i 2 m I I Kosten nog geen miljoen gulden ZEEWEG - 40 JAAR OUD - NOG ALTIJD EEN FRAAIE Aanleg kwam tot stand dankzij werkloosheid WEG voor mwmmmmmmg W. Hetterscheidberoep van politie aantrekkelijk maken De kwaadste niet Eüfl KLM krijgt geen landingsrechten Huidige indeling sinds 1940 De beurs vandaag: ATAX-TAXI 1 DONDERDAG 13 JULI 1961 PAGINA 3 m m t$ iifiif® si Dank zij werkloosheid Verkeersmoeilijkheden Dezer dagen was de Zeeweg, die van Overveen naar het strand loopt, aan zijn achtste lustrum toe. Op 25 juni 1921 schaarden zich een veertigtal zeer notabelen rond de toenmalige bur gemeester van Bloemendaal om te luisteren naar diens openingsrede. Aan het begin van de weg was een wit-houten erepoort opgericht, met groen versierd, zoals men die nog wel in dor pen aantreft wanneer de fanfare jubileert of een neomist wordt ingehaald. Nadat de burge meester zijn rede had beëindigd, werden de hekken, die in de erepoort waren aangebracht, opengegooid, en sedertdien zijn duizenden en duizenden automobilisten, (brom)fietsers en wandelaars over die feestelijke baan dwars door de duinen naar zee gegaan. De weg in zijn huidige toestand (met parallelle fiets- en wandelpaden) dateert uit de dertiger jaren. jfe/ÖL.. I .Mensenredder Ingenomen met nieuwbouwplan. WASHINGTON, 13 juli (UPI) De onderhandelingen, die hier negen weken lang zijn gevoerd over landingsrechten ten behoeve van een Californie-route van de KLM, hebben geen enkel posi tief resultaat gehad. De heer E. G. g tijkei, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, die in het overleg de Nederlandse belangen heeft verdedigd, is vanmorgen om half vjjf Nederlandse ttfff per vliegtuig uit New York vertrok ken naar Nederland. De heer S tijkei zou gistermiddag op nieuw een gesprek het laatste van de op 8 mei begonnen reeks hebben over de KLM-landingsrechten. De conferen tie, met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor economi sche aangelegenheden, Edwin M. Mar tin, werd uitgesteld tot de avond, „om het State Department in staat te stel len nog verdere inlichtingen in te win nen." Na het gesprek, dat drie kwar tier duurde, besloot de staatssecreta ris vanmorgen de terugreis naar Neder land te aanvaarden. Hij weigerde com mentaar te geven op het verloop der besprekingen. AMSTERDAM, 13 juli AKU vormde vanmiddag een uitzondering in het lagere koersniveau, dat de beurs liet zien. De markt werd omstreeks het rrtjiddaguur verrast door de publikatie van de cijfers over het tweede kwartaal van de AKU, welke een nettowinst lieten zien van 6,3 min gulden verge leken met 5,5 min voor het vierde kwartaal van 1960. Wanneer men echter meerekent het dividend van de Ver- einigte Glanzstoff ad 8,2 min gulden, dat in het derde kwartaal zal worden meegerekend, maar verleden jaar reeds in het tweede kwartaal was opgenomen, komt men op een nettowinst, die 1,5 min gulden lager ligt dan in het tweede kwartaal 1960. De cijfers waren der halve min of meer teleurstellend. Des ondanks wist AKU zich te herstellen van het verlies van het voorbeursver- keer, waarin zij belandden op 396. Van middag in het eerste tijdvak werden zij verhandeld op 400 tot 404. De overige internationale leden onder aanbod, en vooral Hoogovens boekte een gevoelig verelies door in te zakken tot 945 (gisteren slot 968). De handel was wederom in alle afdelingen mini- maal. I>e scheepvaart werd weer geheel aan zichzelf overgelaten en dobberde luste loos voort. Vandaag komen twee bui tenlandse guldensleningen in de voor lopige notering. Beide zijn van het 4(4 pet type, 20jarige looptijd en beide zijn hier met succes geplaatst, t.w. de 50 min gulden van de Europese inves teringsbank en het zelfde bedrag, uitge geven. door de K.S.G. 4(4 Ned. I960 1 4(4 Ned. 1959 4(4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V-A. AJC.Ü. ld. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Mülier Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever Wllton-Fyennoold BilUton 2e Dordtsche Petr. ld st. (f 50n,k.) Kon.' Petroleum 50 ld. stocks Holl Amerika Lijn Java Cb Pi KiJVl Kon. Ned Stoomb Mt) K.PJd. Ned. Stoom v Mt). v. Nlevelt v. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepvaart Ome Interlinie Robeco Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven 5b 2(4 Amsterdam 56 2(4 Amsterdam '56 i 2(4 A'dam '56 111 2(4 Amsterdam '59 ^R'dam '57 Heyn KI. obl. Vorig Slot 102% 101% 101% 95% 110(4 318 108 125 403(4 200 332 146 302 705 375 968 520 598 987% 763 275 481 550 274.60 116 11.58 157 •158 79.50 187%' 151 190 160(4 336 148 156 216.50 243.50 144.50 143 85% 96% 96% 98 100(4 125(4 opening 13/7 IWti 95H 402 947(4 980(4 754(4 115.70 156% 186% 160 154% BLOEMENDAAL, juli Onlangs was het veertig jaar geleden, dat in Bloemendaal vol trots de toenmalige burgemeester jhr. A. Bas Backer de Zeeweg feestelijk opende. Dat was, om precies te zijn, op vijfentwintig juni 1921, zes jaar nadat de Raad had besloten tot de aanleg van een rijweg door de duinen van de bebouwde kommen van Bloemendaal en Overveen naar het strand, bij Zandvoort. De ongeveer vijf kilometer lange weg, die zich op natuurlijke wijze door de duinen slingert, is ook thans nog een der fraaiste wegen in ons land. Hij is ontworpen door Leonard A. Springer, toen een bekende tuinarchi tect, en heeft in totaal ongeveer 900.000 gulden gekost, een zeer gering be drag, als men bedenkt wat de aanleg van zo'n weg in de huidige verhou dingen zou kosten. Het oorspronkelijke doel van de weg is steeds geweest een verbinding met Zandvoort te hebben; het stichten van een recreatie oord „Bloemendaal aan zee" had men daarbij destijds niet voor ogen. De grond, die de gemeente Bloemen daal voor de aanleg van de Zeeweg no dig had, was eigendom van de Erven Van der Vliet. Reeds in september 1914 werden de eerste besprekingen over de aankoop van grond gevoerd. Tot het gewenste resultaat leidden deze bespre kingen niet. In juni 1918 was de wette lijke onteigening van de benodigde gronden een feit. In april 1919 werd de aanleg van de Zeeweg aanbesteed. Het werk werd op gedragen aan de Bloemendaalse aan nemer W. Blankevoort. Nog geen jaar later werd de verharding van de weg aanbesteed en in uitvoering genomen. Reeds aan de voorbereiding van het plan had de toenmalige commissaris der koningin in Noord-Holland, mr. dr. W. F. van Leeuwen, zijn steun gege ven. Zijn opvolger, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk verleende aan de administratieve voorbereiding alle me dewerking. Ouderen zullen zich herinneren, dat in cle vooroorlogse jaren de huidige middenberm fungeerde als breed rij wielpad voor het verkeer in beide rich tingen; in het voorjaar van 1940 kwam de nieuwe (huidige) indeling tot stand. De oud-directeur van de Bloemendaal se dienst van Publieke Werken, de heer J. de Jong 1 augustus wordt hfj 77 jaar is van het begin af aan be last geweest met het toezicht op de aanleg van de Zeeweg. De in 1940 ge reed gekomen indeling van de weg was zijn ontwerp. De uitvoering daarvan heeft vier jaar gevraagd. Indien, er geen eerste wereldoorlog ware geweest zou Bloemendaal nu niet veertig jaar geleden een Zeeweg heb ben geopend. De oorlog 1914-1918 bracht een grote werkloosheid mee. Evenals elders werd toen gezocht naar objecten voor werkverschaffing. Bloemendaal zag in de aanleg van een duinweg naar het strand zo'n object. Lang is destijds nog gedacht aan en beraadslaagd over een verbindingstak van de Zeeweg met de Hoge Duinen- daalseweg ter hoogte van de huidige militaire schietbanen. Zü, die het rijke natuurschoon waarderen en lief heb ben, zullen niet betreuren dat deze weg er nooit gekomen is. Men treft daar immers een van de weinige ongeschon den prachtige vergezichten. Voor de Zeeweg is steeds uitgegaan van een breedte van vijftig meter met ophogingen tot zesenzestig meter. La ter heeft de gemeente een strook grond, aan weerszijden van de weg driehonderd meter breed, in eigendom verkregen. Voor die grond vroegen de Erven Van der Vliet een miljoen gul den. Waarom Bloemendaal die strook dacht nodig te hebben? Op instigatie van een makelaarskantoor in Amster dam werd gedacht aan de bouw van villa's langs de Zeeweg. Verkoop van de grond zou de last van een zo „hoge" uitgave van de aanleg van de Zeeweg enigszins kunnen verlichten, dacht men. Nadat Bloemendaal de grond had verkregen kwamen de bezwaren tegen villabouw langs de Zeeweg eerst goed los. Onder meer van de zijde van Ge deputeerde Staten. Bij de huidige be bouwing, de watertoren, een enkele villa en enige kleinere reeds bestaan de woningen, zal het dus wel blijven. Wijlen dr. Jac. P. Thijsse, heeft voor speld, dat de Zeeweg tot de mooiste wegen van ons land zou blijven. Wie de weg kent en onder hen zijn vooral talloze Haarlemmers en Amsterdam mers zal dat gaarne beamen. Niet ontkend kan echter worden, dat de fraaie weg, vooral op de zomerse topdagen wanneer ook heel wat voor Zandvoort bestemd verkeer er overheen gaat, ondanks zijn royale aanleg nog al wat verkeersmoeilijkheden oplevert. Datkomt vooral door de toegestane aanwezigheid van bromfietsers op de rijweg, al staat daar weer tegenover, dat de niet brede fietspaden nu ten minste helemaal voor de fietsers zijn. Overeenkomstig de stelregel, dat van twee kwaden het minste moet worden gekozen, lijkt de huidige regeling de beste. En voorts is het geen overdre ven eis, dat het verkeer, zeker het re creatieve verkeer, zich richt naar de nu eenmaal aanwezige situatie. Het be houd van natuurschoon kan belangrij- Zo zag de Zeeweg er uit in de twintiger jaren: nog kaal en stil, maar daardoor van een bekoorlijke landelijkheid. Een enkele landauer reed er over heen, en enkele progressieven tuften in hun automobiel zeewaarts. Van de stilte is thans op de topdagen niets over gebleven. Een stroom van dagjesmensen zorgt er van de vroege morgen tot de late avond voor drukte en lawaai. Moeten we daarom treuren? Nee. We kunnen alleen maar vaststellen, dat het grote genoegen voor weinigen heeft plaats gemaakt voor het kleine genoegen van zeer velen. Rust en stilte verdwijnen nu eenmaal als te velen er van willen genieten. Er zijn trouwens al mensen, die de drukte boven de stilte verkiezen: een genadige afwijking. ker zijn dan de gelegenheid tot onbe perkt jakkeren. Wel is het jammer te achten, dat de gemeenteraad van Bloemendaal enig jaren geleden bij de begrotingsbehs deling een kans heeft gemist, toen he'. plan geopperd werd een apart brom fietspad aan te leggen. Voor een ander verkeersprobleem heeft het nu ruim tien jaar bestaande Nationaal park De Kennemerduinen ongewild gezorgd. De tienduizenden, die in dit park een dag van verpozing zoeken willen 's avonds weer naar huis. Bij de drie toegangswegen langs de Zeeweg moeten deze dagjesmensen ge vaarlijke toeren leveren om zich veilig te mengen in de stroom van het van het strand afkomende recreatieverkeer. In het nieuwe plan Kop Zeeweg is een verplaatsing van de rijwielstalling aldaar naar een plaats ten noorden van de Zeeweg aangegeven. Als tijdelijke oplossing zou de rijwielstalling ver plaatst kunnen worden naar de als par keerterrein weinig geschikte driehoek ten noorden van de Zeeweg bij de toe- gangsibeton)weg naar Parnassia. Het kan dan ook niet meer gebeuren, dat voor dit parkeerterrein bestemde auto's de toegangsweg naar Parnassia blokke ren, zoals op de laatste drukke zonda gen wel het geval geweest is. (Advertentie) Mobilofoon 1.2.3.4.5. service dag en nacht „In de korte tijd dat ik in Heem stede werkzaam ben, heb ik nog maar in beperkte mate met de burgerij kennis kunnen maken, maar mijn er varingen met Heemstede en zijn be volking zijn tot dusverre buitenge woon prettig geweest. Bovendien heb ik in Heemstede een politiekorps aan getroffen, waarin ik groot vertrouwen zegt hoofdinspecteur W. H. G. Het terscheid, die op 1 april hoofdinspec teur A. Berentsen opvolgde als korpschef van de Heemsteedse poli tie. „De eerste maanden moet je er na tuurlijk nog helemaal inkomen, en tot nog toe heb ik de meeste uren achter mijn bureau doorgebracht. Er zijn heb en waarmee de samenwerking verschillende veranderingen op komst, niets te wensen overlaat." Dit iiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii; waarin ik mij moet verdiepen. De komende vijfdaagse werkweek met het daaraan verbonden nieuwe dienst rooster, de verkeerslichten op de Zandvoortselaan, de nieuwe unifor men en verder brengt een nieuwe be noeming ook een zekere tijd van in werken met zich, waardoor je nog niet veel naar buiten kunt gaan." In schetsmatige lijnen heeft hoofd inspecteur Hetterscheid zich al een voorstelling over zijn nieuwe taak kunnen vormen. „Het is van het al lergrootste belang dat er een politie apparaat is, dat in het raam past van deze tijd. We moeten open staan voor frisse ideeën. Ik geloof niet", zegt de héter Hetterscheid, „dat de fietsende agent van politie op het ogenblik nog de meest ideale figuur is. Een agent moet zich zo snel mogelijk kunnen verplaatsen. Wan neer iemand telefonisch de hulp in roept van de politie, moet het zo zijn dat we enkele ogenblikken later voor de deur staan. Dit zullen de burgers zonder twijfel op prijs stellen. Ook de surveillance-dienst zie ik in de toekomst de kant opgaan van een snellere verplaatsing. Het verlies aan manuren gaat daardaar naar bene den en voor de agent in kwestie is het veel prettiger werken. We moeten ons beroep aantrekkelijk maken, wil het tekort aan politieagenten in Ne derland worden ingehaald." Uitermate enthousiast liet hoofdin specteur Hetterscheid zich uit over de plannen voor het nieuwe politie bureau. „We zitten hier met een urgentiegeval en ofschoon elders in den lande de bouw van nieuwe zie kenhuizen en schalen eveneens de voorrang zullen verdienen, staat het vast da-t de voor ons armzalige Heem- steedse politiebureau hoognodig een nieuwe huisvesting moeten hebben. Mijn voorganger, de heer Berentsen, heeft zich hiervoor ook al bijzonder ingespannen. Het ontwerp van archi tect Stevens ziet er zeer efficiënt uit. Wij krijgen in Heemstede een riant gebouw, waarin niet alleen de politie zich thuis zal voelen, doch waarin ook de bezoeker op z'n gemak zal worden gesteld. Het is in vele oude politiebureaus helaas nog altijd zo, dat de mensen die daar moeten zijn, het gevoel krijgen van in een gevan genis te zijn." Ten aanzien van de vijfdaagse werkweek, die met ingang van 1 ok tober ook voor het Heemsteedse poli tiekorps van kracht wordt, vertelde de heer Hetterscheid dat er emrtig naar gestreefd zal worden om het dienstrooster in een aantrekkelijker vorm te gieten. „We zullen ons cri- tisch gaan instellen ten opzichte van de nachtdienst en de vroege ochtend dienst. Het dienstrooster moet flexi bel worden. Voor de nachtdienst zou met een minimum bezetting moeten kunnen worden volstaan, waardoor zoveel mogelijk manschappen hun taak overdag kunnen uitoefenen. Vanzelfsprekend kan de politiedienst niet geheel in overeenstemming wor den gebracht met de andere beroepen maar we moeten wel trachten deze zo dicht mogelijk te benaderen." Op het ogenblik is hoofdinspecteur Hetterscheid nog „forens". Hij woont nog steeds in IJmuiden, maar hij hoopt zo spoedig mogelijk een ge schikte woning in Heemstede te kun nen vinden. Dat de 65-jarige schipper De Kwaadsteniet uit Haarlem-noord zijn naam alle eer aan doet, blijkt uit het feit, dat hij dinsdagavond voor de tiende maal met succes een drenke ling van de verdrinkingsdood redde. Schipper De Kwaadsteniet, die al drie jaar met zijn pont ter hoogte van de Conrad Storkfabriek over het Spaame vaart, vertelde ons gisteren, alsof het de doodgewoonste zaak was, van zijn reddingen in de loop der jaren. „M'n hele leven ben ik al op het water en ik heb overal ge varen; het is dus eigenlijk niet erg toevallig, dat ik wel eens met dren kelingen in aanraking kom." De schipper-redder heeft bij zijn red ding op dinsdagavond niet in het water van het Spaarne hoeven dui kenMaar bij noodzaak had ik het zeker gedaan; de vrees voor water leer je wel af in al die jaren." Zijn laatste drenkeling was een jongen van een jaar of tien. „Ik stond die avond heel toevallig in de buurt van „mijn" steiger naar een paar vissers te kijken, toen een jon getje met een aardige vaart de stei ger kwam oprijden. Ik riep hem nog toe, dat hij moest remmen, maar dat hielp niet: hij reed pardoes het water in. Ik ben toen onmiddellijk de steiger opgerend en kon, liggend op mijn buik, hem mijn hand toereiken; het was op het nippertje!" Schipper De Kwaadsteniet vertel- le, dat hij bij zijn reddingen altijd veel geluk heeft gehad. Hij had al tijd wel iets, waar hij zichzelf aan kon vastklampen of waarmee hij de drenkelingen kon grijpen „meestal hadden de meisjes, die ik redde, lange haren; dat ging dus ge makkelijk!". Bij Diemen heeft de schipper wel eens vier mensen tege lijk gered, drie meisjes en een man, die in een lekke boot aan het roeien waren. Ook heeft hij uit de Zuid- Willemsvaart een drenkeling gered en ook de omgeving van Rotterdam was eens „werkterrein" voor de heer De Kwaadsteniet. Hij vertrouwde ons toe, dat hij zeer gevoelig is voor enige dankbaarheid van zijn drenke lingen, vooral voor een dankbaar woord. „Ik hoor liever tienmaal hoe dankbaar ze mij zijn, dan dat ik thuis een enveloppe met geld krijg toege stuurd." De 65-jarige schipper zei, dat hij nog veel jaren schipper wil blijven. Ook is hij het mensen-redden nog lang niet moe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3