GAAN DE JÏUROPESE EXPORTEURS KOPPEN BIJEEN STEKEN Problemen rond revaluatie vragen de aandacht V Ford Taunus 17 M Uniek concert in Vleeshal Stormvogelsbestuur krijgt geen motie van vertrouwen Rumoerig geworden vergadering vannacht half één geschorst Grote meerderheid erkent de noodzaak van fusie-gesprek Nederlandse visserij deelt in ontwikkeling door E.E.G. Bollenhandelaren bijeen NCRV-vocaal ensemble en orgelspel Van Klaas Bolt SOLEX Modernisering vloot en verwerking POPPENTHEATER .MERUJN' Moeilijkheden door vrije zaterdag 7 Rook de fijnste Amerikaanse sigaret van Faillissementen Henk Peters weer de sterkste AANZIEN VAN VERENIGING GESCHAAD" HARDEBELT Eindexamens HCK en Onze Gezellen winnen de bekers WOENSDAG 12 JULI 1961 PAGINA 13 HILLEGOM, 12 juli „Hoe is dit jaar de bollenoogst? Ik meen te mogen zeggen, dat de hyacinten uitzonderlijk goed zijn gegroeid en dat er „dikke" bollen genoeg zijn. We dienen er echter rekening mee te houden, dat het aanbod van de kleine maten aan de krappe kant zal zijn. Ook van narcissen mag ik zeggen dat de oogst goed is. Het zou me niet verbazen als de export, in verband met het feit dat Pasen in 1962 zeer laat valt (22 en 23 april), minder narcissen in het buitenland heeft kunnen plaatsen. Van de tulpen weten we nog altijd niet of ze goed of minder goed zijn. Ik ben de laatste dagen overal polshoogte wezen nemen en ik heb bijzonder beste, maar ook middelmatige partijen gezien. Vooral in West- Friesland vallen de tulpen hier en daar niet mee. Toch mag gemiddeld wel van een goede oogst worden gesproken. Helaas blijkt ook in deze dagen weer het ongelukkige feit, dat het bollenvak een vak van stemmingen is. Vooral de commissiehandelaren maken op het moment stemming. Ze verkondigen links en rechts hun mening: er zullen tulpen te kort zijn. Als één exporteur het op zijn heupen krijgt en een partij tulpen koopt voor een dikke prijs, dan bazuint men dat de gehele beurs over. Laten wij, als exporteurs, goed bedenken dat er geen bol meer op de markt komt, al betalen we een kwartje per stuk. Is er wel reden om in een paniekstemming te geraken? Om te beginnen is er verleden jaar een uitbreiding geweest van 10%. Verder heeft Engeland zeker niet meer gekocht dan in het afgelopen seizoen, Zweden zal ook niet meer afnemen, in Duitsland toonde de kleinhandel wel kooplust, maar de grote afnemer, de broeiers, zitten volkomen omhoog met gebrek aan arbeidskrachten, terwijl hier het aanbod van de Duitse kwekers ook een hartig woordje gaat meespreken. Al met al meen ik me te mogen afvragen of de hoge prijzen die momenteel in het binnenland voor de bollen worden betaald, wel te rechtvaardigen zijn." Tot deze uitspraak kwam de heer Fr. v. d. Kolk, de voorzitter van de Bond van Bloembollen handelaren, op de ledenvergadering der bond, die dinsdagmiddag in Treslong werd gehouden. De E.E.G. Areaal 8 Kom kijken opde toonzaal van lampen fabriek 11 DIJKSTRA in plastic tabakszak f 1.- Zwemmen RECORDVERBETERING VAN BONTEKOE N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Orgelspel WIELRENNEN IJMUIDEN, 12 juli Een motie van vertrouwen in het bestuur van Stormvogels met de bedoeling daarna de opengevallen plaatsen in het bestuur te doen bezetten, is vannacht na een rumoerig geworden algemene ledenvergadering van Stormvogels met bijna tweederde van het aantal uitgebrachte stemmen, verworpen. Vóór de motie werden 59 stemmen uitgebracht, tegen de motie 99 stemmen. Er was echter al geen enkele controle meer of alleen stemgerech tigde leden een briefje invulden en er werd zelfs al beweerd, dat iemand een heel stel briefjes achter elkaar invulde. Er was op dat moment dan ook geen sprake meer van ordelijk vergaderen. In de grote zaal van het City-theater mocht niet gerookt worden en menigeen ging af en toe zijn benen strekken en een sigaretje roken of een dorstige keel lessen. Al eerder was het bestuurslid Verhoef als gevolg van de tegen hem gerichte aantijgingen, kwaad van de bestuurstafel opgestaan en weggelopen. Nadat de uitslag van de stemming bekend was gemaakt deelde de voorzitter, de heer W. Chr. Suwerink, mede, dat hij overleg had gepleegd met de voorzitter van het actie-comité, de heer W. Gouda. Met hem zullen eerst enige besprekingen worden gevoerd en in afwachting daarvan werd de vergadering geschorst. Als de leden opnieuw ter vergadering worden opgeroepen zal alleen het punt bestuursverkiezing op de agenda staan. Uw bril spreekt mee Jeugd softball-toernooi Burgerlijke Stand Haarlemmerliede en Spaarnwoude Burgerlijke Stand Heemstede De heer v.d. KOLK sneed trouwens meer actuele problemen aan. Hij noem de de grote risico's die de bollenexpor- teur altijd heeft te dragen. Is zijn winst daar ook naar? De heer v.d. Kolk meen de dat te moeten betwijfelen. Als voor beeld noemde hjj West-Berlljn. Een be langrijk afzetgebied voor de bollenex- porteur, dat voor miljoen bloembollen koopt. Hebben wü de garantie dat we Straks de verkochte bollen ook inder daad zullen kunnen verzenden? En als we ze kunnen sturen, is er dan een re delijke kans dat we ons geld ook krü- gen? Spreker sneed ook nog de noodzake- lijkse samenwerking aan. De Ameri kaanse exporteurs gaan de koppen bij elkaar steken. Het i§ niet uitgesloten dat dit ook spoedig moet gaan gebeu ren bij hen die naar Europese landen ver- Zenden. De vrfje zaterdag zal veel moei lijkheden brengen als de mannen van de AID, de keuringsdienst en de Planten- ziektenkundigen Dienst niet bereid zijn op zaterdag te werken. Dan zal grote vertraging kunnen optreden in de ver zending. De heer v.d. Kolk deelde nog mede in Brussel besprekingen te hebben bijge woond van de toporganen op landbouw gebied in de E.E.G. Men is het er wel over eens dat een gezamenlijke markt ordening noodzakelijk is, maar of men kans ziet een regeling te treffen die alle partijen zal voldoen, dat is maar de vraag. Bi) de vijf andere E.E.G.-part ners bestaat de vrees dat, wanneer zij geen regelingen in het leven roepen, in Nederland vermoedelijk ook alles vrij zal worden. De voorzitter sneed ook de revaluatie van de gulden aan, waardoor de export gevoelige verliezen heeft ge leden. De heer BERGMAN uit Sassenheim bracht naar aanleiding hiervan naar voren, dat er een zeer goede kans op jierhaling bestaat. Gebeurt dat zonder ons en over ons? Is dit een zaak van de exporteurs? Neen, het gehele vak is hierbij betrokken! Heeft men bij het PVS een juist inzicht in de gevolgen? Deze problemen moeten momenteel veel zwaarder wegen dan de vraag of we het areaal van de tulpen nu wel met 7 of met 10 pet. moeten uitbreiden of dat de minimum-enportprijzen een dubbeltje ho ger moeten of niet. Met luid instemmend applaus werd deze stelling begroet en de heer v.d. Kolk verzekerde dat deze zaak de volledige aandacht van het be stuur van de Bond heeft. Alles zal in het werk gesteld worden om voor dit pro bleem een oplossing te vinden. Over de vraag met hoeveel procent het areaal der tulpen moet worden uitgebreid, behoefde men niet lang te spreken. Men besloot een uitbreiding van 10 pet. te adviseren, ongeacht de plantgoedsituatie. Het PVS had n.l. laten weten dat bij het College de ge dachte leefde eerst een uitbreiding van 7 pet. toe te staan en als dan blijkt dat er in het najaar plantgoed genoeg is, nog eens 3 pet. Het teeltrecht van hyacinthen dient, naar de mening van de Bond van Bloembollenhandelaren, (Advertentie) Z OQ 4 Bpaarne 65 - Haarlem (t/o de Ged, Ouda Gracht) Tel. 02500-14850 en 14560. met 7 pet. vergroot en dat van nar cissen met 5 pet. Wat betreft het prijzensysteem: de heer v.d. Kolk deelde mede dat de Bond in dit opzicht toch niet krijgt wat wordt gevraagd en dat men zich daarom maar neerlegt bij de door het PVS voor gestelde regeling. Dat komt in de prak tijk neer op het handhaven van het oude systeem. Wel zal men het PVS attenderen op het feit dat de kosten de laatste jaren steeds stijgen, terwijl men nu de prijzen voor 1962 moet gaan vast stellen aan de hand van een rapport van het LEI dat in 1959 verscheen. Ook over de berekening van de vakheffing had men niet lang werk. Een enquête heeft uit gewezen dat de overgrote meerderheid der vakgenoten naar een nieuw systeem wil en men 2al de uitslag van deze en quête aan het PVS bekend maken. Na een rondvraag, waarvan slechts een zeer spaarzaam gebruik werd ge maakt, sloot de heer v.d. Kolk deze vergadering. (Advertentie) WINNER ^NOJTS HAARLEM, 12 juli Het record 800 meter vrijeslag zwemmen dat op 11 juli 1957 door Herman Willemse (Robben) gevestigd was op 10 min. 5,2 sec., is dinsdagavond (zie ook de sportpagina) door Johan Bontekoe, HPC, gebracht op 9 min. 58,8 sec. dus met 6,4 secon de verbeterd. Het was tijdens de zwemwedstrijd om het kampioenschap 1500 meter vrije slag kring Haarlem KNZB, die in de zweminrichting aan de Kleverlaan ge houden werd, dat Bontekoe het record verbeterde; er werden bij de heren drie series gezwommen en in de laatste se rie startte Bontekoe, die meteen flink van zich afbeet en geleidelijk aan een voorsprong nam en deze vergrootte. Hoogendoorn, HVGB volgde als tweede en Terpoorten, DWR als derde om ook in dezelfde volgorde te eindigen. Bij de dames won Lieze Remer, HPC, het kampioenschap vrijwel zon der strijd, daar enkele dames die te laat aan de start verschenen, met de eerste serie heren van start gingen. Alle Drogtrop, DWR, klasseerde zich toen als tweede bij de dames. De voor naamste uitslagen zijn: 1500 meter vrijeslag dames: 1. L. Reemer, HPC, 22 min. 54,9 sec.; 2. A. Drogtrop, DWR, 23 min. 58,6 sec.; 3. N. Dix, HPC, 25 min. 27,7 sec.; 4. E. Blokker, HPC. 25 min. 35,9 sec.; 5. G. Drogtrop, DWR, 25 min. 50,4 sec. 1500 meter vrijeslag heren: 1. Johan Bonte koe, HPC, 18 min. 57,7 sec.; 2. C. Hoo gendoorn, HVGB, 19 min. 50 sec.; 3. R. Terpoorten, DWR, 20.12,6 sec.; 4. H. Rookhuizen, NJORD '59, 21.42,1 sec.; 5. H. van Hemert, DWR, 22 min. 12,1 sec. HAARLEM, 12 juli De rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 11 juli in staat van faillissement verklaard: A. M. Ver laan, koopman te Zwanenburg, gemeen te Haarlemmermeer, rechter-commis- saris: mr. L. W. M. M. Drabbe, cura tor: mr. J. F. Jansonius, advocaat en procureur te Heemstede. De naamloze vennootschap Stamp of Sound (Holland) N.V. te Zandvoort, rechter-commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe, curator: mr. J. W. Rutgers, advocaat en procureur te Haarlem. Bj) beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem op 11 ju li is in de voorlopige surséance van be taling van: Pieter Kok, Adam Kok, Cor nells Kok, allen won eb de te Zaandam en de al dan niet ontbonden vennootschap onder firma P. Kok en Zonen te Zaan dam (procureur mr. A. R. van IJlzinga Veenstra), de bewindvoerder mr. F. W. van D(jk, advocaat en procureur te Am sterdam, vervangen door mr. J. H. van Wijk, advocaat en procueur te Haar lem (Advertentie) v.a. 7765,— incl. kachel. Werkplaats en kantoor: Jansweg 915 Showroom: Houtplein 24 Haarlem Telef. 1.4.1.2.5 HAARLEM, 12 juli Te midden van de tentoonstelling van Nederlandse or- gelpracht in de fraaie Vleeshal, heeft het N.C.R.V.-vocaal ensemble onder lei ding van Marinus Voorberg gistera vond een uniek concert gegeven. Het programma van het koor bestond uit een keur van zangen daterend vanaf de zestiende eeuw tot aan heden. De perfecte klank, de volmaakte een heid en het bewogen musiceren van dit ensemble lijken ongeëvenaard. Mari nus Voorberg leidt zijn koor rustig en hij weet precies waar hij zijn mensen toe kan brengen. En of het nu de koorwerken met geestelijke inhoud zijn uit vroegere eeu wen, zoals „Godt is mijn licht ende salicheijt" van Clemens non Papa, „Laudate Dommum" van Palestrina, of hedendaagse wereldlijke composi ties zoals de Braziliaanse psalm van Jean Berger, of de twee koorwerken van Harald Genzmer, het is allemaal een weelde van zuivere koorzang en getuigt van een feilloos aanvoelen van de stijl. Zou ik de keuze moeten doen uit het rijk gevarieerde programma, dan weet ik niet wat te prefereren. Debussy en Ravel, aan het slot van het program ma waren perfect, maar Palestrina was in zijn stijl aangrijpend van weel derige klank. Van de Haarlemse com ponist Henk Bijvanck stond er koorwerk op het programma, met als tekst het evangelie van Johannes „lm Anfang was das Wort". Het bleek een geïnspi reerde compositie te zijn en Henk Bij vanck zal zich met de fraaie uitvoering zeker gelukkig gevoeld hebben. De organist Klaas Bolt vertolkte al lereerst op een uit de zeventiende eeuw daterend en 3 registers tellend tafelor geltje het koraal „Nu zfjt wellekome" van Cor Kee. Van dezelfde componist speelde hij hierna op het achttiende eeuwse kabinetorgel uit de Grote Kerk te Naarden variaties op het lied ,,Be- nedicanus Domino". Tenslotte nam hij plaats achter het klavier van een uit dezelfde tijd stammend orgel, thans nog in gebruik in de Nederlands Her vormde kerk te Lobith, om met grote muzikanteske vaardigheid een suite van Domenico Zipoli te spelen. Bij al de drie orgels viel de prachtige afge ronde toonvorming op. Klaas Bolt wist deze mogelijkheden terdege uit te bui ten, zodat de klankweelde van de diver se registers een imponerende werking op de toehoorders uitoefende. Er be stond voor dit belangrijke muzikale evenement veel belangstelling. J.L HAARLEM, 12 juli Henk Peters heeft zich in de negende rit van de zomeravondcompetitie om de „Metz"- beker, gisteravond door het Haarlem se „De Kampioen" als een klassements wedstrijd in het „Van der Aartssport park" verreden, weer eens de sterkste puntenrijder getoond. Samen met Thys Bouma, Marcel Rutte en Wim Wagner was Peters reeds in de eerste koers- helft één ronde uitgelopen op de overi ge deelnemers. Het beslissende gevecht om de pun ten werd reeds na zeven ronden inge zet door Peters, Bouma, Rutte en Wag ner. Deze vier aanvoerders bleken el kaar goed te verstaan en wisten het peloton nog voordat de helft van de rit achter de rug was een ronde achterstand te bezorgen. Daarna heb ben Bouma en Rutte nog enkele pogin gen ondernomen om opnieuw te ont snappen, maar Peters gaf hen daartoe geen kans. De uitslag luidt: 1. H. Peters 41 pnt.; 2. M. Bouma 34 pnt.; 3. M. Rutte 16 pnt.; 4. W. Wagner 8 pjt.; 5. op 1 ron de: A. Koonings 34 pnt.; 6. R. Philippo 19 pnt., 7. K. Geusebroek; 6 pnt.; 8. A. Deinum 2 pnt.; 9. H. Kiekens 1 pnt.; 10. H. van Steyn 0 pnt. De C-klassers reden hun negende rit om de ,,Engel"-beker en daarin toonde Blom zich weer eens de snelste. De uitslag: 1. Blom 2. Plus, 3. Baars, 4. Ramakers, 5. Van der Pol, 6. Stevens, 7. Gebhardt, 8. De Klerk, 9. Handgraaf, 10. Uttien. Bij de jeugdklassers was het resul taat: 1. De Ruyter, 2. Otte, 3. De Haan, 4. Schenk, 5. Van Lissenburg. De vergadering, die door een dikke tweehonderd leden werd bezocht, was rustig begonnen. De voorzitter deed uit de doeken, waarom niet, zoals op de vorige vergadering was afgesproken, in september 1960 een ledenvergadering was uitgeschreven. Er waren tegenstel lingen, die zich toespitsten op de trai- ningskwestie en ook in het bestuur wa ren twee stromingen, één tegen en één, die het nog even wilde aanzien. De heer Suwerink, die vreesde, dat tijdens de vergadering het bestuur uiteen zou vallen, had zich toen tegen vergaderen verzet. Midden in het seizoen, waarin het niet voor de wind ging met het eerste elftal, wilde hp geen crisis ris keren. Alle aktiviteit moest gericht wor den op het behoud van een plaats in de eerste klasse. Vergaderen kon men altijd nog wel. Het seizoen is voor Stormvogels te leurstellend geweest. Er zijn drie mo tieven aan te wijzen, die tot dit min der succesvolle jaar hebben geleid. Er is veel gesukkeld met blessures. Storm vogels is niet gelukkig geweest bij de aankoop van een paar prominente spe lers van wie men meer had mogen ver- lllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitlliiiiiinmiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiii wachten. En de trainer heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Enkele leden verklaarden zich tegen het voeren van fusiebesprekingen met V.S.V. Een van hen „bekeerde" zich tijdens de vergadering, nadat de voor zitter uiteen had gezet, dat de netto recette, die in het seizoen 1957-1958 nog circa f 69.000.- had bedragen, de daar op volgende twee seizoenen slechts f 35.000.- was geweest. Stormvogels kan nog één jaar zo door gaan, maar dan bereiken de reserves een bedenke lijk minimum en blijft alleen nog over als amateur te gaan spelen. Enige maanden geleden zijn al voor bereidende besprekingen geweest, want V.S.V. verkeert In een soortgelijke si tuatie. De vergadering ging nu accoord met voortzetting van de besprekingen, temeer omdat enkele particulieren dan een mogelijkheid zouden zien om een Gefuseerde vereniging, waarvoor zowel tormvogels als V.S.V. zouden moeten ophouden te bestaan, aan nieuwe fi nanciële middelen te helpen. Het aan tal binnengekomen kaarten bjj de schrif telijk gehouden enquête was iets meer dan de helft geweest. Bij Stormvogels hadden 290 inzenders zich vóór fusie uitgesproken en 27 tegen. Bij V.S.V. waren 137 leden vóór fusie, 25 tegen. En omdat niemand er voor voelde naar het amateurisme terug te keren, kreeg het bestuur mandaat om verder te praten, omdat een fusie met V.S.V. het begin werd genoemd van beter be taald voetbal in de IJmond. Het bestuur kreeg gelegenheid om enige reacties te vernemen op de voor gestelde wijzigingen van huishoudelijk reglement en statuten. Tot een beslis sing hierover kon het echter niet ko men, omdat daarvoor het vereiste quo rum niet aanwezig was. De heer Suwerink had na zijn ope ningswoord een verklaring van het bestuur voorgelezen, waarin o.a. ge protesteerd werd tegen het feit, dat het actiecomité er geen bezwaar in heeft gezien om op de onlangs gehou den vergadering van dit comité ook de secretaris te doen wegstemmen, een man, die zo enorm veel voor de vereniging heeft gedaan en opgeof ferd. De grenzen van beschaving en fatsoen worden ver overschreden, al dus de verklaring. De bestuursleden wensen fatsoenlijk behandeld te wor den, ook door een negatieve opposi tie. Nu is in alle kringen de naam van Stormvogels geschaad, en, aldus do verklaring voor het seizoen 1961- '62 zijn nu reeds de kansen verknoeid door een aantal onverantwoordelijke lieden. Deze verklaring lokte toen al enige reactie uit, maar de voorzitter kon dit in de kiem smoren. Maar naar aanlei ding van de jaarverslagen kwam het bestuursbeleid opnieuw ter tafel en toen brak het tumult los. Er werd ge joeld en gefloten. Beschuldigingen wer den fel geuit en interrupties waren niet van de lucht. Toen het bestuur en met name de voorzitter fel aangevallen wer- op reglementaire wijze aangevraagd. Die Nobel heftig met telkens om feiten te roepen. De heer Suwerink stelde telkens het actie-comité ln gebreke, dat het, na het verzoek om een vergadering uit te schrijven, niet was ingegaan op de uit nodiging om eens te komen praten. Maar de opposanten stelden er tegen- ken leden zelf een vergadering hadden in mogelijke toezeggingen, die bij een dergelijk gesprek zouden kunnen wor den gedaan. ZD hadden een vergadering op reglementaire wijze aangevraagd. Dl moest er dus komen. En toen, na het verstrijken van de termijn, de betrok ken ledenzelf een vergadering hadden uitgeschreven, had volgens hen het be stuur daar niet mogen ontbreken. Van sommige kanten werd, vergeefs gepoogd, wat olie op de golven te gooien. Het bestuur handhaafde echter zijn en bloc aftreden, hoewel kennelijk de vergadering niet alle bestuursleden wilde zien verdwijnen. Het bestuur bleef echter solidair. De voorzitter moest toegeven, dat de heer Dienaar reeds had bedankt. Een ander bestuurs lid was wegens vakantie niet aanwezig. (Advertentie) „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX SERVICE STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEF. 57455 En na een emotioneel betoog van de heer Verhoef, waarin hij duidelijk maak te, hoezeer zijn naam te grabbel werd gegooid, verliet deze opgewonden de zaal. Er was weer een bestuurszetel leeg. Het was reeds tegen middernacht ge worden, toen de heer Suwerink de na men bekend maakte van de kandidaten voor bestuursfuncties. Ook daarover ontstond nog enig geharrewar, maar tenslotte was er toch een lijst met twaalf namen. De heer W. Kramer deed nog een laatste poging om de zaak te redden. Vernieuwing in het bestuur noemde hij gezond, maar het moet een regelma tige doorstroming zijn, zodat nieuwe bestuursleden kunnen profiteren van de ervaring van de ouderen en zo zelf er varen worden. Daarom stelde hij een motie van vertrouwen in het zittende bestuur voor, met de bedoeling, dat dit aan zou blijven en dat alleen de open gevallen plaatsen door nieuwe mensen zullen worden bezet. Tegen stemmen bij zitten en opstaan rees zo veel be zwaar, dat de heer Suwerink de uitslag al niet twijfelachtig meer vond. Niet temin liet hij zich overhalen toch schrif telijk te laten stemmen. De uitslag 59- 99 toonde aan, dat hij het goed voor zien had. HAARLEM, 12 juli Onder auspi ciën van de stichting Haarlems Bloei zal het poppentheater „Merlijn" even als vorige jaren in augustus (dagelijks behalve 's zondags) kindervoorstellin gen geven in de Vleeshal. Verleden jaar waren de matinees geheel iutver- kocht, waardoor gebleken is hoezeer er ln de vakantietijd behoefte aan een dergelijke attractie bestaat. Getracht is het theater elders ondei te brengen, teneinde een eventuele ver lenging van de expositie „Nederlandse Orgelpracht" mogelijk te maken, doch daarin is men niet kunnen slagen. De eerste voorstelling is vastgesteld op vrfjdag 4 augustus, de laatste op 25 augustus. HAARLEM Voor het eindexamen HBS-B slaagden aan het Mendel-Colle- ge: M. J. "Adelaar, Haarlem; J. N. Berkhout, M. W. den Boogert, Driehuis; R. J. Brugman, Haarlem: J. F. J. Cor- nelissen. Bloemendaal: S. Dekker, G. M. M. Foekema, A. M. Heeman, Haar- len; A. G. A. Hoogeveen, Bloemendaal: J. A. M. Jopstaken. H. M. M. Korst- jens, Haarlem; H. C. Leus. IJmuiden; F. A. M. Molhoek. H. H. W. R. Moné, R. A. J. H. Moné. L. J. M. Nelissen, Haarlem; B. J. M. S. van Rooden. Bennebroek; Th. C. Smakman, Sant poort; C. P. M. Stokman. Aalsmeer; H. G. M. Tesselaar, N. J. W. Thus- sen, H. A. M. Vallenduuk, P. C. G. de Vries, Haarlem: M. M. A. Vrijhoef, IJmuiden; J. Wagemans. A. van der Wildt, Haarlem; T. C. M. Wilmering, Amsterdam; J. A. A. Wortelboer, Be verwijk. Afgewezen: 1 kandidaat. (Advertentie) Kent u de Ameri kaanse businessman, dan kent u ook df stijl, die hij draagt Strak, zakelijk, wei nig ornament, maar veel stijl. Een bril die past bij de sfeer waarin hij werkt Het is de Finishing touch van zijn per soonlijkheid. Uw bril r u_llt.tr,,. 1T7 sDreekt duidelijk mee. Gr- Houtstraat 157 Uw bril is een bewijs van uw goede smaaa. KEIP-OPTIEK zal u bij uw keuze vak kundig adviseren. ALLE BRILLEN ZIJN GEPRIJSD EN TWEE JAAR GEGARANDEERD Haarlem: tel. 11640 Beverwijk: Breestraat 118 (Van onze softball medewerker) HAARLEM, 9 juli. Het bonds- jeugdsoftballtoernooi is een succes ge worden voor HCK en Onze Gezellen. Bij de junioren drongen HCK en DSS tot de finale door. OS'S die zijn zuivere junio- renploeg had gestuurd, en dikwijls heel goed spel liet zien. moest het met 14—4 afleggen tegen HCK, dat een ploeg van jeugdspeelsters had, die was geselec teerd uit hun seniorenploegen. DSS kreeg toch de zeker verdiende tweede prijs. Wassenaar won de derde. Bij de adspiranten werd het een finale tussen Onze Gezellen en EHS. Met 17-10 bleef Onze Gezellen de meerdere, en kon de fraaie wisselbeker in ontvangst nemen. Voor beide categorieën was een stijlprijs beschikbaar gesteld. Bij de ju nioren ging deze naar SC Haarlem, en bij üe adspiranten werd deze aan Onze Gezellen toegewezen. De normen die voor deze prijs waren gesteld bestonden uit kleding, sportiviteit en spelopvat ting. Aan dit toernooi werd door hon derd en zestig jeugdspeelsters deelge nomen, en werd een succes voor net jeugdsoftball. GEBOREN: d. v. A. Kortekaas en W. Molenaar, d. v. Th. C. Groot en A. J. A. M. Bosse, z. v. J. B. van Marle en C. M. A. Mulder, z. v. F. A de Koning en J. A. Thijs, d. v. N. W J van der Aar en H J. Huiberts, z. v. H. Th. van Bruggen en A. M. van der Meer, z. v. C. A. van der Voorn en C. C. A. van Etten, d. v. J. Ros en H. van Zijl, z. v. J. G. W. van der Aar en C. A. van Warmerdam, z. v. P. J. van Duijnhoven en E. Vereecken. ONDERTROUWD: G. H. A. van Veen en H. M. J. Overwater, C. C. J. van Geel en M. G. Böing, H. Visser en M. C. Scheffer. GETROUWD: B. van Beek en M. M. Hulshout, W. J. Goedhart en M. W. de Joode, L. M. Otto en H. W. Heeg, B. Biesheuvel en F. J. Huitema. OVERLEDEN: A. A. Vermunicht, 85 jr, wed. v. P. J. Bemardt. DEN HAAG, 12 juli Bij beschikking van de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid is mr. R. J. Erdbrink benoemd tot voorzitter van het college van rijksbemiddelaars. Aan professor dr. F. J. H. M. van der Ven is eervol ontslag verleend uit zijn func tie van tijdelijk voorzitter van het ge noemd college. IJMUIDEN, 11 juli. - De vernieuwing en de uitbreiding van de Nederlandse visserljvloot, die in 1959 plaats vond, vond in 1960 verdere voortgang. Aan de vloot werden nieuwe eenheden toege voegd. Daarnaast werden de he- en ver werkingsmethoden verbeterd. In het al gemeen kan worden gesteld, dat het visserijbedrijf technisch op een steeds modernere en meer efficiënte basis werd gevestigd. De drijfnetvloot vormt daarbij echter nog steeds een probleem, dat de aandacht behoeft. De groei van bet be drijf ging gepaard met een vergroting van de capaciteit, welke niet alleen blijkt uit de aanvoercijfers, maar vooral ook door de stijging van de export-totalen. De totale aanvoer liep op van 284.579 ton voor een waarde van 125 miljoen in 1959 tot 288,489 ton ter waarde van f 137 miljoen in 1960. De export steeg van 165.342 ton ter waarde van f 138,2 miljoen in 1959 tot 113.557 ton voor een waarde van f 147,9 miljoen in het afge lopen jaar. Het is verheugend, dat juist nu de in ternationale handel zich door het bestaan van het E.E.G.-verdrag beter kan gaan ontwikkelen, het Nederlandse visserij bedrijf in staat is aan deze ontwikkeling in belangrijke mate deel te hebben, al dus het produktschap voor vis en vispro- dukten in het overzicht over I960. Dit is te meer van belang, aangezien behalve in het kader van de E.E.G. in het alge meen de invoermogelijkheden door vele landen worden verruimd en meer het besef gaat doordringen, dat vergroting van het volume van de internationale handel in vis en visprodukten een van de eerste voorwaarden is, die tot een betere harmonisering van het visserij bedrijf in Westeuropese landen in het bijzonder zal kunnen bijdragen. Hoewel de aanvoer van gezouten ha ring in het verslagjaar geringer was dan in 1959, was de samenstelling van de aanvoer gunstiger. Tegenover een gerin ger aanbod van maatjesharing stond grotere aanvoer van voor export geschik te haring. De visserij onder de Engelse Wal vertoonde in tegenstelling tot de voorafgaande jaren een bevredigender beeld. De uitvoer van gezouten haring lag in 1960 op een iets lager peil dan in 1959. Ruim 75 procent van de export van gezouten haring werd in 1960 afgèzet in de landen, aangesloten bij de Europese Economische Gemeenschap. In 1959 was dit percentage 65. De verzending naar de Oosteuropese landen bleef beperkt tot uitvoer naar Oost-Duitsland. De aanvoer van verse haring vertoon de een bevredigend beeld. De stijging in het aanbod vond vooral zijn oorzaak in de goede vangsten bij de haringspan- visserij aan het begin en aan het einde van 1960. Deze visserij werd voorname lijk uitgeoefend voor de kust van Noord en Zuid-Holland en in mindere mate voor de kust van België en Zeeland. Dank zij de grotere aanvoer kon de uit voer van verse haring een hoger peil be reiken dan in 1959. Bijna 88 procent van de uitvoer van verse haring ging naar de E.E.G. In 1959 was dit percentage 89. In de zeevissector liepen de aanvoeren van makreel en van platvis, vergeleken met 1959. belangrijk op. Het aanbod van rondvis liep echter in geringe mate terug. Voor vrijwel alle zeevissoorten konden betere prijzen worden gemaakt dan in 1959. In de enkele gevallen, waar een daling plaats vond, was dit een gevolg van een sterk gestegen aanbod. De ex port van zeevis bleef zich eveneens gun stig ontwikkelen. Vergeleken met 1959 steeg de verzending. Ook in deze sector springt het grote belang van de Euro- markt voor het Nederlandse visserijbe drijf sterk in het oog. Circa 74 procent van de uitvoer van zeevis was op deze markt gericht tegen 70 procent in 1959. Opvallend was de stijging in de waarde van de invoer in 1960 verge leken met 1959, die zijn oorzaak vond in een grotere import van diepgevro ren zeevisfilets, waarnaar op de bin nenlandse markt een toenemende be langstelling bleek te bestaan. Niettegenstaande de verdere moderni sering van het vangapparaat liepen de aanvoeren van garnalen belangrijk terug. Dank zij de bijzonder hoge prijzen, welke voor garnalen konden worden bedongen, steeg de waarde evenwel. Op de binnen landse markt werden slechts geringe hoeveelheden garnalen afgezet. Door de grotere aanvoeren van verse haring en makreel was de visconserven- industrie beter dan in 1959 in staat zich van grondstoffen te voorzien. In 1960 werden evenwel geringere hoeveel heden uitgevoerd dan in 1959. De afzet van visconserven in het binnenland kon slechts in geringe mate worden opge voerd. Dank zij de vrij gunstige aanvoer van steurharing, verse haring en makreel konden de rokerijen en stomerijen zich in voldoende mate van grondstoffen voorzien. De uitvoer van bokking hand haafde zich nagenoeg op het niveau van 1959. De exporteurs van gedroogde gezouten haring ontmoetten op de Italiaanse markt - het enige afzetgebied voor dit produkt - in 1960 een scherpere concur rentie van Britse zijde dan in 1959 het geval was. Met betrekking tot de detailhandel tn vis kan worden opgemerkt, dat het aan tal verkooppunten voor verse en bewerk te vis in 1960 minder was dan in 1959. Hiertegenover stond echter een toene mende belangstelling voor de verkoop van diepgevroren vis by andere levens- middelenbedrijven, waardoor het aantal verkooppunten steeg. Bovendien gingen vele detailhandelaren over tot uitbrei ding en modernisering van hun zaak. wat ongetwijfeld de afzetmogelijkheden in het binnenland kan vergroten. GEBOREN: z. v. C. Forceville en J. Th. C. van Rossum; d. v. H. A. P. Aarts en J. A. M. Beljaars; z. v. M. van der Wal en A. C. Noordijk; d. v. W. L. Spaargaren en M. van der Heijden; z. v. A. Goossens en M. F. van Zjjtveld. ONDERTROUWD: H. S. Poiesz en J. J. M. Stol ten; J. W. Copptj en M. Oudendal. GETROUWD: A. de Kroes en A. C. van Tienhoven; H. K. H. Brennink- meijer en I. M. M. J. van Grinsven; S. W. Holleman en M. A. T. Kikkert; G. Buurman en A. Verhek. OVERLEDEN: T. Plomp, 73 jr.: mevr. W. Hessling-van Duin. 63 jr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13