Marie Claire Alain bespeelt Müller-orgel in Beverwijk Zuid-Nederlandse Opera ,De Parelvissers" met Boeiend gesprek over harp als orkestinstrument Pakje margarine 1 cent goedkoper DIPLOMA-UITREIKINGR.-K. HANDELSAVONDSCHOOL GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS li bent gezond Meesterwerken uit oude orgelcultuur TAXI 13000 Geslaagde bejaardenhelpsters ontvangen diploma Ongeanimeerd en lager IN KADER VAN ORGELMAAND INTERNATIONALE HARPWEEK De beurs vandaag: S* WOENSDAG 12 JULI 1961 PAGINA 3 g|Ki till Haarlem, e.o. Muziek Burgerlijke Stand Haarlem Bij Brinkmann in Haarlem Geslaagden Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden: Smedesiraai 5 Geslaagd Hohe Messe Annie Hermes ziek Iedere dag een kop of glas Ovomaltine houdt U in top conditie de natuurlijke krachtbron uit Zwitserland. ZATERDAG IN OPENLUCHTTHEATER I Jaarvergadering van Sint Vincentius Route van lijn 4 weer normaal in Overveen aluminium Jaloezieën v. DUIVENBODEN Haarlem een week honkbalstad PBNA-diploma Schilder viel van het dak van een schuurtie Aanwinsten r.»k. Open bare Leeszaal en Bibliotheek - - New York De eerste dag van het ziekentriduüm in de parochiekerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal is voorbij. Voor de ruim tweehonderd zieken is het een onvergetelijke dag geworden. Een van de hoogtepunten was de handopleg ging door een groot aantal priesters. AMSTERDAM, 12 juli De bond van margarinefabrikanten deelt mede, dat een daling van de prijs van be paalde grondstoffen de industrie in staat stelt de consumentenprijs van de belangrijke groep der fabrikanten-merk artikelen in de prijsklasse van 38 cent en hoger per pakje van 250 gram met ingang van morgen te doen verlagen met 4 cent per kg, zodat de prijs van deze merken met 1 cent per pakje wordt verlaagd. FILMS: CINEMA PALACE: Eichmann en het Derde Rijk, 18 j.; (2e week); 2, 7 en 9.15 uur; FRANS HALS: Drijfzand der begeerte, 14 j.; dag. 2, 7 en 9.15 uur. LI DO: Sergeant X van het vreemdelingen legioen. 18 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Uit het leven van een zondige vrouw, str. volw.; 2, 7 en 9.15 uur; do.-cyclus (2, 7 en 9.15 uur): De oude man en de zee. 14 jaar. REMBRANDT: Bandeloos, str. volw.; (2e week): 2. 7 en 9.15 uur. ROXY: Zes dieven en een danseres, 18 J. 2 30 7 en 9.15 uur. STUDIO: Dol, driest en dorstig, a.l.; 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Wo. en do. 8.15 u.: Klokslag middernacht, 18 jaar. DIVERSEN Woensdag 12 juli Parochiekerk Allerh. Driëeenheid, Bloe mendaal: Ziekentriduüm. Donderdag 13 juli Parochiekerk Allerh. Drieëenheid, Bloe mendaal: Ziekentriduüm. Donderdag 13 juli Grote- of Sint Bavo-kerk, 8 uur: Jubileum concert door de Chr. Oratorium Vereniging Haarlem, m.m.v. N.Ph. O.; Elly Ameling, sopraan; Annie Hermes, alt; Tom Brand, tenor; David Hollestelle, bas; Albert de Klerk, orgel; Dirigent: George Robert. Vrijdag 14 juli Grote- of St. Laurenskerk, Alkmaar, 11.15 en 12.15 uur: „Kaasmarkt concert". Organist: Piet Kee. BEVALLEN van een zoon: A. M. Lan- fermeijer-Heremans, B. M. de Wit- M. D. H. Knaven-Picaza Gonzalez, M. H. Mooijenkind-van Berkesteijn, C. A. André de la Porte-Saslow, A. J. Tel gen-van Buren, C. J. M. de Mol-Blom, M. D. H. Knaven-Ocaza Gonzalez, M. J. H. Broeken-Kok, H. H. G. M. Spek- Kamphuijs. BEVALLEN van een dochter: J. F. Faassen de Heer-Scholten, M. J. M. van der Heij den-Moor en, W. S. Harms- Zoete, A. Berghoef-Versteeg, M. C. de Veen-ter Wolbeek, I. A. van den Bergh- Kooij, C. Schreurs-Spruit, C. C. M. Hulsebosch - Deerenberg, J. Vreeken- Braakenburg, A. van Mierlo-van de Kuijt, C. B. Riemens-Muller, K. F. van Hardenbroek vah Ammerstol-Estevez, A. Kroon-Lamboo, J. Hack-Wind, M. T, de Waal-Schouten, R. C. Stoffer-Wijt- vliet, A. M. Schipper-Barends, P. J. Pikaar-Vink, L. H. Broekman-Fluitsma, E. M. Kamoen-Lips. BEVALLEN van een zoon; C. Deel- man-Davids, M. Dennert-Willemse, M. van den Berg-Van Schie, M. Oudshoorn- Kapteijn, M. Klaver-Beenen, M. Hekkers Boonstra, A. Braakhuis-Aarts, T. Tim- mer-Guis. Van een dochter: F. Kleiss-Dopheide, A. Eerhart-Out, E. Jansen-Van den Och tend, T. de Vries-Klesser, I. Huij'bens- Van Lent, J. Kiel-Huizinga. ONDERTROUWD: J. van der Veldt en G. van den Hoogen, J. Wesselius en H. Bos G. Londo en S. van Dusschoten, P. Faassen en E. Korse, W. Moleman en A. van Belle, M. Meyer en A. van Doom, P. Kersten en E Saffne, W. Verwoerd en C. van der Poel. ONDERTROUWD: H. van Deventer en W. A. M. Zut, C. J. Visser en O. H. Herwegh, C. van der Blom en W. M. Steensma, P. J. Oerlemans en H. P. Tromp, D. W. van Geest en M. J. van Tienhoven, A. H. L. Bijtelaar en L. L. van Hemert, F. A. Steekelenburg en G. M. Schoen, J. de Jong en E. A. M. Ge daan, P. F. Prinsen en T. A. Doornbos, A. van der Maas en B. A. Lammers. GEHUWD: H. F. Vullings en I. A. Agema. GEHUWD: C. Philippo en G. Schot, N. Meiland en C. Oolders, T. Vermeer en M. Hoppenbrouwer, A. van den Heu vel en G. Seeder, W. Pielage en M. van Geijlswijk, F. Otsen en G. Zwaai], D. Bosman en F. de Groot. OVERLEDEN: A. G. Rolvers-Koele- xnü, 77jr., van Kinsbergenplein; J. E. van Duijnhoven-Smit, 77 jr., Schalkwij- kerstr.; M. G. v. d. Broek-Corsten, 77jr„ Adr. de Jongestraat; N. Tolenaars 59jr., Hazepaterslaan; J. B. Wubbe, 88 jr., Ie Emmastraat; P. J. van den Nieuwenhoff, 49jr., Planetenlaan; J. J. F. Scheffer, 65jr., Bilderdijkstraat; L. V. M. E. Drukker, 65jr., Zaanenstraat; Tt. Ruitenbeek, 75jr., Mrt. van Heems kerkstraat; C. M. van Gelder, 67jr., Voorhelmstraat; C. C. de Clercq, 52jr., Pieterstraat; J. de Bruijn, 64jr., Karei van Manderstraat; G. H. Bor, 71jr., 2e Zuidpolderstraat. OVERLEDEN: E. Cornelisse-van Deursen, 74 j., Papentorensvest; H. Band-Van der Werff, 63 j., Hazepaters laan; A. Thierens, 50 j., Kleverlaan; A. van der Vlist, 77 j., Magdalenasteeg; W. Kolk, 81 j., Ged. Oudegracht; A. Hak- hoff, 73 j., van Olststraat. HAARLEM, 12 juli Gisteravond hebben de eindexamencandidaten van de r.k. Handelsavondschool te Haar lem tijdens een sluitingsavond in de muziekzaal van Restaurant Brinkman hun diploma's in ontvangst kunnen ne men. Bij deze bijeenkomst, die voor de geslaagde leerlingen het einde van een drie tot vijfjarige studie betekent, waren naast de gecommitteerden, le raren en enkele vertenwoordigers van verschillende Haarlemse verenigingen en instellingen ook de bestuursleden van de schooi aanwezig. Voordat men overging tot het uitrei ken der diploma's hield de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer Th. S. Hooy, een inleidingswoord. In het kort legde hij de grote betekenis uit van het onlangs door de leerlingen be haalde diploma. Hij was van mening, dat de huidige maatschappij naar hoog geklasseerde en gediplomeerde krachten vraagt en dat de grote bedrijven van tegenwoordig vooral wat het admini stratief personeel betreft, beter geoutil leerd moeten zijn dan vroeger. Vervolgens zei de heer Hooy, dat hij ook een grote geestelijke waarde hecht te aan het bepalen van een dergelijk diploma. ,,U hebt alle middelen, welke beschikbaar stonden, aangewend pm uw kennis te verruimen; u hebt zich tijdens die studieavonden veel moeten ontzeggen, maar u hebt daardoor waar de aan uw toekomstige arbeid toege kend. Dit diploma is de kroon op uw werk. Iedereen wens ik van harte geluk en vooral degenen, die door hard zwoe gen deze kroon hebben moeten berei ken. Ik zou u bijna namens de hele maatschappij moeten bedanken." De directeur van de school, drs. M. Weijers, bedankte in zijn speech aller eerst het bestuur, dat wederom gedu rende het cursusjaar alle medewerking heeft verleend. Vervolgens dankte hij de leraren en de gecommitteerden. Drs. Weijers zeide, dat er op een bijzonder prettige wijze gewerkt was. „Natuurlijk vind ik het heel belangrijk, dat jullie allen het diploma hebben behaald, maar ik hecht nog' meer waarde aan de wijze, waarop jullie dit resultaat bereikten." Het was volgens de directeur geen fra se, dat hij kon zeggen dat er nog nooit een dergelijke prettige en gezellige sfeer in zijn klassen had geheerst!" Dit di ploma bewijst, dat de bezitter ervan ka rakter heeft, want 's avonds in een stu deervertrek zitten is moeilijker dan een eindje om in de stad." Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het behalen van het diploma voor de meesten niet een afscheid van het stu dieboek zou betekenen, maar dat men zou proberen nóg hoger te komen. Nadat drie van de geslaagde leer lingen, Alex Haasbeek, Piet Jan van Schagen en Rob Siebeling in een kort speech je de directeur en de leraren hadden bedankt, kregen de geslaag den hun diploma's. Het diploma driejarige cursus werd uitgereikt aan: de dames: Reiny Beau fort, Ria v. d. Berg (N'hout), Mia Co- maita, Paula Comaita, Ada Duineveld, Mary Geenevasen, Ans Hankel, Anneke Horstman (H'liede), Ria v. Kilsdonk, Anne-Marie Klaver, Miekske v. Lam meren, Ans. v. d. Meer, Lies v. d. Put ten, Fien Quik, Truus Rooijers, Tineke Stuyt (S'poort), Fia v. Veenendaal, Trudy v. Vliet; Conny Vogel, Elly Vogel en de heren: Ton Bakker, Aad Bol (S'poort) Kees Bussing, Kees Camp- fens (H'stede), Joop Christiaans, Nico (Advertentie) HAARLEM, 12 juli Voor het diplo ma typiste van de Combinatie van Leraren in machineschrijven, stenogra fie „Groote" Talen en Boekhouden slaag den de volgende leerlingen van de St. Gerardus Majellaschool voor VGLO: Tineke van Kouteren; Paulien de Bruin; Willy Erkamps; Ria van Vee nendaal; Gitta Lammers; Lies Buys; Toos Terpoorten; Nellie Homan; Ria van Duijnhoven; Ria Woudenberg; Dol ly Tillemans; Rianne Diependaai; Ria Toledo; Ria Kemper; Thea Dammiaans Marijke Luttikhuijzen; Atie Gosewehr en Marga Wijfjes. Vrijdag 14 juli Grote of St. Laurenskerk, Alkmaar, 11.15 en 12.15 uur: „Kaasmarkt concert". Organist: Piet Kee. Cobelens (O'veen), Alex Haasbeek, Ton v. d. Helm (S'poort), Simon Juffermans (H'stede), Han Mol, Jan Poelgeest Penningsveer)Renee Preijde, Piet-Jan v. Schagen (Hoofddorp), John Schouten (H'stede), Adriaan Stoop (IJmuiden), Kees v. Straaten, Jan Stu, Johnnie Vas tenhout (H'stede), Pieter de Vries. Af gewezen: geen. En voor de vijfjarige cursus slaagden: de dames: Ria de Bruin (H'stede), Bea v. Duits, Marijke Groen, Annelies Hilders, Ina v. Loon (H'liede), Anneke Roest, Ank Verstegge (Z'voort) en de heren: Gé de Graaf, Jan v. Galen, Peter Heinz, Hans Hulsebosch, Bert v. d. Pol, Rob Siebeling, Piet v. Staveren, Jan v. d. Vort en Aad Willemse (Heem stede). Afgewezen: één. HAARLEM, 12 juli Annie Hermes is wegens ziekte verhinderd morgena vond mee te werken aan de Hohe Mes- se van Bach, waarvan de Christelijke Oratoriumvereniging morgenavond in de Grote Kerk een uitvoering geeft Haar plaats wordt ingenomen door Aaf- je Heynis. CONCERT Vanavond geeft de Haarlemse politiekapel onder leiding van Harry van Mechelen in de muziektent nab;j „Dreefzicht" een concert. Het concert begint om acht uur. Advertentie o\onx}5 BEVERWIJK, 12 juli Het nog ge heel in oorspronkelijke staat verkeren de Müller-orgel is de trots en glorie van de Nederlands Hervormde kerk in Beverwijk, waarvan de stoere rijzige toren een overweldigende indruk maakte op de bezoeker die zich dinsdagavond door de smalle straatjes naar het or gelconcert spoedde van de Parjjse orga- niste Marie Claire Alain. Het is klei ner dan het Müllerorgel van de Bavo te Haarlem, maar kan bogen op origi naliteit en geeft met fijn getimbreer- de registers een direct aansprekende klank in het intieme sfeervolle inte rieur. Uit alle omstreken van Beverwijk had dit orgelfestivalconcert bezoekers getrokken. De ware orgelliefhebber liet zich dit evenement niet ontglippen. Tjokvol was de kerk, van het pries terkoor tot vlak onder het orgel. Het programma van Marie Claire Alain was een juweel van samenstelling en BLOEMENDAAL, 12 juli Zaterdag wordt in het Bloemendaalse Openlucht theater voor het eerst een opera gege ven. De Zuid-Nederlandse Opera uit Maastricht speelt dan ,,De Parelvis sers" van Georges Bizet. Wanneer het weer enigszins kan meewerken, kan het een bijzonder mooie avond worden, want het theater vormt een prachtige entou rage voor dit muziekdrama. De Zuid-Nederlandse Opera is in 1948 in Maastricht gesticht. Onder leiding van haar intendant, Jef Baarts, heeft zjj zich voorspoedig ontwikkeld. Aanvan kelijk heette het ensemble „De Lim burgse Opera", maar later toen bleek dat het> gezelschap van meer dan regi onale betekenis werd, heeft men de naam veranderd in Zuid-Nederlandse Opera. De eerste voorstelling was die van Mascagni's Cavalleria Rustieana, die groots werd geënsceneerd en een buitengewoon groot succes had. Gré Brouwenstijn en Chris Scheffer van de Nederlandse Opera traden in deze voor stelling als solisten op. Toen de Lim burgse Opera werd uitgenodigd om op te treden tijdens de Festspiele In Mon- schau in Duitsland leek haar roem voorgoed gevestigd. De voorstelling daar van „Der Freischütz" werd zowel artistiek als financieel een succes. Gesteund door dit succes durfde men hét aan om in de zbmermaanden in het openluchttheater in Valkenburg groots gemonteerde voorstellingen te gaan ge ven van Faust. Het gezelschap veran derde van naam. ontving van rijk, pro vincie en gemeenten subsidie en spreid de haar activiteiten uit tot in België, Duitsland en westelijk Nederland. Be halve het „klassieke" operarepertoire, werd ook aandacht besteed aan moder ne opera's, als „De heilige van Pleec- kerstreet" van Menotti. Aanvankelijk moest het gezelschap grote solisten van naam uit binnen- en buitenland als gast aantrekken, maar tegenwoordig treedt men steeds meer op met eigen solisten. Men beschikt tegen woordig over een eigen groot koor, een eigen orkest en een eigen ballet. Aan de Opera werd een balletacademie ver bonden, die verleden jaar zijn eerste De opperpriester Kourabad (Piet Absil) en de priesteres Léïla (Mia Grubbe) in de voorstelling van Bizet's „Parelvis sers", die de Zuid Nederlandse Opera zaterdagavond geeft in het Bloemen daalse Openluchttheater. leerling afleverde die voor het staats examen Ballet slaagde. Via de Zuid Ne derlandse Opera hebben verschillende zangers en dansers hun weg gevonden naar bekende binnen- en buitenlandse operagezelschappen. Behalve opera's als „La Traviata", „Parelvissers", „Faust" en „Tiefland", heeft het ensemble ook operettes op zijn repertoire. Om enkele namen te noemen: „Das Land des Lachelns „lm weissen Röss'l", welke laatste operette op 29 juli in het openluchttheater in Bloemen daal wordt gespeeld. De regie wordt ge voerd door de intendant van het gezel schap, Jef Baarts» terwijl het orkest wordt geleid door Hein 's Gravesande. Wally Haacke heeft de Choreografie ver zorgd. De hoofdrollen worden gezongen door Mia Grubben (de priesters Léïla), René Claassen de woudloper Nadir), Aloys Frings (de hoofdman der Parievis sers Zurga, en Piet Absil (de opper priester Nourabad). HAARLEM, 11 juli Voor de leden van de Sint Vincentiusvereniging van het district Haarlem en omgeving zal zondag 16 juli 's morgen som acht uur, in de Sint Franciscuskapel aan de Zoe- testraat een H. Mis worden opgedra gen. Daarna is er een gemeenschappe lijk ontbijt. De jaarvergadering begint daarna. vormde met zijn paneel van oude Fran se werken en Bach-muziek een in teressant tweeluik. Op het Franse paneel liet Marie Claire Alain ons de meesterwerken ho ren uit een oude orgelcultuur: Ave Maris Stella uit de 16e eeuw van Ti- telouze bleek een nobel ricercare, een instrumentaal motet dus met een stij gende opbouw naar het einde, geba seerd op dwingende orgelpunten, ge vormd door een staande noot in de bas, waarmee een stijgende spanning wordt bewerkstelligd. Tweemaal konden wij ons verdiepen in een Cromorne en Tail le resp. van Le Bègue (17e eeuw) en Dandneu, die omtrent vijftig jaar la ter musiceerde. Deze term kan men in het Nederlands vertalen als de Kromhoorn in het middenregister, een solo-orgelpijp van milde, maar tevens dringend aansprekende toon, die ais middenstem de leidende melodie voert. Hartverrukkend waren de Noëls: in een veeltalig fluitspel speelde le Bè gue met de Kerstmelodie „Oü s'en vont ces gais bergers?" Het Noël „Or dites-nous Marie" van Dandrieu geleek een adorabel Kerstreliëf in polyfone lij nen, ritmisch gevarieerd en levendig gepolychromeerd in de zeer wisselende registerdynamiek. Een hoofdpunt van bezielde ranke klank bereikte Dandrieu met zijn varianten op het Noël: „Chan- tons a voix hautaine", meesterlijk ver klonken tot een suite, waarin hemels geluk zich mengt met aardse vreugde, welke laatste zich o.a. uitte in de horie- pijp, een oude dansvorm, waar de bo venstem een simpele melodie speelt op de steeds volgehouden noot van de bas. Het was een genot de intense speel vreugde te herkennen in deze Franse meesterwerken en een beetje schrij nend tevens te moeten beseffen hoe zeer wij de eenvoud mi de noblesse van dit spel in onze kunst hebben verloren. Het Müller-orgel straalde en glorieerde in al zijn mogelijkheden en klankfacetten onder het sprankelend spel van zijn Parijse bespeelster. Stemmiger en ingetogener was het Bach-paneel met zijn koralen. Hoogte punt en drift van klank vormde de Fantasia: „Komm Heiliger Geist", een kleurengloed, die Marie Claire Alain levendig hield door een strak tempo dat niet te gejaagd was maar daar door ook nergens noodgedwongen ver traagde. In het slotwerk van deze avond: Prelude en Fuga in Si mineur, bleek vooral in de prelude dat dit or gel de Bach-muziek in majestueuze op zet en grootse vlucht niet geheel ver werken kan. Toen de golvende klank van de fuga zich verstilde en het concert afsloot, vulde een violet avondlicht de kerk met een mystieke schemer. De tros sen kaarsen van de prachtige koperen kronen werden helaas niet ontstoken, zoals in vroeger eeuwen. Het felle elek trische licht van smakeloze lampen verwees ons naar de uitgang. Dit was de enige dissonant van deze unieke avond in dit orgelfestival. T.VR HAARLEM, 12 juli De route van ljjn 4 in Overveen is weer normaal. De bussen rijden nu weer over de Juli- analaan, Willem de Zwijgerlaan (west zijde) en Dompvloedslaan, heen en te rug. De route door de Vrijburglaan komt daardoor te vervallen. GEEN SPREEKUUR Wethouder J. A. Schippers houdt morgen (don derdag) geen spreekuur. (Advertentie) De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf J HAARLEM, 11 juli Haarlem is van 22 tot en met 30 juli internationale honk balstad. In het Haarlemse honkbalsta dion zullen zes ploegen een halve com petitie spelen. Er zijn twee wedstrijden per dag. De deelnemerslijst is nu offi cieel. Italië komt niet, hiervoor in de plaats zal het Duitse nationale negental spelen onder de naam van Mannheim Knights. Het Engelse negental komt in het veld onder de naam London Stars. De Nederlandse nationale ploeg speelt onder de naam De Kieviten. Verder doen mee de drie sterkste Amerikaanse leger- teams uit Europa. Uit Duitsland komen de Wiesbaden Flyers luchtmacht kam pioen 1960, uit Engeland de Alconbury Spartans luchtmachtkampioen 1960 en uit Frankrijk komt Chartoureux die niet alleen kampioen van Frankrijk maar ook luchtmachtkampioen van de Ameri kanen in Europa is. Er komen drie Amerikaanse scheidsrechters. Er wordt negen innings gespeeld, maar indien na zes slagbeurten het verschil in runs 10 of meer bedraagt, wordt de wedstrijd geëindigd. In de avondwedstrijden wordt na acht uur geen nieuwe innings meer begonnen. HAARLEM, 12 juli Het diploma Hoger Technische Basiscursus werktuig bouw van het Koninklijk Technicum PBNA te Arnhem behaalden: T. M. Smit, Haarlem, P. Sanders, Haarlem; W. Rösener Manz. Haarlem; J. Dol, Hillegom; C. van Bremen, Spaamdam; J. van Leeuwen, Haarlem; M. Kroon- stuiver, Haarlem; W. de Weijer, Haar lem. HEEMSTEDE, 12 juli Gistermid dag omstreeks twaalf uur is de Haar lemse schilder P.G.O. van het dak ge vallen van een schuurtje aan de Thor- beckelaan in Heemstede, waarop hjj aan het werk was. De man stapte mis en viel voorover op een tegelpad. Met klachten in de rug is hij naar het Grote Gasthuis overgebracht. De Bazelaire; Ook de leek is de Kerk; Bouyer; Woord. Kerk en Sacramenten: Kalmann: De Bijbel, over de prediking van het Woordt; Bouwman, De Bijbel, over volgen en navolgen; De Baar, De Bijbel, over de wederkomst van Chris tus; Daniélou: De Christen in de we reld van nu; Guardini: De zintuigen en het kennen van het religieuze: Hea- ton: Het dagelijks leven in de tijd van het Oude Testament; Hilpish en Von Matt: Benedictus; Le Clercq: Christen en wereldburger; Muller: De Kerk: Wesseling, Jelsma. Coppes, e.a.: Op het Kruispunt; Pastroale Cahiers: Ho- mosexualiteit; Peraira: God heeft priesters nodig; Van der Ploeg: Bijbel verklaring te Qumran; Van der Ploeg: Mens tegenover mens in het Oude Tes tament; Van de Pol: De oecumene: Van Rixtel: Het geheimzinnige wapen; Soetendorp; Symboliek der Joodse re ligie; Wagemans: Romano Guardirli. {Advertentie) HAARLEM, 12 juli De bejaarden tehuizen in Haarlem en omgeving zijn sinds gisteren tien gediplomeerde help sters rijker. Gisteren werden in de can- tine van de Protestants Christelijke Nij verheidsschool aan de Tetterodestraat de diploma's uitgereikt aan de dames, die de twee-jaarlijkse cursus van de Commissie Haarlem van de Stichting Protestantse Opleiding Bejaardenzorg met goed gevolg hebben doorlopen. De opleidingscursus is voornamelijk bedoeld voor het personeel van bejaardentehui zen, dat belast is met het huishoude lijk werk en de persoonlijke verzorging van de bejaarden. Mejuffrouw J. Bak ker, voorzitster van de plaatselijke com missie, wees de geslaagden nog eens op het doel van de cursus: het beter be grijpen en aanvoelen van de bejaarden. „Tijdens het dagelijkse, nauwe contact met de bejaarde is een grote dosis tact een eerste vereiste. De bejaarde is erg ontvankelijk voor een vriendelijk woord, maar ook zeer gevoelig voor het tegen deel." Mejuffrouw Bakker dankte speciaal de docenten en cursusleidster, mevrouw J. D. van Horssen, voor hun ijver en toewijding. Het insigne, behorend bij het diploma en goedgekeurd door de Nederlandse Federatie voor Bejaarden zorg, werd daarna uitgereikt door me juffrouw G. Hagenbeek, directrice van de Protestants Christelijke Nijverheids school, in welke schooi, de cursisten twee jaar lang gastvrij onderdak heb ben gevonden. Na de laatste wereldoorlog is het levenspatroon van de bejaarden veran derd. Zij wonen vaak niet meer in een eigen huis of in bij hun kinderen, zoals voordien het geval was. Wegens gebrek aan personeel en kleine behuizingen trekken de bejaarden tegenwoordig, zo dra zij niet meer werken, naar een te huis. Dit heeft een grote ontwikkeling van de geriatrie, de bejaardenzorg, ten gevolge gehad en tevens een nog steeds toenemend aantal nieuwe bejaardente huizen. Het huishoudelijk personeel in deze tehuizen, dat dagelijks met de be jaarden moet omgaan, is gewoonlijk niet voorbereid op de speciale zorg die de bejaarde vraagt. Dit tekort tracht de S. P. O. B., de Stichting Protestantse Opleiding Be- jaardeniorg met speciale cursussen waarmee in 1956 werd begonnen op te vangen. De minimum-leeftpd voor deel nemers aan de cursus die .in het kader van het Nijverheidsonderwijs wordt ge geven in huishoud- en nijverheids scholen voor meisjes, is zestien jaar. Eens per week hebben de cursisten vier uur les in de vakken, hygiëne,, zieken verzorging, omgang met bejaarden, algemene oriëntering Bejaardenzorg, algemene ontwikkeling, huishoudelijke en godsdienstige vorming. Verschillen de vakken worden onderwezen door artsen. Sinds 1956 de eerste examens waren in 1958 zijn er in Haarlem zestig dames voor de opleiding van de S. P. O. B. geslaagd. Totaal hebben de S. P. O. B. en de rooms-katholieke op leiding, de S. C. O. B., in Nederland sinds 1956 1500 cursisten afgeleverd. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim IJMUIDEN, 11 juli Na aangifte door de scheepvaartsinspectie heeft de politie van Velsen proces-verbaal opge maakt tegen de schipper en de rederij van een Katwijk.,<° kotter, die reeds sedert eind april voer zonder dat voldoende personeel aan boord was. BENTVELD, 12 juli De harp, die men tesamen met de slaginstrumenten tot de oudste instrumenten van de mu ziekgeschiedenis kan rekenen, werd dinsdagmiddag in het kader van de In ternationale Harpweek te Bentveld uit voerig belicht. Het was de dirigent van het Limburgs Symphonie Orkest André Rieu-oud Haarlemmer die een be spreking leidde over de harp als orkest instrument. De voordracht ontlokte aan de aanwezigen een levendige discussie. Tevoren ha<l hij een dans voor zes har pen uit de in 1804 gecomponeerde ope ra „Ossian et les bardes" van Napo leons hofkapelmeester Jean Frangois Lesueur gedirigeerd. Na het lieftallig geruis van deze zes speeltuigen vestigde Rieu de aandacht op de geschiedenis van de harp, een onderwerp, dat door de aanwezigheid van de harpspecialist dr. Zingel een spe ciale bekoring kreeg. Er ontstond tussen beide sprekers een drietalige dialoog, waarin het klankbeeld van de oorspron kelijke versie van Handels vermaarde harpconcert het hoogtepunt vormde. Na deze historische beschouwing, waarbij men zelfs in het land van herkomst: Egypte belandde, kwam men bij de componist Monteverdi, die met zijn ope ra „Orpheo" in 1604 de harp voor het eerst in het orkest plaatste. Na de pauze liet de dirigent verschil lende deelneemsters de beroemde ca dens uit Tsjaikowski's Notenkrakers suite tokkelen en vergeleek samen met Phia Berghout de verschillende stylis- tische opvattingen. De taak van de harp in het orkest is solistisch, doch kan van wege zijn karakteristieke colonet m het orkesttutti niet gemist worden. In het bijzijn van de „conductor brak Phia Berghout een lans voor een intensievere belangstelling harp, vooral van de zpde van de compo nisten en dirigenten. Maar al te vaak schrijven de componisten niet name vooral de modernen -7 onspeelbare pas sages, welke de harpiste tijdens de or- kestrepetities moet omwerken, zulks tot ongenoegen van de dirigent, die met begrijpt waarom dit alles nodig is. Zelfs de geniale Mozart heeft in zgn concert voo? harp en fluit niet altijd harpmassig geschreven. Dit interessante onderdeel van de harpweek werd besloten met een onbekend fragment voor wederom zes harpen uit Wagners opera „Rheingold". AMSTERDAM, 12 juli. Ook van daag was de beurs bijzonder ongeani meerd gestemd. Het ontbrak aan fac toren. die de markt enig leven konden inblazen. Kenmerkend was wel, dat gisteren in het avondverkeer in het geheel geen affaires tot stand zijn ge komen. Het voorbeursverkeer werd eveneens gekenmerkt door een bijzon der lome stemming. Vanmiddag was de situatie niet veel beter. In Wallstreet neemt men een afwachtende houding aan en ook uit Londen en Frankfort, waar de stemming nauwelijks prijshou dend was, komt weinig steun voor Am sterdam. Internationale fondsen leden vanmiddag over de gehele linie enig verlies maar vooral Hoogovens was aangeboden. Dit fonds opende op 966, hetgeen een verschil van bijna 20 pnt. betekende met het vorige slotpeil. Ook Philips leed een vrij groot verlies en kwam weer ver beneden de duizer.d procent. Unilever kon zich evenmin handhaven, maar hier beperkte het ver lies zich tot een paar punten. Erger was weer het aanbod in AKU. die van 412 terugging naar 403. Kon. Olie bleef beneden Amerikaanse pariteit op ca. f 116.50. Zowel de cultuurfondsen als de scheepvaartaandelen waren onzeker en verdeeld. Alleen v. Nievelt Goudr. was aan de vaste kant. Vandaag worden de claims Kuilenburg-Wijnbeek N.V. voor het laatst verhandeld. Taxatieprijs is f 200 Het gaat hier zoals bekend om een uitgifte van f 300.000 aandelen B a pari in de verhouding van een op twee. Deze aandelen worden op de in courante markt verhandeld, en voors hands ligt het ook niet in het voor nemen om officiële notering aan t» vragen. Vorig opening Slot 12/7 4% Ned. 1960 1 4% Ned. 1959 4li Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U ld. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever WUton-Fyennoord Bilhton 2e Dordtsche Petr. ld st. (f 50nJc.) Kon. Petroleum 50 ld. stocks HoD. Amerika Ltjn Java Ch FJ. K.LJU. Kon. Ned. Stoomb. Mij KPJ1. Ned. Stoomv. Mij. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepvaart Unie Interunle Robeco Ver. Bezit Rentespaarbrleven "57 Rentespaarbrieven '58 2(4 Amsterdam '56 214 Amsterdam '56 .1 214 A'dam '56 ÜI 214 Amsterdam '59 2:4 R'dam '57 Alb Heyn KI obl Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KLAI. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Stand. OU Ny Tidewater U.S. Steel 103 101« 1019 95% 110% 325% 110% 109 125% 411% 404 205 337 769 149 308 725 383 984% 967% 525 603 1002% 989% 767% 76214 279 490 550 273.90 116.90 116.50 11.65 157 158 80 189% 187 154 190 159% 161 340% 150 158 156 217 244.50 145.50 143 83% 100% 125 10/7 56% 40% 4514 63 li 44% 861. 2214b 28% 61 59% 32% 40% 24% 5314 44% 24% 80% 11/7 55% 40'4 44% 63% 44% 86% 22% 28% 60% 60 32% 40'2 24% 52'4 44% 25 81 Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3