Laatste wilsbeschikking van kardinaal Tardini „Ik ben arm geboren en ik heb nooit rijk willen worden HYGIËNE-TEKORTEN op WADDENEILANDEN Vele gebreken bij kampeer boerderijen Studeren en student zijn Betere huisvesting voor afdeling Huisvesting VAKANTIESPELEN PAUL VLAANDEREN Diefstal en Morgenochtend de begrafenis Darmstoornissen na het eten van Zeeuwse mosselen Nieuwe comman dant strijd krachten Twee van Njord ook naar Praag Bijna een ton verduisterd „Gevaar voor volksgezondheid" Khroesjtsjev wil weer top-gesprek Nederlandse bij botsing gedood Quick is tegen Haarlem nergens Eerste wedstrijd dag was succes Maandagse beurs in het Krelagehuis KONIJNENBURG EN MARK UIT NOORDWIJK VERWIERVEN DE GLADIOLENPRIJ S Hobby: ruiten ingooien Gemeenteraad Bloemendaal Incidentele gevallen TOCH FEEST VOOR (ST.) PHILOMENA Te Mugnano del Cardinale V er drinkin gs gevallen Rotte kiesBerlijn Cricketcompetitie Matroos verdronken Studentenvereniging „Sancties Bavo" Jacobus van Looy en tijdgenoten Woensdag 2 augustus Haarlem e.o. Muziek I DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 PAGINA 2 Ned. Nieuw-Guinea Schout-b.-n. L. E. H. Reeser naar Biak vertrokken Europees roeikampioenschap Tennis op Groenendaal Schoolhoofd Spartelmeer Films Toneel Diversen VATICAANSTAD. 1 aug. (KNP) De overleden kardinaal-Staatssecreta ris Tardini heeft in zijn testament be paald, dat zijn vermogen practisch ge heel terug dient te gaan vaar de kerk. In zijn testament heeft hij ergens ge schreven: „Ik ben arm geboren en ik heb nooit rijk willen worden". Niet alles heeft hij aan de Kerk vermaakt. Een belangrijke som heeft hij bestemd voor het seminarie van Rome om te besteden aan een studiebeurs voor een priesterstudent. De rest heeft hij ver maakt aan zijn persoonlijke werk, het tehuis voor begaafde jongens uit arme gezinnen Villa Nazareth. De tekenen van zijn kardinaalswaar c'jheid heeft de overledene terugge- g.ven aan de paus met uitzondering van de ring, welke hij van zijn familie had gekregen. Aan zijn jongere broer dr. Giulio Tardini, van wie hij veel hield, schreef hij in zijn testament: „Ik heb mijn familie nooit willen ver rijken". Morgenochtend wordt kardinaal Tardini begraven. Zijn naaste mede werker, mgr. Samore, secretaris voor buitengewone zaken van het staatsse cretariaat, celebreert de H. Mis, terwijl de paus Je absonte zal verrichten. Daarna wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar het carmelitessen- klooster in Vetralla. Hierover schreef hij in zijn testament: „In de grote kerken gaan de mensen zonder meer aan de grafstenen voorbij, maar in kleine kerkjes daar blijven zij eerder even staan om te bidden". Kardinaal Tardini had bijzondere (Van onze correspondent) VLISSIXGEN, 1 aug. In de afge lopen weken hebben zich in Zeeland bj) enige personen darmstoornissen voorgedaan na het eten van Zeeuwse mosselen. Dat hier sprake zou zjjn van honderden mensen zoals een och tendblad vandaag meldde wordt door de provinciale inspectie van de Volksgezondheid ontkend. Ook de af deling mosselzaken van het produkt- schap voor vis en visserijprodukten te Bergen op Zoom bevestigde ons heden morgen, dat het hier slechts om enkele incidentele gevallen gaat. Men stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de darmstoornissen na het eten van de mossalen. In afwachting van het resultaat van dit onderzoek worden voorlopig geen mosselen uit de Zeeuwse wateren verhandeld. Dit be treft echter slechts twee procent van de totale aanvoer van mosselen in Zee land. Vrjjwel alle mosselen die worden verhandeld zijn afkomstig uit de Wad denzee. Deze worden in Zeeland „ver waterd" en zjjn voor het grootste deel bestemd voor de export. De handel in deze mosselen gaat gewoon door. Van klachten over de gevolgen van het nuttigen van Waddenzee-mosselen is in het buitenland noch in ons land niets bekend. Van het optreden van een parasiet, onzuiverheid of vergifti ging bij de Zeeuwse mosselen zou geen sprake zijn. De ziekteverschijn selen zijn overigens van onschuldige aard. SCHIPHOL, 1 aug. De Nederlandse strijdkrachten op Nieuw Guinea Krijgen een nieuwe conunindant: L. E. H. Reeser, die t noemd is tot schout-bij nacht. Hij gaat In Nieuw Guinea het operatieve bevel voeren over ue land-, zee- en luchtmacht. Gisteravond is hij met zijn vrouw en drie der vier kinde ren naar Biak vertrokken. De nieuwe commandant volgt in Hol- landia schoot-bij-nacht C-. J. Platerink op wiens twee-jaarlijkse termijn voorbij is. De bevelwisseling is vastge steld op 5 augustus in Hollandia De scheidende commandant keert twee dagen later naar Nederland terug. Evenals zijn voorganger is de nieuwe commandant benoemd voor een periode van twee jaar. Hij was in 1959 comman dant van de kruiser „De Ruyter" en later van het smaldeel 1. Sinds midden 1960 was hij chef-staf bij de conmman- dant zeemacht in Nederland. In die functie werd hij in juni afgelost. AMSTERDAM, 1 aug. Het bestuur vanmorgen besloten nog een ploeg, na melijk de gestuurde twee van Njord af te vaardigen naar de Europese kampioenschappen voor heren, die van 24 tot en met 27 augustus op de Mol- dau in Praag worden gehouden. De ploeg bestaat uit: De Ruiter (boeg). Wamsteker (slag) en De Zeeuw (stuurman). Het aantal Nederlandse ploegen dat aan de titelwedstrijden zal deelnemen is hiermee gestegen tot vier. Reeds eerder werden Aegirs skif- feur Rob Groen, de vier zonder stuur man van Nereus en de acht van Laga aangewezen. Als reserve-team werd de ongestuur de twee van Nereus ingeschreven. Tunesië De Tunesische regering heeft alle beperkingen ten aanzien van het vertrek van Fransen uit Tunesië opgeheven, zo is gisteren meegedeeld door het Franse consulaat in Bizerta. Men schat dat zich ongeveer 90.000 Fransen in Tunesië bevinden. (AFP) banden met het carmelitessenklooster, dat hij hielp herbouwen na zware oor logsschade. Voor het zilver® tabernakel van de kloosterkerk schonk hij zijn ta felzilver. DEN HAAG, 1 aug. Bij gelegen heid van het overlijden van kardinaal Tardini, staatssecretaris van de paus, is op de intemunciatuur, Carnegielaan 35, een condoleance-register neergelegd, dat vandaag, morgen en donderdag van 10 tot 5 uur ter tekening is. ROME, 31 juli (Rtr) De burge meester van het plaatsje Mugnano del Cardinale bjj Napels heeft aangekon digd dat het feest van de patrones Sin- te Philomena 11 augustus dit jaar toch, zo mogelijk nog plechtiger dan vroeger, gevierd zal worden ondanks het feit dat Philomena eerder dit jaar, zoals gemeld, door de Heilige Stoel van de lijst der liturgische feesten werd ge schrapt wegens twijfel aan de histori citeit van haar persoon. Paus Gregorius XVT keurde in 1837 de viering van haar feestdag goed maar Philomena is nooit officieel heilig ver klaard. De naam Sint Philomena werd gegeven aan relieken die in de Romein se catacombe van Sint Priscila in 1802 werden aangetroffen en waarvan men aannam dat zij van een martelares uit de vroege christentijd waren. In die tijd was het gebruikelijk een dergelijke naam toe te kennen op grond van aan wijzingen op of bjj de graftombe. De burgemeester van Mugnano, dr. De Lucia, zei dat hij een verzoekschrift tot de congregatie der riten had ge richt. „Wij stellen geen onderzoek in, wij verliezen ons niet in oudheidkundige bijzonderheden. Wij houden het bij de feiten, bij de wonderen die God door de voorspraak van Philomena heeft ver richt", aldus de burgemeester. (Van een verslaggever) HILVERSUM, 31 juli Reeds enige tijd stelt de politie alhier een onder zoek in naar de manipulaties van een grossier in vleeswaren die ervan wordt verdacht auto's te hebben verduisterd. Het is inmiddels komen vast te staan, dat met deze verduistering een bedrag van 95.000,- is gemoeid. De man piacht een auto over te dra gen aan een financierings-maatschappij het geld te incasseren, vervolgens zijn auto in huurkoop terug te „kopen". Hij betaalde dan de eerste termijn. Dezelf de auto financierde hij vervolgens bij een andere maatschappij en incasseerde voor de tweede maal. Veelal nam hij ook geld op op een auto, die hij had gehuurd; h(j deed dan voorkomen, als of de wagen zijn eigendom was. Hij is er in geslaagd elf auto's dubbel te fi nancieren door steeds op dezelfde wa gen bij verschillende financierings-maat- schappijen geld op te nemen. De Hilversumse grossier is dit winst gevende „bedrijf" begonnen op 1 mei, en heeft het tot nu toe weten vol te houden. De man is thans spoorloos ver dwenen. VELSEN-NOORD 1 aug. Tijdens het zwemmen in de Tweede Rijksbin nenhaven is gistermiddag om vier uur de dertienjarige Cor van de Bos uit Beverwijk verdronken. De jongen was met enkele vriendjes naar de haven getrokken. Toen het slachtoffer in het water sprong, zagen zijn vriendjes hem plotseling niet meer. Zij waarschuwden de politie. Na een uur dreggen werd het lichaam van de jongen gevonden. EGMOND AAN ZEE De 25-jarige Duitse student Rolf Peter Sibel uit Wuppertal-Elberfeld is hier gistermid dag bij het zwemmen verdronken. Toen hij naar de tweede zandbank was ge zwommen, kwam hij in moeilijkheden en verdween meermalen onder water. Geholpen door twee Alkmaarse jongens wist zijn vriend, de 17-jarige Wolfgang Lehmar, hem, zij het in bewusteloze toestand, op het strand te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht daar echter niet meer baten. JISP De tweejarige Kees Meulen- hof, die nabij de ouderlijke woning aan de Kanaaldijk speelde, is hier gisteren in een onbewaakt ogenblik te water geraakt en verdronken. MARKNESSE De tweejarige Frans de Boer is hier gisteravond bij het spe len in de Dorpsgracht gevallen en ver dronken. Een kwartier later werd het kind gevonden. Twee artsen pasten ver geefs kunstmatige ademhaling toe. LEEUWARDEN, 1 aug. De pro vinciale raad voor de volksgezondheid in Friesland maakt zich bezorgd over de hygiënische toestanden in de kam- peergelegenheden op de Waddeneilan den. Dit blijkt uit het zojuist versche nen jaarverslag over 1960 van de raad. De kampeerboerderijen op de eilan den worden een gevaar voor de volks gezondheid genoemd, het meest echter voor de geestelijke volksgezondheid. Over deze zaak zullen nog nadere rap porten aan de raad worden uitge bracht door een daartoe ingestelde commissie. Het onderzoek op de Waddeneilanden bracht aan het licht, dat vijf van de vijftien kampeerterreinen beslist onvol doende waren ingericht. Nog slechter was de situatie in de kampeerboerde rijen. Slechts één kampeerboerderij bleek aan de eisen te voldoen. De rest WASHINGTON, 1 aug. (U.P.I.) President Kennedy heeft gisteren uit de eerste hand een rapport ontvangen van de Amerikaanse ontwapeningsdeskun- dige McCloy die in de afgelopen weken met de Russische minister Zorin van gedachten heeit gewisseld McCloy is twee dagen de gast ge weest van premier Khroesjtsjev met wie hij voor en na de rede van Ken nedy tot het Amerikaanse volk, heeft gesproken. Naar in welingelichte krin gen is vernomen heeft Khroesjtsjev tegenover McCloy bekend, dat West- Berlijn „een rotte kies is" in zijn gebit en dat hij hem zal laten uittrekken. De Sovjet-premier zou echter van mening zijn, en deze ook tegen McCloy hebben uitgesproken, dat een vreed zame oplossing van de kwestie mogelijk is. en dat er geen reden is om te spre ken in termen van oorlog. In dezelfde kringen zei men, dat McCloy de indruk had gekregen dat Khroesjtsjev naar een voorstel tot on derhandelingen op hoog niveau hengel de. McCloy zou voorts aan Kennedy nebben gezegd, de Russen te hebben Voorgesteld op 10 augustus de voorbe sprekingen over de ontwapeningskwes tie te hervatten. De Russen zouden echter de voorkeur geven aan de voort zetting van de besprekingen in sep tember. SIGMARINGEN, 1 aug. (DPA) Bij een auto-ongeval nabij Sigmaringen in Duitsland is gisteren mejuffrouw Hof man uit Enschede om het leven geko men. Haar broer en zjjn vrouw en hun 17-jarige zoon werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de auto van de heer Hofman in een bocht slipte en tegen een vrachtwagen botste. Me juffrouw Hofman werd op slag gedood. De drie gewonden zijn in het zieken huis opgenomen. UTRECHT, 1 aug. Een driejarig zoontje van de familie Schiltman uit Tiel is gisteravond bjj Geldermalsen uit een rijdende trein gevallen. Het jonge tje werd ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis in Tiel. Het reisde in gezelschap van zijn ouders. zou eigenlijk moeten verdwijnen of rar dicaal moeten worden verbeterd. De kinderverenigingskampen wer den met waardering genoemd en ge prezen. De terreinen voor tenthuisjes waren volgens de raad slechts voor de helft voldoende. Op de kampeerterrei nen werden tekorten geconstateerd wat betreft de kleedgelegenheid, het toe zicht, de kwaliteit van het drinkwater, de verwijdering van afvalwater, de ver zameling en verwijdering van afval stoffen, de capaciteit van de closetput- ten enz. Bjj de kampeerboerderijen werden gebreken gesignaleerd als: on voldoende ventilatie, te dicht bezette slaapzalen met afscheidingen van licht brandbaar materiaal, het ontbreken van nooduitgangen enz. HAARLEM, 30 juli - In de eerste klasse B van de cricketcompetitie heb ben zowel Haarlem als Rood en Wit II de overwinning behaald. Haarlem be haalde een gemakkelijke zege over Quick, terwijl Rood en Wit na een span nende match zijn meerderheid toonde over Excelsior. Quick bracht er aan bat weinig van terecht. De uitstekende aanval .van Haarlem Paul Maas 5-17 en W. Peschar 5-14 leverden de Nijmegenaren zoveel moeilijkheden op, dat de gasten voor een totaal van 52 punten aan* de kant zaten. Alleen Jansen 15 enC. Burki 13 not out bereikten de dubbele cijfers. Haar lem had met de score der bezoekers niet veel moeite. Voor het verlies van 4 wickets ging men die royaal voorbij, waarna werd doorgespeeld tot 100 voor 5. W. Peschar verrichtte een uitsteken de allround prestatie door 28 runs in de boeken te brengen. Onkenhout 29, P. Maas 19 not out en Van Alphen 11 wa ren de overige rungetters. De wickets gingen naar H. Burki 1-12, Hagen 3- 45, Honig 1-2. Rood en Wit 2 had tegen Excelsior slechts de beschikking over 10 spelers, waardoor men beroep deed op een „toe schouwer" in de persoon van R. Wild schut. Deze was in geen jaren meer in competitie-cricket uitgekomen, maar speelde uitsluitend in friendly-games. De Rood en Witter bleek echter een welkome aanwinst, want hij bracht 24 runs in de boeken. F. van Buchem werd met 45 topscorer. Van Schouwen droeg 16 punten bij. Gouka 4-23 had met de bal het meeste succes. Koos Oosterholt 3-29, Dries 2-39. Excelsior ondernam 'n hardnekkige poging om de winst binnen te halen, doch na veel spanning strand den de Schiedammers op 106. Dries 41 was aan bat de grote man. Koos Ooster holt 10, Jansen 13, waarvan 2 zessen. Luining 5-28 had fraaie bowlingcijfers. Vandehoek 2-14 en Van Schouwenburg 3-25 namen de overige wickets voor hun rekening. ROTTERDAM, 31 juli De acht tienjarige Duitse matroos W. W. Hem- merling uit Marktredwitz in Beieren, is zaterdag in de Nieuw-Maas ver dronken, nadat hij uit een roeiboot was gevallen. Hij kon niet zwemmen. HEEMSTEDE, 1 aug. Op het ten nispark „Groenendaal" in het wandel bos in Heemstede waar men het terras voor de kleedkamers belang rijk heeft uitgebreid is men gisteren begonnen met het omvangrijke B- en C-toernooi. Vijftig gespeelde partijen vormden voor de eerste wedstrijddag een nuttige start. De eerste resultaten luidden B-toernooi: H.E., le ronde, H. Schreu- der versl. R. v. Rooden 4-6, 6-2, 6-3; C. Sohul versl. R. v. Walsem 6-2, 6-1. D.D.: mevr. Vogelzang en mevr. Leen- derts versl. mevr. Vetter en mevrouw Knuijt 6-1, 2-6, 6-3. C-toernooi, H.E.: H. Kampman versl. W. Overtoom 6-2, 6-2; J. Nanninga versl. A. Snel 6-2, 6-2; H. Vogelzang versl. A. Kemeling 4-6, 6-4, 6-4; C. Sohul versl. A. Koster 1-6, 6-4, 6-2; H. Koenders versl. M. Bosman 6-4, 6-4; J. Zegwaard versl. G. v. Bragt 6-0, 7-5; D. de Haas versl. J. Blom 6-4, 6-4; P. v. d. Brink versl. P. Kemp 6-1, 6-1; R. Konigel versl. P. Bakker 6-4, 6-1; W. Passtoors versl. R. van Pampus 7-5, 4-6, 7-5; Chr. Vogelzang versl. R. Tuinder 6-1, 6-2; M. Weijers versl. A. Kat 6-4, 7-9, 6-4; H. v. Engelen versl. P. Krot 6-3, 6-3; H. Blokker versl. C. Parlevliet 7-5, 6-2; S. Danner versl. E. Schmeink 6-3, 11-9; B. Dicker versl. F. Verhagen 6-4, 6-2; L. Stokx versl. F. Neijens 6-1, 6-3; J. Francken versl. J. v. Egmond 6-2, 6-0; J. Sonnemans versl. P. v. d. Kruyf 6-2, 6-3; W. Bakker versl. K. Adler 6-1, 6-1; C. de Jongh versl. F. Beerendonk 6-2, 5-7, 6-2; C. Kleijn versl. B. van Oerle 4-6, 6-3, 6-2; H. Kempenaar versl. R. Verdonschot 6-4, 6-0. D.E.: mej. E. Schouten versl. mej. E. Hoogeveen 7-9, 6-3, 6-1; mej. M. Weijers versl. mej. H. Passtoors 6-2, 6-0; mej. M. Blom versl. mej. E. Uiten- daal 5-7, 6-3, 6-3; mej. C. Nanninga versl. mevr. F. van Zijl 2-6, 6-3, 6-4; mej. M. Sohul versl. mej. I. List 6-0, 6-3; mej. M. Franke versl. mej. J. Schut 6-0, 6-2; mej. E. Knape versl. mej. M. Soholten 6-4, 6-0; mej. D. Klejjn versl. mej. J. Scholten 7-5, 4-6, 7-5; mej. M. Schul versl. mej. C. Smu- üng 8-10, 7-5, 6-1; mej. E. Borgerding versl. mej. T. Lommerse 6-2, 6-0; mej. B. Kauling versl. mej. E Schroder 8-6, 1-6, 7-5; mej. R. van Leeuwen versl. mevr. J. Streelder 6-2, 6-2; mej. F. Beunder versl. mej. L. Jansen 6-4, 8-6. HAARLEM, 1 aug. Het is weer beslist: de bioemen, de eer, de geluk wensen, de plaquette en de wisselbe ker van de Nederlandse Gladiolenver- eniging zjjn voor de fa. Konijnenburg en Mark uit Noordwijk. Gistermiddag om half twee de lunch van de vijf tien juryleden stond nog steeds onaan geroerd maakten de heer L. Krou- wel, voorzitter van de Nederlandse Gladiolenvereniging, de heer J. Vink, secretaris der vereniging, samen met mejuffrouw Van der Velde en de heer Hageman van Bloembollencultuur de balans op pan de hand van de formu lieren die Je juryleden net hadden in geleverd. En toen bleek dat de fonke lend-rode Oscar van de Noordwijkse firma de meeste punten had behaald en dus was uitverkoren als de gladiool- van-het-jaar. Op de tweede plaats kwam de fraaie blauwe K en M's Blue van dezelfde firma en op de derde plaats de lichtrose Dirigent van de fa. Preijde uit Breezand. De strijd is dus weer gestreden. De fa. Salman uit Noordwijk, die al zo vaak met de wisselbeker naar Noord wijk is gegaan en het begeerde kleinood verleden jaar veroverde met de rose Summer Pearl, zal hem nu dus aan de plaatselijke concurrentie moe ten afstaan. Het gevecht werd met grote felheid gevoerd, vooral ook in de wedstrijd in de kleurklassen. Voor men de beste gladiool van het jaar aanwijst, kiest de jury eerst de beste blauwe, de beste witte, de beste gele, enz. Negen- Van de zijde van de R.K.Studenten- vereniging „Sanctus Bavo" te Haarlem verzoent men ons om opneming van het volgende: Nu leed en vreugde van de eind examens al enige weken achter ons lig gen, zullen de meeste van de geslaag den wel een beslissing genomen hebben voor de toekomst. Hopelijk hebben velen besloten zich aan de wetenschap te wijden. Dezen zullen dan in,oktober hun intrede doen in universiteit af hoge school. Zij zijn dan „student". Nu zal het de meesten wel duidelijk zjjn, dat een student niet alleen stu deert, zich zelfs niet mag beperken tot een wetenschappelijke vorming. Later wacht hem in de maatschappij ook niet alleen een wetenschappelijke taak, maar zal hij een rol moeten spelen in het sociale en culturele leven, even tueel in de politiek. In ieder geval zal hij leiding moeten kunnen geven. Daar toe moet hij zijn gaven en mogelijk heden zo ruim mogelijk ontplooien. Ge legenheid tot sociale en culturele ont wikkeling, tot omgang met intellectueel gelijkwaardigen, wordt hem geboden in de studentenverenigingen, al of niet op confessionele grondslag. Het centrum van het studentenleven ligt natuurlijk in de onmiddellijke om geving van de universiteit. Een nor maal verschijnsel van deze tijd is ech ter, dat lang niet iedere student meer in de universiteitsstad woont, om welke reden ook. Voor de studie hoeft dit niet schadelijk te zijn, maar de even be langrijke algemene vorming van de stu dent kan er zeer onder lijden. Om dit gevaar, dat een zeer groot aantal van onze academici bedreigt af te wenden, zijn in verschillende steden spoorstu dentenverenigingen ontstaan, die in de specifieke behoeften van de spoorstu denten trachten te voorzien en het voor deel hebben van een interacademiaal contact. Haarlem is in het gelukkige bezit van twee van zulke verenigingen: het „Haerlems Studenten Gildt en de Haarlemse Katholieke Studenten Ver eniging „Sanctus Bavo". Op deze laat ste willen wij hier speciaal de aandacht vestigen. De H.K.S.V.,,Sanctus Bavo" stelt zich ten doel: de algemene, godsdienstige, culturele en sociale vorming van haar leden, die afkomstig zijn uit Haarlem en omgeving en die studeren aan de universiteiten van Amsterdam en Lei den en de Technische Hogeschool in Delft. Zij tracht dit doel te verwezen lijken door maandelijkse missen, door lezingen, disputen, en in zeer belangrij ke mate door haar sociëteitsleven. De Sociëteit, het centrum van het vereni gingsleven, is twee dagen in de week geopend, terwijl er daarnaast de tradi tionele Bavofeesten zijn. Verder bezit I „Sanctus Bavo" een bloeiende toneel vereniging, een exquis wijncollege, een sportcommissie en een sociale commis sie, die zich beijvert de mogelijkheden tot .studentenwerk in Haarlem te explo reren. Alvorens men het lidmaatschap van „Sanctus Bavo", dat openstaat voor studenten van beiderlei kunne, ver krijgt, dient men een kennismakings- tijd van ongeveer twee weken door te maken. In deze tijd worden de caridi- daatsleden voorbereid op het studen tenleven, zij leren de vereniging, de ouderejaars- en elkaar grondig ken nen en de ouderejaars krijgen de ge legenheid de toekomstige leden op hun waarde te schatten. Bovendien krijgen de eerstejaars een mentor, d.w.z. een ouderejaars van dezelfde of aanverwante studierichting, die de speciaal hem of haar toevertrouwde eerstejaars met raad en, eventueel, daad zal bijstaan. Het ab-actiaat van de H.K.S.V. Sanctus Bavo" is gevestigd: Wal deck Pyrmontlaan 21, Overveen tel. o0712. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot: Th. H. Vermeij, Hunzestraat 20, Haarlem tel. 60335; H. G. Falke, Recht huisstraat 30, Haarlem tel. 53664; W. G. v. d. Weiden, Hyacinthelaan 39, Haar lem tel. 10183; J. C. de Wildt, Zee straat 223, Beverwijk tel. 02510—4229. Moderator is: pater mr. F. van Kleef O.E.S.A., Zijlweg 199, Haarlem, tel. 21100. tien verschillende kleuren waren in het programma opgenomen en daaruit moest dan de beste van alle worden gekozen. Men legde voor het eerst an dere maatstaven aan. Vroeger werden de bloemen beoordeeld, zoals ze ter keuring waren ingezonden. Nu niet. Nu had de beoordeling mede plaats aan de hand van rapporten die men had gemaakt van de stand, de groei en de bloei op de proeftuin van de Nederland se Gladiolenvereniging. Met andere woorden: de toegekende diploma's krij gen veel meer waarde. Als de beste donkerblauwe werd uit verkoren K en M's Blue van Konijnen burg en Mark te Noordwijk; als de beste gele Golden Pearl van dezelfde firma; als de beste roomkleurige Ge- noveva ook van K en M; als de beste rode Oscar, als de beste oranje Tou louse Lautrec beide van K en M; als de beste witte Tequendama van Kon. Bloembollenkwekerij P. v. d. Meer, Noordwijk; als de beste donkerrose Pe- rosi van H. J. Salman en Zn. Noord wijk; als de beste lichtrose Dirigent van A. J. Preijde, Breezand; als de beste oranjerode Forest Fire van P. Visser. St.-Pancras; als de beste zalm kleurige Long Island van K. Kooy, St.- Pancras; als de beste paarse Memo randum van Salman, als de beste ge vlekte Moira Shearer van K en M; als de beste gerande Page Boy van Vis ser; als de bestelila Mary Ann van Salman; als de beste blauweMary Luz van Van der Meer; als de beste purperen -Robert Koch van Salman; als de beste smoky Narissa van Vis ser; als de beste gestreepte My Love van Preijde en als de beste zwart-rode Toean, eveneens van Preijde. Negentien favorieten dus en inmid dels was het één uur geworden. „Doet u best heren" zei de heer H. A. G. de la Mar, de secretaris-penningmeester van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur, toen hij de vijftien juryleden de laatste lijsten overhandigde, waarop men het aantal punten voor iedere va riëteit moest aangeven. Het duurde nog een half uur. Toen had men de pape rassen op de tafel gedeponeerd waar, naast de grijze heer Klaas Velthuys uit Hillegom, de krasse voorzitter van de Nedeiandse Gladiolenvereniging, de „rek^kamer" had plaats genomen. Ruim half twee was de balans opge maakt en kon voorzitter Krouwel de heer Jos Mooy, een der directeuren van K en M feliciteren: de rode Oscar van deze firma had het hoogste aantal punten behaald. Hij wenste de firma K en M van harte geluk, overhandigde hem de wisselbeker plus de plaquette die definitief eigendom is en daarmee had men de strijd gehad. De juryleden verdwenen gezwind naar de bestuurs kamer om aan een sterk verlate lunch te beginnen DEN HAAG, 31 juli De politie heeft zaterdagavond een 66-jarige los- werkman aangehouden in de Zoutman straat, waar hij een grote etalageruit j had ingegooid. De man, die een borrel sen en Willem de Zwart. BLOEMENDAAL, 1 aug. Alle voor stellen van de agenda van de maandag avond gehouden extra gemeenteraads vergadering van Bloemendaal werden door de Raad aanvaard. Oorspronke lijk werd enige kritiek geuit op het voorstel ruim achtduizend gulden be schikbaar te stellen voor de verbete ring van de huisvesting vaii de secre tarie-afdeling Sociale Zaken en Huis vesting. Ir. Van der Laan (WD) noemde de voorgestelde verbetering van het perceel Blóemendaalseweg 188, waarin Huisvesting en Sociale Zaken zijn gehuisvest, slechts een lapmiddel. Een groot bedrag in een huurgebouw steken noemde de spreker het brengen van goed geld naar kwaad geld. Daar de heer Van der Laan zeer pessimis tisch stond tegenover de mogelijkheid, dat Bloemendaal spoedig een nieuw raadhuis zou kunnen bouwen, stelde hjj voor in de huisvestingsnood van de slecht gehuisvest afdelingen der secre tarie te voorzien door een aanbouw te maken. Wethouder mr. Wildt Meyboom was het met zijn fractiegenoot eens, dat het college een minder ingrijpende voorzie ning had kunnen treffen. Evenmin als de rijksgoedkeuring voorlopig zal afkomen voor de bouw van een nieuw raadhuis verwachtte de voorzitter, burgemeester dr. D. H. Pee reboom Voller, een snelle rijksgoedkeu- ring voor een aanbouw. Hij grondde deze gedachte op het nog steeds uitblij ven van de goedkeuring voor de uitbrei ding van de aula op de Algemene Be graafplaats aan de Bergweg. Voorts achtte de voorzitter het on juist bij het voorstel tot voorziening in de huisvesting van de beide afdelingen de raadhuisbouw te betrekken. Daarvan is immers gedurende vijfendertig jaar een uitgebreide studie gemaakt. „Deze plannenmakerij heeft een bedrag ge vergd", aldus voorzitter Peereboom Voller, „waarvoor Bloemendaal al lang een nieuw Raadhuis had kunnen bouwen". Dat het uitstellen van bou wen altijd zou betekenen duurder bou wen loochende de voorzitter met de me dedeling, dat architect ir. Rouville de Meux onlangs een nieuwe berekening heeft gemaakt. Deze komt goedkoper uit dan zijn berekening van zes jaar ge leden. Verder werd een krediet van ruim drie duizend gulden verleend voor het opknappen (schilderen en behangen) van de tevens als trouwzaal dienende raadzaal. Het bevreemdde enige raads leden, dat in de vernieuwing niet was begrepen de vernieuwing van de ver lichting. Unaniem was men van me ning, dat de oude kronen vervangen moesten worden en de raad toonde zich bereid daar desnoods wat extra geld aan te willen besteden. Met elf tegen twee stemmen benoem de raad de heer H. P. J. van Mourik te Sas van Gent tot hoofd van de open bare lagere Bornwaterschool aan de Ignatius Bispicklaan in Bloemendaal. Het nieuwe hoofd zal zijn functie aan vaarden op 1 januari 1962. Twee stem men werden uitgebracht op de heer K. Nijenhuis, die reeds negentien jaar als onderwijzer op genoemde school werk zaam is. In de vergadering van mei staakten de stemmen, toen de benoeming van een schoolhoofd ter tafel kwam. Zowel de heer Nijenhuis als een ander kandi daat (die zich heeft teruggetrokken) kregen elk zeven stemmen. Ir. Van Laan voelde er behoefte aan in het openbaar te verklaren, dat de niet be noemde onderwijzer uit de benoeming niet moet afleiden, dat men geen waar dering zou hebben voor zijn verdienste lijk en langdurig werk als onderwijzer. Deze woorden werden door de fractie voorzitters van de andere drie politieke partijen onderstreept. In september zal in het teken van de actie „Opgeruims staat netjes" in het Openluchttheater een jeugdvoor stelling woorden gegeven voor de leer lingen van de Bloemendaalse scholen. Daarvoor voteerde de raad een bedrag van 780.- Het leek de heer Jacobson (VVD) goed eveneens de ouderen te in teresseren voor deze actie. De raad keurde de voorgestelde sta tutenwijziging van de stichting Open luchttheater goed. Jhr. Van Lennep (Prot. Ohr.) informeerde naar de hui dige gang van zkaen, die wethouder mr. Hijszeler goed noemde. Tegen nagenoeg dezelfde voorwaar den als de aangekondigde Staatslening (maar met een vijf jaar langer durende termijn) zal Bloemendaal een bedrag van 240.000 - gaan lenen voor het aan- en van een diepriool in en een rij wielpad op de voormalige trambaan in Aerdenhout. Bij de rondvraag Vroeg (K.V.P.) aandacht voor het spartei- meer in de Kennemerduinen. Het was hem ter ore gekomen, dat in dit zeer druk bezochte oord voor ontspanning en recreatie door het uitbleven van eni ge waterverversing het gehalte afval stoffen de toelaatbare grens zou hebben overschreden. Spreker had vernomen, dat hierdoor bij kinderen infectie zou HAARLEM, 1 aug. Een tentoon stelling van tekeningen en aquarellen door Jacobus van Looy en tijdgenoten zal van 5 augustus tot en met 16 sep tember worden gehouden in het mu seum „Het huis Van Looy". De tijdge noten van Van Looy, van wie men op deze expositie werk zal kunnen zien, zijn: Aug. Allebé, Breitner, Dijsselhof, Isaac Israëls, Ed. Karsen, Pieter Mei- ners, Suze Robertson, Van der Valk, Floris Verster, Jan Veth, Willem Wit- op had, maar volgens de politie niet „onder invloed" was heeft in het ver leden al zestien processen verbaal ge kregen voor het ingooien van winkel ruiten. De tentoonstelling wordt vrijdag' avond geopend met een inleiding door L. H. H. Schutte, lector voor handteke nen aan de Technische Hogeschool in Delft. zijn ontstaan. De voorzitter zegde toe, de klacht van de heer Povel aan het bestuur van „De Kennemerduinen" te zullen voorleggen. De voorzitter deelde op een vraag van jhr. Van Lennep mee, dat Rijks monumentenzorg bereid is gevonden aan de hand van het restauratieplan van de Bloemendaalse architect J. A. van Asdonk een becijfering te maken voor een eventuele rijkssubsidie voor de restauratie van de „Haringbuys". Gezamenlijke aktiviteiten (Jeugd Va kantie Haarlem 1961). Straattekenen op het Havenplein te Spaarndam. voor jongens en meis jes van 6-15 jaar. Aanvang 10 uur. Levend Ganzenbord door het gehele dorp Spaarndam, voor kinderen van 6-15 jaar. Aanvang 13.30 uur, einde 16.- uur. Haarlems speeltuin verbond. 10. uur: Voetbaltournooi (le ronde) op het E.D.O.-terrein, voor de afdelingen: Centrum - Delftwijk - Weltevre den - Frans Hals - Te Zaanen - Haarlem-oost. 9 uur: Uitgaansdag naar de welbe kende miniatuurstad Madurodam, Den Haag. Brood en drinken mee nemen. Melkbrigadiertjes hebben op vertoon van hun M-diploma gratis toegang in Madurodam. Ver zamelen Stationsplein. 10 uur: Straattekenen in Spaarndam. Haarlemse katholieke vereniging voor het gezin. Speeltuinen Noordervreugd en Dar tele Jeugd: Filmvoorstelling in het Jeugdhuis, Eemstraat 6. Om 10 uur voorstelling voor kinderen van 5 t/m 7 jaar, om 1.30 uur voorstel ling voor kinderen van 8 t/m 11 jaar, om 3.30 uur voor de andere kinderen. Vertoond wordt een gro te tekenfilm, van Walt- Disney, Speeltuin Kindervreugd: Kl'euterdag naar Kraantje Lek. Vertrek per bus van de speeltuin om 9.3Ö uur, terug om ongeveer 16 uur. Be kertje en brood meenemen. Speeltuin Hof van Eden: Fietstocht naar Schiphol, „de Cruquius", en de Haarlemmerhout. Brood en drin ken meenemen. Vertrek 9 uur. Fietsenkeuringü! Speeltuin Zaanenoord: Bustocht naar Groenendaal, voor kinderen van 6 -9 jaar. Vertrek 10 uur; terug on geveer 4 uur.' Speeltuin Elba: Tekenwedstrijd op de speeltuin voor jongens en meis jes. Aanvang 2.30 uur. Potlood en gum meebrengen. Speeltuin Jong Leven: Diverse Spe len van 2-4 uur op de speeltuin. Leeftijd 4-14 jaar. CINEMA PALACE: Uit Hollywood's Lach fabriek. a.l. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen 10.30 uur: Jeugdprogram ma met Lassie's grote avontuur, a.l. FRANS HALS: Operatie Petticoat. 14 j. (2e week). Dag. 2, 7 en 9.15 uur. Di. 8 uur. LIDO: Weit is der Weg. a.l Dag. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Fanfare, a.l. 2. 7 en 9.15 uur; REMBRANDT: Voyage en ballon, a.l. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen, 10.30 uur: Jeugdprogramma met Gipsy Colt, a.l. ROXY: De vijand kwam 's nachts. 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De bra"e soldaat „Schweyk", a.l. (3e week): 2.15 7 en 9.15 uur. Iedere morgen 10.30 Uur: Vakantie-voorstelling met o.a. Dik Trom in het circus, a. 1. MINERVA: Dinsdag en Woensdag 8.15 uur: Pa krijgt de klappen, a.l. Donderdag 2.30 uur: Laurel en Hardy bij de luchtbe scherming, a.l. Do. 8.15 uur: Anna Karenina, 14 jaar. Dinsdag 1 augustus Grote- of St. Bavokerk, 20 tot 21 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Woensdag 2 augustus Openluchttheater, Bloemendaa}. 14.30 uur: ,,De drie wensen van de vrolijke ketel lapper". Woensdag 2 augustus Santpoort. 18.30 uur: 11e Wielerronde van Santpoort Stadskwekerij, Kleverlaan: Geopend van 1012 uur. 14—17 uur en 18.3020 uur. JA, EEN GRIJZE VRACHT- AUTO, ZONDER NAAM ER OP. REED NOORDWAARTS RICH- ,TING BARNE r ZE 15 ER MET EEN LICHTE HER SENSCHUDDING VAN AF SEK0MEN MAAR IK HEB ZIJN NUMMER GENOTEERD.. IK GA NU DE POLITIE OPBELLEN DIE CHAUFFEUR MOESTEN ZE OP SLUITEN. HIJ IS HARD DOORGE REDEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2