Evangelische Kirchentag in West-Berlijn Pankow-regiem verhindert komst van Oostduitsers D van Wenen GENIET VAN'N DAG VAN DE LUCHTVAART IN MOSKOU M OOST-DUITSLANDHALT AAN NATIONALISATIES V Katanga viert zijn eigen onafhankelijkheidsdag Westerse diplomaten en V.N. negeren alle festiviteiten Zesduizend bierviltjes Wandelen in de regen Eerste hulp, oud en modern Jonge Duitsers op t.v. Bokspringende jongens De nood der Oostduitse protestanten Geen Geest Marinier vermist in Nw.-Guinea Vluchtelingen uit Israël mogen niet meer terug Capsule van de Ontdekker 26 geborgen Pankow kampt met economische crises Kleine bedrijven en winkels toch maar liever particulier Gecontroleerde ontwapening allerbelangrijkst V.N. wijzen Belgisch adviseur uit Film over eerste ruimtevaart Complot tegen Léon Degrelle? mum Toespraak Adenauer: Gagarin in de hoofdrol MAANDAG 10 JULI 1961 PAGINA 7 BERLIJN, Juli e laatste twijfel, dat de Oostduitse communisten hun protestantse landge noten zullen verhinderen deel te nemen aan de tiende „Evangeli sche Kirchentag", die van 19 tot 23 juli a.s. in West-Berlijn zal worden gehouden, is thans weg genomen. De „Volkspolizei" is begonnen de ,,Kirchentag"-affi- ches van de reclamezuilen en re clameborden te verwijderen. Ook werden predikanten van Oostber- lijnse protestantse kerken ge dwongen de aankondigingen en programma's Van de „Kirchen tag" uit de kerkportalen weg te halen. Protestanten der Oost duitse gemeenten zullen geen vergunning krijgen om tussen 18 en 24 juli naar Berlijn te reizen, waar zij van de oostelijke in de westelijke sector zouden kunnen slippen om de „Kirchen tag" bij te wonen. Geen enkele autobus-ondernemer in Oost- duitsland zal gedurende die dagen vergunning krijgen voor een rit naar Berlijn. BEGIN ER NU MEE iTliSi 4 V.S. voert chemicaliën uit naar Tsjecho-Slowakije BERLIJN, 10 juli (Rtr., U.P.I.) Erich Honecker, lid van het politieke bureau van de Oost duitse communistische partij, heeft er in een redevoering, die gisteren is afgedrukt in het par tijblad „Neues Deutschland", op aangedrongen dat de nationalisa tie van kleine bedrijven en win kels onmiddellijk wordt gestaakt, zulks ter verbetering van de eco nomische toestand. Reeds ver richte nationalisaties van derge lijke bedrijven, zoals bakkerijen, slagerijen en restaurants, zouden zoveel mogelijk ongedaan moeten worden gemaakt (Van onze correspondent in Bonn) Ook tegen het vervoer van West duitse protestanten naar Berlijn is thans de campagne begonnen. De Oostduitse spoorwegen hebben ge weigerd om de Westduitse „Bundes- bahn" zes extra-treinen met „Kirchen- tag"-gangers van de Bondsrepubliek via Oostduits gebied naar Westberlijn te laten rijden. De leiding van de „Kirchentag" wil nu proberen om 20.000 deelnemers per autobus naar Berlijn te laten overbrengen. Dit zal moeten geschieden met autobussen, die geregelde diensten tussen bonds- republikeins gebied en Berlijn onder- Na de topconferentie van de Grote Vier in 1955 sprak men over de Geest van Genève en na de informele besprekingen tussen Eisenhower en Khroesjtsjev in 1959 werd door som mige optimisten gesproken over de Geest van Camp David. Bij beide gelegenheden waren er in het westen velen die geloofden in een werkelijke Internationale ontspanning, die ver oorzaakt zou zijn door de ontmoe ting van oost en west op het hoogste niveau. Maar de jongste bijeenkomst van de regeringsleiders van de twee machtigste mogendheden ter wereld heeft geen aanleiding gegeven tot gevaarlijke illusies. De gesprekken tussen Kennedy en Khroesjtsjev in de Oostenrijkse hoofdstad hebben geen overspannen commentaren opgeleverd over een Geest van Wenen. Vóór de Amerikaanse president met de Rus sische premier ging praten, had hij overigens alles in het werk gesteld om te voorkomen, dat er onverantwoor delijke verwachtingen werden gewekt. Hij heeft daar goed aan gedaan, want sinds de Weense informele ontmoe ting van de Grote Twee is het interna tionale klimaat allerminst verbeterd. Eisenhower zei in 1959, dat het westen nooit onder dwang van Mos- kou in een topcon- T ferentie zou moeten BUITENLANDSE toestemmen. Hij verklaarde zich la- KRONIEK ter eerst bereid aan J een ontmoeting der regeringsleiders deel te nemen, nadat Khroesjtsjev het ultimatieve karakter had ontnomen aan de Russische eisen inzake West- Berlijn van november 1958. Toen die topconferentie tenslotte gehouden zou worden, gebruikte Khroesjtsjev het U-2-incident als aanleiding om de bijeenkomst te torpederen. Het westen heeft nu meer redenen dan ooit om uiterst gereserveerd te staan tegen over het d enkbeeld van een nieuwe formele cpnferentie van regeringslei ders. Khroesjtsjev probeert nu door drei gende taal de westerse mogendheden naar cfe conferentietafel te krijgen. Hij heeft gezegd, dat de Sovjet-Unie nog vóór het einde van dit jaar een vredes verdrag zal sluiten met Oost-Duits- land, en zaterdag heeft hij bovendien aangekondigd dat de Russische de fensiebegroting met eenderdt verhoogd Zal worden, terwijl de aangekondigde inkrimping van de Russische strijd krachten met 1,2 miljoen man voorlo pig is afgelast. Khroesjtsjev pro beert het westen te intimideren. Met alle mogelijke middelen tracht hij de Internationale spanning op te drijven. De westerse regeringsleiders zullen bet hoofd koel moeten houden. Con cessies aan Moskou kunnen het ge vaar slechts vergroten. Het gaat er nu om wie de sterkste zenuwen heeft: Kenn«dy of Khroesjtsjev, houden. Dergelijke regelmatige dien sten kunnen de Oostduitse communis ten formeel niet verbieden, hoewel zij ongetwijfeld zullen proberen om ook dit massa-vervoer te hinderen. Extra-autobusdiensten zouden zij, evenals extra-treinen, kunnen verbie den. Er is nog niet bekend, wat de houding van de „regering" in Pankow en haar organen aan de zonegrens de „Volkspolizei" zal zijn jegens het normale autoverkeer naar Berlijn met ,,Kirchentag"-deelnemers. For meel kunnen zü dit verkeer niet verhinderen, noch verbieden. De er varing heeft echter geleerd, dat de „Volkspolizisten" met een go-slow- actie een overdreven scherpe con trole van de Westduitse auto's, van de passagiers en hun bagage en een bewust langzaam invullen van de for mulieren of het afstempelen van reis- passen of andere reisdocumenten het autoverkeer tot enkele tientallen wagens per dag kunnen reduceren. Op deze wijze zouden nog vele „Kir- chentag"-deelnemers uit Berlijn kun nen worden weggehouden. Tot dusverre is de „Kirchentag" ook die de Duitse katholieken plegen te houden altijd nog een aangelegenheid over-de-zone- grens-heen geweest. Er hebben aan de kerkdagen nog immer deelnemers uit West- en Oostduitsland kunnen deel nemen. Voor het eerst schijnt die medio dezer bij de protestantse „Kir chentag" niet meer het geval te zul len zijn, ook al zal een enkele Oost duitse protestant, die in Oost-Berlijn woont en vandaar makkelijker naar West-Berlijn kan komen er vermoe delijk in slagen om de bijeenkomsten en vergaderingen in het westelijke deel van de stad bij te wonen. In Oost-Berlijn zullen alleen kerk diensten worden gehouden. Alle ove rige bijeenkomsten zijn verboden. Desondanks heeft de „staatssecreta ris voor kerkelijke aangelegen heden" der „regering" in Pankow, Hans Seigewasser wiens eigen zoon overigens naar Westduitsland is gevlucht openlijk beweerd, dat het een „leugen" is, dat Oost-Berlijn de „Kirdhentag" of Oostduitse deel neming daaraan heeft verboden. „Wij hebben onze burgers slechts afgeraden", aldus Seigewasser, „om aan de Kirchentag deel te nemen. Wij willen hen niet in gewetenscon- flikten brengen". Ofschoon de Oostduitse communis ten de „Kirchentag" tot een politieke kwestie hebben verklaard, zijn van de zijde van het ,,Kirchentag"-presidium allerlei voorzorgsmaatregelen geno men om te verhinderen, dat de poli tiek (en dat is onder de gegeven om standigheden natuurlijk voornamelijk de Duitse en Berljjnse- kwestie, die door het memorandum van Khroesj tsjev in het middelpunt der belang stelling zijn gekomen) ook maar enige rol zou kunnen spelen. Het presidium heeft Pankow de schriftelijke garantie gegeven, dat de regerende burgemees ter van Berlijn, Willy Brandt als burgemeester van de gaststad niet tot de ,,Kirchentag"-deelnemers zal spreken. Het had de president van de Oostduitse „Volkskammer", Dieck- mann. uitgenodigd om als protestant) namens de Oostzone een slotwoord te spreken. Dieckmann heeft er niet eens op geantwoord. HOLLANDIA, 10 juli (A.N.P.) 23 juni is de sergeant der mariniers C. Meijers op het eiland Misool in Ned.- Nieuw-Guinea alleen op jacht gegaan en hiervan niet teruggekeerd. Hij nam daar deel aan een oefenpatrouille van het korps mariniers. Er werd een op sporingsactie op grote schaal gehouden, waarbij onder meer leden van het korps mariniers, landmacht, politie en de bur gerbevolking werden ingeschakeld. De opsporing werd zeer bemoeilijkt, omdat het eiland Misool dun bevolkt, berg achtig en zwaar bebost is. Daar men na vijftien dagen van intensief zoeken naar de vermiste militair tot dusver nog geen succes heeft gehad moet het ergste worden gevreesd. In de werkgroepen zullen alleen schriftelijke vragen kunnen worden ge steld naar aanleiding van de cause rieën die zullen worden gehouden, zulks om impromptu-redevoeringen die wellicht met politieke dynamiet zouden kunnen zijn geladen, te voor komen. Publieke discussies hebben slechts in de vorm van causerieën plaats, niet in die van een debat. De grote openings-godsdienst van vroege re kerkdagen is verdeeld over vijf re kerkdagen is verdeeld over vijf kerken in West- en Oost-Berlijn. Er ztjn geen politici uitgenodigd, noch uit de Bondsrepubliek, noch uit de Oost zone, noch uit Berlijn zelf. De poli tieke partijen is verzocht aan de „Kirchentag"-deelnemers geen kran ten of vlugschriften te verdelen. JERUZALEM, 10 juli (UPI) De Israëlische minister van financiën, Le vi Eshkol, heeft vrijdag verklaard, dat Israël de Arabische vluchtelingen nim mer zal toestaan naar Israël terug te keren. Bijna een miljoen Arabische vluchte lingen afkomstig uit Israël, woont thans in speciale kampen in diverse Arabi sche landen. De Israëlische bewindsman zei, dat het mogelijk was, dat de Israëlische re gering zich op dit punt tegen de V.N. zou moeten keren, omdat de V.N. mis schien zou kunnen besluiten de vluch telingen te laten terugkeren. De minis ter legde deze verklaringen af op een congres van de Mapai-partij. (Advertentie) SIGAAR BARCELONA 10 juli (UPI) Vol gens welingelichte kringen in Barcelo na. neemt de Spaanse politie aan dat zjj een complot heeft verhinderd om Léon DegreUe, de Belgische collabora teur met de nazi's die thans in Spanje vertoeft, te ontvoeren a la Eichmann. De Spaanse politie had twee mannen aangehouden toen zij Spanje betraden, en hen gedurende enige uren vastge houden om hen te verhoren. Beiden hielden vol dat ze gewone toeristen waren. Van het bericht is geen officiële be vestiging ontvangen, maar in het dorp waarin Degrelle woont, in de buurt van Sevilla, heeft men opgemerkt dat hij al enige tijd niet meer op straat komt. Volgens genoemde welingelichte krin gen, waren de beide mannen Joden, een uit Israël, de ander uit Frankrijk. De politie zou hen ervan hebben verdacht met speciale opdracht naar Spanje te zijn gekomen om Degrelle te ontvoeren op dezelfde wijze zoals dat met Adolf Eichmann in Argentinië is gebeurd. Georgië Door blikseminslag op een schietbaan te Fortbenning in de staat Georgië, zijn vrijdag vier soldaten ge dood en zestien anderen gewond. Het was het ernstigste ongeluk, dat zich ooit in het enorme oefenkamp van de Amerikaanse infanterie heeft voorge daan. Duizenden infanteristen, parachu tisten en koreavrijwilligers hebben er hun opleiding gehad. (UPI). athieu Bijsmans uit Heerlen is MiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllllllllliliiiillliiimilllilllllllii een verwoed bierviltjesver- begin tot het eind van een stromende Op de dag van de luchtvaart in Moskou was deze helikopter te zien die de VostokGagarin's ruimtecapsule ,of een copie daarvan, door het luchtruim voerde. LUCHTBASIS VANDENBERG, 10 juli (Rtr) De capsule van de „Ontdekker 26", de Amerikaanse satelliet, die afge lopen vrijdag werd gelanceerd, is giste ren boven de Stille Oceaan met een vliegtuig van het type flying boxcar"' In de lucht opgevangen. Het is de vierde keer, dat In de lucht een capsule van een „Ontdekker" wordt geborgen. Twee idere capsules zijn destijds uit het wa- t3» opgevist. De kunstmaan heeft 32 maal om de aarde gedraaid voor de capsule neer kwam bij de Hawaii-eilanden. De capsule met 136 kilo aan instru menten, werd, hangend aan een parachu te, bij de eerste poging met een trape ziumvormig net uit de lucht geplukt op ongeveer 5000 meter hoogte. Het vlieg tuig zette onmiddellijk koers naar Ha waii, Aan boord van de kunstmaan, die in haar baan om de aarde blijf' draaien, be-inden zich nog instrumenten voor het meten van kosmische straling, de dichtheid der ionen en het voorkomen n micro-meteorieten. De instrumenten in de capsule waren bestemd voor het bestuderen van che mische elementen in de ruimte. MOSKOU, 10 juli (Rtr) De Rus sische luchtmacht heeft gisteren op het vliegveld Toesjino bij Moskou een de- monstratie gegeven van haar nieuwste met raketten uitgeruste jagers en bom menwerpers. Het schouwspel duurde ruim twintig minuten. Men zag onder meer een bommenwerper met delta vleugels en vier straalmotoren, een vliegboot met twee straalmotoren en su- persone bommenwerpers met een pot- loodvormige neus en twee straalmotoren b" de staart zoals de Franse Caravelle. Over een van de toesteilen merkte de commentator van radio-Moskou op, dat dit „het krachtigste VTOL-toestel (ver- ticaal opstijgende) van de wereld is", j Het heeft schroef turbine-motoren, vleu gels en een rotor en kan soldaten ver voeren. WASHINGTON, 10 juli De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft vrjjdag meegedeeld, dat zjj toe stemming heeft gegeven voor de uit voer van kleine hoeveelheden van de stof carboon 14 en van tritium. De stoffen zullen naar Tsjechoslowakije gaan waar zjj zullen worden gebruikt bij proefnemingen op medisch en bio chemisch gebied. De commissie ver klaarde uitdrukkelijk, dat het mate riaal militair gezien geen waarde had. Friedrich Ebert, de burgemeester van Oost-Berlijn, heeft vorige week donderdag In het Oostduitse parlement een dergelijk geluid laten horen. Honecker heeft zijn woorden vorige week gesproken op een bijeenkomst van het centrale partijcomité. Hij zei dat de produktie van verbrulksgoederen met voorrang dient te worden behan deld. „Niemand moet denken dat wij meer kunnen invoeren. De mogelijkhe den in dat opzicht zijn uitgeput", zei hij. „De toestand eist: „een radicale ver. andering in de politieke en economi sche activiteit.... van onder tot boven." Oost-Duitsland wordt geconfronteerd met vier binnenlandse crises, zo con stateert het Londense blad „The Ob server", en onderneemt zijn huidige offensief in de buitenlandse politiek „vanuit een positie van ongewone en zichtbaar toenemende binnenlandse zwakte". De correspondent van dit blad somt de volgende vier punten op: De voedselschaarste. De overgang naar de nieuwe oogst is „slechter dan gewoonlijk". De gedwongen collectivisering van de landbouw heeft geleid tot verwaar lozing van de zaaitijd in het voorjaar. Het zeven-jarenplan is op losse schroeven gezet, en de „vrees voor oorlog" naar aan leiding van de door de Sovjet-Unie en het Oostduitse regime aangekondigde plannen over een vredesverdrag en over West-Berlijn. MUENCHEN, 10 juli (U.P.I.) De Westduitse bondskanselier Adenauer heeft gisteren tegen een menigte van 12.000 verklaard dat hij gecontroleerde ontwapening „het allerbelangrijkste middel" vindt om tot een wereldvre de te geraken. Adenauer, die een ver kiezingstoespraak hield, legde de re cente Sovjet-voorstellen voor de oplos sing van de internationale spanningen naast zich neer. Hij zei dat de Russen een mogelijk heid voor ontwapening tijdens de be sprekingen te Genève al hadden getor pedeerd. De kandidaat van de oppositie in West-Duitsland, burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn, werd door de 85-jarige kanselier niet gespaard. Brandt had de vorige week het voorstel gedaan een conferentie te beleggen waaraan de 52 naties die met Duits land in oorlog waren geweest zouden deelnemen. Adenauer gaf hierop als commen taar: „Mijn hemel, wat zouden we kun nen bereiken door met 52 landen over Duitsland te praten." Hij vroeg de sociaal-democratische partij zich aan te sluiten bij de Chris ten-democraten en de christelijk-socia- listische partij voor het verwezenlijken van een grondwetswijziging waarbij de rechten van de westelijke geallieerden in Duitsland zouden worden vastgelegd. zamelaar. Zijn voorkeur voor bierviltjes is niet verwonder lijk als men weet, dat de vader van Mathieu een café exploiteert. De eerste exemplaren voor zijn collectie lagen daar voor het grijpen. Aan vankelijk nam zijn verzameling niet erg in omvang toe, maar dit ver anderde meteen, toen Mathieu Bijs mans (18 j.) tot de ontdekking kwam, dat in Duitsland een internationale bond van bierviltjesverzamelaars was opgericht. Heinz Schmellenkamp uit Duisburg kwam in 1958 op het idee om deze bond. Internationale Interessengemeinschaft der Bier- deckelsammler" genaamd, op te richten. Aanleiding daartoe was het feit, dat vrienden en kennissen hem herhaaldelijk bierviltjes in plaats van prentbriefkaarten uit vakantielanden toestuurden. De vereniging, gestart met een vijftigtal leden uit twee landen, telt thans meer dan zeven honderd leden, afkomstig uit twintig landen. Door schriftelijke con eten tussen de aangeslotenen, maar ook en vooral via maandelijkse ruilbeur zen kunnen de georganiseerde ver zamelaars hun collecties steeds ver der uitbouwen. Mathieu Bijsmans bijvoorbeeld slaagde er met behulp van d" ver eniging in hij correspondeert met collega-verzamelaars uit dertien lan den om een verzameling van ruim zesduizend bierviltjes op te bouwen. Een aantal, dat ruim voldoende is om er alle wanden en zelfs het plafond van Mathieus slaapkamer mee te behangen, hetgeen hij ook gedaan heeft. Bovendien is hij al moeten overgaan tot het aanschaffen van aparte verzamelrekken. Zeer waarschijnlijk bezit hij de meeste viltjes van alle Nederlandse ver zamelaars en op grond daarvan ont vangt hij van de bond een kostbare onderscheiding: een gouden biervilt je ter waarde van vijfhonderd gul den. Tijdens een feestelijke bijeen- Komst van bierviltjesverzamelaars uit diverse landen, die 5 augustus ten huize van Mathieu Bijsmans te Heerlen zal worden gehouden, wordt deze decoratie uitgereikt. Voor de zelfde onderscheiding komt dan ook de Luxemburgse kampioen, architect G. Weltzei met 13.000 exemplaren in aanmerking. Het gouden viltje werd in 1959 voor het eerst uitgereikt aan de Duitse kampioen: Peter Frankenfeld met 18.000 viltjes. In 1960 geschiedde de uitreiking in Oostenrijk aan de kam pioen uit dat land, ir. J. Nieder- meyer, wiens collectie 7.000 stuks omvat. Dit jaar is Nederland aan de beurt en m 1962 Engeland, volgens Heinz Schmellenkamp, president van de internationale bond, ongetwijfeld het land mot de mooiste en origineel ste bierviltjes. Ach, was ik maar bi) moeder thuis gebléééve...". Dat schone lied hoorden we met een zekere galgenhumor aanheffen door een van de deelnemers aan de twaalfde IJzeren Man-wandeltocht die gedurende de elf voorgaande ja ren steeds op een stralende zomer middag 's gehouden en nu van het regen vergezeld is gegaan, ondanks het feit dat uw en ons eigen lijfblad sprak over „hier en daar nog enkele spatjes". In ieder geval was het in de aanhef bedoelde lied niet typerend voor de geest die er op deze middag rond Vught heerste, niet die bij de 3300 dames en heren en jongens en meisjes die daar hebben gewandeld en niet bij de organisatoren: de Vughtse Politie-sport-vereniging, die haar initiatief tot een dergelijk grootscheeps wandelsportevenement heeft zien uitgroeien. Dat de regen de stemming niet wist te bederven, konden we onderweg ervaren en tij dens de verplichte rust in Cromvoirt, maar viel ook te constateren uit het feit dat er van die 3300 maar zeven het tegen de elementen hebben af gelegd. En toen 's avonds in een restaurant aan de Vughtse Markt de beentjes van de vloer konden, werden ze zelfs niet eens kwaad dat het prompt na het bereiken van de finish op hield te regenen. Vooral werd dat vergeten door de mannen van de gemeente-politie uit Eind hoven en de leden van „Er op uit" uit Sprang Capelle, die voor de derde maal in hun afdeling de wisselbeker behaalden en die daarmee definitief in hun bezit kregen, 's Middags had burgemeester Rouppe van der Voort uit Vught het organiserende politie corps hulde gebracht voor deze acti viteit, die nu eens niet het politie corps van het publiek isoleert maar e. een hartelijke band mee tot stand brengt. P.S.: We menen toch dat er één man geweest zal zijn die al die regen met pijn in het hart heeft zien vallen: hoofdinspecteur Van 't Hof uit Vught, die de gloednieuwe uniformen van zjjn mannen op deze dag in de meest letterlijke zin ten doop heeft zien houden. Het is 1099 en de eerste kruis tocht is in volle gang. Onder de Kruisridders bevinden zich Radboud en Halewijn, die ver gezeld zijn van hun schildknapen. Halewijn en Radboud raken gewond en er zijn slechts de schildknapen en drie krijgslieden die hen kunnen hel pen. Wij maken een sprong van maar liefst 862 jaar. De „ridders" liggen op de grond van de technische school in Voorburg en de „schildknapen" en de „krijgslieden" zijn leden van het Nederlandse Je.ugd Rode Kruis, die meedoen aan het nationaal jeugd E.H.B.O.-toernooi 1961. De „ridders" moeten geholpen worden. Halewijn heeft gekneusde ribben en een ge broken linkeronderarm. Radboud heeft een lichte hersenschudding, terwijl zijn rechter enkel verzwikt is. Hij is van zijn paard gevallen. De vijf jongens en meisjes van de ploeg plegen overleg met elkaar. Dan loopt één van hen naar Halewijn, die bedolven ligt onder zijn schild. Het schild wordt voorzichtig weggehaald en de jongen, die hem helpen wil, neemt zijn pols op met de ernst van een medisch student, die zijn eerste co-assistentschap begint De „ridder" heeft kennelijk geen verhoging, want de jongen loopt naar Radboud toe en neemt ook hem de pols op. Onder tussen wordt Halewjjn door anderen geholpen. Zijn arm 'igt een spalk aangemeten en men beraadt zich over te nemen stappen betreffende de kneuzing. De jongen, die de polsen opgenomen heeft, beurt Radboud op en laat hem tegen zich aanrusten. Zo gaat men door tot de tijd ver streken is en de ridders opspringen om zich weer de twintigste eeuw in te begeven. Even verderop in de zaai, op een plaats afgeschoten door schermen, heeft zich ondertussen een ander drama afgespeeld. Een drama, dat in het jaar 2000 gebeurt. Twee vrien den Gagared en Sheprin zijn op het vliegveld Ypenburg aan het experi menteren geweest met een ruimte- skelter. De motor ontploft en de jon gens raken gewond. De eerste hulp ploeg van het Rode Kruis heeft de knal gehoord en is toegesneld. Ook de „ruimteskelteraars" worden ge holpen naar beste kunnen, tot de illusie overgaat in werkelijkheid, de wrakken stukken bordpapier en de ruimtepakken namaak worden. Zes kinderen uit München, vier jongens en twee meisjes, allen tussen de twaalf en veertien jaar, zjjn zondag meer gefilmd dan waarschijnlijk ooit in hun verdere leven het geval zal zjjn. Zij zijn de zes winnaars van de tijdens de Holland-week in München utigeschre- ven teken- en bouwwedstrijd en kre gen nu een reis naar Nederland aan geboden, die zjj maakten onder lei ding van de KLM-vertegenwoordiger in München, de heer N. L. van den Bosch. Diens dertienjarige zoon Hans vergezelde de jeugdige groep en zal woensdagmiddag bij de tv-uitzending van de VPRO waarschijnlijk de jong ste tolk zijn, die tot dusverre op de Nederlandse beeldschermen is ver schenen. Voor die kinderuitzending zijn de Duitse winnaartjes zo uitvoe rig gefilmd: toen zjj hun huis ver lieten, in de bus, op het vliegveld van München, bij hun aankomst op Schiphol enz. Zij brachten hun be kroonde inzendingen mee: enkele tekeningen van een Nederlands on derwerp en ook een miniatuurmolen, die ongetwijfeld straks op het beeld scherm zal worden vertoond. LEOPOLDSTAD, 10 juli (UPI) De ambassades der westerse landen zullen de feestelijkheden van Katanga's „on afhankelijkheidsdag" officieel negeren. De consuls in Elisabethstad hebben de opdracht gekregen zich te distantiëren van alle feestelijkheden die met de eer ste verjaardag van Katanga's afschei ding samenhangen, zo is van betrouw bare zijde in de Katangaanse hoofdstad vernomen. Katanga viert vandaag zjjn „onafhan kelijkheid". De burgerlijke vertegen woordiger van de V.N. in Elisabeth stad, Conor Cruise O'Brien, uit Ierland, is van plan vandaag een rondreis door noord-Katanga te beginnen, klaarblijke lijk om ook de feestelijkheden te ont lopen. Naar verluidt is hij gisteren door pre sident Tsjombe ontboden. Tsjombe vreest namelijk dat O'Brien een ont moeting zal hebben met Jason Sendwe, de man die zichzelf tot „president van de Loealaba-staat" in Noord-Katanga heeft uitgeroepen. Het bleek namelijk dai Sendwes reis een „verrassing" was. ga was vertrokken. Een woordvoerder van de V.N. zei dat Sendwe's reis een „verrassing" was. „Maar aangezien mr. O'Brien Noord- Katanga gaat bezoeken zal hij zeker de gelegenheid aangrijpen om met Send we te spreken", voegde nij eraan toe. Intussen wordt de Belg Georges Thys- sens, die door de V.N. wordt beschouwd als een politieke adviseur van de Katan- gaaanse regering, in Leopi listad vast gehouden onder de hoede van de vol kerenorganisatie. Het is nog niet bekend of hij op een vliegtuig naar België zal worden gezet. rrijdagmorgen heeft de burgemees ter mr. dr. N. Bolkestein van Deventer in de moderne stads wijk „de Zandweert" een niet groot maar bijzonder geslaagd beeld houwwerk van de Enschedese beeld houwer J. J. M. van Eyk onthuld. De burgemeester toonde zich zeer verheugd met de artistieke aanwinst voor de stad, die is opgesteld voor de verleden jaar geopende „Europa- school". Zü geeft twee bokspringende jongens weer. MOSKOU, 10 juli (UPI) De Rus sische ruimtevaarder Joeri Gagarin en de minister van cultuur, Ekaterina Foertseva, waren de sterren bij de ope ning van het tweede internationale filmfestival van Moskou. De Ameri kaanse ruimtevaarder Alan B. Shepard had een bijroL Premier Khroesjtsjev was inh et goed- bezette Lenin-sportpaleis. Gagarin was de celluloidheld van de avond. Vertoond werd de première van een documentaire met flitsen van de trai ning van de ruimtevaarder en van zjjn reis van 108 minuten om de aarde. De film was getiteld: „Eerste reis naar de sterren", een geschiedenis van de raketvaart der wereld. Op de film zag men Gagarin met andere Sovjet-ruim tevaarders en ook zag men hem op de televisie-opnamen tijdens de vlucht. De film toonde o.m. hoe hjj voedsel tot zich nam via slangen en hoe hfi instru menten bediende. Het Amerikaanse ruimteprogram kwam ook aan bod. Er waren enkele flitsen van de Amerikaanse astronaut Shepard tijdens de training en tijdens zjjn raketreis. Maar het was een bijrol.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7