Gasten op het sportieve feest Don Gilmore: gerespecteerde klerk in de ochtenduren DRIE AUSTRALIËRS IN DE HALVE FINALE A EEN LEERZAAM SPEL Magnifiek honkbal van Alconbury Spartans Van Dam en Dame HOMERUNS IN HONKBALOORLOG- COACHEN IN EUROPA - AUTORITAIR TENNISSPEL CHUCK COSTELLOslagwerk is zwak in Nederland Chateauroux krijgt weinig kans: 8-5 ij? en schijven Studentenschakers leiden tegen Finnen Internationaal tennistoernooi Hilversum DOS laat het oog vallen op Nederhand Chateauroux komt de volgende week terug MAY ouderwets op dreef in testmatch Jastremski verbetert ook record 100 m. schoolslag ZATERDAG 29 JULI 1961 PAGINA 11 (Van onze speciale verslaggever) DON GILMORE is een van de vele Amerikanen, die voor honkballen in de wieg zijn gelegd. Als hij in het slagperk komt, de knuppel achte loos schuin boven het hoofd, de knieën licht gebogen en schijn baar niet van plan zich bijzonder in te spannen, voelt men dat er onweer in de lucht is. De don derslag laat zelden lang op zich wachten. De bal, die de danig verontruste pitcher als een schicht over de thuisplaat laat vliegen, wordt in volle vaart ge retourneerd. Don Gilmore, de donkere honkbal-atleet, raakt de bal gretig in het hart. Zijn bij naam van koning der homeruns zou hij niet graag willen prijs geven. Terug op de Amerikaanse vliegbasis in Engeland pleegt de klerk Gilmore zijn slaggemiddel de met zorg bij te werken, de de homeruns op een aparte blad zijde. GALEA-BEKER Willem II koopt Walhout RCH GROSSIERT IN SURINAMERS AZPC waterpolo-kampioen z abcdefgh. De afgelopen week heeft Haarlem ge sidderd onder de honkbal-oorlog, die drie luohtmachtnegentallen van Ameri kaanse vliegbases in Europa ontketen den. Dat gebeurde op een terrein tussen de huizen, waar het genoeglijke stroom pje de Delft langs de hekken loopt. Voor Nederlandse begrippen een honkbalsta dion, voor de glimlachende Yankees een gezellig oefenveldje met ideale moge lijkheden voor een knus slagfestijn. Don- Gilmore fronste het voorhoofd, toen hij de afstand tussen de huizen en het slag- perk mat. Hij mempelde iets over glas- Verzekeringen en leek enigszins teneer- geslagen. Op de derde dag van de honk- balweek begrepen wij wat hem dwars had gezeten. Hij joeg de bal 150 meter weg. Hoog en triomfantelijk over hek ken en Delft schoot het projectiel naar de bedreigde woningen om gelukkig in een der tuintjes tot rust te komen. Don Gilmore moet zich te bezwaard heb- HELSINKI, 29 juli Doordat Jong- sma zijn afgebroken partij tegen Koval in de wedstrijd Nederland-Tsjechoslo- wakije voor de tiende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap schaken voor studententeams heeft ge wonnen, is de uitslag van deze wedstrijd geworden 2-2. In de elfde ronde speel de Nederland tegen Finland met als voorlopig resultaat twee partijen Werden afgebroken l'/s-Vs voor Neder land. £>6 gedetailleerde uitslagen waren: RoesselWesterinen 1-0, Jonsma Kvist Vj-i/i, Langeweg—Kanko en Kuy- persHavansi beide afgebroken. De overige uitslagen van de elfde ron de zijn: AmerikaOost-Duitsland 1-1 (2), TunesiëRusland 0-3 (1), Bulgarije Zweden 2%-li (1), Gr.-BrittanniëHon garije l%-2*/2, TsjechoslowakijeBuiten- Mongolië 2V2-IG. De stand na de elfde ronde: 1. Rus land 331/j punt (1), 2. Amerika, 26Vj Punt (2), 3. Tsjechoslowakije 26 pnt, 4- Hongarije 24 punt, 5. Bulgarije 23>/« Punt, 6. Nederland 2114 pnt. (2). ben gevoeld om de bal nog verder weg te jagen. Zijn homerun zou met gebro ken ruiten niet overal juichend zim be groet. Voor een soldaat eerste klasse Is de 27-jarige hitter van Alconbury Spartans een hooggewaardeerde kracht in het Amerikaanse leger, dat zijn talenten als honkballer aanzien lijk belangrijker acht dan zijn vrij geringe verdiensten als klerk op het vliegbasis-kantoor. Niemand van zijn vrienden neemt het Don kwalijk, dat hij uitsluitend in de morgenuren ach ter zijn bureau verschijnt en voordat het middag-appèl aan de orde is al een honkbalcostuum rondwandelt. Want, behalve dat hij als een be kwaam honkballer veler bewondering afdwingt, geniet Don een speciale po- pularitiet, die voornamelijk te danken is aan zijn fabuleuze slagprestaties, daarnaast bekleedt hjj nog een hoofd positie in de verdediging van de ploeg, namelijk als achtervanger. Nog dit jaar gaat Don Gilmore met vrouw en twee kinderen terug naar Amerika, waar hij de militaire belangen zal blijven dienen, wellicht als korporaal, maar in ieder geval als baseball-ma tador. DON GILMORE CHUCK COSTELLO bekleedt een hoge officiersrang in het leger, dat hjj nu al vierentwintig jaar met ambitie dient. Niet zo zeer, omdat hij zich een ras-militair voelt maar omdat hij de laatste vijftien jaar de speciale functie van honkbal- coach heeft kunnen vervullen. Een taak, die evenals bij Don Gilmore op lager niveau, uitstekend te combine ren viel met die van depotopzichter. De laatste drie jaar is Costello de man ..chter de schermen bij Alcon bury Spartans, de drie jaren daar vóór was hij het bij de Wiesbaden Flyers omdat hij toen met zijn vrouw en drie kinderen in Duitsland gesta tioneerd was. Alconbury prees zich gelukkig dat de befaamde Chuck met zijn enorme rou tine en onnavolgbare feeling voor de meest precaire situaties op het honk baltapijt door een fortuinlijke legeror der in zijn handen was gevallen. In de Haarlemse Honkbalweek heeft men kun nen constateren dat de 45-jarige Chuck een grootmeester is in zijn speciale functie. Het wekte dan ook geen ver wondering dat Jack Coulaton, de vroe gere assistent van Costello en tegen woordig de coach van de Wiesbaden Flyers, zich regelmatig om tips bij zijn oudere collega vervoegde. Hn behoefde geen norse afwijzing te vrezen. De beste honkbalcoach van Europa, die in zijn CHUCK COSTELLO HILVERSUM, 28 juli Ondanks de •batige weersomstandigheden was het v?rtoonde spel op het internationale ten nistoernooi in Hilversum van bijzonder Soed gehalte. Een zeer mooie party «Peelde de Australiër Howe tegen Lal (Indië). Met zeer gevarieerd spel zege- vierde Howe met 6-0, 6-3. In de eerste set van de partij tussen de Australiër Mulligan én de Zuid-Afri- kaan Mayers was Mulligan superieur en bracht deze met 6-2 op zijn naam. In de tweede set bood de Zuid-Afrikaan •beer tegenstand. Hij kon echter met yerhinderen dat ook de tweede set met ■G-12 naar Mulligan ging. De beste wed- trljd van de dag was ongetwijfeld die lussen de Australiër Fletcher en de t^gentijn Spriano. Fletcher won met 2-6, 7-5 maar had daarvoor al zyn r>®r*'es moeten aanspreken. T Bij de dames hebben de Australische r**n Lehane en de Belgische Chritiane Mercelis de finale van het dames-enkel- £Pel bereikt. Jan Lehane versloeg in de uaive finale de Zuidafrikaanse Hunt met F4, 6-2 terwijl Mercelis met 6-4, 3-6, r"4 aan de illusies van de Australische Bbbem een einde maakte, hei an de andere wedstrijden luiden de -h'angrijkste uitslagen: Herendubbel- kwartfinales: Krishnan en Lall ludiél-Mayers en Sanders (Zuid-Afr.) (Ar i Mulligan (Austr.) en Sorano Moe (Noorwegen) en Mukerjea undiea 6-8, 7-5, 7-5. Dameisdubbelspel KWARTFINALES: ri»? (V.S.) en Mercelis (Belg.)- Mo- (C?®u Piekhaar (Ned.) 6-1, 6-0; Budt vol da> en Top el (Did)- Van der Heu- bern Hinkel (Ned.) 8-6, 3-6, 6-2;Eb- tinia\en Lehane (Austr.). Boven (Argen- duKh„ien Ferrier (Ned.) 6-1; Gemengd (A,,??spel: kwartfinales: Lehane-Howe 6-rt -Riemens-Breukink (Ned.) 6-2, DicL Nbbern-Fletcher (Austr.)-Gerson- (Zuid-Af r.ó 6-3, 6-1; Hunt Alr.l-Van Eysden (Ned.)-Rinkel vNed.)-paiafox (Mex) 6-4, 6-3. v^T5UiV?OORT' De tennisploegen „5 Fle en Rusland hebben zich in om fT'hirenden van het tennistoernooi om de Galea-heker in de finale gespeeld. Nederland en Luxemburg werden met 5-0 verslagen door resp. Rusland en België. De uitslagen waren: Alexander Metrevali (Rusl.) wint van Jack van Toot (Ned.) 6-4, 8-6; Thomas Leius wint van Evert Schneider (Ned.) 1-6, 6-2, 6-4. De winnaai van de finale, die van daag wordt verspeeld zal deelnemen aan de algemene eindstrijd, die in Vi chy plaats vindt. (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, 29 juli Ook in Utrecht worden op de voetbalmarkt nog steeds zaken gedaan. By D.O.S. was men reeds geruime tyd op zoek naar een rechtsbuiten. Deze hoopt men nu gevonden te hebben in Nederland van H.V.C. D.O.S. en H.V.C. proberen tot een redeiyke ruil te komen. H.V.C. wil Nederland, een talentvol schutter, afstaan, maar de Amersfoortse vlub stelt als voorwaarde dat de spelers Krommert en Ducro van D.O.S. haar gelederen komen versterken. D.O.S. heeft een interessant oefen programma samengesteld. In de eer ste helft van augustus gaat D.O.S. A.G.O.V.V. bestrijden. Op 12 augustus ontvangt D.O.S. het Haagse S.H.S, De volgende dag speelt D.O.S. tegen Nie- der-Lahnstein en op 27 september speelt D.O.S. een licht-wedstrtjd tegen Veendam. De belangrijkste wedstrijd speelt D.O.S. op 2 september tegen Hapoel Israël uit Tel Aviv. Laatstgenoemde club werd door de Joegoslavische coach Cajkovski getraind alvorens de ze voor een interimperiode naar D.O.S. ging. ROTTERDAM, 29 juli De Feijen- oorder Jo Walhout (ex-NOAD) heeft vrijdag een contract getekend met de Tilburgse club Willem II. De transfer som beraaigt 45.000. Amerikaanse tijd tot zijn dertigste jaar bekend stond om zijn verschrikkelijk har de drives tot diep in het buitenveld, toont zich altijd bereid anderen in de geheimen van de honkbalsport in te wijden. Hij zou niets liever willen dan dat de Europese spelers de Amerikaan se luchtmachtteams zouden overtroe ven. „Ik geloof, dat de Nederlanders het in hun vingers hebben. Het fielden en werpen is werkelijk bijzonder goed, alleen het slaan moet beter worden". Chuck traint iedere middag met zijn Spartans op een vrij simpele, maar doeltreffende manier. Hp geeft elke man een kwartier lang de knuppel in handen en men heeft in Haarlem gezien wat hiervan de resultaten zijn. In september zal Costello zijn „Euro pese" tpd achter de rug hebben. Hg zal dan in zijn vaderland opnieuw emplooi trachten te vinden als coach en zijn zestienjarige zoon, die hier in de Babe Ruth League een indrukwekkende rol vervult, in de belangrijke honkbalkrin gen introduceren. Europa zal Chuck missen als de man die de Little Leages organiseerde onder het motto: wie de jeugd heeft en die zyn onschatbare ervaring graag overdroeg op allen, die er om verzochten. RAMANATHAN KRISHNAN heeft deze week in Hilversum zijn repu tatie als tenniscrack luister bij gezet. Met de autoriteit van een gerespecteerde Wimbledon-speler toon de de Indiër aan hoe men met een mini mum aan energieverbruik een minder sterke tegenstander en dat waren ze bijna allen op de Hilversumse banen een lesje moet geven. Hij kon het zich veroorloven zijn dikke blauwe trui tot ver in de partij aan te houden als de man tegenover hem in de luchtig- ly j ederland mag zich dan als honk- /V balnatie ferm op de borst L 1 slaan; wanneer de leermees ters zich er mee gaan be moei en, wordt de droom wreed verstoord. De afgelopen week is het nog eens duidelijk gebleken in Haar lem, waar Amerikaanse luchtmacht teams in een toernooi aan de beste vaderlandse ploeg honkbal doceer den. Don Gilmore en Chuck Costello waren opvallende figuren in de Spaarnestad, evenals Ramanathan Krishnan in Hilversum, waar hij tijdens een internationaal tennistoer nooi bevestigde, dat Nederland in deze sport een ontmoedigende ach terstand heeft opgelopen. Portretjes van de drie sportslieden van inter nationaal formaat vindt men hier neergeschreven. J, Maathuis won op het nationale concours hippique, dat vrijdag te Leeu warden werd gehouden, met Troongra- vin Anna zowel het springconcours M. A. als het springconcours „Speel uw spel". De Nederlandse amateur-sprinter Ad de Graaf is als tweede geëindigd in de wedstrijden om de „grot? sprin- tersprijs van Keulen". In de finale ver loor hij van de Engelsman Handley. personalia afscheid. HAARLEM. 29 juli Het dit jaar naar de tweede divisie gedegradeerde R.C.H. stelt alles in het werk om met een zeer sterke ploeg in de competitie van start te gaan. Nadat de Haarlem mers de vorige week een contract had den afgesloten met de Surinaamse internationaal Chirill, heeft de club thans gecontracteerd de 22-jarige Adolf Poerwo Atmodjo, kortweg Poerwo ge noemd, eveneens een speler van het Surinaamse elftal. Het contract werd telegrafisch af gesloten. De volgende week wordt Poerwo in Haarlem verwacht. Poerwo is in Suriname een zeer bekend speler. Hg kwam uit voor de vereniging Ro bin Hood en hij zal bij R.C.H.evenals bjj zijn oude club, de linkshalf plaats gaan bezetten. Tevens contracteerde R.C.H. de oud- Elinkwjjkspeler en Surinamer Charles Dorst, alsmede de reserve-doelman van Elinkwijk Van der Schilden. In to taal heeft R.C.H. voor het komende seizoen zes nieuwe spelers aangetrok ken. AMERSFOORT, 29 juli Door een ruime zege van 10-3 over het Haagse Zian, een waterpolowedstrijd gespeeld voor de zomercompetitie van de KNZB, behaalde A.Z. en P.C. (Amersfoort) het kampioenschap van Nederland 1961. Twee „groten" van de Haarlemse honk balweek in actie. De coach Evo Mini van de Sabres glijdt hier over de thuis plaat die wordt bezet door Don Gilmore. Mini komt te laat en maakt zijn sliding dan ook voor niets. V.A.R. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft een dekreet uitgevaardigd waarbij de werkweek in het land van 48 tot 42 uur wordt teruggebracht. Ter afwisseling in de serie artikelen over het robberbridge, eens een aardige party uit de wedstrijd Frankrijk-Italië, gespeeld tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap te Buenos Aires. Het is een leerzaam spel, dat ener zijds laat zien dat ook de allergrootsten fouten maken en dat anderzijds demon streert op welke wijze een meester een tout van zijn tegenstander weet uit te buiten. Z A H 7 3 O 10 8 3 H 10 8 7 8 5 10 8 6 A 9 6 B 3 N W O V B V 4 9 2 *943 O B 5 OHV72 A 6 5 4 10 7 6 Aan beide wedstrijdtaf eis bereikten NZ een contract van 3 schoppen, een nogal fors contract. De Fransman Trézel ging op 3 schoppen (normaal) 1 down, doch aan de andere tafel wist de Italiaan Belladonna het contract te winnen dankzij enige hulp der tegen- party. Het ging daar aldus: west speel de <>3 voor en in slag 1 nam de tafel (noord) met <>Aas. Het is moeilijk (met didhte kaarten) wat men uit noord moet naspelen Belladonna koos de +3 en toen oost klein speelde, legde hij in eigen hand de *9, door west genomen met de +10. Had de +10 goed gezeten, dan was het contract natuurlijk al dicht bij ver werkelijking. West speelde troefaas na en nog maals schoppen, zodat zuid aan slag kwam waarna zuid de laatste troef bij oöst weghaalde; west ruimde Q7 en noord <>4 op. Zuid speelde klaveren na en oost Franse speler Pierre Ghestem vergist zich wel eens: hij speelde ruiten na zuid troefde in. Vervolgens legde zuid de hartenaas op tafel en tot zijn vreugde viel de giBoer bij oost. Nu was het verder ge makkelijk zuid speelde C?4 na en kon in noord nog 2 hartenslagen maken waarop zuid zijn laatste, verliezende klavertje kon parkeren. Uit het hele verloop blijkt wel, hoe achterdochtig de Fransen stonden te genover de Italiaanse speelplan; juist omdat Belladonna tweemaal speelde, weigerde het Franse tegenpaar hard nekkig zijn 3e winstslag in die kleur mee te nemen! MIMIR (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 28 juli Vele malen heeft het publiek in de Haarlemse honkbalweek, dankbaar de handen op elkaar gebracht voor de fraaie staaltjes spel, die vooral de Amerikaanse honk ballers hebben laten zien. Maar nog nooit was het als een man opgespron gen om de spelers een ovatie te bren gen. Dit gebeurde gisteravond tijdens de wedstrijd tussen Chateauroux Sab res en Alconbury Spartans. In de ge heel Amerikaanse ontmoeting werd zo zo fraai dubbel spel gespeeld, dat men gewoon niet meer kon blijven zitten. De Alconbury Spartans die het meest sublieme spel demonstreerden wonnen verdiend met 8-5. De Amerikaanse Wies- baden Flyers, wonnen van hun leerlin gen Duitsland met 12-2. De botsing tussen de Europese leger kampioen 1960 Chateauroux en Alcon bury die de leiding heeft in de Haar lemse internationale honkbalweek, is er een geworden van bijzondere kwaliteit. De club van coach Chuck Costello moest winnen van Chateauroux, om ste kledü hevig transpirerend van voor kwam aan slag met +Aas. Had oost 'nu met klaveren vervolgd (het was zeker, dat west de +Heer had), dan was zuid kansloos 1 down gegaan. In- plaats daarvan echter, probeerde oost de Vrouw te maken, die door zuid werd ingetroefd. Nog steeds was zuid niet „thuis" nog altijd dreigden er in totaal verlo ren te gaan 3 klaverenslagen, 1 harten slag en 1 troefslag. Belladonna speelde vervolgens uit de gesloten eigen hand de <>Vrouw(!) voor, die door west met CPHeer werd genomen. Het was nu nóg mogelijk geweest de +Heer te incasseren, doch ook de naar achteren rende en geen enkele illusie meer koesterde. Als een reus beheerste de 24-jarige Indiër het ge vecht. Zonder een spier te vertrekken lanceerde hjj de ene messcherpe drive na de andere. Een wervelende slag, die juist enkele centimeters bin nen de lijnen neerkwam, wisselde hij af met een bijna pedante return vlak over het net. Krishnan gaf ons enkele antwoorden op de geroutineerde toon van een ver wende Wimbledon-speler. „Neen, andere sporten dan tennis doen me niets. Ik heb er geen tijd voor. De hele zomer tennis ik in het buitenland; de volgende week in België, dan in Australië en ook nog in de Libanon. Daarna is het tyd om twee maanden rust te nemen om ver volgens tydens de wintermaanden in mijn eigen land te tennissen. Eén keer ben ik kampioen van Azië geweest en verscheidene malen van Indië". Dat hij twee maal tot de laatste vier van Wim bledon is doorge drongen beschouwt de breedgeschou derde Krishnan als zyn beste presta tie, hoewel zijn fleg ma er niet onder heeft geleden. Wél gelooft hij, dat hij nooit tevoren zo goed in conditie was als dit jaar, zoals overigens het publiek in Hilver sum kon constate ren. Doet u nog wat anders behalve ten nissen? Deze vraag ontlokt aan Krish nan een kennelijk neermalen opge- Ireunde repliek. „Ik werk voor een grote firma in Indië en men geeft me alle gelegenheid om te spelen, als ik maar successen behaal." Dat was het dan, Ramanathan be. hoeft zich geen zor gen te maken om zijn bestaan. Hij mag tennissen zo veel hij wil en met de aanleg en rou tine, die hij in twaalf drukke prak tijkjaren in alle werelddelen rijke. ïyk heeft kunnen vergaren, is hij een speler geworden die het zich kan per- miteren zijn trui aan te houden zodra hy een Europees centre-court be treedt en geen La- ver of MacKinley tegenover zich vindt. RAMATHAN KRISHNAN: geen zorgen. No. 237 bezit 'n goede sleutelzet en een onderhoudend variantenspel. No. 238 plaatsen wij voornamelijk om de eerste zet. Probleemoplossingen. No. 231: H. Hermanson. opl. 1. L c5-e3 dreiging 2. D e7-e4 mat. No. 237: H. Ahues, Schach Echo, 8 mei 1961 mat ln 2 zetten No. 232: R. Cheney. Opl. 1. P g5 K gS: 2. D g4t enz. 1., P d7 ad lib. 2. D e5 mat 1. P f5 (P h5) 2. P g8t enz. 1. P e6 (P e8) 2. P h7t enz. Correspondentie over deze rubriek te zenden aan: P. A. Koetsheid. Huize St. Bemardus. Sassenheim. No. 238 D. N. Kapralos, 2e prijs Tschigorin gedenktoumooi 1958-'59. mat in 2 zetten Probleem voor geoefende oplossers. No. 4038 van J. Bus te Heemstede. Probleem voor beginnende oplossers. No. 678 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 augustus a.s. aan B. H. M. Stevens Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 4031 van Frans Hermelink te Ulft. Wit speelt naar: 44-40, 31, 21, 32, 31, 34, 3, 38 en wint. Een heel aardig doch niet zo moeilijk vraagstuk waarvan de aanvangsstand zeer goed is. Jammer is dat de slag 45x3 zich direct aftekend. HET PARTIJSPEL Naar aanleiding van de onlangs gepu bliceerde partij Slijkerman-Beekman ontvingen wij nog een partij uit het zelfde toernooi waarbij R. C. Jansen van G.S. Jeugd de witte stukken han teerde en J. Huisman van D.C.G. de zwarte. Deze partij is vooral Interessant om dat de witspeler hierin blijken gaf een bepaalde theorie in toepassing te willen brengen en er, door het niet sterke spel van zwart, ook succes mede behaalde. 1. 32-28 16-21; 2. 31-26 18-22; de In leiding tot de Roozenburgvariant. 3. 37-32 11-16 4. 41-37 7-11; 5. 28-23!? een ondernemende afweer van twijfelach tige waarde. 19x28; 6. 32x23 1-7 7. 46-41 13-18; 8. 35-30 19x28 9. 34x23 20-25 10. 33-29 25x34; 11. 39x30 9-13; 12. 40-34 13-18; zwart had zich natuurlijk meer malen van de indringer kunnen ontdoen doch gaf er (terecht) de voorkeur aan om er op te combineren. 13. 45-40 3-9; 14. 40-35 9-13; 15. 44-40 14-20? behalve dat 14-19 enz hier heel goed geweest zou zijn had zwart een aanval op 23 kunnen voorbereiden door 21-27. Wit zou dan heel moeilijk spel gekregen Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 677 en 678 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 augustus a.s. OPLOSSING van No. 674 van Th. de Zwart te Sassenheim. 31-26, 22x31, 26x37, 16x27 37-31, 27x36, 42-38, 33x42, 47x38 36x47, 43-39, 47x45. 39-34, 45x29, 24x4, 15x24. 4x7, 1x12, 48-42 en wint. Een hele serie zetten doch de eerste vier van wit zijn zo eenvoudig dat het probleem niet veel moeilijkheden ople vert. De vijfde zet brengt enige verras sing en daarna loopt alles weer vanzelf. Een goed stukje met weinig pretentie. hebben. 16 50-45 20-25; 17. 43-39 10-14; 18. 49-44 4-10?? Hier was het moment aangebroken waarop zwart moest aan vallen door 21-27; er zou dan 6lechts één (stelling niet voor de hand lig gende) variant zijn geweest om aan schijf verlies te ontkomen, nl. 39-33 Op alle andere zetten kon zwart door 13-19 een stuk winnen. De variant welke direct verlies voorkomt is aldus: 21-27, 39-33, 13-19, 33-28, 22x24, 37-31 19x28, 30x10, 5x14, 31x33. Zwart is echter na 39-33 niet verplicht om direct 13-19 te spelen doch kan ook eerst 27-31 enz. spelen waarna de dreiging blijft be staan. Zwart verzuimde zijn kans en het ging spoedig bergafwaarts met hem: 19. 38-33 15-20; 20. 42-38 10-15 21. 30-24 14-19; 22. 23x14 20x9 23. 48-43 9-14 24 24-20 15x24; 25. 29x9 13x4; 26. 47-42 8 13; 27 33-29 5-10 28. 29-23 18x29; 29. 34x23 13-18; 30. 39-34 18x29 31. 34x23 2-8: 32. 44-39 10-15 33 35-30 25x34; 34 40x29 15-20; 35. 39-34 4-10; 36. 45-40 10-15; 37. 40-35 22-27; 38. 37-32 8-13; 39. 35-30 13-18; 40. 41-37 en zwart gaf de hopeloze strijd op. Een door de witspeler heel goed gespeelde partij behoudens de vraagteken by de vijfde zet. niet de kans te lopen de Cup van de gemeente Haarlem te ontgaan. Chateau roux wilde winnen, omdat het nu een maal voor een legerkampioen niet past tegenover collega's die eens als tegen standers verslagen waren, het onderspit te delven. Chateauroux begon dan ook goed door een foutje in het Alconbury veldwerk af te straffen 1-0. Het ant woord van Alconbury liet niet lang op zich wachten. Met een nul kreeg de ploeg uit Engeland twee honken n han den. Voor Art Farabee betekende dit de verwezenlijking van een droom. Met een machtige zwaai verdween zyn ge slagen bal over het hoogste hek die het Haarlemse honkbalstadion kent. Home run en 3-1 voor Alconbury. Even werd na deze krachttoer uitgerust. Deze pau ze benutte Chateauroux om weer gelijk te komen 3-3. Alconbury ging weer tot de aanval over. Het bleek niet gemak kelijk meer, want de Chateauroux derde honkman de neger Dick Draper was in een ongenaakbare vorm. Op een doorgeschoten bal zou Alconbu ry op gelukkige wijze toch de leiding nemen 4-3. Een minder goede controle van de Alconbury werper Tom Will- werth resulteerde in twee vrije lopen en slagwerk van Jack Patton en Guy Smith. Hiermee veroverden de Europe se kampioenen de leiding 4-5. De poging van Chateauroux om in de zevende slagbeurt verder op te rukken, werd verijdeld met een magnifiek dub belspel. Dit dubbelspel had een gunsti ge invloed op het aanvalspel van de Alconbury Spartans. Een honkslag van de kleine snelle neger Rudy Holmes werd door brutaal honklopen omgezet in de gelijkmaker 5-5. Een twee honk slag van Art Farabee betekende met een slordigheidje in het veldwerk 6-5 voor Alconbury. In de laatste innings begon Bobby Hunt met als eerste slag man een homerun weg te geven. Rudy Holmes kreeg een vrije loop, en na een honkslag van Chuck Imbriale stal Hol mes opnieuw de thuisplaat 8-5. Met de ze stand voor Alconbury kwam het ein de van de fraaiste wedstrijd die ooit in Nederland gespeeld is. In de wedstryd Wiesbaden Flyers- Duitsland vielen drie homeruns. Na drie innings was het nog 0-0. In de vier de innings sloeg de Amerikaan Joe Ja- blonski met twee honken bezét een ho merun en Wiesbaden leiden met 3-0. Een innings later bij een stand 5-0 sloeg Jim Greenville voor Wiesbaden een homerun met drie honken bezet 9-0. In de zesde innings werd het 12-0 zonder dat er slagwerk geleverd be hoefde te worden. De Duitsers hadden versterking gekregen van John Gerard die nog even uit Mannheim was over gekomen. Hy sloeg in de zesde gelijk makende slagbeurt een homerun 12-1. Alleen Claus Heimig weid daarna nog tot de thuisplaat toegelaten 12-2. HAARLEM, 29 juli De kennisma king met het Nederlandse honkbal is de Amerikaanse luchtmachtploeg Cha teauroux Sabres, de kampioen van Europa er Noord-Afrika, kennelijk goed bevallen. Manager Evo Mini stemde er althans in toe om volgende week nog twee wedstrijden te spelen, op woens dag in Amsterdam en donderdag in een nog nader te bepalen plaats. Tegenstan ders zijn waarschijnlijk Nederlandse se lectieteams. MANCHESTER, 29 juli Engeland heeft op de tweede dag van de vierde testmatch tegen Australië het heft in handen genomen. Bij het sluiten had Engeland 187 voor 3, slechts drie runs achter Australië, dat in de eeaste in nings een totaal van 190 had. De Engelsen dankten hun succes voor namelijk aan hun captain Peter May, die een prachtige innings var, 90 op zyn naam schreef, en in samenwerking met Geoff Pullar 111 scoorde voor het der de wicket. Met dit tweetal onderscheid de zich de fastbowler Brian Statham, die met goede steun van Ted Dexter de zes overgebleven Australische bats- men in de morgenuren uitsloeg voor slechts 66 runs. Het was vooral de combinatie May- Pullar, die Engeland in de lift bracht Pullar batte zeer langzaam, maar zyn innings van 63 in iets meer dan 3 uur, was onschatbaar voor Engeland. May was kolossaal. Hy vermeed alle risico en gaf een sublieme demonstra tie cricket ten beste. TOKIO, 29 juli Behalve dat de Amerikaan Chet Jastremski vandaag op de eerste dag van de Japanse zwem- kampioenschappen een nieuw wereld record op de 200 meter rugslag heeft gevestigd, kwam hij ook op de 100 meter rugslag onder het bestaande wereld record. Dit record staat sedert 1957 met 1.11.5 op naam van de Rus Minaksin. Jastremski maakte in Tokio een tijd van 1.10.7. Twee weken geleden, te Evansville in de Verenigde Staten, had hij reeds 1.09.1 laten afdrukken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 11