Mysterie van de uitgevallen zender in Croesbeek I Ron Fraser zelf in het slagperk Toch verlies voor Kieviten in Haarlemse honkbal week Indiër Krishnan in halve eindstrijd te Hilversum Skelter-wedstrijden op het circuit van Zandvoort iffllo Zevenheuvelenweg probeert het vierdaagse-leger dwars te zitten Kapitalen voor voetballers Suarez de duurste Fraaie zege van Eugène Beeker 2*. Kuypers nu ook van het toneel Combinatie van snelheid en behendigheid TANGER wordt VRIJHAVEN Regen century vierde testmatch m Nederland spreekt een woordje mee Nederlanders tegen Tsjechen achterop Italiaanse triomf in G.P. des nations NEDERLAND met tien man in ,.A11 Stars" van Europa Uitslagen Drie uitvallers in vierdaagse N.W.B. ZONDAG 6 AUGUSTUS Jastremski verbetert weer wereldrecord 200 m schoolslag in 2.33.6 Kardinaal Canali is zeer ernstig ziek VRIJDAG 28 JULI 1961 PAGINA 9 EngelandAustralië Gymnaestrada Stuttgart In schaakstrijd studenten TEEUWEN VAN V.V.V. NAAR EINDHOVEN In eerste etappe van Ronde van Joegoslavië SURINAME NEDERLAND twee rijksdelen verbonden door De Surinaamsche Bank en de Nederlandsche Handel-Maatschappij Tussen beide instellingen bestaan nauwe banden. In het financiële verkeer met Suriname vormen deze twee banken tezamen EEN ONMISBARE SCHAKEL Voor inlichtingen wende men zich tot de Nederlandsche Handel-Maatschappij, N. V. te Amsterdam. Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam Zondag tegen Amerikaanse honkbal-mat adoren Jeugd kansloos Sergeant-majoor Heinrich Ferch is een dapper man. Kort na Heumen, op nog geen 10 km. van Nijmegen dus, kon de pant sergrenadier uit Hannover al niet meer. Zijn schoenen knelden van teen tot hak. Eerst maakte hij zijn laarzen los. Dat hielp niets. Doch geen kilo meter verder nam de donkerblonde Duitser een kloek besluit. De laarzen gingen over de schouder en barre voets zette Ferch het gevecht voort. Het einde moest dachten wij heel spoedig komen. Maar de pant sergrenadier was even onverzettelijk als dapper. Tegen het middaguur kwam hij Groesbeek, 15 km verder gelegen, binnenlopen. Manmoedig liep hy daar, vechtend tegen de pijn. Het heeft alles niet mogen baten want de strijd was te ongelijk. Halverwege de prachtige, maar o zo zware Zevenheu velen weg strandde hij, in het zicht van de haven. Het is bijzonder zwaar geweest, de ze derde dag. Gelukkig heeft het gun stige weer de regen is toch wegge bleven velen nog kunnen redden. Van de 11.726 gestarte wandelaars ^ijn er namelijk 64 op deze zwaarste vierdaagsedag uitgevallen, stellig geen bijzonder hoog aantal. Ook dit maal waren het de beruchte laatste loodjes, de 10 km van Groesbeek naar Nijmegen, die de meeste slachtoffers eisten. Prachtig was het parcours daar, maar de wandelaars zullen nauwelijks weet hebben gehad van de mooie vergezichten over korenvelden en landerijen. Immers, op de Zeven- heuvelenweg, waarover de toeristen niet uitgepraat raken, gold voor het legioen van majoor Breunes maar een devies: elke heuvel, die genomen is, is er één. En wij geloven niet, dat die vermoeide wandelaars na de vierdaagse van 1961 „zeven" nog steeds een heilig getal zullen vinden. roes^eek was het centrale punt van "eze dag. Vele tienduizen- 'J den hebben er, terwijl de lucht machtkapel speelde, het voor bijtrekken van de wandelaars gade geslagen. De Israëlische Kinnereth- wandelgroep zorgde hier ook al voor een vrolijke noot. Een dame sprong onverwacht de weg op en trachtte de wandelgroep met een ele gant gevaar een café binnen te lood sen. Zeer charmant maakte zij daar bij 'enkele danspasjes, die door de Israëli's tot grote vreugde van het publiek onmiddellijk werden beant woord. Toen op datzelfde moment de spoorbomen enkele tientallen meters verder omlaag gingen, kende de vreugde geen grenzen. Vijf minuten stond de dame in de kring van dan sende en zingende Israëli's. Erg heeft ze het beslist niet gevonden. n Groesbeek heerste niei alleen vreugde, er was ook een moment van verwarring. Dat was toen de vijftienjarige Hilversummer Wim Pel, wiens groene trainingspak in gro te letters het opschrift „radiostad Hil- ROME, 28 juli Nu de transferpe- iode in het Italiaanse voetbal is afge floten, waarin dit jaar kapitalen zijn omgegaan als nooit tevoren, geeft de mnglyst van de duurste voetballers ter Wereld onder de eerste dertig niet min der dan 24 spelers aan, die uitkomen voor Italiaanse clubs, 's Werelds duur ste voetballer is de Spanjaard Luis Sua- rez, die voor 1 miljoen 850 duizend gul den van Barcelona overging naar het Milanese Internazionale. De Braziliaanse wondervoetballer Pe- le komt echter niet op de lijst voor, daar zijn vereniging, F. C. Santos, hem hiet vrij gaf, ondanks de fabelachtige bedragen, die voor hem zijn geboden en die de drie miljoen naderen. De Frans jan Raymond Kopa, voor wie Real Ma drid indertijd 800.000 gulden aan Reims betaalde, wat toen een recordbedrag Was, neemt thans de vijfde plaats in. De lust van de duurste spelers, opge haakt aan de hand van de transferbe dragen, is: 1. Sua-ez (Spanje) voor f 1.350.000 van Barcelona naar Interna zionale, 2. Angelillo (Argentinië) voor J' 1.220.000 van Internazionale naar Horna, 3. Julhinho (Brazilië) voor f 1.110.000 van Fiorentina naar Palmei- ras, 4. Law (Schotland) voor 1 mil- 3°en van Manchester United naa^ Tori- ho, 5. Kopa (Frankrijk) voor 800.000 van Reims naar Real Madrid, 6. Grea- ver; (Engeland) voor 780.000 van Chel- ?ea naar Internazionale, 7. Burelli (Ita- voor 770.000 van Vicenza naar Ju stus, 8. Di Stefano (Argentinië) voor f 750.000 van Rivër Plate naar Real Madrid, 9. Selmonsson (Zweden) voor f 730.000 van Lazio naar Itoma, 10. Schiaffino (Uruguay) voor 700.000 Van Penarol naar Milano. MANCHESTER, 28 juli De eer ste dag van de vierde testmatch tussen Engeland en Australië, die door 20.000 toeschouwers werd bij gewoond, leverde al een „century" °P. Daar werd echter niet voor ge zorgd door een speler, maar door weergoden. Regen was er de oorzaak van dat hen slechts de helft van de speel- tpd kon benutten en daardoor kwam bet aantal uren, dat na de oorlog in testcricket in Engeland de strijd we gens regen moest worden gestaakt, °P 103, Vandaar die „century"... onMi teams schijnen overigens alles lan a te willen zetten om deze be- drio ontmoeting van de vorige lig e wonnen zowel Engeland en Austra- einrfi jeen> terwijl er een in een draw walgde te winnen. e;n bstrEüië, dat de toss gewonnen had, en Lee[st aan bat en zorgde in twee Ver-lilf uur voor 124 rbbs voor het I n„ van vier wickets, waartoe Bill met 64 not-out in ruime mate aa bygedragen. Toen maakte de re- verder spelen onmogelijk. De te^Ii -iers waren op het vochtige "=rrein in hun element. Op zijn klompen voelt de heer Snelling uit Zwolle zich het best thuis in de Nijmeegse vierdaagse. /ersum 2" draagt, alleen binnenmar cheerde. Vader en zoon vormen hier namelijk een schier onscheidbare equipe. Pel senior gaat uiteraard als Hilversum 1 door de vierdaagse, een recht, dat hij behalve aan zijn vader schap ontleent aan het feit, dat hij al een viertal malen aan de Nijmeeg se vierdaagse heeft deelgenomen. „Hilversum 1 is uitgevallen", zei een oud moedertje, dat al door de kranten van het bestaan van vader en zoon Pel had gehoord. „Geeft fWHyTTGART' 28 Sinds don- S^°rgeil W0M het tentoonstel- tir K-inLv? uOI?P °P de Stuttgar- M beheerst door een grote ctrlüV1 if van de derde gymnae- medatfles "wereldtumfeest zonder Nederland is sterk vertegenwoordigd. Reeds op de eerste dag hebben onze landgenoten van zich doen spreken. Het optreden van de 96 in donkerblau we pakjes geklede Rotterdamse huis vrouwen, vormde met dat van Partisan uit Belgrado en van de Finnen, Zwe den en Duitsers het hoogtepunt van deze eerste dag. Jongens van het CIOS te O verveen en meisjes van het opleidingsinsti tuut voor sportleraressen te Arnhem kwamen eveneens goed voor de dag, terwijl de groep van Quick uit Huizen toonde, dat zij biet ten onrechte de nationale verenigingstitel in haar be zit heeft. Bij de moderne gymnastiek, vertegenwoordigde een groep van 16 dames van Aspasia uit Rotterdam ons land, HELSINKI, 28 juli De uitslagen van de tiende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor studententeams luiden: Rusland- Denemarken 3'/«-Vs, Nederland-TsjeCho- slowakjje 1-2 plus 1 afgebr. (Langeweg- Hort 0-1, Roessel Jansa '/ï-'/s, Jongsma- Kawalek afgebr., Kuypers-Augustim Vi lli), Hongarpe-Tunesië 2-0 plus 2 afgebr. Buiten Mongolië-Groot Brittannië 1-1 pi. 2 afgebr., Zweden-Ver. Staten 1-2 pi. 1 afgebr., Oost-Duitsland-Finland 4-0. Rusland leidt na tien ronden met 31>/j punt, op de tweede plaats gevolgd door Amerika met 24 punten pi. 1 afgebr. partij en Oost-Duitsland met 24 punten. VENLO, 28 juli Herman Teeuwen f?aat V.V.V. verlaten en zijn voetbalcar rière voortzetten bij de eerste divisie- club Eindhoven. Het bestuur van V.V.V. is donderdag ingegaan op de voorstel len, die Eindhoven aangaande een trans fer van Teeuwen had gedaan. Het trans ferbedrag is niet bekend gemaakt. niets", was het commentaar van haar eveneens wachtende man. „Het is nu vierdaagse en de radio interesseert me niet...". Nadat 's man onwetendheid was ver holpen, kwam de ontknoping van het drama-in-zakformaat. De jeugdige Wim Pel is, tengevolge van zijn leef tijd, ingedeeld in de categorie, die 30 km per dag moet afleggen en om Pel senior zijn extra kilometers te kun nen laten maken, scheidden van daag de wegen van vader en zoon zich kort voor Mook. Een half uurtje later arriveerde ook Hilversum 1 in het feestelijke Groesbeek, waarmee het mysterie van de uitgevallen „zender" helemaal was opgelost. ZAGREB, 28 juli D Nederlander Eugène Becker heeft de eerste etappe van de Ronde van Joegoslavië, die leid de van Banja Luka naar Zagreb ovei een afstand van 187 k.m., gewonnen, in 4 uur 29 min. 45 sec. Hij versloeg in de eindsprint de Bulgaar Bobekov en de Joegoslaviër Levacic. die met drie se conden achterstand respectievelijk de tweede en derde plaats bezetten. Op ze ven seconden eindigde de Pooi Slovins- ky als vierde. Onze landgenoot Huub Harings klasseerde zich als negende met een tijd van 4.29.58. In het ploegen- klassement, bezette Nederland de derde plaats. De Rus Rilsky heeft donderdagavond tijdens de wereldkampioenschappen schermen in Turijn de titel op het num mer sabel behaald. Tweede was dePooi Ochira. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 28 juli Het Nederland se negental heeft in de Haarlemse honkbalwe ik zijn derde nederlaag ge leden. Het was echter een resultaat waarmee men vrede kan hebben, om dat er weer in vele opzichten accep tabel spel is vertoond. De Wiesbaden Flyers die van een zwakke start van werper Zfjistra op de juiste wijze had den geprofiteerd, konden ternauwer nood met 7-6 winnen. Een zege zonder geluk was die van Alconbury Spartans op Engeland. De eindstand (12-1) m vijf en een halve innings behoeft wei nig commentaar. De Amerikanen hebben op de iujsfe wijze gebruik gemaakt van de zwakke start van werper Ruud Zijlstra. Deze begon met een vrije loop weg te geven, en moest even later een honksiag toe staan aan Ed Dobens, wat 1-0 voor de Wiesbaden Flyers betekende. Fraser ging iet direct tot vervanging van Zijl- sira over. Nu volgde nog een honksiag van Lou Curry en een slag voor twee bonken van Harry Golden en de stand was 3-0. Daarna kon Zijlstra gaan, en werd voor het eerst in dit toernooi een beroep gedaan op de HHC-er Jan Smidt. Op meesterlijke wijze wist hij de Amerikaanse aanval te bedwin gen. Tot en met de zevende innings liet hij slechts één verdiende run toe. De andere, die de Amerikanen scoorde was een cadeautje van achtervanger Ricky Kersout, die niet in zijn beste vorm stak. Alle aandacht was gericht op de Ne derlandse aanval, die in de derde en zesde slagbeurt los kwam. Keulemans begon met een tweehonxslag. Ben Tromp bracht hem in scoringspositie door een opoffering en Han Urbanus speelde de bal naar het tweede honk, wat Keule mans aanleiding gaf de thuisplaat te stelen. Door een fout kwam ook Urba nus op de honken. Er ontstond nog een goede kans, toen Boudewijn Maat, die voor Regeling was ingevallen, een honk siag plaatste. Het bleef echter bij 3-1. In de zesde innings werd werper Le- roy Prater danig onder hancen geno men. Leo Kops, Ricky Kersout, Nol Houtkamp en Jan Smidt kwamen tot voortreffelijk slagwerk. De slag van Smidt bracht twee oranjehemden over de thuisplaat, 4-3. Nadat Wiesbaden er 5-3 van had gemaakt, bleek Prater zijn controle kwjjt te zijn. Na twee vrije lo pen, moest hij naar de dug-out. Zeer waarschijnlijk zal zijn opvolger Gibbons niet beseft hebben, dat de tweede man waarop hij moest werpen, geschiedenis zou maken in de Nederlandse honkbal- sport. Terwijl Oranje drie honken in handen had besloot coach Fraser zich zelf in te zetten. Voor het eerst in de historie werd Oranje versterkt door een profhonk baller met de Amerikaanse nationali teit. Fraser had het niet moeilijk, want ook hij kreeg een vrije loop, en dat betekende een automatisch punt, 5-4. Na een slag van Kersout ontstond een gedwongen loopsituatie. Uitstekend LONDEN, 28 juli Italië heeft de Grand Prix des nations gewonnen in het internationale concours hippique in het White City-stadion voor Engeland en Duitsland, die respectievelijk de tweede en derde plaats bezetten. Ier land eindigde als vierde en Zweden als vijfde en laatste. Italië had over beide manches sleohts acht strafpunten tegen Engeland twaalf en Duitsland 47%. De Olympische kampioen, de Italiaan Raimondo d'Inzeo, die uitkwam met Me- rano, was de enige, die beide manches foutloos reed. De winnende Italiaanse equipe bestond verder uit Piero d'Inzeo met The Rook en Grazziano Manci- nelli met Rockette. De Zeeuw Piet Rentmeester is don derdag als vierde geëindigd in een wedstrijd voor professionals te Ninove in België. Winnaar werd de Belg Luy- ten. Onze landgenoot Piet van Hees kwam als vijfde binnen. (Advertentie) honklopen van Han Urbanus leverde de gelijkmaker op, 5-5. In de voorlaatste inning begon Smidt die prachtig had staan werpen, tekenen van vermoeidheid te vertonen. Een vrije loop, en een homerun van Dick Hub bard waren het resultaat (7-5). Wiesba den bleek nog niet gewonnen te hebben. Ricky Kersout kwam tot een tweehonk- slag, Nol Houtkamp liet een fraaie hit volgen, en de stand was 7-6. Al les was nog mogelijk. Haastig zocht Fraser een slagman. Hij meende die in Peter Tel van SC Haarlem gevonden te hebben. Tel kreeg echter drie slag. De stand na de zesde dag is: 1. Al conbury Spartans 3-6, 2. Wiesbaden Flyers 4-6, 3. Mannheim Knights 3-4, 4. Chateauroux Sabres 4-4, 5. Neder land (Kieviten) 4-2, 6. Londen All Stars 4-0. Advertentie) Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobiloil Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetal. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. HAARLEM, 28 juli Tien Neder landse spelers zijn door de coaches Claus Heimig (Mannheim Knights), Ron Fraser (de Kieviten) en Art Ab bot (London All Stars) gekozen voor de Europese „All Stars"-ploeg, die zondag tot besluit van het Haarlemse honkbal- toernooi tegen de „All Stars" van de Amerikaanse luchtmachtteams speelt. In totaal werden 20 spelers geselec teerd. De geselecteerde spelers zjjn: Wer pers: Herman Beidschat, Jan Smidt, Rob Hoffmann en Bobo Echobardo (al len Nederland), John Parker (Duits land) en Don Tinton (Engeland). Vangers: Ricky Kersout (Nederland), Roland Hoffmann (Duitsland) en Peter Staples (Engeland). Ie honk: Juergen Heimig (Duitsland) en William Dawber (Engeland). 2e honk: Henk Keulemans (Nederland) en Norbert Jaeger (Duitsland). 3e honk: Han Urbanus (Nederland) en Jerry Ho- debeck (Duitsland). Korte stop: Leo Kops (Nederland). Buitenvelders: Ben Tromp en Nol Houtkamp (beiden Ne derland), Claus Heimig (Duitsland) en Ray Reynolds (Engelend). Het programma voor zaterdag de Laatste dag van het toernooi is enigs zins gewijzigd. De wedstrijd tussen de Alconbury Spartan- en de officieuze Duitse nationale ploeg Mannheim Knights zal 's middags om drie uur worden gespeeld, tn plaats van in de ochtenduren. De ontmoeting Nederland (de Kieviten)-London All Stars, wordt nu om tien uur 's morgens gespeeld. DEN HAAG, 28 juli De uitslagen van de voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. gespeelde wedstrijden lui den: Dames: hoofdklasse: het IJ-AZ en PC 2-6, het IJ degradeert. Heren: hoofdklasse: De Robben-GZC 9-2, GZC degradeert. Eerste klasse a: Nereus- Rotterdam bij de stand 7-5 gestaakt wegens duisternis. Eerste klasse b: het IJ-Neptunus Amersfoort 7-2. Zwemlust kampioen. Brittannië Tussen januari en mei van dit jaar zijn bjj verkeersongelukken in Engeland 2.662 mensen om het leven gekomen en ruim 127.000 gewond, zo heeft de Britse vereniging ter voorko ming van ongelukken meegedeeld. De twintigste homerun in de Haarlemse honkbalweek kwam voor rekening van de Amerikaan Danny Marchant (Alconbury Spartans), die door zijn ploeggenoten hartelijk werd begroet. De Amerikanen verpletterden in dit duel de Londen All Stars. HILVERSUM, 28 juli In het he renenkelspel van het internationale ten nistoernooi alhier is de laatste Neder landse vertegenwoordiger, Rob Kuy pers, uitgeschakeld. De Australiër Flet cher had met hem weinig moeite. 6-2, 6-0. Van de geplaatste spelers leed Fletchers landgenoot Newcombe een verrassende nederlaag tegen Lall (In- dië). De kampioen van Indië, Rama- nathan Krishnan, bereikte als eerste de halve eindstrijd door een zege op de Zuidafrikaan Sanders: 6-3, 6-2. Bij de dames zorgde de Autralische mej. Ebbem voor een onverwacht re sultaat door de geplaatste Amerikaanse Mimi Arnold in twee sets duidelijk i rug te wijzen: 6-2, 6-4. Het Nederlandse Davis-cup dubbel Piet vein Ejjsden-Wil- lem Maris bereikte door een zege met 6-8, 6-3 i p Diepraam-Gerathy (Zuid- Afrika-Australië) de kwartfinales van het heren dubbelspel, maar werden daarin geëlimineerd door Fletcher en Newcombe. Het verschil was duidelijk te merken bij het oplopen naar het net, waarin de Nederlandse combinatie aan zienlijk minder snel was dan het Austra lische dubbel. De belangrijkste uitslagen waren: e- renenkelespel: tweede ronde: Kuypers (Ned.) verslaat Toewater :Ned.) 6-3, 6-2. Derde ronde: Sanders (Zuid-Afri- ka) verslaat Holland (Austr.) 6-1, 6-3; Fletcher (Austr.) verslaat Kuypers (Ned.) 6-2, 6-0; Howe (Austr.) verslaat Gerathy 'Austr. )2-6, 6-4, 8-6; Lall (Xndië) verslaat Newcombe (Austrl.) 6-4, 6-3; Mulligan (Austr.) verslaa Mu- kerjea (Indië) 3-6, 6-2, 6-3; Mayers (Zuid-Afrika) verslaat Ali (Indië) 10-8, 6-2. Kwartfinales; Kifshnan (Indië) ver slaat Sanders (Zuid-AfrikaJ 6-3, 6-2. Da mesenkelspel: kwartfinales: Jan Leha- ne (Austr.) verslaat mej. Toep (Duits land) 6-0, 6-2; mej. Hunt (Zuid-Afrika) verslaat Marian Moritz (Ned.) 6-2, 6-1; mej. Ebbern (Austr.) verslaat Mimi Ar nold (Amerika) 6-2, 6-4; Christiane Mer- celis (België) verslaat mej. Gerson (Zuid-Afrika) 6-1, 5-7, 6-2. Herendubbel spel: eerste ronde: Van Meegeren on Krijt (Ned.) verslaan G. Campbell (Nw. Zeeland) en Ryan (Zuid-Afrika) 6-2, 10-8. Tweede ronde: Fletcher en New combe (Austr.) verslaan Breukink en Van de Weg (Ned.) 6-4, 6-1; Van Eys- den en Maris (Ned.) verslaan Diepraam en Gerathy (Zuid-Afrika-Austr.) 6-8, 6-3, 6-3; Mulligan en Soriano (Austr.- Arg.) verslaan J. Campbell en Kara- moy (Nieuw Zeeland-Ned.) 3-6, 6-4, 6-4. Kwartfinales: Fletcher en Newcombe verslaan t'an Eysden en Maris 6-4, 6-2. Op de eerste dag van het tennistoer nooi om de Galeabeker (Belgische zo ne) heeft Nederland te Nieuwpoort met 3-0 verloren van Rusland. België zege vierde met dezelfde cijfers over Luxem burg. De gedetailleerde uitslagen van de ontmoeting Rusland-Nederland wa ren: Tchougonov (R) verslaat Schnei der (N) 6-2, 6-4. Lejus (R) verslaat van Toor (N) 6-0, 6-3. Tchougonov en Lejus (R) verslaan Schneider en Hayer (N) 10-8, 10-8, 6-4. Na de eerste dag leiden Rusland en België beide met drie gewonnen partij en. Nederland en Luxemburg sluiten de rij met elk 0 overwinningen. Zoals verwacht werd toonden Rusland en België op deze openingsdag hun sup- prematie over respectievelijk Neder land en Luxemburg. Het dichtst was Nederland bij een succesje in het dub belspel, waarin Schneider en Hayer slechts door een zwakkere lichaamscon ditie de twee eerste sets verloren. In de derde set liepen onze landgenoten een achterstand van 5-1 in tot 5-4, maar toen maakten de Russen een einde aan de strijd. (Van onze correspondent) APELDOORN, 28 juli Onder ide ale weersomstandigheden heeft het wandellegioen van de N.W.B. gisteren het nogal zware parcours van de derde dag uitgelopen. Het legioen ging met 1098 man van start. Toen het finishbu- reau 's middags om vijf uur gesloten werd bleken drie deelnemers de strijd te hebben opgegeven. HAARLEM, 28 juli Zondagmiddag 6 augustus zijn er op het circuit te Zandvoort skelterwedstrijden, welke ge organiseerd zijn door de Kartiug Club Kennemerland (Karting is een Engels woord voor skelteren). De Karting Club Kennemerland, welke ongeveer dertig actieve leden telt, heeft voor het eerst in de nog prille Nederlandse skeltergeschiedenis een estafette-wed strijd gearrangeerd, waaraan meer dan vijfenzeventig renners meedoen. Bijna alle renners zijn leden van reeds in Ne derland bestaande skelterclubs. Vijftien Nederlandse clubs hebben in ieder klasse een afgevaardigde gestuurd, zo dat er in totaal vijftien ploegen aan de wedstrijd deelnemen, want er wordt in „klassen" gereden. In de skelter-sport bestaan vijf snel heidsklassen; iedere klasse heeft zijn eigen motor-grootte en dus zjjn eigen snelheid. Skelterbeoefenaars tussen de veertien en zeventien jaar mogen slechts in de 50 cc-klasse rijden; de wagentjes in deze klasse gaan natuur lijk het minst snel. Achttienjarigen mo gen reeds in de 100 cc-klasse rijden. Verder zijn er dan nog de 125 cc-klas- se, de 200 cc mét versnelling en de 200 cc klasse zonder versnelling; de ze laatste klasse is een combinatie van twee motoren van 100 cc. De wagens van de 200 cc zonder versnelling kun nen tot nu toe de grootste snelheden bereiken Hoewel de skeltersport niet direct een snelheidssport is, maar meer een combinatie van snelheid en behendigheid, is het toch uitermate be langrijk om op rechte stukken in het parcours een flinke snelheid te kunnen ontwikkelen; ook het vlug optrekken is zeer belangrijk. Met het oog op de aanstaande wed strijd wordt er op het circuit te Zand voort een apart skelter-parcours uitge zet, waarvan de lengte in zijn geheel ongeveer een kilomeier zal zijn. Men is er op uit, om het „circuit" zo „boch tig" mogelijk te houden, niet alleen bochten naar links, maar ook naar rechts. Er zijn verschillende zeer scher pe bochten bij, zodat de deelnemers verplicht worden af te remmen De or ganisatoren van de wedstrijd eisen de grootste behendigheid van de renners; het zal dus geen race worden, waarin men zich louter om de snelheid bekom mert, want het langste réchte stuk van het parcours bedraagt nauwelijks hon derd meter. De estafettewedstrijd begint met start van de 50cc klassers; de deel nemers doen dit met de zogenaamde „Le Mans-start" (de renners staan opgesteld tegenover hun wagens en op een fluitsignaal rennen zq naar nun voertuigen, springen erin en zor gen dat zij zo vlug mogelijk weg ko men). De jongste deelnemers moeten vijftien ronden rijden, voordat zjj hun estafette-band in plaats van het gebruikelijke estafette-stokje aan nun oudere collega's in de 100cc-klas- se kunnen overgeven. De deelnemers in de 100 cc-kiasse rijden een half uur, terwijl ook de drie daarop vol gende (hogere) klassen een half uur in de strijd blijven. Mocht er tijdens de wedstrijd een motor uitgeschakeld worden, dan mag in dat geval een lagere klasser invallen. De ploeg, die in het totale tijdsbestek het grootste aantal ronden heeft gere den, komt in aanmerking voor de hoofdprijs, een grote beker. Tevens zui len alle leden (vijf) van de winnende ploeg een vaantje ontvangen. Behalve de club-ploegen is er ook nog een in dividuele ploeg, waarvan de deelne mers niet bij een of andere skelter club zjjn aangesloten, maar toch toe stemming kregen aan de wedstrijd mee te doen. In deze individuele ploeg is ook een stel Amerikanen opgenomen militairen, die gelegerd zijn op de vliegbasis Soesterberg. De individuele ploeg komt niet in aanmerking voor de grote ploegbeker; wel kunnen de leden ervan individuele prijzen winnen, die voor elke 'klasse afzonderlek beschik baar zijn gesteld. In totaal zijn er zes entwintig prijzen te verdienen. Om aan de skelterwedstrijd te kun nen meedoen, moeten alle deelnemers vóór de eigenlijke wedstrijd reeds vijf ronden gereden hebben,- om al enigs zins op de hoogte te zijn van het inge wikkelde parcours. Ook worden de ver schillende voertuigen aan een uitge breid onderzoek onderworpen. Men wil voorkomen, dat er wel of niet met op zet, enkele met niet toegestane hulp middelen krachtig opgevoerde motoren aan de wedstrijd meedoen; in dat ge val zouden de rijders met reglementair juiste motoren geen schijn van kans hebben. De bedoeling van de organisatoren van de skelterwedstrjjd is: de activi teiten van de verschillende Nederland se clubs te stimuleren. De prjjzjjn voor deelname zjjn dan ook zeer laag gehou den. TOKIO, 28 Juli Voor de tweede maal in veertie" dagen heeft de Ame rikaan Chet Jastremski het wereldre cord op de 200 meter schoolslag voor heren verbeterd. In de series van de Japanse z wemkampioenschappen, die in Tokio worden gehouden, noteerde Jastremski 2 min. 33,6 sec. Het officiële wereldrecord staat sinds 29 juni 1958 op naam van de Austra liër Terry Cathercole met 2 min. 36,5 sec. De 20-jarige Jastremski zwom op 15 juli j.l. te Evansville de afstond ech ter reeds in 2 min. 35,3 sec. Deze pres tatie moet evenwel nog als wereldre cord door de F.I.N.A. worden erkend. TANGER, 28 juli (Rtr.) Koning Hassan II van Marokko heeft donderdag verklaard dat Tanger op 1 januari 1962 een vrijhaven wordt. Hij legde de ze verklaring af voor de gemeenteraad, nadat hij uitbreidingswerken van de ha ven, die tien miljoen nieuwe franse francs zullen kosten 7,3 miljoen) in werking had gesteld. Het besluit om van Tanger een vrijhaven te maken, is genomen om de haven nieuw leven in te blazen. Tanger was voorheen een vrije internationale stad met verscheidene voorrechten. Sinds de opheffing van de ze privileges bij het onafhankelijk wor den van Marokko heeft de economie van de stad ernstig geleden. Koning Hassan maakte bekend dat het wisselen van geld in de vrijhaven vrjj van beperkingen zal zijn. Er zullen moderne scheepswerven gebouwd wor den, waar verscheidene duizenden ar* beiders werk zullen vinden. Tanger zal worden geïndustrialiseerd. De regering hoopt in tien jaar tijd van Tanger een welvarende stad te maken met een mil joen inwoners. Nu wonen er 125.000 mensen. De stad zal de voornaamste haven van Marokko worden en de toe komstige zomerhoofdstod zijn. VATICAANSTAD. 28 juli UPI) Nicola kardinc.al Canali, kardinaal- Grootpenitentiaris en voorzitter van de kardinaalscommissie die is belast met het bestuur van de staat van Vaticaan stad, ligt momenteel zo ernstig ziek, dat voor zijn leven wordt gevreeds. De 87-jarige prelaat, die door zijn func ties zeer veel op de voorgrond trad, werd enkele maanden geleden door pleuris getroffen. Een inzinking die daarna plaatsvond verzwakte de alge mene conditie van de kardinaal. De paus heeft in de kapel van zjjn zomer verblijf in Castel Gandolfo voor kardi naal Canali gebeden, terwijl hjj zijn par ticuliere secretaris, mgr. Loris Capovil- la, naar het ziekbed van de prelaat de legeerde. Hoewel de zieke meestentijds slui mert, is hij goed bjj kennis, en bidt mee met de personen in zjjn omgeving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9