Ramp met „Save" eist 257 levens Vele passagiers zijn door de haaien verslonden WESTFRIES WELKOM VOOR KONINGIN JULIANA i Eichmann herhaalt oude argumenten GAGARIN LONDEN P. G. concludeert tot ver wijzing van de zaak Pseudo-graaf uit België bij verstek veroordeeld PAUL VLAANDEREN Het O 40 mysterie 0 WRAK BRANDT TOTAAL UIT DRIE MILJOEN tekort in het komend seizoen Belgische straal jager neergestort Zenuwarts in vrijheid gesteld KRUISVERHOOR VOORTGEZET Goed zeewater aan badstrand Kabineschaften in Twente Haagse tandarts bij procureur- generaal Generaal Norstad bezocht Den Haag Franse Week in Maastricht Mp WOENSDAG 12 JULI 1961 PAGINA 2 - Nederlandse Opera In Overijssel Piloot omgekomen Indonesië wil een vliegdekschip kopen Utrecht werkt 8 min. tekorten weg NuBreda": minder provinciale dagen De Munck naar Veendam B. en W. Den Haag; Zienswijze Horeca fout over rioolwaterlozing Zondagnacht-arbeid kan nu vervallen Hoge Raad kan revisie- verzoek behandelen Roofoverval Purmer voor Hoge Raad Meisje verdronken Australië bezorgd over mogelijke Britse toetreding tot E.E.G. Bijna de helft van Italiaanse tabaks oogst vernietigd Frankrijk zet invoer van tomaten en druiven uit E.E.G.-landen stop BEIRA (Mozambique), 11 juli (Rtr, UPI) De ramp met de „Save" het Portugese passagiersschip, dat vrij dag bij Mozambique aan de grond liep, In brand vloog en daarna ontplofte, heeft waarschijnlijk aan 259 van de 565 opvarenden het leven gekost. Alle po gingen om eventuele overlevenden nog te redden werden vanmorgen gestaakt. Aan boord woedt nog steeds een 'elle brand en de hoge zeeën maken elke nadering tot het schip zo niet geheel onmogelijk, dat toch tot een uiterst roe keloos avontuur. Momenteel staa' vast dat ongeveer 220 passagiers er het leven hebben afgebracht. Van het lot van een groot aarftal opvarenden is nog niets be kend. Het staat vast dat meerdere passagiers, die in paniek overboord zijn gesprongen, zijn verslonden door de haaien. Honderd meter buiten de kust van Mozambique ligt het brandende wrak van de „Save" te verkolen op een zandbank. De stalen huidplaten van het rampzalige schip zijn roodgloeiend. De hitte is onvoorstelbaar groot, zo zeiden enkele leden van de reddingsploegen, die in de afgelopen dagen vele pogin gen hebben gedaan het wrak te Derei ken om te redden wat nog te redden was. Er is nu geen enkele hoop meer dat uit het rokende wrak nog overleven den te voorschijn zullen komen. Een groot aantal overlevenden men weet hun aantal niet heeft de nach doorgebracht onder e palmen aan de kust van Quelimane. Kleme vliegtui gen en helicopters vlogen vanmorgen heen en weer om hen naar de bewoon de wereld te brengen. Een gedeelte van deze overlevenden werd gered door AMSTERDAM, 11 juli De „Neder landse Opera" heeft het tekort voor het komende seizoen 1961-1962 begroot op een bedrag van ruim drie miljoen gul den. Vergeleken met het vorig seizoen betekent dit een stijging van f 615.000.- B. en W. van Amsterdam, die dit aan de raad mededelen, zijn van mening, dat dit extra-tekort door alle subsi diërende instanties gezamenlijk zal moeten worden gedragen: door het Rijk en Amsterdam en verder Den Haag. Rotterdam, Utrecht, Hilversum en Noord-Holland. Bovendien achten zij het billijk dat ook Zuid-Holland en Utrecht en het Holland Festival aan de subsidiëring gaan deelnemen. „Wij zouden willen bevorderen dat de Opera in staat wordt gesteld een eerste klas muzikale leider aan te stellen, indien de gelegenheid zich daartoe voordoet. Voorts zouden wjj de Opera in staat willen stellen plan nen aangaande de salariëring van de koor- en orkestleden nader uit te wer ken. Ook wensen wij nadere uitwer king van correcties in de personeels bezetting van enkele afdelingen van de Opera, verklaren B. en W. in de toelichting. De Amsterdamse raad wordt voorge- «teld het subsidie voor 1961-1962 te stel len op f 1.450.000.- Bovendien is een aanvullend subsidie gevraagd voor het slecht verlopen sei zoen 1959-1960 van f 198.506.- Dit extra tekort in totaal f 397.012. is te wijten aan de daling van het be zoek, het kleinere aantal voorstellin gen, het vertrek van de chef-dirigent Peter Maag, salarisverhogingen en de kosten van inrichting van een nood re petitieruimte in een kerk aan de Kei zersgracht. Ook hebben B. en W. een extra sub sidie in het vooruitzicht gesteld voor het afgelopen seizoen, dat een extra te kort zal opleveren van ongeveer een kwart miljoen. KUINRE, 11 juli Omstreeks kwart over tien vanochtend is in de gemeente Oldemarkt (Overijssel) een vliegtuig neergestort dat, naar later bleek, een Belgisch les-strarlvliegtuig van het type T33 was. Het behoorde thuis op de vliegbasis Brustem in België. De vlieger is om het leven gekomen. Het toestel is neergekomen langs de Hogeweg van Oldemarkt naar Ossen- zijl in een drassig weiland. Het is diep in de grond geslagen, hetgeen de iden tificatie zeer bemoeilijkte. Volgens oog getuigen heeft het in de lucht vlam gevat en is het brandend neergestort. De brandweer heeft betrekkelijk vlug de resten in de door het vliegtuig ge slagen kuil geblust. Bij het neerstorten heeft het toestel een grazende koe ge raakt en gedood. DJAKARTA, 11 juli (Reuter) Een woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Indonesië van plan is een vliegdekschip te kopen van Rusland of van welk ander land ook dat daartoe bereid is. Dit plan is een onderdeel van het militaire achtjarenplan tot volledi ge modernisering van de Indonesische strijdkrachten. De snel groeiende Indonesische ma rine heeft op het ogenblik geen enkel schip dat groter is dan een torpedoboot- jager. De marineschepen zijn gekocht in vijf verschillende landen. moedige vissers, d'"1 de kokende zee trotseerden om mannen, vrouwen en kinderen uit het water te halen. Andere passagiers en leden van de bemanning slaagden er in op eigen kracht naar de kust te zwemmen. Op sommige plaat sen was de zee roodgekleurd van het bloed. Dat waren de plaatsen, waar de haaien hun slag sloegen. DEN BOSCH, 11 juli Het Bossche gerechtshof heeft vanmorgen besloten tot opheffing van de gevangenhouding van de Haagse zenuwarts dr. F. H., die verdacht wordt van meineed tij dens een getuigenverhoor in een echt scheidingsprocedure. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van het beroep tegen het bevel tot gevangenhouding, ingesteld door mr. M. Moskowi: uit Maastricht, de raadsman van de zenuwarts. De pro cureur-generaal bij het hof had de handhaving van de gevangenhouding van dr. H. gevorderd. Het hof heeft de zenuwarts onmiddellijk in vrijheid gesteld. UTRECHT, 11 juli Burgemeester en wethouders hebben de gemeente raad vandaag meegedeeld, dat het moge lijk is geworden, de begroting voor 1960 zowel als voor 1961, die beide een nadelig saldo van ongeveer acht mil joen gulden vertoonden, zonder tekort te doen sluiten. Deze gunstige ontwikkeling is, vol gens B. en W., te danken aan een ver hoging van de uitkeringen uit het ge meentefonds en aan meevallende be- drtjfsuitkomsten. Het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds is per inwoner verhoogd met f4,03 ingaande 1959 en met f 10,22 ingaande 1960. In totaal komt de verhoging daardoor op anderhalf miljoen gulden voor 1959, op' ruim vier miljoen voor 1960 en op iets meèr dan vier en een half miljoen gul den voor 1961. BREDA, 12 juli Van de elf „pro vinciale dagen" die de organisatie van „Nu Breda 1961" voor de landelijke manifestatie vrijetijdsbesteding heeft vastgesteld gaan er maar vijf door. De meeste provinciale culturele raden menen een te korte voorbereidingstijd te hebben gehad en bovendien zijn ze, aldus een woordvoerder, van mening, dat „Nu.... Breda 1961" te commercieel van opzet is. Structureel bezien hebben de raden ook bezwaren en op de esthe tische waarde van de ideële expositie is volgens hen veel af te dingen. De stichtingsvoorzitter, mr. Ph. van Woensel heeft meegedeeld dat het groot ste deel van de provinciale dagen is af gestuit op financiële bezwaren. VEENDAM, 11 juli Frans de Munck, de doelman van de Utrechtse ere-divisie club DOS is voor het aan staande seizoen gecontracteerd door de eerste divisieclub Veendam. Verder heeft Veendam een contract afgeslo- ten met Jan Hoekema, de linksbuiten van Leeuwarden. 15 Vandaag brengt koningin Juliana een werkbezoek aan plaats en in de kop van Noord-Holland. Bij de ingang van het polderhuis in Schermerhorn verwelkomen vrouwen in Westfries kostuum de vorstin. JERUZALEM, 11 juli (Reuter, UPI) Kennelijk vermoeid, bleek en met kringen onder de ogen verscheen Adolj Eichmann vanmorgén voor zijn rechters om zich te onderwerpen aan het kruis verhoor door de openbare aanklager. De verdachte had kennelijk geen ge bruik gemaakt van de gelegenheid die hem is geboden om 's morgens niet meer te worden verhoord. Gideon Hausner stelde scherpe vragen en verloor weer herhaaldelijk zijn geduld, wanneer Eich mann probeerde langdradige en ont wijkende antwoorden te geven. Hausner beschuldigde de verdachte op een ge geven moment zelfs van het afleggen van een onjuiste verklaringen. Steeds weer herhaalde Eichmann dat zijn werk tijdens de oorlogsjaren alleen maar bestond uit het opstellen van de dienstregeling voor de depor tatietreinen, dat hij alleen maar een „administrateur" was en dat hij met eigenlijke Jodenuitroeiing niets te maken had. Hausner voegde hem, min of meer op boze toon, tenslotte toe: „Ik beloof u dat ik rekening zal hou den met dit verschil en dat ik u er later vragen over zal stellen. U hoeft uw standpunt daarom niet achter elk antwoord te herhalen." Hausner deed diverse pogingen Eich mann te laten erkennen dat hij, toen hij hoofd werd van de afdeling 4 B IV van het Reichssicherheitshauptamt, volledig op de hoogte was van de moordplannen. Eichmann ontkende echter dat hij -'an deze plannen op de hoogte was toen hij zijn funktie aanvaardde. Hij hoorde er later pas van, zei hij. Eichmann's verdediger, dr. Robert Servatius, probeerde vanmorgen voor de tweede keer de Israëliërs Zwi Tohar en Jehoedi Sjimeni, personeelsleden van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al", als getuigen te laten oproepen. Tohar en Sjimeni hebben Eichmann in mei 1960 van Argentinië naar Israël ge bracht. Ook dit tweede verzoek van Servatius werd door de rechtbank af gewezen. Servatius zei dat hij zijn verzoek in- diend- om aan te tonen dat de recht bank onbevoegd is Eichmann te be rechten. Volgens hem is Eichmann ont voerd op bevel van de regering van Israël. Dit land heeft daarom gehan de' 1 in strijd met het internationale recht en daarom is de rechtbank in Jeruzalem onbevoegd. Servatius stelde ook, dat hij de getuigenissen van Tohar en Sjimeni nodig kan hebben als de zaak zal worden behandeld voor een ho ger gerechtshof. In Jeruzalem maakt men hieruit op, dat Servatius tegen het vonnis van de districtsrechtbank, waar voor Eichmann thans terecht staat, hoe dat vonnis ook uitvalt, hoger beroep zal aantekenen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 juli B. en W. heb ben thans geantwoord op het adres van het bedrijfschap Horeca over het vraag stuk van de rioolwaterzuivering. Het be drijfschap had gevraagd of de moge lijkheid tot verlenging van de riool- mond tot vijf kilometer uit de kust in verband met de voor het toerisme scha delijke vervuiling van de badstranden nog eens overwogen zou kunnen worden. Deze oplossing zou namelijk volgens het bedrijfschap uit hygiënisch, este- tlsch en psychologisch oogpunt beter kunnen blijken dan de thans gekozen rioolwaterzuiveringsinstallatie. Horeca stelde onder meer dat „bad gasten in water zullen baden, dat voor een deel uit rioolwater kan bestaan" bij de huidige oplossing. B. en W. noemen deze opmerking tendentieus. „Het gaat immers niet, zo zeggen zij, om rioolwater zonder meer maar om rioolwater dat voor 95 tot 98 procent gezuiverd is en dat op het oog niet van drinkwater verschilt. Voorts zal niet gebaad worden in dit gezuiverde rioolwater (effluent) maar in zeewater, dat slechts wordt ver mengd met het effluent in een ver houding van ongeveer 1 op 1000. Dit leidt tot een zodanige verdunning dat van een verontreiniging van het zee water bij de badstranden niet langer gesproken zal kunnen worden. Bij een lozing van het rioolwater op een afstand van vijf kilometer uit de kust zouden bij aanlandige wind met de bo venste waterlaag veel vet en drijfvuil op 'iet strand komen. B. en W. zeggen er dan ook niet aan te twijfelen dat de fekozen oplossing de enig juiste is en at aan een hernieuwd onderzoek geen enkele behoefte bestaat. 99 99 (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 12 juli In de Twent se textielindustrie worden proeven ge nomen met het zogenaamde kabine schaften, waarbij in elke afdeling een klein schaftlokaal met een glazen wand wordt geplaatst, waarin de werkne mers even kunnen binnen gaan om een sigaret te roken of een kop koffie te drinken. toe geldende schafttijden vervallen, hetgeen neer- De tot nu komen te komt op een tijdwinst van een uur per dag. Hierdoor kan ook de werktijd van de zondagnacht voor de ploegen- werkers vervallen. De proeven worden verricht in het kader van een onder deel van een studie van de ploegen- stelsels in het algemeen in de Twentse textielindustrie, waar tegen nogal wat bezwaren bestaan. DEN HAAG, 11 juli De 85-jarige Haagse tandarts A. M. Mertens die al veertig jaar probeert revisie te krijgen van het arrest van het Haagse hof, dat hem in 1921 veroordeelde tot een ge vangenisstraf van drie maanden wegens diefstal vau elektriciteit, heeft vanmorgen in het gebouw van de Hoge Raad een onderhoud gehad met de pro cureur-generaal mr. G. E. Langemeijer. Zoals wö reeds eerder meldden heeft de tandarts, nadat de Hoge Raad voor de zevende maal zijn cassatieberoep had verworpen een beroep gedaan op de Raad van Europa in Straatsburg. Tijdens het onderhoud, dat plaats vond op verzoek van de heer Mertens, zou mr. Langemeijer hem er op hebben gewezen, dat nu er nieuwe feiten aan het licht gekomen zijn (na veertig jaar hebben zich enkele getuigen déchar ge gemeld) de zaak opnieuw door de Hoge Raad zou kunnen worden behan deld. De heer Mertens heeft de procu reur-generaal te kennen gegeven eerst te willen wachten op de uitspraak van de Raad van Europa. De schriftelijke verklaringen van de getuigen zal hij binnenkort naar Straatsburg opsturen ter aanvulling van het dossier. De tand arts deelde ons vanmorgen na afloop van het onderhoud nog mee, dat hij mr. Langemeijer heeft gevraagd waar om hij bij het voorlaatste cassatiebe roep heeft geconcludeerd tot verwijzing van de zaak en de laatste keer tot ver werping van het beroep. De procureur- generaal zou hierop hebben geantwoord, dat dit verband hield met het arrest van de Hoge Raad. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 juli De procureur- generaal bij de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer heeft vanmorgen in de zaak van de roofoverval in de Purmer geconcludeerd tot verwijzing van de zaak naar een ander gerechtshof. De roofoverval werd bijna tien jaar geleden gepleegd door twee broers, een 38-jarige slager en een 41-jarige tuin der. De oudste broer heeft later toege geven de bejaarde bewoners van de boerderij met een koevoet te heb ben geslagen. De ander heeft steeds hardnekkig ontkend geweld te hebben gebruikt. Mr. Langemeijer acht twee van de zes aangevoerde cassatiemidde len namelijk die waarin de juistheid van de door het hof gevolgde proce dure wordt aangevochten, gegrond. Zo had volgens hem een bepaalde passage uit een proces verbaal, die er op zou wijzen, dat de jongste broer wèl de op zet heeft gehad tot geweldpleging, niet door het hof als bewijsmiddel mogen worden gebruikt omdat deze passage niet tijdens de zitting werd voorgele zen. Voorts had zijns inziens een ge tuige, die zich beriep op het verscho ningsrecht eerst moeten worden be ëdigd. Over de vraag of het mede daderschap van de jongste broer ook geldt ten aanzien van de geweldpleging merkte mr. Langemeijer op: „Als mededader van dit misdrijf kan alleen diegene worden aangemerkt, die be wust heeft deelgenomen aan het plan, waarvan het aanwenden van geweld met een bepaald oogmerk deel uit maakt, zij het ook slechts de aanwen ding zonodig." De vorige week voerde de raadsman van de oudste broer in een van zijn cas satiemiddelen aan, dat zijn cliënt niet had geslagen met een bepaald oog merk (bijv. de weg vrij maken voor de vlucht) maar in paniek had gehan- DEN HAAG, 12 juli Generaal L. Norstad, opperbevelhebber der Euro pese NAVO-striJdkrachten, heeft hier gisteren een bezoek gebracht. Na aan komst op de vliegbasis Ypenburg ging de generaal 's morgens naar het de partement van Defensie om zijn op wachting te maken b(j de minister, ir. S. H. Visser. Later gaf hij in de Ju- iianakazerne een uitvoerige uiteenzet ting van de hedendaagse militaire vraagstukken in het Noordatlantische bondgenootschap. In deze bijeenkomst waren onder an deren aanwezig minister-president De Quay, de ministers Zijlstra, Visser, Beerman, Klompé, Marijnen en de meeste staats-secretarissen, voorts de chefs van staven en de secretarissen- generaal van Buitenlandse Zaken en van Defensie. Na deze samenkomst bood minister Visser een lunch aan. 's Middags ver trok de generaal naar Parijs. LEEUWARDEN, 11 Juli Gistermid dag is de zesjarige Joke Jagersma uit Gerkesklooster te water geraakt en ver dronken. Een vriendinnetje van Joke kwam thuis met de mededeling, dat het meisje op weg van school naar huis in het water was gevallen. Het lichaampje werd later op de dag gevonden. Joke was een meisje uit een gezin met zes kinderen. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 11 juli Het politie onderzoek naar het optreden van de 29-jarige pseudo-graaf Percy Pasleau de Surmont uit het Belgische plaatsje Huy, die zoals gemeld Maastrichtena ren tegen betaling van administratie kosten een hoge pauselijke onderschei ding zei te kunnen verlenen, heeft aan het licht gebracht, dat de betrokkene in 1958 in Luik wegens een zedendelict bij verstek tot drie jaar gevangenis straf is veroordeeld. De veroordeelde was sindsdien voortvluchtig en verbleef O.a. in Frankrijk. In september 1959 kwam hi) in zuid- Limburg terecht, vanwaar hij reizen on dernam naar Casablanca en Rabat. Be gin van dit jaar keerde hij in Limburg terug en zwierf van het ene naar het andere pension. Vanaf die tijd dateren ook zijn praktijken als pseudo-graaf en als speciale gemachtigde van de pau selijke nuntiatuur te Brussel. Kandida ten voor een onderscheiding, een privé- Christusorde moesten o.a. f 150 admi nistratiekosten betalen en later een grootse receptie, gevolgd door een feestelijk diner, aanrichten. Het schijnt, dat slechts één Maastrichtenaar, een oud-wethouder, zich heeft laten beetne men. Twee anderen, een journalist en een fabrikant, lieten de pseudo-graaf in de waan, dat zij zijn fantastische ver halen over pauselijke onderscheidingen geloofden en speelden het spelletje mee onderscheiding zou worden totdat de uitgereikt. Toen greep de politie in. Bij een huiszoeking in een pension te Houthem, waar de gebaarde pseudo- graaf laatstelijk verbleef, zijn stapels diploma's, genoeg om half Limburg te onderscheiden, gevonden, alsmede een compleet bisschopsgewaad, waarmee zich bij de uitreikingsceremonies ver moedelijk een handlanger van de Belg, een betonfabrikant, tooide, die zich uit gaf voor mgr. Dudot. De bi) het bisschopsgewaad behoren de ketting met kruis en ring schijnen te goeder trouw door een Maastrichtse edelsmid te zijn vervaardigd. Ook heeft de pseudo-graaf in een zusterklooster alhier stola's laten borduren, welke evenwel nog niet zijn gevonden. Al evenmin heeft de politie kostbare pla ten uit geschiedkundige werken van de bibliotheek van de paters Jezuïeten kunnen opsporen. De pseudo-graaf ge noot het volste vertrouwen van de pa ters, die hem voor student hielden en hem regelmatig toegang verleenden tot de bibliotheek. De belangstelling van de Belg ging uit naar werken met il lustraties van pauselijke decoraties en wapens. Met een scheermesje heeft hij bepaalde platen uit de boeken gesne den en met behulp daarvan valse stem pels en dito diploma's laten vervaardi gen. De Belg, die een ware avonturier is, heeft nooit een serieus beroep gehad. In zijn jeugd bezocht hij diverse scho len en instituten, waar hij slechts korte tijd verbleef. Tijdens zijn verblijf in Frankrijk zou hjj zich nog hebben schuldig gemaakt aan oplichterijen, o.a. van kloosteroversten. Delicten, waarin de Nederlandse politie zich niet al te zeer verdiept. Zij laat een en an der over aan de Belgische politie, die eventueel ook de rol van de voor mon seigneur spelende betonfabrikant, geld schieter van de pseudo-graaf, zal na gaan. Alvorens de pseudo-graaf even wel aan de Belgische justitie zal wor den uitgeleverd, zal hij alhier dienen terecht te staan verdacht van oplich ting en vervalsingen. Daarna wacht hem in België nog de gevangenisstraf van drie jaar, waartoe hjj door de Luikse rechtbank bij verstek in 1958 wer'1 veroordeeld. deld. „Dat hij in paniek niet de vlucht heeft genomen maar ging slaan kan er op wijzen, dat hij vooraf het plan heeft gehad geweld te plegen en door de pa niek tot daden is gekomen," zo zei mr. Langemeijer vanmorgen. Het arrest van de Hoge Raad is be paald op 25 juli. MAASTRICHT, 12 juli De Franse Week, die alhier van 22 tot en met 30 juli door de „Alliance Frangaise" in samenwerking met het stadsbestuur wordt georganiseerd, staat vooral in het teken van de muziek. Naast Maastricht se korpsen, die dagelijks op het Vrijt hof zullen concerteren, treden verschei dene Franse en Belgische muziekgezel schappen op, o.a. de Schola Cantorum de l'université pontificale uit Comlllas, die o.l.v. pater José Prieto S.J. op 24 juli om 8 uur in de St. Matthiaskerk zal concerteren, alwaar op 28 juli de Franse organiste Marie-Claire Alain een orgelconcert verzorgt, voorts de brand weerfanfare van Montmartre, die con certen met cramignon na geeft op 29 en 30 juli en de accordeonvirtuoos Michel Rouby. Het programma vermeldt ->rerder een galabal in de Redoutezalen op 22 juli, een concours d'élégance et d'automobi- le, alsmede het optreden van de Luikse Compagnie folklorlstique Fanny Thi- bout op 23 juli; en verder de avantpre- mière van de film „La Frangaise et l'amour" in het Lux-theater met voca le omlijsting van de Koninklijke Zang vereniging „Mastreechter Staar" op 27 juli en het optreden van de garde champêtre van Anatole op 29 juli. In het kader van de Franse 'Week zijn er bovendien openluchtfilmvoorstel lingen, twee Opvoeringen van de musi cal „The Boy-Friend" door een Brus sels gezelschap in de Stadsschouwburg 25 en 26 juli) en exposities van origi nele Franse litho's in kunsthandel P. Dejong-Bergers. CANBERRA, Australië, 12 juli Da Australiërs hebben hun bezorgdheid uit. gesproken over de mogelijke toetreding van Engeland tot de E.E.G., waardoor een verslapping van de samenhang van het Gemenebest een gevolg zou kunnen zijn. In een communiqué, uitgegeven door de Australische eerste minister Robert Menzies en de Britse minister voor be trekkingen binnen het gemenebest, Duncan Sandys werd ondermeer gezegd: „Over het geheel genomen is het vraag stuk voor Engeland van bijzonder groot belang. De Australische ministers voe len zich niet geroepen om bezwaar ta maken tegen het beginnen van onder handelingen door de Britse regering, in. dien deze van mening zou zijn dat zulks wenselijk was." „Zij leggen er voorts de nadruk op, dat indien in deze onderhandelingen de Australische uitvoer rechtstreeks be trokken zal gerakèn, zij in staat zoudeii zijn om direct namens de Australische belanghebbenden te onderhandelen." In het communiqué werd ook gezegd, dat Engeland als lid van de Europese gemeenschappelijke markt direct zou worden betrokken bij zowel de politieke als de economische zaken van Europa. Sandys beklemtoonde, dat nauwere banden met Europa geen schadelijke invloed behoefden te hebben op de be trekkingen t'men het Gemenebest. De Australische ministers beaamden dat een Verenigd Europa vele voordelen zou bieden. Hij vond echter ook, dat de eenwording van Europa niet mocht wor den bereikt ten koste van een scheuring in het Gemenebest. VERONA, 12 juli Bijna de helft van de huidige Italiaanse tabaksoogst is ver nietigd door de „peronospora tabacina" (een gevreesde schimmelziekte), aldus is door een Italiaanse tabaksplanter me degedeeld. Zoals bekend is deze ziekte f 1960 voor het eerst in Europa opge treden en vernietigde toen ook een groot deel van de oogst van de Italiaanse deel nemingen der Deii-Maat«chappy. Er is om regerings hulp verzocht ter bestrijding van de ziekte. Het totale Itr.liaanse tabaksareaal bedraagt 55.000 ha, terwijl in 1960 795.000 quintalen ge oogst werden. Van de 13 miljoen kg ruwe tabak werd 9 miljoen geëxporteerd naar de E.E.G.-landen. In de jaarvergadering van 30 mei kon het bestuur van de Deli-Mij. nog mede delen dat de ondernemingen van de vennootschap dit jaar nog niet getroffen waren. DEN HAAG, 12 juli De Franse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat met ing'ang van 11 juli de invoer van tomaten en druiven uit de EEG- landen niet meer zal worden toegestaan in verband met de prijsdaling van deze produkten op de Parijse markt. Tegelijk is bekend gemaakt dat de invoer van bonen in Frankrijk met ingang van die datum weer geoorloofd zal worden. De invoer van vele tuinbouwproduk- ten in Frankrijk is gebonden aan een minimumprijsregeling, afhankelijk van de prijs op de Parijse markt en daarom kan de grens steeds op korte termijn worden geopend en gesloten. Ter gelegenheid van een grote Russische tentoonstelling, die op het ogenblik in Londen wordt gehouden, arriveerde daar vanmorgen de Russische ruimtereiziger majoor Gagarin. WM ZEG JE, CiEO'.' 13 IK VERMOED DAT INA IN CONFLICT 15 GEKOMEN NET PENNANT EN NU DOOR HEM HORDT NEE GEVOERD IN Z'JN AUTO HU ZAL WEL 0NDERWE6 Z'JN NAAR DE SCHUUR VIE GEVEN PENNA EEN VOORSPRONG VAN V'JF MI NUTEN... VOORUIT, X SIR ARTHUR DAN IS ER GEEN TUD TE VERLIEZEN MEVROUW VLAANDEREN VERDWENEN... EN IS PENNANTS AUTO OOK WEG' Bl/KÖEM DAAR GAAT OE TELE FOON OOK NOG TOCH HAAR EVEN LUISTEREN s 8WAN FEATURES SYNDICATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2