KRANS VOOR HET ANNE FRANKHUIS Naar een conflict Frankrijk- V.N. Bizerta is niet alleen Frans-Tunesische kwestie KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Felle brand legt band weverij in de as Schade bedraagt bijna een half miljoen gulden V.S. willen onderhandelen met Sovjets over Berlijn Westerse voorstellen nog in overweging Weer ontsnapte gevangene gepakt VRIJWILLIGERS VOOR DE WESTERSE WERELD Twaalfjarige jongen op IJ-veer doodgekneld op vakantie,»* Het weer Arabische boycot van Frankrijk DEAN RUSKMOGELIJKHEID IS GROOT Geen kwestie van herziening Duitse grenzen GAMBIA wordt Plotselinge manoeuvre van pont onafhankelijk PERMANENTE MEUBELSHOW IN DE GEMF.F.NTE WORMERVEER Inbreker vergeet vijfduizend gulden VWJDAG 28 JULI 1961 85ste JAARGANG No. 30887 èeè MORRIS 'êeforeipu ênif! SEIZOEN-OPRUIMING Opklaringen (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 28 juli De ont moeting die secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenig de Naties woensdag op zijn weg naar Bizerta had met de Franse parachutisten, de uitwisseling van onbeminnelijke brieven tus sen Hammarskjöld en de Franse minister van buitenlandse zaken, en de weigering die eerstgenoem de in ontvangst heeft moeten nemen op zijn aanbod om ook naar Parijs te komen, vormden gisteren de welvoorziene politieke hoofdschotel in de Franse pers. Vastgesteld wordt, dat het Frans- Tunesische conflict er nu bij wijze van verlengstuk een con flict tussen de Franse regering en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft bjjgekre- gen en men zal er zich weinig over verbazen indien dit conflict uitgroeit tot een conflict tussen Frankrijk en de Verenig de Naties zelf. President De Gaulle zelf immers uitte een jaar geleden zijn geringschatting door de volkerenorganisatie te kwalificeren als „dat apparaat". Niettemin zal het dan toch het eerste werkelijke en openlijke conflict zfjn tussen de Vijfde Re publiek en de door de president dezer republiek zo gesmade vol kerenorganisatie. SPAARNE 11 t/o Damstraat Aan zee WASHINGTON, 28 juli (Rtr., UPI) De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft op een persconferen tie alhier verklaard, dat onder de huidige omstandigheden de mogelijkheid van onderhande lingen over de kwestie-Berlijn groot is. President Kennedy heeft dinsdag laten doorscheme ren, dat de Verenigde Staten in deze zeer wel het initiatief kun nen nemen. Minister Rusk zal de kwestie begin volgende maand in Parijs met zijn Franse, Engelse en Westduitse collega's bespre ken. De Amerikaanse bewinds man zei, dat geen definitieve plannen bestaan voor een wester se topconferentie. Het is natuur lijk altijd mogelijk er een te be leggen, maar dat is iets voor de toekomst, zo voegde hij hier aan toe. Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 nnr) DE BILT, 28 juli Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Koel weer. Zaterdag: Zon: 4.56—20.36. Maan: 21.36—6.58 Een deputatie van de democratisch-socialistische jongerenorganisatie „Die Falken" uit West-Duitsland legde gisteren een krans in het Anne Frankhuis in de hoofd stad. De jongeren vertoeven op een zomerkamp te Callantsoog. Voor de Parijse „Monde" staat het vast, dat niets in het handvest van de Verenigde Naties haar secretaris-gene raal machtigt zoveel initiatieven te ontplooien als hij in de affaire Bizerta tot dusverre heeft gedaan. Het gezag hebbende blad verdiept zich ook in di verse gissingen naar de beweegrede nen en bedoelingen, die achter deze initiatieven schuilen. Het voert aan dat Hammarskjöld een geboren diplo maat is, koel berekenend en zich weinig gelegen latende liggen aan sentimenten, een man van wie iedere openbare uitlating tot nog toe een ma noeuvre is geweest en een ingewik keld spel. Er valt op te wedden, zo schrijft het blad, dat Hammarskjöld voor zijn brief aan Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, van Tunesische zijde een tegen prestatie heeft verkregen. Maar zelfs als dit niet het geval is, en Hammars kjöld vanwege deze brief puur als de tolk van Bourguiba's stellingen moet worden gezien, kan men zich nog af vragen of de reactie er op van het Elyseé gelukkig is te noemen. (Eer der had Le Mondez verklaard, aan de brutaliteit, de „insolance" van het Franse antwoordschrijven de hand van generaal De Gaulle zelf te herkennen). „Wat men ook van de „zogenaam de" Verenigde Natie denkt," aldus (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 15608-18<57-171<5 j CAIRO, 28 juli (AFP) Het secre tariaat van de Arabische Liga is op het ogenblik, op verzoek van de regering van Saoedi-Arabië, bezig met het op stellen van een nota waarin alle Ara bische staten worden opgeroepen Frank rijk politiek en economisch te boycotten als ,,de Franse agressie tegen Tunesië wordt voortgezet", zo verneemt AFP in Cairo. iiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiimiiiimimin vervolgt Le Monde, „ze vormen een vrij nauwkeurige afspiegeling van de gevoelens der wereldopinie en men heeft er nimmer belang bij om deze voor het hoofd te stoten: vooral niet wanneer men zich in een positie be vindt, die zeer sterk is op één we zenlijk punt, de agressie door het Tunesische leger, en de Tunesische vrijwilligers, maar veel minder sterk is op andere punten. Hoe kan men dHe gemiddelde burger van het Derde Blok (de neutralistische wereld) aannemelijk maken dat men tegelijkertijd voorstander kan zijn van de dekolonisatie en vastbesloten om een basis te handhaven op Tune- sisch grondgebied? WORMERVEER, 28 juli Een felle fabrieksbrand heeft donderdagmiddag de „Eindloze Bandweverij Ammeraal" in de as gelegd. De brand was zo plot- Metershoog sloegen de vlammen en rookwolken uit de panden van de „Eind loze Bandweverij Ammeraal" in Wor- merveer, waarvan slechts geblakerde muren overeind bleven. seling ontstaan en woedde zo hevig, dat veertig arbeiders die in het bedrijf werkzaam waren, ternauwernood het vege lijf konden redden n hals over kop via de brandladders achter het fabrieksgebouw het pand moesten ver laten. Het ernstigste werd gevreesd voor de belendende percelen, welke uit eindelijk zware waterschade opliepen. Het gehele fabriekspand brandde uit en de schade wordt geschat op bijna een half miljoen gulden. Om vier uur in de middag bemerkte een arbeider, dat vonken van een ver warmingsapparaat plotseling overspron gen op een rubberband. De vonken zijn waarschijnlijk ontstaan door kortslui ting. Daar cellulose en grote hoeveelhe den plasticgrondstoffen aanwezig wa ren, sloegen de vlammen over van bus naar bus en van ton naar ton. In een minimum van tijd laaiden de vlammen meters hoog op. De brandweer werd in allerijl ge waarschuwd, doch daar Wormerveer, een vrijwillige brandweer heeft en ver scheidene manschappen met vakantie waren was het moeilijk terstond met voldoende materieel uit te rukken. Vei ligheidshalve werden ook de brandwe ren van Zaandijk en Wormer gealar meerd. Personeel van de nabij gelegen fabriek ..Bakker en Stoffels" rukte met de bedrijfsbrandweer uit en gaven het eerst water. Maar al spoedig bleek dat er geen houden aan was. De Wormer spuitgasten waren wel snel ter plaatse. Sinds 1924 hebben Wor mer en Wormerveer een overeenkomst. Dat wanneer er brand is aan de Zaan- oevers beide korpsen uitrukken en el kaar bijstaan. Na twee uur met tien stralen water gegeven te hebben, was er vrijwel niets meer over van het fabriekspanden dan wat geblakerde muren. iDe panden ston den zowel vóór als achter in de brand zodat het blussingswerk uiterst moeilijk was. Ook de brandweer van Oost-Knol lendam kwam nog assistentie verlenen, doch veel viel er niet meer te redden. Het machinepark, waaronder enige splinternieuwe machines, alsmede de voorraad gingen met de gebouwen ver loren. De verzekering dekt voor «en groot gedeelte de schade. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mr.iimeter- bSSü - NIFIIWF UAARIFIKfHF milRANT niLUvVL rsMnLtmoiint uuuiihiii sss5£ HooWredBctla: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. avonds ,el- 21544- HEERENVEEN, 28 juli In de nacht van woensdag op donderdag is hier in gebroken in een kantoor van een handel in lompen en oude metalen. De dader nam veertig gulden aan kleingeld mee, maar zag een bedrag van vijfduizend gulden over het hoofd... Morgen een enkel buitje, maar ook flinke perioden van zonneschijn. Een tot matig afnemende noordwesten wind. Nog koel, overdag 17 a 18 gr„ zeewa ter 17 gr. Vooruitzichten: tijdens week end noordwestelijke luchtstroom met zonnige perioden, maar nog te koel strandweer. De reacties die de Amerikaanse re- tering tot nu toe uit de andere NAVO- anden heeft ontvangen zijn bemoedi gend. De NAVO kan, en zal ook, eens gezind en versterkt in de kwestie Ber lijn optreden. Sommige landen, waar onder Engeland hebben met financiële moeilijkheden te kampen, doch deze mogen geen beletsel vormen voor nood zakelijk optreden van het bondgenoot- Schap, meende Rusk. Toen Rusk werd gevraagd Kennedy's rede van dinsdag nader toe te lichten, Zei hij dat de president twee dingen duidelijk had gemaakt: —De Verenigde Staten en de gehele vrije wereld moeten pal staan in hun vastberadenheid om Berlijn te verdedi gen indien dat gevraagd zou worden. —De president had ruimte gelaten voor besprekingen met de Sovjet-Unie, en de verwachting uitgesproken dat later in het jaar onderhandelingen zou den kunnen worden gehouden. Rusk zei dat de Verenigde Staten op een dergelijke conferentie zouden pro beren mogelijkheden te vinden voor een vreedzame regeling met de Sovjet-Unie. De minister weigerde bijzonderheden te verstrekken van voorstellen die het Westen aan de Sovjet-Unie zou voorleg gen. Hij zei dat de Westerse bena dering nog onderwerp is van onderling beraad tussen Amerika en zijn bondge noten. Dit overleg, zei hij, gaat voort op een van dag-tot-dag basis, en daarom zou hij er alleen maar goed aan doen in dit stadium geen mededelingen te doen. Rusk herhaalde de verklaring van president Kennedy, dat de Verenig de Staten bereid zijn regelingen te overwegen die zouden bijdragen aan de veiligheid in Midden-Europa. Vanuit Westers standpunt gezien, aldus Rusk, leek de bezorgdheid die de Sovjet-Unie voor zijn veiligheid koestert, nogal on realistisch-. De minister zei dat het wes ten al zestien jaar met de huidige toe stand in Midden-Europa samenleeft, zonder te proberen daaraan met ge weld een einde te maken Wat betreft Ruslands bezorgdheid over de herbewapening van West-Duits land, aldus Rusk, wijzen wp er op dat West-Duitsland deel uitmaakt van een grotere Westeuropese gemeenschap en handelt als lid van die gemeenschap. De Westduitse houding is niet gericht op oorlog. Op dit ogenblik in zpn persconferen tie zei een journalist tot Rusk, dat er Westduitse woordvoerders waren die aandrongen op wijzigingen in Duitslands huidige landsgrenzen. Rusk antwoordde dat hp van mening was dat problemen als dit in de toekomst niet zouden moe ten worden aangesneden. Hij wees op Kennedy's uitlating dat het Westen bereid is ïikeie „irriterende zaken" uit West-Berlpn weg te nemen. KEULEN De organisatie van een internationale „brandweer-brigade" van de NAVO-landstrijdkrachten in de cen trale Europese sector wordt voorbereid, aldus zei de Westduitse generaal Speidel in een gesprek met „Visier", het tijdschrift van de Westduitse strijdkrachten. De brigade zou bestaan uit bataljons van verschillende nationaliteit met een ge heel geïntegreerde staf. Transportgroe pen van de NAVO-luchtmacht en mari ne-eenheden zullen de mobiliteit van de „brandweer-brigade", die snel over al ter wereld zou moeten kunnen op treden, verzekeren. Volgens Speidel hebben de Sovjets in Midden-Duitsland twintig parate pantser- en gemechaniseerde divisies, in Polen twee en in Hongarije vier. Hier zouden nog twintig a dertig divisies van de satellietstaten bij kunnen komen en uit het Russische achterland zouden nog veertig a vijftig divisies kunnen worden aangevoerd „als dat niet ver hinderd zou worden". Speidel acht de onderscheidene bewapening, uitrusting en verzorging van de nationale NAVO- eenheden nog onbevredigend. Er moest meer standaardisering komen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 28 juli Na een korte doch heftige achtervolging is vannacht om kwart voor één weer een ontsnapte uit de Haarlemse gevangenis door de Amsterdamse politie gegrepen. Het was de 24-jarige IJsbrand T., die een poging zag mislukken om in een auto van een vriend te ontsnappen uit de Indische buurt, waar de grond hem al te warm onder de voeten werd. De vriend, de 23-jarige B.D. werd al in de Moiukkenstraat door de intensief patrouillerende politie opgemerkt en di rect achtervolgd. Hij schoot op volle kracht weg, maar het alarm via de po- Iitieradio was nog vlugger, zodat reeds aan de rand van de buurt, in de Wljtten- bachstraat, de politieauto, zo dicht ge naderd waren dat zij de verdachte auto klem konden rijden. D. waagde nog het trottoir op te rijden maar het was uit stel van executie. Toen de auto eenmaal vast zat gaf T. zich zonder verweer over. Men is zeer verheugd T. weer in handen te hebben, want deze nog jeugdige misdadiger had de geweld pleging tegen een Noorse zeeman op zijn kerfstok. Hij had de man zwaar mishandeld om hem geld afhandig te maken en was daarvoor tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Daar de drie ontsnapten allen hun wo ning hadden in Amsterdam Oost werd er uiteraard in deze omgeving nauwlet tend gepatrouilleerd. Zeer talrijke tips kwamen bij de politie binnen. Een ervan zei dat T. de nacht zou doorbrengen in de Ombilinstraat. Dit bleek te kloppen. De politie had echter eerst zekerheid toen men de passagier van de klemge reden auto eens nauwkeuriger kon be zien. De judoleraar W. de G. is nu als enige der ontsnapten nog op vrije voeten. AMSTERDAM, 28 juli De twaalf jar rige jongen G.K. is gistermiddag op het gemeentelijk pontveer over het IJ be kneld geraakt tussen de landingsklep en een stabilisator. HU overleed vrijwel onmiddellijk. De jongen stond met zijn rug tegen de landingsklep die werd in gedrukt toen de pont bij het invaren in de fuik aan de De Ruyterkade bij een plotselinge manoeuvre tegen de hou ten beschoeiing terecht kwam. SLOOTDORP Gistermorgen is de zevenjarige E. Bandringa door een tragisch ongeval om het leven geko men. De oudste zoon van de familie bereed een tractor met twee wagens, geladen met aardappelen op de Oever- se weg. Het slachtoffer, dat tezamen met een neefje op de zitbank van de eerste wagen zat, moet ongemerkt op de weg zijn gevallen. Later vond men hem gewond. De jongen is naar het centraal ziekenhuis in Alkmaar ver voerd, waar hij in de loop van de mid dag aan zijn verwondingen is overle den. JUBBEGA De zeventigjarige wiel rijder K.N. is gisteren, toen hü hier de Schoterlandseweg overstak zonder op het verkeer te letten, gegrepen door een personenauto en dertig meter meege sleurd. Met gebroken armen en benen werd hij naar het ziekenhuis te Heeren veen overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. AMSTERDAM De 74-jarige weduwe A. M. Bolhuis-Valentljn is gistermorgen in de Witte de Withstraat tegen een tramwagen van lijn zeven gelopen en overreden. Zij was op slag dood. LONDEN, 28 juli De secretaris-ge neraal van de democratische congres alliantie in Gambia (een Brits protec toraat in West-Afrika)I.M. Garba- Jahoempa, heeft gezegd dat het land in mei van het volgend jaar „volledig zelfbestuur", krijgt en later zelf zal be slissen wanneer het onafhankelijk zal worden. Garba-Jahoempa zei dit na een bespreking van vier dagen met ambte naren van het Britse ministerie van Koloniën. Kort na de rede van de Amerikaanse president Kennedy hebben zich in New York al meer dan honderd vrijwilligers gemeld voor de Amerikaanse lucht macht. De foto toont een groepje van deze vrijwilligers bij een aanmeldings bureau. Enkele sergeants leiden het enthousiasme in rechte banen. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1