Koersherstel op Damrak zette zich in kalmer tempo voort op staatslening Inschrijving overtrof de verwachtingen Vraa s Antwoord ZATERDAG-PUZZLE Het wil maar niet lukken Menselijk hart met hulpmotor A TUINIER MET MEER PLEZIER PAUL VLAANDEREN Diefstal DE BEURSWEEK u Een elektronische gangmaker in het lichaam ingeplant I en Siertüin Moestuin Fruittuin SATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 PAGINA 10 De staatslening Douchecel Voetganger Premiespaarregeling Huuropzegging Bijverdienste Reisroutes BROMFIETSER: RIJD NIETUM Oplossing 22 juli Een Amerikaanse vrouw, die leed aan een hartkwaal, welke tot voor kort als fataal werd beschouwd, leidt thans een normaal leven dank «zij een door General Electric USA gebouwde electronische gangma ker voor haar hart, die in haar lichaam werd „ingebouwd". Dit ap paraat dat werd ontwikkeld door ingenieurs van General Electric in samenwerking met een New-Yorkse chirurg, levert kleine stroom- stootjes die het hart in het jniste tempo doen kloppen. De chirurg toont de door General Electric ontwikkelde „gangma" ker" van het hart, die het leven kan redden van lijders aan de ziekte van AdamsStokes. (Door B. J. Galjaard, tuinarchitect B.N.T.) - - - - Sommige kamerplanten laten na verloop van tijd de onderste bladeren vallen. Door marcoteren kan men de plant weer inkorten en verjongen. Onder de over gebleven bladeren wordt een kleine inkeping in het stammetje gemaakt, die door een houten wig je wordt opengehouden. Ook neemt men wel een smal strookje bast weg. Op deze plaats wordt een bal vèenmos gebonden, die men eventueel nog in plastic kan wikkelen. Het mos wordt regelmatig vochtig gehouden. De plant gaat op deze plaats wortelen en wanneer de wortels door het mos zijn gegroeid, wordt de stam onder de wortels afgesneden en de nieuwe plant in een pot gezet. De oude plant wordt teruggesneden en verpot, bij een goede behandeling zullen de slapende knoppen weer uit gaan lopen. Kamerplanten, zoals de ficus, vingerplant en kamer linde kunnen op deze wijze worden behandeld. Plaatst men in augustus de knollen van de droog bloeier of colchicum zonder meer in de vensterbank, dan komen er in het najaar crocus-achtige, lila of witte bloemen aan. Na de bloei kunnen de knollen in de tuin worden geplant (8-10 cm diep). Het vol gende jaar worden ze tegen de bloei weer in de ka mer gebracht. Verschillende kamerplanten worden nu gestekt, b.v. geranium, coleus, calceolaria. De stekken worden van jonge scheuten gemaakt, die men vlak onder een knop afsnijdt. De onderste bladeren en moge lijke bloemknoppen worden verwijderd. Stekken van saprijpe planten laat men een paar dagen opdrogen voor men ze in de grond steekt. Er wordt gestekt in turfmolm, dat wordt afgedekt met grof zand, stekken vooral niet te diep steken. In de kamer kan .nen in een bloempot stekken, die onder een plastic zakje op een beschaduwd plekje wordt gezet. Ook kan men b.v. geraniumstek eerst laten wortelen in een glas water, dat voor één derde is gevuld. Na het wortelen worden de stekken in een klein potje gezet. In augustus kan men nog spinazie en veldsla zaaien. De uien worden opgetrokken, gedroogd en voor het opbergen schoongemaakt. Bleekselderie wordt van half mei tot half juli uitgeplant in geulen. Deze zijn 40-50 cm breed en worden gescheiden door grond- ruggen van 60 cm, plantafstand 35 om. Op deze ruggen is in de eerste maanden nog tussenteelt mogelijk. In de zomer wordt de geul geleidelijk op gevuld met de schoffel en komen de stengels ver der in de grond te staan, let er op dat geen grond tussen de stengels ligt. De planten worden dichtge bonden en begin september nog eens extra aange aard. In het najaar wordt er naar behoefte geoogst. Pruimen kunnen nu al flink worden geoogst, naar behoefte plukken we de gekleurde, rijpe vruchten tussen de andere uit. Bij een goede rijpheid blijft het steeltje aan de tak zitten. Bij appels en peren plukken we de vrucht mèt de steel, het vruchthout waar deze aan vast zit, mag echter niet worden beschadigd. Zwaarbezette takken, ondanks vrucht- dunning toch te veel gaan overhangen, worden met een gaffelvormige tak gestut. De gaffel wordt met jute omwoeld om beschadiging van de takken te voorkomen. üs» AMSTERDAM, 5 aug. De betere stemming welke de beurs de vorige week kenmerkte heeft deze week stand gehouden. Het tempo van de koersstijging is weliswaar vertraagd, maar de ondertoon van de markt is vast gebleven en in vrijwel alle afde lingen heeft zich een verdere verbete ring van het koerspeil voorgedaan. Alleen de scheepvaartaandelen zijn niet veel vooruit gekomen. Tijdelijk moest in deze sector van de markt zelfs een achteruitgang worden ge boekt, hetgeen waarschijnlijk ver band hield met de heersende vrees dat de bij de Amerikaanse senaat aanhangige wijziging van de scheep vaartwetten tot een voor de ljjnvaart zeer nadelige aantasting van de be staande conference-verbanden zou kunnen leiden. Wanneer men de koersen van de in ternationale fondsen afzonderlijk bekijkt dan blijkt dat Hoogovens en Koninklijke Petroleum buiten spel zijn gebleven. Eerstgenoemd fonds sloot de week op een koers van 955 met een verlies van drie punten af, terwijl Koninklijke Pe- MniifiiimHiiiiiiiiiiiuinmiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iMuuuiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniitiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin troleum met 70 ct. is gedaald tot 118,80. Daarentegen is AKU met 17 pnt. geste gen tot 409, terwijl Unilever er 27 pnt. bij heeft gekregen op 764. De grootste winst was echter weggelegd voor Phi lips, welk fonds met 62 pnt. is gestegen tot 1011. In tegenstelling tot de andere hoofdfondsen had Philips de vorige week echter geen deel gehad in het markt- herstel. Behalve aan het feit dat zich op poli tiek gebied geen nieuwe verstorende ont wikkelingen hebben voorgedaan is het betere klimaat ter beurze vooral te dan ken aan de vaste houding van de Ameri kaanse markt. In Wall Street is het Dow- Jones gemiddelde voor de industrie-aan delen deze week op een nieuw hoogte punt gekomen. Behalve het gunstige psychologische effect dat van een vaste Amerikaanse markt op het Damrak (en hier niet al leen) uitgaat, zfln het deze week ook Amerikaanse aankopen geweest die onze markt kleur hebben gegeven. Voor het eerst sedert vrij geruime tijd kon in de avondhandel enkele malen van de over zijde van de oceaan vraag naar aandelen Philips, en later ook Unilever, worden waargenomen. De omvang van deze vraag was weliswaar niet groot, maar in de vrijwel lege markt is er zowel naar de ene als naar de andere zijde niet veel nodig om de koersen in beweging te brengen. Geldt dit al tijdens de officiële beursuren, des te meer is dit in de avondhandel het geval. Overigens teken de zich deze week van Amerikaanse zijde ook weer belangstelling af voor enkele vooraanstaande Duitse waarden, zoals Siemens en Bayer. Op de Nederlandse beleggingsmarkt is de situatie heel wat anders dan in Enge land. Hier blijkt ondanks de 365 miljoen welke onlangs voor buitenlandse gul densleningen beschikbaar zijn gesteld, nog een belangrijk bedrag voor emplooi in de niet-risico-dragende sector beschik baar te zijn. Dit mag althans wel de con clusie zijn van het ongekend lage toe wijzingspercentage van 2,68 pet. op de 4 pet. staatslening, groot 300 miljoen, waarop gisteren tegen de koers van 98% pet. de inschrijving heeft opengestaan. Uit het toewijzingspercentage laat zich berekenen dat voor ruim 37 maal het be drag van de lening is ingeschreven, dat is bijna 11,2 miljard. Het is echter dui delijk dat elke realiteit hier volkomen zoek is. Ter beurze taxeerde men de reële be- leggingsvraag op 450 k 600 miljoen. Zo dra echter als vaststaand wordt aange nomen dat de vraag het aanbod overtreft begint de majorering. Dit is een ver schijnsel waaraan bij het geldende emis siesysteem niet is te ontkomen. Door meer te vragen dan werkelijk nodig is trachten de banken en commissiehuizen zich tegen de te verwachten reductie bij Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linkar-bouenHoek der enveloppe; „Vragenrubriek"De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi?' de Ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens ie dagen op antwoord zal moeten wachten en drt hrt ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. Als mijn huisbaas een douchecel laat aanleggen, kan hij dan de huurprijs verhogen? Als ik het op mijn rekening laat doen, kan dan de huurprijs ook verhoogd worden? vraagt P.R. Wanneer u op kosten van uw huisbaas een douchecel laat aanleggen, dan kan de huurprijs zeker worden verhoogd. Hoeveel hangt af van de basishuurprijs van uw huis. Om precies te vernemen hoe hoog de huur eventueel zou kun nen uitvallen, kunt u zich misschien het beste wenden tot de huuradvies commissie te uwer stede. Als er geen rijwielpad of voetpad langs een rijweg loopt, waar moet de voetganger dan blijven? Het is raadzaam, dat de voetganger in zulke gevallen aan de linkerkant van de weg loopt. Hij heeft dan geen last van het achteropkomende verkeer en het tegemoetkomende ziet hij zo tijdig dat hij gemakkelijk kan uitkijken. Dit geldt nog sterker als het donker is: menig ongeluk is gebeurd doordat een automobilist een vóór .hem aan de rech terkant van de weg lopend voetganger niet tijdig zag. Degene, die u zei, dat u nooit aan de linkerkant van de rijweg mag lopen heeft dus ongelijk. Wat is het adres van de instantie, die de premie-spaarregeling voor rijksambtenaren behartigt? vraagt Th. v. B. Het adres van deze instantie luidt: mi nisterie van Binnenlandse Zaken, afde ling premie-spaarregeling, Korte Bees tenmarkt 4, Den Haag. Ik heb mijn huis verhuurd aan een gezin met 3 kinderen. Kan ik de huur opzeggen om mijn getrouwde zoon en dochter er in te laten wo nen? zo ja, hoelang duurt dat? vraagt H.B. U kunt de huurders de huur opzeggen met inachtneming van één betalings termijn. Als zij hier echter niet in toe stemmen, genieten zij automatisch huur- bescherming. U zult dan moeten pro cederen, waarbij de kantonrechter de belangen van beide partijen ten aan zien van de bewoning tegen elkaar af weegt Wendt u zich hiervoor tot een ad vocaat of deurwaarder. Ik lever houtdraaiwerk als bijver dienste. Hoeveel procent moet ik van iedere kwitantie die ik in opzij- leggen om later niet in de knoop te raken met de belastingen? vraagt E.B. De huidige wet schrijft voor, dat iemand, die neveninkomsten heeft, wel ke het bedrag van 200 per jaar te bo ven gaan, belasting zal moeten betalen. De A.O.W.-premie wordt, wanneer u bijverdient, ook hoger. Percentages of bedragen kunnen wij u niet geven, om de eenvoudige reden dat wij niet weten wat uw werkelijke inkomen per jaar is. Als u thuis werkt voor uw werkgever, is er geen overwerkvergun- ning nodig. Kunt u mij de route beschrijven van Wormer naar Treebeek (L.) zodat wij zo weinig mogelijk door drukke steden en dorpen moeten? vraagt V.K. Een gunstige route is de volgende: Wormer 8, Zaandam 9, Amsterdam 7, Diemerbrug 25, Hilversum 26, Utrecht 52, 's-Hertogenbosch 32, Eindhoven 11, Valkenswaard 7, Leende 16, Hamont (België) 30, Maaseik (terug in Neder land) 12, Sittard 10, Treebeek. De tus sen de plaatsen in geschreven getallen stellen het aantal km van het traject voor. Kunt u mij de kortste weg geven per bromfiets van Bovenkerk naar Elspeet en de mooiste weg van Bo venkerk naar Elspeet met aantal kilometers? aldus J.B. Bovenkerk, 10, Diemerbrug 7, Muiden 4, Weesp 19, Hilversum 7, Baam 10, Nijkerk 11, Putten 12, Staverden 3, Els peet. De tussen de plaatsen staande getallen geven ongeveer het aantal km tussen die plaatsen aan. Er zijn nog enige vragen naar het uitstippelen van reisroutes binnen gekomen. Wij zullen deze tot onze spijt echter niet alle kunnen beant woorden, omdat de veelzijdigheid van deze rubriek daardoor zou worden geschaad. Het betreft hier uitsluitend vragen- van zo eenvoudi ge aard, dat de vraagstellers ze ge makkelijk zelf kunnen beantwoorden aan de hand van een eenvoudige fietskaart (overal in de boekhandel verkrijgbaar). de toewijzing zo goed mogelijk te dekken. Hieraan kan uiteraard het risico van een te grote toewijzing verbonden zijn, maar indien de reële vraag het beschikbare aanbod met een ruime marge over schrijdt telt dit risico nauwelijks meer mee. Het succes van de voorgaande staats leningen werkt gezien het steeds dalende toewijzingspercentage, naar het schijnt cumulerend op de inschrijvingen. Zich baserend op de toewijzing van 514 pet. welk jaar bij de in januari van dit jaar litgegeven staatslening werd verkregen, hield men zich er gisteren ter beurze reeds van overtuigd dat met een inschrij ving van 20 22 maal het gevraegde be drag rekening moest worden gehouden. Dat het echter 37 maal zou worden zal velen hebben verrast. Mogelijk hebben de grote banken ditmaal een extra gewicht in de schaal geworpen. Misschien ook heeft men de reële vraag onderschat. Eén ding lijkt echter zeker en wel dat de minister met de uitgifte-koers voor deze eerste 4 pet. lening niet tot 9814 pet. had behoeven te gaan om de emissie te doen slagen. Deze week (31 juli-4 aug. 1961). laagste noogste Koers versch. koers koers 4 aug. 28 juli 3% Inv.crt.N 9914 9914 3%%Stafl. '47 95% 951) 414% Ned. 1960 10010033 6% Won bw '51 110ft 110% A'dam Rubb 109 112% H.V.A 123 126 A.K.U. 396 410 Ver. Dell Mijen 146.50 149.20 Van Gelder Z 370% 382% Hoogovens 950 960 Müller Co 519 529 Ned. Kabelf 590 608 Philips 961 1019 Unilever 743 768 Wilt Fijenrd 270 278% Kon. Petr 118.40 120.00 K.L.M 72.10 75.00 HoU -Ara Lijn 148% 153% K.N.S.M 182% 186% Van Ommeren 321 330 N Scheepv U 152 157 Omzetten (nominaal) Vorige week: Aand. 14,6; Obligaties 19,2; Cert. v. Amer. aandelen 3.626. Deze week (voorl.): Aandelen 11,3; Obligaties 15,4; Cert. van Amerik aandelen 4.105. 991) 951) 1001) no* 111% 125% 408% 146.50 37814 956 529% 608 1012 764 278% 118.90 75.00 1501/1 185% 330 ér ós 0 1% +16% 3.— 8% 9% +25 +63 +28 - 1 - 0.55 2.50 —31/4 - 5 156% - ACHTER OE 6EPASSEER- DE AUTO LINKS AF GOED HIER STOPPEN ACHTER DE GEPASSEEI DE AUTO OVERSTEKEN FOUT V PELtTan—B li: Sommige bromfietsers hebben de ge vaarlijke gewoonte om het-kost-wat- het-kost hun voertuig zo lang mogelijk rijdend te houden ook al dwingt de verkeerssituatie hen eigenlijk te stop pen. Het gevolg hiervan is vaak een zonderling en gevaarlijk gedrag. Brom fietser A. wil het kruispunt oversteken, maar wordt hierin belemmerd door een voor hem van links komende auto. In plaats van vóór de kruising te gaan stil staan, buigt A naar rechts, om dan achter de inmiddels gepasseerde auto de rijbaan over te steken en weer terug te rijden naar het kruispunt. Brom fietser B. haalt iets soortgelijks uit, om dat een achteropkomende auto hem verhindert de zijstraat naar links in te slaan. Vooral oudere bromfietsers ma ken zich aan deze gevaarlijke handelin gen, die voortkomen uit gemakzucht, schuldig. Horizontaal: 1. Ma verkeert in de periode, waarin ze Duits spreekt. 4. Dit zou net zo goed het voorbeeld van een draak kunnen zijn, als een draak van een voorbeeld. 7. Het was voor de Fransen aanvanke lijk slechts een pro beersel om een ver handeling over een letterkundig onder werp te schrijven. 8. Dit is het beste dier. 9. Een vrouw uit een Zuid-Hol landse stad heeft 'n el nodig om in toom gehouden te wor den. 10 Dit stuk vlees kunt U zoals achteraf blijkt in een bergplaats vin den. 11. Het is niet eens zo mal, om bij deze loterij een boot ter beschikking te stellen. 15. Hoewel het torentje maar klein en sierlijk is zit er toch een berg in. 20. Het moet een Europeaan zijn ge weest, die zijn vuurwapens heeft ge bruikt. 21. Lo.. U dit woord goed op, dan vindt "J een waterlelie. 22. Een meisje dat U op de hei kunt vinden. 23. Haal er een letter af en U zult U niet zo eenzaam meer voelen. 25. Vind 7 het griezelig. Els, om die taal te le ren? 28. Toer de dirigent zijn arm op tilde bij het maatslaan, kwam hij bijna in de dierentuin terecht. 29. Voor de Fransen is dit lange overgordijn een raadsel. 30. Hé, moeten we die plaats in Limburg ook leren? 1 ertikaal: 1. „Let op het hemelli chaam" is het advies van deze vis. 2. Als Homerus in dit heldendicht de punt jes maar op de i's zet. 3. Wie naar deze plaats op de Philippijnen thee brengt, krijgt een zwartkanten sluier. 4. Ach teraf gezien blijkt men de wortelstok va een plant vooral in een park uan de Eem te vinden. 5. Was die Zweedse uitvinder werkelijk zo'n edel mens. 6. De ceremoniën in de kerk schijnen met Het wil raaa» niet lukken Het wil maar niet lukken met het weer. Maar niet de moed opgeven en plezier blijven maken. De oplossing van de vorige puzzel was zo: Horizontaal: 1. Foto, 3. meer, 6. en kel, 8. eik, 9. vee, 12. nijver, 13. melk, 14. asyl. Vertikaal: 1. Fuik, 2. Toetsen, 4. rook, 5. aks, 7. lerares, 9. vlam, 10. Eva 11. zool. De prijswinnaars: le prijs: Mieke Bremmers, Heemsteed- se Dreef 49 A, Heemstede. 2e prijs: Harry Dirken, Pepijnstraat 19, Haarlem. 3e prijs: Sylvia Gordijn, Gasthuislaan 36, Haarlem. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag" een toer te beginnen en nobel te ein digen. 12. Een sieraad wat aan het hoofd gedragen wordt, maakt men hieraan vast. 13. Het schijnt in dit Brabantse plaatsje uitermate goed te gaan. 14. De leraar, die hier vaak achter staat, schijnt het lesgeven een vervelende zaax te vinden. 16. Met de latijnse woor den „tussen" en „Zijn" kunt U belang stelling opwekken. 17. Tina schijnt er wc tegen te zijn. 18. 't Diner schijnt 24 uur te duren. 19. Het mes is in deze rivier in Engeland gevonden. 23. Ook een dame heeft levenstocht nodig. 24. Het is heus waar, dat dit plaatsje in Limburg ligt. 26. Dit lijkt ons nou weer een vies stadje, daar in Overijsel. 27. Een insekt dat blijkbaar erg boos kan worden. Oplossingen op briefkaart in te zenden tot en met 12 aug. aan „'t Kasteel van Aemstel", afd. prijsraadsel, N.Z. Voor burgwal 65, Amsterdam, met vermel ding: ouder of jonger dan 18 jaar. Horizontaal: 1 prelaat - 6 opkoper - 12 bali - 14 olie - 15 na - 17 po - 18 sem - 20 ar - 21 ol - 22 ara - 24 mot - 26 iep - 28 ooi - 29 ke,ri - 31 sedes - 33 enig - 34 es - 35 eg - 37 kor - 38 al - 39 ti - 40 sleg - 42 tape - 44 re - 45 lef - 46 dor - 47 pij - 49 trui - 52 loge - 55 el - 57 ik - 58 lev - 60 na - 61 ar - 62 noot - 64 natal - 66 lade - 68 sop - 69 mus - 70 lijk - 72 sas - 73 tt - 74 la - 7. tak - 77 al - 79 te - 80 darm - 82 darm - 82 gaar - 84 roemeen - 85 par kiet. mtikaal: 1 pinakel - 2 eb - 3 lap - 4 alom - 5 ai 7 po - 8 klap - 9 oir 10 pe - 11 religie - 13 ee - 16 ares - 18 stek - 19 mier - 21 ooit - 23 ap - 25 os - 27 es - 28 on - 30 iel - 32 dok - 33 elp - 36 geluk - 38 aaron - 40 set - 41 gei - 42 tol - 43 epe - 48 venster - 50 rit - 51 vet - 53 gal - 54 present - 56 loot - 58 last - 59 valk 61 adat - 63 op - 64 nu - 65 lij - as - 78 lak - 80 de - 81 me - 82 ga - gaa. - 84 roemeen - 85 parkiet. 67 as - 69 mare - 71 kaar - 74 lam - 76 83 ri. De prijswinnaars zijn: Mevr. WESTERWAL—COMMAN DEUR, Röntgenstraat 2, IJMUIDEN; J. V. D. VEGT, Heerensingel 51 zwart, HAARLEM; A. DE GROOT, 2e Ooster parkstraat 150-ÏII. AMSTERDAM. De on wikkeling van dergelijke appa raten begon ongeveer twee jaar geleden, toen Jerome J. Suran, hoofd van een af deling van General Electric's laboratori um voor elektronica een ontmoeting had met dr. Adrian Kantrowitz, hoofdchirurg van de afd. hart- en vaatziekten van het Maimonides zekenhuis te Brooklyn ,New York, Suran had gehoord van de interes sante proefnemingen, die dr. Kantrowitz op het gebied van de medische elektro nica had gedaan en vroeg zich af of zijn laboratorium hierbij misschien goede diensten zou kunnen bewjzen. Dr. Kan trowitz was zeer verheugd over de tech nische steun op dergelijk niveau, zodat de ontmoeting het begin werd van een nauwe en vruchtbare samenwerking. Jerome Suran toog direct aan het werk en vormde een groep ingenieurs en tech nici, die zich gingen specialiseren in de problemen van de toepassing der elek tronica op medisch gebied. Na verloop van enige tijd kwam van het Maimonides ziekenhuis het bericht, dat men een patiente had, die leed aan de ziekte van Adams-Stokes: er moest met spoed een apparaat worden gebouwd dat de hartslag „op toeren" zou kunnen houden, maar dat bij voorkeur in het lichaam zou kunnen worden ingeplant Een van de verschijnselen van de be doelde hartziekte is, dat de polsslag te rugloopt tot crca 20 slagen per mi nuut normaal is het gemiddelde 72 per minuut wat nauwelijks genoeg is om in leven te blijven. De gebruikelijk procedure was in zul ke gevallen met de meeste spoed twee stalen elektroden in het hartweefsel aan te brengen die door middel van een bui ten het lichaam staande elektronische apparatuur de elektrische stroomstootjes ontvingen om het hart op gang te hou den. De patient was evenwel altijd ge bonden aan deze elektronische appara tuur, die zelfs bij gunstige omstandighe den een ernstige belemmering vormt ▼oor zijn bewegingsvrijheid. In het onderhavige geval moest dus bereikt worden, dat de patiente onaf hankelijk werd van enig hulpmiddel bui ten het lichaam. Bovendien schreef dr. Kantrowitz voor, dat de hartslag moest nen regelen van de polsslag bij een ap paraat, dat in het lichaam zou worden de werkzaamheden. Dit van buitenaf kun. kunnen worden opgevoerd bij in6pannen- ingebouwd, vormde een probleem op zich. Eén overweging ging echter boven aBer het apparaat moest volkomen betrouw baar zijn, want er hing een mensenle ven af van de goede werking. Voor de werkgroep van het laborato- ruim voor elektronica was dit een extra stimulans Ontwerpen en modellen wer den gemaakt, gecontroleerd en weer ge controleerd. Uitsluitend materialen van de hoogst mogelijke betrouwbaarheid en duurzaamheid werden verwerkt in de verschillende onderdelen. Een gereed mo del werd gedurende enige weken getest op de juiste impulsen voor deze speciale patiente. In deze proefperiode kwamen de twee definitieve apparaten gereed, een voor de inplantatie en een als reserve ze werden in een plastic massa ingego ten, waarvoor het lichaam ongevoelig is. Drie ingenieurs van General Elektric waren in de operatiekamer aanwezig toen het belangrijke moment aanbrak, het aan brengen van het apparaat in het lichaam van de patiente. De operate werd met succes bekroond. De patiente leidt een normaal leven «1 kan weer alles doen, wat van een vrouw van haar leeftijd verwacht mag wor den. De gangmaker voor haar hart werkt op een paar batterijen, die pas over drie tot vijf jaar behoeven te worden vervan gen. De gangmaker is afgesteld op 60 polsslagen per minuut. Daarnaast heeft zij nog een tweede apparaatje, dat uit wendig wordt gedragen, wanneer er om een of andere reden behoefte aan zou bestaan het tempo van de hartslag te versnellen. Dit apparaat heeft ongeveer de afmetingen van een kleine transistor radio en is voorzien van een kleine cir kelvormige antenne: bij het gebruik van dit apparaat wordt het gedragen op de plaats waar de gangmaker in het li chaam is ingebouwd. aangeaarde planten BLEEKSELDERIJ MOESTUIN tussenleen eerste keer aanaarden planten :RUlUUtNJ vruchthaut niet bescha digen pruim VRUCHTEN PLUKKEN ZWdre takken stutten SIERTÜIN insnijdingen m plaats voor insnijding 9 mos plastic 4i slapende knop MARCOTEREN oude plant in een pot onder plastic DROOGBLOEIER zand *?- goed te%ep KAMERPLANTEN STEKKEN V0SPER ZEGT DAT DIE BOEVEN DE GE STOLEN BUKKEN FRUIT 20 NIET KUNNEN KOPEN- OMDAT ER GEEN ETIKETTEN OM HEEN .V- HOE Z0?V\-, ONGETWIJFELD DRUKKEN MOEITE WAARD 7.000 IKKEN? p- WEL. DAN r HEBBEN ZE EEN rDRUKKER NODIG--; EN ZO KUNNEN WE MISSCHIEN OP HEI SPOOR KOMEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 10