E.E. G. kan ons grote voordelen bieden BERLIJN: Standvastig blijven maar bereidheid tot gesprek Khroesjtsjev. met kiespijn Vier doden bij botsing in Staphorst Borgward en Skoda EEN VARENDE VUURTOREN ENORME DRUKTE AAN GRENSPOST ELTEN Recordbegroting voor de Amerikaanse defensie Khroesjtsjev herhaalt al zijn oude standpunten CURIOSITEIT OP „CURIOSA 61 TV-rede van Macmillan Brand bij Van Gelder's papierfabriek Het weer ISAR T 700 Van wisse dood gered Bondsrepubliek is bereid zijn leger groter te maken GOEDGEKEURD DOOR DE SENAAT Westerse toegang tot West-Berlijn Lagere middag- temperaturen Het weer in Europa Gecombineerde priester opleiding Lazaristen en Maristen Stoffelijk overschot in haven gevonden GARAGE VERBEEK N.v. Spoorwegwachter laat trein tijdig stoppen Strauss verklaart FRANSEN HOUDEN TUNESISCHE GOUVERNEUR AAN VERKEER EIST ZEVEN LEVENS Blunder in Pankov: Hefboom voor onderhandelingen ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30894 iW MORRIS 'êefore ifouêiuf! NYLON REGENJASSEN J. J. VAN KOOTEN REST. „DE NACHTEGAAL" Lisse - Tel. 02530-3400 I MOSKOU, 5 aug. (Rtr., UPI) - De regering van de Sovjet- Unie heeft, via de respectievelijke ambassades in de Russische hoofdstad, nota's over de kwesties Duitsland en Berlijn doen over handigen aan de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland. Alle Westerse waarnemers zijn het erover eens, dat de nota's in geen enkel opzicht verrassingen bevat ten. Alle oude argumenten en drei gementen worden erin herhaald. Ook probeert Rusland op de ge bruikelijke wijze Frankrijk en En geland tegen West-Duitsland op te zetten. LONDEN, 5 augustus (U.P.I.) „Het westen moet op zijn standpunt blij ven staan in de kwestie-Berlijn, maar het moet ook bereid zjjn onderhandelin gen over deze kwestie te beginnen met de Sovjet-Unie". Dit zei gisteravond pre mier Macmillan in een televisietoe spraak tot het Britse volk, die ook door de Nederlandse T.V. werd uitgezonden. „Wij moeten bereid ziin te praten, maar wij kunnen onze verantwoordelijk heid niet afzweren. Wij zijn verantwoor delijk voor twee miljoen vrije mensen in West-Berlijn. Het zou noch verstandig, noch eerlijk zijn hen in de steek te la ten". De Britse premier zei, dat de toe komst van de omstreden stad en haar bewoners afhangt van de Russen. „Iedereen weet, dat de heer Khroesjt- sjev een krachtig leider is. Wat wij ons afvragen", aldus Macmillan, ,,is of hij kan bewijzen ook een staatsman te zijn." „Waarover wij ons bezorgd maken is, dat volgens de Russen onze rechten de rechten van de Westerse geallieerden om in Berlijn te zijn. zonder onze toe stemming gewoon vervallen kunnen worden verklaard. Misschien bestaat er een mogelijkheid te onderhandelen... Wij en onze bondgenoten hebben nu dui delijk laten blijken dat wij bereid zijn tot onderhandelingen over te gaan, in dien dit de toestand kan verbeteren. Daarom moeten wij kalm en vastbera den blijven", aldus de premier. Macmillan noemde Berlijn het slag veld van de koude oorlog. „De koude oorlog zal een langdurige strijd zijn." zei hij. „Hij vraagt eenheid van het wes ten". In dit verband bracht de Britse eerste minister ook de toetreding van Engeland tot de E.E.G. ter sprake. Hjj meende dat deze „vele grote voordelen zal bieden, want tenzij de economische verdeling van Europa wordt opgeheven, vrees ik dat zij op de duur de sterkte van het westelijk bondgenootschap zal ondermijnen." Volgers Macmillan „kan toetreding tot de continentale markt voor ons aan zienlijke voordelen hebben". Hij zei te gen zijn kritici: „Ik weet, dat sommige mensen van mening zijn dat wanneer wij ons in de gemeenschappelijke markt begeven, de Gemenebest-familie nooit meer dezelfde zal worden. „Ik begrijp die gevoelens wel, ofschoon ik niet ge loof, dat ze waar zijn. Het Gemenebest steunt natuurlijk voor een groot deel op gevoelens en herinneringen uit het verre verleden. Hoe belangrijk die ook mogen zijn, wij moeten de blik gericht houden op de toekomst." „De toekomst, ook die van het Geme- WENEN, 5 aug. (Rtr) Oosten rijk heeft gisteren een Russisch pro test tegen een karikatuur van Khroesjtsjev die donderdag in een Weense krant stond, verworpen. De karikatuur toonde Khroesjtsjev met kiespijn, een doek om zijn ge zwollen gezicht en uit zijn mond een lont die verbonden was met een grote atoombom. Het onderschr'ft luidde: „Berlijn is een rotte kies in mijn kaak". De Sovjet-zaakgelastigde Iljoesjin wilde gistermorgen tegen die prent protest aantekenen, maar de Oosten rijkse functionaris, die hem te woord stond, wees hem erop dat er in Oos tenrijk svrijheid bestaat. nebest, hangt af van de vraag of Enge land de wilskracht en de sterkte bezit om de leiding te behouden. Ik geloof, dat indien wij deze overeenkomst met Europa kunnen aangaan, Engeland een sterker en betere deelgenoot van het Gemenebest zal worden," aldus Macmil lan. VELSEN, 5 aug. Vannacht werd door een arbeider van Van Gelder brand ontdekt in de hal waar de pa piermachine 18 staat. Het vuur woedde tussen het houten plafond en het dak beschot boven de bobineuse op het 20 meter hoge dak. De bedrijfsbrandweer kon het vuur niet meester worden en alarmeerde de gemeentelijk brandweer, die met drie wagens uitrukte. Na twee uur was men het vuur meester. Er brandde een gat in het dak van 100 m2. Een zwaar betonnen voetstuk van de ventilator stortte op de bobineuse. Er ontstond veel waterschade. De mate riële schade kon vanmorgen nog nie' worden geschat. De technische dienst van Van Gelde' heeft de zaak in onderzoek. Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 .EIDSESTIAA: XONINGSPUINJ AMSTERDAM TEL 223596 (Weersverwachting tot zondagavond, opgemaakt te 11.15) Aanvankelijk zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, mor gen in de loop van de dag van het westen uit nkele opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige wind. ruimend van zuid naar west. In het algemeen lagere middagtemperatn-en. Zondag: Zon 5.08-20.22. Maan 0.59- 16.41. Maandag: Zon 5.10-20.20. Maan 1.38- 17.28. max min neersj Station Wee: temp temp atgei gisteren 24 ur Den Helder mist 20 14 0.1 penbuig zw. bew. 20 17 0.1 tfhssingen motregen 19 17 6 Eeide mist 20 14 2 De Bilt half bew. 20 16 2 Twente zw. bew. 18 17 1 Eindhoven motregen 18 17 3 1 Zd.-Limburi zw. bew. 20 17 Stockhom zw. bew 17 13 0.4 Oslo onbew 12 6 7 Kopenhagen zw. bew. 18 13 2 Londen regen 24 17 1 Anisteromi zw. bew. 23 16 0.5 Brussej zw. bew. 20 17 1 Parijs licht bew. 27 15 0 Bordeaux onbew. 27 12 0 Nice onbew. 26 20 0 Berlijn zw. bew. 17 14 2 Frankfort zw. bew. 25 14 0 Munchen onbew. 24 13 0 Zünch onbew. 24 11 0 Genève onbew. 25 10 0 Wenen zw. bew 25 13 0 innsbrück onbew. 26 13 0 Athene onbew. 34 26 0 Rome onbew. 31 17 0 Madrid onbew. 34 19 0 Lissabon licht bew. 32 20 0 5 aug. De provinciale be hest van de Lazaristen en Maristen dinB.en besloten de gymnasiale oplei- comK-Van hun priesterkandidaten te ciptl('neren, omdat hierdoor een effi- Van h Sebruik kan worden gemaakt Q 6 leraren. elerzi'f,iCleze maatregel kunnen bovendien voor ana Posters worden vrijgemaakt zijds kan r Priesterltjk werk en ander- het KpJ? worden tegemoetgekomen aan v.h.m o unde lerarentekort bjj het °nder in a®t Sezamenljjk onderwijs zal Worden ng van beide congregaties 6yrnna<tinSrgeven in het aangewezen reinarin _van het St.-Vincentiusse- alie te Zundert. ln Parhs^vn'JKi~ Vanmorgen vroeg is ter van a het huis van de voorzit- een PlasH^ femeenteraad, Paul Minot, van het Jt. m ontploft. De concierge ^Pdingel opUV(UPIP) hierbÜ lichte ver" Advertentie) EEN TOPKLASSER Benzineverbruik 1 17. Kruissnelheid 110 km. LUXE MODEL 5195.—. HOUTPLEIN 18—20 - TELEFOON 12000 HEUSDEN, 5 aug. De 48-jarige scheepsbouwarbeider J. Z. Bouwman is de afgelopen nacht vermoedelijk door verdrinking om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot is vanmorgen hier gevonden. Het slachtoffer werd nog niet vermist. MEPPEL, 5 aug. Bjj een verkeers ongeval in Staphorst op de rijksweg ZwolleMeppel, vonden gisteravond vier personen de dood. Een personen auto, bestuurd door de 52-jarige heer C. de Groot uit Apeldoorn raakte aan het slippen en kwam in botsing met een tegemoetkomende auto van de familie Franken uit Harderwijk. De heer De Groot werd via de achterruit uit zijn auto geslingerd, kwam op de weg te recht en was op slag dood. Verder von den bij dit ongeval de dood het bejaar de echtpaar Ejjer uit Gorredijk en het zesjarig zoontje van de familie Eijer uit Harderwijk. De tweede auto werd bestuurd door (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 - Bh emendaal Telefoon 52301 ALMELO, 5 augustus De bromfiet ser J. H. P. is donderdagavond toen hij na een botsing met een auto gewond op de spoorwegovergang aan de Nijverdal- seweg te Wierden bleef liggen, van een wisse dood gered door een spoorweg- wachter, die een uit de richting Rijssen naderende trein tijdig tot stilstand wist te brengen. Nabij de overweg kwam een bestelau to in aanrijding met een personenauto. De botsing was zo hevig, dat de bestuur der van de bestelauto uit zijn wagen werd geslingerd. De auto reed daarna onbestuurd door en botste tegen de bromfietser om vervolgens in een sloot tot stilstand te komen. Toen de brom fietser op de spoorlijn bleef liggen was er juist een trein in aantocht. Aan de tegenwoordigheid van geest van de spoorwegwachter is het te danken, dat de bromfietser niet door de trein is over reden. De man werd met borst en rug kwetsuren naar het ziekenhuis overge bracht. De bestuurder van de bestelwa gen bleek er met enkele ontvellingen te zijn afgekomen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. TUNESIE De regering van de Sovjet-Unie heeft Tunesië een krediet van 25 miljoen roebels verleend voor de bouw van dammen en de stichting van een instituut voor technisch onder- wps. (Reuter) Advertentie de achtendertig-jarige heer R. Franken uit Harderwijk. Deze werd ernstig ge wond evenals de heer A. Eijer. Het on geluk gebeurde tijdens een hevige re genbui, waardoor de auto van de heer De Groot aan het slippen raakte. WINSCHOTEN, 5 aug. Op de rqks- verkeersweg geschiedde gistermiddag een ernstige autobotsing waarbij een zeventigjarige Zweed het leven verloor en vier mede-inzittenden ernstige ver wondingen opliepen. Een auto met een vijftal Zweed se vaka itiegangers komende van de Beertsterweg kruiste zonder snelheid te verminderen de rjjksver- keersweg. De auto werd in de linker flank gegrepen door een Duitse perso nenauto die uit de richting Groningen kwam. De Zweedse auto sloeg enkele malen over de kop en belandde met het dak naar beneden in een diepe sloot naast de snelweg. Voorbijgangers slaagden erin het wrak te kantelen en de drie personen die op de achterbank zaten door een achterraam naar buiten te trekken. Voor de 70-jarige J. B. Andersson uit Allerum, die met zjjn 48-jarige echt genote op de voorbank in de veiligheids gordels zat, kwam de hulp te laat. Wel slaagden de moedige redders erin mevr. Andersson ti"dig uit de volgelopen auto te sleuren. Haar toestand is zorgwek kend. De andere gewonden die even eens naar het ziekenhuis gebracht zijn, z;jn buiten direct levensgevaar. FREIBURG, 5 aug. De zestigja rige heer J. Nikkels uit Heemstede en zün echtgenote zijn donderdag bij een verkeersongeluk zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later zijn overleden. De auto van het echtpaar Nikkels was op een kruispunt in Hardt (Baden-Wür- temberg) in botsing gekomen met een vrachtwagen. BONN, 5 aug. (Rtr.) De Westduitse minister van defensie, Frans Josef Strauss, heeft gisteren verklaard dat West-Duitsiand heeft aangeboden zijn acht legerdivisies „op defensiesterk te" te brengen als de westelijke minis ters van buitenlandse zaken op hun ko mende conferentie in Parijs daarom zouden vragen. Dit zou inhouden dat de divisies op tachtig procent van hun oorlogssterkte worden gebracht. Op het ogenblik zijn zij op ruim zeventig procent van de oorlogssterkte. Strauss, die gisteren naar Bonn te rugkeerde na besprekingen in Wash ington met zijn Amerikaanse colle ga. McNamara. en in Come met bondskanselier Adenauer, verwacht niet dat de Verenigde Staten en Enge land hun troepen in Europa aanzien lijk zullen versterken. De westelijke geallieerden menen dat voor hun veilig heid tenminste dertig divisies in Mid den-Europa moeten staan (aan Rus sische kant staan er 120), maar op het ogenblik zijn er pas 25. Strauss hoopt dat het verschil spoedig zal worden opgeheven door terugkeer van Franse divisies, die nu in Algerije worden ge- hrnikt Tijdens Uw vakantie minstens één keer een goed dineetje Onze kip-, vlees- en visspecialiteiten maken dit tot een feest. ROEANDA-OEROENDI In het Bel gische mandaatgebied Roeanda-Oeroen- di zullen op 18 september (Roeanda) en 29 september (Oeroendi) algemene ver kiezingen worden gehouden, zo is gis teren in Brussel meegedeeld. (Reuter) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM .Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severla NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miillmetej. hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vee redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. TUNIS, 5 aug. (UPI) - Leden van de Franse militaire politie hebben gis teravond de auto aangehouden van de Tunesische gouverneur van Bizerta en geweigerd hem te laten doorrijden zon der zjjn indentiteit te controleren, al dus heeft het semi-officiële persbureau Tunis Afrique Press (T.A.P.) van daag bekendgemaakt. Het persbureau berichtte, dat de gou verneur hiertegen protesteerde, maar ten antwoord kreeg dat men strikte opdracht had gekregen de controles uit te oefenen. Daarop gaf de gouver neur zijn chauffeur bevel de auto te keren en reed terug naar zijn pa leis, van waar hij een krachtig protest zond aan de Franse consul, Xavier Jeannot. T.A.P. beschuldigde bovendien Fran se soldaten ervan vier Italiaanse vis sersboten die gistermiddag tijdens een storm Bizerta waren binnengelopen, gedwongen te hebben hun Tunesische vlaggen te strijken, die zü „overeen komstig hun internationale recht" in top voerden Van Tunesische zijde is nog niet ge reageerd op de verklaring die door het hoofd van de Amerikaanse VN-de- legatie, Adlai Stevenson, gisteren te New Vork werd afgelegd en waarin hjj zei te verwachten dat de toestand binnen „drie of vier dagen" zich zou ontwikkelen. Volgens Stevenson maakt deze ontwikkeling een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering overbodig. TURKIJE Een Turkse rechtbank heeft een 30-jarige man ter dood ver oordeeld wegens aansporing tot contra revolutie. Dit is het eerste doodvonnis in Turkije sinds de revolutie van vorig jaar mei. (Reuter) Vrijdag wr- het voor de douane bij de grenspost Elten weer een topdag omdat er een enorm acntal Duitse toeristen ons land binnen kwam en velen van onze oosterburen van vakantie teruggingen naar de Heimat. Tot ver in Duitsland strekte de file wachtende auto's zich uit. De belangrijke betekenis van de no ta's is, dat zij bewijzen dat premier Khroesjtsjev, ondanks incidentele ver zoenende uitspraken, zijn Berlqn-poli- tiek voorlopig nog niet wenst te wijzi gen. De internationale spanning blijft dus even groot als zij al was. In dit ver band is het veelbetekenend dat de amerikaanse Senaat gisteravond Ken nedy's defensiebegroting van 46,848 miljard dollar onveranderd heeft goed gekeurd. Nog nooit heeft Amerika in vredestijd een zó hoog bedrag uitge trokken voor zijn defensie. De Russische regering dringt In haar nota's aan de Westerse landen aan op het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland. Moskou geeft er de voorkeur aan. dat de Westerse landen meedoen; doen zij dit echter niet. dan zal alleen een vredesver drag met Oost-Duitsland worden ge sloten, door alle landen die dit wen- aen- Rusland dringt ook aan op on derhandelingen over een vredesver drag van Oost en West met Oost- én West-Duitsland. Volgens de Russi sche visie moeten de onderhandelin gen over een vredesverdrag met Duitsland worden gevoerd tussen al le landen die met Duitsland in oor log zijn geweest enerzijds en de beide Duitslanden anderzijds. In de nota aan de V.S. wordt ook opgemerkt: „Iedereen kan zien dat West-Duitsland een broeinest van ge vaar in Europa wordt. De zogenaamde Bondsrepubliek heeft op het Europese vasteland reeds het grootste leger van alle NAVO-landen. De regering in Bonn toont zich de ijverigste voor stander van een machtspolitiek en pro pagandist van de koude oorlog". In de nota aan Engeland: „Men moet er zich wel over verwonderen dat de Britse regering Brits gebied ter beschikking stelt voor militaire bases van de Duitse militairisten, die nog niet zo lang geleden Engelse steden bombardeerden." In de nota aan Frankrijk: „Men kan zich nauwelijks voorstellen dat de Fransen niet gealarmeerd zouden zijn door het feit dat vlak naast hun deur, in West-Duitsland, een groot leger wordt opgebouwd onder leiding van voormalige nazi-generaals en nazi-of ficieren". En voorts: „Wanneer de Franse regering, zoals zij zegt te doen in de kwestie van de Duitse hereniging, werkelijk opkomt voor de zelfbeschik king der volkeren, waarom onthoudt zij dan te vuur en te zwaard de uit oefening van dit recht aan het Alge- rünse volk? En op wat anders dan' ver trapping van het recht van het Tune sische volk op een onafhankelijk be staan is het streven van de Franse re gering naar behoud van de vlootbasis in Bizerta gericht?" In de nota aan West-Duitsland: „Het Westduitse standpunt, dat een vredes verdrag alleen met een herenigd Duits land kan worden gesloten, is politiek, praktisch en juridisch onhoudbaar. De hoop op het opslokken en onderma nen /an Oost-Duitsland is een gevaar- Hike illusie." BERLIJN. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Oost-Ber- ljjn heeft gisteren verklaard, dat de D.D.R. in Russische ogen een soeve reine staat is en dat de Russische auto riteiten zich daarom niet met het doen en laten van de Oostduitse regering willen en kunnen bemoeien. Deze ver klaring werd gegeven naar aanleiding van het Westerse protest tegen de maatregelen, die in de D.D.R. tegen de zogenaamde „grensgangers" wor den genomen. Grensgangers zjjn men sen die wonen in Oost-Berlijn maar werken in West-Berlijn. Het leven wordt hun de laatste weken door de Oostduitse autoriteiten bijzonder moei lijk gemaakt. iiiiiimmtiiiiimmmimiiiimmiimmiimiiiiiiitiiimmiiiir BERLIJN, 5 aug. (DPA) „Neues Deutschland", het leidinggevende com munistische orgaan in Oost-Duitsland, heeft in antwoord op een „ingezonden schrijven", doen uitkomen dat de Oost duitse autoriteiten de kwestie van de verkeersverbindingen met West-Ber- lyn als hefboom voor onderhandelingen met de Westerse mogendheden en er kenning van de Oostduitse soevereini teit willen gebruiken. Het blad zegt na melijk dat de Westerse mogendheden gedwongen zullen zün met de regering van de „Duitse Democratische Repu bliek" onderhandelingen te beginnen om althans tot afspraken over het ge bruik van de verkeerswegen te komen. In het „ingezonden schrüven" werd de vraag gesteld hoe een apart vredes verdrag eigenlijk wüzigingen voor West- Berlpn met zich mee zou kunnen bren gen. Het blad stelt opnieuw dat West- Berlijn staatsrechtelijk behoort tot het grondgebied van de Oostduitse staat die na een vredesverdrag alle soeve- reiniteitsrechten zou overnemen. De Westerse mogendheden zouden moeten Instemmen met een statuut voor West- Berlü'n ais gedemilitariseerde vrpe stad voordat zü de verkeerswegen zouden kunnen gebruiken. Gisteren hebben zich in totaal 1283 Oostduitsers, onder wie slechts 250 Oostberlüners, als vluchtelingen in West-Berlün gemeld. De Zweedse ingenieurs die bovenstaande vuurtoren hebben gebouwd in Göteborg stonden voor het probleem hoe hem te vervoeren naar de Sont waar hij een plaats zou krijgen. De oplossing werd gevonden door het evenwicht tussen het betonnen gevaarte en de lucht in de tank waarop hij werd vervoerd „uit te balanceren", zodat de vuurtoren tijdens het transport zijn evenwicht kon bewaren. Intussen hadden de passagiers en zeelieden op de boten die voeren tussen Dene marken en Zweden de vreemde ervaring een varende vurtoren tegen te komen. Haagse Houtrusthallen zijn weer ingeruimd voor de grote verzamelaarsten- onstelling „Curiosa 61". Op de foto de heer A. Rietveld uit Scheveningen voor zijn verzameling van 8.000 lucifersetiketten en 3.000 bankbiljetten. - - - bankbiljetten. (Zie ook onze rubriek Landskroniek)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1