Amsterdamse raad akkoord met balletconcentratie Bescheiden kans op vorming van klein experimenteel gezelschap ..Informateur Molendijk ontsteekt in woede EEN HANDTEKENING OP DE VALREEP FABIOLA ZIET SPAANSE DANSERS CAISSONBASIS ligt te wachten op beter weer Deel Amsterdamse melkhandel verhoogt literprijs met 1 cent PAUL VLAANDEREN Het Q 40 mysterie I Sik breng na naw de Aura 1. „D.D.R/* legt een garnizoen in Oost-Berlijn Zakelijke leider een vraagteken Ned. Danstheater BLIJFT Geen extra-risico bij riskant werk Veel bekijks in Folkestone Minister grijpt nog) niét in Britse leraren gaan voorop in stakingsbeiveging Toeslag op boterexport moet omhoog om Deense concurrentie te weerstaan Geëmigreerde heeft schuld van 72.000 gld. Feest in Dordrecht m NA HEFTIG DEBAT VAN ZES EN EEN HALF UUR N.D.S.M. en Wilton nemen deel in nieuwe werf in Portugal Brand: vijftig hectare bos en heide verloren Ulbricht wil stroom van vluchtelingen pogen te remmen Geen scherpe reacties op Londense beurs Gedetineerde slikt ijzeren hengsel in Operatie brengt redding Britten komen voor Iraakse krijgsraad In Dordrecht H.T.S. viert vijftig jarig bestaan „Hitiers tweede boek" (nog?) onverkoopbaar Geen anonieme kritiek in Cambodjaanse pers DONDERDAG 27 JULI 1961 PAGINA 2 (Van een verslaggever AMSTERDAM, 27 juli Heftige oppositie van een min derheid heeft niet kunnen ver hinderen dat de Amsterdamse raad de veelomstreden ballet concentratie heeft goedgekeurd. Met steun van de P.v.d.A., de C.P.N., de Prot. Christelijke fractie en een deel van de K.V.P.- fractie kreeg het college van B. en W. na een marathon-debat van 6 y2 uur woensdagavond toe stemming om het Amsterdams Ballet op te heffen en een bedrag van f 240.000 bij te dragen aan het nieuw te vormen Nationaal Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. Dezelfde groep, die zich ruim een maand geleden verzette tegen het principebesluit V.V.D., P.S.P. en een deel van de K.V.P. stond ook nu op de barricade, doch opnieuw zonder succes. Onverteerbare zaak Schadeloosstellingen P. J. J. HEESTERS OVERLEDEN BALLON-SATELLIET WEER TE ZIEN Een zonderlinge weg ging een motie van de CPN, die B. en W. dringend uit nodigde gehoor te geven aan een ver zoek van het in ontbinding zijnde Ne derlands Dans Theater om met een sub sidie van 67.000 deze experimentele groep" nieuw leven in te blazen. Dit ..breekijzer in de concentratie" dat na het schrappen van enige al te dwingen de bepalingen, zelfs de instemming kreeg van de PvdA, viel tussen twee tafels toen de heftigste voorstanders de KVP en de VAT) zich bij de stem ming er plotseling van distancieerden, samen met de, aanvankelijk evenmin onwelwillende leden van het college van B. en W. De oorzaak moet men waar schijnlijk zoeken in de ingevoegde be paling dat dit subsidie-overleg zou ge schieden in overleg met de twee ande re ballet-subsidiënten (het Rijk en de gemeente Den Haag) en de toezegging van wethouder De Roos dat hij „bereid is de mogelijkheid onder welke omstan digheden eventueel de totstandkoming van een experimenteel ballet zou kunnen worden bevorderd met de beide andere subsidiënten nader te bezien". Het eerste stuitte op een overwachte bezorgdheid van de VAT) voor een hand having van de hoofdstedelijke gemeen telijke autonomie en het laatste was voor vrijwel de hele KVP-fractie al vol doende waarborg dat er aandacht aan deze zaak zou worden gegeven. Voor de talrijke toehoorders op de tribunes was het toch een pikante sen satie de PvdA zonder succes, tegen de eigen wethouder in, te zien stemmen ot) de CPN-motie; een, in Amsterdam se verhoudingen, bijna ondenkbare gang van zaken. Hoewel zeer lang van duur leverde het debat, op de keper beschouwd, slechts weinig nieuws op na het al even eindeloze debat over dezelfde aangelegenheid een maand geleden. Voor de WD-fractieleider, de heer Le Cavelier, bleek het ontbreken van alternatieven bfl de concentratiebe sprekingen een onverteerbare zaak. De keuze „werken onder mevrouw Sonia of emigreren" was voor hem onaanvaardbaar, vooral omdat hij in het beleid van de „kunst-dictator" staatssecretaris Scholten een „sociali satie op PBO-basis" van de gehele danskunst had ontdekt. De machtsconcentratie in de handen van één balletleidster acht hij „levens gevaarlijk". Zijn advies was, de staats secretaris „te laten dansen met zijn concentratie" en „als liberaal ben ik niet afkerig van een economisch voor deeltje" de schadevergoeding aan de leden van het Ned. Danstheater, die op de valreep geëngageerd waren door het Amsterdams Ballet, om te zetten in een bescheiden subsidie. Nadat de heer Luirink (CPN) had feconstateerd dat het balletbeleid van e Amsterdamse raad is mislukt en dat concentratie de enige oplossing biedt kwam de heer Brinkgreve (KVP) aan het woord die bijzonder venijnig een aan tal aspecten van de concentratie onder her vergrootglas legde. Hij zou gaarne zijn instemming hebben betuigd met een balletconcentratie, die een instituut had gecreëerd waarin de besten jraag zouden willen werken. Maar deze con centratie is naar zijn mening „protec tie van een groep, boycot van de beste dansers, machtsconcentratie in één hand en in een monopolistisch instituut, dat via de overheid liquidatie van ue concurrentie nastreeft". Bijzonder hoog liepen de gemoederen toen de heer Brinkgreve constateerde dat de vijftien geëngageerde solisten allen afkomstig zijn van mevr. Gas- kell's Nederlands Ballet en dat van het Amsterdams Ballet slechts enkele so listen (vier) zijn uitgenodigd, die alle vier hebben geweigerd. Waarom zijn de andere solisten van het Amsterdams Ballet niet geïnviteerd, was zijn vraag. Deze vraag deed de „informateur", BERLIJN, 26 juli CJP!) Het or gaan van de communistische jeugdbe weging in Oost-Duitsland „Junge Welt", heeft vandaag bekend gemaakt dat 90.000 Oostduitse soldaten in Oost-Ber- lijn „de vrede bewaren". Hoewel reeds lange tijd werd vermoed, dat de rege ring van de D.D.R. de overeenkomst van de vier mogendheden over Berlijn had geschonden, is dit de eerste offi ciële bevestiging van de zijde der com munisten. Het blad ontkent echter, dat de aan wezigheid van Oostduitse legeronder delen in de stad een schending bete kende van de na de Tweede Wereld oorlog door de Russen en de westelijke geallieerden vastgestelde regels voor Berlijn. „Junge Welt" schrijft, dat het een normale zaak is, dat soldaten zich in de „hoofdstad van een soevereine, vredelievende staat" bevinden. oud-burgemeester H. Molendijk op de gereserveerde tribune zo in woede ont steken, dat hij luid in de raad riep: „Waarom heeft u mij dat niet gevraagd, toen ik nog antwoorden kon?" De vraag werd later beantwoord door de wethouder. Men had de lijst geraad pleegd die het bestuur van het Amster dams Ballet indertijd zelf aan het de partement had voorgelegd. Minder eenvoudig was het de wet houder te antwoorden op de vraag, wie de wonderlijke figuur zal worden, op wie vrijwel de gehele concentratie zal moeten steunen en die, naast mevrouw Gaskell, het zakelijk beheer zal moeten voeren. In de bestaansperiode van het Nederlands Ballet heeft mevr. Gaskell „zes zakelijke leiders versleten". De wethouder volstond met de opmerking dat het ongetwijfeld een krachtige fi guur zal moeten zijn, hetgeen de heer Brinkgreve tot de verzuchting verleidde dat deze „deus ex machina" geen ple zierige toekomst tegemoet gaat. Voor Amsterdam ziet de heer Brink greve door de concentratie en de ge splitste Haags/Amsterdamse groep en administratie „debet in Den Haag en credit in Amsterdam" slechts ver- illiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliililimiiliilllliiiliiliiiiiillllllliiiii iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii lies. Goedkoper zou het, in zijn sombere verwachting, er niet op worden en naar zijn mening mag de hoofdstad „voor zulk een bord linzensoep zijn eerstge boorterecht niet verkopen". Hoewel de sterkste voorstander van de concentratie, was ook de heer Den Uijl (PvdA) niet overtuigd dat dit „de definitieve fraaie vorm van de ballet- beoefening in Nederland" zal worden. De thans gekozen vorm met de „al leenheerschappij van mevr. Gaskell" vindt hij echter de best mogelijke keu ze. Het belangrijkst acht hij dat thans gewerkt kan worden aan een verhoging van de sociale zekerheid der artiesten. „Amsterdam moet zuinig worden op zijn subsidie-gelden. Er zijn nog zoveel andere belangrijke kunsttaken die op geld wachten Daarmee waren de belangrijkste voor- en tegenstanders aan het woord ge weest. De heer Boekei (WD) voegde er nog een korte, barokke philippica aan toe ove het „snel-ballet" dat slechts ont staan zou zijn door de vrees van wet houder De Roos dat weigering van Am sterdam om mee te doen een vermin dering van andere Rijks-subsidies tot gevolg zou hebben. „Als de staatsse cretaris dreigt is de roos van zijn sten gel afgesneden". Het antwoord van de „afgesneden" wethouder was een herhaling van de argumenten van een maand geleden. De publieke belangstelling vermindert, het Amsterdams Ballet was „leeggelo pen", twee topballetten ontaardt in con currentie met overheidsgeld, enz. Zeer afkerig toonde de wethouder zich aan vankelijk van subsidiëring van het Ned. Danstheater totdat de, reeds boven ver melde, vrijblijvende formule was gevon den. Hij verwacht dat de zetel van het nieuwe Ballet „op den duur wel naar Amsterdam zal groeien" en wens te zich niet ondanks een nadrukke lijk verzoek van de KVP over een aantal nevelige passages in de raads voordracht verder uit te laten. „Dat zal de zaak zijn van dc subsidiënten en het nog te vormen bestuur". De schadeloosstellingen aan de niet geëngageerde leden van het Amster dams Ballet zullen door een commissie van drie deskundigen worden bezien. Een bijdrage van het Rijk is nog niet zeker. Over een balletopleiding in Am sterdam zal advies van de Amsterdam se Kunstraad worden gevraagd. De tweede instantie leverde het bo ven vermelde incident op met de CPN- motie over de oprichting van een expe rimenteel gezelschap. De heer Le Ca velier (VVD) besloot het bijzonder le vendige debat met zulk een vrijmoedi ge aanval op de concentratie „gees telijke lijkverbranding" en „het stel letje van de staatssecretaris" dat de VVD-deputatie uit de Haagse raad op de tribune bleek wegtrok. De motie, die het Danstheater had kunnen redden, ging met 15 tegen 24 stemmen ten onder (vóór de PvdA, de CPN en de heer Brinkgreve) en het con- centratiebesluit werd goedgekeurd met 25 tegen 14 stemmen (tegen de WD, de PSP en de heren Delsing, Elsen- burg en Brinkgreve van de KVP). AMSTERD.AM, 27 juli Het bestuur van de stichting „Het Nederlands Dans theater" heeft besloten het Nederlands Danstheater na 1 september voort te zetten. Het bestuur heeft deze beslissing ge nomen na de beraadslagingen in de Am sterdamse gemeenteraad die door het bestuur zijn bijgewoond. Tijdens de raadsvergadering is, zoals in het raadsverslag elders wordt ver meld, een motie verworpen waarin het college van B. en W. werd gevraagd in overleg te treden met het rijk en de gemeente Den Haag om na te gaan op welke wijze het Nederlands Dansthea ter een subsidie kan worden gegeven. Op grond echter van enige uitlatingen voor het behandelen van de motie van de zijde van het college van B. en W. verwacht het bestuur van de stichting „Het Nederlands Danstheater", dat het college van B. en W. van Amsterdam met het rijk en de gemeente Den Haag overleg zal plegen over een gezamen lijke subsidiëring van het Danstheater in het komende seizoen. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, is met vakantie naar Italië, Vlak voor zijn vertrek, van het vliegveld van Keulen kwam zijn secretaresse nog met een map met staatsstukken, welke dringend ondertekening behoefden. AMSTERDAM, 27 juli De Neder- landsche Dok- en Scheepsbouw Maat schappij in Amsterdam en de Dok en Werf Maatschappij Wiltan-Feijenoord in Rotterdam hebben tezamen met twee Zweedse scheepswerven overeenstem ming bereikt met een Portugese groep over de bouw van een werf in Portu gal. De samenwerking staat in verband met de toenemende internationale con currentie. De Zweedse maatschappijen zijn Kockums in Malmö en Eriksberg in Gotenburg. Van de Portugese groep is Natalis de belangrijkste werf. Zeer binnenkort zal de N.D.S.M. in een persbericht hierover nadere bijzon derheden bekend maken. LONDEN, 27 juli Het pond sterling heeft zich woensdag op de buitenland se wisselmarkt goed hersteld. Door een koortsachtige handel maakte het pond snelle vooruitgang t.o.v. de dol lar en bereikte een koers van 2,79 11/32. Tegen het einde van de markt werd het pond wat aarzelend door specula ties waardoor de prijs iets daalde en afsloot op 2,7914. Koning Boudewijn en koningin Fabiola hebben in Ostende een voorstelling bijge woond van het flamenco-ballet „Sonidos negros". De koningin laat zich de eerste danseres van de troupe voorstellen. (Van onze verslaggever) FOLKESTONE, 26 juli Het weer zit de mannen van Leen Smit en Van den Tak niet mee bij hun werk om een caissonbasis voor een krachtcentrale aan de Engelse kust in de Noordzee te ver zinken. Gisteren kon de water-inlaat niet uit de haven van Folkestone ver trekken, omdat het water niet hoog ge noeg opliep en vandaag staat er een straffe wind en een koppige golfslag. Te slecht weer om het riskante transport met het wankele geraamte te onderne men. De heer A. Vink, bedrijfsdirecteur van L. Smit, denkt er niet aan nu te vertrekken. Het ziet er naar uit, dat (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 juli Vertegenwoor digers van de melkdetailhandelaren in Amsterdam-West en Amsterdam-Zuid, die in strijd met een afspraak met de minister van Economische Zaken de melkprijs met een cent per liter heb ben verhoogd, zijn gistermiddag ont vangen door de secretaris-generaal van Economische Zaken prof. G. Brouwers. Een beslissing is tijdens deze bespre king niet gevallen. De melkhandelaren betoogden, dat de marge verhoging nodig is om de geste gen onkosten te dekken. Van de zijde van het ministerie, wees men erop dat volgens de bestaande afspraken alleen in de niet-gesaneerde gebieden een ver hoging van de melkprijs (met een cent) in de periode 1 juli 31 december is toegestaan. De nandelaren hebben toegezegd, dat zij zich in eigen kring nog eens zullen beraden over hun houding. In het begin van de volgende week zullen zij het ministerie hun standpunt mededelen. Prof. Brouwers heeft nog niet on middellijk gedreigd met de mogelijk heid van een prijzenbeschikking op grond van de Prijzenwet. De handela ren weten echter dat zij het risico lo pen, dat een dergelijke beschikking wordt afgekondigd indien zij een prijs van 42 cent voor losse melk en van 47 cent voor flessemelk blijven bere kenen. NIJMEGEN, 26 juli De Nijmeegse brandweer heeft gistermiddag een bos brand in het natuusgebied tussen de spoorlijnen naar Venlo en Duitsland e- streden. Assistentie hierbij werd ver teend door o.m. de bosbrandweer uit Groesbeek en door een compagnie in Nijmegen gelegerde militairen. Ongeveer vijftig hectare bos- en hei degrond is verloren gegaan. Aanwij zingen zijn dat de brand is veroorzaakt door onvoorzichtigheid. zee en wind de- eerstkomende dagen te hoog oplopen. Gisteren straalde de zon en het was zelfs warm weer. Honderden badgasten liepen op de boulevard of lagen op het kleine strand. Het geweldige, ruim veer tig meter hoge gevaarte in de kleine haven van Folkestone trekt sterk de aandacht. Van de vroege morgen tot de late avond staan er groepjes mensen naar te kijken. De heer W. Moerkerk van Van den Tak's bergingsbedrijf n.v. heeft gisteren met de blazer Zeeland een generale re petitie gehouden voor Dungeness. Op de wal waren de winches bemand en op zee werden de kabels opgepikt en vast gemaakt. Deze operatie verliep even glad als de zee toen was. De mannen kennen hun taak en kunnen de hande lingen feilloos uitvoeren. Gistermiddag nog spraken wij de heren Vink en Moer kerk en hun vooruitzichten van het weer waren pessimistisch. „Die hoge wind veren bevallen mij niet" zei de heer Moerkerk, en hij kreeg gelijk. Een kleine depressie verstoort r]e werkzaamheden. Stil en imposant ligt de „Structure" in Folkestones haventje, dat bij eb geen druppel water bevat. Het wachten is op de voorspelling, die vierentwintig uur mooi weer beloolt. Maar het zal nog wel enige dagen du ren voor het zover is, want zojuist om twaalf uur werden de schepen gewaar schuwd voor stormachtige wind, kracht zeven. LONDEN, 27 juli Het eerste ge volg van de aankondiging van de nieu we economische maatregelen door Sel- wyn Lloyd is een opstand bij Enge- lands onderwijzers en leraren. Kort ge leden kende de hiervoor in het leven geroepen commissie een salarisverho ging toe aan onderwijzers en leraren tot een gezamenlijk bedrag van 475 mil joen gulden. Het onderwijspersoneel had recht op deze verhoging, aange zien men het ernstig te kort had gedaan. Het personeel evenwel weigerde deze verhoging als ontoereikend. En nu heeft de regering bekend gemaakt, dat men het oorspronkelijk bedrag van de voorgestelde verhoging zal verlagen tot 420 miljoen gulden. Gisteren gingen de onderwijzers en leraren van twee scholen voor een dag in staking als gevolg van dit besluit. En vandaag zullen de leiders van de onderwijzersbond nieuwe eisen tot ver hoging van de salarissen indienen, eisen die aanzienlijk grotere uitgaven zullen vergen dan het oorspronkelijk voorgestelde bedrag. Het onderwijsper soneel wil een beginsalaris van zeven duizend gulden, geleidelijk stijgend tot een maximum van dertienduizend gul- den na een zeker aantal dienstjaren. Dit zou de schatkist een extra bedrag van een miljard galden kosten in plaats van de bovengenoemde sommen. De Engelse leraren en onderwijzers zijn de laatste tijd bijzonder militant, omdat zijzich uitgebuit voelen. Indien de regering geen bakzeil haalt en hierop bestaat vooralsnog weinig kans is het verre van onwaarschijnlijk dat er na de zomervakantie stakingen zul len uitbreken. En niet alleen op de scholen. OOST-BERLIJN, 26 juli (D.P.A., Rtr.) De Oostduitse presidennt en partijlei der Walter Ulbricht heeft in een rede te Leipzig een „algemene aanval" aan gekondigd op hen, die „hun medebur gers in de oostzone trachten over te ha len naar West-Duitsland te vluchten of die proberen de boeren te bewegen de collectieve boerderijen te verlaten." Op de boeren, die wèl op de Duitse kolcho- sen blijven werken, was Ulbricht overi gens ook boos. Er zijn moeilijkheden op de collec tieve boerderijen, zo gaf hij toe, en de voedselproduktie vermindert. Dat komt voor een deel, aldus Ulbricht, omdat sommige boeren niet gehoorzamen aan de richtlijn van de regering om dag en nacht te werken om de oogst binnen te halen. Import van voedsel is niet moge lijk, aldus de Oostduitse leider, zolang de machinebouwindustrie van de z.g. Duitse Democratische Republiek geen exportoverschot oplevert. De Oostduitse televisie maakte gister avond dê arrestatie bekend van „hande laars in blanke slaven"-, die over rela ties beschikken met Bonn. Automobilisten uit West-Duitsland, die in Berlijn zijn aangekomen, melden dat de Oostduitse politie voor het eerst een controlepost langs de snelweg Ham- burg-Berlijn heeft ingericht, die niet aai een van de Zonegrenzen ligt. Fe post bevindt zich te Ribbeek bij Pots dam. LONDEN, 26 juli De Londense beurs heeft niet scherp gereageerd op de bezuinigingsmaatregelen van de Brit se regering. Bij de opening gaf de markt een lichte daling te zien, maar de verkopen bleven zeer beperkt, zo dat de meeste verliezen weer werden goedgemaakt. De goudgerande waarden stonden echter sterker onder druk door de dis contoverhoging, hoewel ook in deze sec tor een herstel intrad. In de industriële sector waren de ver liezen in de meerderheid. Automobiel waarden en electrotechnische waarden hepen terug, evenals de bankwaarden. Uhes waren na een aanvankelijke daling beter. Op de valutamarkt is de notering van het pond sterling vanmorgen ver der gestegen. DEN HAAG, 27 juli Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in zjjn openbare vergadering aandacht besteed aan de inhoud van brieven die de bond von coöperatieve zuivenverkoop- verenigingen en de vereniging van groot handelaren in boter aan het bestuur hebben gezonden over de hoogte van de toeslag op de export van Nederland- -la produktschap, van Dam, heeft de toeslag de se boter naar Engeland. De voorzitter van het ir. B vorige week verhoogd van 1.26 per kg tot 1.30 per kg. De genoemde bond achtte het onbegrijpelijk dat de voorzit ter op dit moment argumenten heeft kunnen vinden om de toeslag niet nog meer te verhogen teneinde de daling van de prijs van Deense boter op de Engelse markt beter het hoofd te kun nen bieden. Daar komt nog bij dat Ne derland thans een grote voorraad boter heeft en de koelhuisruimte te klein is. Er was, volgens deze bond, dus alle aanleiding iedere gelegenheid aan te grijpen de afzet van Nederlandse boter te stimuleren. De vereniging van groot handelaren in boter berichtte dat de groep exporteurs ten zeerste teleurge steld is door de maatregel van de voor zitter. De toeslag van 1.30 per kg. is, naar het inzicht van de vereniging, on voldoende om de concurrentie van de Deense boter in Engeland het hoofd te bieden. Naar het oordeel van deze ver eniging zou de voorzitter de prijsdalin gen van de Deense boter moeten opvan gen door gelijke verhoging van de toe slag op de Nederlandse boter, aange zien anders continuering van de verkoop DEN HAAG, 26 juli De 33-jarige G. I., de man die bekend heeft op 8 juni de 71-jarige Van der G. in diens hofjeswoning aan de Uilenbomen te hebben gewurgd, heeft maandag gro te- opschudding verwekt in het huis van bewaring aan de Casuariestraat door de mededeling dat hü een ijzeren heng sel van een plastic emmertje had in geslikt. De man werd direct via het zieken huis aan de Zuidwal naar de rijkszie- keninrichting in Vugt gebracht. In de ze inrichting, waar men regelmatig met soortgelijke gevallen te doen krijgt, is het hengsel operatief verwij derd. De man is nu buiten levensgevaar. De beweegredenen van gedetineerde, een psychopaat, die op het tijdstip van de moord voortvluchtig was uit de in richting in Avereest, zijn niet duidelijk. Er wordt niet aangenomen dat hij zelfmoord heeft willen plegen. Vermoe delijk heeft hij op deze manier zijn over plaatsing uit het huis van bewaring wllen forceren. Zijn naam werd na zijn arrestatie ook genoemd in de nog onop geloste moordzaak „Blonde Dolly". Later bleek dat hij op het ogenblik dat de moord werd gepleegd, in arrest zat. BAGDAD, 26 juli (Reuter) Radio- Bagdad heeft omgeroepen, dat de drie Britse soldaten, die in Irak zjjn gear resteerd nadat zij de weg bij de grens van Koeweit waren kwijtgeraakt, voor een militaire rechtbank gebracht zullen worden. Er werd niet bij gezegd wan neer dat zal gebeuren. gelsen met hun pantserauto de grens overgestoken om „te provoceren en a- gressie te plegen". Zij houden wegen c i instalalties willen hebben opblazen. De radio zei, dat zij gemakkelijk hun weg terug hadden kunnen vinden omdat ze landkaarten en andere middelen daartoe bij zich hadden. ROTTERDAM, 26 juli Na een ernstige ziekte is vanochtend' in het St.- Franciscus gasthuis alhier overleden de directeur van het postdistrict Rotter dam, de heer P. J. J. Heesters. Op januari 1959 werd de heer Hees ters in deze functie benoemd. Daar voor was hij achtereenvolgens adjunct directeur van het postkantoor (sedert december 1951) en adjunct-directeur van het postdistrict Rotterdam (sedert 1 juni 1955). De heer Heesters, die in 1919 in dienst trad van de PTT, werd in no vember 1939 uitgezonden naar Brazi lië, waar hij tengevolge van de oor logsomstandigheden bleef tot augustus 19.43. In september 1944 werd hij in Eindhoven als militair belast met de leiding van de Nederlandse PTT-cen- suurdienst. In augustus 1947 volgde zijn uitzending naar Argentinië als adviseur voor de mechanisatie van de postdienst in Buenos Aires, Rosario en Bahia Blanca. In de inrichting en mechani satie van het in 1959 in gebruik geno men nieuwe districtspostkantoor Rot terdam heeft de heer Heesters een groot aandeel gehad. De overledene was Honorary Mem ber of the Order of the British Em pire (military division). UTRECHT, 26 juli Naar de ster renwacht mededeelt zal de Amerikaan se ballon-satelliet „Echo" tussen 28 juli en 1 augustus weer in ons land waarneembaar zijn. De sterrenwacht verstrekt de vol gende tijdstippen, waarop de kunst maan door het zuiden gaat: 28 juli 23.58 u, 29 juli 23.20 u, 30 juli 22.40 u en 24.45 uur, 31 juli 24.10 u, 1 augüstus 23.33 u. De satelliet zal omstreeks vijf minuten voor en na deze tijdstippen zichtbaar zijn. Hij gaat van west naar oost en is zeer helder. van Nederlandse boter naar Engeland onmogelijk zou worden. De voorzitter vestigde de aandacht van de leden van het bestuur op het antwoord dat de minister van Land bouw en Visserij op 21 juli j.l. heeft gegeven op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Borst over de in koelhuizen in Neder land opgeslagen hoeveelheid boter. De voorzitter zeide gaarne bereid te zjjn in deze vergadering de motivering van de verhoging van de toeslag te geven. De heer P. J. Loonen vroeg zich af of dit onderwerp zich wel leende voor een openbare vergadering. De voorzit ter stelde in het licht dat de beide brie ven een weerslag zijn van rumoer en geruchten en het leek hem derhalve wel goed te zien hoe de feiten liggen. Een voorstel van de heer Loonen om de ver dere bespreking van deze kwestie in be sloten vergadering voort te zetten vond, na enige discussie steun. Met dertien stemmen voor en vier tegen werd be sloten de zaak in besloten vergadering verder te behandelen. Opgemerkt werd nog dat de afzet van Nederlandse boter op het ogenblik gro te moeilijkheden heeft. Het bestuur van het schap zal onder ogen moeten zien op welke wijze dit boter-probleem kan worden opgelost. (Zie ook pagina 5) (Van onze correspondent) DORDRECHT, 25 juli Maandag is vast komen te staan, dat de met zijn gezin naar Canada geëmigreerde poli tie-administrateur C. C. van H. niet, zoals aanvankelijk werd gedacht, een hculd van een halve ton heeft achter gelaten, maar van 72 duizend gulden. Van H. heeft bij allerlei vermogende personen onder valse voorwendsels geld los gekregen voor een uienhandel, welke veel geld zop opleveren. Bij af wezigheid van de verdachte is het nu erg moeilijk te bewijzen, dat deze uienhandel nooit heeft bestaan. In vak kringen is de naam van Van H. vol komen onbekend. Kort nadat bekend werd, dat Van H. een schuld van 50 duizend gulden had, kwamen nog en kele meldingen van leningen binnen, waardoor het bedrag steeg tot 60 dui zend gulden. Maandag j.l. heeft een in Dordrecht wonende Italiaanse zaken man gemeld, dat ook hij aan Van H. geld had geleend en wel een bedrag van 12 duizend gulden. De geëmigreer de Van H. heeft dus nu in Dordrecht een schuld van 72 duizend gulden lopen. DORDRECHT, 27 juli Eind sep tember zal de hogere technische school, een van de oudste, zo niet de oudste van het land, haar vijftigjarig bestaan vieren. De lustrumcommissie heeft een feest op touw gezet, waaraan de burgerij gedeeltelijk kan meedoen. Voor de sportwedstrijden op 26 en 27 september zijn twaalf corpsen uit genodigd. Dp het programma staan o.m. een waterpolotoemooi in het Sportfondsen-bad. Op deze beide dagen zal 's av-nds het „purple-yellow jazz festival" worden gehouden. In de plaat selijke schouwburg, gebouw Kunstmin, zal een cabaretprogramma worden ge boden. Het meest spectaculaire element van het feest zal wel het vuurwerk zijn, dat op vrijdagavond 29 september wordt afgestoken. Zaterdagmiddag zjjn er in de stad skelterraces en zaterdag avond worden dë feestelijkheden be sloten met een groot bal op slot Loe- vestein bij Gorinchem. Na deze jubileumviering zal er af scheid worden genomen van de direc teur van de h.t.s., ir. P. A. Jellema, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zijn' directeurs functie neerlegt. MÜNCHEN, 27 juli, (UPI) „Hit- Iers tweede boek" is gisteren In de handel gebracht maar de Duitsers hebben er in het geheel geen belang stelling voor. In zeer veel Duitse boek handels is het boek niet eens voorra dig. Een enkele grote zaak heeft enke le exemplaren in huis genomen, maar er nog niet verkocht. Het boek is niet alleen Hitiers tweede boek, het heet ook zo. In het boek zijn een aantal op stellen van de Führer opgenomen waar in hij zijn visie over de buitenlandse politiek geeft. Men verwacht dat slechts een aan tal historici er belangstelling voor zul len tonen. Toch verwachten de uitge vers, dat in de komende twee weken, de oplage in totaal 5.000 exempla ren verkocht zal worden. PNOM-PENH, 26 juli (UPI) Het Nationale Congres in Cambodja heeft vandaag bepaald, dat alle artikelen die in de pers verschijnen over de rege ring en haar politiek voortaan de naam, het adres en een foto van de schrijver moeten bevatten. Deze maatregel is het gevolg van een klacht van prins Norodom Sihanoek over de „anonieme en kwaadwillige" kritiek, die in de communistische pers verschenen is. '"H EENS HOE DC ANhcrfn PENNANT IS DOOD HJ PAKTE Z'JN Km VER TOEN WH NIET KEKEN SCHOT ZINDEREN! Ef? btSEURD HIER GOED COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE NIET ERNSTIG GEWOND. DIE KEREL NET DE SJAAL >0R ZUN GEZICHT ZAL HET NIET LANG HEER HAKEN HET LUKT ME EEN VREEMDELING.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2