lacunes Ernstige de zwakzinnigenzorg Voor kleuters wordt nog bijna niets gedaan in KEES VERWEY ontvangt de Rembrandtprijs van Leiden Ere-tentoonstelling van zijn werk in Oe Lakenhal Geen discriminatie door accountan tsregi ster Letterkunde-prijs voor Bert Schierbeek en prof. Dresden Dorpsarts en uitvinder BRABANTSE BROCHURE Vroegtijdige aanpak nodig Nieuwe directeur Van de A.N.V.V. Onderzoek naar recreatieverkeer Geheimhouding met vas tgelegd Dr. F. H. Reijnders J. A. Risseeuw volgt jhr. W. Boreel op Scholier door speer levensgevaarlijk aan hoofd gewond Voor 6000 gld. t.v.- onderdelen verduisterd KORTE STAKING BIJ VAN GELDER ^rinses Irene in 1962 naar de West Luchtmachtoefening Op 23 juli Enquête en telling op 250 str andtoe gangen In Rotterdamse haven Gevolgen „vijfdaagse nog niet duidelijk DR. VELDKAMP OVER WETSONTWERP Verschil van mening over motivering van prijstoekenning aan Schierbeek Radio-activiteit in Petten gecontroleerd In 5 maanden 1000 spijtoptanten vesti gingsverlof verleend Nog geen beslissing over bakkersionen Bromfietser gedood Nieuw rituaal voor ziekenliturgie ZATERDAG 15 JULI 1961 PAGINA 5 Weinig tolerant Arbeidsproces 5?J LEIDEN, 14 juli „Niemand zou deze prijs en deze onderschei ding beter passen dan u." Met deze woorden richtte de directeur van het Leidse museum „De La kenhal", drs. J. n. v. Wessem, zich gisteravond tot de Haarlemse schilder Kees Verwey, toen deze op het punt stond de Rembrandt prijs van de stad Leiden in ont vangst te nemen. De zowel kwan titatief als kwalitatief indrukwek kende belangstelling voor deze gebeurtenis in een wetenschaps centrum als Leiden, noemde hij een verheugend teken tegen de achtergrond van het tijdsver schijnsel, dat de exacte weten schappen de museale beschavings vormen maar al te dikwijls ver dringen. „In een tijd die misschien het meest gekenmerkt wordt door een alles overwoekerend gebrek aan stijl, biedt uw kunst gelegen heid tot verpozing bij de schoon heid, tot verfijning van de waar neming, tot veredeling van de sensibiliteit", aldus de heer v. Wessem. Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobiloil Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetai. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam (Van onze Brabantse redactie) TILBURG, IS juli Onder de min- fraaie titel „Zozeer mens als wij" !j?e*t het Provinciaal Opbouworgaan ■Noord-Brabant een belangwekkende bro chure uitgegeven over de zwakzinnig heid en de zorg voor de zwakzinnigen, evenzeer mens zjjn als hegenen die in onze samenleving tot de hormalen, de aangepasten worden ge tekend. Maar, zo betoogt de schrijver, drs. Zaat, de afwijkingen van het groeien de leger geestesgestoorden zijn enigszins te vergelijken met de onaangepastheid enkele zienden in het land van de Winden: de vraag ligt voor de hand, W van de samenleving geen debiliseren- de werking uitgaat, m.a.w of naast ?®n aantal biologische factoren, die het intellectuele tekort veroorzaken, waar door de zwakzinnige in zijn sociale le ven wordt gehandicapt het levens- htilieu niet van invloed is op de mense lijke ontoereikendheid, waardoor de Zwakzinnigen worden gekenmerkt. De afbrokkeling van het gemeenschappelij ks en de steeds meer geprononceerde 'Wfstandighcid van het individu doen de blinder intellectueel begaafden, die in den meer primitieve samenleving nog hieekonden. sterk opvallen. ..Een andere factor waardoor vaak de biliteit ontstaat is het gezins- en streek- biilieu. Dit is in zoverre hoopgevend, dat de psychiatrie tot de overtuiging Js gekomen, dat van de honderd debie len slechts ongeveer acht tot de debiel Seborenen worden gerekend en de ove rigen tot de pseudo-debielen, die de ach terstand vaak nog voor een groot deel kunnen inlopen. Onze samenleving reageert echter weinig tolerant t.o.v. de zwakzinni gen; drs Zaat schetst dat op een voor deze samenleving weinig vleiende Wjjze. De schrijver merkt op, dat de moeilijkheden die voortkomen uit de mentaliteit van de hedendaagse sar DEN HAAG, 15 jul' Per 1 septem ber a.s. Is tot directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer (ANVV) benoemd de heer J. A. Risseeuw, thans in de rang kolonel van de Generale Staf, vverk- 39in bij de SHAPE (Suprer Head- ^■irters Allied Powers Europe) te Pa- fÖs. Gedurende de eerste vier maanden "a zijn indiensttreding zal de heer Ris- feeuw tezamen met jhr. W. Boreel de leiding hebben van het bureau der ANVV. De heer Risseeuw is m 1914 in Apel doorn geboren. In 1935 werd hij aange steld tot tweede luitenant der bereden artillerie. In 1942 begaf hij zich naar Engeland, waar hij aanvankelijk dienst deed in het Britse leger. Later werd hij opgenomen in de Prinses Irene brigade. Als commandant van de Artillerie bij ?e2e brigade nam hij deel aan de invasie tb Normandië. jDe heer Risseeuw bezocht de Britse gogere Kriigsschool en de Nederlandse Hogere Krijgsschool. In 1954 werd hij gedetacheerd bij het Geallieerd Hoofd kwartier Fontainebleau. APELDOORN, 15 juli De dertien Jarige Ab de Haan is gisteren tijdens een schoolsportdag in het sportpark Or- derhos alhier, ernstig gewond, toen zijn rechter slaap door een verdwaalde speer werd getroffen. In zorgwekkende toestand is hij over gebracht naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle voor het ondergaan van een hersenoperatie. Men vreest voor ziin leven. J (Van ortze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 juli De politie beeft een 68- en een 26-jarige maga- fijnbediende aangehouden, die de afge lopen maanden bij hun werkgever voor ongeveer 6000 gulden aan televisieonder- helen hebben verduisterd. Een gedeelte t€r waarde van 4500 gulden kon nog gorden achterhaald, de rest hadden de b>agzijnbedienden al verkocht. VELSEN-NOORD, 15 juli Een don derdagmiddag uitgebroken staking bij an Gelder Zonen Papierfabrieken, waarbij een honderdtal lossers betrok ken was, behoort weer tot het verle den. Maandag wordt het werk hervat en zullen de in de haven liggende sche pen normaal gelost worden. Het conflict ontstond in verband met eisen rond de loonvorming en de ar beidsvoorwaarden. Hoewel de vakbon den niet achter de staking stonden, werd wel door de leiding bemiddeld. j, E'EN HAAG, 15 juli Prinses Irene 19r het voornemen, in het begin van 62 een bezoek te brengen aan Surina- "e en de Ned. Antillen. HAAG, 15 juli Maandag, dins! jy S en woensdag zal de koninklijke tijn ua°ht een luchtverdedigingsoefe- Sn la0U(fen waarbij op de vliegbases ^esterberg. Twente, Leeuwarden en ee ensdrecht ook 's avonds en 's nachts tyjTyerhoogde activiteit zal worden ont- kkeld. Vluch4°n zijn te verwachten V„ °e hacht van maandag op dinsdag en dinsdag op woensdag. menleving, voorlopig onoplosbaar zijn. Dat neemt echter niet weg, dat er toch wel het een en ander te verhel pen is. De brochure gaat dan nader in op hetgeen er voor de zwakzinnigen gedaan wordt en gedaan moet worden en komt allereerst tot de conclusie, dat aan het gebouw van BLO, nazorg van oud- BLO-leerlingen en tewerkstelling in so ciale werkplaatsen en verzorgingsinsti tuten, het fundament ontbreekt van een uitdrukkelijke aandacht voor de zwak zinnige kleuter, terwijl juist een vroeg tijdige aanpak van zoveel belang is. Ons land kent nog maar zeer weinig kleuterklassen voor ernstig zwakzinn'ge kinderen en het blijkt een heel gehaspel te zijn om zo'n klas onder vigeur van de huidige kleuter-onderwijs-wet te la ten draaien. Het lijkt, dat deze klassen beter zouden passen in het raam van het BLO. Naast de kleuterschool is er de mogelijkheid van het dagverblijf, dat hier en daar al bestaat maar dat voor lopig alleen mogelijk is op charitatieve grondslag. Er zijn in Nederland waarschijnlijk 35.000 a 40.000 zwakzinnige kinderen in de leeftijd van een tot zes jaar. Als men nagaat, hoeveel kinderen met het spaar zame werk in kleuterklassen, dagverblij ven en internaten worden bereikt, moet men constateren, dat van eer zorg voor deze groep eigenlijk nog niet kan wor den gesproken. De brochure bepleit een uitdrukkelijke opsporing en registratie, waarvoor een duidelijke taak lig< bij het maatschappelijk werk en de volksge zondheid Vervolgens is een grondig des kundig onderzoek van de kinderen ge wenst op regionale adviesbureaus, waar aan een sociale kindergeneeskundige en een psycholoog verbonden zijn. Op de tweede plaats is een observatie-inrich ting nodig waarin de kinderen nader worden onderzocht. Voor dit alles is een overleg- en beleidsorgaan nodig, waarin de ouders en de instellingen voor volks gezondheid en maatschappelijk werk hun plaats vinden en van waaruit ver antwoorde initiatieven kunnen worden genomen in het belang van de zwakzin nigen en de instellingen. Voor de zwakzinnige kinderen in de leerplichtige leeftijd kunnen de voorzie ningen in ons land en vooral in Brabant als behoorlijk worden gekwalificeerd. Geconstateerd wordt evenwel een te ruglopen van de toestroming, die voor namelijk geweten moet worden aan het gebrek aan samenwerking met dege- wone lagere scholen, die niet altijd even soepel zijn in het afstaan van kinderen aan het BLO. Uitvoerig gaat de brochure in op de verhoudingen van school en gezin, school en milieu, school en organisatie en school en adviseurs, waarbij o.a. de vraag wordt gesteld, of het BLO vol doende aan zijn trek zal kunnen komen bij de huidige opzet van de schoolpsy chologische diensten, en of binnen een of meer van de diensten de selectie en begeleiding van traag meekomende en zwakzinnige, kinderen niet aan een apar te psycholoog moet worden toebedeeld. De brochure onderstreept het grote belang van plaatsing van de volwassen zwakzinnigen in het arbeidsproces, liefst in het vrije bedrijf en anders in sociale werkplaatsen. Deze tewerkstelling is ook van belang voor degenen die niet on der GSW-regeling kunnen vallen, om dat hun prestatie niet als arbeid kan worden gekwalificeerd. Het wordt met de dag duidelijker, dat de arbeidspoten- ties ook van deze mensen zich voor ont wikkeling lenen, maar afgezien daarvan heeft het werken met anderen in de zelfde arbeidssfeer alleen maar gunsti ge effecten. Doorstroming naar het vrije bedrijf moet zoveel mogelijk worden be- "vorderd; het komt voor, dat zwakzinni gen om hun hoge productiviteit in de werkplaats worden vastgehouden... Waar de normaal begaafden de maatschappij al bijna niet meer in kunnen gaan met alleen de lagere schoolopleiding, is zeker voor de zwak zinnigen aanvullende vorming na de BLO gewenst. Het avondonderwijs dat in Brabant gegeven wordt, maakt ech ter volgens de brochure een vrij onge ordende indruk. De schrijver wijst op pogingen, dit soort onderwijs te incor poreren in bestaande onderwijs- of vormingsinstituten. In afwachting van meer uitgebreide mogelijkheden voor zwakzinnigen om aan een of an dere vorm van voortgezet onderwijs deel te nemen lijken de vormingsin stituten voorlopig voor hen aangewe zen. De brochure verdiept zich dan in de vraag van het benodigde aantal inter naten en pensions. Ze bepleit de instel ling van kleine tehuizen voor de wer kende zwakzinnige jeugd die geen thuis meer heeft of thuis geen zeven dagen per week te handhaven is. Tenslotte wordt uitvoerig ingegaan op het nazorg- werk, dat naar de mening van de schrij ver zeker voor een deel onder het al gemeen maatschappelijk werk moet res sorteren; op het belang van oudervere nigingen en op de subsidiërende taak van gemeenten en provincie. DEN HAAG, 15 juli Zondag 23 juli zal een onderzoek worden ingesteld naar de omvang en de herkomst van het re creatieverkeer naar de noordzeekust. Dit onderzoek was in 1960 uitgesteld tengevolge van de ongunstige weers gesteldheid. Daar de telling ten gevolge van slecht weer met zou kunnen doorgaan zijn twee uitwijkdata vastgesteld, n.l. zondag 6 en zondag 13 augustus. De telling wordt, zoals ook vorig jaar het plan was, gehouden langs de gehele kust van Texel tot de Belgische grens met uit zondering van enkele gemeenten in de provincie Zuid-Holland. Op ongeveer 250 strandtoegangen zul len de bezoekers worden geteld en door enqueteurs steekproefsgewijze worden ondervraagd naar woonplaats, verblijf plaats, vervoermiddel waarmee zij naar het strand zijn gekomen en de groeps grootte. De tellingen zijn weer georganiseerd door de Rijksdienst voor het Nationale Plan, het Centraal Bureau vöor de Sta tistiek, de provinciale planologische dienst van Zeeland en de provinciale waterstaat van Noord-Holland. 59 (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 15 juli „Het is be paald onwaar, dat een graanschip Ant werpen boven Rotterdam verkozen heeft, omdat het in de Nederlandse ha- venstad niet kon worden geholpen in verband met de vijfdaagse werkweek. Dit schip heeft zelfs niet bestaan". Dit verklaarde gistermiddag mr. W. F. Lichtenauer, voorzitter van de scheep- vaartvereniging-Zuid Maandag is dit thans gedementeerde bericht in de internationale pers ver schenen. De heer P. J. Vismans, voor zitter van de vereniging „Graanfactors- bond" te Rotterdam, zéi, dat het ge bruikelijk is, dat graanschepen tijdens hun reis de definitieve bestemming van de reder krijgen. Meestal krijgt het schip als bestemming de streek „tussen Ant- werpen-Bremen". Ook gebeurt het, dat een lading graan tijdens de reis door de importeur weer wordt doorverkocht, waardoor het schip naar een andere ha ven gestuurd wordt. Over de gevolgen van de vijfdaagse voor de haven meende mr. Lichtenauer nog geen duidelijk beeld te hebben, te meer, daar de moeilijke vakantieperio de nog moet beginnen. De toestand in de Rotterdamse haven, zo zei hij, is beslist niet ongunstiger dan in andere havens. Leidens burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, die de prijs uitreik te, zei dat de gemeente welke de Rem brandtprijs in 1956 creëerde met de bedoeling haar om de vijf jaar toe te kennen Chet eerst viel zij aan Coba iutsema ten deel) zich gelukkig zou prijzen als telkens een schilder van de allure van Kees Verwey ermee kon worden begiftigd. Hij herinnerde aan „S t°^r u d,er iury, die in haar rap port o.a. heeft gezegd: „Als voortzet ter en vernieuwer van de beste tra- di „ie in onzG Kunst Komt (Jgzg schil- der, wiens grote bewondering voor Floris Verster een bijzonder accent verleent aan deze Leidse prijs, terecht voor de hoge onderscheiding van do Rembrandtprijs in aanmerking". Ter opening van de ere-tentoonstelling van Verweys oeuvre, welke tentoonstel ling tot 4 september in „De Lakenhal" wordt gehouden, hield de heer W. Jos. de Gruyter, directeur van het Gronings Museum van oudheden, een uitvoerig en indringend referaat over het schil derschap van Kees Verwey. Eigen karakter Hij zei diens werk te bewonderen en ervan te houden, erop attenderend, dat beide gezindheden wèl van elkaar die nen te worden onderscheiden. Verwey. aldus de heer De Gruyter, die in dezelf de tijd als de magisch realisten geboren is, schijnt met dezen niets gemeen te hebben, maar in feite deelde hij met hen de bewuste confrontatie met het vraagstuk van de verhouding traditie- modemisme. Willink en Koch zochten de weg terug; Verwey daarentegen zocht contact met wat er woelde in de twintigste eeuwse kunst. Met Dick Ket in het bijzonder had Verwey gemeen, dat beiden voortbouwden op Verster, zij het dat elk een ander facet van de Leidse meester koos: Ket koos de stren ge, klare Verster tot voorbeeld; Verwey voelde zich meer aangesproken door de colorist, de vrije lyricus m Verster. Zo wel tegenover Verster als tegenover de Amsterdamse impressionisten toonde Verwey echter al vroeg een eigen ka rakter. dat mede gekenmerkt werd door hun beider overeenkomst als wel met een culturele prijs vereerd doch (nog) niet met een „lintje". Na het citeren van een plagerig kwatrijn van Adriaan Roland Holst, die mede aanwezig was, ging de heer Verwey over tot een medi tatie over de man naar wie de hem toe gekende prijs genoemd was: Rembrandt, Onlangs nog had hij in het rijksmuseum gestaan voor diens laatste zelfprotret: het portret van een oude man, naar de aanwezigheid van wiens geest men in deze tijd vergeefs vraagt. Onder degenen die de plechtigheid bij woonden waren veel autoriteiten doch vooral veel kunstenaars, twee wel van elkaar te onderscheiden categorieën. Jhr. van Kinschot met Kees (rechts). Verwey (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 juli Van het wets ontwerp op de registeraccountants zal geen discriminerende werking uitgaan ten aanzien van de accountants, die niet in het register zullen worden ingeschre ven. Dit heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp tij dens een mondeling overleg met een commissie uit de Tweede Kamer verze kerd. H(j is van mening, dat de voor gestelde regeling geenszins suggereert dat de deskundigeid van deze accoun tants ontoereikend zou zijn voor de werk zaamheden, die zij normaal verrichten. Die liggen immers niet op het terrein van de hoog gekwalificeerde groep. De genen, die nu lid zijn van een der twee hoogst aangeslagen vrije accountants organisaties zullen daarentegen niet lan ger een uitzonderingspositie innemen. Voor het ontwerpen van erkennings- en vestigingsregelingen voor de gehele accountancy ontbreekt een basis, aldus dr. Veldkamp. Het tot stand komen van de hoogste groep zal echter een versnel de coördinatie bij de andere groeperin gen bevorderen. Een lid van de commissie had bezwa ren tegen het creëren van een catego rie „accountants tweede kwaliteit". H;j zag liever, dat aan de registeraccounT tants minder hoge eisen zouden worden gesteld; de staatssecretaris kon die be zwaren niet delen. Dr. Veldkamp wil degenen, die admi nistratiekantoren houden en min of meer ingewikkeld boekhoudwerk verrichten, hoewel dat geen specifieke accountants werkzaamheden zijn, het recht niet be twisten zich accountant te noemen. Hij meent dat dit onaangename gevolgen zou hebben voor de betrokkenen, daar zij op de maatschappelijke ladder zou den dalen. De commissie van toelating zal kun nen bestaan uit een N.I.V.A.-lid, een V.A.G.A.-lid, twee hoogleraren en een accountant die niet bij een der twee genoemde verenigingen is aangeslo ten. De door de orde van registerac countants uitgevaardigde regelen over de beroepsuitoefening zullen niet gel den voor accountants, die geen lid z'.'-i van de orde. de voortdurende kans op verrassingen binnen een zekere stabiliteit. In zijn waterverven blijft hij het meest gelijk aan zichzelf; zij zijn het meest lyrische deel van zijn oeuvre; in zijn tekeningen en schilderijen is groter be weeglijkheid en soms onberekenbaar heid, aldus de heer De Gruyter, die voorts de essentiële invloed van de Haar lemse schilder H. F. Boot op Verwey memoreerde. Uitvoerig ging de heer De Gruyter in op de periode rond 1948, toen het fa meuze „Portret met de scheve das" ontstond. Geen grap, noch een gefor ceerd modem doen, aldus de spreker, maar evenals andere ontraditionele onverwachtheden een prijzenswaardig teken, dat Verwey nooit een arrivé zal blijven. Tenslotte tekende hij Ver wey als een kunstenaar, die tot geen groep, geen kamp, behoort; een figu ratief schilder, die zich altijd weer weet te verbazen over de zichtbare wereld, maar die volledig de waarde beseft van de abstraherende fantasie. Onomwonden Toen de heer Verwey dankte voor de hem verleende onderscheiding deed hij twee onomwonden mededelingen: Ten eerste dat hij het onderhavige ogenblik beschouwde als het belangrijkste in zijn leven en ten tweede dat de lieer v. Wes sem de beste museumdirecteur van het land is, welke laatste constatering hij verfijnde door te zeggen dat geen direc teur minder fouten zou hebben gemaakt met betrekking tot de zorg voor expo sitie en catalogus. Hij dankte zijn „pro motor", de heer De Gruyter, en wees op LEIDEN, 14 juli Op de vandaag hier gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde is besloten, de Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs 1961 toe te kennen aaii de Amsterdamse schrijver Bert Schierbeek en de dr. Wijnaendts Franc- kenprijs aan prof. dr. S. Dresden, hoog leraar in de moderne Franse letterkun de alhier. Aan mej. dr. M. E. Kronen berg in Den Haag en aan prof. dr. Th. Frings te Leipzig is het erelidmaatschap der vereniging aangeboden. Voor de toekenning van de prijs aan prof. Dresden werd een motivering be kendgemaakt, waaraan wij het volgen de ontlenen. De commissie voor de dr. Wijnaerdts Franckenprijs 1961 heeft in overeen stemming met het reglement, dat dit maal de bekroning voorschreef van „het best beoordeelde werk zich bewegend op het gebied van essay en literaire kri tiek" besloten hiervoor de in 1959 ver schenen bundel essay's „De literaire getuige" van prof. dr. Dresden voor te dragen. De commissie is niet met alge mene stemmen tot dit oordeel gekomen, hetgeen enigermate samenhangt met de verschillen in opvatting omtrent het be grip essay. Volgens het gevoelen van de meerderheid, waarbij de minderheid zich achteraf zonder bezwaar kon aan sluiten, verdient geen werk van de laat ste jaren zozeer in aanmerking voor be kroning te komen, ais deze bundel van prof. dr. Dresden. De commissie meent in dit boek een wellicht niet zo popu laire, meer op het methodische dan op het pakkende gerichte wij ze van litera tuurbeschouwing te eren. Met een toevoegsel, ontleend aan de titel van een van de vroegere bundels van deze schrijver: „bezonken", lijkt de commissie deze vorm van essayis tiek juist gekarakteriseerd. Een motivering van de prijstoeken ning aan Bert Schierbeek Is nog niet bekendgemaakt. Over de formulering daarvan bleek in de vergadering ver schil van mening te bestaan. Het kwam zelfs tot een schorsing van die verga dering. Dr. Veldkamp acht het niet noodza kelijk een geheimhoudingsplicht van de registeraccountant in he4 wetsontwerp vast te leggen. Hij wees erop dat ook de advocatenwet geen bepalingen betref fende de geheimhouding kent. De toe komstige orde van registeraccountants zal een dergelijke bepaling kunnen op nemen in de door haar bij verordening vast te stellen regeling. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 juli De gezond heidsraad heeft geadviseerd tot de uit voering van een meetprogramma om re gelmatig de radioactiviteit in de omge ving van het kernreactorcentrum Pet ten te controleren. Interdepartementaal overleg is nog nodig om te komen tot de uitvoering van dit voornemen. Soort gelijke meetprogramma's zullen ook voor de andere reactoren moeten worden op gesteld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 juli Minister Beer man heeft besloten een inreisvisum af te geven voor een in Indonesië wonen de man van Italiaanse afkomst. Deze man is na de dood van zijn vader geheel Nederlands opgevoed door zijn Nederlandse moeder. Hij is ook met een Nederlandse vrouw gehuwd. Afgevaardigden van alle partijen uit de Tweede Kamer hebben in schrifte lijke vragen aan de minister voor de ze man gepleit. In zijn antwoord op een vraag van Tweede Kamerlid ir. Van Dis (SGP) zegt de bewindsman, dat in de eer ste vjjf maanden van di' jaar aan 1393 uit Indonesië afkomstige niet-Ne- derlanders toestemming tot vestiging in Nederland is verleend. Hieronder bevonden zich ca. duizend spijtop tanten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 juli Werkgevers en werknemers uit het bakkersbedrijf hebben gisteren gedurende lange tijd gesproken met het college van rijksbemiddelaars over de voorgestel de loonsverhoging van tien procent. Het gesprek bracht geen oplossing. De werkgevers willen de helft van deze loonsverhoging in de broodprijs doorberekenen, een verlangen dat bij de huidige loonspelregels moeilijk valt te verwezenlijken. De rijksbemidde laars hebben nu een suggestie gedaan waarover werkgevers en werknemers zich nog nader zullen beraden. Het ge sprek wordt maandag hervat. EMMEN, 15 juli Tussen Emmen en Nieuw Dordrecht is gistermiddag de 21-jarige bromfietser J. Ottens uit Nieuw Dordrecht om het leven geko men bij een verkeersongeval. De man lette niet op en werd door een passe rende vrachtwagen overreden. Hij was op slag dood. DEN HAAG, De 44-jarige melkbezor ger J. van der Linden is gisteren bij een verkeersongeval zo ernstig ge wond, dat hij later in een ziekenhuis is overleden. Hij voelde zich niet wel en werd waarschijnlijk door een dui zeling bevangen. Op een oversteek plaats aan het Spui liep hij tegen een tram op. NIJMEGEN, 14 juli Een Vlaams- Nederlandse commissie heeft voor ge heel het Nederlandse taalgebied een nieuw rituaal voor de ziekenliturgie samengesteld. Men heeft -eden om aan te nemen dat de goedkeuring daarop uit Rome afgekomen zal zijn als 9 sep tember in Tongerloo de jaarlijkse litur gische studiedagen beginnen, die aan de ziekenliturgie gewijd zjjn. De grote lijnen van de vernieuwin gen prof A. Ruhe zal er in Tonger loo over spreken zijn: zeer ruim gebruik van de landstaal, aanpassingen aan de hedendaagse omstandigheden en aan het vernieuwde theologisch inzicht in het sacrament van de zieken. De bekende exegeet A. Wijers zal in Tongerloo spreken over de bijbelse visie op het lijden, Kan. Ghyssaert over de psychologie van de zieken. De laatste dag (12 september) is geheel gewijd aar de liturgische zielzorg, zoals deze be oefend moet worden rond de communie der zieken rond het sacrament der zie ken, het H. Oliesel en rond de gebeden d stervenden. Voor Nederland kan men zich voor deelname richten tot het Interdiocesaan liturgisch secretariaat, Berg en Dalseweg 89. Nijmegen. Er heeft zich in het lieflijke, zeer uitgestrekte dorp Schipluiden, van waaruit men de machtige kerkto rens van Delft heel gemakkelijk kan zien, een comité gevormd van patiënten en oud-patiënten om de dorpsdokter een onver getelijk afscheid te bereiden. De arts dr. F. H. Reijnders, ver trekt volgende week naar Groes- beek, om daar na vele jaren van hard werken samen met zijn vrouw tot rust te komen. Door verschillende vrienden gemaand, legt hij zijn praktijk neer, orn aat hij wel inziet dat wat zij hem adviseerden, het enig juiste is: hij moet met werken ophou den, voordat zijn gezondheid, zoals bij hun, eronder gaat lij den. „Het was een heel moeilijk besluit," zegt dr. Reijnders. „De eerste patiënte aan wie ik het vertelde, begon te huilen. Ik lacht: Als "het zó moet gaan!" Ruim vierendertig jaar geleden kwam hij naar Schipluiden. HU vestigde zich in het grote dok tershuis aan de slingerende weg langs de vaart, die Schipluiden in vroeger eeuwen tot een plaats van scheepsbouw en scheepvaart heeft gemaakt en die nu de boe ren en tuinders goede diensten bewijst Frans Reijnders werd geboren in Roermond. Hij studeerde medicijnen in Utrecht en voelde zich na afloop van die studie zo aangetrokken tot de vliegerij dat hij vertrok naar Soesterberg, de bakermat van de militaire luchtvaart. Dokter Reijnders werd er chef van de medische dienst en kreeg derhalve onder andere de keuring van adspirantvliegers in handen. Hii kon zelf het vliegen ook niet laten en werd de eerste arts die zijn vlieg brevet haalde, een sportbrevet. „Maar op een gegeven moment heb ik tegen mijn vrouw gezegd dat ik een algemene praktijk wilde beginnenIk wilde zieken gaan behandelen Daarvoor had ik toch gestudeerd. Ik wilde graag een praktijk in de om geving van een grote stad." En dokter Reijnders schreef op een advertentie waarin een praktijk in Schipluiden werd. aangeboden. ,.Als ik weer zou moeten beginnen, zou ik dat weer hier doen," zegt hij. „Het zijn hier goede en brave mensen, die altijd hartelijk voor me zijn geweest. Ik heb me hier altijd thuisgevoeld. Ik ga hier niet graag weg." Dokter Reijnders zegt dat niet onbewogen. Uit het feit dat men hem gezamenlijk een afscheid heeft willen bereiden blijkt wel. dat het ook de bewoners van Schipluiden niet onberoerd laat dat hun dokter het dorv gaat verlaten. Hij is bemind en vertrouwd, een echte huisvriend. Bovendien heeft hii zich verdienstelijk gemaakt als bestuurslid van de Oranjevereniging en als voorzitter van de IJsclub; ook heeft hij zich ingezet voor het É.H.B.O.-werk in de gemeente. De nu 72-jarige dr. Reijnders heeft ook op wetenschappelijk gebied belangrijke verdiensten. Hij promoveerde in 1951 op een proefschrift, geti teld Het physiologisch mechanisme der binoculaire ruimtewaarneming Die ruimte was voor hem al een hobby toen hij in Soesterberg werkte. Hij studeerde en experimenteerde op het gebied van de stereoscopie en slaagde er in eind 1948 een nieuwe opnamecamera voor stereoscopische films te construeren, die de afwijkingen en vervormingen in de diepteverhoudingen die tot dan toe bii stereo-projectie waren opgetreden, ophief Dit was in het bijzonder van belang voor opnamen op korte afstand, zoals bij operaties De promotor van dr. Reijnders. prof dr. H. J. M. Weve verklaarde: Wan neer onze namen reeds lang zijn vergeten, zal die van dr Reijnders no'g lang in de herinnering blijven." Ook construeerde dr. Reijnders het eerste in de praktijk bruikbare diathermietoestel. van groot belang voor de behandeling van reuma. Het eerste toestel heeft dr Reijnders nog thuis staan Als men weet dat dr. Reijnders een groot muziekliefhebber is die zelfs verschillende composities op ziin naam heeft staan, onder andere een Vliegermars. dan is voldoende aangetoond dat deze dorpsarts wel een zeer veelzijdig mens is. Een man met vele facetten, die echter zeer eevroudic bleef: de dokter van Schipluiden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5