Premier Macmillan deelt mee: Brittannië vraagt E.E.G.- lidmaatschap Gemenebest en EVA mede bepalend voor beslissing aan Gewijzigde toto-ontwerp komt er door ZEILBOTEN KAPSEIZEN IN DE FELLE STORM Juli: koudnat en somber Heemstede nu vóór het wegenplan De Ranitz Brief van gemeenten aan minister als tegendruk weer Vier doden bij vliegramp OOGSTTIJD, GEEN VAKANTIE VOOR DE BOEREN Opticien Vink te Conservatieve aanvallen fel De bekwame opticien Regering zeker van liberale stemmen in Senaat Gesprek De Gaulle en Macmillan 63 uur zon minder dan normaal Het weer Kind (7 jr.) ern stig verwaarloosd bewapende Sovjet- aardsatelliet INBRAAK IN HELMOND Historisch moment? Australië NA INTERGEMEENTELIJK OVERLEG fitt, DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30890 LONDEN, 1 aug. Het grote woord is er uit. Een vermoeide Macmillan deelde gisteren aan een tjokvol Lagerhuis mede, dat de regering heeft besloten het lid maatschap van de E.E.G. aan te vragen. De mededeling werd be groet met een verward spreekkoor van conservatieven en socialisten, die „schande!" riepen, en van anderen die hun instemming betuigden met dit besluit. De he vigste reactie kwam van Mac- millans eigen zijde. Het katholieke Lagerhuislid Anthony Fell verhief zich in hevige en luidruchtige gramschap, noemde de eerste minister een „nationale ramp", beschuldigde hem bijna schreeu wend van politieke dubbelzinnig heid, en verklaarde dat Mac- millans besluit „om te gokken met Brittannië's souvereiniteit en met de 650 miljoen inwoners van het Gemenebest" neerkwam op de meest rampzalige daad, welke sedert vele generaties gesteld is door een Brits premier. nummer EEN Britse reserve üiflll te H üii wl| li llüliplilipii l m fi§§® MmSm mm i -te üee MORRIS beforeijouSlip! SEIZOEN-OPRUIMING Iets lagere temperaturen Aan zee Politie grijpt in Kinderverlamming in Waardenburg mil illilii; -- Ulte te° te te* -fester'- v, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miiiimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze Londense correspondent) Deze conservatieve aanval, welke de felste is die het Lagerhuis heeft ge- noord sedert Chamberlain zijn congé «reeg aan het begin van de tweede wereldoorlog, schokte de fractiegenoten van de heer Feil diep, vooral omdat laatstgenoemde besloot met de opmer king, dat Macmillan het land geen grotere dienst zou kunnen bewijzen dan door af te treden. Macmillan begon gisteren met te verklaren dat het ging zowel om een politieke als een economische beslis sing, aangezien het Verdrag van Rome tot doel heeft de eenheid en stabiliteit in West-Europa te bevorderen. Macmil lan verklaarde dat het Brittannië's plicht was de positie van West-Europa te helpen versterken door mee te wer ken tot het scheppen van de grootst mogelijke eenheid. Doch hij wees er op, dat, ind' n een nauwere verbonden heid van Brittannië met West-Europa zou leiden tot het verbreken van de aloude historische banden van Brittan nië met de andere landen van het Gemenebest, het verlies van BrHtannië groter zou zijn dan de winst. De laatste uitlating werd met grote instemming begroet door de conserva tieve fractie. Maar Brittannië's pre mier voegde aan zijn verklaringen over het Gemenebest toe, dat hij geloofde dat aansluiting van Brittannië bij de E.E.G. het Gemenebest ten goede zou komen. Indien een nieuwe grotere een heid zou kunnen worden verwezenlijkt, zou er een vitale gemeenschappelijke markt ontstaan van bijna 300 miljoen leden. MACMILLAN Macmillan ging voort met te zeggen dat geen Britse regering zich kon aan sluiten bij de E.E.G. zonder vooraf gaande onderhandelingen over de be langen van de Gemenebestlanden, van de Britse partners in het Europese Vrijhandelsgegebied (E.V.A.) en van de Britse landbouw. Gedurende de laatste negen maanden, aldus Macmillan, had de Britse regering nuttige en openhartige besprekingen gevoerd met de regerin gen van de E.E.G. „Wij hebben nu het stadium bereikt waarin wij geen verde re vooruitgang kunnen maken zonder te beginnen met formele onderhande lingen Onderhandelingen, zo ging de pre mier voort, kunnen niet beginnen zon der het aanvragen van het' lidmaat schap van de E.E.G., ofschoon de slotbesüssing zal afhangen van het re sultaat van de volgende onderhandelin gen. Derhalve had de Britse regering na lang wikken en wegen besloten om formeel lidmaatschap aan te vragen op grond van het art. 237 van het Verdrag van Rome. Macmillan waarschuwde dat de on derhandelingen delicaat zouden zijn en veel tijd zouden vergen, en dat het succes van deze onderhandelingen niet van tevoren gegarandeerd kon wor den. Hjj beloofde dat de regering de slotbesüssing niet zou nemen zonder voorafgaande toestemming van het par lement en zonder de landen van het Gemenebest te raadplegen. Hü ver wachtte niet dat de onderhandelingen tussen Brittannië en de E.E.G. zouden beginnen vóór het eind van augustus of het begin van september. Later wees hij in antwoord op aan hem gestelde vragen op de grote geva ren welke voort zouden vloeien uit het mislukken van onderhandelingen met de E.E.G. Er was één uitlating van de premier, welke klonk als een dreigement aan het adres van West-Europa. Hjj zei n.l. dat, indien de onderhandelingen zouden mis lukken, Engeland zelf „en wellicht de (Advertentie) zal altijd trachten U een bril te leveren die bij Uw gelaatsvorm past, en U daarbij geduldig helpen. Daarvoor is veel ondervinding nodig, omdat de mo dellen zo zeer uiteen lopen. U zult zijn advies dan ook zeker op prijs stellen. Voor ziekenfondsleden: Op monturen de vastgestelde vergoeding. De glazen door de oogarts voorgeschre ven zonder enige bijbetaling. ziekenfondsen Leverancier aan alle (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 aug. Het is nu vrij wel zeker, dat de Eerste kamer het ge wijzigde toto-ontwerp zal aanvaarden. Na de verwerping van het oorspronke lijke voorstel heeft de regering een nieuw ontwerp ingediend met een be perkte geldigheidsduur, nl. tot 1964. Daarmee was tegemoet gekomen aan het voornaamste bezwaar van de WD- fractie in de Senaat. Van die zijde Wordt daarom thans verklaard, dat men bereid is het regeringsvoorstel te steu nen, ook al is de oplossing nog niet ge heel bevredigend. .Een bezwaar blijft dat een wetswij ziging nodig zal zijn als men „bij een wijziging van de politieke constellatie of bij een groeiende verfijning van het rechtsbewustzijn ten aanzien van de k j van meerderheden en minder heden van het volk" de limiet, die thans 8an de hoofdprijs is gesteld, zou willen laten verdwijnen. Ge liberale fractie vraagt ook een onderzoek aan °*e. hand van verkiezings- tieken om uit te maken of de prin cipiële bezwaren, die men in de prot.- christelijke partijen tegen de toto heeft, ook inderdaad loven in de bevolkings groepen, die bij de verkiezingen hun steun aan die partijen hebben gegeven In het voorlopig verslag op het ont werp vragen verder vele leden of minis ter Beerman het eens is met de op vatting van de Heerlense kantonrech ter, die de Caritas-lotto veroordeelde wegens overtreding van de Loterjjwet. Naar aanleiding van het ontwerp voor een loterijbelasting wordt in «ie Eerste Kamer gevraagd, waarom de premies van premieleningen niet aan een lote rijbelasting worden onderworpen. Vol gens het voorstel van minister Zijlstra zullen de premies belast blijven als in komen van roerend kapitaal. Deze laatste belasting is afhankelijk van het inkomen, maar zal in vrijwel alle ge vallen aanmerkelijk hoger uitvallen dan de loterijbelasting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii LONDEN, X aug. (Rtr.) In gezag hebbende kringen in Londen is gisteren vernomen, dat de Britse premier, Mac millan, waarschijnlijk spoedig met pre sident De Gaulle besprekingen zal voeren. Men verwacht deze conferentie over het Britse besluit tot onderhan delen met de E.E.G. en andere kwesties in de tweede helft van augustus, na de vakantie van de Britse premier. iiiiiiiliiiiiillliiillllllllllllMlllllilllllllllimiiiillllililliiilimil landen waarmee wij zullen onderhan delen" duidelijk moeten beseffen dat er heel wat dingen zullen gebeuren en dat wellicht ingrijpende veranderingen zul len worden gemaakt in de buitenlandse politiek en verplichtingen van Groot- Brittannië. Op woensdag en donderdag van de ze week zal het Lagerhuis een debat wijden aan een motie, waarin de rege ring goedkeuring vraagt voor haar be sluit, lidmaatschap aan te vragen van de E.E.G. De Times meent, in een hoofdartikel van hedenochtend, dat de onderhandeüngen waarschijnlijk ge paard zullen gaan met grote moeilijk heden. De Guardian, eveneens in een hoofdartikel, meent dat Macmillan gisteren in zijn verklaring een half slachtige houding aannam, vooral ten aanzien van de poütieke strekking van het op Europese eenheid gerichte Ver drag van Rome. Het blad herinnert de premier er aan dat het niet de Euro peanen zijn, maar de Britten die ko men aankloppen, en dat alle hooghar tigheid en reserve van Britse zijde misplaatst is. te .'te - S "te Vi f ssg ss sskks ■te" DE BILT, 1 aug. Ondanks het warme, droge en zonnige begin is juli toch een koude, natte en sombere maand geworden, aldus het K.N.M.I. Van de 31 dagen die de maand telt, waren er in De Bilt niet minder dan 26 aan de koude kant. Het aantal zomerse dagen bedroeg vier tegen zeven normaal. Het was op twee na de koudste juli van de laatste dertig jaar. Het aantal uren zon was in De Bilt 136 tegen 199 normaal, hetgeen een tekort van gemiddeld twee uren per dag betekent. Tot dusver zijn in deze eeuw slechts drie maanden juli nog somberder geweest. Bijna overal was het aan de natte kant, vooral in Zeeland en Zuid-Holland en ook in het noordoosten van het land was dit het geval. Daarentegen is aan de kust van Noord-Holland, op de Waddeneilanden en ook plaatselijk in Noord-Brabant de normale maandsom niet geheel bereikt. BLO EM E N DAAL1 aug. De ge meentebesturen van Bloemendaal, Haarlem, Heemstede en Zandvoort heb ben zich in een gemeenschappelijk schrijven tot de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid gericht met (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL, 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Af en toe bewolkt met kans op een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en west en iets koeler. Zon: 05.02-20.29; maan: 23.25-12.16. (Advertentie) Ook morgen goed strandweer met tijdelijk iets meer bewolking. Zwakke wind tussen west en noord. In de mid dag achttien tot twintig graden; zee water zeventien graden. Vooruitzichten: ook in de tweede helft van de week goed strandweer. max min neersi Station Weer temp temp afgei gisteren 24 UUT Oen Heidei licht bew. 19 12 0 pen burg mist 21 11 0 Vlisslngen zw. bew. 21 15 0 Ëelde half bew. 21 9 0 De Bilt licht bew. 22 9 0 Twente licht bew. 21 8 0 Eindhoven licht bew. 22 8 0 Zd.-Limbur) half bew. 22 10 0 Stockholm regen 18 14 0.3 Oslo half bew. 21 10 0 Kopenhagen regen 17 13 4 Londen zw. bew. 23 10 0 Amsterdam licht bew. 21 11 0 Brussel zw. bew. 21 10 0 Parijs onbew. 24 11 0 Bordeaux zw. bew. 28 18 0 Berlijn onbew. 18 10 0 Er ankfort onbew. 22 8 0 Mtinchen onbew. 21 9 0 Zürich onbew. 23 8 0 Genève licht bew. 25 11 0 Wenen onbew. 21 10 0 Innsbriick mist 24 6 0 Athene onbew. 33 24 0 Rome onbew. 29 14 0 Madrid onbew. 27 15 4 Lissabon onbew. 27 16 0 de mededeling, dat zij gezamenlijk tot de overtuiging zijn gekomen, dat alleen een oost-west-verbinding bezuiden de agglomeratie Haarlem Heemstede Bennebroek in staat zal zijn het door gaande verkeer van en naar Zandvoort op te vangen. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller van Bloemendaal heeft deze gemeenschappelijke brief tij dens een gisteren extra gehouden raadsvergadering het belangrijkste re sultaat genoemd van het intergemeen telijk overleg tussen de vier betrokken gemeenten. Bepaald opzienbarend in deze zaak is, dat thans ook het ge meentebestuur van Heemstede zich voor deze zuidelijke omleidingsweg heeft uitgesproken. Heemstede verzette zich tot voor kort fel tegen dit plan, dat in opzet is uitgedacht door de stede- bouwkundige adviseur van de gemeen te Bloemendaal, jhr. ir. J. de Ranitz. In de brief aan de minister wordt ge vraagd in zijn uiteindelijk oordeel over het streekplan Zuid-Kennemerland dit gemeenschappelijk standpunt van de vier Kennemerlandse gemeenten te willen betrekken. In de 'brief wordt voorts meegedeeld, dat de gemeente besturen nog bestuderen welk tracée de voorgestelde zuidelijke omleidings weg moet krijgen. In het streekplan wordt als doorgaande oost-west-verbin- ding van provinciale zijde voorgesteld: de Spanjaardslaan en de Zandvoortse- laan. De betrokken gemeentebesturen zien geen heil in een doorgaande oost west-verbinding, die midden door de stedelijke bebouwing van Haarlem en Heemstede loopt. Verleden jaar januari heeft de Raad van State in openbare zitting de be zwaren van belanghebbenden aanhoord tegen het streekplan Zuid-Kennemer land. Sindsdien is officieel niets meer vernomen uit Den Haag. Wel verwon dert men zich er over, dat de Kroon zo lang wacht met het nemen van een beslissing over het streekplan. In Haagse kringen wordt intussen vernomen, dat de Raad van State de Kroon geadviseerd zou hebben, haar goedkeuring te onthouden aan het pro vinciale plan om de oost-west-verbin* ding dwars door de stedelijke agglomera tie te leggen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zouden evenwel aan het plan willen vasthouden. Zij zouden druk op de minister hebben uitgeoefend om de ongebruikelijke stap te ondernemen om contrair te beslissen. Dit houdt in, dat de Kroon een beslissing neemt, die afwijkt van het advies, van de Raad van State. Indien dit gebeurt, moet de Kroon alle documenten, die op haar contraire beslissing betrekking hebben, publiceren. De gemeentelijke brief van de ge meenten Bloemendaal, Haarlem, Heem stede en Zandvoort loet dan ook ge zien worden als een poging om op de minister een tegendruk uit te oefenen tegen de pogingen van Gedeputeerde Staten. Uit Heemstede vernemen wij, dat het gemeentebestuur van Heemstede tot andere gedachten is gekomen met be trekking tot de oost-west-verbindings- weg, onder invloed van het inter-ge- meentelijk overleg. De meerderheid van het college van B. en W. van Heemstede zou thans volledig achter de plannen van Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort staan. Slechts de burgemees ter van Heemstede zou nog niet over tuigd zijn van de onjuistheid van het standpunt van Gedeputeerde Staten. BREDA, 1 aug. De politie is naar vandaag bekend werd zondag avond in een woning in de Duiten- huisstraat binnengedrongen. In deze woning hadden buren een kind horen huilen op een wijze welke hen ertoe bracht de politie op te bellen. De politie trof in een donkere hoek van de zolder een zevenjarig meisje aan. Het kind was aan handen en voeten vastgebonden door de grootmoeder, die bij afwezigheid van de ouders op de kinderen moest passen. Zij had op deze manier het meisje, dat lastig zou zijn geweest, gestraft. Het kind was ver vuild en verkeerde in slechte lichame lijke conditie. Het moest naar een zie kenhuis worden overgebracht. Volgens de politie is er sprake van een jarenlange achterstelling van dit kind bij de drie andere kinderen in het gezin. Het meisje zou bij het eten wel eens zijn overgeslagen of moest genoe gen nemen met wat de andere kinderen voor haar lieten liggen. De politie is met een uitgebreid onderzoek in deze zaak begonnen. Zowel de ouders als de grootmoeder zullen zo mogelijk worden vervolgd. WASHINGTON, 1 aug. (U.P.I.) De Amerikaanse senator Stuart Symington heeft gisteren in de senaat onthuld van een vooraanstaand deskundige op het gebied van de kernenergie vernomen te hebben, dat de Russen een aardsatelliet ontworpen hebben die als ruimtewapen gebruikt kan worden. Op de tweede dag van de grote zeilweek, die wordt gehouden in Oresund, speelde de storm vele deelnemersonder wie er velen zijn van topklasse, parten. Het wa ter lag bezaaid met gekapseisde boten. Verscheidene schepen zon ken. De enkele reddingsploegen konden het werk niet af. HELMOND, 1 aug. Inbrekers heb ben in de nacht van zondag op maan dag een bedrag van circa 70.000 ont vreemd uit het filiaal van een groot warenhuis aan de Veestraat. Door het forceren van een getralied raam zijn zij het gebouw binnengeko men. Volgens de politie hebben zij op deskundige wijze de alarminstallatie buiten werking gesteld. In het kan toor op de tweede etage hebben zij een zware brandkast van de muur gescho ven en deze aan de achterzijde met snijbranders opengebrand. Tijdens hun werkzaamheden hadden zij de ramen met bedden en dekens geblindeerd om uitstraling te voorkomen. De portier van het warenhuis heeft de inbraak maandagmorgen ontdekt. Hij vond de vloer van het kantoor bezaaid met klein geld. WAARDENBURG, 1 aug. In deze gemeente zijn drie gevallen van kinder verlamming geconstateerd. Van de aan deze ziekte lijdende personen, respec tievelijk achttien, vijf en vier jaar oud, zijn twee opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht en een in het Protestants Ziekenhuis in Den Bosch. Bij de geneeskundige inspectie van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn twee gevallen van kinderverlamming aangegeven; het be treft kinderen uit verschillende gezin nen. Zij zijn opgenomen in een zieken huis in Den Bosch. Van de zijde van het ministerie ver nemen wij, dat er geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. De normale regels van algemene hygiëne moeten in acht worden genomen, zoals onder meer het wassen van de handen na het gebruik van het toilet. Verder is het verstandig, zo zei men, vermoeidheid van kinderen te voorkomen. WASHINGTON, 1 aug. (U.PX) Het voorbeeld van mevrouw Kennedy, die op het Witte Huis een Franse kok heeft aangesteld, heeft navolging gevonden. De Amerikaanse senaat heeft een chef kok uit de Elzas gekregen, Robert Sonn- tag, die de senatoren vertrouwd wil maken met de Franse keuken en hen ook verschillende specialiteiten uit de Elzas wil voorzetten. Mogen we spreken van een histo risch moment nu de Britse regering om het lidmaatschap van de Euro- markt vraagt? Was het een historisch moment toen Churchill in 1940 Frank rijk het fantastische aanbod van een unie met Engeland deed, en waren wij getuigen van een belangrijke ge schiedkundige gebeurtenis toen wij van die zelfde Churchill in 1948 in Amsterdam een gloeiend pleidooi voor Europese eenwording hoorden? De Britten moeten ons vergeven, dat wij wat sceptisch geworden zijn. Wij her inneren ons Engelands houding, toen het Plan-Schuman gelanceerd werd, en toen later gepoogd werd een Euro pese Defensiegemeenschap tot stand te brengen. Steeds weer kreeg het Europese continent het verhaal te horen van de bijzondere handen van Engeland met zijn Gemenebest. Ook nu stelt Macmillan de voorwaarde dat de Europese Zes rekening houden met Engelands betrekkingen met de Commonwealth. De Britse premier houdt nog altijd vele slagen om de arm. Zullen de Britten uiteindelijk be seffen dat zij Europa meer nodig heb ben dan de Gemenebestlanden? Met alle reserves die wij ten aan zien van Macmillans verklaring koes teren, moeten wij toch erkennen, dat Macmillan veel verzet heeft durven trotseren. Vooral ook binnenlands verzet: van de Britse hoeren, van ze kere socialistische en conservatieve Lagerhuisleden, en van dat deel van de Britse kiezers dat niet begrijpt, dat de dagen van het trotse Imperium voorbij zijn. Ongetwijfeld heeft de huidige Britse economische crisis een grote rol gespeeld bij Macmillans be sluitvorming, zoals ChurchïIIs aanbod aan de Fransen van eenentwintig jaar geleden door de grote nood van het ogenblik was geïnspireerd. Misschien hebben de Britten nu inderdaad be grepen, dat ook zij Europeanen zijn. Misschien zullen zij het woord Euro pa nu niet meer gebruiken als equiva lent van de term Continent. Een aansluiting van Engeland en de andere landen van de Europese Vrijhandelsassociatie bij de Euromarkt zou een Europees antwoord kunnen zijn op Khroesjtsjevs plan voor de vestiging van de communistische heilstaat in de Sovjet-Unie. De na oorlogse wereld wordt niet meer gedo mineerd -door Westeuropese mo gendheden. Maar een Europese markt van driehonderd miljoen mensen zou een belangrijke rol kunnen spelen in een wereld waar Amerika en Rusland het nu geheel voor het zeggen hebben. PERTH, (Australië), 1 aug. Van morgen vroeg is een Dakota van de koninklijke Australische luchtmacht kort na de start van de basis Pearce ten noorde- van Perth, brandend neer gestort. Vier van de zeven inzittenden verloren het leven. De drie overleven den werden ter plaatse voor hun ver wondingen behandeld en weggedragen naar ambulanceauto's een kilometer verderop. Door de oneffenheid van het terrein waar de ramp plaatsvond, kon den zij niet dichterbij komen. -- - i* 1 - 5>te i- -."te teE.» S Overal in Nederland, waar de velden vol staan met rijpe ge wassen, werken de boeren hard om de oogst tijdig binnen te krijgen. Ook de vrouwen helpen mee. Zij besturen de tractoren, terwijl de mannen het zware werk doen. Deze foto werd gemaakt in de omgeving van Arnhem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1