Passagiersvervoer van H.A.L. is iets teruggelopen Midden-klas Nieuw Amster dam wordt overboord gezet INGRIJPENDE VERBOUWING Girodienst gaat elektronisch proefbedrijf oprichten Gehele automatisering over vijf jaar te verwachten VRIJSTELLING, UITSTEL EN VERVROEGD VERLOF Amerikaanse luchtvaart dienst niet bevoegd In memoriam NESCIO Niemws uit buitenland Joeri verloor zijn glimlach Tsjombe weer naar huis Wegen, bruggen, Deltaplan m A.J. H. Teijenna bijna 40 jaar met pensioen Onderwijzers en dienstplicht KLM-antwoord op klacht PAA Een groot schrijver Binnenkort weer een Russische ruimtevaarder Geen gesprek met Kasavoeboe Khroesjtsjev kan niet rekenen op de Oostduitsers Jan Boon bij de Dalai Lama Ir. M. de Bruijn Dader van diefstal in Venlo gepakt 750 gulden van 30.000 niet meer aanwezig MCNAMARA: Filmen in de Himalaya NASOETION TERUG IN DJAKARTA ITeer pleidooi voor vreedzame middelen Dom Hubert issers abt gewijd DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 PAGINA 5 De voorbereiding liiïi De nieuwe pier van de Holland Amerika Lijn in Manhattan biedt niet alleen een ruime plaats aan schepen, maar ook aan auto's. Er is parkeerruimte voor 1300 auto's. De nieuwe pier zal in het midden van het volgend jaar geheel zijn voltooid. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 1 aug. In de eerste helft van dit jaar is het aantal trans atlantische passagiers bij de Holland Amerika Lijn in vergelijking tot het v°rig jaar, vijf tot zeven procent terug gelopen. Dit feit is gistermiddag tijdens een persconferentie, waarop een ingrij pende verbouwing van de Nieuw Am sterdam werd aangekondigd, niet erg verontrustend genoemd. „Vergeet niet, dat we verleden jaar een topjaar heb ben gehad," aldus mr. H. N. Duthil, directeur van de H.A.L. „En wij bij de scheepvaart weten, dat we niet al- tgd voor de wind kunnen zeilen. Boven dien, vijf tot zeven procent is niet de hele wereld Een kentering in de verlangens van oe passagiers is er de oorzaak van, dat ,de z.g. kajuitsklasse op de 20 laar oude Nieuw Amsterdam zal wor den opgeheven. In zijn toekomstige Vorm zal het schip als twéé-klas- sen-sehip gaan varen met een accom modatie voor 300 tot 600 eerste klasse passagiers (zoals vroeger) en voor 600 tot 900 passagiers in de toeristen klasse. Tot dusverre bood de (mid delste) kajuitklasse voor 450 en de toeristenklasse 'voor 250 passagiers accommodatie. De verbouwing, die miljoenen zal kosten, omvat de bouw van een lounge, verbetering van de verlichting, verandering van een aan tel hutten en plaatsing van méér ®Plegels en andere wastafels. In ja- huari a.s. hoopt men het schip gereed tG hebben. Enkele maanden later zal ook de meuwe pier 40 tegenover de West Hou- ?j°n Street op Manhatten (New York) klaar zijn. Deze pier wordt 247 bij 245 nieter groot en kan vier schepen tege lijk een ruime ligplaats bieden. Er zal bovendien parkeerruimte zijn voor 1300 automobielen: niet zonder reden ziet de tt-A.L. hierin een geducht „verkoop argument". Gisteren vertrok het vlaggeschip van «e H.A.L., de „Rotterdam", geheel vol geboekt (960 passagiers) voor een vijf daagse zomer-cruise naar Edinburg en Bergen. De „Statendam" zal 7 augus tus uitvaren voor een cruise naar Lon den en Kopenhagen met 750 passagiers aan boord. Deze zomer-cruises, zo ver nemen wij van de H.A.L.zijn een groot succes. Daarom is nu reeds besloten deze vakantie-tochten het volgend jaar te herhalen. De Holland Amerika Lijn, die over méér bedden beschikt dan alle Rotter damse hotels tezamen (5500), heeft voor de periode van januari tot november 1962 honderd en dertig afvaarten op het programma staan. Dit betekent, dat er ,,100.000 bedden aan de man gebracht moeten worden". Wat betreft de prij zen deelde men ons mee, dat de tarie ven in guldens lager zijn dan in 1961. Het verschil in de eerste klasse zal circa veertig gulden, in de toeristen klasse ongeveer 25 gulden per reis be dragen. In het winterseizoen zal voor het eerst een speciale reductie van 25 procent worden toegepast. Dit betekent, dat men dan, in de toeristen klasse, voor iets meer dan duizend gul den een heen-en-weertje naar Amerika zal kunnen kopen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 aug. - Oe Postchèque en girodienst gaat eind van dit jaar een proefbedrijf oprichten waar de ad ministratieve verwerking van het girale geldverkeer gebeel met elektronische apparatuur zal worden uitgevoerd. Dit proefbedrijf zal na een geruime aan looptijd kunnen uitgroeien^ tot een af deling waar maximaal 100.000 rekening houders kunnen worden ondergebracht. De elektronische verwerking zal mo gelijk worden door het gebruik van ponskaarten, die opdracht- en verwer kingsformulier tegelijk zijn. Om risico in het beginstadium te vermijden zal van alle transacties een schaduwadmi- nistratie worden bijgehouden. De kost bare computer die voor deze afdeling na langdurige studie en voorbereiding is uitgezocht, wordt over enkele maan den uit Amerika verwacht. Ook thans wopdt al op kleine schaal het ponskaartensysteem toegepast. Het blijft beperkt tot een betalingsverkeer „in één richting" namelijk voor die rekeninghouders die regelmatig grote aantallen stortingen krijgen zoals de betaling aan postorderbedrijven en het voldoen van abonnementsgelden. Onge veer 800 bedrijven werken aan dit sys- DEN HAAG, 1 aug. De staatsse cretaris van Defensie heeft aan de staatssecretaris van 0.,K. en W., drs. G. C. Stubenrouch meegedeeld, dat aan de onderwijzers, die in het afgelopen DEN HAAG, 1 aug. De K.L.M. heeft geantwoord op de klacht die de Pan American Airways heeft inge diend bij de Amerikaanse luchtvaart dienst. Daarin is, zoals wij indertijd meldden, onze luchtvaartmaatschap pij er van beschuldigd de bepalingen van de bilaterale overeenkomst tus sen Amerika en Nederland te heb ben overtreden. De PAA verzocht het bureau voor de civiele luchtvaart aan de vermeende schending een einde te maken. In haar antwoord waartoe de KLM tot 31 juli de tijd kreeg stelt onze luchtvaartmaatschappij, evenals de re gering dit reeds deed in haar nota van 36 juli aan de Amerikaanse regering, dat de Amerikaanse luchtvaartdienst niet bevoegd is actie te nemen in een kwestie, welke volgens de bepalingen van de luchtvaartovereenkomst uit drukkelijk is voorbehouden aan de re geringen. Het is opmerkelijk dat de Ameri kaanse regering in enkele gevallen ook het laatstgenoemde standpunt heeft ingenomen toen in Zuidameri- kaanse landen een eenzijdige actie werd overwogen welke in conflict zou komen met bepalingen van luchtvaart verdragen zoals de Amerikaanse rege ring deze toenter 'd interpreteerde. Tevens stelt de KLM dat in het luchtvaartverdrag uitdrukkelijk proce dures zijn vastgelegd in geval van me ningsverschil tussen partijen over de uitleg of toepassing van de overeen komst. Behandeling door de CAB van deze kwestie zou derhalve in strijd zijn met de luchtvaartovereenkomst. In dit verband wijst de KLM er op, dat naar haar oordeel en naar dat van de Ne derlandse regering er geen sprake van schending der luchtvaartovereenkomst is. Het zou er bovendien op neerko men, dat de Nederlandse regering wordt verweten bewust of onbewust een schending van de luchtvaartover eenkomst door de KLM toe te laten. T T orige week maandag overleed y te Hilversum, waar hij in een ziekenhuis was opgenomen, de tchrijver die bekend geworden is onder het pseudoniem Nescio. Zijn *igen naam was J. H. F. Grönloh. Nescio heeft lang gepoogd, zijn ware haam geheim te houden. Pas geruime tijd na zijn debuut, dat in 1911 plaats had, gaf hij zijn identiteit prijs, gz- dwongen, omdat zijn werk aan een under werd toegeschreven. Die lang durige verborgenheid is tekenend Voor een schrijver, van wie tot dit laar slechts een dun boekje met vier verhaaltjes bekend was; die in over. zichten in slechts enkele regels v>ordt vermeld misschien van- Vtege de geringe omvang van zijn U)erk? en die zich, verscholen in Amsterdam-oost, altijd ver heeft ge houden van wat het letterkundig teven heet; die zich één keer waagde °P een officieel letterkundig con gres, vanwaar hij echter snel weg vluchtte. (Enkele weken geleden in „Vrij Nederland" een koste- li ke brief afgedrukt, waarin Nescio V'n ervaringen op dat congres cer- ®'ae; een klein documentje, waarin ytet een droge naald veel opgebla- enheid werd doorgeprikt.) Nescio is negenenzeventig jaar ge- orden. Zijn levenswerk bestaat ui' boekjes: in het eerste verza- etde hij de verhalen „De uit- tip»er"> Titaantjesen „Dichter lof viaaraan hij de derde druk in Mene Tekel" werd toegevoegd. dat Orootste deel van dit werk VooJrt uit de iaren 1908-1920. Dit ee« ""?ar verscheen onverwachts nog hevrHleuwe hundel, „Boven het dal", Viel ende eveneens oud werk, hoe den meer recente verhalen wer- drui,?P9Anornenmuaronder het in- »Inshla daterende dr A "Boven het dal" is de eerste j. fj in enkele maanden uitver- wcht geraakt. (Het eerste boekje T.erd.pas na vijftien jaar herdrukt.) 'escio is plotseling ontdekt, kan en zeggen. Men denkt nu met enige °nie aan een passage uit het slot van „Dichtertje": 't Dichtertje is nu dood. Die lu. daar in Delft of Olden- zaal hebben schitterend gelijk ge kregen. Hij was nooit goed bij z'.i hoofd geweest. Z'n boek is driemaal herdrukt, z'n verzamelde gedichten zijn uitgegeven met een inleiding van meneer Scharten of een ander, 't Fretje, dat 't gebracht heeft tot financieel redacteur van de Provin ciale Arnhemse of Géldersche - Cou rant vertelt overal, dat i met 'm op school geweest is. En alsi in A.msterdam komt, wat nog al eens gebeurt, dan schiet i Bonger aan en begint telkens weer een gesprek over t dichtertje en ■En werk en doet erg zwaar op de hand en ver telt datti naast 'm heeft gezeten op school". Na zijn dood wordt het dichtertje plotseling erkend. Hij wordt gelijk misbruikt. Men gaat op de schouders van dat kleine figuurtje staan or: zelf groot te lijken. Die zelfverhef- fers behoren tot de „ze", tegenover wie de kleine clan van „we" staat, waarvan de ik-figuur in Nescio's verhalen het leven vertelt. Die ik-figuur heet Koekebakker, en met die naam is alles gezegd; hij weet zich een onhandige, een vreemde die door het harde leven doorge draaid is. Eens was hij een Titaan en zijn vrienden met hem. Hemel bestormers waren ze. Maar ze wer den teruggegooid en verdwenen in het maatschappelijk leven, wer den gek of pleegden zelfmoord. Na hun terugval weten zij zich nog slechts koekebakkers. Illusies maken zij zich niet meer. Wat aan de over levende bleef is de natuur of een klein dierbaar plekje. Door illusies kijkt de koekebakker heen. En vanuit zijn positie van koekebakker beschrijft hij de ervaringen, de grote dromen van vroegerNuchter droog, zoals het een koekebakker d e het grote woord wantrouwt, be taamt. De koekebakker wordt tegen over de Titaan gesteld, de werke lijkheid tegenover de illusie, het ee'i wordt in zuinige woorden tegenover het andere afgewogen. En het re sultaat is een haast onzichtbare humor. Nescio behoort, literair-his- torisch gezien, tot de realisten. Men Het tweede T.V.-net te er! Kijkt u maar naar de televisietoren van MADURODAM en luister naarzijn uitzendingen! Den Haag Scheveningen moet echter, als men hem in dat laatje stopt, een voorbehoud make i: zijn realisme is er een van de alier- zuinigste soort, een realisme uit armoede; alleen het uiterlijke wordt beschreven omdat de taal voor de taal van het hart te arm is. De koekebakker heeft grote woorden door. Hij leeft op een paai centen omdat niets van wat blinkt goud blijkt te zijn. Nescio is een realist in de diepste betekenis: hij bepaalt zich, wijs geworden, slechts tot de werkelijkheid, maar is zo onwijs g-- bleven, soms naar een méér te ver langen. Berusting en verlangen ge ven aan zijn proza die fijne melan cholie, die het ver boven het trc ditionele realisme uitheft. De koe kebakker en het dichtertje ver dringen elkaar in sommige passa ges. Misschien heeft de tijd van nu zich in de koekebakker herkend. De Titanen zijn nu wel voorgoed ver slagen. Wellicht heeft die herken ning aan het huidige succes van Nescio's werk bijgedragen. Mét de herkenning van het onbedrieglijke, allerzuiverste proza, die geen knol als een citroen tracht te versieren. Waarbij nog kar komen, de ontdek king van het gevoel van doelloos heid van alles, zoals dat uit sommige verhalen van Nescio spreekt. De huidige koekebakkers zullen tot zichzelf de slotzinnen van het ver haal „Venloer Grensbode" kunnen spreken: „En er leven nog vele, vele menschen. En de wereld blijft doordraaien. En alles marcheert, marcheert naar 't einde. Hei is goed zoo Koekebakker". Dat schreef Nes cio in 190 7. De Nederlandse literatuur heeft in Nescio een man van weinig woor den verloren, een grimmige zwijger die de wereld en zijn eigen mogelijk heden kende. De literatuurgeschie denis zaï er niet het zwijgen toe doen. Men moet trots zijn op een koekebakker die een groot schrijver was. K. F. schooljaar uitstel van eerste oefening hebben genoten voor het vervullen van een onderwijsbetrekking, thans vrijstel ling zal worden gegeven, indien aan de volgende voorwaarden wordt vol daan: Het uitstel moet in de eerste plaats zijn verleend, omdat bij het onderwijs een plaats werd ingenomen welke be slist niet onvervuld kon worden gela ten. De desbetreffende onderwijzers moe ten op deze plaats ook thans nog on misbaar zijn en in hun vervanging moet op generlei wijze kunnen worden voorzien. De onderwijzers moeten nog niet in werkelijke dienst zijn of zijn geweest. De vrijstelling dient bij de burge meester te worden aangevraagd. Tot en met het schooljaar 1963-1964 zal de vrijstelling een tijdelijk karakter dra gen. Daarna zal zij voorgoed worden verleend en zullen deze onderwijzers niet meer behoeven te voldoen aan de eis van het werkzaam blijven aan de school, ten behoeve waarvan hun uit stel werd verleend voor het schooljaar 1960-1961. Voorts heeft de staatssecretaris van Defensie meegedeeld, dat voor het schooljaar 1961-1962 aan een beperkt aantal onderwijzers uitstel van eerste oefening kan worden verleend, indien de betrokkene een vacature vervult of gaat vervullen aan een twee- of drle- mansschool bij het gewoon-, voortge zet- of uitgebreid lager onderwijs in Zeeland, op de Zuidhollandse eilanden of in een afgelegen gehucht in het ove rige gedeelte van het land. Evenals voorheen zal in zo ruim mo gelijke mate vervroegd verlof worden verleend aan dienstplichtige onderwij zers, die een functie willen gaan ver vullen bij een school voor lager onder wijs. Uiteraard zal hierbij rekening moeten worden gehouden met de wet telijke minimumduur der eerste oefe ning, terwijl in ieder afzonderlijk geval zal worden nagegaan of de militaire dienstbelangen zich niet in al te ern stige mate tegen vervroegde huis- waartszending verzetten. VENLO, I aug. Gisteren heeft de politie een twintigjarige ongehuwde jongeman in zijn ouderlijk huis alhier gearresteerd. Kort na zijn arrestatie heeft hij bekend vorige week ruim 30.000 gulden uit een safe van de EMWE-machinefabriek te hebben ont vreemd. De jongeman was tot voor een half jaar geleden werkzaam op deze fa briek. Hij was met de gang van zaken goed op de hoogte. Dank zij het feit, dat de fabriek wordt verbouwd, kon hij ongestoord naar binnen wandelen. In de fabriek trof hij in een kast sleutels aan, die pasten op een kast, waarin de safe sleutel verborgen was. Uit de safe nam hij ongeveer 300 enveloppen weg, die het vakantiegeld van het personeel be vatten. Na de sleutels op dezelfde plaat sen te hebben opgeborgen, vertrok hij met zijn buit naar de woning van zijn zuster in Eindhoven. Zij was met vakan tie, maar had de sleutel van haar huis aan haar broer gegeven. In het huis te Eindhoven had de inbreker zijn buit geïnspecteerd. Hij verklaarde zo geschrokken te zijn van de grootte van het bedrag, dat hij kort daarop naar Venlo is teruggegaan. Hier heeft hij de helft van het geld zon dagmorgen in het Kleine Park achter een urinoir gelegd. Volgens zijn verkla ring zou hij hierna de directeur van de fabriek opgebeld hebben met de me dedeling, waar het geld lag. De directeur zou echter na het vin den van het geld, bekend moeten maken dat het gehele bedrag terug zou zijn. Hierdoor, hoopte hij, zouden verdere na- sporingen gestaakt worden. Inmiddels had de politie echter al aanwijzingen tegen hem gekregen. Gisteren bleek, dat de jongeman het resterende geld op 750 na, nog in zijn bezit had. Hij is voorlopig ingesloten in de gevangenis te Roermond. De aangehoudene was nog niet eerder met de justitie in aan raking geweest. teem mee, waarbij het de grote moei lijkheid is de ponskaarten die moeten worden gebruikt, in zo'n staat van de betaler terug te ontvangen dat zij voor verwerking op de nauwluisterende ma chines geschikt zijn gebleven. Worden zij al te veel gevouwen of verfomfaaid dan is die verwerking uiterst moeilijk. Het proefbedrijf zal voor het eerst de ponskaarten gebruiken voor zowel bij als afschrijvingen. Men hoopt nu meer succes te hebben dan in 1923. toen men ook al, als een der eersten in den lande, tot een systeem met ponskaarten wilde overgaan. Men was er echter nog lang niet aan toe en het gehele giroverkeer liep in het honderd, waarbij menige rekeninghoudei tot zijn verbazing zijn saldo .al maar zag groeien zonder van iemand iets te vorderen te hebben en andersom. Het kantoor moest toen een jaar gesloten worden om de chaos weer te regelen. De huidige directeur, de heer A. J. H. Tejjen, die vandaag met pensioen is gegaan na bijna 40 jaar bjj de giro te hebben gewerkt, heeft na de oorlog de gehele voorbereiding tot automati sering geleid. Er werden uitgebreide proefnemingen gehouden en perso neel werd voor bediening van de elektronische apparatuur opgeleid. Het was al gauw duidelijk dat men noodzakelijk tot automatisatie moest overgaan vanwege het constante ge brek aan personeel. „Anderen zeggen dat de laatste tien jaar. de tijd dat ik directeur was dus, de moeilijkste periode is geweest" aldus de heer Teijen. Het personeelsgebrek heeft hij eerst gedeeltelijk kunnen oplossen door een 700 man uit de provincie aan te trek ken en deze een vergoeding voor pen sionkosten te geven, wat nooit eerder ergens was gedaan. Later kon hü het steeds groeiende girale verkeer, dat met ongeveer acht procent per jaar toenam, opvangen door voor miljoenen te investeren in een sneller werkend machinepark. De arm slag die men daarmee heeft verkregen, is inmiddels weer verdwenen, waardoor de toestand, zoals de heer Teijen het noemt, „penibel" is. In de toekomst behoeft volgens de heer Teijen niet gerekend te worden op een snellere verwerking dan thans het geval is. Men denkt aan het oprichten van ponskaartencentra in diverse delen van het land waar de opdrachten voor bewerkt zullen worden alvorens naar het hoofdkantoor in Den Haag te wor den doorgestuurd. Dit zal de verwer king een dag ophouden maar er zal vermoedelijk niet aan te ontkomen zijn. Naar de verwachting van de heer Teijen zal het vijf jaar kosten om ge heel over te schakelen op automatise ring. Tot ontslag voor het personeel zal het volgens aem nooit komen. De ver mindering van de sterkte zal verkregen kunnen worden door natuurlijke af vloeiing. In Den Haag werken nu 3300 man. Er zijn 800.000 rekeninghouders en dagelijks worden 1.250.000 handelin gen verricht. Geen enkele directeur in Nederland had met de heer Teijen kunnen wed ijveren wat het aantal brieven betreft, dat met zijn naam eronder dagelijks de deur uitging. Gemiddeld waren er dat zo'n 250.000 per dag. Die naam zal men overigens de laatste weken niet meer hebben aangetroffen. Door de oprich ting van het kantoor in Arnhem zou verwarring met de namen bij het pu bliek mogelijk zijn, zodat men sinds kort volstaat met de ondertekening: de directeur. Was het girokantoor een der eersten in Nederland da* overging tot invoering van de vijfdaagse werkweek in 1945 al thans, nu het gemeengoed is ge worden, moet men er dikwijls op terug komen. Vaak moet het personeel ook op zaterdagen de gehele dag werken cm een opgelopen achterstand in te halen. Aan het welzijn van het personeel, waarvan een niet gering gedeelte mono tone arbeid moet verrichten, is onder leiding van de heer Teijen altijd grote aandacht besteed. Onder leiding van ee- hoogleraar is er een sociaal-psycho logisch onderzoek 'ngesteld. dat uitge mond is in adviezen die men de afge lopen jaren probeert tot uitvoering te brengen. DEVENTER, 1 aug. In zijn gister avond gehouden vergadering heeft de ge meenteraad aan B. en W. toegestaan een krediet van 1.400,000.- te besteden voor de bouw van een overdekt zwem bad met royale lig- en speelruimte. MOSKOU, 1 aug. (U.P.I.) Volgens betrouwbare zegslieden in de Russische hoofdstad bereiden de Russen momen teel een nieuwe vlucht van een bemand ruimtevaartuig voor. De datum van de lancering zou nog niet zijn vastgesteld wegens „technische omstandigheden", maar het is waarschijnlijk dat de lan cering binnen enkele weken zal plaats hebben. Joeri Gagarin, Ruslands eerste ruimte vaarder en op het ogenblik „reizend ambassadeur" voor zijn land, zal niet in de ruimtecabine zitten. Op het ogenblik worden enkele tientallen Russen opge leid voor de ruimtevaart. Bij de nieuwe ruimtevlucht zal meer dan éénmaal een baan rond de aarde worden beschreven, terwijl de ruimte vaarder zijn vaartuig zelf zal besturen. Gagarin cirkelde slechts éénmaal rond de aarde in zijn ruimteschip „Vostok" RIO DE JANEIRO, 1 aug. (U.PJ.) De Russische ruimtevaarder, Joeri Ga garin, die zich vooral in Engeland heeft ontpopt als een voortreffelijk pro pagandist voor de Sovjet-Unie, heeft in Rio de Janeiro zijn beroemd geworden grijns verloren toen hg de gouverneur van Rio, Carlos Lacerda, ontmoette. Lacerda was de eerste gastheer van Gagarin, die nu eens niet de beleefd heid had niet over politiek te praten. In een praatje van tien minuten met de kosmonaut bracht Lacerda het gesprek op Berlijn, op de onderdrukking in de Oosteuropese landen en op de huidige oorlogsdreiging. Gagarins glimlach ver dween abrupt. Hij gaf geen antwoorden op de opmerkingen en dankte de gou verneur slechts voor de ontvangst. Gagarin moest in Brazilië verschei dene evenementen afzeggen wegens „oververmoeidheid". Hjj zei, dat vooral de persfotografen het hem lastig maak ten. „Zij zgn nog erger dan een ruimte schip", zei de man die het kan weten. BRAZZAVILLE, 1 aug. (AFP, Rtr.) Van het „topgesprek" tussen president Tsjombe en president Kasavoeboe, dat dezer dagen in Leopoldstad of Brazza ville zou worden gehouden, is niets te recht gekomen. Nadat Tsjombe ieder een enkele dagen aan het lijntje had gehouden met verklaringen over zijn verlangen Kasavoeboe te spreken, is hij vanmorgen plotseling vanuit Brazzaville naar huis teruggekeerd. Althans: gis teravond kondigde hij aan dat hij dins dagmorgen zou vertrekken, maar aan gezien de wegen van de Congolese politici onnaspeurlijk zijn is het natuur lijk mogelijk dat hij dinsdagavond nog in de hoofdstad van het voormalige Franse Congó zal worden aangetroffen. Generaal Moboetoe, de opperbevel hebber van het centrale Congolese leger, mocht gisteren Brazzaville niet binnen. Hij werd door de grensbewa king teruggestuurd. Moboetoe was ge komen om een onderhoud te arrangeren tussen Kasavoeboe en Tsjombe. President Tsjombe had eerder op de dag geweigerd uit Brazzaville naar Leopoldstad te komen. Hg gaf als ex cuus op dat hij last had van zjjn hart. WASHINGTON, 1 aug. (A.F.P., Rtr.) De Amerikaanse minister van defen sie, Mcnamara, gelooft dat premier Khroesjtsjev „ernstig betwijfelt" of de Oostduitsers voor hem ten strijde zul len trekken in geval van een conflict om Berlijn. De Amerikaanse bewindsman legde vorige week vrijdag een verklaring af in de commissie voor de strijdkrachten vai het Huis van Afgevaardigden. Men „overschat" de Sovjet-macht wanneer men geen rekening houdt met de „moei lijkheden die de Sovjet-Unie met haar satellieten zal hebben wanneer het tot een gewapend conflict komt". NEW DELHI, 31 juli De Daila Lama heeft Jan Boon, de in Kitzbühel (Oos tenrijk) woonachtige Nederlandse ci neast en oud-skikampioen, in audiëntie ontvangen. Jan Boon is vorige maand naar Noord- Indië vertrokken voor een derde expe ditie naar de Himalaya en het grens gebied van Nepal en Tibet. In het bij zonder het noordelijke deel van de Hi malaya, dat onder meer door Mongoolse nomaden wordt bewoond, wil de 52- terige Nederlander doorkruisen. De Dalai Lama toonde grote belang stelling voor Boons plannen. Hij zegde de Nederlander alle steun toe indien deze een film over het Tibetaanse cul tuurleven zou willen maken. Hoewel dat niet in het voornemen van Boon lag, heeft hij de geboden kans dankbaar aangegrepen. De film is inmiddels al voor een belangrijk deel gereed. Intussen is Boon ook aan het werk. waarvoor hij oorspronkelijk naar Indië is getrokken, begonnen. In een door blanken nog vrijwel niet bezocht deel van het Himalayagebergte, waar op vier- a vijfduizend meter hoogte een Mongools-Tibetaanse volksstam leeft, heeft Boon filmopnamen in kleur ge maakt over de leefwijze en zeden van dit natuurvolk. Om dit gebied te be reiken moest de Nederlander een vier tal bergpassen, tot vijfduizend meter hoogte, overtrekken. Hij heeft met zijn Sherpa-dragers meer dan tweehonderd km te voet moeten afleggen om zijn doel te bereiken. DJAKARTA, 1 aug. (A.F.P.) De Indonesische minister van defensie, ge neraal Nasoetion. is gisteren per vlieg tuig in Djakarta teruggekeerd na een reis van veertig dagen door de Sovjet- Unie en andere Europese landen. Nasoetion herhaalde op het vliegveld, dat Indonesië zal proberen vreedzame middelen te gebruiken ter regeling van zijn geschil met Nederland over weste lijk Nieuw-Guinea. Het land zal zich echter militair voorbereiden voor het geval „onze vreedzame politiek of poli tieke besprekingen geer. resultaten op leveren". Nasoetion acht het noodzake lijk dat Indonesië „sterker wordt dan de Nederlanders, zowel in Nieuw-Guinea als in Nederland zelf". Na een overzicht te hebben gegeven van de Nederlandse militaire kracht, waarbij hij een opsomming gaf van de „vliegdekschepen, kruisers, onderzee bootjagers en gevechtsvliegtuigen van de Nederlandse marine", wees Nasoe- tion erop dat de Nederlanders htm strijdkrachten naar het Indonesische ge bied kunnen overbrengen. De N.A.V.O. kan dit niet verhinderen." BOUHAY-BRESSOUX, 31 juli (KNP) Gistermorgen heeft in de abdij der Kanunniken van Lateranen te Boux- hay-Bressoux de Nederlander Dom Hubert Vissers, de nieuwe abt van de ze abdij, zijn abtswijding ontvangen uit handen van mgr. van Zuylen, bisschop coadjutor van Luik. Dom Hubert Vissers werd geboren in Den Dungen, Nederland, in 1910. Hij deed zijn studies in België en werd in mei van dit jaar tot abt benoemd tij dens de vergadering te Rome van het algemeen kapittel der orde. Deze orde is een der vijf congrega ties die deel uitmaken van de orde der reguliere Kanunniken van de H. Augus- tinus. De Kanunniken van Lateranen ontplooien talrijke activiteiten; zij wij den zich o.m. aan de zielzorg, de pre dikatie, het onderwijs en de missie. Met ingang van vandaag heeft ir. M. de Bruijn zijn sleuteIpost in het bestel van de Rijkswaterstaat verlaten. Zijn belangrijke dien sten aan de gemeenschap zijn beëindigd door het onverbidde lijk voortschrijden van de tijd, die hem van nu af pensioenge rechtigd heeft gemaakt. Ir. De Bruijn heeft de dag geresig neerd zien naderen. Hij weet dat veel van zijn werk nog on voltooid is en dat anderen dat van hem zullen overnemen, maar hij tempert zijn spijt daarover door het besef, dat ook hij destijds projecten van voorgangers in handen kreeg en verder mocht uitvoeren. Hij is er bovendien van overtuigd, dat die anderen met veel toewijding en vakman schap het eenmaal begonnen karwei zullen voortzetten en tot een goed einde brengen. Dat karwei is samen te vat ten in het woord Deltaplan, en hoewel ir. De Bruijn alleen over het noordelijk front het bevel voerde, kan een onderneming als zoeven aangeduid moeilijk an ders dan als één geheel be schouwd worden. Dit impliceert, dat ir. De Bruijn evenzeer vol ledig op de hoogte diende te zijn van hetgeen zich in Zeeland afspeelt als van de operaties in zijn eigen ressort. Wemu, in dit opzicht heeft hij zich als een zeer veelzijdige "pater- staatkundige doen kennen. Zijn loopbaan bij deze dienst is daar mede de oorzaak van geweest. Na beëindiging van zijn studie in 1922 was hy ge durende vijf jaar in diverse functies werkzaam, maar in 1927 traa n\j definitief bij de overheid in dienst, en wel bij de provinciale waterstaai van Gelderland. In 1926 was daar door een overstroming het Land. van Maas en Waal ontwricht geraakt, en zijn eerste opdracht was een plan ie maken voor de verbetering der dijken. Weinig later stapte de heer De Bruijn over naar de Rijkswaterstaat. Hij kreeg al direct een interessant karwei opgedragen: het ontwerpen van een tracé voor de brug over de Rijn bij Arnhem. Later zou deze brug een zo belangrijke rol spelen bij de bevrijding van ons land. In 1938 belandde ir. De Bruijn in Den Haag, waar hij bij de directie Bruggen geplaatst werd „Daar", zo vertelt ir. De Bruijn „heb ik het geluk gehad, in contact te komen met dr. Harmsen, de latere directeur-generaal, die algemeen „de bruggenbouwerwerd genoemd. Van hem heb ik veel geleerd. Dank zij hem ben ik tenslotte terecht gekomen bij de directie Benedenrivieren van de Rijkswaterstaat". Uit zijn woorden valt op te maken, dat hij dit nieuwe werk toch prefereerde boven het ontwerpen van bruggen en wegen. Be grijpelijk, want hier kreeg ir. De Bruijn de gelegenheid om zich bezig te houden met heel andere waterstaatkundige vraagstukken, zoals de verzilting rond Rotterdam. In de oorlogsjaren maakte hij het zogenaamde vijf-eilandenplan. Dit plan omvatte Rozenburg, Voorne-Putten, IJsselmonde en het Eiland van Dordt en het doel was van dit vijftal een waterstaatkundige eenheid te maken en tegelijk de verzoeting van het water te bevorderen. Het was een prachtig plan maarhet is nooit verwezenlijkt. Met ingang van 1 februari 1956 werd ir. De Bruijn benoemd bij de Deltadienst, directie noord. Een belangrijk gedeelte van het Deltaplan speelt zich in zijn territorium aj. We noemen daarvan de stormschuif bij Capeile aan den IJssel, de uitwateringssluizen in het Haringvliet in 1968 gereed en de overbrugging van het Haringvliet klaar op 1 juli 1964 De Volkerakdam vormt de grens van het noordelijk gebied. Van veel werken, onder zijn bewind begonnen, heeft hij de voltooiing mogen meemaken, van veel werken ook zal deze voldoening zijn opvolgers toevallen. Ir. De Bruijn gunt hun dat van harte en zal het verdere verloop slechts uit de verte volgen. Want al was hij tot dusverre geheel van zijn werk vervuld, hij is nu van plan tijd vrij te maken voor zijn talrijke parti culiere liefhebberijen, die eigenlijk nog nauwelijks aan bod zijn gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5