Parijs V.N. in tegen interventie kwestie-Bizerta De Gaulle: Alleen direct met Tunesië gesprek KEROSINESCHIP OP ZEE BIJNA ONTPLOFT Hete uitlaatgassen gevaar voor zeer brandbare BLOEMENMANDJES IN DE BOOM 7 Show-proces in Oost-Berlijn „Willoze werktuigen van Westduitse slavenhalers" Stroom van vluchtelingen uit Oostzone gaat gewoon door HONDENSHOW IN DE JORDAAN ■BH ac Gevlucht van operatietafel NOG GEEN UITSPRAAK VEILIGHEIDSRAAD BIZERTA van belang voor het Westen ISAR T 700 Ook voor de jeugd betaald voetbal Dr. N. v. d. Heuvel wordt wellicht staatssecretaris Schijnaanval door straaljagers Vliegtuigen van onbekende nationaliteit Tekort van vijf ton bij Rotter damse bankiers Het weer MiiH Reclame-vliegtuig neergestort Nieuwe „Gibraltars"? ZATERDAG 29 JULI 1961 85ste JAARGANG No. 30888 PARIJS, 29 juli Enkele uren voordat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ten tweeden ma le op klacht van Tunesië bijeen kwam in verband met de affaire- Bizerta liet de Franse regering bij officieel communiqué weten, dat ze iedere inmenging van de volke renorganisatie bij voorbaat naast zich zou neerleggen. „De betreu renswaardige situatie kan slechts door rechtstreekse Frans-Tunesi- sche onderhandelingen geregeld worden", aldus de Franse rege ring. Tot dusver heeft men zich van Tunesische zijde kennelijk alle moeite gegeven om het conflict in internationaal vaarwater te bren gen. Gisteren heeft de Amerikaan se gedelegeerde bij de V.N., Adlai Stevenson, met pres. De Gaulle gesproken. Stevenson verklaarde na afloop, dat er geen sprake van is, dat Frankrijk uit de V.N. zou trecjen, dit in verband met de re cente spanningen tussen Frank rijk en de volkerenorganisatie. J. J. VAN KOOTEN Spelers kunnen met 19 jaar full-prof worden Onbevestigd bericht O yj\ Pleegde overleden kassier fraude? c/ore ijou vug! SEIZOEN-OPRUIMING Hier en daar buien Aan zee A. J. ROTTEVEEL'S BERLIJN, 29 juli (Rtr, UPI) Het communistische regiem in Oost-Duitsland is een proces be gonnen tegen vijf „ronselaars van vluchtelingen" en doet daarmee een poging het Westen de schuld te geven voor de massale uittocht van Oostduitsers, die in het Wes ten een goed heenkomen zoeken. De vijf, die voor het hooggerechts hof terecht staan, zijn allen Oost duitsers. Zij worden ervan beschul digd wetenschappelijk en tech nisch geschoold personeel te heb ben overgehaald naar het Westen te gaan en daarmee de Oostduitse economie te benadelen. Het proces werd met veel fanfare geopend. Er stonden televisiecamera's in de rechtszaal opgesteld, terwijl de openbare aanklager de zestien pa gina's tellende akte van beschuldi ging voorlas. /n de Amsterdamse Jordaan werd, in het kader van het zo- mer-jeugdfestival, gisteravond een hondenshow gehouden. De ju ry lette nu eens niet op het ras van de dieren, maar op hun gehoor zaamheid en de verzorging die zij van hun kleine bazen en bazinnen krijgen. Op de foto hiernaast klemt een gelukkige Annemarie Kat haar hond tegen zich aan; het negenjarige meiske won met haar Robbie de eerste prijs. Op de foto hierboven een overzicht van de „parade", waarin alle honden zoetjes moesten meelopen. Rangeerder komt bij botsing om Bij Apeldoorn Piloot zwaar gewond Aangeschoten man zet ziekenhuis op stelten Wilton-Fijenoord doet bod op Belgische werf BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per muiimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur avonds tel. 21544. (Van onze Parijse correspondent) De Veiligheidsraad kon overigens gisteravond nog niet tot een uitspraak komen over de kwestie Bizerta. De zitting moest tot vanmiddag half vier (onze tijd) verdaagd worden. De secre taris-generaal, Hammarskjöld, ver klaarde, dat hij geconstateerd had, dat de Fransen betrokken zijn bij acties, die „moeilijk in overeenstemming te brengen zijn met de resoluties van de Veiligheidsraad", maar onthield zich overigens van een oordeel. De Tunesi sche afgevaardigde, Mongi Slim, klaag de des te meer over de Franse hou ding en van Russische zijde werd be toogd, dat 'de gehele N.A.V.O. achter het Franse optreden staat. Een aanvechting in eigenlijke zin van de bevoegdheid van de Verenig- Advertentie EEN TOPKLASSER Benzineverbruik 1 17. Kruissnelheid 110 km. LUXE MODEL 5195.—. HOUTPLEIN 18—20 - TELEFOON 12000 DEN HAAG, 29 juli Met het doel om tot een opvoering van het spelpeil te komen, zal met ingang van het nieu we seizoen een jeugdcompetitie betaald voetbal worden ingevoerd. De leiders in het betaalde voetbal ge loven niet, dat met de huidige generatie van contractspelers opvoering van het spelpeil kan worden bereikt, terwql dit evenmin te verwezenlijken is met de tegenwoordige fulI-profs: Door middel Van deze jeugdcompetitie wil men nu spelers van 16 a 17 jaar opleidingen, op dat zij het Nederlandse voetbal kunnen opbouwen. In deze jeugdcompetitie zullen de jeugdelftallen uitkomen van alle clubs uit de eredivisie 1960-1961, van de drie naar de ere-divisie gepromoveerde ver enigingen en de kampioenen van de drie afdelingen geselecteerde jeugd, Ensche- dese Boys, Volendam en Fortuna '54. In de elftallen voor deze jeugdcompeti tie kunnen amateur-spelers worden op gesteld, die op 1 september 1961 nog geen 19 jaar zijn en verder jeugdcon- tractspelers. Voor de jeugdcontractspelers is een geheel nieuwe regeling ontworpen, ten gevolge waarvan de bestaande, zoge naamde „ijskastregeling", inzake de be scherming van jeugdspelers, komt te vervallen. Spelers van 16 en 17 jaar, die lid zijn van een semi-profclub, kun- nen een jeugdcontract aangeboden krij sen, dat kan worden verlengd tot en met het seizoen, waarin de betreffende speler 19 jaar wordt. De vergoedingen, uie aan deze spelers zullen worden uit gekeerd, bedragen per seizoen naar verhouding van de leeftijden van 1500 mt 2000 gulden. Is de speler, die een uergelijk jeugdcontract heeft, 19 jaar geworden, dan moet hem met ingang van net volgende seizoen voor de duur van tenminste één seizoen een full-profcon- tract worden aangeboden met als mi nimum-vergoeding het maximum, dat geldt voor semi-prnfs, welk bedrag op het ogenblik f 4200 is. de Naties om zich in het conflict rond Bizerta te meng-n, houdt het Franse communiqué niet in: anders dan met Algerije formeel-juridisch het geval is, kan Parijs er zich ditmaal niet op beroepen dat het om een interne Franse aangelegenheid gaat. Ge- dachtengan" en diverse formuleringen doen vermoeden dat ook dit commu niqué uit de koker komt van president De Gaulle. De nieuwe diplomatieke tekst begint met er aan te herinne ren, dat op 17 juni 1958, nog vóór generaal De Gaulle aan de in Tune sië gelegerde Franse troepen met uit zondering van de basis van Bizerta order tot ontruiming had gegeven, tussen de regeringen van Tunis en Parijs overeen was gekomen dat het régime voor de basis bij gemeen schappelijk akkoord geregeld zou worden. „Wat Frankrijk betreft", zo vervolgt dan het communiqué, „is de basis slechts van belang uit het oogpunt van zijn veiligheid in de huidige gevaarlijke internationale politieke situatie. Maar in dit opzicht kan Bizerta van de ene dag op de andere een grote belangrijk heid krijgen vanwege zijn uitzonderlijke aardrijkskundige ligging aan de toe gang tot het westelijk deel van de Mid dellandse Zee. De inbezitname door vijandelijke of ook alleen maar drei gende strijdkrachten van dit gewichti ge strategische punt zou ernstige gevol gen kunnen hebben voor de verdedi ging van Frankrijk en het Westen. Om aan een dergelijke eventualiteit het hoofd te bieden, heeft Frankrijk in alle discussies met Tunesië, omdat geen en kel defensie-akkoord tussen de beide landen kon worden gesloten, zich altijd de mogelijkheid voorbehouden de ba sis te gebruiken, zolang het wereld gevaar is wat het nu is. Niettemin blijft Frankrijk bereid om met Tunesië de voorwaarden te regelen waaronder ge durende deze gevaarlijke periode de ba sis zou worden gebruikt". De bekende politieke schrijver en hooglerar in het staatsgerecht Maurice Duverger, geeft in „Le Monde" nog vóór het verschijnen van de boven weergegeven regeringsverklaring on der de titel „De politiek van Gibral tar. een beschouwing waarin hij op pert, dat, sinds de ontmoeting, De Gaulle-Bourguiba, het generaal De Gaulle zou zijn geweest, die van poli tiek oogmerk is veranderd. Deze ver andering zou behelzen dat De Gaulle besloten is Mers-el-Kebir en Bizerta als twee nieuwe „Gibraltars" voor Frankrijk in bezit te blijven houden, en bereid is daaraan Frankrijks ver dere politiek en culturele belangen in Noord-Afrika (de associatie) op te of feren. Hetgeen dan volgens Duverger ook zal meebrengen, dat de Magreb voor het Westen verloren dreigt te gaan en aansluiting zal zoeken bij het Sovjet-blok. Hij noemt daarom deze veronderstelde „Gibraltar-politiek" van De Gaulle catostrofaal en slechts verdedigbaar in het perspectief dat „Berlijn" op korte termijn tot een al gemene oorlog zal leiden. „Bizerta en Mers-el-Kebir in bezit te houden is dan vanzelfsprekend belang rijker dan het behouden van de vriend schap van volkeren, die niet over legers beschikken, in staat om daarmede het hoofd te bieden aan een planetair con flict. Vervolgens, na de oorlog zouden de zaken zo overhoop zijn gehaald, dat het nutteloos is er zich nu reeds zor gen over te maken". Zou generaal De Gaulle deze catastro fale visie op de toekomst hebben aan genomen? zo vraagt Duverger zich af, om dan te stellen, dat slechts deze hy pothese in laatste analyse Frankrijks gedragslijn met betrekking tot Bizerta zou kunnen rechtvaardigen. En dan nog zou die rechtvaardiging aanvechtbaar zijn, zo merkt hij op. Want tenslotte lijkt een oorlog op korte termijn niet zeker. Aan een dergelijke gok defini tief Frankrijks invloed in de Magreb op te offeren, zou niet zeer handig zijn". (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG, 29 juli Volgens het Algemeen Handelsblad zou dr. N. H. L. v. d. Heuvel, lid van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer en directeur van de katholieke Middenstandsbond te Den Bosch, zijn aangezocht voor de post van Staatssecretaris van Economische Za ken, waar hij de functie van dr. Veld kamp zou overnemen. Dr Veldkamp was speciaal belast met de behartiging van middenstandsaangelegenheden. Dr. v. d. Heuvel is advocaat en pro cureur en fractievoorzitter van de KVP in de gemeenteraad van Den Bosch. Hij is in de Brabantse middenstand, onder meer als mede-stichter van het dr. Van Beurden-huis, een man van gro te verdiensten. Dr. v. d. Heuvel is in 1907 in Huybergen (West-Brabant) ge boren. Hij heeft rechten gestudeerd te Leiden en Nijmegen. Dit bericht kon ons niet worden be vestigd. ROTTERDAM, 29 juli „Willen jul lie alsjeblieft die straaljagers terugroe pen, want ze brengen mijn schip ern stig in gevaar". In deze geest belde gis termiddag kapitein Werner Mix van de Duitse kusttanker „Krautsand" naar Scheveningen-radio. Twee straaljagers hadden schijnaanvallen op de coaster gemaakt en waren daarbij rakelings over de masttoppen gevlogen. Na het radiobericht meerde het schip enkele uren later ongedeerd in de derde petro- leumhaven in de Botlek af. Aan boord troffen wij een volmaakt rustige kapitein aan, die over het voor val niet veel ophef maakte. Hij vertelde ons, dat hij gistermiddag om half een ter hoogte van Soheveningen voer in de richting van Hoek van Holland, toen twee straaljagers recht uit de zon onder een hoek van tachtig graden op het schip neerdoken. Op zestig meter hoog te trokken zij met brullende motoren op, terwijl de hete uitlaatgassen over het dek vaagden. De gemeentelijke plantsoenendienst van Rotterdam heeft weer iets nieuws gevonden om de Lijn haan wat op te vrolijken. Hij heeft een boom volgehangen met rieten mandjes met fleurige bloemen. Tot drie maal toe maakten de beide jagers een run op het schip; zij vlo gen daarna weg in de richting van Soheveningen. Door het onverwachte van de schfjn- aanvallen en de snelheid van de toe stellen, kon niemand vaststellen van welke nationaliteit de vliegtuigen wa ren. Gisteravond had kapitein Mix nog geen officieel rapport opgesteld en even min had hij zijn reder, A. F. Harmstorf en Co. te Hamburg, of de Nederlandse autoriteiten van het gebeurde in kennis gesteld. „Ik wil die jongens geen douw geven, maar ze moeten wel weten, dat het erg gevaarlijk was, wat zij deden". De coaster was geladen met kerosine; het schip vaart dan als het ware in een wolk van kerosinegas. De kapitein vrees de terecht, dat de hete uitlaatgassen van de motoren het gas zouden doen ontbranden, waarbij het hele schip on getwijfeld in de lucht was gevlogen. Al had de kapitein dan geen officiële melding van het voorval gemaakt, Scheveningen-radio was erbij betrok ken en vroeg hem daarom later om een officieel rapport, aan welk verzoek de kapitein heeft voldaan. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt ons nader mede, dat er officieel geen enkele klacht of melding van het voorval is ingediend. Overigens schijnt het gebeurde een dagelijks voorkomend voorval te zijn. De plaats waar de kust vaarder voer, kruist een druk bevlogen route, waarvan vliegtuigen van de Kon. Luchtmacht, de M.L.D. en ook bui tenlandse toestellen een druk gebruik maken. Direct voor de Scheveningse kust tenslotte ligt een der oefenge- bieden voor de laagvliegtralning. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 29 juli Bij een kas controle bij de firma K Mees en Zoonen, bankiers in assurantiemakelaars al hier, is een tekort van 480.000 gecon stateerd. Accountants die het tekort ontdekten, rechercheurs van het hoofd bureau van politie en rechercheurs van de assurantiemaatschappij, bij welke de firma Mees zich heeft verzekerd te gen de gevolgen van frauduleuze hande lingen, stellen een onderzoek in. Het vermoeden bestaat, dat er fraude Is ge pleegd. Er zouden aanwijzingen zijn tegen een functionaris van het bekende Rot terdamse bankiershuis, die enige weken geleden plotseling is gestorven. Deze man, een der kassiers, was 41 jaar in dienst bij de firma. Met de familie van deze kassier, is overeengekomen dat de boedel failliet zou worden verklaard, hetgeen inmiddels zijn beslag heeft ge kregen. Een door de rechtbank aange wezen curator zal 'n nauwkeurig onder zoek instellen. Bij de bank heeft men een kas voor lopende uitgaven en een voor de grotere saldi. Deze kassen worden afzonderlijk gecontroleerd, met een speling van eni ge dagen. De mogelijkheid bestaat, dat tekorten ontstaan, doordat tussen de controles van de beide kassen gelden worden overgeboekt. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTIIaAT. (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL: 223596 Verwachting tot zondagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt weer met enkele zonnige perioden en hier en daar een bui. Ongeveer dezelfde temperatuur. Matige wind tussen noordwest en zuidwest. Zondag Zo.: 4.57—20.34 Ma.: 22.06—8.21 Maandag Zo.: 4.59—20.33 Ma.: 22.33—9.42 Morgen vrij goed strandweer met zon nige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige Westenwind. Tempera tuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: opnieuw enige re gen. (Advertentie) AUTOMOBIELBEDRIJF Dr. D. Bakkerlaan 12-16. Bioemendaal Tel. 57500 57501 (K 2500) Intussen gaat de vluchtelingenstroom gewoon door. Tegen vier uur in de middag hadden vluchtende Oostduit sers het totaal voor deze maand reeds op 27.500 gebracht. Het proces in Oost- Berlijn werd geheel gekenmerkt door de typische sfeer van de communisti sche show-processen, die elders zijn ge houden. Een der beklaagden, de 37-ja- rige Hans Adamo, noemde zichzelf een „willoos werktuig van Westduitse slar venhalers". In Oost-Duitsland wordt de term „slavenhaler" gebruikt voor iedereen, die ervan beschuldigd wordt Oostduitsers voor het Westen te heb ben „gerecruteerd"; men spreekt in het communistische jargon dan ook niet van „vluchtelingen" maar van „recruten". De meeste Westerse veiligheidsdien sten achten het onwaarschijnlijk dat de Oostduitse bevolking in opstand zal ko men, tenzij de communisten de deur naar het vrije Westen nadrukkelijk in het slot laten vallen, u At. Sl™. IJMUIDEN, 29 juli Bij een bot sing tussen een trein en een vracht auto op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken is hier gisteren de 34-jarige ran geerder H. S.-Greuter uit Zuid-Schar- woude om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat werd bekneld tus sen een wagon en de vrachtauto, was gehuwd en had zes kinderen. (Van onze correspondent) APELDOORN, 29 juli Gistermid dag is in een roggeveld bij de St. Jo- sephstichting alhier een reclame-vlieg tuigje neergestort. De 22-jarige piloot W. A. E. E. Ekels uit Hilversum liep hierbij een zware hersenschudding, een wervelfract-'ur en een shock op. Hij is in het Juliana-ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het toestel werd onherstel baar vernield. De Tiger Moth, waarmee de heer Ekels vloog, was even tevoren van het vliegveld Teuge opgestegen voor een reclamevlucht in verband met de NWB-Vierdaagse. Kort voor het neer storten zag de vlieger kans het sleepnet met de reclametekst los te laten. Door snel optrekken van zijn vliegtuigje slaagde hij erin een hoogspanningska bel te ontwijken. Onmiddellijk hierna verongelukte het toestel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' Het reclame-vliegtuigje kwam terecht in een roggeveld. (Van onze correspondent) LEIDEN, 29 juli Onder invloed van een niet te schatten aantal glazen bier heeft een verkeersslachtoffer, een 19- jarige inwoner uit Zwammerdam, de afgelopen nacht de onderzoekafdeling van het academisch ziekenhuis op stel ten gezet. De man was bewusteloos gevonden op de weg tussen Alphen en Zwam merdam en vervolgens op vermoeden van sehedelbasisfractuur naar het zie kenhuis overgebracht. Toen het slacht offer tijdens het onderzoek op de ope ratietafel tot bewustzijn kwam, pro testeerde hij hevig tegen het onder zoek en nam vervolgens de benen. De Leidse politie moest eraan te pas komen. Op het bureau werd de man ge kalmeerd, maar de doctoren van net academisch ziekenhuis wilden hem niet meer toelaten. Uiteindelijk werd hij be handeld in het St. Elisabeth-ziekenhuis waar bleek, dat het met de sehedelba sisfractuur zo'n vaart niet liep. Na ver bonden te zjjn werd hij naar huis over gebracht. De man verklaarde aan de politie, dat hij tijdens „een dagje uit" in Gouda en Rotterdam niet meer dan acht glazen bier had gedronken. Het bleek, dat hij met zijn bromfiets tegen een bermrand was gereden. BRUSSEL, 29 juli Wilton Feijen- oord heeft, naar werd vernomen, een bod gedaan op de in Brugge gevestig de .Scheepswerven van Vlaanderen", waar op het ogenblik voor rekening van Wilton Feijenoord twee vrachtschepen worden afgebouwd. De „Scheepswerven van Vlaande ren" verkeren in staat van faillisse ment en zullen, na gereedkoming van de twee bedoelde schepen, op 19 augustus in het openbaar worden ver kocht. GELEEN Gisteravond is brand uit gebroken in een van de opslagschuren van de kasteelboerderij „Sint Jansge- leen" in Spaubeek. Toen de brand werd ontdekt had het vuur reeds ernstige schade toegebracht en dreigde het ge vaar dat het meer dan tweehonderd jaar oude boerderijhuis, dat op de lijst van monumentenzorg staat, verloren zou gaan. Dit gevaar werd echter spoe dig door de brandweer afgewend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1