Twee minuten voor lekke band Huur aut0 E E' E r EMIEL A. SCHÜTTENHELM heeft zich steeds laten roepen H „Je moet het onderlinge verband kunnen zien Senaat aanvaardt regeling afbetalingsstelsel Minimum van 20% bij de eerste storting kan te hoog zijn CONIMEX NASI GORENG KANT EN KLAAR Een deftige Nieuwe M.G. Midget vakantie Bejaarde Volkswagen werd „sportslee" Morris als boot Boek over auto's RIJST HAM UIEN KRUIDEN -3:v" mam Vauxhall WONDER IN NIEUWERKERK NIEUWE VOORZITTER VAN NEDERLANDSE KATHOLIEKE SPORTBOND Visie Officieren veroordeeld: soldaat mishandeld WOENSDAG 12 JULI 1961 11 i PK." 56-21 heel blik: f2.10 half blik: f 1.10 1ÉI1II «Él ■pr ife HANS STEVENS. medicinale 1 j Is nieuw hulpmiddel voor automobilisten is een „lucht en plastic-patroon" ontwor- pen, waarmee moeilijkheden met een lekke band snel en goed kunnen worden JT.1 opgelost. Men behoeft het slangetje van het busje slechts aan te sluiten op het ventiel: lucht en plastic spuiten dan naar binnen. Het gat in de band wordt door de plastic-emulsie gedicht en de automobilist kan binnen twee minuten weer verder rijden. Het hulpmiddel kan zowel bij binnenband-loze banden als bij banden met. binnen band worden gebruikt. De reparatie wordt gegarandeerd voor 150.000 mijl. Voorlopig heeft men in het buitenland met deze patroon geëxperimenteerd: misschien dat de Neder landse automobilisten er in de toekomst ook van zullen kunnen profiteren. Vakantiegangers die van plan zijn er met een huurauto op uit te trekken, dienen zich ervan te overtuigen, dat het voertuig technisch in goede staat verkeert. Het beroep van „autoverhuurder" is een vrij beroep: iedereen kan dit vak beoefenen en helaas is hier ook het koren niet zon der kaf. Waar Uw leven niet in een gammele auto: neem dan liever de trein. Bevalt U de auto, lees dan de huur overeenkomst nauwlettend door. Het is het beste, wan neer de wagen AU Risks ver zekerd is. Automobilisten, die in een huurwagen gaan rijden zijn meestal geen rou tiniers op de weg en vooral in de drukke vakantietijd is de kans op een aanrijding niet gering. Onplezierig is het. na pech die in het buitenland on kosten van de verhuurder is verholpen toch nog een ..aanvullende rekening" te krijgen, omdat in de voorwaarden staat ver meld. dat de reparatiekosten worden vergoed op basis van de in Nederland geldende ta rieven. Deze tarieven kun nen wel eens wat lager lig gen dan die, welke men U in het buitenland berekent. Het is daarom goed, te we ten waaraan U begint, vóór dat U in de huurwagen stapt, Tegen het huren van een auto bestaat geen enkel bezwaar, maar doe het be dachtzaam en met overleg. Merkwaardig: Ferdinand Porsche heeft ge leurd met zijn Volks wagen-ontwerp. Noch Zündapp, noch NSU en via NSU Fiat hadden Voldoende belangstelling Voor de auto, die later een wereldsucces zou wor den Tenslotte, door de po litiek van het onzalige Derde Rijk", werden de voorwaarden geschapen voor de massrproduktie van de Vo^jawagen. Doch niet ^de massa werd verblijd met het vUrig begeerde, goedé, eenvoudige wagentje maar iVel de „Wehrmacht". Nu kal niemand ter wereld «leer durven ontkennen, dat de Volkswagen een succes op automobielge- bied is geworden,- zoals er maar nauwelijks een tweede is aan te wijzen. De auto technicus Han Bouvy hier tot dusverre aan het woord heeft over deze roemruchti automobiel een boek geschreven, waarin hij een schat van wetens waardigheden vertelt over de Volkswagen, die reeds in 1933 werd geconstrueerd en sinds die tijd niet zo bar veel veranderingen heeft ondergaan. Hij deed dit met grote kennis van za ken en hetgeen bij auto- boeken en „auto-litera tuur" immer een groot voordeel is bijzonder ob jectief. Zijn boek „Volks wagen", dat ai. zevende in een reeks is verschenen in de serie ANWB-auto-boek. jes, is bijzonder eerlijk. Hij noemt niet alleen de voor delen van de veelgeprezen automobiel, hij signaleert ook, dat overdreven lang „doorhalen" in een van de diverse versnellingen fout is, hij vergeet niet er op wijzen dat de VW een zware belasting bij lage toerentallen moeilijk kan verdragen, hij constateert een „staartlastigheid" bij bepaalde omstandigheden, kortom, hij spiegelt ons geen wonderauto voor, maar de V.W. zoals hij is. Hij vertelt iets over de ge schiedenis de boeiende geschiedenis van de auto, hij registreert met behulp van tekeningen door Fred Julsing, die trouwens ook een belangrijk deel Van het andere illustratie materiaal op voortreffe lijke wijze verzorgde de evolutie van het model en hij onthultvoorts alle technische geheimen en financiële geheimen, want ook een kostenberekening ontbreekt niet in het boek, evenmin trouwens als een. opgave van alle Volkswa gendealers in Nederland. Met reden kunnen we dit boekje een verrijking noe men van de auto-literatuur. Han Bouvy is een kundig technisch schrijver, hij Weet bijzonder veel af van automobielen, maar deson danks heeft hij zijn werkje over de Volkswagen zo ge schreven, dat het, althans voor een zeer groot deel, Voor leken uitermate be grijpelijk is r is een tijd geweest, dat de Rolls Royce in hoofdzaak werd ge bruikt door rijders met grote financiële draagkracht. Nu zullen echter ook de ma kers van deze super-deftige Engelse automobiel van de goede kwaliteiten van de Rolls kunnen gaan profite ren: de fabriek heeft be kend gemaakt dat personeel, dat een bepaalde periode in de fabriek werkt, twee we ken in Engeland met vakan. tie mag in een Rolls Royce of in een Bentley. r I en voormalige vliegba sis van de R.A.F. in Hooton Park wordt op het ogenblik bouwrijp gemaakt voor de vestiging van een nieuwe Vauxhall- fabriek. In oktober a.s. hoopt men met de bouw te kunnen beginnen. Begin 1963 zal de fabriek met 4000 man per soneel officieel gaan draaien. Ze hebben er duizend tot twaalfhonderd uur aan gewerkt, maar nu hebben de gebroeders Vis ook iets om trots op te zijn. Voor het eerst sinds 25 jaar brengt de British Motor Corporation weer de M.G. Midget op de markt. In 1936 werd de produktie van dit type wagen stop gezet, hoewel verschillende coureurs in races met de Midget zeer goede resultaten hadden geboekt. De nieuwe Midget wordt aangedreven door een uier-cilinder kopklepmotor met een inhoud van 948 cc. De sierlijke sportwagen heeft een gebogen voorruit van veiligheids glas, en geheel afneembare schuifruiten. In de cabine bevinden zich bevestigingspunten voor veiligheidsriemen. Twee Engelse automo bielenthousiasten hebben er hun vrije tijd aan besteed, een Morris 850 „waterproof" te maken. Afgezien van een speciale behandeling' van ontstekingsapparatuur, kop- pelingishuis, elektrische ap paratuur en het verlengen van de uitlaat naar boven, bestond de enige wijziging in het afdichten van bodem en portieren met rubber, spons. De aandrijving van de automobiel, die nu ook voor boottochtjes kan worden gebruikt, geschiedt door middel van een schepradcon structie. Een ideale oplossing voor Amsterdammers en Rotterdammers, die niet wil len wachten tot de oeverver bindingen verbeterd zijn. llllllllilillillllliliiililiillliiiiiiiilllllllllllllli en lage, sierlijke, roomwitte sportwa gen, die staat gepar keerd langs de 'sGra- venweg in Nieuwerkerk aan de IJssel, doet bijna dagelijks nieuwsgierige automobilisten stoppen. Met uitroepen als „waarmpel, dat is de. nieuwe Volkswa gen" springen de bestuur ders uit hun wagen en niet zelden grijpt er een naar terzijde is afkomsti z.1.!" camera, om de „ont- het Dafje. Verder z: dekking" op de plaat vast te leggen. Toch is het maar een bejaard karretje uit 1951 dat daar langs de weg staat. Enkele maanden ge leden leverde het nog maar driehonderd gulden op. Maar toen gingen de ge broeders Vis aan het werk. Zij spandcerden er dui zend tot twaalfhonderd man-uren aan en het -esul- taat is de fraaie sportwagen, die nu het enthousiasme opwekt van veel autolief hebbers. „We maakten het ont werp zelf," vertellen de twee knutselaars. We heb- -v Pc zeij-ontworpen carrosserie van de uit 1951 daterende Volkswagen vertoont een bijzonder sierlijke lijn. Voorbij- vingers, die het VW-embleem op de motorkap ontdekken, denken, dat dit het nieuwe model van VW is. ben een plaatwerkerij en daarin klopten we de sta len platen, tot ze de ver eiste vorm hadden. De spiegeltjes en lampen heb ben we in de winkel ge kocht, de achterlichten zijn afkomstig van een grote Amerikaan zij pasten toevallig wonderwel in de lijn van de wagen en de versiering op de ach- ijde is afkomstig van- Dafje. Verder zitten in de auto de stoeltjes van een oude Morris. De motor koekten we tweedehands: het ding had in anderhalf jaar niet meer gelopen, eerst draaiden er maar twee cilinders, de andere twee zaten vastgeroest, maar stilaan ging de motor weer op vier cilinders draaien en nu loopt hij als een zonnetje." Wanneer de achterklep opengaat, herkent men nog duidelijk het „staartje" van de Volkswagen. Het is deze lange achterzijde, die d chauffeur wel eens de in druk geeft, dat de auto bij hoge snelheid een beetje wil gaan zwaaien. Maar dat kan ook verbeelding zijn, zeggen de gebroeders Vis, die dolgelukkig zijn met hun sierlijke automo biel. Op de weg hebben ze wel eens „.moeite" met an dere automobilisten, die hen verwijtend aankijken, ais wilden ze zeggen „man, rij toch harder met zo'n super-sp rtwagen." Huj auto loopt immers beslist niet harder dan een nor male Volkswagen, maar dat hoeft ook liet voor de ont werpers. Toen ze aan de auto begonnen te knutse len vonden ze, dat het oog ook iets moest hebben en wel, dat ideaal hebben -s beslist bereikt. Een overzichtelijk naslag werkje, waarin de in Nederland verkrijgbare automobieltypen com pleet met „waardering", prij zen, technische details en adressen van importeurs en fabrikanten staan beschre ven, vormt de jongste pen- nevrucht van de journalist H. Hegeman, die als hoofd redacteur van „De Automo. bilist" uiteraard over een schat van materiaal kan be schikken. Hij verzamelde de gtegevens en maakte er een gemakkelijk leesbaar geheet van: bovendien voorzag hij de collectie van enkele hoofdstukjes over onder houd, financiering, onkosten- berekening en verzekering van de automobiel. Wellicht opzettelijk heeft de schrijver zijn betoog zeer populair en tamelijk oppervlakkig ge houden: het boekje is dan ook niet bedoeld als diep gaande studie, maar als simpele informatiebron voor de automobilist, die belang, stelling heeft voor hetgeen de automobielindustrie in 1961 aan de Nederlanders te bieden heeft. Uitgever P. den Boer in Utrecht. Grote, gaye, glanzende korrels van de allerbeste soort droog kokende rijst. Echte Gelderse ham, door onze vakman zorgvuldig geselec teerd. Een kwaliteit die alleen in de allerbeste slagerijen te koop is, Advertentie) Prachtige, harde, 1e kwaliteit Zes speciale kruidensoorten, in de juiste onderlinge verhouding, zorgen voor de bijzonder fijne smaak. "»oud tk (W Stuur briefkaart met 36 ct. aan postzegels aan Conimex, Baarn voor mooi RECEPTENBOEKJE. Als wij de heer Emiel A. Schüt- tenhelm een „geroepene" zouden noemen, zou hij dat weten wij zeker met die kwalificatie al lesbehalve ingenomen zijn. Het woorc heeft nu eenmaal een zekere dramati sche kracht en doet denken aan zelf- vergeten idealisten, sobere dienaren van de mensheid en ascetische zeloten. En met de ietwat spottende blik van de heer Schüttenhelm in onze gedach ten. moeten wij toegeven, dat een der gelijke betiteling in de figuurlijke be tekenis weinig toepasselijk is. Des te meer evenwel in letterlijke zin, want tot vrijwel alle functies, die hij in het maatschappelijke leven heeft vervuld ol nog vervult, heeft hij zich laten roepen. Het meest recente voorbeeld daarvar. is het onlangs aangevraagde voorzit terschap van de Nederlandse Katholie ke Sportbond. Organisatorisch gespro ken was de heer Schüttenhelm in het sportleven van katholiek Nederland im mers een "buitenstaander; er was geei enkele hiërarchische bepaaldheid, die juist hém op de voorzitterszetel zou moeten brengen. Maar aangezien de „Schüt" geen figuur is om zijn licht onder de korenmaat te houden, had de N.K.S. al enige tijd het oog welge vallig op hem laten rusten en hem ten slotte geroepen tot de hoge vacerende post. De heer Schüttenhelm heeft niet lang geaarzeld. „Nadat ik door uw be stuur geroepen was, heb ik, hoewel in verwondering staande voor de nieu we opdracht in mijn leven, volmondig ..ja" geantwoord. Ik ben bereid, omdat ik wist dat het een moeilijke taak zou zpn die ik op mij nam. Degenen, die mij langer kennen, weten dat zoiets mij ligt". Op het eerste gezicht klinkt dit antwoord dat hij uitsprak na zijn installatie, niet zonder pretenties, maar aangezien hij bewezen heeft zijn presta ties ook waar te maken, moet men dergelijke ontboezemingen eerder op vatten als een beminnelijke vorm van zelfkennis. De heer Schüttenhelm weet namelijk van zichzelf vrij goed wat hij waard is. Hij spreekt over zjjn eigen capaci teiten met een openhartigheid, die ont wapenend werkt en de neiging om hem van onbescheidenheid te betichten in de kiem doet smoren. Het is een ver ademing iemand te ontmoeten, die ronduit verklaart, dat hij deze of gene taak best aankan. Als anderen dit bo vendien kunnen bevestigen en de be trokkene bereid is metterdaad een moeilijke opdracht te aanvaarden zo'n opdracht is bijvoorbeeld het voor zitterschap van de N.K.S. krijgen de kritische opmerkingen van de passieve schare langs het lijntje een zure bij smaak. Het is dit verschijnsel waaro ver de heer Schüttenhelm zich bij her haling opwindt. In zijn speech na de installatie plechtigheid zei hij daarover: „In te veel gevallen is het immers zo, dat er een grote inertie bij het kerkvolk aanwijsbaar is om verantwoordelijk heden, die het zou moeten dragen, te aanvaarden. Het is e^n veel voorko mend verschijnsel, dat er velen zijn die beschikken over de capaciteiten doch die niet ten dienste stellen. Er zijn helaas leken, die wel kritiek heb ben op de gang van zaken, leken die wel een eigen geluid willen laten ho ren, maar als het er op aan komt, zich niet ten dienste van het katho lieke organisatie- en verenigignsleven willen stellen". De heer Schüttenhelm beschouwt zijn nieuwe functie eenvoudig als een op dracht, evenals hij het voorzitter schap van de Nederlandse Televisie Stichting als zodanig beschouwt en de vele andere posities die hjj in ons maat schappelijk bestel nog inneemt. En hij ziet het met enige verbittering aan, hoe veel bekwame lieden met goede kwali teiten zich aan verantwoordelijkheden proberen te onttrekken. De nieuwe voorzitter van de N.K.S. woonde nog niet lang in Bussum, na zijn benoe ming tot voorzitter van de N.T.S. in no vember 1959, toen hij werd aangezocht de leiding op zich te nemen van de ka tholieke openbare leeszaal en biblio theek aldaar. Alweer een kwestie van „geroepen worden". Hij bleek bereid het voorzitterschap te aanvaarden, maar niet langer dan voor twee jaar. „Ik kijk van dit ogenblik af al naar een opvolger uit" zei hij bij zijn benoe ming. :v VS: I -f -V zaken in hun onderlinge verband te kunnen behartigen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat zijn veelzijdige in teresse resulteerde in een cumulatie van nevenactiviteiten. Hij behartigde jeugd vorming en volksontwikkeling, jeugdvorming buiten schoolverband, bij zonder jeugdwerk. sociaal-paedago- gisch onderwijs, het volksuniversitair onderwijs, de vrijetijdsbesteding en meer aanverwante projecten. Tot no vember 1959 bleef hij op het ministerie een grote stimulerende kracht, die, ge tuige het feestelijke afscheid van zijn ambtelijke carrière, door zijn collega's hoog op prijs is gesteld. Daarna begon een nieuwe fase in het avontuurlijke, afwisselende leven van de heer Schüt tenhelm. De Kroon benoemde hem tot voorzitter van de Nederlandse Televisie Stichting, ook al een vrij delicate func tie, zelfs voor een gekwalificeerde kracht. Niet weinigen in televisiekringen zagen in hem aanvankelijk een soort spion van de overheid. Het franke op treden van de nieuwe functionaris, die niets heeft dat ook maar zweemt naar de manier van Dünkelmaner, nam deze indruk al spoedig weg. Het huidige oordeel dat wjj in televisie kringen vernamen: Hij regelt op een belangrijk kruispunt het verkeer tus sen overheid en particulieren en doet dat in een sportieve sfeer. Hjj leeft zich gemakkelijk in een nieuwe materie in. Een gevecht gaat hjj niet uit de weg, maar hp maakt het de tegenstander in zoverre gemakkelijk, dat hij al zijn argumenten eerlijk uit speelt en precies zegt zoals hij er over denkt. Deze mentale gesteldheid bracht, zonder dat hjj daar zelf vee] moeite voor deed, met zich mee, dat men tal van belangrijke pos ten op hem toeschoof. Al van vóór de oorlog dateren zijn vele relaties met de jeugdbeweging. Met name het spel van verkennen vond in de „Schüt", zo als hjj in die kringen nog steeds be kend staat, een enthousiast beoefenaar. Zijn vrienden beschrijven hem ook nu nog als de rechtgeaarde verkenner, die zijn omgeving wist te inspireren en ideeën aan de hand deed, zonder zich overigens met de uitwerking daarvan al te zeer bezig te houden. Details lig gen hem namelijk niet erg. De heer Schüttenhelm stippelt meer de grote lij nen uit en zijn robuste postuur doet ook niet anders vermoeden. Gedurende de oorlog was hi teur van de Rijksdienst voor schaffing in het noorden van het land, na tevoren in tal van andere functies buiten ambtelijk verband werkzaam te zijn geweest. „Ik heb van alles gedaan en daardoor kijk gekregen op de meest uiteenlopende zaken Ik heb bewust geen expert willen worden om mijn Vprkpnnpr zicht maar zo ruim mogelijk te hou- t ci \CIIIICI (jen. Je moet namelijk in een leiding gevende functie het onderling verband kunnen blijven zien". Na de oorlog deed men opnieuw een beroep op de „Schüt" om de Katho lieke Jeugdbeweging in het spoor te krijgen. Drie jaar was hij directeur van het Nationaal Hoofdkwartier in zijn ge boorteplaats Den Haag. Echt een kolf je naar zijn hand, aangezien hier alle denkbare moeilijkheden om glimla chend en fluitend te boven te komen, voorhanden waren. Het moet voor de heer Schüttenhelm een heerlijke tijd ge weest zijn. Immers hjj was op dt meest primitieve middelen aangewezen om een hele platgestampte organisatie op te bouwen. Hij kreeg ten volle de kans om zijn vakbekwaamheid in dit opzicht te demonstreren en vroegere medewer kers van de Schüt getuigen, dat hij het pad weer heeft weten te vinden naar een bloeiende jeugdbeweging. Op een andere post kon hij daarna zijn contacten met de jeugd nog uit breiden, namelijk als hoofd van het bu reau jeugdzaken op het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Een prachtige gelegenheid" om de Ook over zichzelf wjj zeiden het al spreidt hij die eerlijkheid tentoon. „Ik geloof, dat mijn kracht bestaat uit het lanceren van ideeën. Ik heb visie, al zal dat niet al te bescheiden klinken, en over een visie kun je niet discussiëren. Die kun je alleen verwerpen of aanvaarden. Een van mijn principes is, dat je altijd moet proberen dt zaken met elkaar in verband te brengen. Televisie kun je niet los zien van alle andere bestaande communica iemiddelen. Alleen met de ze opvatting speel je het klaar de be trekkelijkheid van alles wat je onder neemt, te beseffen." Nu is zin voor betrekkelijkheid een geestelijk bezit dat niet iedereen maar zo komt aanwaaien. En dan nog uit het zich vaak in de vorm van een vreugde loos nihilisme. Niet aldus bij de heer Schüttenhelm. „Ik vind het verrukke lijk, dat ik leef, en vooral, dat ik blijf leven." In zijn toespraak tot het be stuur van de NKS drukte hij zich even anders uit: „We zjjn en route avec le bon Dieu". Al die zin voor betrekkelijk heid, dit gevoel voor verhoudingen neemt niet weg, dat de heer Schütten helm zijn vele taken serieus opvat. Naast hetgeen wij al noemden is hjj voorzitter van de interdepartementale commissie voor de openluchtrecreatie, curator vein het A.C. de Bruyninsti- tuut, voorzitter van de Stichting tot be vordering van hygiënische gewoonten („dat vind ik nu eenmaal leuk werk") en hjj zit in het curatorium van de in spectie voor het schriftelijk onderwijs. Thans, op 51-jarige leeftijd, lijkt zijn energie alleen nog maar toe te ne men. Hoewel persoonlijk verdriet hem niet bespaard is gebleven drie jaar geleden verloor hij een van zijn vier kinderen en hij er steeds op uit is geweest om weerstanden te overwin nen, is zijn vitaliteit nog even aan stekelijk en zijn belangstelling vior ie der met wie hij in aanraking komt, nog even groot als in zijn eerste ver kennersjaren. Welnu, hij heeft het le ven verkend en zich er akkoord mee verklaard. Een benijdenswaardig man, de „Schüt, even benijdenswaardig als de instellin gen, die van zijn toewijding en talenten gebruik mogen maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG,' 13 juli De Eerste Kamer is in tegenstelling tot de Tweede Kamer niet zo gelukkig met het minimum van twintig procent voor de eerste storting bij afbetalingsover eenkomsten. Alle afgevaardigden, die gisteren het woord voerden over het wetsontwerp tot regeling van het afbe talingsstelsel, hadden liever gezien dat in de wet in het geheel geen minimum percentage voor de eerste storting zou zijn opgenomen. Men zou er de voor keur aan hebben gegeven, indien de regering de bevoegdheid had gekregen, bijvoorbeeld ter stimulering van de con junctuur, een lager percentage vast te stellen. De Senaat week met deze opvatting geheel af van wat er in de Tweede Kamer over de eerste aanbetaling was gezegd. Staatssecretaris Veldkamp had in het oorspronkelijke ontwerp ook geen minimum percentage opgenomen en de vaststelling daarvan overgelaten aan de Kroon. Daarbij had de staatssecre taris gezegd, dat hij dacht aan een mi nimumpercent van vijftien procent. De Tweede Kamer stond echter in haar ge heel achter een amendement van mej. Knol (KVP) om voor de eerste stortin gen toch een minimum percentage van twintig procent in de wet vast te leg gen. Omdat de SER en de Nederland se Huishoudraad tot hetzelfde minimum hadden geadviseerd, nam dr. Veldkamp het amendement over. De senaat vroeg zich af of men de sociale motieven, die tot een regeling van het afbetalings stelsel hebben geleid, in 'de Tweede Kamer niet iets te zwaar had laten wegen. Het wetsontwerp kreeg overigens wel de instemming van de senaat. Men vond het een redelijk compromis, waarin vol doende rekening was gehouden met de economische en sociale voordelen van het afbetalingsstelsel, maar waarbij toch uitwassen zoveel mogelijk worden voor komen. De Kamer nam het ontwerp zon der hoofdelijke stemming aan. DEN HAAG, 12 juli Vier weken gevangenisstraf, voorwaardelijk ont slag uit de militaire dienst met een proeftijd van drie jaar. Zo luidde het vonnis van het hoog militair gerechts hof gisteren tegen een 41-jarige ma joor en een 28-jarige eerste luitenant. Zij zijn veroordeeld wegens mishan deling van een dienstplichtig soldaat, gepleegd tijdens een militaire oefening in september van het vorig jaar te La Courtine. De beide mannen hadden de soldaat, van wie zij veronderstelden, dat hij joy riding had gepleegd, geslagen en ge schopt. (Advertentie) t» A A I M Ot T» it*t t-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11