Minister van Sociale Zaken DR.G.M.J. VELDKAMP: reeds veel verdiensten Terugkeer naar onderwerp dat zijn studie bekroonde VERZETJE TIJDENS TRIEST STRAND-WEEKEINDE Woonwagenbewoners slaags met Duitse politiemannen Eichmann„Treinen reden dank zij mij op tijd" Ook organisator deportaties Polen, Slowenen en Zigeuners OP VAKANTIE? KRANT OP UW VAKANTIE-ADRES Holland Festival sluit als een kamermuziek! e Wel spectaculair programma van het Residentie-Orkest De week in Westminster M D H PAUL VLAANDEREN Het Q 40 mysterie Canadees militair overvallen kreeg nooit een standje In Rotterdam Meegelokt en beroofd Deventer feliciteert Enschede NACHTELIJK GEVECHT IN ZANDVOORT Heerlijk! Fij n Jubileum Onderzoek naar ver huur van koelkasten Amerikaanse pianist, Russische muziek en Pools dirigent I Engeland en de E.E.G. Fel verzet van enkele Gemenebestlanden Heimwee naar I de glorie van het Verleden ACHT geslaagden bij Jan van Eyck-academie Emigrant laat veel schulden achter Actie in Almelo tegen huurverhoging C5Ê MAANDAG 17 JOLI 1961 PAGINA 2 Wij sturen U de krani gaarne ioe, maar hei is noodzakelijk, dai U ons 5 dagen voor uw vertrek bericht stuurt. Per briefkaart Daarbij s.v.p. vermelden t uw huis-adres uw vakantie-adres datum ingang van uw reis datum thuiskomst. Abonnees, die hun abonnementsgeld per week beialen, worden verzocht hei bedrag voor de duur van de vakantie vooruit te betalen aan de bezorger. De Administratie Muzikale draak Ontslagbrief uit Canada gestuurd (Van onze parlementaire redacteur) zich zal zien geplaatst voor het wegval- Europa. Ook DEN HAAG, 17 juli De benoeming van de grenzen In Luropa.uok minister van Sociale Zaken moet hjerbg is weer de vestiging een g- rijke zaak die moet worden geregeld. Nog slechts enkele weken geleden heeft dr. Veldkamp in Rome een tweede con- tot voor dr. G. M. J. Veldkamp een grote voldoening zijn. Sinds 1952 is hij staats secretaris van Economische Zaken. Aan vankelijk onder minister Zijlstra, daar na onder minister De Pous. Zijn spe ciale taak was de behartiging van mid denstandszaken. Dit werd in 1958 aan gevuld met „ordeningszaken", hetgeen vooral neerkomt op bemoeienissen met het kartelbeleid. Dr. Veldkamp kan nu terugkeren tot het onderwerp, dat de bekroning heeft gevormd van zijn stu die aan de economische hogeschool te Tilburg. In 1949 promoveerde hij daar tot doctor in de economie op een proef schrift over de grondslagen van onze sociale arbeidsverzekering. Op het gebied van middenstands- en kartelzaken heeft dr. Veldkamp veel verdienstelijk werk gedaan. Voor de middenstand heeft hij een beleid ont worden, dat tweemaal in een zeer uit voerige nota aan de Kamer is voorge legd en door hem verdedigd. Daarin gaf hij een nieuwe koers aan. onder meer op het gebied van het vestigings beleid. Na 1959 vooral heeft dr. Veld kamp op verzoek van minister de Pous bijzondere aandacht geschonken aan het toerisme. Hij verdedigde de oprich ting van een Hiltonhotel, dat thans in Amsterdam in aanbouw is, omdat hij van oordeel was, dat het zich ontwikke lend internationaal toerisme niet aan ons land voorbij mag gaan. Een groot internationaal hotel zag hij niet als een concurrent, maar vooral als een cata- lisator in de ontwikkeling van het Nederlandse hotelwezen. Dr. Veldkamp heeft ook het initiatief genomen tot het houden van een conferentie van EEG- ministers in verband met de situatie die zal ontstaan wanneer de middenstand ROTTERDAM, 17 juli Met voorbe dachten rade hebben twee Rotterdam mers en hun vTlendin In de nacht van vrijdag op zaterdag een Canadees mi litair, Nederlander van geboorte, neer geslagen en beroofd van 500 DM, enig Hollands geld en zijn identiteits- en auto papieren. Nauwelijks enkele uren later waren twee van de daders gepakt en zondagmorgen is ook het derde lid van het trio gearresteerd. Het slachtoffer, de 26-jarige P. v.d. M., die gelegerd is in West-Duitsland, 5-jarig. West-1 bracht vrijdagavond een bezoek aan een nachtclub in de Rochussenstraat. Hij maakte daar kennis met een 22- jarige vrouw, die hij later op haar voorstel thuisbracht aan de Voorhaven in Delfshaven. Daar bleef de Canadees nog even praten, waarbij de vrouw hem een glas wijn aanbood. Opeens stapte vanachter een gordijn een 28-jarige los werkman te voorschijn en sloeg de Canadees met een eind hout op het hoofd. Met een bloedende hoofdwond zakte de militair in elkaar. Hij hield zich bewusteloos. Een 27-jarige man, die zich ook achter het gordijn verbor gen had gehouden, kwam nu te voor schijn en snel haalden de beide man nen de akken van de militair leeg. Vervolgens droegen zij hun slachtoffer naar buiten, gooiden hem een jas over het hoofd en lieten hem aan zijn lot over. Zodra de onverlaten weer het huis waren binnengegaan, strompelde de Canadees overeind. Een surveilleren de agent merkte hem op en nam hem mee naar het bureau Marconiplein. Met enkele radiowagens rukte de poli tie daarop uit naar de Voorhaven maar de vogels waren gevlogen. De Canadees is in een ziekenhuis verbon den. Vroeg in de morgen kwamen het meisje en een der mannen thuis en prompt werden zij gearresteerd. Op het bureau legden zij een volledige be kentenis af. De tweede man werd gis termorgen dronken aangehouden op Katendrecht. Ook hij heeft inmiddels bekend. DEVENTER, 15 juli Burgemeester en wethouders van Deventer hebben hun ambtsgenoten in Enschede een tele gram gestuurd. In dit telegram wensen zij hen en de gemeente Enschede van harte geluk met de beslissing van de Tweede Kamer van 11 juli aangaande de vestiging van de derde technische hogeschool aldaar. West-Duiteland Vijfendertig Ameri kaanse en Europese anti-atoombom-be- togers, die een vredesmars maken naar Moskou, zijn gisteren in Aken aangeko men. Zij hebben van de Russiche re gering toestemming gekregen een de monstratie te houden op het Rode Plein. ferentie geleld, die aan dit vraagstuk was gewijd. Tot de wetsontwerpen die dr. Veld kamp in het parlement heeft verdedigd, behoren onder meer de beide ontwer pen inzake de uitverkopen en het ca deaustelsel, de vestigingswet 1954 en de handelsregisterwet. Onlangs verdedigde hij op de laatste bijeenkomst van het Beneluxparlement met succes de mer- kenregeling, een belangrijk ontwerp, dat de drie landen als eerste uniforme wet hebben aanvaard. Dr. Veldkamp is in 1921 in Breda ge boren. Toen hjj in 1952 mede op aan wijzing van zijn vroegere leermeester prof. Cobbenhagen als jongste bewinds man in het toenmalige kabinet-Drees Drees kwam, was hjj al enige tijd advi seur van het departement van Sociale Zaken geweest. Tijdens zijn studie be kleedde hij enige functies bij de Raad van Arbeid te Breda. Zijn politieke werk begon in de gemeenteraad van de ze stad, waar hij twee jaar fractie voorzitter van de KVP is geweest. Dr. Veldkamp staat bekend om zijn grote werkkracht. Hij heeft het ka tholiek maatschappelijk leven nog kortgeleden een onschatbare dienst bewezen door met dr. Ponsioen sa men het sociaal-economisch program samen te stellen, dat is verschenen onder de titel „Welvaart, welzijn en geluk". Ook voor het welzijn van de KVP heeft hij spontaan zijn medewerking verleend. Tijdens de laatste verkie zingscampagne daalde hij per helicop ter in Brabant neer om er zijn politie ke vrienden toe te spreken. Op een ka derbijeenkomst in 1959 leidde hij de dis cussies in met een beschouwing, waar in hij tegenover het pessimisme met betrekking tot verschijnselen als de in vloed van pressure-groups, de verhou ding politieke partij tot maatschappe lijke organisaties en het gebrek aan po litiek inzicht onder het volk e.d., zijn positieve ideeën stelde. ZANDVOORT, 17 juli In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee woonwagenbewoners uit een kamp in Zandvoort moeten ondervinden, dat met de Duitse politie niet te spotten valt. Het tweetal had na een nachtelijke on enigheid een Duitse politieman bij de arm door het portierraam van hun auto getrokken en was toen in snelle vaart over de Parallelweg in Zandvoort weg gereden, terwijl de Duitse agent dus als het ware aan de buitenkant tegen de auto aangeplakt zat. Het was omstreeks half een begonnen, toen de woonwagenbewoners op de hoek van de Zeeweg en de Parallelweg vanuit hun auto de wandelende Duitse politie mensen-op-vakantie een inferieur hor- JERUZALEM, 17 juli (Rtr, UPI) Adolf Eichmann heeft vandaag gezegd dat hij er voor had gezorgd dat de de portatietreinen voor Joden op tijd reden. Zijn bureau was ook verant woordelijk voor de deportatie van Po len, Slowenen en Zigeuners, zo gaf hij toe op de zevende dag van zijn kruis verhoor door de openbare aanklager, Gideon Hausner. Hij bleef er echter bij dat al wat hij deed, geschiedde op bevel van zijn superieuren, Heinrich Himmler en Reinhard Heydrich. „Voordat ik deze taak overnam, waren de verwarring en stagnaties ver schrikkelijk," zei Eichmann, „mensen bleven soms acht dagen achter elkaar in een trein steken. Daarom werd ik naar Berlijn geroepen om orde op zaken te stellen. Nadien was er geen verwarring meer. Er kunnen plaatse lijke ongelukken zijn gebeurd. Maar na dat mijn afdeling de behandeling van vervoerszaken kreeg toegewezen, ver trokken de treinen op tijd en werden de aantallen gedeporteerden nooit over schreden." Eichmann zag er vermoeid uit en er waren zwarte kringen onder zijn ogen. Maar zijn houding was uitdagend. Vaak trok hij zijn wenkbrauwen omhoog als of hij verbaasd was wanneer Hausner hem een verklaring voor de een of andere kwestie vroeg. Zijn antwoorden waren dikwijls ontwijkend en Hausner moest de grootste moeite doen om Eichmann iets te laten toegeven. Later werd Eichmann zeer opge wonden toen Hausner hem ondervroeg over een opmerking die Heinrich Mül- ler, chef van de Gestapo, eens ge maakt had. Volgens Muller „zouden wij de hele wereld hebben veroverd als we maar vijftig Eichmannen ge had hadden." Terwijl hij zich kramp achtig aan de rand van de tafel vast hield zei Eichmann dat dit „slechts een grappige opmerking van een grap jas en zeker geen uiting van waarde ring" was. Op de vragen van de openbare aan klager begon Eichmann herhaaldelijk (Advertentie) t zijn antwoorden met „Jawohl, aber...", wat Hausner de boze onderbreking ont lokte: „genoeg maar-en... waarom zegt u geen jawohl zonder maar?" Eichmann herhaald zijn vroeger ge dane beweringen, dat hij nooit iets deed zonder de instrukties van zijn directe chef Heinrich Müller. „En hebt u tijdens al uw gesprekken met Müller hem nooit iets geadviseerd of een suggestie gedaan?" vroeg Haus ner. „Ik moet er de nadruk op leggen dat toen het Madagascar-plan eenmaal van de baan was, ik geen suggesties meer opperde," antwoordde Eichmann. (Het Madagascar-plan, waarvan Eich mann beweerd heeft de geestelijke va der te zijn geweest, beoogde de oprich ting van een Joodse staat op het grote eiland voor de Afrikaanse kust. Hel plan werd medio 1941 opgegeven.) Hausner: Dus in uw plaats had er net zo goed een dicteerapparaat kun nen zijn? Was dat wat u wilde zeggen? Eichmann: Niet bepaald, omdat ik hem een overzicht van de documenten placht te geven. Hier kwam rechter Mosjé Landau tus- senoeide en vroeg: En heeft Müller u nooit om uw advies gevraagd, daar u dagelijks met deze kwesties te maken had? Eichmann: Müller kende mij en wist dat ik nooit iets zelf besliste noch mijn meningen uitte. Rechter Benjamin Halevi merkte op: „Zoals u uw activiteit hebt beschreven, lijkt het erop of u uw taak niet naar nehoren uitvoerde en dat u overgeplaatst had moeten worden. Anders zou uw he le bureau ondoelmatig zijn geweest.' „Nee, ik deed datgene waartoe ik bevoegd was," antwoordde Eichmann. „Maar het schijnt dat u minder deed dan u bevoegd was te doen," zo bleef Halevi aanhouden. „Nee, dat is niet zo," antwoordde Eichmann, „ik voerde mijn taak uit zoals mij werd opgedragen." Is het mogelijk een afdeling te leiden met een dergelijKe chef?" vroeg Halevi. Eichmann: „Het was toegestaan in strukties te vragen, maar ik was er niet toe verplicht. Een groot deel van mijn werk was zuiver administratief. Halevi: „Dus u deed slechts routine- zaken? Eichmann: Het was niet zuiver rou tine. Maar ik werd nooit berispt voor het niet uitvoeren van mijn plichten. ALKMAAR, 15 juli Op 23 juli viert pater A. Mendel O.P., kapelaan van de St. Dominicusparochie alhier, zijn 25- jarig priesterjubileum (Van onze correspondent) HENGELO, 17 juli Pastoor A. G. de Mey, stichter van de St.-Raphaël- parochie alhier, die in 1955 tot bouw pastoor werd benoemd, heeft zondag zijn zilveren priesterjubileum gevierd. Het geschenk van de parochianen, de derde luidklok, werd zondagmiddag tij dens een zeer druk bezochte receptie aangeboden. Pastoor De Mey heeft in de zes jaren van zijn pastoraat niet alleen een prachtige parochiekerk laten bouwen, maar ook twee scholen en een jeugdhuis. De kerk is in 1959 in ge bruik genomen. Het vorig jaar kwam de klokketoren klaar, waarin thans reeds drie klokken zijn opgehangen. Pastoor De Mey geniet landelijke be kendheid als vice-voorzitter van „De Zonnebloem". Hij werkte als kapelaan te Gendringen, 's Heerenberg en Deven ter. loge te koop aanboden. Een der Duit sers, de 41-jarige K.E., liet zich laat dunkend uit over de kwaliteit van dit horloge, maar kreeg deswege onmiddel lijk een trap in zijn buik van de man die naast de bestuurder zat. Een andere Duitser wilde door het geopende por tierraampje de man een pak slaag geven, maar deze greep onmiddellijk de arm van zijn belager, terwijl de chauffeur snel de auto in beweging zette. In snelle vaart reed men de Parallelweg op, ter wijl de Duitser met zijn voeten steun trachtte te vinden in zijn ongemakke lijke houding. Onderweg liep hij nog verschillende klappen op zijn arm op, terwijl de chauffeur de wagen rakelings langs lichtmasten reed, mogelijk om de ongewenste passagier af te schudden. Nabij het circuit stopten de woonwa genbewoners, stapten uit en begonnen de Duitser af te tuigen. Intussen echter waren de andere Duitse politiemannen in hun eigen auto gesprongen en had den zij op aanwijzigingen van toevallige getuigen de achtervolging ingezet. Ze kwamen juist op tijd om hun collega, die er beroerd aan toe was, te ontzetten. De man was ernstig aan zijn arm ge wond en moest onder doktersbehande ling worden gesteld. Hij kon zijn arm niet meer gebruiken. Zijn collega's zet ten toen op hun beurt de aanval op de beide woonwagenbewoners in en tuig den het tweetal zozeer af. dat ze be wegingloos op de grond bleven liggen. Op dat moment verscheen een surveil lancewagen van de Zandvoortse politie ten tonele, die niets anders meer te doen had dan de beide woonwagenbewoners naar de cel over te brengen. Zij zijn gearresteerd wegens poging tot zware mishandeling. Het koude en regenachtige weer gunt de vakantiegangers in onze badplaatsen weinig plezier. Zelfs een wandeling langs het strand is geen onverdeeld genoegen. Dit groepje in Zandvoort vond er wat op en leende van de strand- pachter twee reuze parasols om ten minste droog te blijven. Het was in ieder geval een verzetje tijdens dit troosteloze weekeinde. DEN HAAG, 17 juli De economi sche controledienst heeft een bezoek ge bracht aan het hoofdkantoor van de co- operatieve handelsonderneming Amco te Amsterdam, die begonnen is met verhuur van koelkasten a raison van 1,50 per week met recht van aan koop. Er wordt een onderzoek ingesteld of bp dit systeem nog gesproken kan worden van huurkoop in de zin van de afbetalingsbeschikking. De directeur heeft vanmorgen mee gedeeld dat er geen proces-verbaal is opgemaakt. „Mijn grootste zorg is niet de economische controledienst onze juristen hebben namelijk een water dicht contract opgesteld maar de moeilijkheid om op korte termijn zo veel mogelijk koelkasten uit Frankrijk en Ita lië hierheen te krijgen. De aanvraag bij onze over het gehele land versprei de detaillisten is namelijk overstelpend", aldus de directeur. In de huurcontracten van de Amco wordt gezegd dat de huurder het recht van aankoop heeft. Zeventig procent van de reeds betaalde huurpenningen wordt dan in mindering gebracht op de aan koopprijs. Bovendien moet twintig pro cent van het nog resterende bedrag ineens worden voldaan als eerste be taling. Zuid-Vietnam Een bataljon van het Zuidvietnamese leger heeft gisteren een vijfhonderd man sterke communistische guerillagroep in een hinderlaag laten lopen. Ruim 180 guerillastrljders sneu velden, de overigen werden gevangen genomen. De regeringstroepen verloren twaalf man. (Reuter). DEN HAAG, 15 juli Het slotconcert van het Holland-Festival vertoonde in zoverre overeenstemming met de inzet er van, dat men beide gebeurte nissen gelijk een ka mermuziekje deed verlopen. Stel u voor dat hier het wijdver maarde Residentie- Orkest aan de vele buitenlandse gasten werd voorgesteld als een ensemble van naüwelijks dertig man! Gelijk bij de „ouverture" van dit festival werd n.l. deze „finale" ingezet met een Symfonie van Mozart die ter wille van stylistische doeleinden met kleine bezetting werd gepresenteerd. Had Mozarts werk bij de inzet van het festival desondanks nog een feeste lijk karakter, hier op het slotconcert kreeg men een symfonie ten gehore die bijna fluisterend begint. Hetgeen de pro- grammatoelichter, M. F., deed verkla ren dat „ze al dadelijk van de gewoonte van die tijd afwijkt, doordat de piano, dadelijk met het eerste thema begint, zonder langzame inleiding". Schrijver bedoelde natuurlijk niét te zeggen dat hier een klavierinstrument in het spel is, maar dat „het eerste thema piano aanvangt", hetgeen voor iedere concertbezoeker verstaanbaarder taal geweest zou zijn. Dergelijke stijl bloempjes zijn overigens wel meer te plukken geweest in de rozengaarde van het Holland Festival. Naast deze voor een slotconcert nog al vreemde inleiding kregen we daar na een bepaald spectaculair program ma te horen. Niet alleen dat van heel het muzikale wereldruim uitvoerende krachten waren opgeroepen: de hier in den Haag nog nimmer opgetreden Poolse dirigent Stanislaw Skrowaczews- ky en de eveneens hier nog nimmer ge hoorde eerste pr.swinnaar van het „Con cours de la Reine Elisabeth", de Noord- Afrikaan Malcolm Frager, maar ook meende men op dit slotconcert een hulde te moeten brengen aan de toonkunst der Sovjet-Republiek met de keuze van Pro- kofieffs lie Pianoconcert en Shostako- witsch' Vde Symfonie. Dit was te veel eer aan de Russen op een slotconcert van een Holland-Festival, want goed be schouwd was hier drie kwart van de tjjd door in beslag genomen, en kreeg men het Residentie-Orkest nü op volle sterkte te zien en te horen. Overigens betekenden beide werken gelijk op het openingsconcert slechts herhalingen van hetgeen men in de loop van het nor maal concertseizoen ten gehore krijgt. En dit is niet moeilijk te verklaren als we bedenken dat het eerste stuk 47 jaar oud is en het tweede 24 jaar. De Hol land-Festivalleiding zou ons ten zeerste verplicht hebben indien men om wel ke reden dan ook het oirbaar had ge vonden Russische muziek te laten klin ken bij deze gelegenheid ons dan een rondreis te vergunnen door de muzikale wereld van déze jaren in Rusland. Nu het zover niet gekomen is volstaan we dus met enkele opmerkingen over de prestaties der uitvoerende krachten. De Poolse dirigent Skrowaczewsky die nu Dorati's plaats inneemt bij het Minneapolis Symphony Orchestra heeft zich als een krachtig pleitbezor- iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniimmiiiiiiiiiiiii acmillan zond drie van zijn mi nisters de wijde, onvriendelijke wereld in om, zoals het heette, de regeringen van de Gemene- bestlanden te polsen over hun reacties in geval Brittannië zou besluiten onder handelingen te beginnen met de „Euro peanen". Peter Thorneycroft, voorheen kanselier van de schatkist, nu minis ter van luchtvaart, Duncan Sandys, minister van Gemenebestbetrekkingen, en minister Hare, voorheen van land bouw en nu van arbeid, begaven zich op weg om te gaan polsen. In dit „pol sen" was het moeilijk te geloven. In de blanke landen van het Gemenebest, verminderd met één sinds het uitstoten van Zuid-Afrika, dacht men er anders over. Nog vóórdat de drie ministers in Londen in hun vliegtuig stapten, was men er in Canada, Nieuw-Zeeland en Australië van overtuigd, dat de drie ministers niet kwamen polsen, maar kwamen vertellen dat de Britse rege ring in principe had besloten tot toe treding. Dat zjj gelijk hadden blijkt uit de on gewoon scherpe toon waarop de rege ringen van Nieuw-Zeeland en Australië hebben gereageerd. Dit was niet de toon van staatslieden, die men onder vraagd had naar hun mening over wenselijkheden en mogelijkheden. En vooral de Nieuwzeelandse eis, dat bij toetreding van Engeland schadevergoe ding diende te worden uitgekeerd aan de Tanden van het Gemenebest, die het slachtoffer zouden worden van het op heffen van de bestaande voorkeursta rieven, klonk alsof het nu ernst was. Indië, Australië, Nieuw-Zeeland, Gha na, Nigerië en Ceylon hebben alle ge protesteerd, sommige in harde woor den. Voordat Duncan Sandys, na zijn moeilijke besprekingen in Nieuw-Zee land en Australië, naar Canada vertrok om er de nieuwe boodschap te predi ken, had Diefenbaker van Canada op nieuw verklaard, dat Engeland niet be hoorde te onderhandelen met de E.E.G. voordat er een conferentie had plaats gevonden van de eerste ministers van het Gemenebest. e indruk dat de Britse regering tot het inzicht is gekomen, dat zij niet langer een andere keuze heeft dan toetreding, werd op nieuw bevestigd toen Macmillan don- ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiuiiMiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiii^ derdagavond zijn fractiegenoten toe sprak in Westminster en zei, dat hij zich niet al te bezorgd maakte over de gevolgen op korte termijn, indien Engeland niet toetreedt tot de E.E.G., maar dat hij zich bezorgd maakte over de gevolgen voor zijn kinderen en kleinkinderen. Bij dezelfde gelegenheid merkte hij op: „Wie weet, het is best mogelijk dat wij niet kunnen toetre den." Wat betekende deze sombere uit lating? Er zijn drie factoren, die elk afzonderlijk of gezamenlijk Engelands lidmaatschap van de E.E.G. onmoge lijk zouden kunnen maken (een vierde, veel genoemde mogelijkheid, namelijk verzet van Engelands medeleden van het Europese Vrijhandelsgebied, is la rie). De eerste factor is de mogelijkheid dat West-Europa en vooral president De Gaulle niet bereid zullen zijn con cessies of voldoende concessies te doen aan Brittannië en eventueel aan het Gemenebest. De tweede is een zo krachtig verzet van de leden van het Gemenebest, dat de Engelse regering de moed in de schoenen zal zinken. De derde mogelijkheid hangt hiermee nauw samen, namelijk binnenlands verzet, dat toe zal nemen (en reeds toege nomen is) naarmate de andere leden van het Gemenebest heviger proteste ren. Een percentage van Labour, voor al aan de linkerkant, en een percentage van de conservatieven, vooral in de imperialistische Suez-hoek, zjjn sterk gekant tegen toetreding. En deze te genstanders beroepen zich onder meer op de bezwaren van de Gemenebest- landen, waarbij de socialisten in de eer ste plaats denken aan de niet-blanke landen van de groep en de conserva tieven denken aan de vergane glorie van het oude imperium. ier zouden wij een ogenblik luid keels vanaf de pagina's willen schreeuwen. Er is iets dat wij in West-Europa nooit mogen verge ten. Als het ooit zover komt, dat Brit tannië lid wordt van de E.E.G., zal er in Brittannië door velen bitter worden geleden. Wij buitenstaanders kunnen al lemaal gemakkelijk en vrij objectief constateren dat de glorie verleden tijd is en dat de resten van de glorie En geland hebben achtergelaten met finan ciële lasten en militaire verplichtingen, die bezig zjjn de Britse economie te gronde .e richten. Wij weten dat, als Macmillan met een bontmuts op de grote mogendheid speelt in Moskou, dit slechts een romantische uiting is van neimwee. Maar op de dag dat Enge land het verdrag van Rome onderte kent, zullen van miljoenen Engelsen eindelijk de ogen open staan. Terwijl wij, Westeuropeanen, een dergelijke stap zouden beschouwen als een wel kom en wijs besluit, zullen veie Engel sen het voelen als een diepe vernede ring, een erkenning van een werkelijk heid waarvoor velen hun ogen stijf dicht hebben geknepen. En ais Lord Beaverbrook, de Canadese imperialist, die zoveel jaren lang heeft getracht het imperiale Brittannië te beschermen zo- wei tegen zichzelf als tegen de lage buitenlandse horden, op de bewuste dag last geeft aan zijn redacteuren om hun bladen te omlijsten met een rouw rand, moet men hiervoor enig begrip hebben. Want voor Lord Beayerbrook c.s. zal ondertekening van het gewraak te verdrag neerkomen op het laatste gebaar, het neerhalen van de vlag, een onherstelbare breuk met een groots verleden. DAAN "AN DER VAT ger ontpopt van muziek waarmee hij jarenlang in zijn geboorteland "ertrouwd is geraakt. Hij weet deze muziek in stoe re lijnen op te bouwen, maar kon natuur lijk niet verhinderen dat de circusacro- batiek die Prokofieff tentoonspreidt in zijn Pianoconcert, het pathos en de tè opdringerige reminescenties waaraan Shostakowit ch zich over geeft, ook voor -hém tegenliggers waren om een strakke lijn te handhaven. Een overtuigend succes behaalde de jeugdige pianist Malcolm Frager met Prokofieffs werk. Hoewel het uiterma te moeilijk is zijn lyrische geaardheid te peilen in een werk dat de lyriek in pathetiek doet overgaan, kwam wel vast te staan welk een uitzonderlijk technisch vermogen zijn voordracht ondersteunt. Juist een werk als ge noemd pianoconcert is een stapel plaats van pianistische goocheltoeren. Een spectaculair stuk dus, maar een muzikale draak die hij echter met een speels gemak overwon en waar bij hp zelfs nog kans zag bewogenheid te laten doorschemeren, die ons slechts kan doen verlangen hem reëler muzi kale waarden te horen reproduceren. Lang heeft men zijn prestatie toege juicht, een hulde waarin hij royaal de dirigent betrok. MARIUS MONNIKENDAM MAASTRICHT, 15juli -De jaarlijkse diploma-uitreiking van de Jan van Eyck- academie werd vandaag voor de eerste keer in het eigen schoolgebouw gehou den. De waarnemend voorzitter van het schoolbestuur ir. R. Franken gaf een overzicht van de in het afgelopen jaar bereikte resultaten en deelde mee, dat prof. Jaap Min uit Bergen, die zes jaar lang de leiding heeft gehad over de zgn. vrije schilderklas, zich genoodzaakt heeft gezien in verband met drukke werkzaamheden ontslag te nemen. Twee nieuwe docenten volgen hem op. De directeur van de Academie, prof. J. J. M. Timmers, reikte hierna aan de acht geslaagden de diploma's uit. Ver tegenwoordigers van een viertal gemen- ten overhandigden aan door de jury aan gewezen abituriënten gemeentelijke prij zen. De prijs van de stad Maastricht ging naar Martin Linnartz uit Brunssum, die met onderscheiding het diploma mo numentale schilderkunst behaalde. In dezelfde afdeling, die onder leiding staat van prof. Albert Troost, slaagde voorts Henk van der Voort uit Bussum. De prijs van Heer was voor de geslaag de beeldhouwer Paulus Reinhard uit Utrecht. In deze afdeling onder leiding van prof. E. Carasso slaagde met on derscheiding Theo Besemer uit Neder- horst den Berg. Van de afdeling Gra fiek (prof. Hub. Levigne) behaalden Jan van Helden uit Herkenbosch, bekroond met de prijs van Sittard, en mej. Ma- renne Terlingen uit Aerdenhout het di ploma. De geslaagden van de afdeling Vrije Schilderkunst waren Felix van de Beek uit Roermond, die de prijs van Valkenburg verwierf, en Ad Visser uit Breda. Werkstukken van de geslaagden wor den de komende weken in het academie gebouw tentoongesteld. DORDRECHT, 17 juli De politiv stelt een onderzoek in naar de vraag of een politieman, die plotseling is ge- emigreerd naar Canada, zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting. Hij :s tij dens zijn vakantie met zijn gezin en al zijn bezittingen in alle stilte naar Ca^ nada gereisd en heeft van daaruit zijn ontslagbrief gestuurd aan de commis saris van politie alhier. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat hij schulden heeft achterge laten tot een bedrag van ten minste 50.000.-. Een deel van dit geld zou hij hebben geleend ten behoeve van een aardappel- en uienhandel waarin hij zei te zijn geïnteresseerd. De recherche heeft nog niet kunnen vaststellen of deze handel inderdaad heeft bestaan. De schulden die hij heeft achtergelaten, heeft hjj in hoofdzaak uitstaan in de kringen van de oud-gereformeerde kerk van Dordrecht, waartoe hij behoorde. (Van onze correspondent) ALMELO, 17 juli In navolging van de bewoners van de Beek-, Bos en Bie- zenstraat zjjn ook de bewoners van de Pijlkruid-, Veldkers- en Zwane bloemstraat sinds enige tijd in huur- staking gegaan. Deze actie is, zoals op een persconferentie werd meege deeld, gericht tegen de huurverhoging, die op 1 april 1960 is ingegaan, gead viseerd door de Huuradviescommissie. De huurders zijn van mening dat de huurverhoging niet voor hun woningen mag gelden, omdat de huizen 43 jaar geleden gebouwd zijn. Bovendien zijn zij van mening dat de woningen niet meer aan de normale eisen voldoen. Men heeft thans unaniem besloten een gerechtelijke beslissing in deze affaire uit te lokken. TOKIO, 17 juli Een groep Japanse geleerden heeft in de Ammoed-vallei in Israël beenderen van een Neandertha ler gevonden. EEN SCHOEN VAN INAMSN veronderstel- UNO MS JUIST! VEER IOO METER SCHUUR PENNANT HEEFT INA MEE6BWEN NAAR DE SCHUUR. ALS ER EEN SCHIET- PARTU ONTSTAAT Wf£5 DAN UITERST VOORZICHTIG. PENNANT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2