Voor honderdduizenden guldens schade WOEDENDE STORM EIST VIER LEVENS Verkeer belemmerd door uit grond gerukte bomen T orenkranen omgewaaid Bonn zou in West-Berlijn troepenmacht hebben Minister Luns 18 juli in Bonn Duits vredesverdrag pas na zelfbeschikking Morgen de nieuwe encycliek Militairen niet radio-actief KLM-toestel door storm gedivongen terug te keren Prinses Irene naar Mexico Dijkbreuken nabij Seoel: 128 doden Onverwachte OOSTDUITSE beschuldiging Vermiste marinier in Nw.-Guinea gevonden Veranderlijk De Lufthansa groeit Bewindsman hersteld in Den Haag terug DONDERDAG 13 JULI 1961 85ste JAARGANG No. 30874 cW'MÜRRIS 'êeforeipu êuif! HYLOM BEGEHJASSEH liet weer Aan zee DEN HAAG, 13 juli Een kort maar hevig onweer, gepaard met zware regen- en hagelbuien en windstoten van zeer grote kracht die zich op sommige plaat sen tot een wervelstorm ontwik kelden, heeft gistermiddag vooral in het westen van Nederland veel ongelukken en voor honderddui zenden guldens schade veroor zaakt. Vier personen verloren het leven; velen werden gewond, in sommige gevallen zeer ernstig. In tientallen plaatsen werden zware bomen uit de grond gerukt, het geen dikwijls stremmingen van het verkeer veroorzaakte. Van een groot aantal gebouwen wer den ruiten en daken vernield. In het Westland ging een aantal kassen van kwekers verloren. Een K.L.M.-toestel, dat onderweg was naar Luxemburg, geraakte bij Rotterdam in zeer zwaar weer en werd gedwongen naar Schiphol terug te keren. Den Haag VATICAANSTAD, 13 juli (AFP) De aangekondigde sociale ency cliek „Mater et Magistra" van paus Joannes de 23ste zal morgenmiddag (vrijdag) worden gepubliceerd. Amsterdam Rotterdam Twee foto's die duidelijk laten zien welk een ernstige schade de zware storm gistermiddag aan richtte: een gewéldige boom heeft op het Haagse Lange Voorhout een auto vrijwel verpletterd en een rijdende kraan die in Capelle aan de IJssel in beweging kwam en op een woonboot viel maakte daarbij een dodelijk slachtoffer, terwijl er zes personen werden gewond. BERLIJN, 13 juli (Rtr., D.P.A., U.P.I.) De Oostduitse commu nisten hebben gisteren, op de dag van het bezoek van de Westduitse bondskanselier Adenauer aan de geïsoleerde stad West-Berlijn, het Westen ervan beschuldigd twee divisies van het Westduitse bonds- leger met burgervliegtuigen naar West-Berlijn te hebben overge bracht. Deze onverwachte be schuldiging werd uitgesproken via de Oostduitse radio-omroep. De Westduitse soldaten zouden in Berlijn zijn gestationeerd ver momd als reservisten. Anfwoord aan Moskou iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimi HOLLANDIA, 13 juli De sedert 23 juni vermiste sergeant der mariniers. Meyers, is in de nacht van 12 op 13 juli door een patrouille op Misool (tegenover de Vogelkop op Nieuw-Guinea) gevon den. Hoewel nadere bijzonderheden ont breken is zijn toestand volgens de eerste berichten redelijk. (Advertentie) BARTELJC RiSSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien, krachtige tot harde, later tot matig afnemende wind tussen noord-west e zuid-west. Aan houdend koel weer. Vrijdag zon: 4.36-20.55; maan: 6.20- 21.39. AMSTERDAM, 13 juli. Een on weersfront is gisteren met een snelheid van 80 km van zuidwest naar noordoost over ons land getrokken, met op de meeste plaatsen 10 tot 20 mm regen. De barometer is nog verder gedaald doordat vlak bij ons land nog een de pressie aanwezig is. die ook naar het noord-oosten trekt. Deze wordt in de middag en avond gevolgd door een krachtige tot harde westenwind, waar mee wat koelere lucht wordt aange voerd. De lucht is onstabiel, zodat ook morgen op enkele plaatsen nog een regen- of onweersbui is te verwachten. Dit weertype zal deze tweede helft van de week voortduren met middagtempe- raturen tussen 18 en 20 graden. Morgen koel strandweer met op en kele plaatsen nog een bui. Wisselend bewolkt met een matige tot vrij krach tige Z.W. wind. Temperatuur 18-20 gr, zeewater 18 gr. Vooruitzichten: depres sie boven de Noordzee geeft onstabiel strandweer. max min neersl Station Weer temp temp af gel. gisteren 24 uur Eindhoven h. bew. 28 14 12 Zd.-Limbur> h. bew. 28 15 0.4 Stockholm on bew. 20 9 0 Oslo h. bew. 24 12 0 Kopennager onweer 18 12 0 Londen regen 21 15 5 Amsterdam licht bew. 25 13 18 B rasse j zw. bew. 26 15 21 Luxembui regen 27 12 5 Parijs regenn 23 14 11 Nice licht bew. 27 19 5 Berlijn zw. bew. 27 18 0 Müncher regen 29 10 3 Zürich zw. bew. 31 10 16 Genève regenn 29 12 8 Wenen onbew. 28 17 0 Innsbrucfc onweer 30 11 16 Belgrado onbew. 31 18 0.1 Rome onbew. 32 25 0 Madrid onbew. 27 12 0 Mallorca onbew. 31 22 0 Lissabon licht bew. 23 14 0 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr*. H. v. RUN en W. Sever!n. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. In Capelle aan de IJssel stortte een riiHende kraan door een hevige Wind stoot neer op een fabriekshal. De ne gentienjarige K. van Selant uit Kam- fien werd getroffen en kwam om het even; twee arbeiders werden ernstig en tier licht gewond. De kraanmachi nist kon tijdig uit de kraan springen en bleef ongedeerd. Op een scheeps werf in Alblasserdam waaide een toren kraan om. De 48-jarige A. J. van Dam Werd door het vallende staal op slag gedood; de kraanmachinist werd ern stig gewond. In Nieuw-Lekkerland Waaide een wachthuisje voor buspas sagiers in het water; vier personen Werden meegesleurd. Twee van hen moesten in de Vroege-Manstichting worden opgenomen. Hier is de 77-ja- rige mej. J. de Ruiter uit Streefkerk overleden. De toestand van de andere gewonde, de weduwe Breedveld, is zeer ernstig. In de Zandkreek tussen Noord en Zuid-Beveland sloeg een roeibootje met twee vissers om. De 49-jarige C. J. Steenhart ui-. Goes verdronk; de andere visser kon na anderhalf uur «wemmen de oever bereike In Delft werd de 46-jarige G. A. van der Werf, die in de Tweemolentjesvaart zat te vissen, door de bliksem getrof fen en totaal verlamd. In Rijswijk (Z.H.) kapseisde een vijftig meter ho ge torenkraan. De machinist P. P. J. Postema die zich in de machinekamer op ongeveer twintig meter boven de grond bevond, brak zijn linkerboven been, zijn rechterarm en zijn rechter schouder. De kraan kwam terecht op enkele meters afstand van een patates friteskraam waar een vijftiental kinde ren en enige volwassenen schuilden voor het noodweer. In Den Haag kwamen in korte tijd bij de brandweer tweehonderd aan vragen om assistentie binnen. De groot ste schade werd aangericht op het Lange Voorhout waar twee dikke linde- bomen uit de grond werden gezogen en neerkwamen op de auto's die er bumper aan bumper stonden gepar keerd. Een regen van afgerukte tak ken maakte de chaos en schade com pleet. Het Voorhout bood de aanblik van een rampterrein; overal ontwortelde bo men en neergestorte takken, auto's Waarvan niet veel meer over was dan DEN HAAG, 13 juli De militairen, die reeds een aantal maanden radio apparatuur behandelden, die was voor zien van regelingsknoppen waarop ra dio-actieve lichtgevende verf bleek te zijn aangebracht, zijn medisch onder zocht. Daarbij is gebleken, dat zjj veel minder dan de aanvaardbare hoeveel heid radio-actieve stoffen in het li chaam hebben opgenomen. Schadelijke gevolgen zijn niet te verwachten. SCHIPHOL, 13 juli De Lufthansa deelt mede, dat zjj over de eerste 5 maanden van dit jaar 487.000 passagiers Vervoerd heeft tegenover 380.000 gedu rende dezelfde periode van het vorig laar. De Duitse luchtvaartmaatschap pij voerde in de afgelopen 5 maanden 13.800 vluchten uit, hetgjen 50 procent meer was dan over dezelfde periode ^an i960. Het postvervoef steeg met 20 eh het vrachtvervoer met 57 procent. wat verfrommeld staal, nerveuze men sen die koortsachtig naar hun wagen zochten. Toen na geruime tijd van ver warring en provisorische opruimings werkzaamheden de balans kon worden opgemaakt bleek dat vijftien perso nenauto's door het vallend hout wa ren getroffen. De meeste waren zeer zwaar beschadigd; twee konden regel recht naar de sloper worden gebracht. Een zwarte dag was het ook voor het personeel van de Engelse ambassade: drie secretaressen vonden hun wagen tjes zwaar beschadigd terug. Met welke kracht de wervelwind die Den Haag teisterde over het Voorhout woedde was ook al gauw het personeel van de daar gevestigde Rijksdienst voor het nationale plan duidelijk. Een zware schoorsteen waaide om en sloeg dwars door het dak heen. Mr. Jongebreur, die op de zolderetage zat te werken, moest on der het puin vandaan worden ge haald. Wonderlijk genoeg bleek hij geen schrammetje te hebben opgelo pen. Grote ravage werd ook aangericht in het voorste gedeelte van het Haagse bos waar een twintigtal ware woudreu zen als grashalmen uit de grond werd getrokken. Eén viel er door de boven leiding van de tram naar Wasse naar waardoor het verkeer werd ge stagneerd. Ook elders in Den Haag werden gro te vernielingen aangericht. Vooral langs de weg die de wervelstorm had genomen: Erasmusweg, Zuiderpark, Schilderswijk, Centrum, Benoorden hout en Wassenaar. Hier werden tien tallen televisie-antennes en schoorste nen van de dakens gerukt, werden bo men ontworteld, waaiden ruiten m en sloegen jalouzieën van de gevels. Hoewel het ook in Schcveningen zwart als de nacht werd de Pier was van de boulevard niet meer zicht baar en slagregens en hagelbuien neerkletterden bleef men gespaard voor de storm. In Den Haag werd over al groot en klein ongerief aangericht: aan de Troelstrakade waaide het dak van een huis, waarvan de bewoners met vakantie waren en op vele plaatsen werden fietsen en bromfietsen het wa ter in geblazen. Ook de regenval be zorgde veel overlast. Tientallen kelders, onder meer die in het gebouw van In terpol aan de Raamweg, liepen onder en moesten door de brandweer wor den leeggepompt. Ook in de hoofdstad heeft het nood weer grote schade aangericht. Vooral de Indische buurt kreeg het zwaar te verduren. Van een school in de Boe- tonstraat woeien de pannen en een paar grote lichtkappen van het dak. Ook van een aantal woningen in deze straat werden lichtkappen van de daken ge rukt; Ongeveer dertig huizen liepen stormschade op en vier bomen in deze straat werden ontworteld. De hevige wind drukte op de brug bij de ETevo- weg een aantal volwassenen tegen de grond en circa twintig kinderen tegen het brughek, waaraan zij zich vast klampten; de politie slaagde erin hen in veiligheid te brengen. Een omvallende boom in de Water graafsmeer sloeg een hoek uit de keu ken van een boerderij aan de Ringdijk; niemand van de zes in de keuken aan wezige personen werd gewond. Aan de Schellingwouderdijk kwam een omge waaide boom op de woning van -een politie-agent terecht; ook hier werd niemand gewond. Het busverkeer over deze dijk was enige tijd gestemd door dwars over de weg gevallen bomen. In de binnenstad van Amsterdam moest men pendelbussen inzetten, omdat de bovenleiding van de tram op de Middenweg door twee uit de grond gerukte bomen onklaar was geraakt. Op de Poel in Amstelveen sloeg een zeilboot om met twee jongelui. Zjj klommen op de kuip en werden door een botenverhuurder uit hun benarde po sitie bevrijd. Rotterdam «elf heeft niet geleden van de storm. Zodra het noodweer het vlakke polderland bereikte, ontwikkel de zich echter een wervelstorm, waar van vooral Berkenwoude in de Krmi- penerwaard veel heeft geleden. Vol- gens een voorzichtige schatting be draagt de schade daar 100.000. Tien tallen bomen werden ontworteld en versperden urenlang alle toegangswe gen tot het dorp. Van enkele boerde rijen werd de kap afgerukt en ook werd een koppel biggen in een schuur bedolven onder kilo's hooi. Geknakte telefoonpalen en ontwortelde bomen markeerder de route, die de tornado door deze polder nam. In Lekkerkerk verstrooide de storm alle marktkraampjes en op het dak van de Ned. Herv. kerk aldaar vond men later de pantalons, sokken en bre tels weer terug. Erger voor de koop lieden was het feit, dat vrijwel al het die dag verdiende geld als kaf door de wind werd verstrooid. Op het vliegveld Zestienhoven werd een Tiger Moth tijdens de landing omver geblazen en geheel vernield. De piloot, de heer N. J. v. d. Voorn, kwam met enkele schrammen onge deerd uit de wrakstukken. Op de Nieuwe Waterweg botsten tijdens het noodweer twee schepen op elkaar. Het Duitse motorschip „Widar" kon zijn reis naar zee voortzetten, maar het Engelse stoomschip „Chyebas- sa" kreeg een groot gat in de bak boordzijde. In Alkmaar werdentwee palen los gerukt van een circustent, waarin twee duizenden kinderen een voorstelling bij woonden. Toen een twintigtal van hen in paniek de tent uitrende, volgde de rest al spoedig. De circuskapel speel de echter rustig door. Een kwartier la- ter kon de voorstelling worden voort gezet zonder dat iemand ook maar een schrammetje had opgelopen. Ook in het overige gedeelte van Ne derland richtte de storm ernstige scha de aan, met name in Katwijk en Wil lemsdorp. In de laatste plaats sloeg de bliksem in een versterkerstation van de P.T.T., waardoor het telefoonver keer een uur was gestoord. De provin ciale weg Axel-Temeuzen was gerui me tijd versperd door omgewaaide bo men, evenals, op de Veluwe, de weg Nunspeet-EIspeet. Na zes uur 's avonds kreeg ook het noord-oostelijk deel van het land zijn deel van het noodweer; de schade was in vele gevallen aanzienlijk. Twee koei en werden bij Appingedam door de blik sem dodelijk getroffen. Een garage in Heiligerlee werd door de wind inge drukt; een aantal auto's en motoren en een tiental nieuwe bromfietsen werd ernstig beschadigd. In Win schoten ontsnapte een groepje Duitse kampeerders ternauwernood aan de dood, toen een zware boom pal naast hun tent reerstortte. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiijiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 13 juli De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal voor Nederland deelnemen aan de Europese topconferentie, die 18 juli in Bonn wordt gehouden. De be windsman is inmiddels _van zijn vakan tie teruggekeerd in zijn ambtswoning aan het Haagse Plein 1813. SCHIPHOL, 13 juli Ook het lucht verkeer ondervond gisteren hinder van het zware weer dat 's middags boven ons land woedde. De K.L.M.-convair „Nicolaes Maes", die van Amsterdam via Luxemburg op weg vas naar Zürich raakte bij Rotterdam in zeer zwaar weer, waardoor het toestel een aantal onverhoedse bewegingen maakte. Gezagvoerder W. Kneppers, die het toestel nog wel volledig onder controle had, besloot toch naar Schiphol terug te keren om het toestel te laten inspec teren. De veertien passagiers en de vijf leden van de bemanning liepen geen letsel op. De passagiers vertrokken 's avonds met een ander toestel. Mr. Luns is dus spoediger dan zich aanvankelijk liet aanzien, hersteld van zijn inzinking tijdens het Europese de bat in de Tweede Kamer. De laatste dagen is hij reeds begonnen met zich kalmpjes aan weer wat in te werken. Morgen zal hij ook voor het eerst aanwezig zijn op de wekelijkse kabinetsvergadering. Op de conferentie in Bonn zullen de andere landen van de Europese Ge meenschap worden vertegenwoordigd door de regeringsleiders en de ministers van Buitenlandse Zaken. Prof. De Quay gaat echter waarschijnlijk niet naar Bonn. De positie van de minister-pre sident is in het Nederlandse staats recht anders geregeld dan in de andere landen. In Nederland is de minister president slechts voorzitter van de mi nisterraad en hij heeft verder geen bij zondere bevoegdheden. De agenda van de topconferentie is vastgesteld tijdens besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken in Rome. Neder land was daar vertegenwoordigd door staatssecretaris Van Houten. De staats secretaris zal minister Luns in Bonn terzijde stan. SCHIPHOL, 13 juli Gistermiddag is prinses Irene met een DC-8 ljjntoe- stel van de K.L.M. naar Mexico vertrok ken. Zij zal daar als gast van president Adolfo Lopez Mateos een bezoek van enige weken brengen en wordt eind au gustus in ons land terug verwacht. De gehele koninklijke familie, die op 25 ju li zonder haar vertrekt voor een vakan tie in Italië, deed haar uitgeleide. De beschuldiging van de communis ten werd in zoverre ernstigeacht, dat zjj de aanleiding zou kunnen worden voor mogelijke nieuwe bedreigingen jegens de geallieerde luchtwegen naar Berlijn. Een Westberlijnse zegsman van het stadsbestuur noemde de beweringen „volslagen nonsens". Van de zjjde van het geallieerde hoofdkwartier heeft men nog niet gereageerd. De Oostduitse radio-commentator zei: Officieren, onder-officieren en solda ten van de Bonner Wehrmacht" zijn vermomd als reservisten thans in West- Berlijn gestationeerd. Zij hebben de sterkte van twee divisies". De divisies van het Westduitse leger tellen elk on geveer 10.000 mar.. Na afloop van een vergadering van de stadsregering, waarop Adenauer en de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt aanwezig waren, werd een communiqué uitgegeven. Hierin wordt gezegd, dat de rechten van de westerse geallieerden in Berlijn niet beperkt mogen worden, dat West-Berlijn opgenomen zal blijven in het economische, financiële en rechts systeem van de Bondsrepubliek, dat de vrije toegang tot West-Berlijn gehand haafd moet blijven, dat met de West- berljjners overleg moet worden gepleegd als men een overeenkomst over Berlin wil sluiten en dat Berlijn een ontmoe- SEOEL, 13 juli (UPI) Het Zuidko- reaanse Rode Kruis heeft meegedeeld, dat minstens 128 mensen zijn omgeko men toen zware slagregens dijkbreu ken veroorzaakten in twee plaatsen ten zuiden van Seoel. De politie heeft mee gedeeld dat het dodencijfer misschien wat aan de hoge kant is, maar zij wei gerde een schatting te geven. Volgens het Rode Kruis werden 114 mensen gedood en worden er 13 ver mist als gevolg van een breuk in een reservoirdam in Hyokiri bij Namwon ten Zuiden van Seoel. Nogmaals 14 mensen vonden de dood in Yoengjoe in de noordelijke provincie Kyoeng Sang, toen een rivierdijk onder de kracht van het door regen gewassen rivierwater bezweek. tingsplaats voor de Duitsers moet blij ven. De 85-jarige bondskanselier maakte de reis naar de geïsoleerde stad in een Amerikaans transportvliegtuig van de luchtmacht Zijn bezoek was voor het grootste deel bestemd om de Berlijners een hart onder de riem te steken. Het bezoek van Adenauer werd door de communisten „zijn laatste" aan Berlijn genoemd. De voorspelling was gebaseerd op de veronderstelling dat de Sovjet-Unie spoedig een afzonder lijk vredesverdrag met de D.D.R. zou sluiten waardoor een einde zou komen aan de rechter, van de westerse bond genoten in de verdeelde stad. De twee Westduitse staatslieden, die elkanders tegenstanders zullen zijn bij de verkiezingen voor het kanzelier- schap van de komende herfst, waren hef er over eens dat elke overeenkomst over Berlijn rekening zou moeten hou den met de „wil" van de bevolking van Berlijn. De communisten hebben Aden auers bezoek een „provocatie" ge noemd. De Westduitse regering spreekt zich in een memorandum aan de Sovjet-re- gering in principe uit voor onderhande ngen over een vredesverdrag met een regering van geheel Duitsland. De West duitse ambassadeur in Moskou, Kroll, heeft het memorandum gistermiddag aan de Russische minister van buiten landse zaken. Groroyko, overhandigd. Het is het antwoord op de Russische nota van 17 februari. De Bondsrege ring zot- het, aldus de nota ten zeerste toejuichen indien de Sovjet-regering spoedig een daartoe strekkend be sluit zou nemen. Volgens de regering kan er echter al- leen sprake zyn van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland als er een handelingsbekwame en op democra tische wtjze gewettigde regering be staat die gezag uitoefent over het gehe le volk Deze regering kan alleen tót stand komen als z(j het zelfbestem- mingsrecht kan uitoefenen op grond van vrjje verkiezingen. Het sluiten van een dergelijk vredesverdrag hangt dus af van de bereidheid van de Sovjet-Unie het Duitse volk zelfbeschikkingsrecht te geven. De Westduitse regering zegt in haar memorandum een afzonderlijk vredes verdrag met een deel van Duitsland van de hand te wijzen omdat zulks in strijd zou zijn met het zelfbeschikkingsrecht der volkeren dat de Sovjet-Unie in het Handvest van de Verenigde Naties heeft erkend. Letterlijk wordt in het memorandum gezegd: „Ook de door de Sovjetrege ring opgeworpen Berlijnse kwestie zou opgelost zijn, daar Berljjn dan zijn na tuurlijke bestemming als hoofdstad van Duitsland zou kunnen vervullen". Over de gevolgen van de toestand voor de internationale situatie wordt ge zegd dat een vredesverdrag op basis van de verdeling van Duitsland geen middel is voor de vermindering van de internationale spanningen. Een derge- 1 verdrag zou integendeel de span ningen vergroten doordat de verdeling van Duitsland erdoor vereeuwigd zou worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1