Harderwijkse rij-instructeur wil: SCHRIKBARENDE ONWETENDHEID OMTRENT VERKEERSREGELS E Van Dam ee Dame n Si Geldig excuus Contacten met Enqeland STRIJD VOOR MEER VERKEERSVEILIGHEID Van stukken en schijven Evers en Haring boeken succes T enniscory pheeën naar Hilversum Atleten van V.S. leiden tegen de Britten Geen protesten in eredivisie mm wmm m pi Studentenschakers zesde in Helsinki Enschedese Boys zonder bestuur I.C. Nederland kan niet imponeren Italië met 2-0 vóór tegen Frankrijk Intertoto in Oostenrijk heeft afgedaan ZATERDAG 22 JULI 1961 PAGINA 13 m/mMÊt a b c d e f g h. H Tijdens amateurwedstrijden in de Ardennen Alleen winst voor Schneider Uitslagen waterpolo 32 buitenlandse spelers Halve finale Davis Cup Temming naar AGOVV Sterren van Arsenal willen hogere lonen „Oude" ruiter ruimt het veld voor de jeugd 40 jaar propagandist voor de cricketsport Prognoses voor courses te Hilversum Nederlandse schermsters kansloos in Turijn U LANGER LATEN LEVEN Na een gesprek met de heer Maas van den Brink, rijschool houder in Harderwijk, voelt men het bijna als een daad van de hoogste roekeloosheid om in een auto te stappen en weg te rijden. In elk geval is hij in staat zijn pupillen de volle zwaarte van hun verantwoorde lijkheid in te prenten wanneer ze achter het stuur zitten. De heer Van der Brink is nu op zijn eentje bezig om heel autorijdend Nederland van die verantwoordelijkheid te doordrin gen, en men moet dit sympathie ver dienend gebaar zien als een uiting van zijn afschuw en verbazing ver oorzaakt door het alarmerende feit, dat duizenden verkeersdeelnemers dagelijks hun onwetendheid omtrent de spelregels in het verkeer mani festeren. „Als wij een spelletje kaart spelen en ik speel vals, dan zegt u toch ook: met zo'n partner ga ik niet in zee. Waarom zouden we het dan wel accepteren, dat automobilis ten zich niet aan de spelregels hou den in het levensgevaarlijke bedrijf op de weg?" Onze conversatie met de heer Van den Brink, een levendige, rad betogende man, duurt nog geen minuut, of hij zit al met een bloc note voor zich en tekent de ene ver keerssituatie na de andere. In forse lijnen schetst hij gevaarlijke kruis punten en ieder probleem spitst zich toe op de voorrangsregeling. Want hiertegen heeft hij in zijn vijftienjari ge praktijk als rij-instructeur de meeste fouten moeten vaststellen. ,,Van de honderd mensen passen er tachtig die regeling verkeerd toe." De heer Van den Brink heeft voor Eijn actie de merkwaardige en ietwat >mslachtige benaming ,,U langer Laten Leven" bedacht. Deze emotioneel ge- aden betiteling komt overeen met de sewogenheid van de heer Van den 3rink om de ongeveer 1800 doden en 85.000 ernstig gewonden die het ver teer op de Nederlandse wegen jaar lijks eist. Cijfers die inderdaad veront rustend hoog zijn en heel wat vraag- lekens plaatsen bij de mate van inner lijke beschaving die eeuwen van wes terse cultuur ons land zouden hebben Mjgebracht. Ze dwingen tot bezinning, maar al die bezonnenheid die ztch zón- Her twijfel van grote groepen van onze bevolking heeft meester gemaakt, heeft de statistiek van ons doden- en gewon- dencijfer nog niet neerwaarts kunnen buigen. Het Engelse spreekwoord „it takes seven generations to make a gentleman" is in dit opzicht niet be moedigend. We hebben nauwelijks drie generaties de gelegenheid gehad om verkeersfatsoen aan te kweken terwijl we ons vertrouwd trachten te maken De heer Maas van den Brink, 54 jaar, initiatiefnemer van de actie „U Langer Laten Leven". Zijn eigen voorruit is met drie emblemen beplakt. keersfout uitvoerig melding te maken onder opgave van de autonummers der schuldigen, en anderen geven al lerlei suggesties en raadgevingen om de actie van de Harderwijkse rij schoolhouder verder uit te bouwen. Die weerklank stemt de heer Van den Brink tot grote tevredenheid. Hij is zelfs al zover gegaan om een gro te demonstratie voor te bereiden in zijn woonplaats, die hij zich voorstelt volgend jaar op 31 augustus te hou den, de verjaardag van prinses Wil- helmina die zich altijd zo bezorgd heeft getoond voor de toenemende onveiligheid in het wegverkeer. Hij noemt deze demonstratie een toog- dag, met deze term zijn herkomst verradend uit een orthodox protes tants milieu. Zijn godsdienstige over tuiging valt ook af te lezen aan zijn boekenbezit dat merendeels georiën teerd is op de bijbelse historie. Wat nu de bedoeling betreft van de vereniging U.L.L.L., de heer Van den Brink streeft er naar om zoveel moge lijk goedwillende weggebruikers onder zijn banier te verzamelen, die verzocht worden notoire overtredingen waarvan zij getuige zijn, te melden aan zijn adres, Bruggestraat 1 te Harderwijk. Zonodig geeft hij dergelijke gevallen door aan de politie-autoriteiten. Aan zijn leden, die per jaar zes gulden contributie betalen, stuurt hij voorts iedere maand een berichtje met be langrijke adviezen voor een juist ge drag op de weg. Het eerste briefje heeft betrekking op de voorrangsregels, want daartegen wordt het zwaarst gezondigd. "De meeste mensen denken heel sim pel: rechtdoor gaat altijd voor. En dat is dan nog vaak het enige wat ze van het verkeer menen af te weten. Ik stuit bij mijn leerlingen steeds op nieuw op ditzelfde misverstand. Wat ik me wel eens afvraag: waar heb ben ze dat eigenlijk geleerd?" met de automobiel. En als men über haupt geen heer is, hoeveel te minder dan in het verkeer. "TVT iettemin heeft de heer Van Vl den Brink een nieuwe poging i. i willen ondernemen om de vei ligheid op de Nederlandse we gen te vergroten Ondanks de koele begroeting waarmee hij door de Ver- eniging voor Veilig Verkeer, de K.N.A.C. en de A.N.W.B. is beje gend, is hij vast van plan om zijn initiatief door te zetten, daartoe aan gemoedigd door een stroom van reacties die de eerste publikaties al hebben ontketend. Er blijkt in elk geval uit, dat heel wat Nederlanders Schaakrubriek zaterdag 22 juli Onder no. 235 vindt de lezer een tempo-matverandering eerste soort. Het is de auteur gelukt er een goede T enz- Probleemoplossingen No. 229. A. M. Voorting. Opl. 1. sleutelzet aan te geven en tevens een verrijking van inhoud. No. 236 bezit een goed schijnspel terwijl het verder uitmuntend gecon strueerd is. No. 235: J. J. P. A. Seilberger, Den Haag. Eerste plaatsing Mat in 2 zetten No. 230. Dr. H. L. Musante. Opl. 1. D f5-bl dreiging 2. D bl-b5 mat. Correspondentie over deze rubriek te zenden aan: P. A. Koetsheid. Huize St. Bernardus, Sassenheim. No. 236: E. Georgiev en G. Popov 2e prijs To mat 1959 Mat in 2 zetten m Probleem voor geoefende oplossers Probleem voor beginnende oplossers So> 4037 No. 677: H. p M. Krammer s-Hertogenbosch c. c. H. Swinkels te Schiedam Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 aug. a.s. ®an B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heem- Met dit probleem presenteert zich weer een nieuwe medewerker die we gaarne welkom heten in onze grote kring. Oplossing No. 4030 Leen de Rooy te Amsterdam Wit speelt naar: 38-32, 22, 19, 9, 4, z48. 23. 34, 34 en wint. Deze jonge auteur heeft met weinig materiaal in voortreffelijke stand een fraai effect bereikt; ook het slot is heel mooi en verrassend Een psychologisch raadsel In de 12de ronde van het W.K. 1960 speelde Bom met wit tegen wereld kampioen Koeperman een bijzonder In teressante partij, kwam een stuk voor te staan, kreeg een gewonnen positie en verloor de partij 1. 33-29, 18-22; 2. 31-26, 13-18; 3. 39-33 9-13; 4. 44-39, 19-23; 5, 32-28, 23x32; 6 37-28, 16-21; 7. 41-37, 11-16; 8. 50-44, 3-9; 9. 37-32. 20-24; 10. 29x20. 15x 24; 11. 28-23! ondernemend gespeeldI 18x29; 12 34x23, 13-18; 13 39-34. 18x29; 14. 34x23, 10-15; 15 40-34, 14-20; 16. 34- 29. 7-11; 17 32-28, 1-7; 18. 44-39, 20-25; 19. 29x20 25x14; 20. 39-34, 15-20; 21. 43- 39, 9-13; 22. 48-43, 13-19; 23. 34-29, 8-13; 24. 45-40. 13-18; 25. 35-30. 5-10; 26. 40- 35, 10-15; 27 30-24, 19x30; 28. 35x24, 2-8. Wit heeft tot dusverre zeer sterk ge speeld en zwart geen kans gelaten om tot redelijk spel te komen 29 39-34, 21-27; 30 46-41. 16-21; 31. 41-37, 11-16: 32. 37-32, 8-13: ook het stuk op 46 is op h-et juiste tijdstip in het spel ge bracht 33. 43-39. 13-19; 34 24x13. 18x9; 35. 42-37, 20-24? 36. 29-20 15x24; 37 23- Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 677 en 678 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 15 aug. a.s. Oplossing No. 673: H. J. H. c. Nunnink te. Delft 18-12, 7x29. 38-33! 36x49, 33x2, 34x 43, 2x35 en wit wint met het „schuif- trompet-motief". Een leuke en heel goede bewerking van dit gegeven. Jammer dat deze auteur niet meer actief is op probleemgebied. 181 12x23 wel de beste! 38. 28x30, 9-13: wit lieeft nu een stuk meer en een prachtige stelling die zelfs een tweede vlasser wel tot winst zal weten -te voe ren 39. 32-28, 7-12; 40. 37-32, 12-18; 41. 34 29 4-10; <2 28-237?? hoe is het moge- liik?' Na ruim veertig zetten het vee) moeilijker positiespel uitstekend ge speeld te hebben tegen een der groot ste meesters gaat Bom in een stand. die door enkele eenvoudige tempozet ten (30-25, 49-44, 47-12) dood loopt zich aan experimenten wagen. Is het tijd nood, overmoed of de spanning die hier oorzaak is. Het is moeilijk te verklaren. Koeperman nam natuurlijk gretig van de geboden kans gebruik 42 14-20 43 23x12, 17x8; 44. 26x28, 20-25, 45. 32x 21 25x23??. Hoe groot de spanning bij de spelers was blijkt wel uit het feit dat K. hier 25 op 23 plaatste en de stukken 28, 29, 30, 38 en 39 weg nam. Hij had op 34 moeten blijven. Na 21-17, werd het stuk op 17 achterwaarts afgeruild en won zwart gemakkelijk. Hoe kunnen zulke spelers dergelijke fouten maken? begaan zijn met het lot der slachtof fers, ook al omdat ze beseffen hoe groot het gevaar is dat ze zelf eens tot deze groep zullen behoren. Wij trof fen in de correspondentiemap van de heer Van den Brink brieven aan van vrachtautochauffeurs, die dagelijks „bij de weg" zijn en elk ogenblik overtredingen en domheden kunnen constateren, van artsen, zakenlieden en zowaar ook een van een roman schrijver, die de verkeersonveiligheid wil aangrijpen als onderwerp voor een nieuw boek. Enkele briefschrij vers hebben de moeite genomen om van een door hen geobserveerde ver- LUIK, 22 juli Nederlandse amateur wielrenners hebben vrijdag in de om geving van Luik voor enkele opvallen de successen gezorgd. Jan Evers en Hu- bèrt Haring wonnen twee van de belang rijkste wedstrijden, die ter gelegenheid van de Belgische nationale feestdag in de Ardennen werden gehouden. Jan Evers zegevierde in Welkenradt, waar 26 amateurs aan de start kwa men. Hjj maakte over de 116 km een tijd van 2 uur 58 minuten. Tweede werd de uit de ronde van de toekomst be kende Duitser Kunde. De Nederlander Franssen werd achter de Belg Vallee vierde. Hubert Haring won het criterium van Remouchamps, een wedstrijd over 102 km, waaraan werd deelgenomen door 31 renners. Zijn tijd was 2 uur 57 mi nuten. De Belg Germis werd tweede. HELSINKI, 22 juli Vrijdag is het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor studententeams voortge zet met het uitspelen van de afgebro ken partijen uit de vierde ronde. De ontmoeting van de Nederlandse ploeg tegen Builen Mongolië eindigde in een overwinning met 4-0 voor onze landge noten. Naast Kuipers, die het donderdag tegen Lamzav tot winst wist te brengen, wonnen nu ook Lange weg, Roessel en Jongsma van respectievelijk Tumurba- tor, Mjagmarsuren en Zorigt. In de vijfde ronde kwam het Neder landse team uit tegen Hongarije. De ontmoeting werd afgebroken bij een stand van l'/2H in het voordeel van de Hongaren. De gedetailleerde resulta ten waren: Forintons- Langeweg 1-0, Cziszar-Roessel V2-V2, Krajpsovts-Jong- sma afgebroken, Tabor-Kuypers afge broken. Na de vijfde ronde is de stand: 1. Rus land 17 pnt en 1 afg. partij; 2. Tsjecho Slowakije 13 pnt en 1 afg. partij; 3. Ver. Staten 12'/z en 2 afg. part; 4. Bulgarije llVz pnt en 1 afg. party5. Hongarije IOV2 pnt en 2 afg. part; 6. Nederland 8'/z pnt en 2 afg. part. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 22 juli Het bestuur van de eerste divisieclub Enschedese Boys is in zijn geheel afgetreden. Een comité, gevormd uit ereleden zal voor lopig de leiding van de club op zich nemen. Het aftreden spruit voort uit de moei lijkheden die enkele weken geleden ont stonden by het aftreden van de voorzit ter van Enschedese Boys, de heer A. F. Haccou. Met hem traden toen de eerste penningmeester en de financieel admi nistrateur af. De betaling van de spelers van het eerste en tweede team van Sportclub Enschede is thans geregeld. De eerste- elftal spelers ontvangen voor een ge wonnen wedstryd een bedrag van 250. Voor een gelpk spel krygen ze 125 en voor een nederlaag 50. Vriendschappe- lijike wedstryden tegen Nederlandse clubs leveren een bedrag van 110 per speler op, als de ontmoeting in een ze ge eindigt. Een gelpkspel wordt geho noreerd met 35 en een nederlaag met f5,-. en belangrijke activiteit van U.L.L.L. is nog het telefonisch verstrekken van verkeersregels en inlichtingen op verkeerstech nisch gebied, iedere avond van 18 tot 20 uur. Men belle 0 3410-2163 en de heer Van den Brink is tot ieders dienst. Leden van de vereniging krij gen een embleem om op de voorruit van hun auto te plakken en personen boven de zestig jaar kunnen er twee boven elkaar plakken om zich aan medeweggebruikers kenbaar te maken. Het batig saldo der contri buties wil de heer Van den Brink storten in een fonds om daarmee ver keersslachtoffers, of eventueel hun na bestaanden, bij te staan. Er zal voor dit doel nog een commissie van toe zicht moeten komen. Het valt niet te ontkennen, dat nog een indruk van vaagheid blijft over heersen wanneer men dit alles ver neemt. Welke richting de heer Van den Brink nu precies op wil, blijft op dit ogenblik enigszins onduidelijk, en een zwak punt is uiteraard, dat juist de wegpiraten, de snelheidsma niakken, kortom de categorieën van wie de verkeersdeelnemers het meest te duchten hebben, zich aan alle po gingen tot verkeersopvoeding zullen blijven onttrekken. Het was dr. H. J. Kolkman, die er in zijn proefschrift al op wees, dat karakterfouten juist het verkeer aan het licht plegen te treden. Agressieve neigingen, in het dagelijks leven wellicht met min of meer succes onderdrukt, kunnen in de betrekkelijke anonimiteit die een auto aan zijn bestuurder schenkt, zich beter uitleven. Scherp snijden, roeke loos inhalen en tegenliggers in de berm drijven, snel rijden in een kin derrijke buurt zijn zo van die voor beelden waaruit de mentaliteit van deze chauffeurs is af te leiden. Over ongelukken met kinderen kan de heer Van den Brink zich trouwens bijzon der kwaad maken. „Iemand die een kind aanrijdt, heeft bijna altijd schuld" zo meent hij stel lig. De wet schiet hier meestal te kort, het is een kwestie van het eigen geweten, de eigen verantwoordelijkheid. (Advertentie) LONDEN, 22 juli Op de eerste dag van de tennis-ontmoetmg tegen de IC Engeland heeft de Nederlandse IC een achterstand met 1-5 opgelopen. Het enige winstpunt kwam op naam van Schneider; Maris, Van Dalsum, Goris, Kuypers en Breukink verloren hun par ty van respectieveiyk J. Ward, G. Ward, Truman, Walton en Hannam. Het weer was de grote spelbreker in deze ontmoeting. Meer dan een uur moest de wedstryd daardoor worden onderbroken. De grasbanen bleken daarna dermate doorweekt, dat beslo ten werd enkele partyen op harde ba nen te spelen. Dit bleek een meevaller voor Schneider. De Hagenaar was op een grasbaan zqn partij tegen Warwick begonnen. Toen het spelen onmogelijk werd en de ontmoeting naar de harde baan verplaatst werd, slaagde Schnei der erin zijn eerder opgelopen achter stand weg te werken en als enige Ne derlander zijn partij te winnen. DEN HAAG, 22 juli De uitslagen van de waterpolo-wedstrijden, gespeeld voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B., luiden: Dames: hoofdklasse: AZ en PC- -De Robben 57; De Robben kampioen. Heren: hoofdklasse: ZianDe Robben 2—5 Eerste klasse a: RotterdamNeptu- nus (Arnhem) 89. Eerste klasse b: Zwemlust't IJ 62; Polar BearsRZC 25. Een automobilist die snel rijdt in een straat met spelende kinderen, is een po tentiële moordenaar. Vijftig kilometer kan dan namelijk aanmerkelijk te vlug zijn. Ja, de heer Van den Brink komt rond voor zijn overtuiging uit, maar ruzie probeert hij steeds te vermijden. Hij neemt er geen genoegen mee wan neer een automobilist het bekende ge baar maakt met zijn vinger tegen het voorhoofd, maar stelt in zo'n geval po gingen in het werk om deze man staan de te houden en een gesprek te begin nen. En hij stelt een nieuw gebaar voor: de duim omhoog ten teken dat men een meningsverschil mondeling wil afhandelen. „De mensen kunnen toch beter met elkaar praten dan elkaar voor gek uit te maken?" Het is eigen lijk de zuivere naastenliefde die de heer Van den Brink op de weg wil in voeren. In zijn eigen omgeving geeft hij dagelijks het voorbeeld van hoe het dan wél moet. Voor de oorlog was hij slager, maar na 1940 zag hij zich genoodzaakt zijn bedrijf te sluiten. Zijn rijschool dateert van 1946. Een rit van honderc meter bij hem in de wagen is al voldoende om vast te stellen, dat het autorijden voor de heer Van den Brink een ge wetenszaak is. De geringste aanleiding brengt hem er toe commentaar te leveren of een verkeerssituatie uiteen te zetten. „Binnenkort zet ik een film op stapel, waarbij ik overtredinger in beeld breng. De schuldigen mogen zichzelf gerust herkennen, dat zal hen en anderen alleen maar tot heil strekken." De heer Van den Brink heeft tien jaar over zijn plan nagedacht alvorens er mee in de openbaarheid te treden. En zoals iedere poging om het ver keersfatsoen dat ir. feite niet te scheiden valt van het vereiste fatsoen in het overige dagelijkse leven op te voeren, welkom dient te zijn, zo kan ook dit initiatief, ondanks de be trekkelijke onbestemdheid ervan, bij dragen tot de zo dringend gewenste veiligheid op de rijbaan. Al zou er maar één leven door gespaard blijven. De Engelse voetballers, die niet worden geplaagd door een inter- toto-competitie zijn deze week, na een rustperiode van drie maanden, weer naar hun clubs geto gen om de training voor het komende seizoen te hervatten. Het Engelse sei zoen begint niet direct met de aanvang van de competitie maar met de jacht op nieuwe spelers. Verschillende clubs hebben cracks verloren en zoeken nu vervangers. Zo verkocht Chelsea Jim my Greaves voor 800.000 gulden, vol doende geld om een paar nieuwe „ster ren" te engageren. Ook Aston Villa, dat Hitchens voor 650.000 gulden naar Italië liet gaan. kan zich met dat be drag van de diensten van andere be kwame spelers verzekeren. Behalve de zorgen wie en waarmee zij zullen kopen hebben diverse clubs nog andere problemen. Arsenal bijvoor beeld, dat al jaren alles probeert om aan de top te komm maar ondanks dure aankopen nog steeds niet geslaagd is. Het trio Mei Charles George Eastham en David Herd, waarvoor de Londense club een miljoen gulden neertelde, wil hogere gages Zij hebben slechts een voorlopig contract met Arsenal, vol gens welk zij per week 15 pond ster ling ontvangen. Zij wensen veel meer geld en hebben zelfs een aanbod van hun club om 30 pond te verdienen ge weigerd. Ook Wolverhampton Wanderers zit met twee spelers, die geweigerd heb ben in te gaan op de voorwaarden van de club. Het betreft Ron Flowers en Peter Broadbent, Flowers is een van de meest gewilde spelers van Engeland en wanneer zijn club hem vrijgeeft zal er ongetwijfeld een felle concurrentie strijd ontstaan. Zijn „waarde" wordt op het moment op een half miljoen gulden geschat. Een andere „rebel" is de vroegere aanvoerder van het Engelse elftal, Ron Clayton, die botweg het redelijke aan bod van zijn clubbestuur, Blackburn Rovers, van de hand heeft gewezen. Op het gebied van de paardensport is de Duitse hegemonie aan het afnemen. Twee van Duitslands grootste springruiters, de twee voudige wereldkampioen en Olympisch kampioen 1956, Hans-Günther Winkler, en de Noordduitse boer en paardenfok ker Fritz Thiedemann, toonden in het afgelopen jaar, dat zij veel van hun vorm hebben verloren. Zowel Winkler Hans-Günther Winkler houdt het oog gericht op de Olympische spelen van 1964. HILVERSUM, 21 juli Evenals de voorgaande jaren houdt de Hilversumse Lawn Tennis Club in de laatste week van juli haar internationale toernooi, dat een sterke bezetting heeft. In het heren-enkelspel zal o.a. uitkomen de In diër Ramanathan Krishnan, die te Wim bledon in het heren-enkelspel doordrong tot de halve eindstrijd. De Chileen Ayala, kwart-finalist te Wimbledon, had aanvankelijk ingeschre ven, maar deed donderdagavond van uit Zwitserland zijn inschryving teniet. Zy'n plaats wordt ingenomen door de Italiaan Giuseppe Merlo. Onder de 32 buitenlandse spelers bevinden zich ver der de kampioen van Australië harde banen, Mulligan, de Argenty'nse no 1. Soriano, de no. twee van Zuid-Afrika, Mayers, de Australiërs Fletcher en New- combe, die samen de halve finale in het heren-dubbelspel te Wimbledon bereik ten en Howe, in 1958 Wimbledon-kam- pioen in het gemengd dubbelspel en dit jaar met Edda Buding finalist. By de dames is als no 1 geplaatst de Austra lische Jan Lehane, finaliste te Wimble don in het dames-dubbelspel, terwyi men onder de 12 buitenlandse deelneem sters verder aantreft de Amerikaanse Mimi Arnold en de Belgische Christine Mercelis. Vrywel alle speelsters en spelers uit de top van het Nederlandse tennis zul len in het toernooi uitkomen, evenals een aantal jongeren. De doelstelling van de H.L.T.C. is namelijk jonge Nederlanders in contact te brengen met het sterke internationale spel. PARIJS, 22 juli Vrijdag zijn de wed stryden voor de halve finales (Europe se zone) van het toernooi om de Davis Cup begonnen. In Parijs komt Frank- ryk tegen Italië uit. In Badstad Zwe den tegen Groot Brittannië. Na de eerste dag heeft Italië met 2-0 de leiding. In het eerste enkelspel ver sloeg Nicola Pietrangeli de Fransman Pierre Darmon in vijf sets. De cyfers waren: 5-7, 6-0, ,6-4, 3-6, 6-2. Vervolgens klopte de Italiaan Gardini met 2-6, 6-3, 6-2, 6-3 Pilet. Zweden leidt na de eerste dag even eens met 2-0. Jan-Erk Lundqvist ver sloeg Bobby Wilson met 6-4, 6-3, 5-7, 6-4. Ulf Schmidt zegevierde voorts over Mike Sangster. ">e cijfers waren: 6-2, 6-4, 8-6. LONDEN, 22 juli Na de eerste dag van de atletiek-landen-ontmoeting tus sen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben de Amerikanen zowel bij de heren als bij de dames een voor sprong, resp. 60-44 en 23-21. Hun voorsprong van 16 punten op de Engelsen hebben de Amerikaanse he ren-atleten te danken aan het feit, dat zy op zeven van de tien nummers zege vierden. De drie Britse overwinningen gingen naar Alsop (hinkstapspringen), Gordon Pirie (3 mpl) en Arthur Rowe (kogelstoten). By de gastheren leverde Adrian Metcalfe de beste prestatie. Met zyn tjjd van 46.4 sec. verbeterde hy het Europese record op de 440 yards met 0.8 sec. Ondanks deze goede tijd eindigde hy op de tweede plaats. De Amerikaan Ulis Williams doorbrak juist een seconde eerder het finishlint. Tot op het laatste rechte stuk leek het erop dat Metcalfe laatste zou worden. Hy zette toen echter een fantastische eindsprint in, weiarmee hy twee concurrenten pas seerde. De 4 maal 100 meter estafette ein digde in een onbedreigde zege voor de Amerikaanse ploeg in 40.0 sec., aange zien de laatste Britse loper by de wissel het stokje liet vallen en de Engelse ploeg dus uitgesloten werd. Het hoogtepunt in de dames-ontmoe ting was het verspringen. Met een sprong van 6.44 meter toonde de Ame rikaanse Willie White, winnares van de zilveren medaille op de Olympische Spelen te Rome, zich onbetwist de sterkste. Zy verbeterde met deze pres tatie haar eigen record met ruim 4 cm. WENEN, 22 juli De Oostenrijkse voetbalbond zal het volgende seizoen geen clubs meer inschrijven voor de z.g. „Intertoto-competitie". Dit besluit is vrijdag genomen, aangezien er wei nig publieke belangstelling is voor de intertoto-wedstryden in Oostenrijk en de clubs de voorkeur aan een langere rust periode voor de spelers geven. APELDOORN, 22 juli Tussen de besturen van de Utrechtse eredivisie club DOS en de Apeldoomse eerste divisie-club AGOW is nu definitief overeenstemming bereikt over de trans fer van de 22-jarige stopperspil van de Utrechters, Temming, naar AGOVV. Temming is reeds met de training by de Apeldoomse club begonnen. als Thiedemann maakte deel uit van de Duitse equipe tijdens de Olympi sche Spelen te Rome. Ook Alwin Scho- ckemöhle, een van de meestbelovende jonge Duitse springruiters, behoorde tot dit team, dat beslag wist te leggen op de gouden medaille. Maar in de andere grote springevenementen van dit jaar konden de beide ruiters weinig impone ren. Voor de thans 34-jarige Winkler mag wellicht als excuus worden aangevoerd, dat hij bezig is nieuwe paarden te trai nen met het oog op de Olympiade in 1964 te Tokio, waarin hij hoopt opnieuw de Duitse vlag te zullen verdedigen. Thiedemann echter, die nu 41 jaren oud is, vindt de tijd rijp om plaats te maken voor jongere ruiters. „Ik wil mij uit de wedstrijdsport terugtrek ken," kondigde de oua-spr ngkampioen van Europa al enige tijd geleden aan. Tijdens het traditionele internationale concours dat onlangs te Aken is gehou den, verklaarde Tniedemann dat het zijn laatste grote concours was. Duitslands hoop is nu gevestigd op de 23-jarige talentvolle Alwin Schocke- möhie. Schockemöhle heeft vijf briljant- te paarden ter beschikking. Op het concours hippique van Ludwigsburg zegevierde hij op alle zes onderdelen waarvoor hij had ingeschreven en in het afgelopen jaar won hij 29 eerste prijzen. De belangrijkste daarvan was de „Grand Prix van Europa", tijdens het hippische festijn van Aken. De cricket touring club „De Fla mingo's herdenkt op 28 juli haar veertig-jarig bestaan. De direc te aanleiding tot de oprichting van „De Flamingo's" in 1921 waren enkele pijnlijke ervaringen, die twee Nederlandse teams hadden opgedaan tijdens een trip naar Engeland. Heel duidelijk was merkbaar dat het contact met Engeland, het leidinggevende land in de cricketsport, niet kon worden ge mist. Na het vertrek van de in Neder land geïnterneerde Britse militairen, was het voor Nederlandse teams vrij wel onmogelijk om in eigen land tegen sterke Britse teams uit te komen. Toen werd „De Flamingo's" opgericht en het contact met Engeland op intensieve wij ze hersteld. Ook op andere manieren heeft De Flamingo's zich voor het Nederland se cricket verdienstelijk gemaakt. Zo werden door zijn bemiddeling Engelse coaches geëngageerd, waarvan onze spelers veel konden leren. De club or ganiseerde toernooien voor juniores en, om ook in het Oosten en het Zuiden de cricketsport te propageren, werden regelmatig trips door deze contreien gemaakt. Omdat in de laatste jaren steeds meer de clubs zelf tegen buiten landse teams gaan spelen, is een be langrijk deel van het werk van „De Flamingo's" nu geconcentreerd op het voeren van propaganda onder de jeugd. De hoofdschotel van de viering van het 40-jarig jubileum vormt de wed strijd welke op 28 en 29 juli wordt ge speeld tegen de Oxford University. De Engelsen hebben toegezegd met het sterkste team te zullen komen, hetgeen betekent dat de Nederlanders de strijd zullen moeten aanbinden tegen een zeer sterke ploeg. Ir, de laatste elf gespeelde wedstrijden verloor de ploeg van Ox ford slechts twee maal. Tegen het Australische testteam werd zelfs een draw bevochten. Sinds 1935. toen de county Kent een wedstrijd in Neder land speelde, is er nooit meer een En gelse ploeg van een dergelijk formaat in ons land geweest. DEN HAAG, 21 juli Zaterdag 5 augustus komt de sectie betaald voet bal in een buitengewone algemene ver-v gadering in A'dam bijeen. Drie pun ten van de agenda zijn van bqzonder be lang: Een voorstel tot het afschaffen van de protesten in de ere-divisie. Voor stellen tot regiementswyziging in ver band met 't invoeren van jeugdcontrac- ten en het vaststellen van een jeugdcom- petitie bet laid voetbal. De promotie-de gradatieregeling 1961-1962. In KNVB-kringen verwacht men van een aantal verenigingen sterke oppositie tegen de sanering waarin men zoals be kend met ingang van het seizoen 1962- 1963 wil komen tot de verhouding: 16 ere-divisie elftallen, 16 eerste divisie elf tallen en 2 x 16 tweede divisie-elftal len. Het bestuur van de KNVB is van me ning dat de promotie- en degradatie regeling die aan deze sanering ten grond slag ligt, als zaak van competitie-inde ling een bestuurs-aangelegenheid is. De oppositie stelt echter, dat het een kwes tie van reorganisatie is, waarin de alge mene vergadering zal moeten beslis sen. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 22 juli Onze prog noses voor de zondagmiddag te Hilver sum te houden courses, met als hoofd nummer „De Gouden Zweep", luiden als volgt: Agatha Hollandiaprijs I (2040 m) Zorro d'Aster, Zola S; Yellowlegs S. AlchimistprUs (2.000 m)Zsa Zsa du Commerce. Zane Grey, Zus van Spen cer Gay. Alcyoneprijs (2.000 m)rniip- bird van Permit, Wilfield, Woudsnip S. Amateur Kampioenschap IV (2400 m): William Hanover K, X Mieke Hollan- dia, Xema S. De Gouden Zweep (2400 m): Ybe van Papenhoef, Wanda van Gonny, Théo Messidor. Outsider: Vera- tonka. Critérium Vierjarigen ,2400 m): IJsselmonde, Y. Bert D., Ypermoron. Ageeth Hollandiaprijs (2.000 m): Wal nut Erebus. Ybertlöte, Xenocraat. Aleid Williamprijs (1400 m): Axkit Hollandia, Amor du Commerce. Adios K. Agatha Hollandiaprijs II (2040 m): Zion B, Zanzibar, Zus Hanover. Alephprijs (2900 ml: Jour de Java, Hairos II, Vrijbuiter. TURIJN, 22 juli Vrijdag is tijdens de wereldkampioenschappen schermen het onderdeel floretschermen voor da mes landenteams begonnen. Nederland, dat samen met Italië en West-Duitsland was ondergebracht verloor met 9-7 van West-Duitsland. Tegen Italië werd de uitslag 7-1, waardoor de Nederlandse dames uitgeschakeld werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 13