Restauratieplan voor Haarlems stadhuis thans gereed Rapport ingeleid met historische en kunsthistorische beschouwingen Tentoonstelling van Cor Dik in kunstzaal „In 't Goede Uur" OPRUIMING BIJ KAN DAT ZEGT ALLES Jumelage met Osnabiïick en andere steden Frescobaldi op Müllerorgel door Luigi Tagliavini NA OPDRACHT IN 1955 AAN ARCHITECT C. ROYAARDS F I AT B. en W. antwoorden raadslid A. Rood Vijftien woningen voor Spaarndam ZOMERPRIJZEN! j mi mode,len I 7e veel voor één uur LIBRIJE EERST AAN BOD Op vragen over onbillijke huurverhogingen Barteljorisstraat 2 THANS VOORSTEL AAN RAAD Dreefzicht" door de gemeente verkocht Nu zo spoedig mogelijk verbouwing Niets dan lof voor E. R. Koerselman Bij vertrek als hoofd W. Gertenbachschool VRIJDAG 14 JULI 1961 PAGINA f""*" •- Omvangrijk VAN ZIJL'S RUIMT OP! HENK DE Riviervismarkt 7 VRIES Tel 17690 Juwelier Horloger Tel. 13004 Haarlem ANÊGANG 17 Kloostertuin J.L. HAARLEM, 14 juli Architect C. W. Royaards heeft aan de Haarlemse raad zijn lang verbeide restauratieplan voor het stadhuis toegezonden. Het is voor de raadsleden ter visie gelegd en B. en W. stellen de raad voor om het voor prae-advies in handen van het College te stellen. Op 31 augustus 1955 gaf de raad architect Royaards opdracht een algeheel restauratieplan op te stellen voor het gehele stadhuis complex. Men had toen nog de illusie, dat het plan in een tijd van vijftien maanden zou kunnen worden samen gesteld. Er bleken echter zoveel voor bereidende werkzaamheden te moeten worden verricht, dat het karwei bijna zes jaar in beslag heeft genomen. Het is de bedoeling, dat het plan in ver schillende etappes in een periode van ruim tien jaar wordt uitgevoerd. Maar de uitvoering is weer van zoveel fac toren afhankelijk, dat men geen pes simist genoemd mag worden, wanneer men voorziet, dat de restauratie wel vijftien a twintig jaar zal duren. Het gehele rapport van architect Royaards omvat 200 getypte pagina's. Uitermate belangrijk zijn de historische en kunsthistorische inleidingen, omdat een afgeronde documentatie omtrent dit zeer bijzondere monument tot nu toe ontbrak. Men zoekt dan ook naar mogelijkheden om het restaura tieplan in boekvorm te publiceren, zodat de geschiedenis van het Haar lemse stadhuis op ruimer schaal be kendheid kan krijgen. Het bijzondere van het restauratie plan van architect Royaards is, dat het het gehele stadhuiscomplex be treft, inclusief dus het gedeelte dat vroeger Dominicanenklooster was en waarin thans o.m. een deel van de Stadsbibliotheek is ondergebracht. Inclusief ook de voormalige kruiden tuin, die thans Prinsenhof heet, en eveneens inclusief de zeventiende- eeuwse vleugel aan de Zijlstraat. Men heeft destijds architect C. W. Roy aards aangezocht in overleg met de Rijksdienst voor Monumentenzorg, omdat de heer Royaards op restau ratiegebied een uitstekende reputatie geniet. Het spreekt vanzelf, dat het restauratieplan het resultaat is van een nauwe samenwerking tussen de architect en de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, die sedert zijn komst in Haarlem voortdurend heeft ge ijverd voor een ingrijpende restau ratie van het bijzonder mooie Haar lemse stadhuis. Mr. Phaff, die jaren lang de geschiedenis van het stad huiscomplex heeft bestudeerd en daarover ook regelmatig lezingen houdt heeft de lijvige documenta tie samengesteld, die in het rapport van architect Royaards is opgenomen. Het werk is rijk geïllustreerd met niet minder dan 120 afbeeldingen. De technisch ambtenaar P. Jongens van Openbare Werken heeft zich vooral bezig gehouden met een beschrijving van de restauratie in onderdelen, ter- de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Bard, op kunsthistorisch gebied waardevolle adviezen heeft verstrekt. Het laatste restauratieplan voor het stadhuis dateerde van 1905 en was ontworpen door ir. Dumont, de toenmalige directeur van Openbare Werken. Dit plan had echter alleen betrekking op de restauratie van de voorgevels van het stadhuis, die op de Grote Markt uitzien. Het resultaat van deze res tauratie is geweest, dat de stadhuistoren boven de uitbouw op de Grote Markt is teruggekeerd. De Vereeniging „Haerlem" schonk de daartoe beno digde financiën, zijnde een bedrag van f12.000,Sindsdien is er vooral intern veel gerestaureerd en veranderd, maar tot een afgerond plan is men nooit gekomen. Met name het oude kloostergedeelte raakte steeds meer in verval en wat men er in de vorige eeuw aan heeft gedaan, kan men bepaald geen restaureren noemen. torische monument dat dit oudste stad huisgedeelte is het is in de dertiende eeuw gebouwd als jachtslot voor de graven van Holland ertoe kunnen leiden, dat de Grote Markt voor het ver keer wordt afgesloten en weer uitslui tend voetgangersdomein wordt. De aan trekkelijkheid van de binnenstad zou er zeker door worden verhoogd. Vervolgens moet de zeventiende eeuw- se vleugel van het stadhuis langs de Zijlstraat worden opgeknapt. Het is overigens merkwaardig, dat dit prach tig stuk architectuur van Lieven de Key nog in zulk een voortreffelijke staat blijkt te zijn. Deze vleugel da teert van 1622 en feitelijk hoeft er maar heel weinig aan te gebeuren. Enkele vensters, die men in later ja ren veranderd heeft, moeten in hun oor- Het is de bedoeling, dat het eerst van al de oude Librije, de klooster bibliotheek, zal worden gerestaureerd. Deze oude gewelfkamer treft men on middellijk rechts van het toeeangs- poortje dat uitkomt op de oude kloos tergang. Jaren geleden was men al begonnen met het opknappen van dit Vertrek, maar gaandeweg ontdekte men zoveel interessante bijzonder heden, dat men begreep dat deze bi bliotheek niet als een afzonderlijk geheel behandeld kon worden. Van daar dat de restauratie jaren lang stil heeft gestaan, omdat men eerst een algeheel restauratieplan wilde uit werken. Na de Librije moet de grote Graven- zaal worden gerestaureerd. De muren beginnen gevaarlijke scheuren te ver tonen en het dak verkeert in zeer slech te staat. Het is er niet beter op gewor den, sinds aan de voet van het stad huis het moderne verkeer voorbijraast. Wellicht zou de eerbied voor het his- spronkelij'ke staat terug worden ge bracht. (Advertentie) Harris Tweed Colberts S8.— Tweed Colbert» Y.a. 38.— Pantalons v.a. 19.78 Lichtgewicht pantalon® 19.78 Regenjassen 37. Nylon regenjassen 34.78 No-iron shirts 7.98 Sanfor shirts 8.48 Tricot-Nylon shirts 11.78 Sportshirts v.a. 9.78 Pyjama's v.a. 9.78 Pullovers v.a. 7.48 Sokken 1.98 Ondergoed 1.78 Dassen 1.98 Het omvangrijkste gedeelte van de restauratie is zonder enige twijfel het herstel van wat er over is van het oude Dominicanerklooster en van het Prinsenhof. Onder dit laatste verstaat men officieel het gebouw, waarin de stadsbibliotheek en de raadszaal zijn ondergebracht. Het is een renaissan cistisch gebouw dat is neergezet tegen de westelijke gang van het voor malige Dominicanerklooster. De Prin sen van Oranje werden er door het stadsbestuur van Haarlem gehuisvest wanneer zij Haarlem bezochten. Om dit gebouw te kunnen restaureren zal het echter nodig zijn, dat de Stadsbibliotheek eerst de beschikking krijgt over een nieuw gebouw. Een ontwerp daartoe wordt thans gemaakt door ir. B. Bijvoet. Het zal worden neergezet aan het plein, dat na de sanering van de omgeving zal ont staan achter de Gedempte Oude Gracht, tegenover het nieuwe ge bouw van het Telefoondistrict. De raadzaal zal bij dit restauratie onderdeel eveneens worden verplaatst. Zij schuift als het ware op in noorde lijke richting. De toegangsdeur voor de raadsleden wordt weer in het midden van de gevel van het Prinsenhof ge bracht, zodat de lelijke toegang aan de zuidkant van die gevel de huidige toegang tot de stadsbibliotheek kan komen te vervallen. Via de nieuwe deur in het midden van de gevel komt men dan in een ruime hal. De huidige kran tenzaal wordt dan anti-chambre voor de raadsleden en de huidige kamer van de directeur van de Stadsbibliotheek wordt koffiekamer. wel binnenhof genoemd zal onder gaan. De in 1861 aangebrachte ver diepingen op de kloostergangen zul len verdwijnen, zodat deze weer tot hun oorspronkelijke hoogte worden teruggebracht. Belangrijk is ook, dat de oude kloosterrefter de zuidelijke afsluiting van de Kloostertuin in ere wordt hersteld. Thans zijn de muren onder de bogen afgebroken en de helft van de ruimte is in gebruik als fietsenbergplaats voor stadhuispersoneel. In de toekomst zul len de muren onder de bogen weer worden aangebracht en de tussenmuren tussen de bijzonder sierlijke zuiltjes, die midden door de refter lopen, worden weggebroken. De refter kan dan in ge bruik worden genomen als tweede trouw zaal, waaraan dringend behoefte bestaat terwijl zij bovendien ook voor andere re presentatieve doeleinden kan worden ge bruikt. De kloostergalerij aan de oostzijde blijft open naar de tuinzjjde en die aan de noordkant die thans is afgesloten en waar het bureau Culturele Zaken is ondergebracht zal worden openge broken. Een verbindingsdeur zal van deze galerij toegang geven tot de nieuwe raadzaal, zodat men via de Het vooraanzicht van het Haarlemse stadhuis, zoals dat er na de restauratie uit zal zien. Veel zal er voor wat dit onderdeel betreft, niet gebeuren. Het voornaamste deel van de restauratie zal gewijd zijn aan het herstel van het voormalige Dominicanerklooster. Een vogelvluchttekening van het stadhuiscomplex. Onderaan ziet men de voorgevels aan de kant van de Grote Markt en links daarvan de nieuwe stadhuisvleugel, die juist voor de oorlog gebouwd werd. Ach ter deze vleugel ziet men de hoge kapittelzaal van het voormalige klooster. Rechts daarvan is de li brije of kloosterbibliotheek gelegen. Vandaar gaat een kloostergang naar boven en helemaal bovenaan ziet men het tegen een kloostergang ge bouwde, renaissancistische Prinsen hof. Tussen dit Prinsenhof en de Kapittelzaal is de refter gelegen, die ingrijpend gerestaureerd zal worden. Helemaal rechts op de foto treft men de zeventiende eeuw se' stadhuisvleugel, die in 1622 onder Lieven de Key is voltooid. Het ver bindingsstuk tussen deze vleugel en het voormalige klooster dateert uit het einde van de vorige eeuw. Voor een goede oriëntatie denke men i'.r.s onder aan de foto de Grote Markt en links daarvan de Koningstraat. Links is de Jacobijnestraat gelegen en bovenaan de voormalige krui dentuin, die tegenwoordig ook wel Prinsenhof heet. Helemaal rechts ligt de Zijlstraat. kloostergangen vanaf de Pandpoort naar de raadzaal kan lopen. Het ware te wensen, dat in de nog altijd lege nis boven het poortje, dat toegang geeft tot de kloostertuin, weer een beeld wordt geplaatst. In het al gehele restauratieplan lezen we daar over niets. Het komt ons voor, dat het een zinrijke herinnering aan het oude Dominicanenklooster zou zijn, wan neer hier een beeldje van St. Domini- cus kon worden geplaatst. (Advertentie) HAARLEM, 14 juli In antwoord op vragen van het raadslid A. Rood (KVP) delen B. en W. thans mede. dat het Col lege met de minister van Volkshuisves ting van oordeel is, dat het onbillijk is dat huurders die hun woning op eigen kosten hebben onderhouden en vaak zelfs verbeterd, hiervoor een verhoogde huur moeten betalen. Andere huurders hebben niets aan het onderhoud van hun woning gedaan en werden hierdoor van huurverhoging vrijgesteld door de Huuradviescommissie. B. en W. tekenen hierbij aan. dat van onbillijkheid echter eerst sprake kan zijn, nadat is komen vast te staan dat de huur van die woningen niet zou zijn verhoogd, indien de bewoners niqt zelf voorzieningen hadden getroffen. Aan de Huuradviescommissie is verzocht bij het bepalen van de staat van onderhoud van een woning de voorzieningen die de be woner zelf getroffen heeft buiten be schouwing te laten. Huurders die ver zuimd hebben zich te verzetten tegen de laatste huurverhoging, kunnen zich blijkens een uitlating van de minister alsnog bij de huuradviescommissies ver voegen. B. en W. antwoorden de heer Rood voorts, dat zij het niet op hun weg ach ten liggen de bewoners van gemeente woningen speciaal op deze mogelijkheid attent te maken. Het gaat hier om rech ten die iedere huurder bezit en waarvan hij uit de pers genoegzaam kennis kan dragen. BLOEMENDAAL, 14 juli In het Minervatheater wordt donderdag 20 juli een feestelijke slot-ouderavond gehouden door de St. Josephschool uit Bloemen- daal. Ditmaal zullen de leerkrachten op deze avond debuteren met ,,Eine Landliche Concertprobe'' van Franz von Suppé. Verder staat er een operette op het programma, waarin meer dan honderd kinderen meespelen, -zingen of -dansen. Deze traditionele slot-ouder avond begint om acht uur. et is alweer jaren gele den, dat Cor Dik in Hara- lem woonde. De jongere generatie weet daar niet meer van. Met zijn tentoonsteling in „In 't Goede Uur" zal hij vele ouderen een genoegen doen. Hij heeft aanslui ting gezocht bij zijn Haarlemse tijd door werk te laten zien uit een periode die meer dan 25 ja ren omvat. Uit de jaren dertig zijn er penseeltekeningen, die we als Japans kunnen aanduiden. De expositie gaat direct over op re cente figuurschet- sen in potlood en als gewassen tekening. Het tijdsverloop drukt zich daarin uit door een duide lijke rijping: het jongere werk is vol ler, heeft een gro tere suggestiviteit. N iettegenstaande dat, blijft de totale indruk van de ruim zestig nummers tel lende rollectie toch onbevredigend. Naarmate men zijn rondgang langs het werk vervolgt, wordt men zich bewust dat de in de aanvang gewekte verwachting te zelden worden ingelost. Juist deze weinige werken, waartoe wij naast de reeds genoemde willen rekenen: de aquarellen Bosweg Ootmarsum, Tuinbeeld en Naakt, lig gen te verspreid in het oeuvre om het vele dat niet de brille van de inspi ratie heeft te rechtvaardigen. Een meer selecte expositie zou uit de tentoongestelde collectie zeker te ma ken zijn geweest. Deze zou de kracht van Cor Dik hebben geaccentueerd. Maar zoals het nu is. geeft het een wellicht eerlijker, beeld dat naar de geest in overeensteming is met het hierbij gereproduceerde zelfportret, dat een eerlijk man toont. De andere, be dachtzame doorwerkte olieverf por tretten van oudere datum ondersteunen de herinnering die men aan Cor Dik heeft. L. T. Zelfportret van Cor Dik. (Advertentie) HAARLEM, 14 juli Aan de Haar lemse raad wordt thans door B. en W. voorgesteld in te gaan op een verzoek van het gemeentebestuur van Osna- brück om tussen beide steden een „ju melage" aan te gaan. Wjj hebben over dit plan onlangs bericht. Bovendien wordt aan de raad voorgesteld ook met enkele andere gemeenten in West-Euro pa die echter niet met name worden genoemd contacten te gaan onderhou den. Onlangs hebben wij gemeld, dat het tot een informeel contact is gekomen tussen Haarlem en Salzburg. Het doel van de jumelage is, zo schrij- ven B. en W. in de toelichting op hun voorstel, contacten te leggen tussen bur gers. Daartoe kunnen uitwisselingen wor den georganiseerd tussen b.v. verenigin gen en scholen. Daarnaast zijn ontmoe tingen denkbaar tussen gemeentebestuur ders en ambtenaren. Bespreking van ge meenschappelijke problemen levert soms nieuwe gezichtspunten op, die in belangrijke mate tot het oplossen van de problemen kunnen leiden. Daarom is het nodig voorzichtig te werk te gaan bij het kiezen van een jumelagepart- ner. Een juiste keuze is de basis van het welslagen van het doel van de uit wisseling. Sinds 1960 onderhoudt het Haarlemse gemeentebestuur enig contact met dat van Osnabrück. Met belangstelling zeg gen B. en W. kennis te hebben genomen van het verzoek van het gemeentebe stuur van Osnabrück om tot een ju melage met Haarlem te komen. Haar lem en Osnabrück, aldus B. en W.. zijn in velerlei opzicht vergelijkbaar. Osna brück telt 135.000 inwoners en heeft even 77 Meer spectaculair nog zal de ver andering zijn, die de kloostertuin, ook min als Haarlem het karakter van een wereldstad. 42 pet. van de bevolking is katholiek, 58 pet. protestant. Er is een bloeiend cultureel leven. Indien de raad met het voorstel van B. en W. accoord gaat, zullen B. en W. met het gemeentebestuur van Osna brück in overleg treden over de uitwer king van de plannen. Het is niet de be doeling nog dit jaar met een eventuele uitwisseling te beginnen. Men wil daar mee eerst volgend jaar starten, zodat men de tijd heeft om de zaak terdege voor te bereiden. De uitgewerkte plan nen zullen te zijner tijd aan de raad wor den voorgelegd. HAARLEM, 14 juli Gisterrl'ddag is de acte gepasseerd, waarbij de ge meente Haarlem café-restaurant „Dreef zicht" verkoopt aan de huidige pachter, de heer Van den Toorn. Daarmee is een einde gekomen aan een onzekere toe stand, die was ontstaan doordat een raadslid bij G.S. bezwaar had gemaakt tegen de verkoop, nadat de raad deze had goedgekeurd. G.S. schortten hun beslissing op en stelden een nader onderzoek in, maar vonden geen termen om zich tegen de verkoop te verzetten. Enige weken ge leden werd de transactie goedgekeurd. De nieuwe eigenaar heeft het plan om de zaak inwendig grondig te gaan ver bouwen. Uiterlijk zal daarvan niet veel te zien zijn. Alleen komt er aan de ach terzijde waar de nieuwe keuken komt een uitbouw. De schoonheids commissie moet dit onderdeel van het verbouwingsplan nog goedkeuren. De eigenaar hoopt zo spoedig mogelijk met de bouw van de nieuwe keuken te be ginnen. Zoals wij enige tijd geleden reeds hebben gemeld, ligt het in de be doeling om ..Dreefzicht" ook enige ho- telaccomodatie te geven. i HAARLEM14 juli B. en ff. heb ben de raad thans het voorstel voorge legd om te komen tot de bouw van vijf tien woningen aan de Kerklaan in Spaarn dam. Onlangs heoben wü reeds uitvoe rig over dit plan bericht. Het gaat om de bouw van vier huizenblokken. Elke woning telt vier slaapkamers en is ge schikt voor huisvesting van gezinnen tot negen personen. De gemiddelde huur der w-oningen zal komen op ongeveer 17,50 per week. Dit betreft de naakte huren. Daar komen nog de verschillen de opslagen bij van allerlei voorzienin gen. De bouw kan beginnen wanneer alle betreffende grond in eigendom is van de gemeente. B. en W. verwachten dat dit spoedig het geval zal zijn. Aan de raad wordt voorgesteld de nodige voor schotten ter financiering van de grond aankopen en de bouw uit 's rijks kas te vragen. ZANDVOORT, 14 juli „Wij hebben de school gebouwd, u hebt de school gemaakt". Dit zei de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema tij dens een stijlvolle bijeenkomst in de aula van de Wim Gertenbachschool. waar afscheid genomen werd van de heer E. R. Koerselman, hoofd dier school, die per 1 september rijksinspec teur wordt van het lager onderwijs in Zwolle. De burgemeester herinnerde er aan, dat de heer Koerselman vijf jaar gele den in Zandvoort kwam als hoofd van de openbare ULO-school, die korte tijd later werd ondergebracht in het fraai» gebouw aan de Zandvoortselaan. D» heer Koerselman heeft een geweldige activiteit ontwikkeld. Hij prentte de kin deren orde en discipline in en daardoor werd dit fraaie schoolcompler een eiland vein, orde en netheid. Namens de gemeente overhandigde de burgemeester de heer Koerselman eer serie gramofoonplaten. Zeer bewogen dankte de heer Koer selman. Hij had niets dan goeds over zichzelf gehoord, maar hij kende zijn gebreken. Zo had hij tegenover de leer lingen fouten gemaakt en de kinderen vermoedelijk dezelfde ochtend nog verkeerd beoordeeld. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor het ge schonken vertrouwen. In antwoord op enkele sprekers, die hem als vurig voor stander van het openbaar onderwijs had den geschetst en i zoals het hoofd van de christelijke Ulo-school) de verwachting hadden uitgesproken, dat hij op gron den van objectiviteit ook de belangen van het bijzonder onderwijs in zijn nieu we functie krachtig zou voorstaan, ant woordde de heer Koerselman dat hij beide onderwijsrichtingen alles zou ge ven recht op hebben zodat zij zouden krijgen waar zij voor werken. Hij sprak ook zeer piëtvollewoorden tot mevrouw Gertenbach, naar wier zoon, verzet strijder, de school is genoemd. (Advertentie) nmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii,immuun, Profiteer van onze voordelige aan- s bieding BREIWOL reeds v.a. f 1.35 per bol Handgebreide Handwerken en M0jr/jjJnö Oostenr. stofjes 7/ voor halve prijs TEMPELIERSSTRAAT 64 iiiiiimmiimimmiiiiniiiniiiiiimimmmmiiinimmmiii s HAARLEM, 14 juli Luigi Ferni- nando Tagliavini, privaat-docent aan de universiteit van Bologna, was gistermid dag de bespeler van het gerestaureerde orgel in de St. Bavo Kerk. Zoals te ver wachten viel was zijn programma voor een groot gedeelte samengesteld uit werken van een Italiaanse orgelmees ter, in dit geval van Girolamo Fresco baldi. Met uitzondering van het aan het slot gespeelde concerto in a kleine terts van Vivaldi-Bach, bevatte het program ma verder kleinere werken van Samue) Scheidt, Francisco De Araxo en Juan Cabanilles. Wanneer het de bedoeling van Tagliavini is geweest de aandacht te vestigen op enkele typische registers van een aparte kleur dan is hij daarin met dit programma, tevens stijlvol ge speeld, ongetwijfeld geslaagd. Toch moe ten vijf werken van Frescobaldi vanwe ge de academische tendens van de mu ziek, te veel voor een slechts zestig mi nuten durend concert worden geacht. Verder heb ik ook na gistermiddag nog steeds niet de „oude luister" van het Bavo-orgel kunnen horen. Wat te leurgesteld over de huidige klankschoon heid van het orgel. De bronzen warm te en weelderigheid in kleur van voor de restauratie mis ik. Dat er mooie, be koorlijke registers in het orgel zitten is ongetwijfeld waar. Maar ze waren er voor de restauratie ook. Nu mis ik d« warme klank waarvoor een zekere scherpte in de plaats gekomen is. En dat terwijl het gehele programma van Tagliavini zich bewoog op het terrein van de orgelmuziek rondom de tijd van Bach en vroeger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3