Amerikanen annuleren hotel- reserveringen Friesland in opkomst als belangrijk toeristengebied 1 ft van vrij povere talent Traditie van het Franse chanson nog vol leven Eerste Kamer: half miljoen meer voor onderwijs Grondlegger eigen provincie Nieuwe zomer„sport" het 2epak voor Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! POLITIEKE SITUATIE DOET ZICH GELDEN Jonge inbrekers gearresteerd Toestand ernstig in Z.-W. AFRIKA Kwestie-ANGOLA en de V.N. Debuut van drVeldkamp als minister Veehouder steekt buurman dood met hooivork Stakingsdreiging in Sluiskil t Politie gaat korter werken Ontsnapt uit inrichting Zij leefden hutten bos- van roof MENSEN EN DINGEN OP DE ACHTERGROND V.N.-commissie meent: Spoedzitting van de V eiligh^idsraad? LAATSTE VERGADERING VOOR RECES Rapport provinciale verschrijvingen wordt openhaar behandeld Twee Duitse jongens in zee verdronken O ver wer kr e geling wordt gewijzigd Man wilde kanselier Adenauer doden Pater W. Lendemeijer O.F.M. Conv. WOENSDAG 26 JULI 1961 PAGINA 5 Nu tijdelijk ter kennismaking; In rood pak Berlijn' Als bij de „Floriade" i Carnaval G3), in Zo zal de vakantiemachine hon derdduizenden Nederlanders en buitenlanders nog een tijdlang duchtig door elkaar klutsen, tot dat zij aan het slot van hun tijde lijk nomadenleven tot de ontdek king zullen komen, dat het thuis toch ook zo kwaad nog niet is... (Advertentie) (Vervolg van pagina 1) Op de Waddeneilanden, inmiddels al tjokvol gelopen, heeft men de in druk dat nu ook de Nederlanders tot het besef komen dat ze tijdig moeten reserveren om in het eigen land aan bod te kunnen komen; het aantal Duitsers is daar althans minder groot dan vorig jaar, ten gunste van onze landgenoten. In meer streken van ons land hoort men trouwens een eender geluid. Ten dele is dit te verklaren door het feit dat ook andere buitenlanders, voornamelijk Bel gen, Fransen, Italianen, Spanjaarden, Engelsen en Skandinaviërs. sterk ko men opzetten. Voor alle toeristencentra in ons land geldt, dat de nu verwachte topdrukte, die naar men veronderstelt, zal voort duren tot half augustus, nauw samen hangt met de al aangebroken of bin nenkort beginnende vakanties van het personeel van grote bedrijven. Het accent komt dan te liggen op het dagbezoek en gezien het feit, dat reeds de eerstedagen van dit hoogseizoen een toeristische lawine is uitgestort over ons territoir, verwacht men al lerwegen dat op dit gebied records zullen worden gevestigd. Een van de eerste verschijnselen die ln de grote steden, en dan vooral in Amsterdam, de aandacht trekken, is dat het bezoek uit de Verenigde Staten merkbaar is afgenomen. In de hoofd stad becijfert men zelfs een percenta ge van dertig aan annuleringen van ho telkamers. De politieke situatie, met name de kwestie-Berlijm, is hieraan ken nelijk niet vreemd. In Duitsland komt men tot veertig procent annuleringen. De vrees voor het uitbreken van een gewapend conflict schijnt onder Euro peanen minder verspreid te zijn, aange zien de politieke ontwikkeling geen merkbare invloed heeft uitgeoefend op hun vakantieplannen. Met dat al valt er in de hoofdstad een behoorlijke, maar geen overdadige drukte te constateren. Ook in de hotels valt met een beetje moeite nog best een plaatsje te veroveren. Zodra het weer opklaart, zoals gisteren het geval was, trekken grote groepen onmiddel lijk naar de stranden. Schiphol, met zijn gemiddelde van anderhalf miljoen bezoekers per jaar, op het strand na de grootste vaste trekpleister voor toe risten, is altijd een betrouwbare graad meter voor het constateren van de va kantie-intensiteit. De luchthaven noteert dag aan dag topcijfers, zoals ook geldt voor het Rijksmuseum, waar thans da gelijks ongeveer drieduizend entréekaart- jes worden verkocht. Bij goed weer zijn de buitenlanders in de meerder heid, maar Nederlanders zijn present zodra zich buien of koeltes aankondigen. Uit Rotterdam wordt ons gemeld, dat het daar merkbaar drukker is dan vorig jaar. De V.V.V. verdisconteert hierin mede de vakantie der bouw vakkers. Uit de ovemachtingscijfers in hotels concludeert men, dat de Ne derlanders vooraan komen, gevolgd door de Duitsers, Engelsen en Ame rikanen. Van het totaal aantal bezoe kers aan de Maasstad zijn de buiten landers echter royaal in de meerder heid. Merkwaardig is dat de Euro mast, die het met 3500 tot 4000 be zoekers per dag even druk heeft als in de tijd van de „Floriade", over wegend door landgenoten wordt be zocht. De Spidoboten worden bevolkt door een internationaal gewoel en ook in Bljjdorp worden vele talen gespro ken. De Ridderzaal op het Haagse Bin nenhof, waar sommige vreemdelingen de koningin op een troon verwachten aan te treffen, moet het, nu de tempe ratuur stijgt, onmiddellijk afleggen te gen de nabij gelegen boulevard van Soheveningen en ook de warenhuizen 2bn stiller geworden. Maar Mauritshuis U1 Gevangenpoort trekken zich van de Pj^faomstandigheden weinig aan. De „e r Wuft centrum van vermaak. Vori- werd daar, zoals gemeld, de Mesdai°enste verwelkomd. Panorama «000 tot ,fen gemiddelde van bezoekers per dag. .»«i-m^aiLiÜtrecht koestert zich in een Db rir 8,tellinS van vreemdelin- ESiJtinnf8 °P werven aan het S-V^nelijk de gunst der gaste wordt dagelijks wi fv ^onderd doorzetters be- kiommen. Er z'jn minder Duitsers dan In 1960 eer landgenoten. Het in Callantsoog zijn de badgasten in urommen komen opzetten. Zij kunnen er een nieuwe „sport" beoefenen: op he origineelste manier van de ene strek dam naar de andere lopen, over drie honderd meter. Deze eerste bemande Nederlandse ruimteraket kreeg de eer- *^_VrVs en vloog na een mislukte en het ijlings verdwijnen van de astronaut, in brand..... Elk jaar is de Gevangenpoort in Den Haag een belangrijke toeristentrekpleis ter, niet het minst voor de Nederlandse schooljeugd, die er een aanschouwelijk lesje vaderlandse geschiedenis komt halen. als ook in andere steden dit soort rond ritten in een behoefte blijkt te voorzien. Utrecht heeft voorts zijn rondvaarten in de grachten. Het spoorwegmuseum telt hoge bezoekcijfers, evenals het klok ken- en zilvermuseum. Dat het draai orgelmuseum slechts op bepaalde dagen en uren geopend is, leidt vaak tot te leurstellingen. In Brabant concentreert de vakantie- drukte zich vooral in het hart der pro vincie. In dit gebied is de invloed van de bouwvakvakantie onmiskenbaar. Volgen de week, als ook de zuidelijke collega's in deze bedrijfstak vrijaf krijgen, zal de toeristische beweeglijkheid ongetwij feld een nog bonter aanzien hebben. Op de Efteling zijn de Belgen zeker even talrijk als de Nederlanders. De tentoon stelling „Nu... Breda 1961" trok zondag 13.000 bezoekers en maandag en giste ren ongeveer 10.000. Dit weekeinde ver wacht men de kwartmiljoenste gast. Door het slechte weer rekent men er niet op dat het geraamde aantal van 600.000 bezoekers zal worden bereikt voor de sluitingsdatum, 15 augustus. De ■Bredase hotels, met zesduizend bedden meer dan de helft der Brabantse acco- modatie omvattend, zijn redelijk bezet. De situatie aan het Eurostrand Wes terhoven is nog vrij rustig, maar vol gende week zal het daar wel drukker worden. Begin van deze week is het bezoek aan Frieslands meren plotseling sterk toegenomen. Deze provincie be gint zich trouwens ook in andere op zichten tot een bij Nederlanders ge waardeerd toeristengebied te ontwik kelen. De eilanden zpn stuk voor stuk „uitverkocht". Ze werden ons overi gens door een VVT'-functionari- be schreven als harmonika's: er kan al tijd meer bij dan men zou denken. Er zitten dit seizoen heel wat minder Duitsers dan vorig jaar. De bootdien sten uit Harlingen, Holwerd en Oost- mahorn houden zich nauwelijks meer aan de dienstregeling, maar onder houden de verbindingen met alle be schikbaar materieel. De toeristencentra op de Veluwe zit ten mudvol. De vijfduizend hotelbedden, die Apeldoorn biedt, ziin alle bezet In de talrijke natuurbaden die deze omge ving telt is nauwelijks meer ruimte. Tenslotte Limburg. In Valkenburg wordt daar deze week de grote 6*®°' tegemoet gezien, hoewel de VW-bu reaus de toeloop nu al nauwelijks kun nen verwerken. Bij Vaals vormt zich jn beide richtingen een ononderbroken file van auto's, en minstens dezelfde hoe veelheid Nederlanders trekt naar net oosten als Duitsers naar ons land. De heersende drukte in Aken is voorname lijk toe te schrijven aan Limburgse dag jesmensen, al of niet in touringcars ar riverend. Op de campings wordt om iedere vierkante meter gevochten. In bij aankoop van een zelfde pak voor normale pnjs het heste Thans ook de vuilste was een „wissewasje" automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld e de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris* de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk! zonder apart Inweken zonder lang koken e zonder warm spoelen. het centrum by uitstek, Valkenburg, constateert men het merkwaardige ver- schijnsel, dat veel gasten zich carna valesk menen te moeten gedragen. Met pretneuzen en feestmaskers paraderen zy door de straten, terwyi veel andere „westerlingen" het vogelgeüuit in de natuurschoonrijke omgeving trachten te overstemmen met de onvermijdelijke draagbare radiotoestellen. Duizenden profiteren in Rotterdam van het mooie weer door met een van de Spido-salonboten een rondvaart door de havens te maken. (Van onze speciale verslaggever) KNOKKE, 25 juli Nu de verschillen de teams op het Songfestival in Knokke allemaal aan bod zijn geweest, is de \ry algemene conclusie dat de presta tie van het talent vrij pover is geweest. Dat staat nog buiten de gehanteerde maatstaven van de jury, die langzamer hand ervan verdacht wordt gevoelig te jn voor het blufferige en theatrale. het jonge Franse zangeresje Si- __J?® kanglöig heeft een blijvende indruk de int®nse dramatiek, waar- t 1J ekansons vertolkt, wordt verge- ™et de zangkunst van Edith Piaf. „IlSf Simone Langlois, die graag 11 j'®-T Jac?nes Brei zingt, al niet zo groen meer ,n het vak van de amu- sementsbusmess, maar haar naam moet nog doordrmgen io de hoo re ionen van het Franse chanson. Op dit festival is_ bovendien nog ge bleken, dat de traditie van het Franse chanson nog vol leven is en nog altijd kan wedijveren met het uitgekookte vak werk uit de Amerikaanse showbusiness Men heeft hier in deze dagen weer Ju liette Gréco en Philippe Clay kunnen zien en horen, nog helemaal in goede artistieke doen. Vooral dit kunnen zien had zijn waarde, want afgezien van de soms literaire teksten en de expressie ve melodieën kreeg men iets te aan schouwen dat volop theater was, visu- el© creaties. opffGhouwd uit de gevoe- Hgste gebaren en gelaatsuitdrukkingen, die heel scherp sferen, personages, ge beurtenissen, kortom heel dat onnoem bare van een magnifieke voorstelling opriepen. Degenen die wat langer in dit vak meelopen, herkennen daarin de hand van de man op de achtergrond, de re gisseur, balletdanser, pantomimespe ler, die wekenlang aanwezig was om het lied in zijn volledige weergave mee op te bouwen, de man met wie elke werd ingestudeerd. Deze lieden van achter de schermen worden overigens sinds een jaar of tien bijna overal als onmisbaar erkend. Ook een Maria Callas zal geen opera-recital geven zon der dat ze met een dergelijke theater man heel haar optreden van tevoren heeft doorgesproken. Hjj zal haar ver tellen welke japon zij moet dragen, of ze glinsterende sieraden nodig heeft, hoe ze op het toneel moet lopen, hoe een révérence te maken, wanneer ze moet glimlachen, stil moet staan of van houding veranderen, hoe ze moet danken voor het applaus enz. Maar aan depresentatie kan niet zo geraf fineerd en gevoelig gewerkt zijn, of men voelt op een moment of er bij de ver tolking wel of niet van edhte artistici teit sprake is en in welke mate, ook in het vlak van de kleinkunst, dat zo ernstig gebukt gaat onder de commer cialiteit van de showbusiness. Achter nagenoeg allen van de der tig deelnemers aan het Songfestival in Knokke staan coaches, producen ten van illusies. Wij weten van een Engels duo (dat ook wel voor de Ne derlandse televisie is opgetreden), waarvan de partners elkaar een die pe ongenegenheid toedragen, om het zo maar eens te zeggen. Maar als men de twee ziet optreden, hand in hand, de ogen liefjes naar elkaar, verzaligd glimlachend, meent men de echte Romeo en Julia te ontmoe ten. Maar och, de coach, met zijn vak matige benadering van de situatie, weet die illusie wel te kweken, die door de betrokkenen zelf nooit opge wekt zou kunnen zyn. Gelukkig zjjn de momenten, als blijkt dat sommigen onder het wekenlang re peteren hun spontaneïteit bewaard hebben en hun gemoedsbewegingen nog steeds intens uiten. Men kan er lang over praten, maar het is in de beweging en elk knippen met de ogen kleinkunst precies als in andere tak ken van produktieve kunst, en ook hier kan een liedje plotseling de tranen naar je ogen jagen, uitgelaten vreugd- de of wrakke melancholie oproepen. Maar wat wij hier in Knokke deze da gen reeds al te vaak hebben gehoord, is; Nu heb ik bij die bepaalde tekst net dat bepaalde gebaar vergeten in mjjn zenuwen. In dit geval kan het vergeten gebaar toch niet erg veel meer van de armoede verhullen, was ons wel gebleken. NEW FORK, 26 juli (Reuter) De V.N.-commissie voor Zuidwest-Afrika heeft om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht ter bespre king van de „Ernstige toestand" in Zuidwest-Afrika. De commissie is er van overtuigd, dat zy haar onderzoek in het mandaatgebied slechts met steun van de Veiligheidsraad kan ver richten. Het verzoek is telegrafisch uit Cairo gedaan door de voorzitter van de commissie, prof. Rodriquez-Fabregat, uit Uruguay. Prof. Fabregat meent dat „de explo sieve situatie in Zuidwest-Afrika een voortdurende ernstige bedreiging van de wereldvrede is". De Zuidafrikaan- se regering heeft de commissie „met geweld" verhinderd zich naar Zuidwest- Afrika. te begeven. (Zoals bekend hebben de Zuidafri- kaanse autoriteiten de leden van de commissie visa geweigerd en hen met arrestatie gedreigd als zij zich toch naar het mandaatgebied zouden bege ven). (Van onze Limburgse redacteur) VAALS, 26 jul" Tien dagen geleden zijn twee achttien-jarige jongelui, af komstig uit respectievelijk Kerkrade en Vaals, uit het opvoedingsgesticht to Heer by Maastricht ontsnapt. Zy heb ben zich al die tqd weten schuil te hou den in de Vaalser bossen by het beken de drielandenpunt, in zelfvervaardigde houten hutten. Het tweetal leefde van roof en inbraken. De politie ontdekte de hutten een de zer dagen, maar trof de bewoners bij haar inspectietochten nooit thuis. Toen gistermorgen op het politiebureau een melding binnen kwam over een in braak m een levensmiddelenbedrjjf al hier alsmede over de diefstal van een auto van deze zaak toog de politie op nieuw naar de boshutten en zag er met een de gestolen auto staan. Bovendien trof zij de jongelui slapend aan. Het tweetal werd aangehouden en de jongens bekenden onmiddellijk een reeks diefstallen onder meer een aan tal inbraken in Heer en Maastricht. In beide plaatsen ontvreemdden de jeugdige dieven kostbare antieke voor werpen, die zij voor een deel hadden verkocht en voor een ander deel had den verstopt. In de hutten ontdekte de politie een hoeveelheid levensmidde len, voldoende om er een vrachtwa gen mee te vullen. DEN HAAG, 26 juli De Eerste Ka mer heeft zich gisteren verenigd met een wetsontwerp dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen 300.000 in handen geeft voor gewezen leidsters van het bijzonder kleuteron- derwqs, die tot dusver geen of onvol doende pensioen hebben genoten. De mi nister krqgt voorts een bedrag van 250.000 toegewezen, waarmee hq de fi nanciële basis kan leggen voor de werk zaamheden van een speciale commissie ter voorbereiding van de derde T.H. in Twente. Het laatste onderdeel van het wetsont werp lokte bedenkingen van de Kamer uit tegen de wat vreemde gang van za ken: eerst wordt dit bedrag gevoteerd en eerst daarna komt in de Tweede Ka mer de eigenlijke beslissing aan de or de inzake de plaats van vestiging en aanvaarding van T.H., die de Eerste Kamer nog moet aanvaarden. Minister Cals wist zich te redden door op te mer ken, dat geen onherroepeiyke maatre gelen zullen worden genomen met het geld dat de Staten-Generaal nu ter be schikking heeft gesteld. Ook de procedu re werd aanvaardbaar, toen de minister erop wees, dat het wetsontwerp inzake de derde T.H. drie maanden eerder was ingediend dan het onderhavige ontwerp. Dr. Veldkamp heeft in de Eerste Ka mer zqn entree als minister gemaakt. Hij verdedigde een ontwerp, dat de aan passing regelt van enkele sociale ver zekeringswetten bij de onlangs inge voerde verkorte arbeidsweek. De C.H.- afgevaardigde mr. Van Bruggen sprak namens zijn fractie zijn vreugde uit over het feit, dat dr. Veldkamp de post (Van onze correspondent) GRONINGEN, 26 juli Een 54-jari- ge veehouder uit het gehucht Trimunt (gemeente Marum) heeft gistermorgen zijn buurman, de 28-jarige Anne van der Wqk na een hevige ruzie in drift met een hooivork dood gestoken. De da der is ingesloten door de rykspolitie te Grootegast en zal ter beschikking van de justitie te Groningen worden gesteld. Het was in de omgeving bekend, dat er een heftige onenigheid bestond tus sen de beide mannen. De ruzie ging over het gebruiken van een weg tussen twee landerqen. Een handvol hooi op de landweg was er oorzaak van dat het tussen het tweetal tot een fel handge meen kwam. Toen de gearresteerde vee houder met een wagen vol kuilgras langs de woning van z\jn buurman reed, kwam, aldus z0n lezing, deze naar bui ten gerend, gewapend met een stok waarmee hij hem op het hoofd sloeg. De verdachte was hierop zo driftig ge worden dat h0 de drietands-hooivork van de wagen greep en Van der Wijk stak. Deze werd in de borst getrof fen en levensgevaarlijk gewond. Hq liep nog naar een tweehonderd meter verder gelegen boerderij maar in de koestal zakte hij dood in elkaar. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG, 26 juli De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft Ge deputeerde Staten van Zeeland meege deeld, er geen bezwaar tegen te heb ben dat het vertrouwelijke karakter van het rapport, uitgebracht door de Alge mene Rekenkamer inzake de z.g. pro vinciale verschrijvingen, wordt opgehe ven. Dit betekent dat het rapport vol gende week in de openbare vergadering van de Staten kan worden behandeld. DEN HAAG, 26 juli Twee negen tienjarige Duitse jongens Helmut Hof- mann en Helmut Claszen beiden uit Mün- chen-Gladbach, zqn gistermiddag in zee verdronken by het kampeerterrein „Ockenburg". Om half twee zagen twee mannen een lichaam in zee drijven. Zij haalden het aan land en terwijl zij bezig waren met kunstmatige ademhaling, spoelde een tweede lichaam aan. De beide slachtof fers waren reeds overleden. van minister van Sociale Zaken heeft aanvaard. Hq noemde hem „een van de meest bevoegden voor dit departe ment". Dr. Veldkamp merkte op, dat de ontwikkeling van de arbeidstijdver korting in ons land veel sneller is ge gaan dan wjj allen hebben kunnen voorzien. Daarom moeten nu enkele wijzigingen in bestaande wettelijke re gelingen worden getroffen. Na deze eerste komen er nog wel meer, waar over met de Sociale Verzekeringsraad reeds contact is opgenomen. De Eerste Kamer, die nu op vakantie is gegaan, zal op 12 septem ber weer byeenkomen om de loterijwet te behandelen. De minister van Justitie heeft daarop aangedrongen met het oog op de urgentie van voldoende voorzie ningen voor de sportprqsvragen. (Van onze correspondent) SLUISKIL, 26 juni Bjj de Compag nie Neerlandaise de Azote alhier, dreigt voor de tweede maal in ruim drie maan den de arbeidsrust te worden verstoord. Werknemers van de zwavelzuurafde ling hebben te kennen gegeven dat zq bepaalde arbeidsvoorwaarden opnieuw willen zien verbeterd. De arbeiders willen een loonsverho ging van 10,- per week en invoering van de algehele vijfdaagse werkweek. Op de l'Azote wordt thans om de ande re week 's zaterdags vrijaf gegeven. Aangezien de werknemers in de zwa velzuurafdeling hun eisen vrijdag wil len zien ingewilligd, zullen de vakbonds bestuurders nog daarvóór een onder houd hebben met de directie van de C.N.A. NEW FORK. 26 Portugese regering juli aAFP) De eeft de V.N.-sub- commissie voor Angola meegedeeld dat zq „onder de huidige omstandig heden" geen bezoek aan Angola kan brengen. De Portugese regering heeft de voorzitter van de subcommissie, Carlos Salamanca uit Ecuador, foto- copieën van documenten over de op stand gezonden. Hierbij werd nadruk- keiyk gezegd dat dit niet geschiedde krachtens het artikel van het handvest volgens hetwelk de beherende landen verplicht zijn inlichtingen te verstrek ken over niet-zelfbesturende gebieden. De commissie zal de documenten bestu deren. DEN HAAG, 26 juli Gisteren is staatsblad no 209 verschenen, een be sluit tot wyziging van het ambtenaren reglement voor gemeente- en rijkspoli tie. De voornaamste wqzigingen, die dit besluit brengt, zqn de volgende: Er wordt een gewijzigde overwerkrege- ling ingevoerd, zoveel mogelijk aange past aan de voor de overige rijksamb tenaren geldende overwerkregeling, maar waarbij rekening is gehouden met de specifieke belangen van de politie dienst. Een tweede wijziging van belang is, dat de arbeidstijd wordt verkort van 48 tot 46 uur per week, met vijf werkda- fen van negen uur en twaalf minuten. 'er 1 januari 1962 wordt de werkweek 45 uur met vijf werkdagen van negen uur. BONN, 26 juli. (Reuter) Kanselier Adenauer van West-Duitsland heeft aan verslaggevers verteld, dat verleden maart een poging tot aanslag op hem is gepleegd. Een ambtenaar in Bonn zei later, dat een 45-jarige arbeider bij het huis van de kanselier met een mes ge zwaaid had onder de uitroep: „Ik zal hem doden". De man werd in hechtenis genomen. Hij zal spoedig terechtstaan. De nog jonge Nederlandse provincie van de paters Minderbroeders Conven tuelen viert vandaag met meer dan gewone luister het zilveren priesterfeest van haar provinciale overste: pater Willi- brord Lendemeijer. Naar de me ning van de Nederlandse orde leden rutm honderdtwintig paters, broeders en fraters is daar alle reden toe, omdat de jubilaris de grondlegger van hun provincie is. Bij de verheffing van ons land tot zelfstandige provincie van de Conventuelen, in 1956, was pater Lendemeijer de aangewezen man om het be stuur op zich te nemen. Nepen jaar langvan 1947 tot 1956, had hij namelijk aan het hoofd ge staan van de Belgische provincie, waartoe ook Nederland be hoorde. Pater Willibrord Lendemeijer was pas zesendertig jaar oud, toen de leden van het eerste na oorlogse kapittel hem tot provin ciaal voor België en Nederland kozen. Een ongewoon jeugdige leeftijd voor een provinciale overste. Maar op grond van zijn vele goede eigenschappen, ener gie, wilskracht en doorzettings vermogen, durfde het kapittel hem vol vertrouwen met de leiding van de gecombineerde Belgisch-Neder landse provincie te belasten. Om dezelfde reden werd hij ook de stichter en leider van de Nederlandse provincie en het was vooral toen. dat zijn energie en doorzettingsvermogen hem goed van pas kwamen. Er moest in ons land nog zoveel gebeuren. Eigenlijk nog alles, want de bestaande kloosters te Urmond en Wijnandsrade vroegen dringend om vernieuwing. Pater Willibrord pakte de uitbouto van de nieuwe provincie onmiddellijk krachtig aan. Zijn eerste daad was de stichting van een modern klein seminarie. Vrijwel zonder overheidssubsidies wist hjj dit project te Urmond te verwezenlijken Voorts, bracht hjj het college-onderwijs op hoger peil en tegelijkertijd besteedde hij speciale aandacht aan de hogere studies van de Nederlandse priesterstudenten. Bij gebrek aan een eigen groot-seminarie volgen zij filosofie- en theologiecursussen aan internationale universiteiten o.a. te Padua Rome, Freiburg en Würtzburg. De meest bekwame onder hen zijn de toekomstige professoren van het grootseminarie, dat pater Lendemeijer te zijner tjjd in Nederland hoopt te vestigen. Voorlopig is hij hier evenwel nog niet aan toe. Ander werk onder meer het herstel van de Conventuelenkerk in Amsterdam, de bouw van parochiehuizen en kerken in de rectoraten Urmond Nunspeet en Mariarade-Hoensbroek, gaat voor. Speciaal de nieuwe kerk voor Mariarade gaat pater Willibrord Lende meijer zeer ter harte, hetgeen zeer begrijpelijk is. Hier immers werd de jubilaris vijftig jaar geleden als zoon ran een uit Friesland geëmigreerde mijnwerker geboren en hier was het ook, dat hij kennis maakte met de paters Conventuelen die het rectoraat Mariarade hebben opgericht. De preken van een van de paters van Mariarade maakten zoveel indruk op de oudste zoon van mijnwerker Lendemeijer, dat hij vastbesloten was Later net als pater Fortunatus volksmissionaris te worden. Op 26 juli 1936 ging deze jeugdwens in vervulling. Pater Lendemeijer werd toen te Rome priester gewijd en kort daarop als kapelaan aangesteld in de Limburgse mijnstreek, waar hij bleef totdat hij werd benoemd tot provinciaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5