Spaanse burgeroorlog houdt de geesten nog verdeeld Robert Kennedy beschouwt Hoffa als een Al Capont Bond van Vrachtrijders door gangsters geleid Felle Labour-aanval op Britse regering Generaal Franco heeft oude tegenstellingen gehandhaafd en hoop van velen beschaamd Westen kan niet wijken Kay Keeler: „Holland is beautiful" Recreatie in Grouw E Ei met cognac Yerseke doet negentig jaar in nullen UNIEK TEGELMUSEUM ECmOMISCHE CRISIS NA EEN KWART EEUW Levenslang geëist tegen Bradfisch Corrupte Amerikaanse vakbondsleider (Slot) Macmillan zelfgenoegzaam99 >laf9 en nalatig Zelfde straf gevraagd voor één mede verdachte Chester Bowles gaat NIET heen mm DINSDAG 18 JULI 1961 PAGINA 7 (Van een redacteur) Generaal Francisco Franco y Bahamonde heeft vandaag iets te heVdenken. Vijfen twintig jaar geleden vloog hij in het geheim van de Canarische eilanden naar Tetoean in Spaans- Marokko en begon daar zijn op stand tegen de Spaanse Volks frontregering. De Spaanse Bur geroorlog, die zou duren tot de val van Madrid in maart 1939 en waarbij 1,2 miljoen Spanjaarden en niet-Spanjaarden om het leven zijn gekomen, was begonnen. Naar Spaanse begrippen was Franco's opstand niets bijzonders. Sinds 1820 hebben ettelijke gene raals in Spanje leiding gegeven aan een revolutie of een militaire „pronunciamiento" tot stand gebracht. Generaal Primo de Rivera, wiens dictatuur van 1923 tot 1930 duurde, was de laatste in de rij vóór de Caudillo. BUITENLANDSE Afrika, en Azif n°8 De voorzitter, van de Ameri kaanse bond van vracht auto-chauffeurs, James R. Hoffa, is een oude bekende van de tegenwoordige Amerikaanse minister van Justitie, Robert F. Kennedy. Kennedy heeft immers van 1957 tot 1960, namens de senaat, een onderzoek geleid naar de corruptie in de vakbondswe- reld. Hij was de voornaamste medewerker van senator John L. McClellan uit Arkansas, die aan het hoofd stond van. een senaats commissie inzake onwettige prak tijken van vakbondsleiders. Over de verhoren die Kennedy heeft afgenomen, heeft hij een boek geschreven, dat getiteld is „T h e Enemy Within" (Popu lar Library, New York 1960). Hij kwam voor het eerst met Hoffa in aanraking tijdens een onderzoek naar de praktijken van de vorige voorzitter van de Teamsters Inion, Dave Beck. HEIPT HELPT HELPT HEIPT HELPT HELPT HELPT In een land, waar het percentage analfabeten in 1931 nog boven de 45 De Westerse mogendheden kun nen West-Berlijn niet prijsgeven. Het Westen zal. zo nodig, de uiterste con sequentie moeten trekken van de ga rantie die de twee en een kwart mil joen West-Berlijners hebben gekre gen. Deze mensen kunnen niet wor den uitgeleverd. Een capitulatie in de Westberlijnse kwestie zou boven dien een uitnodiging aan Rusland in houden verder te gaan met de uit breiding van de communistische in vloedssfeer. Het zou voor het Westen het begin van het einde zijn. Men Sou het geen tweede „München kun nen noemen: het zou veel erger zijn. Welk vertrouwen zouden de volke ren van de Westerse wereld nog kunnen hebben in de vastberaden heid van de regeringsleiders van de Westerse Grote Drie om de vrije wereld tegen communistische over heersing te beschermen? En wat zouden de nog C* vrije volkeren van van net Westen KRONIEK mogen verwachten? y Terecht stelt presi dent Kennedy zich op het standpunt, dat hij in deze af faire niet kan en mag wijken voor Russische intimidatie-pogingen. De Amerikaanse president is on langs in Wenen met Khroesjtsjev gaan praten om de Russische premier duidelijk te maken, dat het Westen niet met zich laat spotten. Kennedy heeft verklaard, dat hij geen belem mering van de vrije toegang tot West- Berlijn zal dulden. Hij heelt Ki iroesj tsjev duidelijk laten weten, dat Ame rika en zijn Westerse bondgenoten niet zullen aarzelen zo nodig de meest drastische maatregelen te ne men. Toch blijft Moskou herhalen, dat nog vóór het einde van dit jaar de Sovjet-Unie een vredespact sluit met Oost-Duitsland. hetgeen tot ge volg zal hebben dat de toegangswe gen tot West-Berlijn in Oostduitse handen komen. Khroesjtsjev drijft de spanning de laatste weken voortdurend op, en hij hoopt aldus een Westerse politieke ze nuwinstorting te veroorzaken Hij wil het waarschijnlijk bij een koude oorlog laten, en hij hoopt de verkilling in het internationale politieke klimaat Zo ver te kunnen drijven, dat het Westen van schrik verstijft. Daarom is het van het grootste belang, dat er in de Westerse wereld geen pa niek ontstaat, en dat men koel en rus tig de situatie onder ogen ziet. De toestand is ongetwijfeld hoogst ge spannen, maar nuchterheid is meer dan ooit noodzakelijk. De Westerse mogendheden zullen vooral moeten Voorkomen, dat Moskou de vastbeslo tenheid van het Westen om West- Berlijn letterlijk tot iedere prijs te ver dedigen onderschat. Misschien komt er spoedig een ogenblik, dat Kennedy tegenover Khroesjtsjev nog duidelijker taal moet spreken dan hij in Wenen al gedaan heeft De Wes terse regeringsleiders zijn nog altijd bereid met Moskou over een regeling van de Westberlijnse kwestie te pra ten. Als Khroesjtsjev onderhandelen ^vil, hoeft hij het maar te zeggen. Maar als Moskou het huidige beleid Voortzet riskeert het een oorlog. En een Bewapend conflict om West-Berlijn *ou niet lang een beperkte oorlog kunnen blijven. FRANCO lag, waar regionale bewegingen in voortdurend conflict met de centrale regering leefden en waar machtige vakbonden, onder de tegenstrijdige in spiratie van Bakoenin en Marx, de Kerk als hun doods vjjandin beschouw den, in zo'n land werd een militaire „coup" bijna gezien als een erkend middel om staatsrechtelijke verande ringen tot stand te brengen. De Spaanse Volksfrontregering, die na de verkiezingen van februari 1936 aan het bewind kwam, was een won derlijk allegaartje van liberalen, socia listen, anarchisten, radicalen en aan hangers van wat Churchill in dit ver band de „communistische pestilentie" heeft genoemd. Het was een tamelijk machteloos span daar in Madrid en de extremistische elementen van links én rechts hadden vrij spel. Onder die omstandigheden besloot' een aantal generaals in te grijpen. Zij noemden hun actie geen „pronuncia miento", maar een „movimiento na- cional". Franco was aanvankelijk slechts de man, die een van de vele gamizoensopstanden leidde en die het transport van Spaanse légionnaires en Moorse troepen naar het Spaanse vas teland organiseerde. Hij maakte zelf spoedig daarna ook de oversteek van Ceuta naar Spanje. Toen er door allerlei oorzaken grote bressen werden geslagen in de lei ding van de „movimiento nacional" (generaal Sanjurjo kwam b.v bij een vliegtuigongeluk om het leven) werd Franco belast met de militaire lei- ding. Het heet, dat de moord op de con servatieve partijleider Sotelo, op 13 ju li 1936, de aanleiding werd tot de op stand. Maar Italiaanse militaire vlie gers, die eind juli noodlandingen moes ten maken op Frans grondgebied, heb ben verklaard, dat zij al op 14 juli op dracht haddén gekregen om de natio nalisten te hulp te komen. Daarmee zijn wij meteen geraakt aan het punt van de buitenlandse interven tie, die de Spaanse Burgeroorlog heeft gemaakt tot een bloedige ontmoeting van tegengestelde ideologieën, tot een definitieve breuk met de Europese zelf genoegzaamheid van het begin der ja ren dertig, tot het voorspel van de Tweede Wereldoorlog en tot de diepe kloof, die door een hele generatie in tellectuelen en kunstenaars is gaan lo pen. De steun, die het nationaal-socia- listisohe Duitsland en het fascis tische Italië aan Franco verleen den, is snel verklaard. De beide Asmogendheden stelden er grote prijs op aan de zuidgrens van Frankrijk en aan de westelijke toegang van de Mid dellandse Zee een bevriende mogend heid te weten. Hun hulp heeft tenslotte de doorslag gegeven. De ironie van het geval wil echter, dat Hitier noch Mus solini van Franco ooit helemaal heb ben verkregen, wat zij van hem ver langden. en dat de protégé zijn beide beschermheren op tartende wijze heeft overleefd. De hulp, die Stalin aan de Spaan se republikeinen verschafte, is een veel minder simpele kwestie. Er zpn redenen om aan te nemen, dat Sta lin veel liever had gewild, dat de Franse Volksfrontregering Madrid te hulp was gesneld. De Franse minis ter van luchtvaart, Pierre Cot, die zich later als communist zou ontpop pen, schijnt in het geheim ook wel vliegtuigen aan de Spaanse republi keinen te hebben geleverd, maar pre mier Léon Blum gaf direct daarna het parool van de non-interventie uit. Stalin zat nu in een lastig parket. Openljjke steun aan de Spaanse re gering zou Frankrijk en Engeland de zijde van Italië en Duitsland doen kiezen, het befaamde Pact van Vier, waar Stalin zo bang voor was. Het opofferen van het Madrileense be wind daarentegen zou hem komen te staan op het verlies van de sympa thie van alles, wat links was in Euro pa. Stalin vond er dit op, dat hii niet- Russische communisten liet intervenië ren ten gunste van de Spaanse repu blikeinse regering. Dat was dan de Internationale Brigade. Afgezien van een klein aantal luchtstrijdkrachten heeft de Sovjet-Unie zelf geen combat tanten tegen Franco in het veld ge stuurd. Wel gingen er hoge Russische officieren naar Spanje, instructeurs en vooral ook hoge functionarissen van de geheime politie, de G.P.U, Vooral dit laatste heeft gemaakt, dat de Spaanse Burgeroorlog van enorme betekenis is geweest voor de geschiedenis van het Europese communisme. Stalin liet toe, dat de G.P.U. in Spanje toezicht uit- MÜNCHEN, 18 juli (UPI) In het proces tegen de vroegere SS-majoor dr. Otto Bradfisch en vier andere West duitsers. die beschuldigd worden van massamoord op Joden, is gisteren le venslang geëist tegen Bradfisch zelf en tegen de beklaagde Wilhelm Schulz. Tevens werd geëist dat dit tweetal zijn burgerrechten voor het leven zal ver liezen en dat zjj de kosten van het pro ces betalen. Bradfisch en Schulz, die tijdens het gehele proces hardnekkig hun onschuld hebben betuigd, voerden in 1941 en 1942 het bevel over „Einsatzkommandos" (vernietigingsploegen), die bijna 20.000 Joden en andere personen van „infe rieur ras" hebben geëxecuteerd. Tegen twee andere beklaagden, Carl Ruhrberg en Oscar Winkler, werd vijf jaar gevangenisstraf plus verlies van burgerrechten gedurende die periode geëist. Vrijspraak vroeg de aanklager voor de vijfde beklaagde. inther Ströh, „wegens onvoldoende lewijs." WASHINGTON. 18 juli (Reuter) President Kennedy's perssecretaris, Pierre Salinger heeft meededeeld, dat Chester Bowles onderminister van bui tenlandse zaken blijft. Bowles zal bin nenkort naar Afrika, het Midden-Oos ten en Zuid-Azië gaan. Hij zal daar overleg plegen met de Amerikaanse ambassadeurs. Deze week zijn in de „New York Times' berichten verschenen over de mogelijke overplaatsing van Bowles, die direct onder minister Rusk staat, volgens deze berichten zou Kennedy Bowies tot ambassadeur in algemene dienst hebben willen benoemen. Deze k°mt overeen met die van Ave- rell Harriman Beck werd in 1957 ais een oplichter ontmaskerd en door toedoen van de se naatscommissie heeft hij het voorzitter schap van de Broederschap van Vracht rijders moeten neerleggen. Maar zjjn opvolger Hoffa, die geen haar beter was, heeft het handiger gespeeld. Hoe wel de senaatscommissie z°er sterke aanwijzingen had, dat hij zich aan mis dadige activiteiten bezondigde, heeft Kennedy Hoffa niet ten val kunnen brengen. Hoffa heeft in 1957 een New Yorkse advocaat duizend dollar geboden, wanneer de man zou proberen in dienst te komen van de senaatscom missie van McClellan. De advocaat zou vervolgens van Hoffa tweeduizend Ruberi F Kennedy, de tegenwoordiye Amerikaanse minister van Justitie, heeft van 1957 tot 1960 de verhoren geleid van een senaatscommissie inzake cor ruptie in de vakbonden dollar per maand kr|jgen voor inlich tingen over plannen van de commis sie. Zo heeft Hoffa ook verscheidene andere mensen trachten om te kopen. Eens zei hij tegen een journalist: „Iedere man heeft z|jn pr|js. Wat is de jouwe?". Hoffa werd er in 1957 ook van be schuldigd, da, h|j telefoongesprekken van lagere functionarissen van z|jn vak bond liet afluisteren, met de bedoeling chantage tegen hen te plegen. De be wijzen waren echter niet sterk genoeg voor een veroordeling. Kennedy zegt in z|jn boek, dat Hoffa en diens medewerkers hem voortdurend deden denken aan de gangster-bende van Al Capom uit de jaren dertig. On der die medewerkers waren dan ook verscheidene lieden die gevangenis straffen achter de rug hadden voor roofovervallen en andere vormen van banditisme. Ook nu wemelt het in de Broederschap van Vrachtrijders nog van gangsters, die topfuncties bekleden in regionale afdelingen van de vakbond en in het nationale hoofdkwartier. Sommige leden van de Teamsters Union beweren, dat Hoffa dan mis schien corrupt is, maar dat hij toch maar goede arbeidsovereenkomsten weet te sluiten met de werkgevers van de vrachtrijders. Kennedy toont echter in zijn boek aan. dat Hofta herhaalde lijk geheime afspraken maakte met be paalde werkgevers ten koste van de teamsters. De vakbondsleider heeft bij verscheidene gelegenheden dubbel spel gespeeld, om zichzelf te verrijken en zijn macht te versterken. Kennedy geeft in zijn boek „The Enemy Within" het volgende sa menvattende oordeel over de Bond van Vrachtrijders: „De Teamsters Union is het mach tigste instituut in dit land als men de Amerikaanse regermg zelf buiten beschouwing laat. In verscheidene ge bieden rond grote steden hebben de teamsters alle transport in handen. Het is een teamster, die een vrouw voor een bevalling naar het ziekenhuis r|jdt. Hat is een teamster die aan het stuur van de lijkauto zit. Tussen ge boorte en begrafenis zijn het de team sters, die de vrachtauto's besturen, waarmee onze kleding en onze voeding vervoerd worden. Zij zorgen voor het transport van onze melk, ons vlees en onze kranten, en in de havens brengen zij de goederen naar en van de sche pen". „Letterlijk ligt uw leven het le ven van iedere persoon in de Vere nigde Staten in handen van Hoffa en z|jn teamsters" Kennedy schreef die woorden in I960, maar de situatie is sindsdien niet wezenlijk veranderd. Kennedy beweerde in zijn boek, dat in juli vorig jaar uitkwam: „Hoffa's dagen zijn geteld. Een zo corrupte man als Hoffa zal zich niet kunnen handha ven in een democratische maatschap pij"- We zijn nu precies een jaar verder, maar er z|jn nog geen aanwijzingen, dat Hoffa spoedig ten val zal komen. H. Br. Het eerste artikel over Hopa is ver- schenen in de krant van l juli. oefende op het gebruik van de gelden en §oeT en, die Rusland naar Spanje zona. in de praktijk kwam dat neer op een politieke terreur, die van Spanje ae eerste volksdemocratie in Europa heelt gemaakt. Door de Spaanse Bur geroorlog is zelfs het gehele apparaat "Y,a2, T,e Comintern in handen van de g.R.U. geraakt. de Spaanse Burgeroorlog z|jn aan beide zijden excessen begaan, die de hele wereld hebben geschokt. Tegenover de anti-clericale wreed heden van de republikeinen staat het nationalistische bombardement van Guernica. De militaire overwinning, die b ranco tenslotte behaalde, was tevens de overwinning van een totalitair stel sel. Velen in Europa, die zich toen met die overwinning hebben verzoend om dat zij, aanvankelijk ten onrechte, la ter terecht, slechts het alternatief van het communisme zagen, zijn in de loop der jaren teleurgesteld door de onver zoenlijke vastberadenheid, waarmee Franco het nood-regime van de Fa- lange heeft bestendigd. De materiële vooruitgang, die hij in Spanje heeft be werkstelligd, is reëel. Maar deze valt m het niet bij wat elders in Europa is gepresteerd. En het is zeker een on- voldoende rechtvaardiging voor het con sequente verzet, dat hij voert tegen al le democratiserende stromingen in Spanje. De overtuigde tegenstanders van Franco hebben nooit genoegen willen nemen met minder dan een volledige revanche. Ieder spoor van een verzach ting van Franco's bewind is hun on voldoende. Zij eisen de volstrekte ver- nedering van hem en van de maat schappelijke krachten in Spanje, die hebben nagelaten hem hun steun te onthouden. Ainenkaansë oelanysietUng voor Den Haag: mevr. H E. ae BoerOorthuis wijst haar logé op de vergaderzalen van de Tweede Kamer V.l.n.r. Heieen de Boer Kay Keeler, mevr. De Boer en Yvonne de Boer. ma hebben af te werken. Allereerst moet zij onze taal leren spreken, een opgave, die zij wel lastig maar niet te moeilijk vindt. Daarvoor heeft zij al een kleine opleiding gehad. In Amerika heeft de leraar Frans van haar high school, een Belg, haar de eerste beginselen van het Nederlands bijgebracht. Tijdens de tiendaagse overtocht Kreeg zij een uur les per dag en kortgeleden heeft zij een tien daagse cursus in een bungalowpark in Spier gekregen. Zij en haar „lotgeno ten"; „lotgenoten" omdat Kay niet de enige is, die naar Nederland is overgekomen: zij is met nog 65 jonge Amerikanen de oceaan overgesto ken. De American Field Service, die in de beide wereldoorlogen hielp bij het vervoeren van gewonden, is na 1945 Kay Keeler is een zeventienjarig Amerikaans meisje, dat een maand of acht geleden nog niet wist, dat „Holland" en „The Nether lands" twee namen waren voor ons land. Nu kan zij zich reeds enigs zins in onze taal uitdrukken en over een jaar zal zij wellicht meer van ons land hebben gezien dan menig Ne derlander. Zij is al twee maanden hier en zal een jaar blijven bij haar „pleegouders", de heer en mevrouw De Boer uit Rijswijk. In dit jaar zal zij een heel program- I III IIII 111 III IIII llll III II I! MIll 11 III II III IIII III III UI! lil II lllli Mill II en nieuw caravanterrein dat in het Friese watersportcentrum Grouw in gebruik is genomen, heeft men op bijzondere wijze van waterleiding voorzien. De n.v. In tercommunale waterleiding, gebied Leeuwarden, heeft namelijk een aan sluiting gemaakt via een plasticleiding door het ongeveer tweehonderd meter brede vaarwater De Grouw, de uit loper van het Pikmeer, waaraan het dorp grenst. Men heeft de leiding met verzwaringen tot op de bodem laten zakken. Het nieuwe caravanterrein zal waar schijnlijk slechts enkele jaren dienst doen, want er staan grootse plannen op stapel voor een uitgebreid recrea tiegebied, waarin het op een andere plaats geprojecteerd is. Dit recreatieplan omvat een opper vlakte van ca. twintig ha. De kos ten worden in totaal op twee miljoen gulden geraamd, waarbij de aankg van een zwembad nog buiten beschou wing is gelaten. Er zal o.a. een terrein komen met honderd zomerhuisjes en bungalows, kampeerterreinen voor resp. jongens, meisjes, en gezinnen, een strandbad met zwemgelegenheid en een uitbrei ding van de bestaande jachthaven tot plaats voor zeshonderd vaartuigen (thans tweehonderd). Hoe de toeristische aantrekkings kracht van Grouw hand over hand toeneemt, blijkt o.a. uit het aantal overnachtingen in de jeugdherberg al daar, dat in vijf jaar tijd van elfhon derd tot tienduizend is opgelopen. Uit het jaarverslag van de schooi artsendienst Nijkerk en omstre ken blijkt, dat sommige men sen er beslist zonderlinge metho den van genezing op nahouden. Zo kwam een kind 's morgens altijd bijzonder slaperig op school. De on derwijzer zocht tevergeefs naar de oor zaak. Eindelijk kwam hij er achter. Voordat het kind naar school ging kreeg het elke morgen een eitje met cognac. Ter aansterking een uitwisselingsprogramma be gonnen om de vriendschap met ande re volkeren te stimuleren. De activi teiten van de A.F.S. omvatten het verlenen van beurzen aan buitenlan ders voor een verblijf van een jaar op de Amerikaanse high schools en het organiseren van bezoeken van jonge Amerikanen aan het buiten land voor de tijd van twee, zes maan den of twaalf maanden. Kay is een vem de drie, die een jaar in ons land mogen blijven. Zij zal in de vierde klas van de H.B.S. (B) van het Huy- genslyceum in Voorburg worden ge plaatst en er zijn slechts enkele vak ken, waarvan zij ontheffing krijgt: uiteraard wordt haar het Nederlands niet zo zwaar aangerekend als haar medeleerlingen. Zij moet de resulta ten in Amerika overleggen omdat zij naar een „college" wil, waar zij voor medisch analysts wil gaan studeren. Zij heeft nog even de tijd voor zij aan de studie moet. Die tijd wordt goed benut. Zij heeft al veel meege maakt in de twee maanden, dat zij hier was. Een hoogtepunt was wei de ontmoeting met koningin Juliana, die zij in Diever heeft gezien. Er staat nog veel op haar programma, want zij moet na haar terugkeer in de Verenigde Staten familie, vrienden en schoolgenoten veel over Nederland kunnen vertellen. Tot nu toe is haar mening: „beautiful" en dat zal wel zo blijven, want ze heeft ov°r gebrek aan belangstelling niet te klagen. Er zijn al veel uitnodigingen binnengeko men voor bals en fuiven. Al "oor zij in Nederland aankwam werd er aan de dochters van de heer en mevrouw De Boer gevraagd of zij geen af spraakjes konden arrangeren. Als zij over een jaar teruggaat naar haar woonplaats Manti, Utah hoopt zij dat er één wens zal zijn vervuld, dat zij de opening van de Staten-Generaal op Prinsjesdag zal hebben meegemaakt. De officiële opening van het oes ter- en mosselseizoen in Yerseke zal dit jaar worden gevierd met optochten, ballonwedstrijden, een vlootschouw van 120 versierde serpen, vuurwerk en een havenspel. Dit spel, geschreven door de heer I.G. Kolkman, di een aantal vissersromans op zijn naam heeft staan, heeft de titel „Ne gentig jaar in nullen". Het is namelijk negentig jaar geleden, dat men de oestercultuur begon; de nullen hebben betrekking op de maat waarin men de grootte van de oesters uitdrukt Het havenspel, dat als decor een sterk vergrote reproduce van Jan Steens „Oestereetstertje" zal hebben, beeldt onder meer uit het sterke verzet tegen de cultuur in haar eerste jaren, de barre winter van 1890, waarin een groot deel van de cultuur werd vernie tigd en het rampjaar 1928, toen de slak .Watermuiltje" de cultuur be dreigde. De oude visser Pier van Joannes ver tolkt in het spel de gevoelens van de zich verzettende Zeeuwse vissers en voorts komen grote figuren nit Yerse- ke's oesterwereld als Pompe van Meer- dervoort en baron Groeninx van Zoe- len naar voren in het aan de haven uit te voeren openluchtspel. t v list mmtm Burgemeester H. M. Oldenhof van Ede heeft in Otterlo het tegel museum van de Arnhemse ar chitect G. Feenstra geopend. Achter zijn bungalow aan de Eiken- zoom neeft hij een houten gebouw laten plaatsen, waarin een collectie van circa 1500 Oudhollandse tegels uit de jaren 1600 tol ongeveer 1750 is bijeengebracht. Het gebouw is verdeel in twee af delingen. Via een kleine hal, waarvan de wanden (natuurlijk) met tegels zijn versierd, komt men in een ver trek, waar vooral de betegelde Oud hollandse schoorsteen opvalt. Hier be vindt zich ool% een gezellig zitje, waar de bezoekers zich kunnen verdiepen in enkele boeken over de tegelkunst. In de grote museumzaal, die zich hier achter bevindt treft men he, een voudige tegels met een simpel figuur tje bewerkt, maar ook tal van kunst zinnige xemplaren met afbeeldingen van ambachten of dieren met sym bolische figuren aan. Er is ook een groep tegels, waarop alle bijbelboeken van het oude en nieuwe testament zijn gesymboli seerd. De tegels zijn tegen de muren aangebracht of overzichtelijk in vitri nes uitgestald. Vermeldenswaard is ook het tableau van zestien pelgrim- tegels, afkomstig uit een Amsterdams herenhuis, waarin pelgrims indertijd onderdak vonden. Ook zijn er enkele voorbeelden van wat men „tegelrijm" zou kunnen noemen: twee tegels die geheel verschillen van formaat en kleur, maar op de millimeter nauw keurig hetzelfde motief vertonen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 juli Heden vindt in het Lagerhuis een debat plaats over s lands economie, welke laatste red tl geeft tot ernstige bezorgdheid. Het de bat vindt plaats op initiatief van de Labouroppositie en de kanselier van de schatkist zal vanavond het debat beslui ten namens de regering. De situatie is enigszins ongewoon, aangezien reeds be sloten was op initiatief van de regering om de volgende week een debat van twee dagen te houden over hetzelfde onderwerp. De verklaring is dat de on gerustheid in het land plotseling hevig is toegenomen en dat Labour van plan is de economische situatie te gebruiken voor een felle aanval op de regering. Dit laatste verklaaiwaarom heden ochtend de beide socialistische dagbla den, de Herald en de Mirror hun zwaar ste geschut richtten tegen de regering en vooral tegen Macmillan zelf. Ondanks het onderwerp van het debat van heden zal de kanselier van de schatkist niet van deze gelegenheid gebruik maken om mee te delen, welke maatregelen hij zal nemen om de economische crisis te bezweren. Deze zullen eerst worden aan gekondigd op dinsdag van de volgende week. De onzekerheid omtrent de aard en de omvang van de waarschijnlijk drastische maatregelen heeft geleid tot grote onzekerheid en luste loosheid op de Londense effectenbeurs en tot een plotselinge verhoging van de verkoop van auto's en duurzame verbruiksgoederen, zulks dank z\j de algemene verwachting dat de kanse lier van de schatkist de volgende week de koopbelasting en de accjjn- Zc. zal verhogen. De aanval welke de Daily Mirror heden richtte tegen Macmillan, is niet minder dan sensationeel en zelfs iet wat hysterisch. De voorpagina, omlijst (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAl TOGAl TOGAl TOGAl TOGAl TOGAl TOGAl met een vette, zwarte rand gelijkt op de aanplakbiljetten welke men ziet op de gevels van Engelse politiebureaus, biljetten welke, versierd met de foto van de gezochte, een beloning uitloven voor het opsporen en voorgeleiden van dieven of moordenaars. De vette kop luidt: „Beschuldigd", en de beschuldi ging aan het adres van Macmillan en zijn kabinet luidt. „Beschuldigd van nalatigheid in het beheer van Brittan- nië's bestaansbronnen. Beschuldigd van lafheid in de behandeling van het Britse volk Beschuldigd van zelfge noegzaamheid in hun beleid inzake Brit- tannië's belangen." Dit feest wordt voortgezet op beide middenpagina's. De Daily Herald ver plaatste hedenmorgen voor deze ge legenheid het hoofdartikel, dat nor maal verschijnt op de linker midden pagina, naar de voorpagina. Op ietwat minder schreeuwerige toon herhaalt dit blad de beschuldigingen van de Daily Mirror. Joegoslavië De Joegoslavische mi nister van buitenlandse zaken heeft de Albanese zaakgelastigde in Belgrado een nota aangeboden, waarin scherp wordt geprotesteerd tegen Albanese spionage in Joegoslavië. De Albanees weigerde echter de nota te accepteren. (UPI).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7