Nederlanders verrichten bij Engelse kust riskant karwei Atoomcentrale gekoeld met het water van de Noordzee Internationale pianisten- week in Bentveld Anton Ebben niet zonder geluk kampioen springen Visser winnaar van de Ronde van Beverwijk Enige duizenden toeschouwers L PAUL VLAANDEREN Het Q 40 mysterie VOORZICHTIG „SPEL" MET REUZECAISSON Jonge Belg geeft demonstratie van zijn briljant kunnen Quadros ontvangt groep Russen Italiaans brons in Rijksmuseum KATANGA dreigt met Sovjet-hulp Maathuis wint springconcours Mb en puissance springconcours Wereld-muziek festival 1962 Motie-Van Doorn niet uitgevoerd VOLLE KERKEN IN BERLIJN Weinig interesse voor Tourploeg Voor ruim een ton aan malversaties Voetganger nog niet „veilig" op zebrapaden Beeldhouwwerken uit de Renaissance Wegens falen van de vrije wereld Mfiir al lïiiii Jubileum Concertgebouworkest naar Wenen Kwestie spijtoptanten Evangelische kerk houdt kerkdag DEN HAAG Administrateur door politie aangehouden DONDERDAG 20 JULI 1961 PAGINA 2 (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 19 juli Als de machtige zeegod Neptunus en de Heer der Winden Aeolus mee werken, zal dinsdagmorgen half tien de bel luiden voor de eerste ronde van een zwaar en riskant karwei, waarin de mannen van L. Smits internationale sleepdienst en W. A. van der Taks Bergings bedrijf n.v. optreden als hoofdper sonen. Uit de stille vissershaven Folkestone aan Engelands zuid oostkust, recht tegenover de barre stranden van Bretagne, zal dan een gigantische caisson zee kiezen om de volgende dag alweer: als het weer meewerkt te worden afgezonken bij Dungeness, aan een der drukst bevaren zeeroutes van de wereld. Zeer kleine speling ELIZABETHSTAD, 20 juli (Rtr., A.N.P.) De Katangaanse minis ter van binnenlandse zaken, Moe- nongo, heeft vandaag een pers conferentie gehouden, waarop hij onder meer gezegd heeft dat „als de toekomst van ons land het vereist, wij en onze Congolese broeders de hulp van de Sovjet- Unie zullen inroepen". Moenongo, die sprak uit naam van de rege ring, (Tsjombe is ziek), zei: „Aan gezien de Verenigde Naties en de vrije wereld geen goede oplossing voor de Congolese crisis kunnen of willen vinden, zullen wij over wegen deze stap te nemen". -H- «iRI mmmms K E' Huldiging in A msterdam Maandag wielerwed strijd Nederland Zwitserland C pennant De Engelsen bouwen aan de kust van Dungeness een gigantische electriciteits- centrale, aangedreven door atoom kracht, een miljoenen ponden verslin dend werk, dat echter een groot deel van Zuid-Engeland van stroom zal voorzien. De Engelsen bouwen een reeks van deze krachtstations en de Ne derlandse zeeslepers en bergingsexperts mogen een klein, maar indrukwekkend steentje daaraan bijdragen. Voor de koeling van de apparatuur, waarin zeer hoge temperaturen optre den, gebruikt men zeewater. De Engel sen zijn al druk bezig onder de zeebo dem door van de kust af een manshoge tunnel te boren,» die zal dienen als wa- teraanvoerbuis. Op 360 meter uit de kust wordt een inlaat gebouwd en het ge raamte van deze inlaat wordt op de bo dem afgezonken door de combinatie Smit-Van der Tak. Inde haven van Folkestone is dit geraamte inmiddels gereed gekomen. De totale hoogte bedraagt 41,15 meter en de breedte is bijna dertig meter. Op 21 meter hoogte is een platform ge bouwd voor takels en winches; op een kraan bevindt zich een kleine kooi voor de man die het werk op 31 meter hoog te zal leiden. De diepgang van de caisson bedraagt iets meer dan drie meter. Bij vloed echter staat er in de haven nauwelijks een halve meter water meer. Het ge vaarte wordt dan ook met kabels en winches naar buiten gebracht, precies door de havenmond heen, waarbij aan elke zjjde van de caisson 85 cm afstand is tot de pierhoofden. Precies voor de haven neemt een havensleepboot de sleep over, in dieper water een zeesle per. Men denkt voor deze operatie een uur nodig te hebben. Slechts bij spring tij en enkele dagen er voor e er na kan men het caisson de haven uitslepen. Bij Dungeness, dertien mijl zuidelij ker, wordt het gevaarte onmiddellijk in vier kabels gezet, ruwweg op de plaats, waar het zal worden afgezonken. Men wil dan -ustig afwachten, tot het tij na genoeg stil is normaal loopt er een drie-mijls-stroom en dan wordt de caisson door middel van kabels en win ches, waarvan er twee op de wal staan en twee naar op de meter nauwkeurig uitgeworpen 4%tons ankers leiden, op de juiste plaats gemanoeuvreerd Het geraamte van beton en stalen buizen mag met een speling van nau welijks drie meter worden geplaatst en in de rotatie mag slechts een af wijking van vijftien graden voorkomen. In de caisson zijn verticaal buizen opgesteld waarin zich palen bevin den; bij het afzinken schieten de pa len uit de buizen in de bodem. Aan BENTVELD, 19 juli De internatio nale studieweek voor pianisten in het Woodbrookershuis van het „Internatio naal Toonkunstenaarscentrum Eduard van Beinum" blijkt voor de jonge deelne mers twee uit België, een uit Enge land, een uit Duitsland en vijf uit Ne derland een kostelijke gelegenheid om elkaar en eikaars opvattingen en repertoire te leren kennen en een vol strekt unieke ervaring. Er wordt ,,les gegeven" door Hans Henkemans en Eduardo del Pueyo; dat betekent dat zij luisteren, aanmoedigen en aanwij zingen geven. Hoofdzaak is dat de jon ge musici naar elkaar leren luisteren en ook leren optreden. Want zij moeten voortdurend zelf laten horen wat zij kunnen. Vanavond werd er Spaanse muziek ge maakt. Eduardo del Pueyo, zelf leraar aan het Brusselse conservatorium, stel de twee van zijn begaafdste leerlingen aan de vergadering voor: de twintig jarige André de Groote en de dertien ja rige Jean Claude van den Eijnde. Mu ziek van De Falla was aan de orde. Del Pueyo gaf een korte inleiding; hh ver telde over de bescheidenheid en fijnge voeligheid van de componist, die nooit zijn werk aan anderen liet zien voor het klaar was, die dikwijls zijn arbeid met gebed begon, die een diep verant woordelijkheidsgevoel had als vertegen woordiger van de Spaanse kunst. Toen werd „Noches en las jardines de Espa- na" op het klavier gezet, waarvan Sa- mazeuilh een zeshandige pianobewer king heeft geschreven. Men kon het unieke evenement be leven, dat Henkemans en Del Pueyo samen op één piano de orkestpartij uitvoerden en Van den Eijnde op de BRASILIA, 20 juli (UPI) President Janio Quadros van Brazilië heeft gis teren een Russische vriendschapsdele gatie met veel vertoon van vriendelijk heid ontvangen. De Russen ontvingen allen een onderscheiding uit handen van het staatshoofd. Quadros aanvaardde een uitnodiging om naar Moskou te ko men. Een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. Naar verluidt heeft Quadros gezegd dat hij nog vóór oktober de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie wil herstellen. In 1947 werden de betrek kingen tussen beide staten verbroken. AMSTERDAM20 juli In het na- Jaar zal in het Rijksmuseum^ een grote, tentoonstelling gehouden wórden van Italiaans bronzen beeldhouwwerk uit de Renaissance. De expositie komt tot stand door samenwerking met de Ita liaanse regering en met de Arts Coun cil of Great Britain. Behalve uit Italië, Engeland en Ne derland komen er ook inzendingen uit Frankrijk en Oostenrijk. Er zullen wer ken te zien zijn van de belangrijkste Italiaanse beeldhouwers uit de vijftien de en zestiende eeuw, Donatello, Pol- laiuolo, Antico, Riccio, Sansovino, Gi- ambologna. Een tentoonstelling van bronzen van deze betekenis is tot dus ver p.og nimmer gehouden. De verzameling zal eerst te zien zijn in het Victoria and Albert Museum te Londen. In Nederland is zij georgani seerd ter gelegenheid van het tien-ja rig bestaan van het Nederlands-Italiaans cultureel akkoord. vleugel tegenspel gaf. Ook André de Groote speelde een deel daarvan..Met een overvloed van rijke pianistiek (waar de goede bewerking aanleiding toe gaf) en een vuur en hartstocht, die oversloegen op de luisteraars, werd het prachtige stuk uitgevoerd door de drie kunstenaars, waarvan ieder op zijn wijze aan het briljante resultaat bijdroeg. Dat er in de hitte van het spel in hemdsmouwen ge speeld werd en dat bi) lyrische pas sages de Spanjaard de arm om de schouder van de Nederlander sloeg, kon slechts de intensiteit van het mu zikale gebeuren verhogen. Het moest allemaal gebisseerd worden. In deze week zal Hans De rek- sen nog optreden. En het slotconcert is zaterdagmiddag in de „Rustende Ja ger" te Bergen; daarbij M-l o.a. Jean Claude van den Eijnde het Eerste pia noconcert van Beethoven spelen met het Kunstmaan dorkest onder leiding van Anton Kersjes. v.E. kabels en winches staan de mannen van Van der Tak, die experts zijn op dit gebied. De grootste vijand bij dit karwei is het weer. Een windkracht van twee tot drie is het toelaatbare maximum en de golfslag mag zeker niet te hoog oplo pen. Het gevaarte wordt drijvend ge houden door 28 kleine tanks, die zich onder water bevinden en vier grote drijftanks, die gedeeltelijk boven water uitsteken. Na het afzinken van het cais son worden de tanks verwijderd en te ruggebracht naar Folkestone. De leiding van de operaties berust bij de bedrijfsdirecteur van Smit, d® heer A. Vink, die drie jaar geleden bij Alberthaw een soortgelijk riskant kar wei met succes uitvoerde. Naast de bei de slepers spelen twee bergingsboten mee in dit gigantische spel, waarin on geveer vijftig Nederlanders een niet te benijden rol hebben. De scheepvaart, die dicht onder Dungeness langs vaart, zal toexchouwer zijn. Hij deelde mee dat Katanga „zo spoe dig mogelijk" een delegatie naar Stan- leystad wil zenden voor besprekingen met Antoine Gizenga. de leider van het Loemoembistische regiem aldaar, dat zoals bekend ook Sovjet-steun geniet en Katanga van kolonialistische sympathieën pleegt te betichten. Met deze en nog vele andere fraaie sprongen wist Anton Ebben gisteren het Nederlands kampioenschap sprin- gen in de wacht te slepen. BEVERWIJK, 20 juli D« ronde van Beverwijk die woensdag in het sport park Adrichem werd verreden is een overwinning gewonnen voor Coen Visser uit Santpoort die de ge hele wedstrijd in de kopgroep heeft geredenmaar in de laatste ron den zijn slag wist te slaan en in de eind sprint de Enkhuizer W. van Dok wist te kloppen. De Beverwijkers Bert de Reus en Cok Dullemans, die de gehele wedstrijd een belangrijke rol in de kop groep speelden lieten_ zich in de laatste ronde passeren en eindigden als vijfde en zevende. De belangstelling was nu wel groter dan de laatste keer, toen door de hoge temperaturen velen verstek lieten gaan. Er waren een kleine twee-duizend toe schouwers, toen even na zes uur de ren ners van start gingen voor hun 100 km. Na de eerste verkenningen, waarbij vooral de kanshebbers voor deze ron de elkaar sterk in de gaten hielden, werden de eerste premies uitgeloofd, die enige spanning te weegbrachten. Cees Lute, een der favorieten voor de wedstrijd, viel na een goed uur rijden uit de strijd. Met nog een twintig ronden te rijden, had zich een kopgroep van Coen Visser ook in Beverwijk winnaar. AMSTERDAM, 19 juli Hogere Tech nische school afdeling Bouwkunde: J. Bischot, Amsterdam- H. Blijedburg, Zaandam; L. Groot, Egmond aan Zee; D. ter Haar, Zaandam; C. Hamer, Utrecht; P. v.d. Heide, Enkhuizen; Th. v.d. Horst, Amsterdam (N); C. de Jong, Amstelveen; J. Katz, Amsterdam; L. van Kesteren, Amstelveen; J. Kuijt, Westzaan; P. de Mol van Otterloo, Am sterdam; D. Offerman, Rijk (Haarlem mermeer); A. Paanakker, Amsterdam; B. Roos, Amsterdam; O. van Rossum, Amsterdam; J. Salomons, Amsterdam; W. Snelder, Laren (N.H.); G. Straats- ma, Amsterdam; H. Swagerman, Am sterdam; Th. Terlingen, Bussum- A. Verhagen. Amsterdam; C. Voet, Zaan dam; C. Bontan, Utrecht; P. Brug, Am sterdam; P. Duermeijer, Utrecht; E. van Erven Dorens, Bussum; J. Giezen, Amsterdam; H. Grasdijk, Witmarsum; M. van Harmelen, Bussum; G. Harm- sen, Amsterdam; E. Hermans, Amster dam; J.. Horsting, Amstelveen; J. Jon ker, Amsterdam; W. Kol, Zwolle; H. Ploos van Amstel, Amstelveen; H. Rede man, Amsterdam; D. Sehaling, Alk maar; V. Scheffers, Amsterdam; R. Schuurman, Alkmaar; dhr. Smeenk, Amsterdam; W. Turkesteen, Veenen- daal; D. Verbeek, Amsterdam; E. Wol zak, Amsterdam. Weg- en waterbouwkunde: J. Bol, Aalsmeer; B. Budde, Alkmaar; H. Busch, Zaandam; T. Clardij, Zaandam; J. Helgering, Amsterdam; H. Hemel rijk, Amsterdam; A. Kreunen, Bussum; J. v.d. Laan, Amsterdam; L. Paeper, Amsterdam; E. Peeters, Amsterdam; J. Schroor, Amsterdam; W. Spaarga ren, Aalsmeer- C. van Veen, Amster dam; A. v.d. Veer, Amsterdam (N); E. Voomeveld, Koog a.d. Zaan; D. de Vries, Zaandam; M. Wiegers, Huizen (N.H.); J. Wiellnga, Alkmaar; P. v.d. Woude, Amsterdam; H. Harder, Naar- den; J. Hendriks, Amsterdam; H. Kieft, Wormerveer; C. v.d. Kleij, Wormer; W. Koetsier, Amsterdam; S. Kolthek, Am sterdam; H. Komin, Amsterdam (N); P. Kwant Bussum; R. Mertens. Am sterdam; W. v.d. Meulen, Amstelveen; F. Moerbeek, Schermerhom; A. Pal stra, Amsterdam, J. Poelen, Hilver sum; M. Ram dj an, Amsterdam- P. Sint, Krommenie; L. van Stralendorff, Amsterdam; P. Beekwilder, Amster dam; W. Dommisse, Haarlem; H. Dijk stra, Bloemendaal; W. Ephraïm, Am sterdam; W. Faas, Halfweg; P. Ger- ber, Amsterdam; L. de Heer, Den Hel der; D. Houtkor-oer, Nieuwe Niedorp: J. Knevelman, Amsterdam; K. Koop man, Voorburg; R. Reijsen, Haarlem; H. Scheepmaker, Amsterdam; G. Scher- melé, Amsterdam; R. Schmidt, Lands meer; D. Teunissen, Amsterdam; J. de Vries, Amsterdam; H. Wolbers, Amster dam. Mechanische technologie: A. Bern- hard, Amsterdam; C, Bode, Amster dam; M. Gardenier, Amsterdam; E. Heller, Badhoevedorp; P. Hoenderdos, Santpoort; C. de Jong, Amsterdam; J. Kaan, Amsterdam; J. v. Koeveaden Brouwer, Amsterdam; B. Kransberg, Naarden; P. de Leth, Amsterdam; W. van Lier, Haarlem; B. Moreels, Am sterdam; R. Passet, Amsterdam; J. Schoondergang, Amsterdam; F. van Veen, Amsterdam; J. Brul, Zaandam; P. van Driel, Amsterdam; B. Duyfjes, Amsterdam; L. Gouw, Amsterdam; W. Heinis, Hilversum; P. de Koo, Naar den; J. Liphuijsen, Amsterdam; L. Mar man, Amsterdam; K. Mostert, Weesp; J. Noppe, Naarden; L. Oei, Amster dam; J. Poelwijk, Amsterdam; A. Roël, Amsterdam; M. Smit, Den Haag; D Sy'oesma, Apeldoorn; J. Zeitler, Am sterdam- P. Abbink, Haarlem; W. Blok, Amsterdam; P. Bouma, Amstelveen; R van Huët, Amsterdam; P. Koomen, Amsterdam; G. Kooi), Amsterdam; W. Kulman, Amsterdam; C. Leven, Am sterdam; F. Los, Hilversum; F. Smeets, Alpehen a.d. Run; R. Stapel, Amster dam; R. Teng, 's Gravenhage; J van Valkenhoef, Amstelveen; F. v.d Weerdt Amsterdam; Th. Werkman, Amster dam. AMSTERDAM, 20 juli Hogere Technische Avondschool: Mechanische technologie; C. Blokland, Amsterdam; C. Boeder, Rijk, Haarl. meer; C. Boer lage, B. Burgess, L. H. van Eundtho- ven, Th. G. Frenk, J. Haarman, Am sterdam; R. A. M. Keers, Badhoeve dorp; W. Kroone, B. Louweret, Am sterdam; L. H. van Maas, Haarlem; A. H. Scherpenberg, G. Visscher, Am sterdam; D. van Vliet, Krommenie; H. de Waart, H. IJlstra, J. Zeèman, Am- st6rd&m< Bouwkunde: J. Cusveller, Amster dam; G. Kneppers, Haarlem; A. Sicken- ga, Utrecht; M. Stocking Korzen, Am sterdam; N. van Warmerdam, Haar- iem. Weg- en waterbouwkunde: B. v. d. Blom, W. v. Brussel, R. Fafié, Amster dam; M. ten Hoor. Utrecht; K. Kaan. A. Sitanala, J. v. Velsen, Amsterdam: G. Willinck, Hilversum; P. Wolf, Be verwijk. DEN HAAG, 20 juli De legeraal moezenier C. de Mooy viert dinsdag 25 juli zijn vijfentwintigjarig priesterjubi leum. In het militair tehuis aan de Van Akenstraat draagt hij 's morgens een H. Mis op en 's middags is er van half vijf tot half zes receptie, eveneens in het militair tehuis. AMSTERDAM, 19 juli Het' ebouworkest met zijn beide dirigenten Wilgen Jochum en Bernard Haitmk zal tijdens de „Wiener Festwochen 1962 in Wenen optreden. Deze feestweken krij gen dit keer bijzondere glans doordat ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van de Weense vereniging van muziekvrienden onder auspiciën van de Unesco een wereldmuzlekfestival wordt georganiseerd, waaraan enkele befaam de orkesten hun medewerking hebben toegezegd. Een ander hoogtepunt van het festival is het opnieuw in gebruik nemen van het „Theater an der Wien". Tijdens de „Wiener Feswochen 1962" welke van 26 mei tot 24 juni wordt ge houden treden on: het Berlijns Philhar- monisch Orkest onder leiding van Her- bert von Karajan, het Philharmonisch Orkest van Leningrad met Jeweng'i Mra- winskij, het Orkest de la Suisse Roman- de uit Genève onder leiding van Ernest Ansermet, het Philharmoma-orkest uit Londen met zijn beide dirigenten Otto Klemperer en Carlo Maria Guilini, het Philharmonisch orkest uit Praag onder leiding van Karei Ancerl en drie Ween se orkesten, t.w. de Wiener Philharmo- niker, de Wiener Symphoniker en het Toonkunstenaarsorkest. Verder z(in voor gastdirecties uitgenodigd de diri genten André Cluytens, Christoph von Dohnanyi. Hans Knappertsbusen, Josef Krips, Pierre Monteux, Wolfgang Sa- Walliseh, Hans Swarowsky en Heinz Wallberg. negen man geformeerd, waaronder ook Dullemans en de Reus. Het veld kwam wel heel erg uit elkaar te liggen. Want hoewel het peleton de uitlopers najoeg, kwam er na de uitlopers, wier aantal tot acht was teruggelopen, nog een twee de groep van zes renners. Er werd in een vrij hoog tempo gereden, wat tot ge volg had, dat er nogal eens een uitval ler kwam. Met nog 15 ronden voor de boeig hadden de uitlopers de staart van het rennersveld ingehaald en lagen dus op één ronde voorsprong. Het waren Dullemans, de Reus, van Dok, Hermens, van Outer, H. Peters en Visser. Hoe meer de tijd verstreek, des te meer zekerheid kreeg men, dat uit dit zevental ook de winnaar zou komen, want in een hoog tempo nam men ron de na ronde. Onderling werd in de kop groep nog wel eens van plaats verwis seld, maar toen de bel voor de laatste ronde ging, wist men nog niet wie de winnaar zou worden. Dit moest in een felle eindsprint beslist worden, met als resultaat dat Visser eerste werd. De uitslagen luiden: 100 km. 1. Coen Visser, Santpoort, 2 uur 18 minuten, 59 seconden; 2. W. van Dok, Enkhuizen; 3. H. Peters, Heem stede; 4. M. van Outer, Nieuwerkerk; 5. B. de Reus, Velsen; 6. L. Hermens, Nijmegen; 7. C. Dullemans, Beverwijk; 8. J. Stam, Rotterdam; 9. J. Timmer, Velsen-noord; 10. F. Tel, Zaandam; 11.. G. Krabbenbos, Haarlem; 12. J. van de Boogaard, Ter Aar; 13. J. Hof land, Beverwijk; 14. H. van Gent, Lel den; 15. J. Schoen, Zaandam. HOOFDDORP, 20 juli Anton Eb ben, die met drie paarden aan het Ne derlands kampioenschap springen deel nam: Easter Parade, Tamara en Bajazzo, heeft met laatstgenoemde de titel be haald. De grote man van de strijd om het kampioenschap was echter te Hoofd dorp de jonge Overijselse ruiter J. G. M. Maathuis uit Geesteren, die met Troongravin Anna woensdag zowel het springconcours MB als het Puissance springconcours won. Zijn naam zal men echter in het eind klassement voor het kampioenschap niet aantreffen: door een fout in het par cours van het dinsdag gehouden jacht- springconcours hij vergat toen, even als Ebben met Easter Parade, de dub- belsprong werd hij gediskwalificeerd. De wijze, waarop hij zich echter woens dag vöor een talrijk publiek revancheer, de, was overtuigend. In het springcon cours MB behoorde hij tot het drietal plus de jonge Lance Huet met Karnac, welke combinatie echter buiten mede dinging meedeed dat foutloos rond kwam. Zijn tijd was echter veruit de beste: 85 sec. tegen 89.4 van zijn naaste concurrenten, Tjeerd Velstra met The Honest Man en luit. kol. mr. Van Zin nicq Bergmann met Rodeo. Doordat Tonny Timmer, die door een overwinning met Rebel in het jacht- springconcours de leiding in de titel strijd had genomen, in het springcon cours MB hetzelfde lot onderging als Maathuis in de eerste manche Rebel werd door drie weigeringen uitgebeld kwam onverwacht na twee manches luit. kol. Van Zinnicq Bergmann aan de leiding met 27 punt, op de tweede plaats gevolgd door Ebben met Bajazzo (27% punt) en op de derde door Velstra met The Honest Man en Ebben met Ta mara, welke combinaties beide 26 K hadden. Aan de illusies van luit. kol. mr. Van Zinnicq Bergmann kwam al spoe dig een einde. Op de derde hindernis van het puissance springconcours weigerde Rodeo alle dienst, zette zich sdhrap en wierp zijn berijder af, mid den in de hindernisToen hij de sloot ook miste en hij zijn aantal strafpunten nog zag vermeerderd met een aantal tijdfouten, waardoor zijn totaal op 27% kwam, kon de luite nant-kolonel de titel wel afschrijven. De strijd ging nog slechts tussen Eb ben met Bajazzo en Velstra met The Honest Man, die béiden zonder fouten door de eerste ronde van het puissance springconcours kwamen, evenals Ben Arts met Hella, Maathuis met Troon gravin Anna en de combinatie Ebben- Tamara. In de eerste barrage viel de beslissing Wederom leidde Ebben Bajazzo fout loos over de hindernissen (vier in getal, resp. 1.45, 1.40, 1.50 en 1.60 meter hoog) en toen daarna Velstra. één hindernis miste, was het pleit beslecht. Anton Ebben was kampioen van Nederland. De eer van de overwinning in het puissance springconcours moest hij echter laten aan Maathuis, die in de tweede barrage, waarbij werd gesprongen over drie hin dernissen van resp. 1.45, 1.55 en 1.70 meter hoog, Troongravin Anna met Vaste hand wederom feilloos over de hindernissen bracht, terwijl daarentegen Tamara de tweede hindernis miste. Timmer, mede een van de grote kans- DEN HAAG, 19 juli De regering heeft naar aanleiding van het debat in de Tweede Kamer over het beleid in zake de toelating van spijtoptanten uit Indonesië besloten voorlopig de motie- Van Doorn niet uit te voeren. De motie vraagt in scherper bewoor dingen dan reeds langs dezelfde weg in december 1960 is geschied, uitbreiding van het toelatingsbeleid en geeft enkele wegen aan waarlangs dit zou dienen te geschieden. Men verwacht dat de regering over deze kwestie een nota zal samenstel len en dat zij deze aan de Kamer zal zenden om haar standpunt duidelijk te maken. BERLIJN, 20 juli (DPA, Reuter) Onder het klokgelui van de Evangeli sche kerken in West-Eerlijn is gister middag de tiende Duitse Evangelische kerkdag begonnen. Gedurende vier dagen zullen godsdienstige plechtigheden, dis cussies en bijeenkomsten worder ge houden. In Oost-Berlijn is het congres door de autoriteiten verboden, „omdat het onderdeel uitmaakt van de koude oorlog en een provocatie is". In het oostelijke deel van de stad werden al leen vijf biddiensten gehouden. De kerken waren zowel in Oost- als in West-Berlijn overvol. De deuren van de Oostberlijnse vernielde kathedraal werden tien minuten voor het begin van de hoofddienst gesloten. Honderden mensen konden niet meer naar binnen. Zü werden naar twee nabijgelegen ker ken overgebracht, zodat er vijf in plaats van drie diensten zoals aanvanke lijk in het voornemen lag werden ge houden. Maar ook toen moesten nog hon derden buiten blijven. Zij konden door luidsprekers de dienst volgen. De Evangelische kerk is de enige or ganisatie, die nog in geheel Duitsland werkzaam is. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 20 juli Een massa le huldiging is de Nederlandse tourren ners niet ten deel gevallen. Wat vorm de deze huldigingsavond een schril con trast met die van de voorafgaande ja ren, toen de Nederlandse wielertrots in praalwagens het Olympisch stadion werd binnengereden en door vele dui zenden werd toegejuicht. Ditmaal had den slechts 1200 toeschouwers de Tour- ploeg een gang naar het stadion waar dig gekeurd. De weinigen, die de tri bunes bevolkten, hebben overigens hun mening over de prestaties van de vier overgebleven renners in de grote Ron de en vooral die van onze wielerjeugd in de „Tour de l'Avenir" niet onder stoelen of banken gestoken. Toen dr. van Dijk, de voorzitter van de KNWU, sprak over de vier dapperen, die, on danks de grote tegenslagen en ondanks het feit, dat zij door een deel van hun Sloeggenoten in de steek werden gela- sn, toch de finish in Parijs bereikten, ontlokte dit een daverend applaus. Voor Buchly's „klavertje vier", aan gevuld met Piet van Est, die eveneens waarderende woorden mocht incasse ren, stond een wedstrijd over 10 km tegen de renners van de Ronde van de Toekomst op het programma. De winnaar van deze wedstrijd, Piet van Est, slaagde er in drie van de vier premies te bemachtigen. De volgende vier plaatsen werden door Janssen, Knoops, Snijder en Groeneweg bezet. Het programma vermeldde verder nog een sprintnummer, dat bij de ama teurs door kampioen de Graaf (laatste 200 m. in 12.6 sec.) en bU de nieuwe lingen door Ras werd gewonnen. De overwinning in de tandemrace ging naar het koppel Schep-Burger, dat zich in twee van de drie ritten de meer dere toonde van Paul en v. d. Lans. De rit over 25 km. achter motoren voor amateurs leverde een zege op voor Hui- Helaas verloor het stayersnummer voor profs over 60 ronden veel van zijn aantrekkelijkheid, doordat Martin Wier stra verstek liet gaan. Op dit nummer ging de overwinning thans naar Koch, die na een zwakke start plotseling op de hoogste versnelling overschakelde, vanuit laatste positie naar de eerste plaats oprukte en zich niet meer liet verdringen. De Utrechtenaar liet een tijd van 22 min. 04.4 sec. noteren. hebbers voor de titel, kwam na de dis kwalificatie van Rebel in het stuk niet meer voor. De achterstand, die hij met Frappant in het jachtspringconcours had opgelopen, kon hij niet meer inhalen, noch in het springconcours MB, waarin deze combinatie 15 strafpunten noteer de, noch in het puissance springconcours, waarin Frappant, wiens sterkste zijde stellig niet ligt in de breedtesprongen, in de eerste ronde strandde op de sloot en met 4 strafpunten niet tot de barrage wist door te dringen. Ongetwijfeld is bij Anton Ebben de titel in goede handen, maar mede aan dit kampioenschap zal verbonden blij ven de combinatie Maathuis-Troongra- vin Anna met haar twee overwinningen in de drie manches. AMSTERDAM, 20 juli Maandag 24 juli zal op de wielerbaan van het Olympisch Stadion te Amsterdam de landen-wielerontmoeting Nederland- Zwitserland worden gehouden. De ploe gen voor deze wedstrijd zijn als volgt samengesteld Prof-Omnium: Nederland: Marinus, ,olantaz, Van der Putten en Derksen. Zwitserland: Plattner, Wirth, Pfenni- ger en Suter. Achtervolging: Neder land: Daan de Groot. Zwitserland: Willy Trepp. Stayerwedstrijd achter grote motren: Nederland: Peter Post, Wierstra en Van Houwelingen. Zwit serland: Budher, Gallati en Wickihol- der. Amateurs-achtervolgingNederland Oudkerk. Zwitserland: Heineman. Sprint: Nederland: De Graaf en Nol ten. Zwitserland: Rechtsteiner en Hel- bling. Omnium: Nederland: Nijdam, Van der Lans en Koel. Zwitserland: Wechert, Minder en Brun. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 juli Bij nader on derzoek is gebleken, dat de 49-jarige Haagse administrateur van een vereni ging op het gebied van de kleuterzorg, die zoals wij reeds meldden, tien dagen geleden door de politie is aan gehouden, voor een totaalbedrag van f 118.000,- heeft verduisterd en opge licht. Tijdens een accountantscontrole men onregelmatigheden aan het licht. De administrateur en de penningmees ter van de vereniging maakten de kas op en het bleek, dat er een tekort was van f 23.000,-. De administrateur be weerde dat hij het geld op zijn bank had staan en dat hij het de volgende dag zou terugstorten. Dat deed hij inder daad; het geld bleek later echter te zijn geleend van de bank. Als onderpand dienden effecten die hij onder beheer had van mensen wier vermogen hij be heerde. Deze personen werden al eer der door hem benadeeld, naar nu Is gebleken. De administrateur kocht voor net geld dat hij kreeg toevertrouwd effecten. Hij verkocht die na een poosje met winst, die hij zelf opstreek. Het ging hier om vrij grote bedragen. De administrateur heeft ook voor een bedrag van f 15.000,- opgelicht. Voor de uitbetaling van een bedrag liet hij drie kwitanties uitschrijven, zodat hij het bedrag drie keer terugkreeg. Verder maakte hij zich schuldig aan valsheid in geschrifte. Hij inde op een giro strookje met vervalste handtekening f 1.700,-. Het staat vast, dat de administrateur de vereniging voor f 30.000,- heeft be» nadeeld. Of de vereniging de f23.000,- dle zij van de administrateur heeft te ruggekregen zal moeten teruggeven aan de bank, zal in een civiele proce dure moeten worden uitgemaakt. De verduisteringen en oplichtingen zijn in een periode van tien jaar gepleegd. De administrateur gebruikte hef geld dat hij door zjjn malversaties kreeg ten eigen bate. LEIDEN, 19 juli Gisteren is de 12- jarige Dick Verzijden, een zoontje van de hoofdinspecteur van politie, in de Nieuwe Vaart gevallen en verdronken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 juli. De regeling betreffende de voetgangersoversteek plaatsen die aanvankelijk per 1 oktober zou ingaan, wordt uitgesteld. Men hoopt echter wel nóg dit jaar te komen tót invoering van deze regeling, die in houdt dat het rijverkeer moet stoppen voor voetgangers, die op een door ze- brastrepen aangegeven plaats overste ken. De oorzaak van het uitstel is het niet tijdig gereedkomen van de oversteek plaatsen. Sommige moeten worden ver legd, andere moeten worden veranderd opdat aan de voorschriften wordt vol daan. SWAN FEATURES SYNDICATE hjiiiiiüRiitjUiüm'janansütiHnt HANDEN OMHOOG! GERAAKT'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2