G.S. van Zeeland bekennen schuld Profiteer van de FANTASTISCHE zomer act ie MODERNE ZIGZAGS VAN 12% tot 20% GOEDKOPER 5L. 9 1 lM Va? E t\ Toestand Vlielands kampeer terrein niet te tolereren (f Gered/... 1 BOLS Amateur^astronoom Jacob Blokker bouwde eigen planetarium ttl Scha i Nu landelijk sociaal werk z Provinciale diensten zijn onvol doende gecontroleerd Bouwondernemers Vragen meerjarig bouwbeleid Smaldeel V naar Canada Kampbeheerder legt functie neer Dronken automo bilist rijdt echtpaar aan Gedood door val uit raam „My Fair Lady in Den Haag s Afremming vrije sector modereren O Niet-officieel bezoek Telescoop in koepel op het dak Officier van justitie eist strenge straf Accommodatie onvol doende VW-kampeerterrein te Lunteren afgekeurd Onstwedde officieel luchtvaartterrein Proeven met nieuw type trein bij N.S. Jongetje verdronken Mej. mr. M. Nuyens VRIJDAG 28 JULI 1961 PAGINA 5 Wereldberoemde voor veel lagere prijs Doe nu uw voordeel en koop direct. De geweldige vraag naar Singer zigzags over de hele wereld maakt deze fantastische aanbieding mogelijk. Nü moet u toch absoluut een Singer zigzag machine aan schaffen! Het oudste merk (110 jaar), dat reeds meer dan 110 miljoen machines aan de wereld heeft geleverd. Superieur in kwaliteit en service! De betaling kunt u desgewenst via het gemakkelijke Singer betalingssysteem regelen. Winkel en agentschappen in elke plaats. Zij lichten u ook gaarne in over de waarde van uw verouderde machine. machine CQ mmmamtmmtmatmmmmmm Meer dan HO miljoen machines in HO jaarl WÊÊmmmimmmmmÊiimmmmmKÊm H Bij onverwachts bezoek bent u gered, als u BOLS Silver Top Dry Gin in huis heeft. U kunt er alle kanten mee uit voor goede cocktails en long drinks. Jacob Blokker (66) kent de sterrenhemel als het straten plan van Schagen, waar hij *1 dertig jaar woont. Maar dertig laar tuurde hij dan ook door de telescoop, die hij zelf maakte en 2elf inbouwde in de koepel van gegalvaniseerde ijzeren platen, epven op het vierkante dak van 2Ün bescheiden eigen huisje. (Advertentie) (Van onze correspondent) I teur van de waterstaat en de eerste VLISSINGEN, 28 juli De medede- I griffie-afdeling de verschrijvingen niet ïïnKen van Gedeputeerde Staten van j hebben waargenomen. Zjj informeerden Zeeland over het onderzoek naar uan ook of er nooit aan G.S. werd ge- verschrijvingen bij de provin- rapporteerd; indien dit het geval zou '■ale waterstaat en het rapport Z1ln geweest zouden de onregelmatighe- ;an de Algemene Rekenkamer over deze óen nooit een zo grote omvang hebben 'Wschrjjvingen zijn in de afdelingen aangenomen. v r» Ij*# de Provinciale Staten besproken, yvsr deze behandeling is nu een alge meen verslag verschenen. G.S. stellen ?'°h hierin op het standpunt, niet ge- ueel vrjjuit te gaan. Zij zijn dankbaar v°or de verklaring van de Statenleden "at hun geen blaam treft, „maar er is ®en verantwoordelijkheid bij G.S. voor ®en afdoende controle op de provinciale mensten". Men kan een verontschuldi- Smg voor de gevormde traditie aanvoe- ,®H, maar er is een omissie in het be leid van Gedeputeerden geweest, aldus "®t verslag. De controle was volgens G.S. niet wa- mrdicht. Een aantal Statenleden toonde Hoh verheugd, dat er geen ernstige din- pn zijn gebeurd. Het verheugde deze '®den ook dat G.S. geen blaam treft, gaar de onregelmatigheden hun niet be kend waren en zij er redelijkerwijs ook met van konden weten. Vele leden vra- ph zich echter wel af hoe het mogelijk •s geweest, dat de hoofdingenieur-direc- Advertentie) Kent u reeds de charme van het Binnenhof met Gouden Koets bij avond - in MADURODAM? Den Haag Scheveningen Den HAAG, 28 juli De Nederland- •che bond van bouwondernemers heeft in een schrijven aan de ministerraad •en aan de leden van de Staten-Gene- keal er op aangedrongen alle reeds bij gemeentebesturen vóór 17 juli inge diende aanvragen om bouwvergunning t'oor de bouw van ongesubsidieerde wo ningen en die niet vallen onder de goed- fceuringsbepalingen van 22 april nog op de oude voet af te handelen. Tevens Wordt gevraagd of bepaald kan worden dat de genomen maatregel een zeer tij delijk karakter zal hebben. ivSf reden tot dit verzoek voert de v_i,?anr da.t de drastische afremming w» ongesubsidieerde woningbouw, aartoe op 17 juli werd besloten, hoe zeer ook te verklaren in het licht van de bestaande spanningen op de bouw markt, voor vele bouwondernemers ernstige stagnatie in de bouwproduktie betekent, in het bijzonder voor de on dernemers, die reeds een aanvrage voor een bouwvergunning voor ongesub sidieerde woningen en niet vallende on der de goedkeuringsbepalingen van 22 april hadden ingediend. Evenals door de regering een meerja renprogramma is ontw orpen met betrek- 'n8 tot de oplossing van het huurvraag- Muk, i8 het naar de mening van de bond oodzakelijk een meer-jarig beleidspro- »amma op te stellen, dat gericht is op Sj® sPoedig herstel van normale verhou- pmgen op het gebied van de woning- douw en -exploitatie. Verder stelde men de vraag of voor reiskosten wel voldoende hoge bedra gen waren toegestaan, omdat deze reis kosten als grint zijn verantwoord. „Dit is maar een voorbeeld", aldus een der Statenleden. In hun antwoord wijzen Gedeputeer den erop, dat met name het kasbe heer bij instanties moet komen die fi nanciële verantwoording dragen. Op bestekken is meer controle nodig; deze werden tot nu toe niet nauwkeu rig door het college bestudeerd. Veel al zijn onderhoudsposten onjuist be steed en dat zou hebben kunnen leiden tot verrijking van ambtenaren, „het geen gelukkig niet gebeurd is". G.S. wjjzen erop dat een nieuw controlesys teem waardoor onregelmatigheden on middellijk aan het licht komen, in voorbereiding is. Gedeputeerden brengen in herinne ring dat het onderzoek door de Algeme ne Rekenkamer twee afzonderlijke za ken betreft. De Rekenkamer diende vast te stellen of in de provinciale dienst van Zeeland onregelmatigheden zijn voorge komen en zij moest ook na gaan óf de griffie zou hebben afgeweten of kunnen afweten van de onregelmatigheden in Goes. Wat de bestuurlijke kant van deze aangelegenheid betreft, herhalen G.S nogmaals de mededeling van de mi nister, dat zij nóch de griffie van de bei de verschrijvingen hebben afgeweten en ook niet konden afweten. Het college draagt echter wel de verantwoordelijk heid daarvoor. Het feit dat de organisatie van griffie en waterstaat het begaan van de fouten niet eerder aan het licht heeft gebracht, toont de noodzakelijkheid van een wijzi ging daarvan aan, aldus G.S., die open lijk wensen te verklaren dat zij het be treuren deze noodzakelijkheid niet eer der te hebben onderkend, „Dit neemt niet weg", zo vervolgen zij, „dat wij naar eigen wetenschap als bestuursor gaan vrijuit gaan met betrekking van het hanteren en bestuurlijk aanvaarden van een systeem en methode van ver schrijvingen, die wij in onze hoedanig heid van toezichthoudend orgaan op de gemeente Goes terecht ontoelaatbaar hebben geoordeeld". Aan Singer Maatschappij N.V., Kalverstraat 60-62, Amsterdam. TBT H^k 'JV' Zend mij s.v.p. gratis brochure over uw Singer zigzag naaimachine. I HSk 9 Êf DEN HAAG, 28 juli Smaldeel V van de koninklijke marine, bestaande uit het vliegkampschip „Karei Door man", de jagers „Limburg" en „Gro ningen" en de onderzeeboot „Zee leeuw" zal van 1 tot 20 september een niet-officieel bezoek brengen aan Canada. Met het bevel over het smaldeel zal worden belast de met ingang van 16 augustus tot tijdelijk commandeur bevorderde kapitein ter zee A. van Es, tot op die datum commandant van het vliegkampschip. Gedurende het ver blijf in de Canadese wateren zullen eenheden van het smaldeel niet-offici- ele bezoeken brengen aan Montreal, Quebec en Halifax. Ip gezamenlijk ver band als Navostrijdkrachten zullen de schepen oefeningen houden met de Canadese marine en luchtmacht. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 28 juli Op Vlie land, dat zo overvol vakantiegangers is, dat men op de kampeerterreinen geen nieuwe bezoekers meer kan aan nemen, heeft een toeristisch conflict veel stof doen opwaaien. De beheerder van het kampeerterrein Stortemelk, de heer K. G. Posthuma, heeft bij het be stuur van de stichting „Recreatie Vlie land", dat het kamp exploiteert, zijn ontslag ingediend omdat hij meent de gang van zaken op het terrein niet langer voor zijn verantwoording te kun nen nemen. Er hebben zich reeds eerder menings verschillen tussen de kampbeheerder en de stichting, waarvan burgemeester A. Anker voorzitter is, voorgedaan. De (Advertentie) but mm (Van onze correspondent) Bescheiden als zjjn huisje het eer- •'e, dat in de Laurierstraat van Scha- »ïl fehouwd werd - is Jacob Blokker „Ik ben maar een amateurtje, j*1 Weet ik er wel wat van af", zegt hp •el bescheiden. Maar naarmate ons ge- J?rek met de gepensionneerde water- tter van het Provinciaal Waterlei- Uig Bedrijf vorderde, des te meer kwa- £r? wij tot de conclusie, dat Jacob lokker niet alleen een amateur-astro- °°m is, die heel wat van de sterren- ereld en het heelal weet, maar ook man is, die het in zijn vingers heeft. 2b,rf»ee.r,BIo'c'cer hij zijn zelf vervaar- telescoopdie opgesteld staat in *°epeltje op het dak van zijn hlcis. Als jongen woonde Jacob Blokker mid den in het loofhoutbos „Scherpenheu- vel" van Heerhugowaard, waar hij ge boren werd. Dat bos, aangelegd voor grondverbetering, werd in 1912 gerooid. Hjj had al gauw een grote belangstel ling voor de natuur en in dat bos zag hij de maan door de bomen schijnen. „Ik zag die maan telkens ergens anders staan en ik vond het ook gek, dat ie niet op de aarde viel! Kijk... en dan word je lastig, hè, dan begin je vragen te stel len!" In zjjn vrjjgezellenjaren was Ja cob smidsknechtje en versleet zeven bazen. Toen hjj in Groot Schermer twee kwartjes in de week -verdiende, zag hij in de etalage van een boekwinkel in Alkmaar een boek liggen, dat zjjn be langstelling opwekte, „De Wonderbouw der wereld" van dr. A. Pannekoek. Hjj moest vele maanden sparen, voor hij het zijn eigendom kon noemen. Na dr. Pannekoek, wiens boek een school meester hem wat beter deed begrijpen, volgden er andere schrijvers over het heelal; hjj las Flammarion in een Hol landse vertaling en later abonneerde .J ZICh op „Hemel en Dampkring". In zpn vrije uren sloeg hij aan het lezen en studeren, cosmografie, goniometrie en loganthmetafels. Iniddels was hij via een schriftelijke cursus van smidsknecht- •!e ®jeJ;tF0"monteur geworden; weer zwierf hij van de ene baas naar de an der, tot in Friesland, maar toen hij een meisje uit Kolhorn had getrouwd, die wel weer naar Holland wilde, zocht en vond hij een baan als machinist en waterfitter bij het P.W.B. Toen hij machinist was op het proef bedrijf van het P.W.B. in Andjjk luchtte hij zijn kennis van het heelal door een planetarium te bouwen. Hij werkte er een half jaar aan. Het hangt nu tegen het plafond van zijn huiskamer; de lamp in het midden is de zon, waar omheen de planeten als vergulde bal len hun banen beschrijven. Mercurius heeft daar 87 dagen voor nodig, de aar de een jaar en Satumus 29 jaar. Dat planetarium, dat Jacob Blokker zelf tot In de kleinste onderdeeltjes met eigen handen maakte hij vijlde zelfs de 655 tandjes van de tandwieltjes met de hand, want een draaibank had hij (toen) nog niet is keurig afgewerkt met allerlei geschilderde tekens. Het is twee meter in het vierkant. Aan de wand hangt voorts een astronomisch uurwerk, eveneens eigen fabrikaat, waarop men kan zien, hoe Iaat het op verschillende punten van de aarde is en welk ster renbeeld er 's avonds te bewonderen is. Het planetarium is te vinden in de huiskamer van de familie Blokker in Schagen. Maar Blokker's hartewens ging eerst in vervulling, toen hjj in 1931 zijn eigen huisje kon laten bouwen, van meet af aan ingesteld op de bouw van zijn be scheiden observatorium, dat, in de vorm van een ijzeren koepel, midden boven het vierkante dak uitsteekt. Wij moch ten zijn heiligdom betreden; het is 2,5 meter in doorsnee en daar staat zjjn twee-lenzen-telesooop, die hij in alle richtingen kan draaien. Ook dit heeft Blokker allemaal zelf gemaakt. Hij heeft in zijn telescoop een Newtonkijker, met een lens van vijftien cm. diameter en lllllllllllllilllllllillllillliiililiilliiiililiililtiiiiilliiiililliillliii 'iiiiiimmiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii een Cassegrain spiegel-telescoop van 25 cm diameter. Het is niet zijn eerste; die kocht hij van zijn collega-amateur astronoom Piet Meesters uit Halfweg, doch uit geldnood moest hij hem later aan een handelaar uit Den Haag verko pen. Daarna maakte hij er zelf een. Hij sleep zelf zijn machtige lenzen, waar mee hij nu op heldere avonden het he melruim afzoekt naar nevelvlekken.ster- renhopen en het melkwegstelsel. Ook de maan bespiedt hij. Die vindt hij het meest interessant in het eerste kwar tier; dan vormen de schuine zonnestra len lange schaduwen van de hoge kra- tertoppen. Als wij Jacob Blokker laten praten is het voor ons leken-oor allemaal Latijn wat deze amateur-astronoom vertelt, maar toch hebben wij bewondering voor wat dit vroeger smidsknechtje wist te bereiken bij het uitleven van zjjn hobby. Behalve met zijn collega Piet Mees ters onderhoudt hij ook contact met de amateur-astronoom Luit Brouwer in Alkmaar en met zekere trots ver telt hij, hoe prof. Jac. Kistemaker uit Amsterdam „een jongen uit de buurt hier", zegt hij, „want hij komt van Kolhorn" hem af en toe komt opzoeken en hem afschriften stuurt van lezingen, die de professor houdt over onderwerpen, die tot zijn terrein behoren. Wij vragen Jacob Blokker, hoe hjj staat tegenover de astrologie. „Onzin" zegt hij; „ik geloof niet, dat er één se rieuze astronoom is, die in de astrolo gie gelooft". De laatste tijd zit Blokker niet zoveel meer in zijn observatorium als vroeger. Hjj heeft verder ook geen contact met de wetenschappelijke wereld van de as tronomie. „Dan moet je een taak- op je nemen", zegt hij „en ik doe het uit louter liefhebberij". Hij laat ons nog een exemplaar zien van een schoolagen da, waarin een verhaal over hem staat en zijn foto prijkt tussen die van Eisen hower en Montgomery. Wij vinden, dat hjj daar heus wel een beetje trots op mag zijn. heer Posthuma handhaafde met zijn as sistenten een straffe leiding op het ter rein, naar men zegt niet altijd even tactvol, maar met het gevolg dat het kamp een degelijke reputatie had ge kregen. De aanleiding tot het neerleggen van zijn functie door de kampbeheerder is het gedrag geweest van een groepje van zeven jonge Duitse kampeerders, onder wie zich een meisje bevond. On danks de sommering van de heer Pos thuma, dat het meisje zich met haar tent op het damesterrein moest vesti gen, deed zij dit op het herenterrein. Bij controle met zijn assistenten trof hij een der Duitse jongens 's nachts half twee in de tent van de jongedame aan. Hij liet daarop de kampkaarten bij zich inleveren en eiste dat het groep je Duitsers zich de volgende dag van het terrein zou verwijderen. De beheerder kreeg bij dit stand punt blijkbaar niet de volle medewer king van de bestuursleden. De vol gende nacht stond het tentje van het meisje weer in het jongenskamp, maar de morgen daarop vroeg de commandant van de rijkspolitie de kampbeheerder de jongelui hun pa pieren terug te geven, daar zij zich zouden afmelden. Tot zijn grote er gernis vernam de heer Posthuma eni ge dagen later, dat de Duitsers het eiland niet hadden verlaten, maar toegang hadden gekregen tot het an dere kampeerterrein dat Vlieland rijk is, het kamp Lange Paal, dat evenals Stortemelk, een A.N.W.B.-erkenning heeft, maar onder staatsbosbeheer ressorteert. De heer Posthuma verzocht toen hulp van de mentor van de A.N.W.B. voor kampeeraangelegenheden, de heer Bos nia uit Emmeloord, die op Stortemelk kampeerde. Deze stelde op Lange Paal een onderzoek in. Hij bevond dat het groepje Duitsers daar inderdaad kam peerde, in een toestand die men geens zins kon tolereren. De heer Bosma heeft van zjjn ervaringen een rapport opge maakt voor de A.N.W.B. Dit zou tot gevolg kunnen hebben dat de bondser- kenning voor beide kampeerterreinen op het eiland wordt ingetrokken. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 28 juli De officier van justitie bij de rechtbank alhier, mr. Bruigom, heeft gisteren tegen een ho telhouder uit Kerkwijk een gevangenis straf van een jaar en drie maanden, zonder aftrek van voorarrest geëist, als mede vyf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De verdachte heeft op II mei 's avonds onder invloed van alco hol met een snelheid van 150 km per uur over de weg langs de Zuid-Willems vaart gereden en daarbij een echtpaar uit Berlicum zodanig aangereden, dat het in ernstige toestand naar het zieken huis moest worden overgebracht. De hotelhouder zei gisteren, van de aanrijding niets te hebben bemerkt. Hoe wel een der slachtoffers met een harde klap tegen de voorruit van de auto is terecht gekomen, is de bestuurder in volle vaart doorgereden. Een passeren de automobilist kon hem met grote moeite zo ver inhalen, dat hij zijn num mer kon noteren. Verdachte ontkende aanvankelijk, ter plaatse te zijn geweest. De bloedproef toonde een alcoholgehal te van 2,4 promille aan. De officier van justitie hield een bewogen requisitoir, waarin hij stelde dat het O.M. wel naar huis kon gaan en de overheid haar veiligheidsmaat regelen wel kon afschaffen, wanneer automobilisten die het onverantwoor delijke van het rijden onder invloed niet willen inzien, niet zo streng mo gelijk worden gestraft. De verdediger, mr. Hengst, betoogde dat op de weg langs de Zuid-Willems vaart ook onder normale omstandighe den herhaaldelijk fietsers van achteren worden aangereden en dat hierover zelfs een procedure aanhangig is gemaakt. Ook wees hij er op dat zijn cliënt door particuliere omstandigheden onder een psychische druk heeft verkeerd, die zijn reacties ongetwijfeld heeft beïnvloed. Hij bepleitte een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf. Uitspraak 10 augustus. VLISSINGEN, 28 juli De veertig jarige mevr. Verbeek is gistermiddag om het leven gekomen toen zij door een raam op de eerste verdieping van een bar op de Nieuwe Dijk viel. Zij bevond zich zeer waarschijnlijk al leen in de keuken, die boven de ingang van de bar is gelegen. Tijdens haar val raakte zij een uithangbord. Zij kwam met het hoofd op het trottoir. (Van onze correspondent) LUNTEREN, 28 juli Het gemeente bestuur van Ede heeft het VW-kam- peerterrein alhier afgekeurd, omdat de accommodatie niet voldoet aan de eisen, die de gemeentelijke kampeerverorde- ning stelt. Het terrein is door de VW twaalf jaar geëxploiteerd ten gerieve van hou ders van kampeerpaspoorten. Dezen ne men over het algemeen wel genoegen met eenvoudige voorzieningen als die op het Lunterse terrein, die nog dateren uit de tijd, dat de voetbalvereniging As- nod hier nog haar wedstrijden speelde. Het terrein ligt bovendien zeer gunstig in het Lunterse buurtbos en is bjj de woudlopers onder de kampeerders een veel gezochte plaats om hun tenten op te slaan. Deze paspoorthouders zijn echter schaars en de vraag naar kampeer- ruimte was groot. Zo bezweek de VW voor de verleiding ook andere kampeerders toe te laten. Aanvanke lijk liet het gemeentebestuur dit oog luikend toe, maar nu er in de buurt voldoende kampeergelegenheden zijn met een uitstekende accommodatie heeft de politie ingegrepen. Voortaan mag men op het terrein van de VW alleen met een speciale toestemming van B. en W. kamperen. DEN HAAG, 27 juli De staatscou rant van heden bevat een beschikking van de minister van Verkeer en Water staat, waarbij, op verzoek van de n.v. Philips' gloeilampenfabrieken te Eind hoven, een etrrein in de gemeente Onst wedde wordt aangewezen als luchtvaart terrein Onstwedde. De aanwijzing heeft betrekking op het nationaal luchtver keer met burgerlijke vliegtuigen. Als voorwaarden zijn aan de aanwijzing verbonden dat tussen zonsondergang en zonsopgang op het terrein niet mag worden geland, noch daarvan mag worden opgestegen en dat het terrein alleen mag worden gebruikt ten behoeven van de genoemde n.v. met de aan haar behorende vlieg tuigen. EMDEN, 28 juli (DPA) Gister nacht is de alhier wonende veertigjari ge Nederlandse havenarbeider W. van der Laan in de haven om het leven gekomen. Hij was aan het werk op een Italiaanse ertsboot, is daarbij vermoe delijk door een wegglijdende grijper ge raakt en overleed ter plaatse. DEN HAAG, 28 juli Voor de ar- tisten van „My Fair Lady" is de va kantie weer voorbij. Men is met deze musical nu in Den Haag aangeland, waar de première gisteren veel succes had, al kwam het dan niet tot een „wild" enthousiasme. Door de roep die van deze musical is uitgegaan, spant men zijn verwachtingen misschien iets tè hoog. Er werd goed gespeeld, gemusi ceerd en gedanst en de aankleding was zeer fraai, maar het werd toch alles bijeen niet zo'n overrompelende en mee slepende vertoning als we verwacht hadden. Na al hetgeen over „My Fair Lady" reeds geschreven is. kan nu ove rigens volstaan worden met enkele su- miere kanttekeningen- Grote bijval oogstte Johan Kaart, die het er met zijn bekende „As 't effe kan" flink dik, maar toch altijd wel amusant, boven op legde. De Ascot- gavotte en de Dans van de bloemen meisjes waren hoogtepunten van de avond. „De straat, waar jij woont", ge zongen door Richard Prince, had sfeer en dit gold nog meer voor de voorlaat ste scène, waarin Wim Sonneveld als prof. Higgins die nogal eens een wat magere tekst heeft zich op zijn best kon ontplooien. Wim Hoddes toon de zich als kolonel Piekering een goed opvolger van Paul Storm, die naar In- dië vertrokken is. Een handicap op deze avond was dat Margriet de Groot bij één van haar liedjes haar stem verloor, maar de ac trice sloeg zich zeer verdienstelijk door de moeilijke situatie heen; los daarvan zij aangetekend, dat de geluidsdosering van zangers en orkest voor verbetering vatbaar leek. Het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen was niet geheel gevuld; ver moedelijk zjjn er wat mensen wegge bleven in de veronderstelling dat zjj toch geen plaats zouden kunnen krijgen. De Hagenaars en de vakantiegangers in Den Haag zullen in de komende we ken de weg naar „My Fair Lady" ech ter wel weten te vinden en hun genoegen beleven aan deze vlot gepresenteerde musical, die nu al aan haar driehon- derdzoveelste voorstelling toe is. T.E. UTRECHT, 28 juH De Nederlandse Spoorwegen nemen proeven met een nieuw type elektrische trein. De gege vens die men dank zij dit prototype verkrijgt, zullen worden gebruikt bü de vervaardiging van een nieuwe serie treinen. De constructie van het prototype is ge baseerd op die van een nieuw type die sel-elektrische trein, waarvan er tijdens de afgelopen winter vijf zijn beproefd op de lijn Geldermalsen-Dordrecht. Deze tremen halen een topsnelheid van 125 km per uur. Het prototype bestaat uit vier rijtuigen. St. PANCRAS, 28 juli Gisteravond is in het Daalmeer tussen SL Pancras en Koedijk de driejarige Keesje Laan uit Koedijk verdronken. (Advertentie) •m /r et ingang van 1 septem- /1/f ber is mej. mr. M. A. ifj. Ch. H. Nuyens, directrice van de Katholieke So ciale Academie te Enschede, be noemd, tot directrice van het Studiecentrum voor Maatschap pelijk Werk te Nijmegen. Deze benoeming houdt verband met een nieuwe opzet van dit insti tuut, dat zich tot dusver hoofd zakelijk heeft beziggehouden met een voortgezette methodiek scholing voor maatschappelijke werkers en werksters, maar thans zal worden uitgebouwd tot een studiecentrum voor de problematiek van het maatschap pelijk werk, een en ander in nauwe samenwerking met de r.-k. universiteit. Mej. Nuyens is geboortig uit Boxmeer. Zij bezocht het gym nasium te Venray en studeerde vervolgens rechten aan de uni versiteit te Nijmegen, waar zij in 1939 haar doctoraal examen deed. Hierna was zij enige tijd werkzaam op het gewestelijk arbeidsbureau te Nijmegen, waarna zij werd benoemd tot inspectrice van de r.-k. kinder bescherming in dezelfde stad. Zij vervulde deze functie drie ja ren en was hierna vijf jaar inspectrice van de kinderpolitie. In februari 1950 werd zij benoemd tot directrice van de r.-k School voor Maatschappelijk Werk te Enschede, thans Katholieke Sociale Academie geheten. Mej. Nuyens was de eerste directrice van de K.S.A. Zij heeft voor de uitbouw van deze school enorm veel werk verzet, vooral in de eerste jaren, toen de school in Twente nog de erkenning moest vindenwaarop zij recht had. Met grote energie, tact en opgewektheid en met een intuïtief gevoel voor menselijke verhoudingen, heeft zij een eigen stempel op dit belangrijke instituut gedrukt en op de mensendie hier hun opleiding kregen. Met veel enthousiasme en werklust heeft zij haar raak vervuld. Onder haar leiding is de school uitgegroeid tot een instituut, dat een ereplaats inneemt tussen de vele katholieke instellingen, welke Twente het laatste decennium rijker is geworden. Ook buiten de academie heeft mej. Nuyens zich verdienstelijk gemaakt. Zij is bestuurslid van de XJC1SS (Union Catholique Internationale de Service Social), oprichtster en voor zitster van het Nederlands UCISS-comité en lid van de opleidingscommissie van de raad voor maatschappelijk werk. Hoe zeer haar werk in Twente gewaardeerd is kwam tot uitdrukking bij haar afscheid van de K.S.A.dat door vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten uit dit gewest werd bijgewoond. De voorzitter van het bestuur het Tweede Kamerlid de heer B. A. A. Engelbertink, zei dat de scheidende directrice door haar charme en hartelijkheid in de loop der jaren velen voor dit prachtige werk en voor de school heeft gewonnen. De academie is een begrip geworden. Hoewel men in Twente het vertrek van mej. Nuyens aanvoelt als een verlies, is men daar toch verheugd over haar promotie, waardoor zij in staat is het werk, dat haar zo dierbaar is geworden, op landelijk nireau voort te zetten. Voortaan zullen de sociale academies in ons land gezamen lijk van haar vele kwaliteiten profiteren. Uit haar benoeming te Nijmegen blijkt, dat haar werk nationaal erkenning heeft gevonden. In haar nieuwe functie zal mej. Nuyens met haar grote enthousiasme en de rijke ervaringen, welke zij elders heeft opgedaan, ongetwijfeld nog veel kunnen bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5