Westerse Grote Vier dit weekend bijeen in Parijs Ministers zullen spreken over gezamenlijke Berlijn-politiek Twee luchtpiraten kapen Amerikaanse Boeing 707 Politie schiet banden aan flarden tijdens startpoging Kennedy grijpt persoonlijk in CITROEN keur-meubelen" Prinses Irene 22 jaar Regering van D.D.R. treedt op tegen de vluchtelingen Maar gisteren kozen weer 1200 mensen de vrijheid tijd om een tijd om een tijd om een te rollen! te rollen! te rollen! Msmimi GAGARIN wil naar de maan Tweede groep Ambonezen in Djakarta aangekomen VADER EN ZOON VILDEN NAAR CUBA Geslaagde inbraak in LONDEN Dean Rusk gaat naar Italië v. Duivenboden Mr Cultivé paarlen heb een heel goede kans Het weer F LEX* NOG GEEN CONCRETE BESLUITEN Acht uur beleg PERMANENTE MEUBELSHOW SPAARNE 11 t/o Damstraat VJ STUURMALS, COHb Kom er ook bij! éee MORRIS 'êeforetfouêuij! vrijetijdsverf kwaliteitsverf OP RIJKSKOSTEN NAAR INDONESIË VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30893 EL PASO, 4 aug. (Reuter) Het vliegveld van El Paso in de Amerikaanse staat Texas is gisteren getuige geweest van een sensationele poging van twee luchtpiraten om een grote Boeing 707, een straalvliegtuig, te kapen en er mee naar Cuba te vliegen. De poging mislukte echter, door dat de politie op het vliegveld kans had gezien met een machine geweer de banden van het toestel, toen het reeds over de startbaan taxiede, aan flarden te schieten. De Boeing, een toestel van de „Continental Airlines", was op Weg van San Francisco naar Houston. Een blonde jongeman, een zekere Beardon, en zijn vader trokken, kort voor het toestel ID 19 9575.— Panhard 6375.— 2 CV 5995.— AMI 6 5500 HOOFDAGENT: GEERT HOOGEVEEN Juwelen ter waarde van 18.000 pond verdwenen boven El Paso arriveerde, revol vers en bevalen de piloot het toe stel naar Cuba te vliegen. Wel mocht hij in El Paso een tussen landing maken om benzine in te nemen. Prinses Irene, die momenteel in Mexico verblijft, hoopt morgen haar 22e verjaardag te vieren, o.m. in gezelschap van prins Bernhard, die woensdag per vliegtuig naar Mexico vertrokken is. Ter gelegenheid van deze verjaardag maakte de fotograaf Max Koot bovenstaande portretopname. BERLIJN, 4 aug. (UPI) De westelijke garnizoenscommandan ten in Berlijn hebben een protest ingediend bij hun Russische colle ga tegen de discriminerende maat regelen, die door de communis tische Oostduitse regering wor den genomen tegen Oostduitsers, die in West-Berlijn werken. De Amerikaanse, Britse en Franse commandanten herinnerden kolo nel Solovjov aan de overeenkomst, die na de opheffing van de blok kade van Berlijn in juni 1949 werd gesloten. Daarna beloofden de Russen geen beletselen aan Oost- wiiiiiiiiiimi zware k duitsers, die hun werk in West- Berlijn hebben, in de weg te leggen. SEIZOEN-OPRUIMING Minder wind Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. iJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 IMroette: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kanen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Sever!n. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfflimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. -v,v PARIJS, 4 aug. (UPI) Diplomaten van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zijn gisteren aan het eind gekomen van hun voorbereidende be sprekingen, die in het komende week einde zullen worden gevolgd door een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken van deze vier landen. De bijeenkomst zal worden gehouden in het Fran se ministerie van buitenlandse zaken aan de Quai d'Orsay en de gehele zater dag, zondag en maandag in beslag ne men. Het doel is een gezamenlijke poli tieke strategie te ontwerpen, die als ant woord kan dienen op Khroesjtsjev's drei gement dat hij een afzonderlijk vredes verdrag met het communistische Oost- Duitsland zal tekenen en een eind zal ma ken aan de westelijke geallieerde rech ten in het geïsoleerde West-Berlijn. Na de ministersvergadering, die zal worden bijgewoond door de ministers Dean Rusk van Amerika, Couve de Mur- ville van Frankrijk, Heinrich von Bren- tano van Duitsland en Lord Home van Engeland, zal Rusk dinsdag verslag uit brengen aan de permanente raad van de N.A.V.O. De ministers zullen, naar men ver wacht, ook de kwesties Laos, Zuid- Amerika, Bizerta en de komende Al gemene Vergadering van de V.N. be spreken. MOSKOU - De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft de Amerikaanse, Britse en Fran se ambassadeurs in Moskou het Rus- Ce luchtp iraten vader Leonard Beardon (50 jaar) en zoon Cody, die van plan waren naar Cuba te vliegen, in de handboei en, nadat de politie hen, na acht spannende uren, eindelijk tot overgave had gedwongen. (Advertentie) SHOWROOM: Zylweg 26 - Telef. 17296 Kantoor, werkplaats en magazijn: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 LONDEN, 4 aug. (UPI) Dieven "ebben woensdagavond ingebroken in «e woning van Lord John Cholmonde- 'ey in de deftige Londense wijk May- tair en juwelen ter waarde van 18.000 Pond sterling gestolen. .Lord John, de jongere zoon van de Npf de markies van Cholmondeley, (beent dat de inbraak woensdagavond (Ossen kwart over zeven en midder nacht moet ziin gepleegd. De meeste gestolen juwelen, aldus een woordvoer- ber van Scotland Yard, behoorden aan John C' Stuart' een '°See van Lord Boelgarye Twee Boelgaren hebben dp Ken' met een revolver in de vuist, oetnanning van een Bulgaarse vis- naaV. ?t in de Zwarte Zee gedwongen kha v, Turkse kust te varen. In Tur- vraa ?bben 7-Ü om Politiek asiel ge ragd. (Reuter). Toen het toestel eenmaal aan de grond stond en benzine werd bijge tankt, brak onder de vrouwelijke pas sagiers een ware paniek uit. De twee piraten gingen ermee akkoord dat de passagiers, onder wie een zwangere vrouw, het vliegtuig verlieten, maar vier mensen moesten met de beman ning als gijzelaar achterblijven. Het vliegveldpersoneel probeerde het tan ken zo lang mogelijk te rekken. De piraten kregen er echter na enkele uren genoeg van en maakten over de radio bekend dat zij de bemanning zou den doodschieten als zij niet onmiddel lijk konden vertrekken. By de daarna volgende poging om op te stijgen joeg een politie-auto achter het vliegtuig aan. Politieman nen schoten de enorme banden van het toestel aan flarden. Zodra het ge vaarte tot stilstand kwam, werd het omsingeld door politie-auto's en vrachtwagens. Intussen rukten als maar politieversterkingen aan en ar riveerden zelfs militairen van Fort Bliss, dat in de omgeving ligt. Een ware belegering, die uren duurde, volgde. Acht uur nadat het toestel was om singeld, gaven de twee piraten zich eindelijk gewonnen. De held van de dag was Glenn Gilman, een politieman, die tijdens het tanken kans had gezien on gemerkt aan boord te komen. Hij liet zich als gijzelaar vasthouden toen de passagiers mochten uitstappen. Hvj wachtte urenlang rustig af, tot op een goed ogenblik de oudere Beardon even niet oplette. Met een stevige rechtse, die hem zelf een gekneusde vuist op leverde, sloeg hij de bandiet tegen de grond. Juist op dat ogenblik kwamen twee mannen van de F.B.I. aan boord om over overgave te onderhandelen. Zij grepen de jonge Beardon in zijn kraag. Daarmee was het angstige avontuur voorby. Alle mensen, die uit het vliegtuig kwa men, kregen handboeien aan. De F.B.I., die in de zaak was gemengd, nam deze voorzorgsmaatregel om buiten het vliegveld op zijn gemak de twee boos doeners uit de rest van het gezelschap te kunnen selecteren. Zo gebeurde het dat ook de stewardes met handboeien aan de vliegtuigtrap afdaalde. De di recteur van de maatschappij omhelsde haar hartelijk zodra zij voet aan de grond zette. Voor de piraten zich ten slotte overgaven, had diezelfde direc teur hun nog een ander vliegtuig, een DC-7b, aangeboden in ruil voor de Boeing, die vyf miljoen dollar kost. Dat andere toestel had uit Houston moeten komen, maar de ruilhandel ging niet door. Later werd bekend dat de beide man nen geen Cubanen zpn. Senator Mike Monroney, voorzitter var de Senaats commissie voor de luchtvaart, deelde mee, dat Beardon en zyn zoon afkom stig zün uit Arizona. Waarom zy met alle geweld op zo'n ingewikkelde ma nier naar Cuba wilden vliegen is niet bekend. Wellicht was het hun er alleen om te doen het kostbare vliegtuig in Cubaanse handen te spelen. Beardon en zyn zoon zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot mensenroof en het vervoeren van een gestolen vliegtuig over staatsgrenzen. Senator Monroney onthulde voorts dat president Kennedy persooniyk tussenbeide was gekomen om te verhinderen dat aan de twee piraten een ander vliegtuig werd gegeven in ruil voor de Boeing. De rel van gisteren was de derde poging in drie maanden van luchtpira ten om een Amerikaans vliegtuig te stelen. Op 24 juli dwong een man de piloot van een Electra van de „United Airlines" met een revolver om van Florida naar Havanna te vliegen. Op 1 mei deed zich een soortgeiyk incident voor met een toestel van de „National Airlines". WASHINGTON, De directeur van de Amerikaanse federale luchtvaartraad heeft gisteravond aan alle Amerikaan se luchtvaartmaatschappyen getele grafeerd, dat de bemanningen van vliegtuigen wapens mogen dragen. De enige voorwaarde is dat de bemannings leden, die wapens gaan dragen, zpn geoefend in het gebruik van vuurwa pens. De maatregel is een direkt gevolg van de mislukte poging van vader en zoon Beardon een Boeing te kapen. sische antwoord overhandigd op de westelijke nota's betreffende Berlijn. De inhoud zal vandaag worden gepu bliceerd. Naar verluidt, herhaalt het Russische antwoord het standpunt zoals dat werd uiteengezet in het memorandum, dat Khroesjtsjev in Wenen aan Kennedy overhandigde. WASHINGTON, 4 aug. (UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, hoopt de volgende week woensdag tydens een kort verbiyf in Italië besprekingen te voeren met zyn Italiaanse collega Antonio Segni. Deze zal hem verslag uitbrengen van het be zoek van premier Fanfani aan Moskou. Het voorgenomen bezoek van de Ame rikaanse staatsman sluit aan op de mi nistersconferentie van Amerika, Enge land, Frankrijk en West-Duitsland, die dit weekeinde in Parijs wordt gehouden. (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 15603-18657-17165 J Advertentie) JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGEE (Advertentie) ROYAL ROYAL ROYAL „Als (leel van de huidige campagne om Berlin wordt deze „grensgangers" het leven momenteel op allerlei manie ren onmogeiyk gemaakt. Volgens de klacht van de westeiyke commandan ten worden zy uit hun huizen gezet, moeten zp hun kinderen van school af nemen en wordt hun belet naar West- Beriyn te reizen om daar hun werk zaamheden te verrichten. Er zijn onge veer 53.000 Oostduitsers, die in West- Berlijn werken, maar in Oost-Beriyn of elders in de D.D.R. wonen. In het protest wordt ook gezegd, dat de discriminerende maatregelen ten doel hebben de „grensgangers" zodanig te intimideren, dat zij hun werk in West- Berlijn opgeven. Verleden maand zou den duizend van hen dat reeds gedaan hebben. De Oostduitse „Volkspolitie" heeft thans opdracht gegeven allen, die naar West-Berlijn willen gaan, ook de grensarbeiders, aan een nauwkeurige controle te onderwerpen. Volgens de Westberlijnse politie hebben sommige Oostduitsers daarbij zelfs hun identi teitskaart verspeeld. De „grensgan gers" worden door het communistische regiem als „verraders" beschouwd, om dat zjj werken voor de Westberiynse „oorlogshitsers". In de buurt van hun huizen zijn affiches aangeplakt, waarin zjj aan de kaak worden gesteld. Intussen heeft de Oostduitse jeugd leider Wolfgang Steinke „elke gezon de jongeman" opgeroepen in het „Volksleger" te komen dienen om paraat te zijn voor het geval dat de Westese landen zich me/ geweld een toegang tot West-Berlijn zouden verschaffen, indien Rusland een af zonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland zou tekenen. Steinke zei, dat de „oorlogskreten" van het Wes ten het noodzakelijk maken, dat het „Volksleger" op sterkte blijft en dat alle hiaten worden opgevuld. Door deze oproep verwacht men nog meer vluchtelingen in West-Berlijn. Een dergelijke oproep in een communisti sche staat dient immers meer als een bevel dan als een verzoek te worden beschouwd. Gisteren kwamen er in West-Berlijn, ondanks de actie van de Volkspolizei opnieuw 1200 Oostduitse vluchtelingen aan. Elke voetganger wordt door de Volkspolizei aangehouden en naar zijn papieren gevraagd, terwijl r.en ook een strikte controle uitoefende op bussen, treinen en auto's. Honderden mensen, iie er van werden verdacht naar het westen te willen vluchten, werden uit Ie treinen gehaald. West-Berlijn is er ïiettemin op voorbereid, dat de vluch telingenstroom tot duizenden per dag zal aangroeien. De „Volkspolizei" en het „Volksle ger" kunnen biykbaar rekenen op de steun van Russische troepen, indien zy het „gat in het ijzeren gordyn" werke- lijk willen dichten. Volgens de jongste gegevens van de inlichtingendiensten in West-Berlijn hebben de Russen onge veer 900 tanks gereed staan op basis binnen een straal van 45 kilometer rondom Berlijn. Die kunnen desgewenst onmiddellijk in actie komen, hetzij om West-Berlijn geheel te isoleren, hetzü •om een opstand in Oost-Duitsland te onderdrukken. Bovendien liggen 44.500 man Russische troepen in garnizoenen rondom Beriyn. Binnenkort komt daar een dubbele ring van ral jtbases by. Een van die bases zou zelfs reeds gereed zyn. In Oost-Berljjn zelf hebben de Russen slechts één hoofdkwariei en hun troe penmacht is er niet veel groter dan een regiment. Niemand twijfelt aan de lo yaliteit van de Russische soldaten in "de D.D.R., maar onlangs verklaarde de Amerikaanse minister van defensie, MacNamara, dat in geval van een oor log of een opstand de Oostduitse rege ring op haar uit één miljoen soldaten bestaande leger nauwelijks kan rekenen. NEW YORK, 4 aug. (AFP, Reuter! Gerald Bartell, president van de Amerikaanse „Macfadden Publica tions" heeft gisteren op een persconfe rentie in New York meegedeeld dat de eerste Russische ruimtevaarder, ma joor Joeri Gagarin, meent dat hij zal worden uitgekozen voor de eerste Rus sische ruimtevlucht naar de maan. Bartell had vrijdag j.l. met Gagarin een onderhoud in zijn hotel in Willem stad op Curagao. De Rus vertoefde daar op doorreis van Cuba naar Brazilië. In antwoord op een vraag naar zijn toe komstplannen verklaarde Gagarin: „Een vlucht naar de maan". Toen Bartell daarop vroeg: „Bedoelt u dat u een vlucht naar de maan gaat maken?" antwoordde Gagarin: „Ik heb een heel goede kans". Gagarin zei niets over het tydstip waarop de Rus sen zullen pogen een ruimtevaardei naar de maan te zenden. De Amerikanen zijn van plan in 1964 een door drie man bemand ruimtevoer tuig een baan rond de aarde te laten beschryven. Daarna zouden zy, in 1966 of 1967, een ruimtevlucht naar de maan willen organiseren. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met morgen later op de dag plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zaterdag: Zon: 5.07-20.24. Maan: 0.24-15.43. Morgen fris strandweer met meer zonnige perioden. Op enkele plaatsen nog een bui. Tot matig afnemende westelijke wind. Temperatuur in de middag 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: tijdens het weekeinde zonnige perioden, maar nog wisselvallig met zeewind. Station Zd.-Limbur» Stockholm 'JSiO Kopenhagen Londen ■Vinsterortn Brussei Parus Bordeaux Berlijn Frankfort Munchen Zürich Genève Wenen InnsbrücK Rome Madrid Lissabon max min neersj Weei zw. bew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. regen licht bew. onbew. onbew. regen zw*. bew. licht bew. mist onbew. licht bew licht bew. onbew. licht bew. onbew. temp temp gisteren 20 14 20 16 18 21 18 20 23 24 19 21 20 20 23 22 18 31 31 29 11 7 12 16 13 14 12 10 11 11 10 9 9 8 8 17 16 19 afgeJ 24 uui 0 0 11 0.2 0.2 7 0 0 0 0.3 0 0 0 0 0 3 0 0 0 Advertentie DEN HAAG, 4 augustus Volgens Derichten, die op het Commissariaat voor Ambonezenzorg zijn ontvangen, is onlangs de twee groep Ambonezen die op rykskosten naar Indonesië zyn terug gegaan, in Djakarta aangekomen. Van de omstandigheden waaronder de ze teruggekeerde Ambonezen daar le ven, is de commissaris voor Ambonezen- zorg, drs. A. J. van Raalte, uiteraard niet nauwkeurig op de hoogte. Volgens inlichtingen van betrouwbare zyde is de verzorging redeiyk. Armoede behoeven zy stellig niet te ïyden. De Nederlandse regering heeft te hunnen behoeve op de Barkley's Bank te Djakarta een tegoed in ponden gestort. De eerste groep teruggekeerde Ambo nezen is door de Indonesische overheid ondergebracht in een voormalig vlieg kamp, nabij Bogor (Buitenzorg). De tweede groep kon daar niet worden ge huisvest, omdat de eerst aangekomen Ambonezen daar nog wonen. Een moei lijkheid met het doorvoeren van deze mensen naar hun uiteindelijke bestem ming naar wordt igenomen: Am- bon is, dat de Indonesische scheep vaartonderneming, de „Pelni zeer on regelmatig vaart, waardoor het verblijf van deze gerepatrieerden op Java lang duurt. De heer Van Raalte deelde in dit ver band mede, dat het agentschap van een Italiaanse scheepvaartmaatschappij te Djakarta gemachtigd is, de Ambonezen te Djakarta tegen betaling in ponden sterling voor rekening van de Neder landse regering - door te voeren naar Ambon. Als dit zou zün geschied, had men het in Den Haag moeten weten, omdat dan de rekening zou zijn aange boden door de Italiaanse onderneming. De mensen van ae eerste groep zijn „gescreend" en door de Indonesische autoriteiten geschikt bevonden voor doorvoer naar Ambon. Op een vraag over de animo tot te rugkeer naar Indonesië onder de Am bonezen die nog in Nederland zijn, ant woordde drs. Van Raalte, dat deze wei bestaat onder de ouderen, doch in vee) minder sterke mate onder de jon geren, die voor een groot deel Ambon niet kennen en in Nederland over het algemeen een goede werkkring hebben. Snel zou de afvoer gesteld dat de aandrang daartoe groot zou worden niet in zjjn werk kunnen gaan, want van Indonesische zjjde is te kennen gegeven, dat in Indonesië slechts honderd perso nen per twee maanden kunnen worden ontvangen. Bij een afvoer van 600 men sen in één jaar zou het proces dus ui terst langzaam kunnen verlopen. 18 au gustus zou uit Italië een boot vertrek ken met de derde groep, doch deze reis moest worden afgelast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1