een totale sluiting van de Franse bioscopen, ongeacht de politieke en sociale gevolgen. AMSTERDAM, 10 juli Het afgelo pen weekend waren jonge Vincentianen uit alle delen van Europa hier bijeen op een internationaal congres om zich te bezinnen op het thema „Apostolische Caritas van vandaag en morgen". De jongerenconferenties van de St. Vincentiusvereniging komen in alle lan den tot nieuwe bloei. Allerwegen vragen ontwikkelde jongeren zich af, wat in het maatschappelijk bestel de taak van de leek is en waar de staat of de kerk deze taak moet overnemen. Houden de deelnemers aan de jongerenconferenties zich in Nederland in het algemeen als leek bezig met wat men het arbeidster rein van de maatschappelijk werker kan noemen, in vele andere landen zijn de sociale noden doorgaans groter en is men genoodzaakt zijn taak uit te brei den tot jeugdwerk, armenzorg, zieken verpleging enz. Gemeen heeft men in alle landen, dat een belangrijke plaats wordt toegekend aan studie en bezm- J u Daarnaast vinden de jongeren dat het St. Vincentiuswerk nog teveel door een oudere generatie wordt gedragen en te verstarde vormen heeft aangenomen. Vorig jaar hebben de conferenties in Parys voor het eerst een internatio naal congres belegd, dat enerzijds een groot succes werd (zevenhonderd deel nemers), anderzijds echter hierdoor gro te organisatorische moeilijkheden ver oorzaakte, zodat men dit jaar het aan tal deelnemers tot honderd heeft be perkt. Daardoor kon men alle aandacht richten op het thema van het congres, dit degelijk ^voorbereiden, de lezingen in vier talen op stencils overnemen, en aan discussie en zelfstudie een funda mentele plaats toekennen. Zoals boven al vermeld werd. wensten de deelnemers aan het congres zich te bezinnen op de vragen: Is nu de maat schappij steeds geordender vormen aan neemt en zo groot mogelijke rechtvaar digheid betracht wordt, de caritas van de leek nog nodig? Is deze caritas al leen al niet noodzakelijk omdat zij men selijker is en juist omdat zij grotere mo gelijkheden tot apostolisch werk biedt? Moet derhalve de maatschappij in haar naar perfectie neigende sociale verzor ging geen ruimte laten voor de leek? Om de discussie op deze vragen in te leiden, spraken chtereenvolgens: drs. W. M. I. van den Ende, secretaris van het bisdom Rotterdam, die een historisch overzicht gaf van de verhouding kerk- staat-maatschappij-individu en een beschouwing wijdde aan de huidige si tuatie; mr. dr. G. van Rijsbergen C.M., die in het kort de christelijke visie op de hedendaagse samenleving en de be tekenis daarvan voor de moderne mens besprak; en de heer Josef Schreiber, algemeen secretaris van de St. Vincen tiusvereniging in Duitsland over de op dracht tot caritas in de wereld van van daag en morgen. Tijdens het minder serieuze gedeelte van het congres bood de gemeente Am sterdam aan de deelnemers een rond vaart door grachten en havens aan. Het congres werd 's avonds besloten met een gezamenlijk diner en een gezellig sa menzijn. VALKENBURG, 10 juli De Limburg, se mijnwerkerszoon Ben de Vries uit Mariarade-Hoensbroek, die jarenlang het vak van zijn vader heeft uitgeoefend en zelfs het diploma schiethouwer be zit, is zaterdag in de kloosterkapel van de slotzusters Benedictinessen alhier, door mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond, tot priester gewijd. Mijnwerker Ben de Vries deed zijn priesterstudies aan het instituut voor late roepingen te Duiven en aan het scholastikaat van de paters Oblaten van Maria te Gijzegen (B.). In de intieme kring van zjjn familie leden droeg de oud-mijnwerker giste ren zijn eerste H. Mis op, geassisteerd door zijn broer pater Herman de Vries O.M.I. Samen met pater De Vries werd za terdag nog een lid van de paters Obla ten van Maria gewijd: pater Inno Gijs- berts O.M.I. uit Geldrop. Bij gelegenheid van deze plechtigheid waren alle fami lieleden van de jonge priester present, zelfs zijn vijf in Australië verblijvende broers, die met hun vrouwen en kin deren waren overgekomen. De vader van deze neomist mocht van de doktoren op de wijdingsdag van zijn zoon even het ziekenhuis verlaten. JERUZALEM, 10 juli (U.P.I.) In het proces tegen Adolf Eichmann heeft rechter Mosje Landau vanmorgen ver klaard, dat de verdachte lichamelijk niet meer in staat is zowel 's ochtends als 's middags een kruisverhoor te on dergaan. Kort voordat de zitting begon, werden de aanklager, Gideon Hausner, en verdediger, dr. Robert Servatius, naar de vertrekken van de rechters ge roepen. Zij keerden na een paar minu ten naar de rechtszaal terug. Om 8.58 uur kwamen de rechters binnen. Onmiddellijk maakte Landau bekend: „Aan de rechtbank is door de verdediging verzocht de verdachte, in verband met zijn lichamelijke toestand, niet zowel 's ochtends als 's middags aan een kruisverhoor te onderwerpen. Na vertegenwoordigers van beide partijen- te hebben gehoord, hebben wij met dit verzoek ingestemd". Na deze medede ling werd het proces onmiddellijk ver daagd tot vanmiddag half vier. Eichmann had om vijf voor half negen zijn vaste plaats ingenomen. In derdaad zag hij er niet best uit. Zijn gelaat stond bleek en vertrokken en herhaaldelijk likte hij zich nerveus de lippen. Kolonel David Ofer, die het bevel voert over de politiemannen die met de bewaking van Eichmann zijn belast, vertelde: ..Hij voelt zich niet goed. Hij heeft het wat met zijn zenu wen te kwaad". Het gerucht heeft de ronde gedaan, dat Eichmann een hartaanval had nadat het kruisverhoor j.l. vrijdag was begon nen. Dit gerucht is echter niet bevestigd. DEN HAAG, 10 juli België zal niet voldoen aan een Nederlands verzoek het bijzonder recht op (1e Invoer van harde en halfharde kaas te verminde ren. Het verzoek was, op instigatie van het produktsehap voor Zuivel, door het Nederlandse ministerie van Landbouw en Visserij via de landbouwattaché in Brussel gedaan. Aanleiding ertoe wa ren de klachten, die de Belgische kaas importeurs hebben geuit over de ver liezen, die zij hebben geleden door de revaluatie van de gulden. Zij verzochten het produktsehap, bij de minister van Financiën aan te drin gen op het ongedaan maken van die schade door toe te staan dat facturen over leveringen van voor de revaluatie tegen oude koers werden vereffend. Het bestuur van het produktsehap wilde aan dat verzoek met voldoen, maar meende dat er voor de Belgische impor teurs wel mogelijkheden konden zitten in een verlaging van het bijzondere in voerrecht. Het Belgische ministerie van Land bouw heeft nu echter laten weten, dat het in de revaluatie geen aanneem baar argument ziet voor een dergelijke verlaging. Het zou niet logisch zjjn de Belgische zuiveleconomie in zekere zin de ge volgen van die revaluatie te laten dra gen. Ook wordt in de brief van het Bel gische ministerie opgemerkt dat de in Nederland gevolgde kaasproduktiepoli- tiek op basis van door de regering ge steunde industriemelk de Belgische pro ducenten voor een zwaar concurrentie- probleem stelt. Het bijzonder recht dekt bij lange na niet het verschil tussen de melkprijs, ontvangen door de Nederlandse voort brenger en de melkprijs die overeen komt met de verkoopprijs der Neder landse kazen. t Advertentie) (Advertentie) PERSOONSHAVEN 68 Telefoon 77515 (2 lijnen) Monogram-, Sier- en Steenringen; in moderne en klassieke uitvoe ring. Dames- en Herenhorloges in goud, doublé en chroom. Op de seconde nauwkeurig Uw juwelier zal- U gaarne adviseren bij Uw keuze. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 10 juli Na vier maan den intensief overleg tussen de Jaar beurs, deelnemers en tet georganiseer de bedrijfsleven is overeenstemming bereikt ten aanzien van de richtlijnen, waarlangs de reorganisatie van de Jaar beurs zich moet voltrekken. Enerzijds was er ontevredenheid over de gang van zaken bij de deelnemers, waaruit zich een gevolmachtigd comité heeft gevormd en anderzijds bestond er in de kring van de Jaarbeurs zelf verschil van mening omtrent het te voeren beleid. De taak van de nieuwe directeur, drs. J. H. D. van der Kwast, is tot nu toe wel in hoofdzaak geweest om de partijen tot eensgezindheid te bren gen. Hij kan zich nu gelukkig prijzen, dat het gevolmachtigd comité, de contactcommissie technische ten toonstellingen en vakbeurzen en de gezamenlijke adviescommissies tot besluiten zijn gekomen, waaraan de raad van beheer, het algemeen be stuur en de aandeelhoudersvergade ring zaterdagmorgen unaniem hun goedkeuring hebben gegeven. De raad van beheer is uitgebreid met zeven leden, waardoor in dit thans ne gentien leden tellend college het deel nemers-element beter tot zijn recht komt. De nieuwe leden zijn: mr. A. E. C. de Groot van Embden, oud: voorzitter van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel, die als on der-voorzitter zal optreden in plaats van mr. J. Milius, daar deze in verband met zijn hoge leeftijd (72 jaar) zijn funktie heeft neergelegd; ir. W. van Osselen, directeur Gispen's Fabriek voor metaalbewerking N.V. en voorzit ter van de Federatie Metaal- en Elek trotechnische Industrie; jhr. H. A. C. van Riemsdijk, hoofd-directeur van Philips en bestuurslid van de vereni ging voor fabrieken op electro-technisch gebied; dr. J. V. Egberts, directeur N.V. Landré en Glindermans Werk tuig- en Gereedschaphandel en voorzit ter van de Vereniging voor Handel in Bouwmachines en Transportmidde len; de heer N. D. van Goethem, direc teur van de N.V. Noorde'iike Industrie voor vezelbewerking; de heer L. ter Strake, directeur van een tricotagefa- briek en vice-voorzitter van de Ned. Textieljaarbeurs en de heer H. Zeiler, directeur van de Gerofabriek en voor zitter van het gevolmachtigd comité van deelnemers. Zoals bekend zal de Textieljaarbeurs niet aan ue Voorjaarsbeurs 1962 in Utrecht deelnemen, maar uit het toe treden van haar vice-voorzitter tot de raad van beheer mag men concluderen dat het instituut toch niet volledig de banden met de Kon. Ned. Jaarbeurs heeft verbroken. Men moet de thans uitgebreide raad van beheer zien als een overgangsfase naar een nieuwe bestuurstructuur, waarbij naast één representatief be stuurscollege van betrekkelijk kleine omvang en een hieruit te vormen klein dagelijks bestuur, een raad van advies komt te staan, waarin door de deelne mers en het georganiseerd bedrijfsle- (Van onze correspondent) ARNHEM, 9 juli Na maanden lang talmen is het college van B. en W. vorige week voor de dag gekomen met een nota over het conflict tussen het bestuur van de Toneelgroep Thea ter en de schouwburgcommissie van de gemeente Arnhem. Het verbazingwekkende aan die nota was, dat B. en W. bereid bleken, aan (le wensen van Theater in december 1960 ultimatief gesteld grotendeels tegemoet te komen. Menigeen vroeg zich verbaasd af, waarom de leiding van Theater niettemin mei goedvinden van het stichtingsbestuur besloot, Arnhem vaarwel te zeggen en per 1 sep tember 1962 haar intrede te doen in de leiding van het Rotterdams Toneel. Op die begrijpelijke vraag gal de nota overi gens niet het antwoord en daarmee bleef de kwestie-Theater een duistere zaak. Zaterdag hebben de Arnhemse raads leden opnieuw een nota ontvangen, dit maal echter van de zes man sterke schouwburgcommissie, waarvan wethou der J. Bronkhorst voorzitter is. In deze no* drukt de commissie haar verbazing uit over de nota van B en W. Zij zegt, dat zij tegen de afspraak in, niet is ge hoord en beschuldigt het college er van, in de nota allerlei onbelangrijke details ter camouflage van de interne moeilijk heden van Theater als strijdmiddel te gebruiken tegen het beleid van de schouwburgcommissie. Als voorzitter van die commissie heeft wethouder Bronkhorst nu dus openluk partij gekozen tegen de meerderheid van B. en W. De situatie blijkt nu aldus: de meerderheid van B. en W. neemt ten opzichte van Theaters wensen een sterk tegemoetkomende houding aan, terwijl de schouwburgcommissis een daaraan tegenovergesteld standpunt inneemt. In haar nota geeft deze commissie in zicht in de beheerstaak van de schouw burg en in de resultaten van dat beheer. Wijziging van de tot dusver gevolgde publieksorganisatie zou zij een belang rijke stap terug achten. Voorts vindt zij, dat het repertoire van Theater, hoe ar tistiek ook, slechts door een betrekkelijk kleine intellectuele bovenlaag van de schouwburgbevolking naar waarde kan worden geschat maar voor het grote pu bliek niet aantrekkelijk is. Het gemid delde bezoek aan Theatervoorstellingen ligt aanzienlijk lagei dan bij die der drie westelijke gezelschappen. Tenslotte pro duceert de schouwburgcommissie cijfers waaruit moet blijken, dat Theater van de schouwburg niet het volle pond heeft gekregen. Voor wat bedrijfsvoorstellin- gen betreft heeft Theater volgens de nota in de zeven jaren van het bestaan van de groep geen enkel Initiatief ontwikkeld. Tenslotte noemt de schouwburgcom missie, die de pers nimmer inlichtingen heeft willen verstrekken, thans haar toe vlucht tot een bericht in de Volkskrant van 1 mei 1961, waarin o.a. wordt ge zegd, dat de directie van Theater al aan Rotterdam was gebonden voor de com missie van goede diensten haar werk kon beginnen. Dit bericht, als bijlage aan de nota toegevoegd, is echter in strijd met een verklaring van mr. Briët, voorzitter van Rotterdams Toneel, dat na 7 december 1960 het overleg tussen Rotterdams Toneel en Theater „afge daan en gesloten" was. De directie van Theater had toen nl. de zekerheid van de medewerking van B. en W. zoals trouwens uit de nota blijkt. De schouwburgcommissie bleef zich evenwel zo lang verzetten, dat Thea ter zich, met instemming van het stichtingsbestuur ten einde raad opnieuw tot Rotterdam wendde, mede uit de op feiten steunende verwachting, dal ook de commissie van goede diensten zou stran den op het verzet van de schouwburg commissie. Intussen is de duistere kwestie rond Theater ook door de nota van de Schouw burgcommissie nog niet opgeklaard. Het wachten is op wat het stichtingsbestuur over de kwestie ter tafel zal brengen. Vermoedelijk wacht deze daarmee tot na de raadszitting van 17 juli, waarin het Theaterconflict aan de orde zal ko men. ven zelf aan te wijzen vertegenwoordi gers zullen zitting nemen. Dit is dus een principieel verschil met de tot nu toe optredende adviescommissies, die door het Jaarbeursbestuur werden aan gewezen. Alle zaken van enig belang voor deelnemers, zullen door deze raad van advies worden behandeld. Wat de dagelijkse gang van zaken betreft, is het van betekenis dat de di rectie grotere bevoegdheden krijgt, waarmee wordt tegemoet gekomen aan een verlangen, dat sterk onder de deel nemers heeft geleefd. De voorzitter van de raad van beheer, dr. G. van der Wal, heeft zich hiermee van harte akkoord verklaard en zich toch al bij voorkeur willen bepalen tot leiding ge ven bij het uitstippelen van de grote lijn. Men verwacht, dat met de verwe zenlijking van het reorganisatieplan, waarvoor de statuten moeten worden gewijzigd, twaalf tot achttien maan den zullen zijn gemoeid. Voorlopig is daarom reeds een raad van advies in het leven geroepen, waarin ook het bedrijfsleven zo goed mogelijk is vertegenwoordigd, doch de heer Van der Kwast is er vóór, dat dit in de toekomst nog in ruimere mate het geval zal zijn. Thans zijn in deze voorlopige raad opgenomen ir. W. F. M. Muller, direc teur technische afdeling R. S. Stokvis en Zn., voorzitter van de contactcom missie technische tentoonstellingen en vakbeurzen, als voorzitter; F. L. Har tong, directeur N.V. Tankfabriek, en G. C. J. Schoemaker, directeur van In- ventum, als vice-voorzitters; H. P. van den Aardweg Czn., directeur Bühr- mann's Papiergroothandel; G. J. Dijk stra, verkoopleider F. Dijkstra's ver- li chtingsomamentenfabriek; G. J. A. Goossen, directeur Joh. J. Goossen en Zn. N.V.; B. A. Honig, directeur N.V. Betonfabriek De Meteoor; A. A. Koot, directeur J. P. Wyers; ir. B. A. Kruit hof, directeur Verenigde Ingenieursbu- reaux; J. van Lier, directeur Groot handel „Aristo", H. G. Pellikaan, di recteur afdeling publiciteit R. S. Stok vis en Zn.; P. L. van der Pluym, direc teur N.V. E. Wessels en Zn., en C. Reyne, directielid fa. Reyne en Zn. Vermoedelijk zal namens Philips de heer Wirtz toetreden, terwijl het zeker in de bedoeling ligt ook een vertegen woordiger van het klein- en middenbe drijf te vragen. Het algemene beleid van de Jaar beurs zal sterker dan voorheen op haar internationaal karakter worden gericht. Daarvoor zal een zeer intensieve pro paganda In het buitenland worden ge voerd, teneinde meer bezoekers en ook deelnemers van over de grenzen aan te trekken. HAMBURG, 10 juli Tijdens de al hier gehouden internationale roeiwed- strijden, waaraan ook door Nederlandse ploegen is deelgenomen, is de lichte jonge vier van Aegir (Groningen) in 7 min. 14.7 sec. als tweede geëindigd achter Lübeck, dat een tijd van 7.13.54 noteerde. In het nummer lichte oude vier werd het Amsterdamse Nereus derde in 7 min. 12.75 sec. Ook hier was de overwinning voor de ploeg van Lübeck, die de 2000 meter aflegde in 7 min. 05.11 sec. Aegir finishte als der de bij de oude vier in 7.02.38. De Kieler R.C. zegevierde op dit nummer in 6.55.20. Bij het nummer jonge acht werd Aegir tweede in 6.32.53 achter Wannsee (6.26.98), terwijl de Groningse ploeg bij de jonge vier de derde plaats bezette in 7.40.48. Hier ging de zege naar favo riete „Hammonia" uit Hamburg in 7.25.63. BOEDAPEST, 10 juli Yolande Ba- las, de winnares van het nummer hoog springen tijdens de Olympische Spelen van Rome, heeft zaterdagmiddag te Boedapest haar wereld- en Europese record opnieuw verbeterd. Zij bracht het op 1.90 meter. Het is de dertiende maal dat zij het wereld- en Europese record scherper stelde. Op 14 juli 1956 veroverde zij te Boekarest de records voor de eerste maal. Zij bracht deze toen op 1.75 me ter. Via 1.76 m, 1.78 m, 1.80 m, 1.81 m, 1.82 m, 1.83 m. 1.84 m, 1.85 m, 1.86 m, 1.87 m en 1.88 m op 1.90 meter. In dit seizoen kwam de lange Roemeense atlete op 15 april te Boekarest al tot 1.87 meter en op 18 juni te Warschau tot 1.88 meter. De laatste voetbaltoto van dit seizoen heeft een inleg opgeleverd van f 284.732.-. Daarvoor zorgden 227063 deelnemers. De eerste prijs bedraagt f 42.710, de tweede een derde prijs elk f21.355. Vier gelukkigen meldden zich met veertien goede uitslagen. AMSTERDAM, 10 juli De jaarlijk se zwemwedstrijden op de Bosbaan, ge organiseerd door de zwemverenigingen DJK en Het IJ, hebben dit jaar een record aan deelnemers/sters gehad. De voor de tiende maal gehouden 2 km- wedstrjjd heeft vooral bij de dames vrije slag een summum aan spanning opgeleverd. Na een titanenstrijd eindig den Corrie Schimmel van 't Gooi en Judith de Nijs (De Robben) gelijk in de zeer goede tijd van 27 min. 54.6 sec. Astrid Ording van 't Gooi werd derde in 28.03.4. Even spannend als de persoonlijke strijd, was die tussen de teams van De Robben en Naarden. Ditmaal waren het De Robben die de beker voor een jaar mee mochten nemen. Bij de heren was het de H.P.C.-er Bontekoe die met ruim verschil de 2 km vrije slag won. Rie van Baarle van S.Z.C. legde beslag op de eerste plaats bij de 2 km schoolslag dames in 33.07.9, terwijl de jeugdige Kalkman bij de heren won. De Vlaardinger maakte een uitstekende tijd van 32.16.6. MANTES LA JOLIE, 10 juli Tij dens zwemwedstrijden in het 25-meter- bad van het Franse plaatsje Mantes la Jolie hebben de Nederlandse zwem mers goede successen geboekt. Op de 4x 100 meter wisselslag estafette finish te een Nederlandse ploeg, bestaande uit Jan Jiskoot, Gerrit Korteweg, Ron nie Kroon en Wieger Mensonides met ruime voorsprong op Frankrijk. De tijd van onze landgenoten was 4 min 17,3 sec, tegen de Fransen 4.24,5. Ronnie Kroon won vervolgens de 100 meter in 57,0 sec., vóór de Fransen GottJvalles met 59,3 sec. en Kamou met 59,6 sec. De 100 meter Vlinderslag ein digde in een gemakkelijke overwinning voor Korteweg, in 1.03,4, terwijl op de 100 meter schoolslag Mensonides winnaar werd in 1.13,1. De Fransman Boulanger eindigde hier als tweede met een tijd van 1.15.7. Bij de afwezigheid van de Franse troef Ohristophe eindigde Jan Jiskoot op de 100 meter rugslag als eerste in 1.05.0, vóór de Elzasse- Bertsch, die er 1.05,7 over deed. ROTTERDAM, 10 juli Bü de door DOS op de Nenjjtobaan georganiseerde Nederlandse jeugdkampioenschappen atletiek, waarvoor zeer grote publieke belangstelling bestond, zijn de presta ties in het algemeen aan de matige kant gebleven. Dit was in grote mate het gevolg van het fe.it, dat er voor deze wedstrijden, tegen de traditie in, een vrije inschrijving bestond, zonder voor afgaande selectie door het stellen van een limieteis op de verschillende num mers. Tot de goede prestaties, die er deze middag geleverd werden, behoort onge twijfeld de tijd van 12,- sec., die mej. Boele van DCV op de 100 meter liep. Haar prestatie kan helaas niet als re cord worden erkend, omdat er tijdens de race van te groot windvoordeel spra- kè was. Hetzelfde overkwam de Hage naar Zwolsman van V en L die de 110 meter horden, in 14,4 sec. aflegde. Ook hier beïnvloede rugwind de prestatie in belangrijke mate. Vermelding verdienen eveneens de prestaties van Van Herpen op de 300 meter (35 sec.), het meisje Noorduyn (AV '23) bij het kogelstoten (15.11 m.) en de P.P.-er De Geus bij het speer werpen (60 meter). Voorts won de AAC- er De Winter het verspringen met 6,77 meter, terwijl bij de meisjes mej. Bak ker (Atleta) op dit nummer met 5.89 m. uitstekend voor de dag kwam. GRONINGEN, 10 Juli. - De uitslagen van de te Groningen gehouden drave rijen luiden: Baronesse hollo-prijs (1940 m): 1. Zanzibar W. H. Geersen), 2.54.4 - 1.31.8. - 2. Yellowlegs. - 3. Zombra Hes perus. (Tot. win. 2,20 pl., 1,60, 2,60, 3,90 gek. 8,30 cov. 7,60. Mary Axkit-prjjs (1940 m): (le afde ling), 1. Zizi's juweel (B. U. de Jong), 2.55.2, 1.31.3. - 2. Zandra H. van Sophia. 3. Yzolde. Tot. win. 2,80 pl. 1,50, 2,90, 3,10, gek. 8,80, cov. 9,90. Nike van Hollo-prijs (1200 m): 1. At- letha J (B. U. de Jong), 1,53, 1.34,2. - 2. Actie Scotch. - 3. Antha Thelma. Tot. win. 8,50 pl. 3,80, 3,10, 4.gek. 5,—, cov. 5,60. Peter Spencer-prijs (1900 m): met autostart, 1. Xiphias W (J. Wagenaar jr.), 2.43.8, 1.26.2. - 2. Vateur. - 3. Wachtel P. Tot. win. 4,pl. 4,60, 2,20, gek. 7,50, cov. 17,60. Pragmaticum-prijs (2260 m): voor studentenrijders: 1. Xetra (H. Brou wer), 3.22, 1.28.6. - 2. Q Bascom. - 3. New Spencer. Tot. win. 11,50 pl. 4,00, Sir Hollo-prijs (2260 m.): 1. Turdus (M. R ------ 1,90, gek. 18,20, cov. 5,90 - H( Musica S (M. ftozema)), 3.14,9, 1.24,7. - 2. Willemarie GS. - 3. W Petrosia van Hiddum. Tot. win. 4,50 pl. 1,30, 1.60, 1,80, gek. 16,30, cov. 5,60. Amatrice kampioenschaps-prijs (2260 - Hollandia (M< 1.24,9. - ip. Tot. win. 3,gek. 13,00, cov. 5,60. m.): 1. Xuthus 3.11.9, 1.24, ollandia (Mej. A. M. V. Rijswijk), 3.11.9, 1.24,9. - 2. Harley. - 3. Wiebeline Wip. Tot. win. 3,10 pl. 2, Vanity Hanover-prijs (1900 m.): 1. Uivers (H. D. O. Jillings), 2.41.3, 1.24.9. 2. X Henny D. - 3. Vera M. Tot. win. ƒ20,60 pl. ƒ3,30, ƒ2,90, ƒ3,60, gek. 25,40, cov. 10,00. Mary Axkit-prijs (1940 m): (2e afde ling) 1. X Saint (J. M. Lugies), 2.53.7, 1.29.5. - 2. X Double Six. - 3. Zoritha. Tot. win. 33,50 pl. 6,50, 2,10, 2,20, gek. 36,90, cov. 4,10. Wordly Hanover-prijs (2840 m): 1. Xirene Hollandia (A. Siderius), 4.08.2, 1.27.4. - 2. Washington. - 3. Volann O. Tot. win. 7,80 pl. 1,90, 1,40, 1,80, gek. 19,40, cov. 6,20. Totalisator-omzet 99.045. De Spaanse wielrenner Bahamontes heeft zondag met overmacht de Grote Prijs v an Riberac op zijn naam gebracht. Het Amerikaanse paard „Globemas- ter", gereden door jockey John L. Rotz, heeft te Chicago de bekende klassieke Arlington-ren gewonnen. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR, 10 juli Duindigt bood zondag een programma van tien koersen, daarvan vier voor de vol bloeds. De renliefhebbers kwamen dus op deze middag behoorlijk aan hun trek ken. De klassieke Dianaprijs voor de driejarige merries, met 3000,- voor de winnaar, was het hoofdnummer. Hier voor kwamen vijf deelnemers aan de start. Alleen Solita was teruggetrokken. Hoewel gedacht werd, dat voor Expecta tion 2400 m. te ver was, won zij vrij ge makkelijk. Goede tweede was Slsse Sol- fero. Tourloka viel erg tegen en eindig de nog achter Marian. Bij de tweejari gen was Marina de verwachte winnaar in de Coareze-prijs. De uitslagen; Heldina Gregonprijs: 2040 m., 14 deeln. 1. Yostra (Raymakers) 1.26 9; 8,10, 3,30; 2. Zampa van Papenhoef 2,60, C. 6,80 koppel 18,70; 3. Zion B 3,50. Coarazeprijs: 1100 m., 4 deeln. 1. Mari na (Kammerzelt) 1.09.9; 56 kg., 1.90, 1,10. 2. Seven Sisters 56 kg. 1.10, C. 2.50, Kop pel 3,90. 3. Etoile du Sud 56 kg. Hanover Gregorprijs: 1400 m. 6 deeln. 1. April Love (Knijnenburg) 1.33.1; 6.10, 1.70; 2. Axkit Hollandia 1.10, C 7.50, kop pel 5.10; 3. Amigo. Herold Mac G.-prijs: 2500 m. 9 deeln. 1. Zeno (Verg'ay) 1.29.-, 3.20, 1.10; 2. Yas- mine 1.10, C 2.80, koppel 8,50; 3. Xylan- der V. 1.10. Dianaprijs: 2400 m., 5 deeln. 1. Expec tation (v. d. Kraats) 58 kg., 2.38.9; 1.70, 1.40; 2. Sisse Solfero 58 kg. 4,- C 6.90, koppel 11.70; 3. Marian 58 kg. Haroldprjjs: 2100 m., 15 deeln. 1. Ylite Rose (Knijnenburg) 1.25.-, 2.90, 1.70; 2. Untrepid 4.20, C 11.10, koppel 3.90; 3. Winny Cliff, 5.50. Het Zilveren Schild - amateurs, 2600 m. 6 deeln. 1. Loyal (E. v. Dijk) 2.57.7; 67 kg, 7,-, 3.10; 2. Peter Pau 66 kg. 1.50, C 3.70, koppel 7.60; 3. East Wyn. Hanover T.-p"rijs: 2100 m., 8 deeln. 1. Winston Hanover (W. Leeuwenkamp) 1.24.7, 5.-, 1.50; 2. Wendy Hollandia 1.20, C 5.40, koppel 3.10; 3. Victory Queen 1.30. Ardanprijs; 2000 m. 8 deeln. 1. Ishan (Delbrassinne) 55 kg. 2.09.7, 2.60, 1.50; 2. Country Girl 56 kg. 1.50, C 3.30, koppel 10.60; 3. Amourette, 57 kg., 3,-. Herman J.-prijs: 2500 m., 8 deeln. 1. Sammy Mars (de Vlieger) 1.24.6; 5.40, 1.80; 2. Sorento 2.10, C 5.60, koppel 16.70; 3. Vico B. S. 1.80. Toto-omzet 148.447,50. LEEDS, 10 juli Het voortreffelijke werk van de fastbowler Freddie True- man is er de oorzaak van, dat Enge land al op de derde dag van- de derde testmatch tegen Australië de overwin ning veilig heeft gesteld. In vier maiden-overs nam hij maar liefst vijf wickets. De „Aussies", die in hun eerste innings voor 237 runs all out waren, kwamen hierdoor in de twee de innings niet ver dan 120 punten. En geland goed voor 299 runs" in de eer ste innings kon derhalve de tweede innings op 82 voor 2 afbreken. Enge land won deze derde testmatch, die te Leeds is gespeeld, dus met 8 wickets. De Engelse batslieden hadden slechts een uur nodig om het totaal van de Australiërs te passeren. Na drie van de vijf wedstrijden van deze rubber is de balans weer in evenwicht. Austra lië zegevierde in de eerste ontmoeting, de tweede eindigde in een draw en de derde was voor Engeland. ROTTERDAM, 10 juli Zondag is de zevende partij van de tweekamp om het schaakkampioenschap van Nederland voor dames tussen mevr. Vreeken en mevr. Heemskerk gespeeld. Mevrouw Heemskerk zegevierde na 38 zetten. De zesde partij werd afgebroken. De stand in de tweekamp luidt; 1. mevr. Heems kerk 3 pnt. 2 afgebroken partijen, 2. mevr. Vreeken 2 pnt. 2 afgebroken partijen. DELFT, 10 juli Technische Hoge school: Kand, wertuigk. ing.P. Ham- merschlag, Bilthoven; T. Jansen, Nijme gen; J. Klein, Leeuwarden; J. Schreu- dei, Leeuwarden; H. van der Veen, Eind hoven; J. Voorhagen, Rotterdam en C. Wondergem, Vlissingen. Wisk. ing.: C. Koot, Oosterhout; H. Lemei, Den Haag, Scheik. ing. :R. Addink, Delft; H. van Amerongen, Den Haag; L. van den Berg, Sluiskil; A. de Graaf, Arnhem; J. de Graauw, Prinsenb-ek; Jhr. J. van Heemskerck van Beest, Naarden; J. Kruis, Rotterdam; mej. J. Kwik Kien Hwa, Delft; D. van der Meer, Rotter dam; W. Meyberg, Den Haag; Over- schie, Delft; H. Pasmen, Hilversum; R. Raats, Heemstede; R. Voorhoeve, Den Haag; R. Weishut, Den Haag; mej. S. Tieleman, Den Haag. Scheepsbouwk. ing.: B. Huizenaar, Rotterdam; C. Prin- giers, Delft. AMSTERDAM, 10 juli Vrije Uni versiteit. Doet. klass. lett.: J. Terwee, Amsterdam. Kand. klass. lett.: L. de Graaf, Amsterdam. Kand. Econ. A. v. d. Schoor, De Bilt, A. Schuppers, Voorburg, C. Spil, Deventer, S. Brou wer, Wommels. NIJMEGEN, 10 juli R. K. Univer siteit. Kand. klassieken: mej. A. Jans sen, Nijmegen en de heer M. Luijber, Nijmegen. Doet. theol.: de paters J. Willemse O.P., Nijmegen (cum laude). C. Dupont O.P., Nijmegen en D. Bar rett O.P, Nijmegen. Kand. Gesch.: A. Hille, Breda, W. Hermans, Nijme gen, H. Rutten, Eygelshoven, F. v. d. Broek, Oss, P. Donders, Brummen, J. Haas, Heerlen, E. Honee. Meerssen, Th. Claessens, Oirlo-Venray. J. La- mers, Huissen, A. van Can, Tilburg, J. Jansen, Ravenstein en pater H. Lan- sink O. Carm., Nijmegen (cum laude). Doet. geneeskunde le ged.: de dames J. Feuerberg, Nijmegen, J. van Hins- berg, Geleen, M. de Jong, Alphen (N.B.), en de heren Th. Baks, Laren- Barchem, E. v. d. Bosch, Nijmegen, J. var Boxel, Dongen, J. Brentjens, Nij megen, W. van Erp. Nijmegen, G. Es- sens, Eindhoven, J, van Kerkhoff, Nij megen, A. Kramers, Geleen, J. Motke, Breda, J, Peperkamp, Beneden Leeuwen, H. Poot, Bergen, F. Pijnenborg, N ij mo ge. H. Vingerhoets, Nijmegen, G. Wal hof, Goor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6