Eenstemmigheid Europa55 in Rome Naar een vorm van big- vend regeringscontact? van Klein Heimwee D Toenemende onenigheden in Sovjet-Chinees blok Peking voorlopig nog niet in de Verenigde Naties H E V' Wesfduitse vaders Oost-Duitsland kampt met voedselproblemen grote I Ministers van buitenlandse zaken van de Zes Omstreden stand- vunt Nederland heter begrepen De Turken en hun grondwet Moskou en Peking concurreren In Madrid Betoging voor amnestie Dertien schilders op ku(n)stvaart VOLGENS DEAN RUSK BOLS| BOLS: Rozen in Lottum Sir Anthony Eden graaf van Avon Kei(en)stad Marktconcerten NATIONALISATIE WREEKT ZICH Bondsrepubliek wil wel helpen Om Buiten-Mongolië DINSDAG 11 JULI 1961 - PAGINA 7 55 (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 11 juli De ministers van Buitenlandse ^aken van Klein Europa waren gisteren hier voor de zevende maal bijeen om over leg te plegen. Deze keer beperkte dit overleg zich tot de conferen tie, die 18 juli te Bonn zal wor den gehouden. Het hoofdpunt der besluiten is wel dat de zes Euro pese landen, België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Nederland, volledig akkoord gaan met het treffen in Bonn. Op de agenda werden vier punten ge plaatst. Deze zijn: een gesprek over verdere contacten, hetgeen betekent: over de mogelijkheden en voorwaarden van toekomstige samensprekingen en samenwer king van de landen van Klein Europa op regeringsvlak. Vervol gens werd het Franse voorstel aangenomen om een gedachten- wisseling in Bonn te hebben over de Europese verdediging. BUITENLANDSE KRONIEK WASHINGTON, 11 juli (Rtr., U.P.I.) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren gezegd dat het Russisch-Chinese blok wordt geplaagd door toenemende on enigheden en „een groeiend ver langen naar vrijheid" onder som mige satellietlanden. De commu nistische wereld heeft, volgens de Amerikaanse bewindsman, zijn problemen van onenigheden en van „nationaal verzet tegen dit moderne imperialisme". IS zachter! 5 eiken dag een glaasje Hoog is de nood in de zoge naamde „Duitse Demokra- tische Republiek" geste gen. In vele steden van de com munistische oostzone van Duits land is per week en per hoofd van de bevolking maar 125 gram boter verkrijgbaar. Aardappelen worden streng gerantsoeneerd. Oude aardappelen zijn er vrijwel helemaal niet meer. Het rantsoen voor nieuwe: één kilogram per week per hoofd van de bevolking. Brood is krap en bovendien niet te genieten. Het wordt van Sov- jetrussisch importmeel gebakken. Fruit en groenten zijn nergens te krijgen. De prijzen zijn zeer hoog (viermaal zo hoog als in de Bondsrepubliek, waar deze arti kelen in vergelijking met bijvoor beeld Nederland ook al niet goed koop zijn). Even penibel is de situatie op de verbruiksgoederen- markt. De bezitter van een por table radio moet negen maanden op een batterij wachten. In de ziekenhuizen is geen materiaal meer voor het maken van rönt genfoto's. "In feite komt dit alleen neer op een Êolitieke bespreking van het vraagstuk erlijn. In een wijder ve.band stelden voorts België en Nederland voor om in te gaan op een Engels verzoek in deze belangrijke problemen ook om West- De Turken hebben geen onver- Vachte dingen gedaan bij de volks stemming van zondag jl. Overeenkom stig de voorspellingen beeft een meer derheid van hen zich uitgesproken ten gunste van de nieuwe grondwet, waaraan sinds januari is gewerkt en die op 27 mei jl. door de Constituante is aangenomen (met 261 stemmen vóór, geen tegenstemmen en 2 ont houdingen). De technische waarde van deze uitslag is aan enige twijfel onderhevig. Bij het referendum in het algemeen is het gevaar groot, dat mensen gevraagd worden naar dingen, die zij niet weten. Dat geldt met na me, als men bij de gemiddelde Turk informeert naar zijn opinie over zo iets als een grondwet. Sinds de tijd. dat Jeremy Bentham deze documenten op maat vervaar digde, voor al zijn Europese cliënten, Zijn de constituties er niet eenvoudi ger op geworden. Wat kan een boer uit Anatolië repliceren, als men hem ver telt. dat de Turkse president voortaan een overeenkomstige positie inneemt als zijn Italiaanse collega, dat hij een opschortend veto krijgt, dat er een parlement met twee kamers komt en dat het stakingsrecht wordt erkend? Misschien is het mogelijk geweest zijn belangstelling te wekken voor de toe genomen onteigeningsmogelijkheden, Waardoor agrarische hervormingen èn de verdeling van landerijen onder boe- ren-zonder-grond gemakkelijker uit voerbaar worden. Maar veel verder Zullen zijn belangstelling en zijn in zicht niet zijn gegaan. Andere motieven hebben de uitslag van het referendum bepaald. Men kan natuurlijk zeggen, dat het een ver trouwensvotum is geworden voor de militaire junta van generaal Gursel. Maar het is de vraag, of dat juist is. Ondanks het langgerekte proces op Jassiada is de populariteit van het oude Democratische regime van man nen als oud-premier Menderes en oud- president Bayar, nog verrassend groot. De junta heeft dat erkend. Generaal Gursel heeft in de grondwet bepalin gen laten opnemen, die hem en de an dere officieren, die 27 mei 1060 de on bloedige staatsgreep uitvoerden, moe ten behoeden tegen toekomstige Wraakoefeningen. Waarschijnlijker is het, dat de Turken vóór de nieuwe grondwet hebben gestemd, omdat zij daarin de veiligste methode zien om «nel van de junta af te komen. De aanvaarding van de grondwet is een belangrijke stap op de weg naar te rugkeer tot democratische verhoudin gen. Op de inhoud van de nieuwe grondwet hebben de gewone Tur- ken geen invloed kunnen uitoefenen. Maar generaal Gursel heeft algemene verkiezingen beloofd in oktober, en dan kunnen zij hun schade inhalen. europese Unie te betrekken. 1 augustus zal een bijeenkomst op ministerieel ni veau worden georganiseerd van deze unie, dit is dus van Klein Europa sa men met Engeland. Als derde agenda punt is vastgesteld een algemene ge- dachtenwisseling over de problemen van Europa en Afrika. Deze besprekingen zullen niet vooruitlopen op de conferen tie die de Europese Economische Ge meenschap einde juli in Brussel zal be leggen met de Afrikaanse landen, die reeds geassocieerd zijn met de E.E.G. Tenslotte zal er een brede politieke be spreking worden gehouden over de vraag stukken van Zuid-Amerika en wel sterk onder het aspect van een mogelijke hulp die West-Europa aan Latijns Amerika zou kunnen geven voor haar ontwikke ling naar Westeuropese begrippen. De unaniem genomen besluiten van de ministersconferentie krjjgen een bij zonder aspect tegen de achtergrond van de wrijvingen, die zich voordeden op de Parijse besprekingen tussen de minis ter-presidenten van Klein Europa. Men herinnert zich dat Nederland daar een standpunt innam, dat destijds op ogen schijnlijk sterke wijze botste met de opi nie van alle vijf de overige landen. Ne derland wenste op geen enkele wijze een verzwakking van de NAVO, evenmin als van de Europese gemeenschappen. Dit laatste hield ook in, dat Nederland principieel niet aan economische be sprekingen van Klein Europa wenste deel te nemen, wanneer men de EEG- organen te Brussel daarbij zou uitslui ten. Het door De Gaulle voorgestelde politieke secretariaat van Klein Euro pa werd door onze minister van buiten landse zaken afgewezen. Anderzijds zag men te onzent gaarne een nauwere bin ding van Engeland aan de continentale Westeuropese zaken, wat neerkwam op een versterking der Westeuropese Unie door raadplegingen, die paralel zouden lopen met de besprekingen van de Euro pese gemeenschappen. Toen het over leg te Parijs stokte op deze tegenstel lingen werd een studiegroep gevormd, die bestond uit de hoogste ambtelijke experts van de verschillende ministe ries van buitenlandse zaken. Intussen is er het een en ander ver anderd. Het Belgische standpunt bena derde veel meer het Nederlandse, o-m. inzake het betrekken van Engeland in eventuele consultaties. Italië heett een uitweg uit de moeilijkheden gezocht en lanceerde vandaag op de ministerscon ferentie een ontwerp om de Europese samenwerking en haar perspectieven met daartoe geëigende middelen een grotere bekendheid te geven onder de inwoners der zes betrokken landen. Zoals de zaken thans staan is dus het eerste punt op de agenda van Bonn cruciaal: zal men er een vorm vinden voor een blijvend contact tussen de re geringen der zes landen? Gezien de ernst van een groot aantal Europese (Ber lijn!) en buiten-Europese vraagstukken hebben de partners te Rome voor hun controverse een bredere middenweg po gen te ontwerpen. Over het politieke secretariaat is om te beginnen met meer gerept. Nederland stond aanvankelijk zeer aarzelend tegenover een beraad slaging der Zes in de zaak-Berlijn, om dat het meent in Europese verdedigings vraagstukken niet buiten de NAVO om te kunnen gaan. In Bonn zullen echter alleen de politieke aspecten worden be sproken en aan de kleine topconferen tie nemen geen militaire experts deel. HONGKONG, 11 juli (AFP) De Chinese communisten hebben „vrijwil lig, maar met kracht" geconcurreerd met de Russen om een plaats in de zon van Buiten-Mongolië, schrijft de „China Mail" In Hongkong als commentaar. Volgens het blad zou de toestand in het woeste Centraalaziatische land „dra matische" wijzigingen hebben onder gaan vergeleken met de twintiger ja ren, toen Mongolië „slechts een politie ke en economische provincie van de Sovjet-Unie" was. Het blad „China Mail" schreef voorts, dat het de Chinezen zijn geweest, „die een nieuwe stad in Oelan Bator hebben gebouwd om de oude Mongoolse Joerts te vervangen. Ook zijn zij het geweest, die talloze nieuwe industriën hebben opgericht en die zelfs een groot land bouwkundig proefstation hebben aange legd." China heeft nl. „nooit de hoop opge geven, dat Mongolië bestemd is om nog meer dan Tibet een vergaar plaats te worden voor het bevolkings overschot van Ohina", aldus „Ohina Mail". Een lid van het presidium en het se cretariaat van de communistische par tij van de Sovjet-Unie, Soeslov heeft in een rede te Oelan Bator uerinnerd aan de gemeenschappelijke strijd van de ro de garde van de Sovjet-Unie en van Buiten-Mongolië en het Mongoolse volksleger tegen de Chinese invallers en aan de deelneming van een Mongoolse- paritsereenheid en een Mongools esca drille aan de strijd in de tweede wereld oorlog. Soeslov sprak ter gelegenheid van de herdenking van de Mongoolse volksrevolutie, veertig jaar geleden. MADRID, 11 juli (UPI) Een hon derdtal vrouwen, van wie velen kinde ren bij zich hadden, hebben gisteren voor het ministerie van justitie in Ma drid aangedronge. op „amnestie voor Spaanse politieke gevangenen". De vrouwen overhandigden een peti tie, waarin zij vroegen om vrijlating in verband met de komende vijfentwin tigjarige herdenking van het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog op 25 ju li 1936. Toen de vrouwen in de drukke „Gran Via" gekomen waren, werd haar verzocht zich te verspreiden, wat zü de den. Met klem voorts heeft de Nederlandse vertegenwoordiger drie wensen van het Europese parlement naar voren ge bracht om in Bonn te bespreken, te weten de fusie der uitvoerende organen van de Europese gemeenschappen, de rechtstreekse verkiezingen voor een Europees parlement en het verzoek aan het Europese parlement rapporten over de periodieke besprekingen van de mi nister-presidenten van klein Europa uit te brengen. Op een persconferentie voor de Ne derlandse journalisten deelde de staats secretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten, die minister Luns verving, mede, dat de besprekingen verliepen in een goede sfeer en in een zin om tot overeenstemming te komen. Het ziet er naar uit, dat het destijds fel bestre den standpunt van de Nederlandse dele gatie te Parijs, niet zonder concessies van beide zijden, in wezenlijke punten meer begrip heeft gevonden. DE CONGO De Verenigde Staten hebben aan de Verenigde Naties een be drag van 32.204.061 dollar uitgekeerd, ais bijdrage in de kosten van de Verenig de Naties in de Congo. Deze uitkering is gedaan naar aanleiding van een m april door de algemene vergadering der V.N. tot de grote mogendheden gericht verzoek om een „passende bijdr ge" in het V.N.-fonds voor de Congo. Het be drag maakt bijna een derde uit van de totale 100 miljoen dollar, die de V.N. voor de eerste tien maanden van dit jaar voor de uitgaven in de Congo hebben uitgetrokken. Toen ik het verslag over de algemene ledenvergade ring van de AVRO las, werd ik wel even vervuld van een diep heimwee. Het schijnt een mooie vergade ring te zijn geweest met veel „foei"- en „boe"-ge- roep. Of het ook een vrucht bare vergadering is geweest, weet ik niet, maar dat doet ook niets ter zake. Op vruchtbare vergaderingen wordt over het algemeen alleen maar een stemmig „hoera" geroepen en dat gaat al 4gauw vervelen. Maar ik zou dolgraag eens oprecht deelnemen aan een vergadering, tijdens welke de hartstochten hoog oplaaien. Vroeger toen ik nog lid fen zelfs secretaris van „Klein Maar Dapper" (K.M.D.) was lukte het mij nog wel. Toen kon ik mij opwinden ten bate van de goede zaak; zozeer zelfs dat ik soms in staat bleek een balsturig lid buiten te werpen. En zelfs kon ik in die dagen ten behoeve van dezelfde goede zaak loyaal een blauw oog accepteren. Ik had namelijk een ideaal. Mijn heimwee gaat dan in feite ook uit naar het ideaal. Althans naar een ideaal waaromheen een vereniging valt op te trekken. Want het is bekend dat verantwoord vergaderen alleen mogelijk is door middel van een vereniging. Daar moet een banier zijn uit te dragen. Ik heb het, na K.M.D.nog wel eens geprobeerd, vergaderen. Maar ik heb er de juiste mentaliteit niet meer voor. Ik vind bij een eventuele bot sing van de meningen óf dat iedereen zo ongeveer gelijk heeft of dat ieder een zo ongeveer ongelijk heeft. In beide gevallen zit ik er als een ge ïsoleerd persoon bij. Niemand let op mij, óf ik word genegeerd. Ik heb geen ideaal met een vlag i .eer. Neen, ver gaderen is er voor mij niet meer bij. Alhoewel, sinds dit AVRO-vergade- ring van zaterdag zit ik er toch o' er te dubben of ik soms geen luistervink zou kunnen worden. Jan van der Zee bij zijn „werk van de zee". et koninklijke zeemanscollege ■iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMn ,,De Groninger Eendracht" Rusk die aan een lunch van de natio nale persclub sprak, zei dat het com munistische blok „geleerd heeft dat men met economische bijstand nog geen ma rionetten koopt, (lat intimidatie zijn eigen weerstandsvermogen verzwakt, dat de Ver. Naties taaier zijn dan het dacht en dat degenen die erop uit wa ren de menselijke geest te bezitten, te gen de loop van de geschiedenis ingin gen". De „crisis die aan onze genera tie ten grondslag ligt", aldus de minister, vloeit voort uit het feit dat Rusland zich nooit daadwerkelijk bij de Verenigde Naties heeft aangesloten. De crisis ver toont zich in vele vormen, aldus Rusk, ■n „de cynische negatie van beloften ten aanzien van bevrijde gebieden, ge daan in Yalta, tot de laatste dreigemen ten ten aanzien var West-Berlijn". De Amerikaanse minister zei dat pre sident Kennedy in toenemende mate aan het werk is om de vermogens van de vrije wereld samen te bundelen en te versterken om „in de behoeften te voorzien bij de veelheid aan gevaren A'1 ih ricritn- i aan welke het hoofd geboden moetwor- S den." Hoewel de politieke atmosfeer niet bemoedigend is, moet ernaar gestreefd worden om de door de bewapenings wedloop gerezen Spanning te vermin deren. De minister zei niet te kunnen begrijpen hoe de Sovjet-Unie, die zoveel welsprekendheid aan de ontwapening wijdt het redelijke en uitvoerbare ver drag tot een verbod van kernproeven, dat op de conferentie in Genève werd voorgesteld, heeft kunnen verwerpen. Rusk beschuldigde de Sovjet-Unie er van zelfs de taal der internationale be trekkingen te hebben verdraaid. Vrede is slechts een woord geworden ter om schrijving van elke toestand, die de rode wereldrevolutie begunstigt. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken acht het „hoogst onwaar schijnlijk" dat communistisch China dezo herfst zitting zal hebben in de Verenigde Naties. Amerika acht het be langrijk nationalistisch China te blijven steunen. Wat een erkenning van het communistische Buiten-Mongolië door «vol iMhSSt een heeft een origineel initiatief ge nomen om de kustvaart onder de algeméne aandacht te brengen. Dertien noordelijke kunstschilders zijn deze zomer gaan varen. Niet als matroos. Neen, de kunstenaars zullen het gebrek aan personeel aan boord van de schepen niet lenigen. Maar wel zullen de kunstschilders op hun tochten over de woelige baren indruk ken op doen aangaande de kustvaart, de zee en de buitenlandse havens in het vaargebied van de Groninger kustvaart, gelegen tussen de kust van Noord-Afrika en het noorden van de Oostzee. De kunstenaars kunnen op die manier hun blik verruimen, inspi ratie opdoen voor zeeschilderijen in een gebied naar keuze. Zo ging de interesse van M. Klompien uit naar het Vener Meer, koos Oor Reisma voor de Middellandse Zee. wilde Evert Musch naar Spanje-Portugal. Jan Altink zou óf naar de Middel landse Zee óf naar Finland, Johan Dijkstra naar de Middellandse Zee en Jannes de Vries naar Finland. Abe Kuiper koos voor Noord-Afrika, Jan van der Baan voor een tocht naar Denemarken-Zweden. Enkele kunstenaars hebben inmid dels hun zeereis er op zitten. Anderen zwerven nog rond aan boord van coasters met schoonklinkende namen als „Orient", „Arizona", „Helena", „Cateli". Zo zit R. Elzer op een kustvaartuig in de buurt van Frank- rijk-Spanje, zwerft M. J. Tissing er gens langs de kust van Engeland en Van Duimen Krumpelman ]r. in het Middellandse zeegebied. De kunstschilder Jan van der Zee deed zijn naam eer aan en zwierf vier weken over de zee, aan boord van het kustvaartuig „Frans-W", thuishoren de te Groningen. De coaster ging met een „extra lading" van de kunste naar, mitsgaders diens echtgenote naar Hamina in Finland, om hout te laden voor Weymouth, aan de zuid kust van Engeland. Vervolgens werd naar Par gevaren, ook al aan de En gelse zuidkust om klei te laden voor Finland. Dezer dagen werd in Kiel- Holtenau het kunstenaars-echtpaar „gelost". Jan van der Zee keerde oor de zevende achtereenvolgen de keer gaat de bevolking van het Noordlimburgse dorp Lot tum het plaatselijke wandelpark „de Kraaienhof" omtoveren in één kleurrijk rozenbouquet. Dit geschiedt op 16 en 23 juli. De daarvoor be nodigde rozen ruim één miljoen worden royaal beschikbaar gesteld door de meer dan zestig rozen- kwekers ter plaatse. De Lottumse kwekers verhandelen, al meer dan een eeuw lang. uitsluitend rozen struiken. Een belangrijk produkt van Noordlimburgse bodem, dat in grote hoeveelheden (drie miljoen per jaar) naar vele delen van de wereld, voor namelijk Engeland, Amerika, Zwe den en Canada, wordt geëxporteerd. De rozen zelf gingen vroeger ver loren. Dit bracht de leden van de plaatselijke harmonie in 1920 op het idee om bij gelegenheid van een be- staansjubileum het hele dorp met rozen te versieren. Bjj andere feesten werd eenzelfde entourage toegepast. Met zoveel succes, dat de gezamen lijke rozenkwekers in 1954 het be sluit namen om jaarlijks een speci fiek rozenfeest te organiseren. Er ontstond een aparte stichting, die de beschikking kreeg over een frsai ge legen park „de Kraaienhof". Nijvere handen vormen hier op 15 en 22 juli sprookjesfiguren van rode, gele en witte rozen. Elk kunstig vervaardigd bloemstuk wordt bij avond verlicht en voorts zorgen de organisatoren, met andere regeringen overleg is ge pleegd, maar dat nog geen beslissing is genomen. onze Londense correspondent) 11 juli Sir Anthony (Van LONDEN, Eden, die, na ruim vier jaar geleden te zijn afgetreden als eerste minister, eerst nu er in toe heeft gestemd zich in de adelstand te laten verheffen, heeft zijn nieuwe titel gekozen en zal waarschijnlijk nog deze maand zitting nemen in het Hogerhuis. Vanaf heden zal hij Graaf van Avon heten (Earl of Avon). De gewoonte getrouw is aan Eden eveneens de eerstvolgende lagere adelsrang toegekend, die van burg graaf. Zijn volledige titel of „stijl" luidt nu: „Burggraaf Eden van royal Leamington Spa, in het graafschap War wick, en graaf van Avon". De latere ti tel zal als eretitel worden gevoerd door de zoon van de nieuwe graaf, die der halve voortaan burggraaf Eden zal he^ ten, maar die geen adelsrechten ont leent aan deze titel en onder meer geen zetel kan bezetten in het Hoger huis, zoals zijn vader. Leamington Warwick was het parlementair kiesdis trict, waarvoor de graaf van Avon ge durende 33 jaar de zetel bezette in het Lagerhuis. tische reis" in Groningen terug. „Ik heb wel voor een jaar werk en idee- en opgedaan" vertelde hij ons. De kunstenaar had veel waterverfschil derijen gemaakt en een reeks van tekeningen en schetsen, waaruit olie verfstukken zullen worden gecreëerd. Een selectie uit de werken, die ge ïnspireerd zijn op deze KU(N)ST- VAART zal in december geëxposeerd worden in het Groninger museum. De ze tentoonstelling zal daarna in ver scheidene andere plaatsen te zien zijn, o.a. in Leeuwarden en Delfzijl. onder leiding van voorzitter Keiren, nog voor gezellige zitjes, voor een koele dronk, voor muziek en niet te vergeten ook voor enige show en dans. e oude, middeleeuwse stad Amersfoort, in het centrum van het land, die zich twee jaar geleden, bij de viering van haar 700-jarig bestaan een reputatie op het gebied van feestvieren heeft verworven, waarop menige stad be neden de Moerdijk jaloers zou kun nen zijn, maakt zich opnieuw gereed voor een luchthartig feest, een feest, dat er op gericht zal zijn de banden met België, dat door diverse omstan digheden zeer nauwe contacten met de stad Amersfoort onderhoudt, nog strakker aan te halen dan reeds het geval is. Op de avond van de 20ste juli zal de Belgische ambassadeur bij het Ne derlandse hof namens zijn land aan Amersfoort een reusachtige kei aan bieden, die het begin zal vormen van een bijzondere keienverzameling, die van wetenschappelijke betekenis zal kunnen worden. Het feit, dat zich bin nen de muren van Amersfoort de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek bevindt, het feit ook, dat de keistad Amersfoort op deze wij ze tot een kei-(én)-stad zich zal kun nen ontwikkelen, zijn voor dit alles de directe aanleiding geweest. Maar éér zich door Amersfoorts straten de bonte, in de inmiddels beroemd ge worden historische kostuums gesto ken optocht zal bewegen om voor de ambassadeur te defileren, zal zich in de oude binnenstad van Amersfoort nog iets anders afspelen. In de middaguren van die 20ste ju,: waarop het feest „Amersfoort ontvangt België officieel een aanvang neemt, zal de Amersfoortse binnen stad voor alle verkeer worden afge sloten. Vijfhonderd Amersfoortse kin deren zullen in de drie voornaamste winkelstraten het rijk alleen krijgen om daar met kwast en watervaste verf collectief de straatversiering te verzorgen, die het produkt zal zijn hunner collectieve vrije expressie. Op enorm grote vezelplaten zullen zij die middag decoratieve voorstellingen schilderen, voorstellingen die vervol gens op een onderlinge afstand van dertig meter langs de trottoirband zullen worden opgehangen. De ver siering van de Amersfoortse city zal nu eens iiiet de traditionele verlichting of iets dergelijks zijn doch het kleur rijke produkt van de rijke kinderfan tasie. Misschien zal straks de heks van Hans en Grietje op de hoek van een grachtje prijken en zal Sneeuwwitje met haar zeven dwergen daar bij een gerestaureerd geveltje staan. Of zal net de ridder St. Joris zijn die de draak verslaat? Dergelijke kinder schilderingen waren twee jaar gele den te zien op de belangwekkende tentoonstelling „De jeugd ziet Amers foort", die ter gelegenheid van het eeuwfeest in het tentoonstellingsge bouw „Zonnehof" was ingericht. Dit maal zullen op „Zonnehof" Belgische kunstenaars exposeren in het kader van het gemeenschappelijke Amers- foorts-Belgische feest. In de Grote K. ."k te Zwolle wordt in juli en augustus elke vrijdag een zogenaamd marktconcert ge geven. Het befaamde Schnitger- orgel wordt dan tussen half een en een uur bespeeld door gewestelijke organisten, die muziek ter verpozing ten gehore brengen voor bezoekers van de vrijdagsmarkt, die mensen uit de verre omgeving naar Zwolle trekt, voor toeristen en toevallige voorbij gangers. De kerk is daartoe de hele vrijdagochtend open, zodat men haar rustig kan bezichtigen om daarna te luisteren naar orgelwerken van uit eenlopend karakter. De reeks marktconcerten is vorige week geopend door Marjan Verrips uit Meppel, die voornamelijk lichte Franse werken ten gehore bracht. Eind augustus wordt de reeks besloten door haar echtgenoot, de organist Nico Ver rips, die een zeer gevarieerd program ma zal uitvoeren. (Van onze correspondent in Bonn) AKEN Prof. dr. Zie- linski, rector van het in stituut voor pedagogie aan de technische hogeschool in Aken, heeft de West- duitse vaders een slecht rapport gegeven. Zij zijn de clowns van de maat schappij en de dienstmeis jes van hun gezinnen ge worden, meent prof. Zie- linski, die kennelijk niet gelooft dat de vaders pronkstukken zijn zoals ze in Westduitse films worden afgebeeld. Prof. Zielinski i, het blijkbaar veel meer eens met de Duitse dichter Wilhelm Busch, die eens heeft ge schreven: „Vater werden isi nicht schwer, vater =ein dagegen sehr". Het gezag van de West duitse vaders maar wat prof. Zielinski in zijn cau serie over de verhoudin gen in het gezin opmerk te geldt natuurlijk niet voor Nederlandse vaders en zeker niet voor onze lezersis sterk ge daald. Al hun eerzucht en hun energie worden in het beroep verbruikt Als ze 's avonds van hun werk komen zijn ze te moe om zich nog veel met de op voeding van de kinderen te bemoeien. Het gevolg is, dat de vaders zi. thuis door vrouw en kinderen eindeloos laten comman deren („auf dem Kopf herumtanzen", zoals men hier zo aardig zegt-. In opvoedingszaken zijn de vaders te laks en fan. tasieloos geworden. Zij maken er zich met een hoog huishoudbudget voor de vrouw en zakgeld voor de kinderen maar al te vaak van af. Daarin ligt vaders deel van de schuld aan het verlies van zijn autoriteit in het ge zin, dat hem veelvuldig degradeert tot Je status van de bordenwasser der familie. Borden wassen mag hij altijd, aldus prof. Zielinski. Het gezin vindt niet, dat hem dat schaadt. En zo staat papa met een schort voor in de keuken terwijl mama en de kin deren (voor zover zij niet naar de een of andere „partij" zijn) bij het tele visietoestel zitten. Alleen vader zelf kan zijn gezag heroveren, door namelijk gemakzucht, traagheid, vermoeidheid en uitputting uit zijn huis en zijn gezin te verdrij ven. De wet kan hem daarbij niet helpen. Zij voerde de gelijkberechti ging van de Westduitse vrouw in. Misschien ware het wenselijk ook eens te denken aan de gelijkbe rechtiging van de man, al dus prof. Zielinski. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsrepubliek wil graag helpen. Tijdens een soortgelijke crisis, die zich in 1960 in de oostzone van Duitsland voordeed, bood Bonn aan levensmiddelen te sturen. De „regering" in Oost-Berlijn weigerde dit aanbod. Motief: de berichten over de tekorten aan levensmiddelen waren door de „oorlogshitsers" in Bonn sterk overdreven. Men kon zichzelf wel red den. Een tweede aanbod in deze vorm wit Bonn dus niet doen, uit vrees dat het opnieuw zal worden afgewezen. De Bondsrepubliek wil nu op grond van een krediet voor 50 miljoen mark aan boter, vlees, granen en melk aan Oost-Duitsland leveren. Hierover zijn in Oost-Berlijn reeds besprekingen be gonnen tussen de West- en Oostduitse instanties waaronder de interzonale handel ressorteert. Voorts wil Bonn de bevolking van de Bondsrepubliek opwekken om levensmiddelenpakketten te zenden ,aan de landgenoten in Oost-Duitsland. Ook hier is het de vraag, of Pankov een dergelijke hulpaktie zal toelaten, omdat het daarmee het bestaan van een verzorgingscrisis openlijk zou er kennen. Bovendien wil men in Bonn dan garanties hebben, dat de levens middelenpakketten in handen van de geadresseerden komen en niet belan den in de opslagplaatsen van de staat van waaruit zij eventueel zullen wor den doorverkocht. Het Rode Kruis zou hierbij eventueel kunnen helpen. Dit is de situatie in een schjjn- staat waarvar de ieiders er over opscheppen, dat hun produktie „voor tiet einde van 1961" die van de Bondsrepubliek zal overvleugelen, iij hebben zelfs aangeboden West- Berlijn van levensmiddelen te voor zien, opdat die niet allemaal per trein, langs de weg en via de binnen wateren uit het westen behoefden te worden aangevoerd. Dit is de situa tie in een schijnstaat, die nog vóór het einde van dit jaar Khroesjtsjevs partner wil worden in een separaat „vredesverdrag" en die aanspraak maakt op het westelijke, vrije en zo welverzorgde deel van de voor malige rijkshoofdstad Berlijn. n de verzorgingscrisis wreekt zich de nationalisatiepolitiek van de communistische machthebbers, die in 1960 de Oostduitse boeren hun bezit ontnamen en hen tot ambtenaren van de staat degradeerden Daardoor verloren de boeren iedere lust om hun bedrijven te leiden zoals dat voor een goede verzorging van de bevolking met levensmiddelen noodzakelijk is. Onder bet staatstoezicht werd de agrarische produktie niet groter, maar veel klei ner, omdat de boeren geen stimulans meer hebben om hard te werken. Bovendien hebben vele Oostduitse boe ren land en hofstede, die toch niet meer hun bezit waren, in de steek gelaten en zijn naar West-Duitsland ge vlucht. Ook arbeiders, die niet genoeg te eten krijgen, werken niet hard. De door de staat gestelde produktienor- men worden bij lange na niet „ge haald". Vele Oostduitse arbeiders ver dragen deze toestand niet langer en verlaten de Oostzone. Nog elke week komen tussen de drieduizend en vier duizend Oost-Duitsers naar de Bonds republiek. Velen van hen zijn vak arbeiders, die er zeker van zijn dat zij in West-Duitsland behoorlijk te eten kunnen krijgen, werk kunnen vinden, niet onder druk van produktie-normen staan, meer verdienen en hun loon bovendien nog kunnen besteden zoals hun dat zelf goeddunkt. Een van de gevolgen hiervan is, dat de regering m Pankov overweegt de pensioenge rechtigde leeftijd met vijf jaar tot het 70e jaar te verhogen. Bovendien zijn vrijwel alle vrouwen in Oost-Duitsland onder dwang in het produktieproces opgenomen. Dit schaadt het gezins leven. De ene crisis grijpt in de andere en de mogelijkheid van een nieuwe politieke explosie, een herhaling van de 17e juni 1953, is geenszins uitgeslo ten. In verschillende fabrieken in Oost- Duitsland is het reeds tot onrust en ongeregeldheden gekomen, die voor de Russische ambassade in Oost-Berlijn aanleiding waren Ulbricht en zün vol gelingen te waarschuwen. Dit is de realiteit in communistisch Oost-Duits land. Deze realiteit is tevens het motief voor de kunstmatige „crisis" rond West-Berlijn. Het voorstel tussen de daar heersende welstand en de nood in Oost-Berlijn en het overige deel var de communistische zone is dan ook t te schril.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7