Veiligheidsraad opnieuw bijeen over BIZERTA Tunesië wil V.N.-actie voor ontruiming basis ferrania UCK TRI LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND I.25 het op Middeleeuwse, pagekapjes Ook Dior houdt de korte rok M D D 19 HAMMARSKJÖLDTOESTAND IS ERNSTIG ADENAUER wil niet bemiddelen Eichmann zal nog meer verhoren onderg Plechtige zitting hoogtepunt Tussen olielamp en spijkerbroek PERSONEEL VAN BORGWARD KREEG ONTSLAG AANGEZEGD Verlies van DM 1500 per wagen BOHAN: GEEN VERRASSING D aan Museumjournaal breder van opzet De ideale ui Middel ingepend Prinsessen naar Ierseke Laboratoriumjacht voor archeologen WINTERMODE PARIJS Kivestie Zuid-Tirol EEN GARANTIE VOOR GOEDE FILMOPNAMEN Incident Halsstarrigheid? Pax Romana-congres r Heel brede ceintuurs Uitermate weelderig F'>™ VRIJDAG 28 JULI 1961 PAGINA 7 NEW YORK, 28 juli (Rtr., UPI) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt van avond om acht uur (Nederlandse tijd) opnieuw bijeen op verzoek van Tunesië om de kwestie Bizerta te bespreken. De Tune sische afgevaardigde bij de vol kerenorganisatie, Mongi Slim, heeft laten doorschemeren dat hij zal aandringen op volledige terugtrekking van de Franse troepen op Tunesisch grondge bied, de basis Bizerta daarbij inbegrepen. Voorts zal er Tunesische zijde over ge- van klaagd worden, dat Frankrijk de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin ook terugkeer naar de „oorspronkelijke posities" van de beide partijen werd geëist, niet heeft uitgevoerd. Frankrijk staat, zoals bekend, op het stand punt, dat dat pas kan, wanneer Tunesië garandeert dat de basis normaal kan blijven functioneren. DR. F. D. GELDENHU Y S OVERLEDEN derhalvemele klacht zou worden gedeponeerd. Wel zei hij dat de commandant van de Franse basis, admiraal Amman, er over de telefoon zijn spijt over had betuigd, dat hij te weinig tijd had ge had om de Franse buitenposten van Hammarskjölds komst te verwittigen. De Franse regering heeft voorts de onpartijdigheid van secretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. in de kwes tie Bizerta in twijfel getrokken. Ham marskjöld heeft gisteren zijn bezoek aan Tunesië (hetgeen de Fransen hem zeer euvel duiden omdat hij zijn bevoegdhe den te buiten gegaan zou zijn) beëin digd. „De toestand is ernstig", zei hij bij zijn vertrek. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaarde Ham marskjöld, dat hij inderdaad in zijn func tie van secretaris-generaal naar Tune sië gegaan is. Voor het overige ver klaarde Hammarskjöld, dat hij optimis tisch is, maar voegde hij er aan toe „dat moet men tenslotte altijd zijn". Hammarskjöld heeft in Tunesië een spanning achtergelaten, welke zich ge makkelijk weer in nieuwe vijandighe den kan ontladen. In Bizerta staan Fran se en Tunesische troepen nog altijd te genover elkaar. Vandaag arriveert in Tunis de secretaris-generaal van de Arabische Liga. Abdel Khalek Hassou- navan. Tunesië en de Arabische Liga stonden tot dusver nagenoeg vijandig tegenover elkaar, maar hierin is kenne lijk verandering gekomen. Bepaalde Tu nesische politici zouden hierop hebben aangedrongen. President Bourguiba zelf heeft laten blijken voor een restauratie van de Magreb (het Middeleeuwse mos lim-rijk in Noord-Afrika, dat pas in de zestiende eeuw onderhorig werd aan de Porte) zeer geporteerd te wezen. President de Gaulle van Frankrijk heeft indertijd laten doorschemeren, dat nij hiervan evenmin afkerig was met het oog op de perspectieven voor de Fran se Gemeenschap, die op het ogenblik echter kansloos lijken. BONN, 28 juli (UPI) Bondkanse- lier Adenauer van West-Duitsland heeft geweigerd te bemiddelen in 't Italiaans- Oostenrijkse geschil over Zuid-Tirol, al dus is vandaag te Bonn bekendgemaakt. Een woordvoerder van de oppositie partij der Vrije Democraten verklaarde dat de weigering van de kanselier ver vat was in een telegram aan de voor zitter van zijn partij, Erich Mende. Mende had in het begin van deze week voorgesteld dat Adenauer als bemidde laar zou kunnen optreden omdat hij goe de vrienden heeft in de Oostenrijkse volkspartij en de Italiaanse Christelijk- democratische partij. (Advertentie) Ferrania cinémateriaal pancro 280-32-37°en color DE BEROEMDE ITALIAANSE FILM VERK. KANT. NEDERLAND MUZENSTRAAT 37 DEN HAAG Steeds binnen 3 dagen ontwikkeld retour In Franse regeringskringen is men zeer verontwaardigd over Hammars kjölds brief van dinsdag waarin hij al leen de Franse regering ervan beschul digt de aanbevelingen van de Veilig heidsraad tot terugtrekking van de troe pen op de uitgangsstellingen te Bizer ta niet te hebben uitgevoerd. Woord voerders van de regering verhullen hun verontwaardiging in diplomatieke taal maar ministers geven in persoonlijke gesprekken in klare taal uiting aan hun oordeel. Men meent te Parijs dat de secretaris-generaal zich bewust of onbewust heeft (aten gebruiken voor een diplomatieke manoeuvre van de Tune sische regering. De bedoeling van de Tunesiërs is, zei men, de kwestie ander maal in de Veiligheidsraad in behan deling te krijgen in de hoop dat de raad Frankrijk zal aanbevelen de basis van Bizerta te ontruimen. Waarnemers zijn er van overtuigd, dat de tweede zitting van de raad over het geschil tussen Frankrijk en Tune sië, Frankrijks zowel als Tunesië's po litieke vrienden voor moeilijke dilem ma's zal plaatsen, indien Tunesië zijn taak ver doordrijft. Verleden week wis ten onder meer de Verenigde Staten, de verhitte gemoederen wat tot bedaren te brengen. Toen hij melding maakte van de ko mende tweede zitting van de veiligheids raad over het Frans-Tunesisehe geschil sprak de woordvoerder van de V.N. over 't doorzoeken van Hammarskjölds auto toen hij zich door de Franse linie naar Bizerta begaf. Dit was, aldus deze woordvoerder, „openlijk in strijd met de diplomatieke onschendbaarheid die aan de functie van secretaris-generaal is verbonden". Hij noemde het incident be treurenswaardig, aangezien de auto van de secretaris-generaal de standaard van de V.N. had gevoerd, en men in Bizer ta tweemaal van zijn komst op de hoog te was gesteld. De woordvoerder kon niet zeggen of hierover in Parijs een for- De Franse weigering, in te gaan op Hammarskjölds suggestie dat hij na een bezoek aan Tunis naar Parijs zou gaan, is in de wandelgangen van de Verenig de Naties druk besproken. Men merkte o.m. op dat Hammarskjöld president Bourguiba's uitnodiging met de Fran se delegatie heeft besproken. Het Fran se standpunt was dat dit een kwestie tussen de secretaris-generaal en de Tu nesische regering was. Hammarskjölds suggestie Parijs te bezoeken had kenne lijk behalve een gedachtenwisseling ten doel het begin van Frans-Tunesische onderhandelingen te vergemakkelijken. Volgens de Fransen hebben de Tu nesiërs het Franse aanbod onderhande lingen te beginnen niet aanvaard. De Tunesische afgevaardigde Mongi Sljm heeft zaterdag in de Veiligheidsraad verklaard dat het bereiken van een ak koord over de tijd en plaats van de on derhandelingen door het ontbreken van diplomatieke betrekkingen wordt be moeilijkt en dat „neutrale factoren" een oplossing van de kwestie zouden kunnen vergemakkelijken. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt meegedeeld, dat Frankrijk een Amerikaans voorstel tot een gesprek tussen Franse en Tunesische afgevaar digden bij de V.N. van de hand heeft gewezen. Dit gesprek had moeten gaan over het aanknopen van onderhandelin gen over Bizerta. Niet bekend gemaakt is, hoe de Tunesiërs tegenover het voor stel staan. FREIBURG, 28 juli (KNP) Don derdag vierde de internationale organi satie van katholieke academici, kunste naars en studenten, Pax Romana, haar veertigjarig bestaan met een openbare zitting in de universiteitsaula alhier, waaraan talrijke hoge autoriteiten van Kerk en staat hebben deelgenomen, on der wie kardinaal Koenig van Wenen. Deze plechtige zitting vormde het hoog tepunt van het congres, dat rond deze jubileumviering is georganiseerd en waara n honderden academici, kunste naars en studenten uit de gehele wereld deelnemen. Na de zitting celebreerde de aposto lische nuntius in Zwitserland, mgr. Alfredo Pacini, een pontificale mis in de St.-Niklaus-kathedraal, waaronder de bisschop van Lausanne, Genève en Frei burg, mgr. Franpois Charrière, die gees telijk adviseur van de Pax Romana is, de predikatie hield. In een telegram aan de paus ver zekerde de internationale Pax Romana haar trouw aan de H. Stoel. Aan het slot van de dag werd een manifest uitgegeven, waarin Pax Ro mana zegt steeds een positief geluid te moeten laten horen, vooral omdat dit bij het christen-zijn behoort, maar ook omdat de mensheid zich bevindt in een beslissende fase van haar ont wikkeling en omdat zij daarom moet zoeken naar middelen, die het alge meen welzijn dienen en die leiden naar bevrijding. „Als gedoopten moeten wij deelnemen aan deze ontzaglijke arbeid, want het geloof maakt ons tot waarachtige men sen en brengt ons de waarachtige vrij heid," aldus de verklaring van Pax Ro mana. Het manifest zegt verder, dat weten schapsmensen, kunstenaars en technici hun intellect in dienst moeten stellen van de Kerk en via de Kerk van de gehele wereld. Advertentie LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld me LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alla Internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt. Verenigde Staten Voor de tweede maal is een proef met een raket van het type „minuteman" met succes be kroond. Deze raket, gedreven door vaste brandstof, legde een afstand van achtduizend km af over de Atlantische Oceaan. De vlucht duurde bijna een half uur. (Rtr.) BREMEN, 28 juli De senaatspresi dent van de deelstaat Bremen, Wilhelm Kaisen, schrijft in een officieel bericht, dat de in moeilijkheden verkerende Borgward Automobilwerke de laatste 12 maanden in feite van elke vier wa gens er een cadeau hebben gegeven. Bij de uiteenzetting van het standpunt van de regering van de deelstaat deelt Kaisen mede, dat elke geproduceerde auto bij verkoop 1500 DM minder op bracht dan deze aan lonen en materiaal had gekost. Kaisen wijst er verder op, dat er, om materiaal- en loonkosten goed te maken, minstens 35 miljoen DM ontvangen zouden moeten worden, ter wijl er op het ogenblik slechts voor gemiddeld 30 miljoen DM aan auto's per maand verkocht worden. Het exploitatietekort bedraagt dus 5 miljoen DM per maand of 60 miljoen DM rer jaar. Deze cijfers geven de verklaring voor de financiële toestand, waarin het bedrijf zich bevindt. „De beslissing is gevallen," zei de senaatspresident. Naar z(jn zeggen zijn de onderhandelingen met de Ameri kaanse belangstellende (Chrysler) mis lukt. Thans wordt er gestreefd naar een akkoord. De burgemeester ver wacht, dat na het akkoord en de daar mee gepaard gaande „interne zuive ring" vele solvente belangstellenden zich weer als koper zullen melden. Dan zouden vele arbeidskrachten aan wie ontslag is aangezegd, weer in dienst genomen kunnen worden. Volgens de gegevens van het arbeids bureau worden 12.600 arbeiders door het ontslag getroffen. JERUZALEM, 28 juli, (UPI) Adolf Eichmann zal door een Israëlische rech ter en een Westduitse vertegenwoordi ger verhoord worden jn verband met de komende processen tegen voormalige hazi's, die in Duitsland zuilen beginnen, aldus het Israëlische blad „Maariv". Eichmann zal verhoord worden op Verzoek van de Westduitse minister van Justitie. Dr. Dieter Zwieg, de Westduitse waar nemer in het proces tegen Eichmann, Zal de vertegenwoordiger van West- Duitsland zijn bij die verhoren en zelf °ok vragen mogen stellen. Dr. Zwieg vertelde, dat het Westduitse ministerie reeds een groot aantal vragen heeft doen roekomen aan de Israëlische autoritei- ren, die verband houden met de komen de processen in Duitsland. Volgens het Nad hebben die vragen betrekking op hazi's die in gevangenschap zijn en op nazi's die nog steeds niet gevonden zijn. Brazilië De president van Brazilië, Janio Quadros. zal volgens betrouwba re kringen in Brasilia in december een uezoek brengen aan de Verenigde Sta- met uitbeeldingen ontleend aan het oester- en mosselbedrijf, gadeslaan. Daarna zullen de prinsessen de vloot- schouw op de rede van Ierseke mee maken en vervolgens zullen zij op de haven aanwezig zijn, waai het spel „Negentig jaar in nullen" wordt op gevoerd. Tenslotte zullen de konink lijke gasten in een grote tent aanzit ten aan een oester- er mossel-maal tijd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling aan de haven een open- luchtmaaltijd te houden, maar nu de prinsessen komen wil men het risico niet lopen dat deze maaltijd in het (regen) water valt. Sinds 1955 geeft de Stichting Kunstpublicaties het thans in Ne derland verschijnende tijdschrift uti, dat geheel is gewijd aan de mo derne kunst. Kunsttijdschriften heb ben in ons land altijd nogal een moeilijk bestaan gehad, erg verwend op dit gebied zijn wij niet Daarom is. het een des te grotere prestatie, dat het kunsttijdschrift „Museumjournaal" nu al bijna zes jaar kunstzinnige ge beurtenissen in het Stedelijk van Abbe- museum te Eindhoven, het Rijksmu seum Kröller-Müller te Otterlo en het Stedelijk Museum te Amsterdam op een aantrekkelijke wijze onder de loep neemt, aldus weerspiegelend wat er aan hedendaagse kunstuitingen en artistie ke evenementen geboden wordt. De ge stadige uitbreiding van de lezerskring heeft duidelijk het bestaansrecht van het „Museumjournaal" bewezen. De uitgeefster van het tijdschrift, de Stichting Kunstpublicaties, heeft nu be sloten de sprong te wagen naar een na- it uitbundige stel repeteert voor het V.P.R.O.-lustrumspel „Tussen Olie- ï,10^®.1 Muaeumj°urnaaL Wat de vorm lamp en Spijkerbroek" en liet zich fotograferen ergens aan een Amster- betreft is het blad hetzelfde gebleven damse gracht. De dames en heren vormen het ensemble „Pandorette" maar een groter aanta' Nederlandse en geven een scène weer uit de „Zigeunerbaron". Links van voor naar musea, die zich op enigerlei wijze met -.\<v.-.v. achteren: Amina Margiono (choreografe), Anja Gode en Rita Schiedon. Rechts Van voor naar achteren: de Weense Hollander Walter van Canoy en Marius Monkau. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllillltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIII Intussen is het duidelijk, dat de stichting hard zoekt naar de (nog) PARIJS, 28 juli Het was gisteren, de eerste dag van de collectie-Dior, zo'n gedrang in de benedensalon, waar de gehaaide „vendeuses" als wachters voor de trap iedere invitatiekaart con troleerden, dat iemand riep: „Kan De Gaulle dit niet eens komen organise ren"! Na een week shows in broeihitte wordt iedereen een beetje explosief. Er was grote spannig bij de pers en inter nationale inkopers naar wat men te zien zou krijgen op deze tweede show van de ontwerper Marc Bohan, die het, als op volger van Yves Saint Laurent, de vori ge maal bij zijn entree ais eerste Dior- ontwerper, goed had gedaan. Maar na de eerste vijf modellen fluisterde ie mand in de opgepakte rijen al: „Ce n'est pas nouveau", terwijl ze de snel elkaar opvolgende mannequins bekeek in mantelpakjes met korte rok, slechts even uitlopend aan de zoom, met korte jasjes, waaromheen een ceintuurtje plus iets hoger een bolerootje, dat de buste nivelleert. .Geen nieuwe lijn dus, maar nieuw zijn wel de cape-achtige manteltjes met strakke capuchon, daaroverheen gedra gen die doen denken aan wat middel eeuwse pages droegen op de valken jacht. Ze zijn uitgevoerd met bont. Dat de mannequins het uithielden, pleit voor hun koelbloedigheid. Want als de assistenten, die op elke hoek van elk der vijf in elkaar lopende salons de nummers der modellen afriepen, de mannequin telkens even hielpen om dat jasje met bont gevoerde capuchon uit te trekken, zat er nog een nauw om het hoofd sluitend page-kapje onder. Geen boufferend hoofd dus meer, maar strak haar, geen lage taille maar een ingekapseld middel tot hoger can anatomisch logisch is. In zoverre doorbreekt de Dior-coUec- tie enigszins de Princesselijn, die bij na alle modehuizen voor deze winter aanhangen, maar opziènbarend is Parijs komt met laarsjes voor alle uren van de dag, ook 's avonds. Van blauwe gebrocheerde zij is dit avondlaarsje van Dior-Delman het silhouet niet. Ook niet erg draag baar. De Franse pers sprak gisteren in de avondbladen al van „teleur stellend" en Mare Bohan werd dit maal niet verpletterd onder de war me huldebetuigingen van de grote persvrouwen. Wat nog niet wil zeg gen, dat deze knappe ontwerper geen mooie kleren kan maken, maar wat wel weer eens bewijst; dat de grote Dior in zijn genre geniaal was. Die wist elk half jaar op telkens verras sende wijze te voldoen aan de mon strueuze behoefte van deze tijd om met sensationeel nieuws te komen. Met de lange rechte lijven moet het nu maar eens uit zijn, wil Bohan bena drukken, en hij slaat naar de andere kant over met een dubbele hoge lijn: de heel brede ceintuur, die nauwe lijks tolereert dat de maag normaal ge bruikt wordt, en daarboven nog de kor te losse bolero, soms met een lange fran je van lussen, die ineens in alle mode collecties opduikt. De mantels moeten meedoen met het silhouet van dit korte dubbellijfje en heb- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimihiimiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiHiiii ben horizontale ribbels en koordstiksels tussen de mouwen. De baretten die er bij worden gedragèn, staan achter op het hoofd en hangen met een diepe zak tot laag in de nek. Voor zo'n volumineu ze baret van lichtgrijs chinchilla, het allerkostbaarste bont, waarbij een met chinchilla gevoerd kort wijd jasje, wat als een grote luxe mag gelden, werd luid geapplaudisseerd.! Welk applaus werd begeleid door het felle geblaf van een zenuwachtig geworden schoothond je, dat met zijn meesteres op de eerste rij zat in deze heilige hallen van de mo de. Helena Rubinstein, ook op de eerste rij, die soms een beetje dutte, schrok op van het geblaf. Zij was zeker de aller oudste onder het publiek. Maar met haar negentig jaren mag ze er zijn en is ze de beste reclame voor zichzelf! Met een gevuld gezicht, met zwart op gemaakte ogen onder een wit strohoed je, een geelzijden mantelpak en een ring met enorme turquois, leek ze eer der zestig dan negentig. Voor cocktail en avond wordt hetzelf de silhouet gevolgd, dat nogal vaag de naam kreeg van „Charme 62". Opmer kelijk veel middag- tot middernacht- mantelpakken zijn er in goud gebro cheerde zij, in zeer kostbare lamé en fluweel in diepe tinten met bontranden. Nieuw is een met kleuren bedrukt door zichtig goudgaas. Ongeteld zijn de kostbare en verfijnde toiletten, het een nog geraffineerder be- Torpedohoed met mof in panterbont. Balmain herstelt de mof voor de ko mende winter in ere. werkt dan het ander, waarbij meer dan een half uur lang uitsluitend zwart aan bod is. Uitermate weelderig zijn de helemaal met glinsterende steentjes geborduur de japonnen, ditselend van de kralen- franje. Een dergelijke luxe aan mate rialen, aan handwerk en aan kostbare uitvoering vindt men nergens anders ter wereld bijeen. Een lang toilet met bijpassende avondmantel, een page-kap je, helemaal geborduurd in een prach tig dessin van koperkleurige steentjes, de mantel gevoerd met lichte nertz, moet honderden en honderden uren werk gekost hebben. Achter tegen het gladde haar dragen de mannequins bij de avondjaponnen een laag hangende brede lus van zij of fluweel. De kleuren .zijn warm en diep deze winter. Tussen het altijd in de herst aanwezige brons groen en grjjs en bruin en kerry, zijn er alle roesttinten, variërend van zacht- abrikoos tot diep-oranje. Kraiencolliers vullen nog steeds het décolleté. Soms zijn het bavetjes of kraagjes van kralen- werk. Het is jammer dat de foto's die de nieuwe mode in beeld brengen, niet vóór 29 augustus gepubliceerd mogen worden. Maar in de vakantiemaand is dat wel overkomelijk. A. Bgl. PRETORIA, 28 juli (Rtr.) Dr. F. D. Geldenhuys, van 1957 tot juni vorig jaar Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland, is vanochtend te Pretoria overleden. Dr. Geldenhuys is 72 jaar geworden. ocht U haar tegenkomen dan weet U als U nog even door leest waar U haar kunt bezor gen. U zult, als U haar als bij zondere vondst aangeeft, merken hoe hartelijk welkom zij aan dat adres is. U zult begrijpen dat U een reeds enige tijd gedragen verdriet, wegneemt. Het gaat om een ui. Geen gewone ui uiteraard. Het gaat om een exem plaar waarvan de oewaarbaa heid ver- zekeru is. Het verdriet waarvan wij spreken heerst in Middelharnis, waar de Stichting Nederlandse Uienfederatie is gevestigd. Er is de laatste tijd van de zijde der uien-exporteurs nogal wat kritiek geweest op deze stichting. Van daar. En nu kunt U als outsider misschien glimlachen om dit uien-drama, als U evenwel weet dat Nederlana na Egypte van alle landen ter wereld de meeste uien exporteert, veert U wel even op. „Hoe bestaat 't" zult U zeggen Hele maal recht-op gaat-U zitten als U ver neemt, dat Nederland jaarlijks voor on geveer veertig miljoen gulden uien teelt. Negentig procent van deze pro- duktie gaat de grens over. Voorname lijk naar Duitsland en Engeland. En dan nog critiek? zult U vragen Ja. Dezo critiek rich zich tegen de houdbaarheid van de gerooide ui. Of juister: tegen onvoldoende bewaarbaar- heid van de Nederlandse ui. Zij, die er belang bij hebben dat het Nederlandse tuinbouwprodukt ui op de internatio nale markt hoog genoteerd blijft, heb ben de stichting verweten, dat zij, veel op hoge kilo-opbrengsten en te weinig op bewaarbaarheid heeft gelet. Het produktschap voor groenten en fruit een schap dat een dikke vin ger in de pap heeft bij de uien-stichting heeft dit jaar uitdrukkelijk de voor waarde gesteld, dat de stichting haar onderzoek in de eerste plaats op kwa liteit en met name op bewaarbaarheid moet richten en zich los moet maken van het stimuleren van de produktivi- teit. Nu is het stichtingsbestuur er reeds van overtuigd, dat het die kant op moet, maar het vindt niettemin, dat de critici de zaak wel wat erg zwart-wit gesteld hebben. Want wat is het geval? In vroeger jaren was de meest geteelde ui in Nederland de Zeeuwse bruine, een ui die van binnen een rood kleur tje had, goed bewaarbaar was, maar geen bijzonder hoge kilo-opbrengst had. De boeren wilden wel veel kilo's van hun land halen, de zaadtelers pasten zich daarbij aan en zo werd de Zeeuwse bruine verdrongen door de gele Rijns- burgse, die wel een flink gewicht op leverde, maar weer minder goed be waarbaar was. En nu is de stichting verweten, dat zij bij haar onderzoek naar nieuwe rassen te veel is gaan lei- ten op een zuiver gele ui, zonder een stipje rood van buiten of van binnen, terwijl in dat rood nu iuist de houd baarheid zou zitten. „Ho-ho", zegt nu de stichting weer, „Maar dat is nooit bewezen!" Op de proefvelden der stichting komen jaar lijks zowel rode als gele rassen examen doen voor opneming in de rassenlijst en er is bij het onderzoek op houdbaar heid nooit een groot verschil tussen rood en geel aangetoond. Het schijnt in zekere zin bij de uien net zo te zijn als bij de mensen. de kunst van de twintigste eeuw bezig houden werken nu aan het tijdschrift mee. Dit betekent, dat behalve boven genoemde drie musea nu ook de Ge meentemusea van Den Haag en Gro ningen, het Stedelijk Museum van Schie- zorgen: in Middelharnis. Volledigheids- 'em en ^->e Beyerd te Breda in de ge- halve geven wij U in initialen de volle lederen van het journaal zijn opgeno- namen van de stichting: zij heet SNUIF. men. Zo zijn dus vrijwel alle Nederland se musea van moderne kunst in dit tijd schrift verenigd. De onderwerpen ver tonen een grotere verscheidenheid, het aantal illustraties, zoals nu bij het eer ste uitgebreide nummer blijkt, is ver- griet zullen vrijdag 8 septem- groot en er is meer aandacht besteed ber zo mogelijk per helikop- aan de beschouwing en voorlichting, ter naar Ierseke komen om Studerenden aan een academie voor de feestelijke opening van het oester- beeldende kunst of een middelbare nij- verheidschool komen in aanmerking voor een gereduceerde abonnements prijs. Bij de administratie van het Frans Halsmuseum kan men verder alle In lichtingen hierover krijgen. e prinsessen Beatrix en Mar en mosselfeest bij te wonen. Onmid dellijk na hun aankomst zullen zij ge tuige zijn van het oplaten van ballon netjes door de schooljeugd; 's mid dags zullen zij de traditionele optocht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin e archeoloog dr. A. Bohmers uit Groningen heeft een bijzon der schip laten bouwen, dat zal worden gebruikt om zijn we tenschappelijk werk zo effectief mo gelijk te kunnen beoefenen. Het casco van het ijzeren schip, dat in de Noor derhaven te Groningen ligt, doet sterk denken aan de prenten van oud-Hol landse jachten uit de zeventiende eeuw. Het jacht zal als een drijvend laboratorium worden ingericht. Dr. Bohmers is betrokken geweest bij het onderzoek van vergane sche pen, die destijds bij het inpolderen van de Noordoostpolder kwamen droog te liggen. De uitstekende eigen schappen van deze jachten (zeewaar dig, stabiel en met veel ruimte) vie len hem op. Met de Rotterdamse scheepsontwerper ir. E. van Dieren bereidde hij de bouw van het schip. Het jacht werd gebouwd op de scheepswerf van Kerstholt te Gronin gen. In de loop van dit jaar zai de boot klaar komen. Men is nog bezig met de opbouw van een stuurhuis en het schip moet van binnen nog worden ingericht. Er komen twee masten op, zodat men er eventueel mee kan zei len, maar de twee dieselmotoren van elk veertig p.k. zullen het toch voor namelijk moeten „doen". Het schip krijgt negen vertrekken: drie slaap kamers en de nodige laboratorium ruimten. Dr. Boiimers, als wetenschappelijk hoofdambtenaar verhonden aan het biolopiseh-archeologisch instituut va» de rijksuniversiteit te Groningen, is bezig met onderzoekingen in Brabant en Limburg. De onderzeekers zijn tot nu toe aangewezen op een keet of caravan en moeten almaar heen en weer reizen naar het laboratorium in Groningen. Het schip, dat dr. Boh mers heeft laten bouwen met mede werking van de universiteit, is een uit komst. Als het nodig is kan hij er Het Kanaal mee over. Zn dat kón nodig z(jn, want het onderzoek (van het paieolithische en mesopolitische tijdperk) van dr. Bohmers strekt zich ook uit over Zuid-Engeland, Noord- Frankrijk en België.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7