P. C. Sluis terug uit Ethiopië B. van Eerden, prijswinnaar met scKip-m-het-klein l^orlBerfc^ Bewoners protesteren tegen gemeentelijk woningbeheer VAKANTIESPELEN Zelf voorzieningen getroffen in oude huizenmaar gemeente vraagt nu een waarborgsom Roofoverval te Purmerend Haarlemse politiemannen in een nieuw uniform GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS AKU en Hoogovens befer in zeer stille markt Hevige brand in verfloods Feest voor 75-jarige AGENDA Soms ondeskun dige slooppartijen In zee verdronken Muziek IN VAN OOSTEN DE BRUINSTRAAT EN OMGEVING De beurs vandaag: Arresten Amsterdamse Hof vernietigd Woensdag 26 juli ATAX-TAXI Piet Kee concerteert in de Vleeshal DINSDAG 25 JULI 1961 PAGINA 3 T uinlieden vereniging Na inbraak bij Fustcentrale ruim f 200 vermist Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden: Smedesiraai 5 Burgerlijke Stand Haarlem Films Diversen Beurs van New York Geen comfort Hoge Raad: Nog als in 1929 Enkele weken geleden keerde de 37-jarige monteur P. C. Sluis na een verblijf van bijna vijf maanden in Ethiopië behouden in Haarlem terug. De heer Sluis, die in dienst is bij de firma Conrad Stork, heeft in een suikerfabriek-in-opkomst (te Shoa) vijf handloopkranen gemonteerd en in bedrijf gesteld. „Een paar maanden voordat ik midden februari per vlieg, tuig naar Ethiopië vertrok, vertelde de directie, dat zij mij wéér de meest geschikte achtte voor dit karwei; ik zeg expres „weer", omdat ik vijf jaar geleden er ook al eens op uit gestuurd ben, naar Frans Equatoriaal Afrika. Aanvankelijk zou ik twee maanden naar Ethiopië gaan, maar er kwamen nog een paar kranen bij en die heb je niet een twee drie gemonteerd. M'n vrouw en m'n drie kinderen vonden het natuurlijk niet erg gezel lig, dat ik er voor zo lang „uit" g.ng; na lang aarzelen heb ik toch maar besloten te gaan, want ik voelde me eigenlijk zeer vereerd, dat de directie zo n groot vertrouwen in me stelde". De heer Sluis ging niet alleen naar het verre Shoa, maar samen met een monteur van het Werkspoor. „Ik was daar heel blij om, omdat ik natuurlijk geen sterveling in die plaats kende". De Haarlemse monteur kreeg onder dak in een soort „Hollands dorp", waarin ongeveer tweehonderd Neder landse employées van de Handels Vereniging Amsterdam. Vrouwen en kinderen hebben de verschillende werknemers meegenomen, want het grootste gedeelte blijft er wel een paar jaar. „Het was reuze gezellig, we kregen gelukkig geen Ethiopisch eten, maar gewoon Hollandse kost, er was een toneelvereniging, we konden er bridgen en tennissen en er was zelfs een manege Tijdens de eerste paar weken heb ik de omgeving, die zeer moerassig is en heel ongezond, wat verkend. Ik ging dikwijls op stap met een paar zwarte inlanders, met wie ik heel vlug bevriend werd; gelukkig weet ik iets van het Engels af en dat is daar de voertaal. Toch heb ik wel eens versteld gestaan (en me ook wel geërgerd) aan al die inlandse ge bruiken. De gekste dingen heb ik meegemaakt, zoals een vrouw, die om mooi te zijn een hele hoeveelheid beter in het haar had gesmeerd en ik stond ook versteld van de werk methode van de zwarten; het gaat er met een ongekende Franse slag: van de tien uur, die ze zogenaamd wer- 'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMMIIIIIIIII kend doormaken en waarvoor zij na- tuurlijk betaald worden, „verzitten" I|P^ zij er driekwart en als je hen J er een beetje lelijk op aankijkt, trek- jF* ken ze een raar gezicht Toch is het W een geweldig goed volk en ik heb er veel vrienden gemaakt. Van een van MÊÊmÊÊÊt hen heb ik al een lange brief gekre- Sm. gen, in het Engels, met veel Ethiopi sche en Italiaanse woorden er door". Natuurlijk is de heer Sluis heel blij. dat hij weer terug is en dat hij elke jHHBHj avond aan zijn vrouw en kinderen zijn ervaringen kan vertellen, maar hij liet zich ook ontvallen, dat het een jHE heerlijke tijd was, vol verrassingen. jflESSggp JH[ „Ik ben echt van het volk daar gaan houden en ik hoop er zeker nog eens terug te komen iiiiïïi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiminniiiiiinnniniiiiimiiiiiimniiiniMninmiiiuwmiiiiiuiiiiiiiu Het eerste wat bij binnenkomst in de woning van de heer B. J. van Eer den in de Generaal de Wetstraat in Haarlem-Noord opvalt, zijn de zes prachtig ingelijste modelbouw-oor konden en erediploma's, welke hij in de loop der jaren op modelbouw wedstrijden of tentoonstellingen ver gaard heeft. De heer Van Eerden bouwt schepen, in het klein, maar waarschijnlijk met dezelfde zorg en perfectie, waarmee op de werven schepen worden gebouwd, die hon derd of tweehonderd maal groter zijn. De „scheepsbouwer", die pas ge leden zeventig jaar is geworden (en zich nog lang niet oud voelt)is naast een 34-jarige loopbaan als melkboer, óók nog dertien jaar concierge ge weest aan de Cruquiusschool aan de Leidsevaart. Hoewel hij nu gepen sioneerd is en zich ook overdag aan zijn hobby kan geven, helpt hij tij dens het zomerseizoen zijn broer, die aan het strand een restaurant exploi teert. „Je kan niet de hele dag bin nen zitten en knutselen; het zou me op den duur zelfs gaan vervelen, én, ik zou vlug erg oud worden." De heer Van Eerden knutselt al vanaf zijn kinderjaren, maar met het maken van schepen is hij eigen- Met dit schip, de „Archibald Russell", heeft de heer Van Eerden op de tentoon stelling „NuBreda 1961" een derde prijs gewonnen. HAARLEM, 25 juli Vanmorgen heeft er in een loods van de verf- en lakfabriek Visprox aan de Leidsevaart in Haarlem een korte maar hevige brand gewoed. Aanvankelijk leek het erop dat het een uitslaande brand zou worden, maar dank zij het kordaat on middellijk optreden van het «iienstdoend personeel en de Haarlemse vrijwillige brandweer is het vuur in korte tijd ge blust. Omstreeks negen uur vanmorgen wa ren enkele personeelsleden in een „mengruimte" bezig met het smelten van hars op een gascomfoor. Waar schijnlijk door onvoorzichtigheid van een der mensen is de vloeibare hete as gaan overkoken en in brand geraakt. Het vuur greep snel om zich heen, aan gezien er in de mengloods, welke zich op de begane grond bevindt, vele licht ont vlambare stoffen waren opgeslagen. Omdat de brand zich in eerste instantie vrij ernstig liet aanzien, was de Haar lemse brandweer met groot materieel aanwezig. De waterschade in het bedrijf is aanzienlijk. De Haarlemse politie heeft procesverbaal opgemaakt wegens brand door schuld. HEEMSTEDE, 25 juli Woensdag avond is er in Hotel „Het Wapen van Heemstede" een vergadering van de onderlinge tuinlieden vereniging „Aer- denhout en Omstreken". Tijdens deze bijeenkomst zal de prijsuitreiking plaats hebben van de Lathyruswed strijd. Voorts vermeldt de agenda een praatje over vaste planten, heesters en diverse bolgewassen met materiaal. HAARLEM, 25 juli Tijdens het weekeinde hebben ongewenste gasten een bezoek gebracht aan het kantoor van de Fustcentrale aan de Oudeweg. Uit een stalen kast die de inbrekers openbraken werd een geldkistje met ƒ45,- en drie loonzakjes met elk ƒ56,- meegenomen. (Advertentie) BEVALLEN van een zoon; J. Carton- Beijer; H. Baars-van Dam (2 zns)- E. Springer-RoggeveenJ. Nouris-Geels; C. van Stepn-Giesber genA. Koel-Len- dekkers; J. Wigchert-SwaalfS. Wegge- laar-Groot; A. van Scheppingen-van Vliet; J. Maerten-Slewe. BEVALLEN van een dochter: E. van Voorst-Miezis; N. Plantjé-van Wees; M. Beuming-Winter; M. Kruijer-Groot: A. Groenendaal-Laan: G. Sijkhuis-Paans; W. Aldewereld-de Vries; A. Bol-Schaap; D. van Rixel-Adaxns; E. Dhondt-Belgra- ver; T. van Roode-de Leeuw; P. Wei- dema-Gall; J. Spee-Raap; E. Braspen ning-van der Borst. OVERT .EDEN M. Brouwer-Treffers, 87 j., CrayenesterlaanF. Muller-Jur- gens, 71 j., Koninginneweg; M. Tanis- Revers, 82 j.. Hazepaterslaan; J. van Willigen, 83 j., Gasthuisvest; H. Lau- renssen. 65 j., Junoplantsoen; S. Jon ker, 67 j., Van Moerkerkenstraat; J. van Brummelen, 86 j., Jansstraat; H. Beuker, 60 j., Timorstraat; J. Hazevoet, 76 j., Indischestraat. ONDERTROUWD: E. de Herder en C. Hermsen; J. Kooymans en R. van der Maat; W. Heermans en F. van Huissteden; H. VoCht en A. Elsnerus; J. Beekelaar en H. Bosman. lijk pas begonnen in de dertiger jaren. „Ik liep op een zomeravond in 1935 of 1936 door de stad te slen teren en zag toen op een gegeven moment in een etalage enkele prach tige bouwplaten van schepen. Ik ge loof dat ik toén die hartstocht kreeg, want de volgende dag heb ik onmid dellijk een paar platen gekocht en ze thuis aandachtig bestudeerd. Van dat moment af heb ik louter schepen gemaakt, van zeilschepen en kust vaarders tot de grootste oceaansto mers toe. M'n eerste produkten vind ik bij nader inzien niet zo bijster goed en ik ben er dan ook achter ge komen, dat oefening kunst baart; want hoe meer schepen ik bouwde, des te beter werden ze. Mijn laatste stomers vind ik zelf geweldig; ik kan er uren naar kijken." De heer Van Eerden heeft in totaal 27 schepen afgemaakt; vier staan er in zijn woning te pronken, de overi ge heeft hij in opdracht gemaakt en later verkocht. Die opdrachten moe ten voor de „bouwer" een aardig zakcentje betekend hebben, want we hoorden, dat een exemplaar vlug een paar honderd gulden opbrengt. Zo wel van particulieren (vooral kap- teins van schepen) als maatschappij en kreeg hij opdrachten. „De „Oran je" heb ik gemaakt in opdracht van de toenmalige kaptein Potjer; dat was in 1940 en de kaptein is meerde re malen bij me thuis geweest, om te kijken hoe het schip in zijn bouw vorderde. Ook heb ik enkele schepen gebouwd voor Haarlemse geestelij ken, die graag zo'n produkt in een verenigingsgebouw zagen staan. Ge lukkig vroegen zij me niet om een kerk te makenik denk zelfs dat ik het niet zou hebben gekund! De laatste triomf van de heer Van Eerden is het behalen van de derde prijs in de tentoonstelling „Nu Breda 1961". Hij heeft deze prijs ge wonnen met de modelbouw van een oud Engels schip, de „Archibald Russel". Dit schip heeft hij moeten bouwen met behulp van een oude tekening en het is op 7 juni klaar ge komen. De tentoonstelling behelst een nationale manifestatie van wat men met „vrijetijdsbesteding" kan bereiken en is geopend van 30 juni tot 15 augustus. De enthousiaste Haarlemse model bouwer, die al vijftien jaar hoe vanzelfsprekend secretaris is van de Haarlemse Modelbouw Club, is van plan nog ettelijke schepen te bouwen. Volgend jaar neemt hij ook tijdens het zomerseizoen „vakan tie". Vandaag viert de heer D. J. van Ellinckhuijzen te Overveen zijn vijf- en-zeventigste verjaardag, een leef tijd, die degenen, die hem bezig zien, hem niet zullen geven. En velen zien hem bezig, omdat hij niet zonder werk kan. Activiteiten houden hem kennelijk jong. Toen hij destijds uit de Haarlemse Anegang, waar hij als juwelier gevestigd was, vertrok, was hjj kennelijk vastbesloten, zich niet in de stilte terug te trekken. Een van zijn belangrijkste hobbies was toen reeds zijn werk voor het Centrum Comité Koninginnedag, waarvan hij thans vice-voorzitter is. In die kwa liteit ontmoeten de Haarlemmers hem nog dikwijls, omdat het "-even zonder feest voor de nu 75-jarige geen leven is. Daarom viert hij van daag feest. CINEMA PALACE: Jerry, hou je roer recht, a.l.; dag. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. iedere ochtend (behalve zondag) om 10.30 uur: Vakantiejeugdprogramma, a.l. FRANS HALS: Operatie Petticoat. 14 j. Dag. 2, 7 en 9.15 uur. Di. 8 uur. LIDO: Alles draait om Conny, a.l. 2, 4.15 en 7 uur. Iedere avond 9.15 uur: Om zonden huilt men later, str. volw. LUXOR: Legioenen van de Nijl, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus (2, 7 en 9.15 uur): Jane Eyre, 14 jaar. REMBRANDT: The Misfits, volw. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend (be halve zo.) om 10.30 uur: Vakantievoor- stelling voor de jeugd. ROXY: Battle Taxi, 14 j. 230, 7 en 9.15 u. STUDIO: De brave soldaat Schweijk, a_l. (2e week) 2.15, 7 en 9.15 uur. Iedere mor gen (behalve zondag) om 1030 uur: Va kantievoorstelling. MINERVA: woensdag en donderdag 230 uur: Drie kleine detectives, a.l. dinsdag en wo. 8.15 uur: Nonnen voor het vuur peloton, 14 jaar; do. 8.15 uur: Orfeu Negro, 18 jaar. Dinsdag 25 juli Grote- of St. Bavokerk, 20 tot 21 uur: Orgelconcert door Gustav Leonhardt en Cor Kee. Beverwijk, Ned. Herv. Kerk, 8 uur: Concert door docenten en deelnemers aan Zomeracademie 1961. Woensdag 26 juli Circuit Zandvoort, 10 tot 13 uur: Zeep kistenraces. Zandvoortse strand, 930 a 10 uur: Vuur werk. RnrtWWmW.V.V.V.-.V.VAV.V.V.V.-.V.V.-.V.\VAtV.V.V.V.V.%ttttWWA,A5y.,.WAV.VAV.,.,.,.,.,.V.W.V.V.,.,.,.V.V.V,VA MAVAViY» V I iVl I M I eeeeeeeae - t*aaaaa a a a a a a a e e aeeeeeeaee» ^^a ^aaaaa a a a a a a a e a e a a a a a a a e a a a a a a a a a a a a aaaasaaaaa a a aeeeaaaaeeaea- HAARLEM25 juli. De bewoners van 182 gemeentewoningen in de Van Oosten de Bruinstraat en naaste omgeving hebben gisteravond een protestbijeen komst belegd in het clubgebouwtje van de speeltuin aan de Jasmijnstraat. Ver schillende bewoners, die in de loop der jaren hun trapleuning hebben weggehaald hebben verleden week een aangetekend schrijven ontvangen van de gemeente lijke dienst voor volkshuisvesting, waarin zij gewaarschuwd worden dat ze binnen veertien dagen de trapleuning opnieuw moeten plaatsen. Doen ze dit niet, dan zal bet vanwege de gemeente gebeuren, maar op kosten van de bewoners. De brief heeft nogal ongenoegen gewekt in de buurt en de bewoners vinden, dat hierdoor feitelijk de emmer van klachten die men over het gemeente lijk woningbeheer heeft, heeft doen overlopen. Wel erkende men, dat men terzake van ae gesloopte trapleuningen formeel verkeerd gehandeld had. Staande de vergadering werd een commissie benoemd, die namens de bewoners een rekwest zal opstellen voor het College van B. en W. In deze commissie hebben zitting de heren H. J. Biesbrouck, C. van Eek en H. Rovers, die het initiatief tot de protestbijeenkomst hebben genomen. Staande de vergadering werd de com missie aangevuld met de heren J. Met selaar, H. Dirks en W. Nieuwenhuys. Het is de bedoeling, dat B. en W. op merkzaam worden gemaakt op de slech te staat van onderhoud van de woningen, terwijl tevens verzocht zal worden de termijn van veertien dagen waarbinnen de trapleuningen hersteld moeten zijn, te verlengen. In het algemeen zal wor den aangedrongen op vernieuwing van het als verouderd beschouwde huurcon. tract, dat stamt uit 1929, toen de wo ningen gebouwd zijn. Het geval wil, dat deze woningen nog al onpraktisch zijn. Ze zijn klein, hebben kleine ramen, kleine kamers en smalle gangen. In deze gangen staat de trap naar de verdieping. De trap komt be neden in de gang uit ter hoogte van de kapstok. Wanneer men zijn jas aan trekt, stoot men herhaaldelijk zijn arm of hand tegen de trapleuning. Vandaar dat steeds meer bewoners de trapleu ning aan de gangkant verwijderd heb- uiimiiti minimi iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii AMSTERDAM, 25 juli. De beurs maakte vandaag een enigszins verdeelde indruk. Philips was wat lager en ook Hoogovens bleven eerder iets onder het vorig niveau. Daarentegen lagen AKU en Unilever weer beter in de markt, terwijl ook voor Kon. Petoleum een lichte stijging kon worden genoteerd. Wat Unilever betreft viel enige vraag voor Duitse rekening te signaleren. Overigens was het in het internationale effectenverkeer vandaag bijzonder stil. De Duitse beurzen waren weer vast ge stemd. Over het algemeen deed zich echter een afwachtende tendens gevoe len. Dit gold in het bijzonder de Lon- dense beurs, waar men met spanning de regeringsverklaringen tegemoet zag met betrekking tot het aangekondigde versoberingsprogramma, dat de Engelse economie weer op de been moet helpen. Verder verkeerde men in afwachting Van de toespraak, welke president Ken nedy vanavond voor radio en televisie tot het Amerikaanse volk zal houden naar aanleiding van de kwestie Ber lijn en de voorgenomen verhoging van militaire uitgaven. scheepvaartafdeling was goed Pr'jshoudend. Kon. Boot kon twee pun ten stijgen Van de cultures was Am- s er dam Rubber een puntje beter. De staa sfondsen noteerden iets hoger dan gisteren. Vorig opening Slot 25/7 4% Ned. 1960 1 4% Ned. 1959 414 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel M«. Cert Amsterdam Rubber H.VA. A.K.Ü. ld. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Dell Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Mtiller Co. Ned. Kabel Philips Gem.bez. Unilever Wlltoo-Fyermoord Billiton 2e Dordtsche Petr. td.st. (f50n.k.) Kon. Petroleum 50 ld. stocks Hofl. Amerika Lijn Java Ch PL KLM. Kon. Ned Stoomb Mij K.PM. Stoomv.. Mij Nederl. v. Nleveit V. Ommeren Rott. Lloyd Ned. Scheepvaart ünie Interlinie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 -1 214 A'dam '56 Hl 2% Amsterdam '59 2% R'dam '57 Aib Heyn Ki obl 103 100% 100% 95 A 110ft 305(4 105% 120% 370 181 320 700 138.20 275 664% 354 941 480 556 954% 722% 235 450 535% 266.50 122.90 11.30 147% 150 73.50 181% 141 179 151 308 141 150% 210 236.50 477 1 139 143% 84 92 95 B7% 97% 125 100% 100% 95% 113.60 147% 183% 151% 150% Anaconda Copper Bethlehem Steel Lürysler Corp Jreneral Electrlo Mineral Motors gspnecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell (Jnion Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. Oil Ny Tidewater UR. steel 21/7 24/7 55 58% 40% 41% 43% 43 62% 62% 46% 46% 83% 83% 20% 20% 27% 27% 56% 56% 58% 60% 31% 31% 43 42% 23 23% 51% 52% 43% 43% 23% 24% 80% 82% ben. De leuning aan de muurkant is uiteraard blijven zitten. Het huurcon tract schrijft echter zoals algemeen te doen gebruikelijk is dat de bewo ners niets mogen bijbouwen erf afbreken aan de woning, zonder toestemming van de eigenaar, in dit geval dus van de ge meente. De meeste bewoners hebben die toestemming nooit gevraagd. Zij die wel toestemming hebben gevraagd heb ben geen aanschrijving gehad van de dienst voor Volkshuisvesting. Maar de woningen bevatten ook niet het comfort, dat in deze tijd in een wo ning aanwezig geaöht mag worden. Een douchecel of badkamertje is nergens aanwezig, tenzij door de bewoners zelf aangebracht. In het hele huis bevindt zich slechts één kraan, namelijk in de keuken. In strijd met; het huurcontract hebben verschillende bewoners in de loop der jaren en zonder toestemming van de gemeente deze voorzieningen ge troffen. Zjj hebben de laatste tijd van de gemeente aanschrijving gekregen, dat de woning weer in de oorspronke lijke staat dient te worden terug ge bracht op hun eigen kosten. Om te voor komen dat de bewoners op een gegeven moment d'e woning verlaten zonder aan deze aanschrijving gevolg te hebben gegeven, hebben zij een waarborgsom moeten storten, die naar gelang van de uitgebreidheid der werkzaamheden ver schillend van grootte is. De maximale waarborgsom is 500,- en verschillende bewoners hebben dit bedrag moeten storten. Meestal is dit geregeld in de vorm van een extra toeslag op de huur. De moeilijkheid is natuurlijk, dat men veelal voorzieningen heeft getroffen, zonder toestemming te vragen van de gemeente. Er zijn bewoners die zelf des kundig zijn, of die deskundigen in de arm hebben genomen. Zij hebben de indeling van het huis gewijzigd, twee kamers tot één samengevoegd, de schoorsteen verplaatst, een douche-cel aangebracht of andere voorzieningen getroffen, zonder de constructie van het DEN HAAG, 25 juli De Hoge Raad heeft de vernietiging uitgesproken van beide arresten van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij een 41-jarige tuin der en diens 38-jarige broer, beiden wonende te Velsen-noord, ieder tot acht jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens diefstal met geweldpleging op de boerderij van de hoogbejaarde Pieter Laan te Purmerend, thans bijna tien jaar geleden. De Hoge Raad verwees beide zaken naar het Haagse Gerechts hof op formele gronden. Aan een be schouwing over het mededaderschap dat in deze zaken eveneens een rol speelde, is de Hoge Raad om hoven- vermelde reden niet toegekomen. huis geweld aan te doen. Er zijn er echter ook, die bepaald ondeskundig te werk zijn gegaan. In dergelijke geval len heeft men soms bijzonder gevaar lijke dingen gedaan. Er zjjn ook geval len, dat de bewoners duizenden guldens hebben uitgegeven om op deskundige wijze het huis van modem comfort te voorzien en aan te apssen aan de eisen die men tegenwoordig aan een woning stellen mag. Ook deze mensen hebben een aanschrijving gekregen, dat zij straks, wanneer zij van woning gaan veranderen, hun huis in de oude en dus oncomfortabele en verouderde toestand moeten terugbrengen. Ook zij hebben daarvoor een waarborgsom moeten storten van 500,-. Dit is het trieste in de hele affaire, dat de dienst voor Volkshuisvesting alle bewoners formeel over één kam scheert (en mis schien ook wel moet scheren). Niemand gelooft in ernst, dat de dienst ooit deze uitstekend gemoderniseerde woningen in de oude toestand zal terugbrengen. Het zou inderdaad van een kwalijke op vatting inzake woningbeheer getuigen. De bewoners zijn er vrijwel allen toe overgegaan om „iets aan hun hui zen te doen". Dat komt, omdat de ge meente er nooit erg veel aan heeft ge daan. De verf op de bovenverdiepin gen is voor zover de bewoners niet op eigen gelegenheid de zaak een nieuw verfje hebben gegeven nog dezelfde als die er in 1929 op is ge smeerd. Verschillende bewoners heb ben herhaaldelijk een verzoek inge diend om veranderingen aangebracht te krijgen, maar moesten vaak twee jaar of langer op een (veelal afwij zend) antwoord wachten. Men kan niet aan de indruk ontkomen, dat de gemeente in het geval van deze 182 woningen als eigenaar in haar plich ten tekort is geschoten, om welke re den dan ook. Men zou in zo'n geval op een meer soepele interpretatie van het huurcontract mogen rekenen. Van daar ook, dat de bewoners thans gaan proberen het huurcontact gewijzigd te krijgen. Opmerkelijk is, dat het huur contract uitsluitend de rechten en plichten van de huurders en de rech ten van de gemeentelijke eigenaar be schrijven, terwijl over de plichten van de gemeentelijke eigenaar geen woord wordt gezegd. De commissie, die deze zaak met B. en W. wil gaan bespreken, en die de grieven van de bewoners in een rekwest gaat vastleggen, heeft besloten om af schriften van dit rekwest aan alle raads fracties te sturen. Voor alle Katholieke speeltuinen gezamenlijk: Fietspuzzeltocht door Haarlem en Omgeving. Start op de speeltuinen: Zaanenoord (9.- uur) Kindervreugd (9.30 uur) Over veen (10.- uur). Voor kinderen van 10-13 jaar. Kaarten verkrijgbaar op de tuin. Kosten 0,10. De puzzeltocht is ongeveer 25 km. lang. Alleen kinderen, die in het be zit zijn van een goed rijwiel, kunnen aan deze tocht meedoen. Potlood meenemen Speeltuin Burcht ter Cleeff: Auto bustocht in de omgeving (afhankelijk van weer en leiding, naar Velserend, Bloemendaalse strand, kennemerdui- nen etc.). Brood, beker en badgerei meenemen. Vertrek om 10.- uur van af het Kleverpark, bij de Santpoorter straat. leeftijd: kinderen van de gro te school en kinderen van de kleu terschool, mits er van thuis leiding of ouder zusje of broertje meegaat. Kosten 0,25. Speeltuin het Paradijsje: Kleuter- middag op de tuin. Leeftijd 4-6 jaar. Aanvang 2. uur. Geen kosten. (Advertentie) 1.2.3.4.5. Mobilofoon service dag en nacht HAARLEM, 25 juli Vandaag is men in de kelders van het hoofdbureau van politie aan het Florapark begonnen met het opnieuw uniformeren van de ruim driehonderd man geüniformeerde poli tie. De nieuwe uniformen zUn officieel weliswaar per 1 juli 1961 in gebruik ge nomen, maar in de praktijk bleek dat toch niet mogelijk. De kleermakers zijn overbezet, doordat alle gemeente-poli tiekorpsen tegelijk van nieuwe unifor men moesten worden voorzien. De eer ste Haarlemse manschappen zijn nu voorzien en de komende dagen komt de rest aan de beurt. Mogelijk volgende Week reeds zullen de nieuwe uniformen op straat verschijnen. De nieuwe uniform onderscheidt zich door een nogal Engelse inslag. De pet is hoog en rond, zoals de Engelse militaire politie die heeft en de glim mende knopen doen evenzeer sterk den ken aan de Engelse uniformen. De uni formjas service-dress model is uit gevoerd in een soort luchtmachtblauw; terwijl de broek zeer donkerblauw is. Op de pet en op de gesp van de koppel komt het nieuwe algemene politie-em- bleem voor: wetboek en zwaard op een achtpuntige ster. Boven de rechter borstzak komt het korpsbrevet: een zelfde soort embleem met de naam van de gemeente en de spreuk „Vigilat ut quiescant", hetgeen betekent: ,,Hij waakt opdat zij rust hebben". Voor de warme zomermaanden zal mettertijd eenzelfde uniformjas worden aangeschaft in een aanmerkelijk lichtere uitvoering. De vrouwelijke agenten krij gen vrijwel dezelfde uniform als hun mannelijke collega's. Zij krijgen in plaats van een uniformpet een balhoed- achtige cap. Uiteraard zijn er weer tal van verschillende uitmonsteringen, die corresponderen met de verschillende rangen. De commissie, die jarenlang heeft ver gaderd om de nieuwe uniform te ont werpen heeft onder voorzitterschap ge staan van de burgemeester van Haarlem mr. O. P. F. M. Cremers. De commissie heeft voorgesteld dat de politiemannen op hoogtijdagen op bijzondere wijze ge kleed gaan. Ze mogen dan een wit in plaats van een blauw-wit overhemd dra gen en witte in plaats van grijze nand- schoenen. Strandagenten krijgen een korte broek en een witte uniformjas. Iedere politieman kan zich bovendien voortaan een gala-uniform aanschaffen, dat hij echter zelf bekostigen moet. Het is een bijzonder fraai uniform, dat den ken doet aan de uniform van adel borsten HAARLEM, 25 juli Stadsorganist Piet Kee was maandagavond de bespe ler van de oude kabinetorgels en rega len in de Vleeshal, waarbij hjj met gro te zorgvuldigheid de stukken had uitge kozen. Dat hjj b.v. op het secrétaire orgel uit eigen bezit de vijf stukjes voor een klok met fluitwerk van Jos. Haydn speelde, lag voor de hand, want de zich daarop bevindende 8, 4, 2 en 1 voets registers konden bij een juiste speel- verhouding het meest frappante voor beeld van een speeldoos-imitatie sugge reren. Ook het feit, dat Kee op het Strump- ler-kabinetorgel van de Nederl. Bach- vereniging uit Naarden twee moderne composities van S. Reda en H. Distier uitvoerde, bleek een juiste worp naar voorname stijlvorm te zijn, want de dis positie van dit waardevolle instrument leent zich uitstekend voor de moderne Duitse orgelkunst met zijn teruggrijpen naar oude barokvormen. In de vijf Magnificat-fuga's van Joh. Paohelbel moest de organist met één stuk verstek laten gaan wegens het niet-functioneren van het Praagse kist- orgel. Maar op Tafelorgel, Regaal, het Oxfordorgel en het Positief uit Praag klonken deze rijkgeschakeerde fuga's met ongewone Chromatiek ais klankju weeltjes. Piet Kee liet ons de rijkdom aan mu zikale invallen van Sweelink's Toccata en de Pavane Hispanica van Sweelinck in samenwerking met zijn leerling S. SCheidt met ideale baroktinten op het Müllerorgel uit het Hervormd Weeshuis te Haarlem horen. Op het zelfde orgel vertolkte hij één der Volontary's van John Stanley. Variatie-werken van Pa ohelbel en G. van Steenwick openbaar den ons de enorme mogelijkheden van deze, toen reeds ontwikkelde, kunst soort en daarmede tegelijk de rijkdom aan cultuur, welke de bezitters van de ze oude instrumenten in hun woningen hebben gehaald. Met deze concerten heeft de com missie van het Internationaal Orgelcon cours een belangrijke bijdrage geleverd tot de orgelcultuur van onze Spaarne- stad. Het laatste concert in deze reeks zal a.s. donderdagavond worden gege ven door Albert de Klerk. G.M. ZANDVOORT, 25 juli De 19-jarige A.S. uit Dusseldorf is gistermiddag tij dens het zwemmen in zee aan het Zui- derstrand verdronken. De jongeman, die logeerde in het tentenkamp „San- devoerde", was de zwemkunst niet goed machtig. Het stoffelijk overschot is tot nog toe niet aangespoeld. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Zandvoort is woensdag 26 juli verhinderd zijn wekelijks spreék- uur te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3