Rok bedekt de knie VERSIERING MET BONT EN MET LUSSEN Legendarische Cobb overleden SPURGEON hééft grote plannen met Ajax 28-jarige Brit trainde het Algerijnse elftal Jeugdruiters op door landelijk Enthousiasme over het verloop van de eerste dag trekkamp Brabant Friezen nemen fikse revanche op Holland VOORDAT FLORENCE BEGON... Xerxes terug in betaalde voetbal Aan dat gemartel Rennies nemen! Swift behoudt promotiekans Wereldrecord voor Nieuw-Zeeland De Vries en Bouw van Wijk gaan gelijk op in Vrijheidsklasse Wilde staking om zwarte lonen Oorzaak militair ongeluk op Aruba Grootste honkbalspeler aller tijden Sportflitsen Feyt neemt geen risico en blijft bij Willem II DUITSE ATLETES KLOPPEN AMERIKA Lange weg verliest eerste partij Om vertrek van goede spelers te voorkomen met brandend maagzuur moet U *n einde maken. Handbalmarathon Tourrenners moeten wachten op huldiging P.S.V.-stadion in Madurodam 4x1 mijl in 16.23.8 VOLOP SPANNING IN KAAGWEEK Prognoses voor courses te Duindigt In Almelo DINSDAG 18 JULI 1961 PAGINA 9 Willie White springt 6.41 m Studenten-schaaktitel Uitslagen waterpolo En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg,meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Rennies prompt. Makkelijk in te nemen tegen brandend maagzuur Motorcrosser na ongeval in race overleden ROMEINSE wintermode FLORENCE, 17 juli Zoals men weet is er in de Italiaanse modewereld een strijd aan de gang tus sen Rome en Florence, die beide een gedeeltelijk modecentrum zijn en aan het begin van een nieuw seizoen collecties laten zien. Nog steeds is het pleit niet volledig beslist ten gunste van Florence, waar de Florentijnse zowel als de Romeinse ontwerpers hun collecties plegen te toen in het Pitti paleis. Onze medewerkster in Rome heeft vóór zij naar Florence vertrok om er de toon aangevende Italiaanse couture te bezich tigen, het voorspel in Rome gezien, waarover zjj het volgende meldt. De kopers, die de Florentijnse de monstratie verkiezen boven de Ro meinse hebben ongelijk, want, ook al zijn vele Romeinse modehuizen naar Florence overgelopen, er blijven er voldoende over om ons een overzich telijk beeld te geven van de mode '61-'62. De deserterende Romeinse modehuizen hebben ongelijk omdat zij zich de niet geringe moeite op de hals halen van het verhuizen met hun hele collectie plus personeel naar Florence. Maar de grootste fout begaan de inkopers en journalisten, niét alleen omdat ze zich de schoon heid van Rome laten ontgaan maar deze keer had de gloednieuwe Ro meinse modeorganisatie met behulp van de Staat, de Toeristenbond en de Kamer van Koophandel voor een vorstelijke entourage gezorgd. Een permanent buffet in de tuin en vier ruime zalen waren ter be schikking gesteld van de pers en van de exposanten van stoffen en acces soirs. Iets nieuws voor een Italiaanse show (wat tot nu toe ontbrak zoals men het ook in Parijs niet kent) was het strijkje, dat evenals bij een groot diner de vertering bevordert. Zwaar was de kost, die wij hier te verteren kregen, overigens niet. Er werden geen verbluffende en moeilijk te aan vaarden nieuwe dingen getoond, maar er was voortgebouwd op de bekende principes: ceintuurloze en kraagloze japonnen, even gegeerde rokken (die nu gelukkig de knie bedekken), on getailleerde jasjes, mantels met ron de schouderlijn en klokkende mouw, hoeden, die nog steeds hoog zijn. In verband met het koude jaargetijde zullen zij kleiner en randloos worden. Elk modehuis brengt natuurlijk zijn eigen noot in dit gamma. Zo zagen wjj bii Balestra, een jonge ontwerper, het korte jasje van het complet een flink stuk openstaan om het daaronder ge dragen bontvest te laten zien. Eigenlijk een pseudovest,want het had korte mouwtjes en vormde het lijfje van de japon. Een variatie dus op het nu wel tot vervelens toe ge,dragen al te simpele jurkje. Balestra werkt evenals de mees te van zijn collegae veel met bont: een bontrand aan de zoom van een kazak- je, een bontrand langs het boleroachtige bovenstuk van een mantel, cols en, reusachtige moffen. Bij andere coutu riers zagen wij zelfs hele en halve mouwen van bont en een pelerientje, gevoerd met nertz, dus aan beide kan ten draagbaar. D„ Italiaanse draagt niet graag minder edele bontsoorten. Dat heeft zijn reden. De winters zijn hier niet zo koud, dat men zich huive rig in een bontjas hult. Bbnt, dus nertz, breitschwanz, chinchilla, ocelot heeft hier slechts ten doel de vrouw een ze> ker cachet te geven en haar sociale po sitie te accentueren. Voor een goedko pere halsafwerking zorgen de cols van gehaakte wollen lussen, waarvan ook kwasiknopen worden gemaakt. Men werkt veel met lussen versiering: in wol op mantels, in zijde op cocktail en zelfs op avondtoiletten. Men zoekt over het algemeen naar een meer aan het lichaam aan gepaste lijn. De japonnen volgen, zonder de vrouwelijke vormen te ac centueren, taille en heuplijn om even hoven de knie, bijna onzichtbaar, wij der te worden. Soms wordt deze ruim te verkregen door een nauwelijks Klokkende volant, door een handige cm van de schaar of alleen door platte plooien. De rok is f.^uvL'.? rt.ie meer, maar laat altijd De avnM beweging, maar tori! vP?nnen 2Ün weer lang, - illnkt men nog steeds op v nl wlachtenwijde of strakke J rok maakt de vrouw dermeslank maar (joet j^aar strom- pelen als een Chineesje op schrom- ATLANTA (Georgia, V.S.), 18 juli Op 74-jarige leeftijd is maandag in het ziekenhuis van Atlanta de grootste allround honkbalspeler aller tflflen, ly- rus Cobb, overleden. Cobb, die 24 j a ar lang in de Amerikaanse maJ°ï base ball league speelde, waarvan 22 J voor de Detroit Tigers, was houder van 90 honkbalrecords, waarvan er enneie ook nu nog op zijn naam staan. Hij debuteerde in 1905 voor Detroit en ging 22 jaar later over naar Pniiaaei- phia. Twaalf jaar lang behaalde hl] net hoogste slaggemiddelde in de Ame rican League en kwam geen enkel jaar beneden de 0.320. Zijn gemiddelde over de 23 jaar die hij speelde, bedraagt 0,368. Hij was bovendien een prima veldspeler en een uitstekend honkloper. Ddt de honkbalsport hem geen wind eieren heeft gelegd, blijkt wel uit het feit, dat bij zijn dood zijn vermogen op drie miljoen dollar werd geschat. De totale verdiensten van Cobb over de 24 jaar dat hij speelde bedroegen 604.000 dollar. Dankzij goed zakelijk be heer Cobb is ook een zakenman van formaat geweest zag de Amerikaan se ex-honkbalspeler kans om een ver mogen te vergaren, dat bij zijn dood ten minste drie miljoen dollar bedroeg. In een wegwedstrijd voor professio nals over 143 km. te Duffel is de Ne derlander Dekkers zevende geworden. De overwinning was voor de Belg Troon- beeckx. De Nederlander Theo Sijthoff is maan dagavond zesde geworden tijdens een wegwedstrijd te Zele over 125 km voor profs. pelvoetjes. De wijde rok vraagt nu eenmaal versiering en op paillettes en bloemborduursel is men uitgeke ken. De „deken"' van de Romeinse couturiers, Fontana had nog twee van deze exemplaren in haar collectie. .Het ijle chiffon ziet men, evenals het vorige seizoen, in alle collecties. Voor het cocktailbar in zwart met een lan ge nauwe nfbuw en applicaties van fluweel of satijn. De verschijning van vier mannequins in lange wit zijden avondmantels over dito japonnen, een hulde aan de elegance van Jacqueline Kennedy, lokte natuur lijk Amerikaans applaus uit. Wij za gen weer veel avondkleding van goud- brocaat, maar nu niet meer zo ver blindend als het vorig jaar, doch diep glanzend als het goud van antie ke mozaieken. Tussen de vele tra ditionele avondtoiletten viel sterk op een strenge tailleur met lange strak ke rok in Prins van Walesruit, waar onder een wit overhemdje met acht- tiende-eeuwse boord en kanten ja bot! Wie zal dit nu dragen? George Sand is allang dood. De kleuren voor de avond zijn rood, zwart wit, knalgroen en een enkele keer geel en pastelrose. In de morgen uren draagt men zoals steeds in het najaar vage herfsttinten; groengrijs mosgroen, beige, bruin en okertinten. Wij noteerden de algehele afwezigheid van marineblauw. Veel shetlandwol en weinig tweed. Al met al een show, die, ofschoon niet beantwoordend aan al te vermete le verwachtingen, ons het vertrouwen gaf, dat de Italiaanse mode heeft afge zien van imitaties van een recent of ver verleden, dat zij ook niet opnieuw grijpt naar robot en ruimte vormen, maar dat zij een eigen stijl, die van soepele vrouwelijkheid en charme heeft gevonden. Hiermee is het laatste woord echter nog niet gezegd. Parijs en Florence moeten nog hun stem laten horen. STINE PISANI Vrijheid van beweging aan de rok door kleine klok. Grote gehaakte knopen. Casa Valentino. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 18 juli Wie in het huisje van de nieuwe trainer van Ajax, Keith Spurgeon binnenkomt, ziet meteen bij een niet-Nederlands gezin te zijn be land. Het is er niet zo „akelig Pr°P®r zoals h\j het zelf noemt. Of hij die Hol landse netheid ziet als een te benijden deugd of als een kwaal is uit zijn woor den niet op te maken. Het doet er trou wens niet toe, want voor de rest vindt h\j Nederland een heerlijk land. Hij is nu twee maanden in ons land en voelt zich volmaakt tevreden. Van zijn nieu we club zegt hij: „Ajax heeft prach tig materiaal om mee te werken, vooral bij de juniores zitten rasvoetbal lers. Technisch is de jeugd hier trou wens verder gevorderd dan in Enge land. Het ontbreekt hen echter aan hard heid. Als trainer kan ik bij Ajax dan ook naar hartelust al mijn ervaring in de praktijk brengen." Wanneer men nu hoort dat Spurgeon niet ouder is dan 28 jaar dan valt over al die ervaring" misschien te rede twisten. Ondanks zijn jeugd is Spurgeon echter geen „groentje" meer in het vak. Op 21-jarige leeftijd behaalde hij name lijk heeds zijn licensie als trainer van de Engelse voetbalbond. Hij was daar mee Engelands jongste trainer. Voor die tijd speelde hij drieëneenhalf jaar als amateur in Tottenham Hotspur, de beroemde club uit zijn geboortestad Londen en was daarna sportinstructeur in het leger. Spurgeon heeft nooit ge speeld als prof. Eqn onwillig „knietje" belette hem dat, zelfs een meniscus operatie kon daar niets aan veranderen. Uit arrenmoede werd Spurgeon toen maar trainer. De nonleague-club Mar gate was de eerste die van zijn diensten gebruik maakte. Spurgeon maakte snel furore, verwierf zich faam in het bui tenland en werd in 1957 de trainer van het Algerijnse voetbalelftal. Toen Ajax dit jaar bij de Engelse voetbalbond voor een trainer aanklopte, wees men de Amsterdamse club op de kwaliteiten van Spurgeon. Een contract werd niet ge sloten. „Ik wist niets van Nederland en Ajax en voelde er dan ook niets voor om mezelf te binden", zei Spur geon. „Wanneer ze me nu echter een contract zouden aanbieden zou ik geen moment aarzelen". Spurgeon is een vriendelijk en intel ligent man. Dat blijkt ook als hij spreekt over het Nederlandse voet bal. Hij praat graag en aarzelt niet om zijn bewondering te uiten. Ook niet zijn verwondering. In de korte 'lid dat hij in ons land is heeft hij zijn ogen goed de kost gegeven. „Het Ne derlandse voetbal is niet slecht, maar door het enorme aantal betalende clubs zijn de goede voetballers teveel ver spreid en moeten daardoor te vaak spelen met en tegen de slechte spe lers. Dat remt de ontwikkeling van het spelpeil. De enige kans op verbetering zie ik in volledig betaald voetbal. Ik geloof ook dat het professionalisme niet lang op zich zal laten wachten. Onder de druk van het publiek of de clubs of de KNVB zelf, zal het binnen enkele jaren wel een feit zijn." Bewondering heeft Spurgeon ook voor de opbouw van de clubs. „In Neder land komen de jongens meteen bij een voëtbalchib, in tegenstelling tot Enge land waar zij eerst op school voetballen en daarna pas in een club gaan spelen. Bn de clubs ontvangen zq een betere traininir en dat zal dan ook wel de redTNifn, waarom de Nederlandse jeugd technisch vaak beter speelt dan de Engelse. Het eerste jumorenelftal an Ajax neem ik in ieder geval onder mp hoede, ik wil er iets moois van maken. Er zullen er velen zijndie zich af vragen of Spurgeon de succesvolle ma nier van trainen van Vic Buckingham zal voortzetten. „Natuurlek zal mijn training niet precies dezelfde zij» als die van Vic. Zij zal dat niet kunnen zijn, omdat elke trainer over die materie zjjn eigen opvattingen heeft. Mijn trai ningen zullen wel zwaar zjjn maar niet te lang en niet te talrijk. De spelers mogen het plezier in het spel niet ver liezen. Heel mijn werk zal er verder op gericht zijn om de ploeg tot presta ties te inspireren de naam van Ajax waardig." Het lijkt ons dat Ajax met Spurgeon een verstandige greep heeft gedaan. (Van onze sportcorrespondent) TILBURG, 17 juli Chris Feyt, de doelman van Willem II, die op eigen verzoek op de transferlijst werd ge plaatst heeft dit verzoek ingetrokken. Feyt blijft in Tilburg en bij Willem II. Feyt, die een goede baan heeft in Til burg, verkoos maatschappelijke zeker heid boven een nieuwe voetbalcarrière elders met een min of meer onzekere maatschappelijke toekomst. KARLSRUHE, 18 juli West-Duits- land heeft de dames-atletiekwedstrijd tegen de Ver. Staten, die maandag avond voor bijna 20.000 toeschouwers in het Wildpark stadion werd gehouden, met 66 tegen 38 punten gewonnen. De Westduitse atletes dankten de zege voor namelijk aan de dubbele overwinningen op de 80 meter horden, de 800 meter, het kogelstoten, het hoogspringen en het speerwerpen. Voor de enige prestatie van formaat tijdens deze wedstrijd die bij koud weer werd verwerkt, zorgde de Amerikaan se verspringster Willie White. Zij'bena derde met een sprong van 6.41 meter het wereldrecord van de Russische Ta- tyana Schelkanova tot op 7 cm. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter: 1. Wilma Rudolph (VS) 11,5 sec., 2. Willie White (VS) 11,7 sec. 80 m. horden: 1 Ingrid Sdhlundt (W. Did) 10,9 sec. 2. Erika Fisch (W.D.) 11,1 sec. Discuswerpen: 1. Kriemhild Hausman (W.D.) 50,64 m. 2. Sharon Shepher (V.S.) 45.67 m. Kogelstoten: 1. Sigrun Grabert (W.D.) 15,11 m.; 2. Mariene Klein )W.D.) 14,50 m. Verspringen: 1. Willie White (VS) 6,41 m. (nw. Amer. record). 2. Helga Hoffman (W.D.) 6.08 m. Hoogspringen :1. Ingrid Becker (W.D.) 1.65 m. 2. Rita Kortum (W.D.) 1,65 m. Speerwerpen: 1. Anneliese Gerhards (W.D) 52,77 m. 2. Erika Stroessen- reuter (W.D.) 52,03 m.; 4 x 100 m. esta fette: 1. West-Duitsland in 45,8 sec. De ploeg van de Verenigde .staten werd gediskwalificeerd wegens een fou tieve wissel. HELSINKI, 18 juli Op de eerste dag van het toernooi om de wereld schaaktitel voor studenten kwam de Ne derlandse ploeg tegen Zweden uit. Het resultaat was een remise: I'/j-IVj, plus een afgebroken partij. De gedetailleerde uitslag luidt: Lan- geweg-Lindeloef 0-1, Roessel-Westman Vs—Vs, Jongsma-Soederborg afgebr., Kuy- pers-Eriksson 1-0. De verdere uitslagen van deze eerste dag luiden: Mongolië-Bulgarije 1-2 (plus 1 afgebr. partij)Ilongarije-V.S. 1-1 (plus 2 afgebr. partijen), Denemarken- Tsjechoslowakije 1-2 (plus 1 afgebr. par tij), Tunesië-Groot-Brittannië 0-3 (plus 1 afgebr. partij), Rusland-Finland 3-0 (plus afgebr. partij). DEN HAAG, 18 juli De uitslagen van de waterpolo-wedstrijden, die maan dagavond zijn gespeeld voor de zomer competitie van de K.N.Z.B. luiden: Dames: hoofdklasse: H.Z.C. - 't Gooi 3-5. Heren: hoofdklasse: ZIAN - G.Z.C. 3-3. Eerste klasse "A: De Meeuwen - S.V.H. 5-5. Door deze uitslag werd Nep- tunus (Arnhem) kampioen. Eerste Mas se B: Neptunus (Amersfoort) - P.S.V. 3-4. (Van onze Rotterdamse sportredactie) ROTTERDAM, 18 juli Na ampele bespreking in het clubgebouw van Xerxes, de club die zaterdagavond in Treebeek de landstitel bij de amateurs veroverde, heeft het bestuur van de Rotterdamse ploeg besloten om bij de K.N.V.B. een verzoek in te dienen om toegelaten te worden tot het betaalde voetbal. Voordat het bestuur deze beslissing nam, is er gesproken met enkele spe lers van het eerste elftal, waarna ach ter gesloten deuren werd vergaderd. Tijdens de receptie zaterdagavond had de aanvoerder Jan Middeldorp reeds te kennen gegeven, dat het eerste elf tal in het betaalde voetbal wilde spelen. Voorzitter H. Keven vertelde ons gis teravond desgevraagd, dat bij het be stuur reeds bekend was, dat verschei dene semiprofclubs belangstelling had den getoond voor enkele goede spelers. Als de landskampioen niet zou over gaan tot het betaalde voetbal, zou dit ongetwijfeld tot een uittocht van spe lers hebben geleid. De heer Keven ver telde ons voorts, dat mits de K.N.V.B. het verzoek inwilligt, geen enkele spe ler op de transferlijst wordt geplaatst. „Mochten spelers overgaan naar een andere vereniging, dan beschikt Xerxes over een goede reserve van jeugdige krachten", zo verzekerde ons de voor zitter van de Rotterdamse vereniging. (Advertentie) AMSTERDAM, 17 juli De „mara thon" om een plaats in de hoofdklasse heren van het Nederlands Handbalver- bond is afgelopen weekeinde voortgezet met de ontmoeting tussen Animo en Swift. Hadden de Helmonders zoals bekend deze wedstrijd slechts gelijk gespeeld dan zou ESCA de gelukkige zijn geworden. Swift wenste zijn aan spraken op een eventueel beslissingsduel met ESCA echter niet te laten varen, want het zegevierde met 8-16. Zoals de cijfers reeds aantonen ver diende de kampioen van Zuid A de overwinning ten volle. Behoudens korte periodes gaven zij duidelijk de toon aan, waardoor de eerste helft al werd afgesloten met een voorsprong van 4-10. Het moet normaal gesproken uit gesloten worden geacht dat Rapiditas en Jahn II eveneens reeds lang kans loos Swift alsnog minstens een gelijk spel kunnen afdwingen. Daarvoor lijken die teams beslist te zwak. En zo sleept deze competitie zich moeizaam voort.. A.s. zondag staat Rapiditas-Swift op het programma. De stand: ESCA 5 8 Animo 5 8 Tonido 5 7 Rapiditas 4 2 Swift 3 4 Jahn n 4 2 AMSTERDAM, 18 juli In verband met het slechte weer hebben de orga nisatoren besloten de wielerwedstrij den, die gisteravond in het Olympisch stadion te Amsterdam zouden worden gehouden, uit te stellen tot woensdag avond a.s. Ook de huldiging van de Ne derlandse ploegen, die hebben deelge nomen aan de Ronde van Frankrijk en de Ronde van de Toekomst is tot woens dagavond uitgesteld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 juli Jonkheer H. A. C. van Riemsdijk, hoofddirec teur van Philips Nederland n.v. heeft gisteren een copie van het stadion van P.S.V. overgedragen aan de miniatuur stad Madurodam. In zijn toespraak wees hij op het feit, dat Madurodam de eerste miniatuurstad is, die een licht stadion in bezit krijgt, terwijl Den Haag de eerste plaats is waar destijds voor het eerst bij kunstlicht werd gespeeld. Mevrouw Glastra van Loon-Boon heet te de vele genodigden, in het bijzonder de heer en mevrouw Maduro hartelijk welkom. Zij bracht in herinnering hoe Madurodam tot stand was gekomen, ter herinnering aan de zoon van het echtpaar Maduro. De heer Van Riemsdijk droeg het stadion over door het ontsteken van de vier menshoge lichtmasten. Op het veld van het stadion werd de wedstrijd Madurodamboys tegen P.S.V. „ge speeld" in miniatuur en in verbeelding. DUBLIN, 18 juli Tijdens de inter nationale atletiekwedstrijden alhier heeft een team uit Nieuw-Zeeland het wereldrecord op de 4 x 1 mijl estafette verbeterd. De Nieuwzeelanders Gary Philpott, Murray Halberg, Barry Ma- gee en Peter Snell lieten 16 min. 23,8 sec. noteren. Het oude record stond met 16.25.2 op naam van een Hongaarse estafetteploeg, die het in 1959 te Boedapest vestigde. Ook het Engelse viertal Taylor, An derson, Simpson en Hall, dat op de tweede plaats eindigde, bleef met een tjjd van 16.24.8 onder het oude record. Die tijd betekent uiteraard een nieuw Europees record. VINCENZA, 18 juli De Oostenrijk se motorcrosser Anton Thurner is gis teren in het ziekenhuis van de Italiaan se stad Vincenza aan de verwondingen, die hij zondag bij een ongeluk tijdens een wedstrijd op de renbaan van Lom- ga bad opgelopen, bezweken. De 23-jarige Thurner kwam in een bocht ten -'al en werd vervolgens door een andere renner aangereden. Hoewel hij onmiddellijk naar een hospitaal werd gebracht kon medische hulp niet meer baten. de étappe Is opgewekt, zodat met en thousiasme aan de tweede helft van de eerste dag van het Jeugdruiter Trek kamp door Brabant weril begonnen. Tot september zal de ruiterstoet, die doet denken aan de trekkerstijden van weleer in Zuid-Afrika, vele jongeren door de ongerepte natuur voeren. (Van onze zeilmedewerker) WARMOND, 17 juli Een mooie re vanche van de Friezen heeft op de der de Kaagdag de spanning in een belang rijk onderdeel van het wedstrijdpro gramma doen terugkeren. Ondanks een overwinning van Hofland waar geen speld tussen was te krijgen, hebben Al- berda en de zijnen hun puntental name lijk aanzienlijk dichter bij dat van de Kaagzeilers weten te brengen, dank zij het bezetten van de eerstvolgende drie plaatsen direct achter Hofland. Hof land startte wederom uitstekend maar hield het massale veld Regenbogen niettemin tot bjj de C-boeien op het Zweiland dicht achter zijr spiegel. Een stuurboordslag leverde hem daarna enig voordeel op Ooms, die het over bak boord probeerde. In het Norremeer lag de „Beneven- tum" van Hofland al volkomen los van de rest maar achter hem was Bakker van de tweede plaats verdrongen niet alleen door Ooms maar ook door Alber- da, terwijl Van der Zee als derde Fries eveneens goede kansen had om zich te verbeteren. Op de Dieperpoel bleek Bakker nog verder te zjjn terug gedron gen. Ook Ooms ontbrak hier bij de eer ste vier maar in zjjn plaats kwam nu De Wilde de Friese posities versterken. Van der Zee verspeelde op het Norre meer tijd door het verkeerd ronden van de F-boei, maar door zijn teamgenoten daarop gewezen herstelde hij zich. Met Hofland als onbereikbare eerste liep de rest van het veld in deze volgorde langs het finishschip: Alberda, Ooms, Van der Zee, Bakker (Holand), De Wilde, Tol (Holland), Sieverts (Hol land), mr. v. d. Werf en Gebuis (Hol land), zodat de Friezen met 31 tegen 24,1 punten de zege behaalden. In de totaal stand leidt Holland echter met 60,2 tegen 50. Ook in de persoonlijke race, later op de dag, lag het zwaartepunt aan Friese zijde. Een bijzonder mooie start leverde Ooms onmiddellijk voor deel, dat scherp door hem werd uitge buit en een verdiende zege opleverde. Hofland, die bij de ingang van het kruisrak naar het Norremeer op de tweede plaats lag, moest deze in de laatste ronde afstaan aan Alberda, die vanuit de middenmoot eerst naar de vijfde en in de laatste ronde zelfs naar de eervolle plaats van runner- up achter Ooms opklom. Bakker werd derde, Hofland vierde. Heike Blok herstelde zich van zjjn min of meer ongelukkige zondag en behaal de de zege in de F.D., die niemand van zijn concurrenten ook maar een ogen blik heeft kunnen bedreigen. Imhoff werd opnieuw tweede. J. R. de Vries en Bouw van Wijk gaan met gelijke kansen de derde wed strijddag in, daar dit maal De Vries als eerste der 28 Vrijheidszeilers eindigde en Van Wijk als derde. Ook de gebroe ders Korswagen en L. van Tienhoven wisselden hun tweede, respectievelijk vierde plaats van zondag onderling uit, (Van onze verslaggever) GIERSBERGEN18 juli De deel nemers aan het eerste Jeugdruiter Trekkamp door Brabant hebben giste ren intens genoten van het prachtige natuurschoon rondom het door de toe risten nog vrijwel niet ontdekte plaats je Giersbergen. Rond een aflopende as faltweg liggen enkele zanderige paad jes, waarlangs oude hoeven, met wel haast bouwvallige muren, als door een kinderhand verstrooid, in de zon blar kerden, Giersbergen telt negen boerde rijen (de muren krom getrokken door de tijd, de daken, waarop het mosvuile riet ligt te ademen, even doorgezakt) die evenzoveel gezinnen herbergen. Met verwondering hebben de inwo ners gekeken naar de fiere tred van slanke paardebenen; naar de moei zaam voortgesleepte „oude huifkar" volgeladen met proviand voor mens en dier en naar de berijders, vier jon gens en zes meisjes, gestoken in fleuri ge kledij. Naast de kromming van een ruiterpad stopte de trekkerskaravaan voor de „uitspanning" De Drie Lin den, een café - compleet met juke-box en gokapparaat waarvoor drie eeu wenoude linden hun statige bladerkro nen omhoog staken. Leider van het Jeugdruiter Trekkamp is de heer C. H. van Gelder, die omringd door de jeugdige amazones en ruiters, bp de dorpspomp van het slapende Giersbergen aanwijzingen gaf voor de verzorging van de paarden. Een ge plaagd man moet de heer H. Maas zijn. Hij is de directeur-technique van de trekkers. Bij hem vraagt iedereen raad over de behandeling van het edele dier. Links en rechts vliegen zijn staalhar de ogen, niets ontgaat hem, zodat na een kwartier van ingespannen arbeid eindelijk rust kan weerkeren bij de „uitspanning" waar de hongerigen al bezig zijn zelf eten klaar te maken. Dit maakt n.l. de tocht voor de jonge lui zo aantrekkelijk. Zij kunnen, op zich is dit in Nederland al een unieke ge beurtenis, één week dagelijks vele uren op hun geliefde paard rijden, maar te- 14 njntViTAlf K/v/1 miirvzvn Wüt eerst de paarden verzorging hebben ge noten. Maar de jongelui doen het met plezier. Aan de heer Van Gelder de taak om dit plezier in eigen werk aan trekkelijk te houden. De rustuurtjes 's avonds, wanneer er een onderkomen voor de nacht is gevonden bij een gast vrije boer, die zijn schuur of hooischelp daartoe beschikbaar stelt, worden door gebracht met sport en spel. De mooiste plekjes, reeds na een grondige inspectie door de organisato ren, de heren Van Gelder en Kleinjan, opgezocht, staan op het programma van de trektocht. Van de startplaats Cromvoirt gaan de amazones en rui ters naar Loon op Zand, Gravenmoer, Oosterhout, Rijen, Gilse, Alphen, Til burg, Berkel en Helvoirt. Dit gebied is rijk aan prachtige ver gezichten, waarvan de deelnemers zo verzekerde ons de pikeur H. Maas met volle teugen kunnen genieten. De stemming na de eerste vermoeien- zodat in deze klasse nog veel mogelijk is. Opnieuw ging in de Vaurienklase de zege naar België. Wittoeck won, maar de Nederlander Hensel bezette nu de tweede plaats en Swart opnieuw de dér- de. Bijzonder fel, feller dan ooit wel licht kan de strijd der Valken worden, nu Hoppe als eerste, en Rolf von den Baumen als tweede finishte, waarmede zjj hetzelfde aantal punten ver voor de rest van het veld de leiding hebben. Stuivertje wisselen deden ook Bier en Klomp in de Drakenklasse, waar zij beiden met een zege en een derde plaats hoge ogen gooien voor de hoofdprijs. De overige uitslagen luiden: Pampus- klasse: 1. Mr. D. van Eek; 2. G. Pauli. Vrijbuiterklasse: 1. Ph. van Doom; 2. C. Kruvsse. Sharpies: 1. A. Borra; 2. W. Guldemond. Streepklasse1. A. End stra; 2. B. Ooms. Finnjollen: 1. Th. van Weel; 2. Koos de Jong. Olympia- jollen: 1. N. Keyzer; 2. C. Visser. Fly ing Junior. l.A Dudok van Heel; 2. Ed Swart. Stems: 1. F Loozer: 2. W. Fran ke. 12-Voetsjollen: 1. L. Hommels; 2. F. Speckmann. Jeugdklasse: 1. O. Zweep; 2. W. Klomp. Teamwedstrijd Curagao-De Kaag: 11,1-10 (Totaal nu: 22,2-20) (Van onze paardesportm edewerker) WASSENAAR, 18 juli Voor de woensdagmiddag op Duindigt te houden courses luiden onze prognoses: Hallegheny-prijs (1300 m.): Ageeth Hollandia, Astra T„ Avondvogel S. Hannekeprijs (2040 m.): Zora W., Yolige Miss. Delomus K. Quickoprijs ren (1350 m.): Petina, Sandy, Country Girl. Harry Guy-prijs (2020 m.): Young Faune, Yellow Rose, Y. Y. Hanover. Hanover Berthaprijs (leerlingen 2000 m.): Ijsvogel S., Xelinotte, Wish you were here. Pharisprijs (ren amateurs 1800 m.): Agram, Maelstrom, Heraut. Harvest Leeprjjs (2100 m.): Uranie, Untrepid, Vaja Con Dios. Cillasprijs ren (2000 m.): Parnas sian, Turmwacht, Escurial. Hermina Scottprijs (2100 m.): Vice B.S., Uranus, Vitalis. ALMELO, 18 juli Bij de Leeuwar der textielmaatschappij nv alhier is gis teren een wilde staking uitgebroken, waarbij ongeveer dertig mannelijke werknemers zijn betrokken. Het betreft het personeel van de snijzaal. De sta kers zijn ontevreden over het feit, dat volgens hen in andere Almelose con fectiebedrijven hogere lonen zouden wor den betaald. Dergelijke lonen wensen zij ook, al zou dit niet in overeenstemming zijn met de richtlijnen van het College van Rijksbemiddelaars. De directie van de Leeuwarder textielmaatschappij staat op het standpunt, dat geen zwarte io nen worden betaald. WILLEMSTAD, 18 juli Over de mortierontploffing die 11 juli op Aruba een aantal slachtoffers heeft geëist, heeft de commandant zeemacht Neder landse Antillen o.m. meegedeeld, dat eenheden van de marinierskazeme Sa- vaneta gevechtsschietoefeningen met scherpe munitie hielden. Als laatste oefe ning van de dag werd door een mor- tiergroep met een 81 mm mortier, vuur- steun verleend aan een infanterie-pelo- ton, dat zich ter weerszijde van de mor tierstelling ter verdediging had inge richt. Toen na de vierde vuuropening door de mortier een serie van drie bri- santgranaten moest worden gevuurd, werd vermoedelijk door een te hoog laadtempo de tweede granaat boven de mortierloop gebracht voordat de eerste granaat de loop verlaten had. Het ge volg was dat beide granaten ter hoogte van de monding botsten en explodeer den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9