Gen.-maj. v. d. Wall Bake chef generale staf KUS VOOR JOERI WAAR EENS PLEZIERBOTEN ZEILDEN Belangrijke STUDIE over middeleeuwse wijsbegeerte OP VAKANTIE? KRANT OP UW VAKANTIE-ADRES SCHOUWBURG-COMMISSIE HEEFT GEZEGEVIERD PAUL VLAANDEREN Het Q 40 mysterie 1 Per 1 mei 1962 Kinderbijslagwet 12 september in Tweede Kamer? Bakkerijionen met 5 procent omhoog lJi ZWO subsidieert het werk van de bekende mediaevist dr. L. de Rijk Heerlijk! Fij Nieuwe rector St. Ignatiuscollege Uit STAD en STREEK Theater 9 in Arnhemse raad Rob de Vries als „Ie diableen de wethouder als „le bon Dien 7 Orgelconcert op oude instrumenten Die Musyckcamer voor televisie Spreekuren B. en W. gewijzigd DINSDAG 18 JULI 1961 PAGINA 2 MUTATIES HOGERE LEGERLEIDING Geen prijsverhoging Comité Verenigde Chefs van Staven -ï'-' - I Wij siuren U de krani gaarne ioe, maar het is noodzakelijk, dat U ons 5 dagen voor uw vertrek bericht stuurt. Per briefkaart! Daarbij s.v.p. vermelden t uw huis-adres uw vakantie-adres datum ingang van uw reis datum thuiskomst. Abonnees, die hun abonnementsgeld per week betalen, worden verzocht het bedrag voor de duur van de vakantie vooruit ie betalen aan de bezorger. De Administratie Jeugdkampioenschappen tennis in Haarlem Weifelende fietser aangereden Reglementering handel in diergeneesmiddelen Pater drs. Bot S.J. naar Zeist Associatie van Israël met de E.E.G. Mr. Luns: Beraadslaging is nog gaande DAMESKAPSALON A. MOLENDIJK V ertegenwoordiger veroordeeld tot tien maanden Wegens verduistering van f18.000 Koeien op de Randweg Uitstapje bejaarden Spaarne-parochie Maandag 24 juli DEN HAAG, 17 juli Generaal-ma- joor A. V. van den Wall Bake, thans plaatsvervangend chef van de generale staf, zal 1 mei 1962 lnitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny opvolgen sis chef van de generale staf, tevens be velhebber der landstrijdkrachten. Met ingang van dezelfde datum zal generaal-majoor E. R. d'Engelbronner de functie van plaatsvervangend chef gaan innemen. Zoals bericht zal de chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, tegen het einde van het jaar luitenant-generaal tit. C. F. Pahud de Mortanges opvolgen als chef van het militaire huis van de koningin. Het ligt in het voornemen met ingang van 1 december generaal-majoor H. P. Zielstra te benoemen tot chef van de lucht machtstaf, tevens bevelhebber der lucht strijdkrachten. Aan luitenant-admiraal H. H. L. Pröp- per zal op diens verzoek wegens lang durige dienst eervol ontslag worden ver leend per 1 mei 1962. Luitenant-admi raal Pröpper is voorzitter van het comi té van verenigde chefs van staven. De nieuwe chef van de generale staf A. V. van den Wall Bake werd in 1911 in Arnhem geboren. Hij volgde in 1947 een cursus aan de hogere krijgsschool en werd in 1948 tot majoor benoemd. In verband met zijn functie in de Lon- dense staf van de voorzitter van het comité van opperbevelhebbers der westelijke unie werd hij tijdelijk be noemd tot kolonel. Met ingang van 1 november 1949 volgde overplaatsing in rang en ouderdom bij de generale staf. Met ingang van 1 maart 1955 werd hij tewerkgesteld als plaatsvervangend chef van de staf van het hoofdkwartier Noordelijke legergroep V München- Gladbach en op grond hiervan tijdelijk benoemd en aangesteld tot brigade-ge neraal. Met ingang van 1 november '57 werd hij benoemd en aangesteld tot generaal-majoor en kreeg hij het com mando over de eerste divisie „7 decem ber". Met ingang van 1 augustus '59 werd hij aangesteld in de functie van plaatsvervangend chef van de generale staf. De nieuw benoemde chef lucht machtstaf H. P. Zielstra werd in 1908 in Den Haag geboren. In 1948 beëindigde hij met succes een cur sus aan de hogere krijgsschool en ging vervolgens naar Amerika voor studie aan de USAF air-university. Na zjjn terugkeer in Nederland werd majoor Zielstra belast met de oprichting van de luchtmachtstafschool waarvan hjj in 1949 de eerste directeur werd. In 1954 werd kolonel Zielstra aange wezen als commandant van de vlieg basis Eindhoven en in november 1955 werd hjj sous chef van de luchtmacht staf. Een jaar later werd commodore Zielstra benoemd tot plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf en bevor derd tot generaal-majoor. 1 April 1960 werd hij benoemd tot chef van de ge zamenlijke Nederlandse stafmissie bij de NAVO in Washington. Luit.-gen. H. Schaper, de nieuw be noemde chef van het militaire huis van de koningin, werd in 1906 in Joure ge boren. Toen in 1940 de Duitsers ons land binnenvielen week hij uit naar Engeland waar hij werd ingedeeld bij het 320 squadron van de R.A.F. Hij De arbeidsverdeling tussen minister en staatssecretaris op het ministerie van Sociale Zaken schijnt bij de komst van minister Veldkamp nu zo geregeld te zijn, dat de afdeling so ciale verzekeringswetgeving in haar geheel deel uitmaakt van het werkter rein van de nieuwe minister. De heer Roolvink zal dan de zaken betreffende de arbeidsvoorziening overnemen. Tot de arbeidsvoorziening behoren de werklozenzorg, de scholing en her scholing van arbeiders, ontslagkwes ties en de rijksdienst voor de aan vullende werkgelegenheid. In het kabinet is ook de laatste hand gelegd aan afspraken, die met minister Veldkamp zijn gemaakt ten aanzien van de kinderbjjslagverzekering. Het is hier door mogelijk geworden om reeds op 12 september dus een week voor Prinsjesdag het veelomstreden ont werp opnieuw met de Tweede Kamer te behandelen. Men hoopt door deze bespoediging van de parlementaire be handeling het wetsontwerp reeds 1 ja nuari 1962 in uitvoering te brengen. Een andere zaak, die bij de komst van minister Veldkamp aanleiding heeft ge geven tot beraad m het kabinet, was de werkverdeling tussen de departementen onderling, met name het parlement van Sociale Zaken en Volksgezondheid en dat van Maatschappelijk Werk. Beslo ten is voorlopig alles te laten zoals het nu is. Wel is deze zaak in het kabinet prealabel geregeld. Wanneer bij de ver kiezingen in 1963 en de daarop volgende kabinetsformatie een andere indeling no dig zou worden geacht, zal de dan optre dende formateur daarover een uitvoe rige nota gereed vinden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 juli. Het college van rijksbemiddelaars gaat niet akkoord met een loonsverhoging van tien pro cent voor de bakkersgezellen. Vanmid dag heeft het college besloten dat de bakkers de lonen met vijf procent mo gen verhogen; ook mogen zij een aan tal kleinere verbeteringen van secun daire aard doorvoeren. Deze beslissing brengt met zich, dat de nieuwe c.a.o. niet een jaar maar een jaar en drie maanden moet lopen Het college van rijksbemiddelaars is wei bereid, gedurende de looptijd van hel contract een verbetering van de pres tatiebeloning in overweging te nemen. De partijen in het bakkersbedrijf zijn nog niet tot een dergelijk voorstel ge komen. De rijksbemiddelaars hebben de bak kers als voorwaarde gesteld, dat uit de toegestane loonsverhoging geen enkele prijsverhoging mag voortkomen. nam deel aan vele patrouilletochten en bombardementen en voerde verscheide ne speciale opdrachten uit. Zo landde hjj in oktober 1940 met een watervlieg tuig in het Tjeukemeer om leden van verzetsgroepen aan boord te nemen. Voor deze actie werd hij gedecoreerd met het ridderkruis Militaire Willems orde. Tijdens een aanval op een Duits konvooi werd hij „afgeschoten" en krijgsgevangen gemaakt. In januari 1949 werd hij als schout-bij-nacht vlieger benoemd tot vlagofficier van de Marine Luchtvaartdienst. 1 augustus 1954 volgde zijn overplaatsing naar de koninklijke luchtmacht en zijn benoe ming tot plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf in de rang van gene raal-majoor. 1 november 1956 werd hij benoemd tot chef van de luchtmacht staf in de rang van luitenant-generaal. Luitenant-generaal Le Fèvre de Montigny die zal worden voorgedragen per 1 mei 1962 luit.-admiraal Pröpper als voorzitter van het Comité van Ver enigde Chefs van Staven op te volgen, werd in 1901 geboren in Amsterdam. Hij. was in de meidagen van 1940 chef staf van de 4e divisie en maakte als zodanig de strijd om de Grebbeberg mee. Van mei 1942 tot mei 1945 ver toefde hij in Duftse krijgsgevangen schap. Van 1 oktober 1950 tot 1 oktober 1953 vervulde hij de functie van chef staf van het eerste legerkorps. 1 oktober 1953 werd hij in de rang van generaal- majoor geplaatst bij het hoofdkwartier te Fontainebleau als sous-chef van de staf der geallieerde landstrijdkrachten van centraal-Europa. Nadat hij eerst sedert 1 november 1955 de functie van sous-chef van de generale staf had vervuld, werd hij 1 april 1957 benoemd tot plaatsvervan gend chef van de generale staf onder gelijktijdige bevordering tot luitenant- generaal. Luitenant-generaal Le Fèvre de Mon tigny is per 1 november 1957 benoemd tot chef van de generale staf, bevel hebber der landstrijdkrachten. In 1926 werd luitenant-ter-zee H. H. L. Pröpper uitgezonden naar Neder- lands-Indië. Hij was daar tot 1932 in verschillende functies werkzaam, me rendeels aan boord van schepen. Van 1935 tot 1938 diende hij opnieuw in Ne- derlands-Indië, waarna hij in Neder land werd belast met de afbouw van de „Tromp". Toen de oorlog in mei 1940 uitbrak week hij uit naar Engeland.. Na op de „Heemskerck" en de „Suma tra" te hebben gediend ging hij eind 1943 als commandant over op de „Soernba". Deze functie vervulde hij tot september-oktober 1944. Hij heeft zich als zodanig onderscheiden bij de invasies rondom de Middellandse Zee en in Normandië, voor welke presta ties hem verschillende onderscheidin gen werden verleend. In 1944 kwam hij bij het hoofdkwartier commandant zee macht Nederland als sous-chef staf. In maart 1947 bevorderd tot kapitein luitenant-ter-zee, werd hij belast met het toezicht bij de aanbouw van de kruiser „De Ruyter", van welke bo dem hij inmiddels tot kapitein-ter zee bevorderd de eerste comman dant werd. Na in verschillende rangen diverse functies te hebben vervuld, volgde 1 april 1956 zijn benoeming tot chef van de marinestaf onder gelijktijdige bevor dering tot tijdelijk vice-admiraal. 4 september 1956 werd vice-admiraal Pröpper bevelhebber over de zeestrijd krachten. 12 mei 1959 werd hij voorzit ter van het comité verenigde chefs van staven, in welke functie hij op 15 de cember 1960 bevorderd is tot luitenant admiraal. Hij is adjudant in buitenge wone dienst van de Koningin. Joeri Gagarin, de eerste Russische kos monaut is terug in de Sovjet-Unie en op een ontvangst in het Kremlin ont moette hij de filmster Gina Lollobrigida, die in Moskou een filmfestival bijwoont. Een hartelijke kus voor een glunderen de Joeri kon er wel af. V V', - w H - 3- - - :!:ï.::>:-v V v/" v ,,v V-. kV V-J?-- V. -'/ v. ">V 5 - g 4 m V;-:.. - -iU Vx^.x-x i x. ..".'x. U Xv;. '.,;X ';;x"::; "Xi:: ::t:X s: XX. U zou het op het eerste gezicht niet zeggen, maar dit is een meer. Het ligt in South Dakota in Amerika, welke staat door een grote droogte wordt geteisterd. In jaren is daar niet zo weinig regen gevallen als thans. UTRECHT, 18 juli De Nede-landse organisatie voor zuiver-wetenschappe- lijk onderzoek heeft de bekende mediae vist dr. L. M. de Rijk uit Amersfoort een subsidie verleend voor de uitgave van zijn studie „Logica Modemorum a contribution to the history of the origin of terministic logic". In deze stu die geeft de auteur, die wetenschappe lijk hoofdambtenaar is in de antieke en middeleeuwse wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit in Utrecht, een nieuwe visie op een gewichtig probleem in de middeleeuwse wijsbegeerte. Het eerste deel van deze studie, dat thans verschijnt, is getiteld: „The twelfth century theories of fallacy and their use in theology". Hierin tracht de schrijver aan te tonen, dat het ont staan der terministische logica allereerst moet worden gezocht in de ontwikke ling van de drogreden-theorieën van de twaalfde eeuw. In het tweede deel wil hij wijzen op het aandeel van de gram maticale theorieën. Dr. De Rijk hoopt dat zijn boek dat om een grotere lezerskring te be reiken in het Engels verschijnt nog de volgende maand van de pers kan komen, vóór dat hij naar Keulen ver trekt om deel te nemen aan het tweede internationale mediaevistencongres, dat daar begin september gehouden zal wor den en waarvoor men hem een uitno diging heeft doen toekomen. Dr. De Rijk heeft in de loop der ja ren reeds enkele reisbeurzen van Z.W.O. mogen ontvangen, alsmede subsidies voor de uitgaven van zijn „Abaelardus dialectica" en van zijn „Garlandus Com- potista dialectica". In een onderhoud wees dr. De Rijk er allereerst op, dat, waar zijn uitga ven van de dialectica van Abaelardus en van Garlandus Compotista tekstedi ties van deze schrijvers zijn, voorzien van inleidingen, zijn „logica moderno- rum" een zelfstandige studie is. Deze telt ongeveer hondervijftig pagina's, maar wordt aangevuld door een uitge breid tekstmateriaal van vierhonderd tot vijfhonderd bladzijden, dat ter ad structie dient van zijn uiteenzettingen. Sprekend over de studie zelf, zei de auteur dat in de achttiende eeuw de bekende wijseeer Kant verklaard had, dat de logica sinds Aristoteles geen stap vooruit gegaan was. Deze uitspraak, aldus dr. De Rijk, moet volstrekt onjuist worden genoemd. In de oudheid toch, heeft de Stoa een geheel nieuw terrein van de logica tot ontwikkeling gebracht. Bovendien is in de middeleeuwen een nieuw soort logica ontstaan de logica moder- norum welke gekenmerkt wordt door een, dikwijls zeer scherpzinnige, analyse van de taal. De beoefenaren van deze logica werden ook wel „ter ministen" genoemd en hun vak zelf „terministische logica". Tot voor kort heeft men altijd ge meend, dat de „logica modemorum" voor het eerst in West-Europa optrad in de dertiende eeuw en dat zij overge nomen was van de Byzantijnen en de Arabieren. Dr. De Rijk heeft nu in zijn studie willen aantoen, dat de „termi nistische logica" in de twaalfde eeuw, hoofdzakelijk in Parijse scholen, is ont staan en een authentieke ontwikkeling (Advertentie) t van het Westeuropese denken is, waar mee noch de Byzantijnen, noch de Ara bieren iets te maken hebben. Deze nieuwe visie berust op vele ma nuscripten, die dr. De Rijk tijdens in 1954-1955 gemaakte reizen heeft bestu deerd en welke hij heeft laten copiëren. Bedoelde reizen, die werden mogelijk gemaakt door stipendia van de Neder landse organisatie voor zuiver-weten- schappelijk onderzoek, brachten hem onder meer naar bibliotheken in Frank rijk, Italië en Duitsland (Parijs, Rome, München). Met de toevoeging van een hoofdstuk over het eerste gebruik van de terministische logica op het terrein der theologie, heeft de auteur willen laten zien, hoezeer de middeleeuwse theologische studies in haar bloeiperio de onder invloed stonden van de nieu we bewijsmethodes, die tot ontwikke ling kwamen in de zogenaamde „arties tenfaculteiten". HAARLEM, 18 juli Wedstrijdleider H. Wentholt heeft in het toernooi om de Haarlemse jeugdkampioenschappen nog geen finale kunnen laten spelen, on danks vier dagen verblijf op de H.L.T.C.- banen. Pluvius speelt de tennissers dit seizoen parten en als de weersomstan digheden niet spoedig veranderen kan men de maand september wel reserve ren voor het opruimen van restanten. In de A-afdeling jongens brachten Joost Nanninga en Hans van Splunter het tof de eindstrijd en b(j de meisjes bleken Elsbeth Schmeink en Martien van Rap- pard tot nog toe het sterkst. Overigens biedt het toernooi nog weinig overzicht. HAARLEM, 18 juli De 57-jarige metaalbewerker Y. B. uit Haarlem stak gistermiddag met zijn fiets zo weife lend de Leidsevaart over, dat hij werd aangereden door een motorrijder, die uit de richting Heemstede kwam. Bei den kwamen te vallen. De fietser kreeg enkele lichte verwondingen, de motor rijder, de 20-jarige vliegtuigmonteur L. van N. uit Haarlem, werd met een pols fractuur naar het Marinehospitaal ge bracht. DEN HAAG, 18 juli Minister Ma- rijnen erkent in beginsel de wenselijk heid van een reglementering van de handel in diergeneesmiddelen, bestemd voor curatieve doeleinden. Daarom zal worden nagegaan in hoeverre er nog aanleiding zou kunnen zijn voor een af zonderlijke regeling op dit gebied naast de te zijner tijd van kracht wordende maatregelen ingevolge de wet op de geneesmiddelenvoorziening. Minister Marijnen zegt dit in zijn ant woord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Meel (KVP) over het gebruik van en de handel in diergeneesmiddelen door an deren dan bevoegden. De minister is het met de voorzitter van de maatschappij voor diergenees kunde eens, dat de vrije handel in anti biotica, hormoonpreparaten en andere ohemotherapeutica, evenals het toe genomen gebruik daarvan als dierge neesmiddel door onbevoegden, gevaren oproept. AMSTERDAM, 17 juli Zaterdag j.l. is door de hoogeerw. pater Generaal der Jezuïeten benoemd tot rector van het St. Ignatiuscollege in Amsterdam pater J. Smits van Oijen S.J. Met de studie leiding aan het gymnasium werden be last pater dr. C. Verhofstad S.J. als rector gymnasii en pater dr. L. Lorié S.J. ais conrector. De leiding van de H.B.S. is onveran derd gebleven. Met ingang van dezelfde datum werd de huidige rector, pater drs B. Bot S.J. benoemd tot rector van het St. Willi- brorduscoliege te Zeist. DEN HAAG, 18 juli De Nederland se regering zal zich met de overige lid staten van de E.E.G. binnen afzienbare tijd beraden over de mogelijkheden van een nauwere samenwerking tussen de E E.G. en Israël. Dit wordt meegedeeld in het antwoord van minister Luns op schriftelijke vragen van het Tweede-ka merlid, de heer Ruygers (P.v.d.A.) In dit antwoord erkent de bewinds man o.m., dat van de zijde van de Ara bische landen kritiek wordt uitgeoefend op een mogelijke overeenkomst tussen de E.E.G. en Israël. De minister zegt, dac van een Arabisch ultima tum", aan de E.E.G.-landen niet kan worden gesproken. Wel is te verstaan gegeven, aldus het antwoord, dat een associatie van Israël met de E.L.G.- landen door de Arabische landen hoog zou worden opgenomen en zijn weer slag zou kunnen hebben op de betrek kingen van deze landen met de leden der E.E.G. In verband met de beraadslagingen over deze kwestie kan de regering in dit stadium terzake geen verdergaan de verklaringen afleggen, aldus minis ter Luns. (Advertentie) Verzorgd uiterlijk - slank door SCHOONHEIDSSALON - SAUNABADEN MODERNE COIFFURES Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Buslijn 2 EXAMENS Geslaagd voor het mo- dinette-examen onder auspiciën van de Stichting Vakopleiding Confectie-Indus- trie (V.O.C.): de dames J. A. Bijster, R. A. Coerts, M. J. Gooyer, G. G. C. Hop man, W. R. G. de Jager, T. Kedd'e, H. A. v. d. Kerkhof, M. J. van Leeuwen, P. D. H. Oosting, J. G. M. Schuyt en Ver mond. HERSENSCHUDDING De 26-jari- ge kantoorbediende P. B. uit Haarlem gaf gistermorgen, toen hij met zijn brom fiets op de Pafklaan reed, geen voorrang aan een personenauto, die uit de Tuin straat kwam. De bromfietser botste te gen de auto en liep hierbij een lichte hersenschudding op. SPREEKUUR Het spreekuur van de burgemeester zal inplaats van woensdag 19 op donderdag 20 juli ge houden worden. (Van onze correspondent) ARNHEM, 18 juli Gisteravond zes uur stond de eerste belangstellende voor het gemeentehuis, een uur later stond er een menigte en toen weer een half uur later de aan de kwestie Thear ter gewijde speciale raadszitting begon, zaten de publieke- en de perstribunes eivol belangstellenden, in de veronder stelling, dat in deze raadszitting in elk geval de schuldige in het Theatercon flict zou worden aangewezen en dat er belangrijke beslissingen over het voort bestaan van de groep zouden worden genomen. Indien men het Theatercon flict reduceert tpt wat het in de kern van de zaak is, namelijk een conflict tussen Rob de Vries, directeur van Theater, en wethouder J. Bronkhorst, voorzitter van de schouwburgcommis sie, dan bleek Rob de Vries „Ie diable" tegenover wethouder Bronkhorst ,,le HAARLEM, 18 juli Vanmorgen werd een 28-jarige vertegenwoordiger uit Hoofddorp dooi* de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van tien maanden met af trek van voorarrest. De vertegenwoor diger, tegen wie de officier van justi tie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, twaalf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist had, heeft over de jaren 1958, 1959 en 1960 ongeveer achttienduizend gulden verduisterd,' De verduisteringen waren begonnen, nadat hij tachtig gul den verloren had in de bioscoop. Een 41-jarige pluimveefokker uit Alk maar werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie maanden en ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar, met aftrek van de tijd dat het rijbewijs reeds ingetrokken is. Enkele maanden geleden al had de of ficier een gevangenisstraf van tien maanden eri ontzegging uit de rijbe voegdheid voor de tijd van vijf jaar geëist, maar de rechtbank had de zaak voor een nader onderzoek aangehouden. Twee weken geleden werd tegen de Alkmaarder die op 21 december van het vorige jaar onder invloed een onge luk heeft veroorzaakt, dezelfde straf geëist. Een 31-jarige fabrieksarbeider en een 28-jarige machinist, beiden uit Vel- sen, werden respectievelijk veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar en tien maanden gevangenis straf met aftrek. Beiden hadden in de nacht van 9 op 10 april ingebroken in het Buurthuis van „Kennemer Staten". De officier van justitie had tegen de inbrekers een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. HAARLEM, 18 juli In het kader van de tentoonstelling „Nederlandse Orgelpracht" gaf de organist Klaas Bolt maandagavond in de Vleeshal een be speling op diverse daar tentoongestelde barokorgels. Op het notenhouten, van twee schepbalgen voorziene, regaal uit de zestiende eeuw gaf Klaas Bolt enige voorbeelden van de alleroudste orgel muziek, welke ten dele haar ontstaan te danken heeft gehad aan de vocale poly fonie uit de vijftiende eeuw, zoals het „Per illud ave prolatum" van Josquin des Prez. Het tafelorgel uit 1684 met de drie 8-, 4- en 2-voetsregisters had de ideale dispositie voor de uitvoering van Michael Praetorius ,,In dulci jubilo", waarbij het regaal 8-voet in de antifoon „Natus est nobis" en de hymne „lam lu- cis orto sidere" een karakteristieke klankkleur vertegenwoordigde. Het uit Praag afkomstige zeventiende eeuwse kistorgel bezit voldoende helde re stemmen om het briljante „Balletto del granduc" van J. P. Sweelink uit stekend tot zijn recht te doen komen. Van Joh. Pachelbel speelde Bolt twee werken, waarbij de houten (sic) prestant van het kabinetorgel uit de Oxford (on geveer 1670) een merkwaardige sfeer rondom de Ricercare deed ontstaan. Twee kabinetorgels uit 1780 en 1790 koos Bolt voor de uitvoering van drie Voluntarys van de Engelse componist John Stanley. Dat hij op het laatste in strument bovendien een modern werk een Preludium van de Duitse Hans Friedrich Micheelsen (geboren 1902b in laste was mogelijk door het feit, dat al deze orgels gestemd zijn volgens de gelijkzwevende temperatuur. Men heeft er dus van afgezien de oorspron kelijke middentoonstemming van deze instrumenten te handhaven met het oog op de bespalingen. Maar dit was dan ook de enige concessie aan de moderne tSjd- G. M. OVERVEEN, 18 juli Het nieuwe viaduct over de Julianalaan in Over- veen is in dé nacht van zaterdag offi cieus geopend dooreen tiental. koeien, die waardig over de Randweg" en het viaduct schreden. Voorbijgangers op de Julianalaan merkten de nachte lijke wandelaarsters op. De koeien zijn teruggedreven naar hun „home", het weiland langs de Randweg. bon Dieu". De Arnhemse schouwburg commissie heeft namelijk gezegevierd. Zonder enige druk van huiten zullen twee door Theater geuite wensen in ver vulling gaan, namelijk verbetering van de accommodatie van de schouwburg en herziening van de publieksorganisatie. Verder komt er een voorstel van B. en W. om de schouwburgcommissie uit te breiden met vier leden, twee uit de raad en twee uit de burgerij en op de kortst mogelijke termijn moet er een nieuwe leiding voor Theater komen. De woordvoerders van alle fracties verklaarder) zich akkoord met het door de schouwburgcommissie gevolgde be leid en oefenden kritiek op de houding van het stichtingsbestuur van Theater en zijn directeur Rob de Vries. Ze wa ren het er ook allen over eens dat de Theaterkwestie tot in het belachelijke overtrokken was en dat de ellende op een bijeenkomst te Amersfoort in sep tember 1960 was begonnen, toen Rob de Vries namelijk openlijk verklaarde: „Wij zitten nog midden in een gevecht. Na acht jaar heeft de Arnhemse schouw burgcommissie niet de kans gezien het minimale klimaat te scheppèn, waarin een toneelgroep kan leven". De heer Vermeulen (K.V.P.) had lof voor de prestaties van Theater, maar oefende daarnaast heftige kritiek op de houding van de Theater-directie er» op het witboek van het bestuur. De directie van Theater verlangt door de schouwburgcommissie te worden ge koesterd, zo citeerde hij uit dat wit boek, op straffe van anders uit Arnhem te zullen verdwijnen. De heer Vermeu len verweet burgemeester Matser, dat hij als lid van het bestuur niet eerder aan de bel getrokken heeft. Spreker zou het diep betreuren wanneer het huidige bestuur, geadviseerd door Rob de Vries, zou meewerken aan de voorbereiding tot een nieuwe theatergroep. Die nieuwe groep moet zich niet zoals de oude richten op concurrentie met het wes ten, maar op toneelspreiding in het oos ten. De heer C. Smeenk (A.R.) kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de directie van Theater een breuk met Arnhem heeft willen forceren. De heer Klamer (C.H.) zei, dat Theater zich in 1958 tot raad en subsidiënten hau moe ten wenden in plaats van met een brief, geadresseerd aan „de heer J. Bronk horst". De heer Duboys (P.v.d.A.) kon zich niet voorstellen, dat een bestuur acht jaar in een vechtpositie verkeert zonder zich ooit tot de raad te hebben gewend. Burgemeester C. H. G. Matser be pleitte herhaaldelijk en met klem uit breiding van de schouwburgcommissie met vier leden. Hoe het nieuwe Theater er uit moet zien is een zaak van het bestuur. En hij sloot de discussies met de belofte, dat er pver de opzet van dat nieuwe Theater een rapport komt. HAARLEM18 juli Ongeveer hon derd bejaaraëti 'en gepensioneerden van de Spaarne-parochie hebben gisteren een heerlijke middag gehad. Met bussen vertrokken zij via Vogelenzang, De Zilk, Katwijk en Noordwijk naar het land goed „Duinrell" in Wassenaar, waar thee werd gedronken. De speeltuin had grote aantrekkingskracht op de bejaar den, die het geluk hadden, het weer mee te hebben. Hierna ging de tocht naar Den Haag en Scheveningen, waar de pier werd bezichtigd. Pastoor W. C. van Gastele en kapelaan N. Reus, die het uitstapje ook meemaakten, genoten minstens evenzeer als de bejaarden en gepensioneerden van de reis huiswaarts, die langs vele omwegen werd gemaakt. Enthousiast en tevreden kwamen de bejaarden tegen de avond weer in Haar lem terug. HAARLEM, 18 juli „Die Haerlem- sche Musyckcamer" onder leiding van André Kaart zal maandag 24 juli in het programma „Divertimento" van de N.C.R.V.-televisie optreden. Aan dit half uur durende programma werken voorts mee. de Haarlemse claveciniste Betsy Nederkoorn, Cruys Voorbergh en het Nederlands ballet onder leiding van Sonia Gaiskell. De uitzending geschiedt hij mooi weer vanuit de tuin van het Singermuseum te Laren. De executanten zullen gesto ken zijn in de achttiende-eeuwse cos- tuums. Die Musyckcamer speelt fragTnenten uit een simfonia van Rosetti en een fluitconcert van Johan Quantz. Solist is de Utrechts fluitist Dick Alma. HAARLEM, 18 juli B. en W. van Haarlem hebben een wijziging gebracht in de regeling van de spreekuren van de leden van het College. De burge meester en de wethouders Scheltema, Bakker en Schippers zullen voortaan spreekuur houden op donderdagochtend van 11 tot 12 uur. Wethouder Geluk houdt als regel spreekuur op woensdagmiddag van 2 tot 3 uur. Maar als er op woensdagmiddag raadsvergadering is, houdt ook hij spreekuur op donderdagochtend van 11 tot 12 uur. Wethouder Happé heeft geen vast spreekuur. Hij is alleen te spreken na voorafgaande schriftelijke afspraak. PtHNANf Je 8fNT EEN PRUTSER EN EEN pms. Ik HAAK HUN HANDEN NIET VUIL OH JOUW NEh TE REDDEN. ZIE ZELF MAAR HOE JE JE VAN HAAR ONTDOET! WAT DOEN WE PAU L DICHT ZUIVER HUNNEN MimEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2