Pauselijk torenverblijf in het Vaticaanse park wordt bewoonbaar R J Ei Amerika oefent druk uit op president TSJOMBE FILMSTERREN HEBBEN HET SOMS MOEILIJK Werving Belgisch personeel voor N.S. goed op gang Bij onvoldoende succes ook oriëntatie in Spanje Vóór de poort dicht gaat Fout van de Nederlanders „Curiosa," verzamelingen verzameld M G-61 in Groningen Nieuwe regels voor de partij „Beatrix 7-7-1961" Opdat hij gaat onderhandelen met de centrale regering Bowlingcentrum Breda Goodwill-werken in La Courtine Tsjechische MIG landt bij Wenen a» 1 Kompas was kapot, zegt de piloot Sovjet-Unie Persoonsverheerlijking wordt afgeschaft 6 ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 PAGINA 7 Voormali ge sterrewacht BUITENLANDSE KRONIEK v< -:y// Hél - f Verloop (Van onze Romeinse correspondent) ome ligt onder de zomerhitte. Het is niet erger dan andere jaren, maar deze maal kwam het war me seizoen zonder enige over gang: nog midden juni droeg heei Rome wol en kamgaren. Messire onze broeder zon schenkt ons dagend zyn schone luister, dichtte Sint Frans. Mes sire deelt in elk geval zijn gaven uit zonder aanzien van rijk of arm, zij het met een lichte voorkeur voor Vaticaan stad. Het Pietersplein lijkt een pizza oven. De dikke muren der Vaticaanse Ealeizen zijn doorzeefd van de hitte. Al Hjven de tuinen achter de basiliek eeuwig groen door een perfect be- sproeiingssysteem; het is er niet min der heet. Slechts in de hoogte is solaas te vinden. De temperatuur is daar een streep lager, de benzinedampen reiken niet tot de heuveltop en de gezegende zeewind, die 's middags om vier begint te waaien, is er frisser en forser. Op het hoogste punt van het Vati caanse park staat een toren. Deze, de Torrione di San Giovanni is een onder deel van de omwalling, die .n 900 werd aangelegd als verdediging tegen de in vallen der Saracenen. Het vierkante bolwerk is 20 m. hoog en aan de basis zestien m. breed. Hier was indertjjd de Vaticaanse sterrewacht gevestigd en de toren droeg een foeilelijke observato riumkoepel. Toen Rome te groot werd en de verlichting des nachts te schel, verhuisde de sterrewacht naar Castel- Gandolfo onder medenemen geluk kig van de koepel. Sindsdien was de grote Sint Janstoren weer een be schaafde en romantische ruïne. Maan den geleden ontdekten we, dat hij in de steigers stond. Wy vroegen, wat er ging gebeuren, maar kregen geen ant woord. Zo is het Vaticaan: vol heilige ambtsgeheimen en gewone ambtsge heimpjes. Intussen is het tóch bekend geworden, dat paus Joannes XXIII de opdracht heeft gegeven de toren weer bewoonbaar te maken. De Paus heeft last van de warmte, maar zjjn arbeid bindt hem in de zomermaanden vaak aan Vaticaanstad. Nu worden de drie verdiepingen hersteld en het dakterras krijgt een overdekking. Een lift voert straks tot boven. Hier heeft men een uitzicht over Rome, dat zijns gelijke niet kent. oannes XXIII is niet de eerste, die zich een zomerverblijf in het Vati- kaanse park laat bouwen. Reeds Innocentius VIII deed dat in de In Oost-Duitsland koesteren velen de panische vrees, dat de poort naar het Westen spoedig gesloten zal wor den. Voor die algemene angst hebben de Oost-Duitsers een nieuw woord: „TorschlusspanikAls het aangekon digde Russisch-Oostduitse vredesver drag gesloten is, zouden de Oostduitse autoriteiten de vlucht van hun onder danen naar de Bondsrepubliek kunnen keiemmeren. Men houdt ook reke ning met de mogelijkheid, dat, nog vóór de sluiting van het pact tussen de Sovjet-Unie en de Duitse Democra tische Republiek, bijvoorbeeld de grens tussen Oost- en West-Berlijn Wordt afgesloten. De „Torschlusspa nik'' is de onmiddellijke aanleiding tot de recente groei van de vluchte lingenstroom naar het Westen. Maar er zijn vele oorzaken. In de D.D.R. worden de elementaire menselijke vrijheden drastisch onder drukt. Er bestaat' geen godsdienst vrijheid, de staat heeft de opvoeding van de jeugd overgenomen, er is geen vrije pers, men kent geen vrijheid van politieke menings uiting enz. Maar ook op het zuiver materiële vlak heb ben de Oost-Duit sers veel te lijden. Er is een groot te kort aan levensmiddelen in de D.D.R. In sommige streken zijn de autoritei ten overgegaan tot de rantsoenering Van brood en aardappelen. De prijzen Van groente en fruit zijn zeer hoog. Er is groot gebrek aan boter en mar garine, alsmede aan andere etenswa ren. De geestelijke en stoffelijke nood in de D.D.R. heeft vele Oost-Duitsers haar het Westen gedreven, maar door die vlucht van zo n groot aantal deel nemers aan het produktieproces is de toestand nog verergerd. Het groeiende tekort aan agrarische en industriële Arbeiders drukt zwaar op de natio nale economie. Bovendien is het land ernstig getroffen door het heengaan van zoveel beoefenaars van intellec tuele beroepen. Gedurende de laatste *even jaar vertrokken naar het Wes- jruim drieduizend artsen, meer ah twaalfhonderd tandartsen, zes- 'enduizend onderwijzers en leraren, '('tienduizend ingenieurs en technici U1 zeshonderdvijftig advocaten. Men an zich voorstellen wat dat voor ge- v°'gen heeft voor bijvoorbeeld de ge- ïondheidszorg. b l? Oostduitse machthebber, UI- iricnt' constateert, dat door de grote y ncht naar het Westen van arbeids- rachten de Oostduitse economie j nndermijnd, en daarom wil hij ,_l ®stberlijnse poort naar de vrij- sluiten. Hij zou de stroom ook naaf1611 s'ru'':en door zijn politiek radi js *e wijzigen, maar die gedachte Uiteraard niet bij hem op. 15e eeuw. Het renaissance paleisje van Pius IV is nog altijd een juweel van architectuur en in de tijd, dat de ge bouwen, die heden een deel van het Vaticaanse museum herbergen, nog niet bestonden, was het daar een oase van schoonheid, waar de stilte ge accentueerd werd door het ruisen der fonteinen. Dit „Casino Pio" is tegen woordig de zetel van de Pauselijke Academie van Wetenschappen. Leo XIII liet zich in een andere toren der Saracenenwal een driekamerverblijf en een kapel inrichten om zich de illusie te verschaffen er 's zomers eens uit te zijn. Nu zijn de radiostudio's hier ge ïnstalleerd en de directie heeft haar bureau in Leo's kamers. Daarom liet Paus Joannes zijn oog vallen op een ander erfstuk zijner voorgangers. Het zal nog een -paar maanden aanlopen, voor het werk voltooid zal zijn. En de bouwers hopen, dat het de Paus ge geven zal zijn nog vele zomers in deze toren te kunnen verblijven, wanneer zijn ambtsbezigheden het hem onmoge lijk maken om in de hogere en betere lucht van Castel Gandofo te leven. Paus Pius XII placht in Castel Gandol- fo te blijven tot aan de Advent. Voor hem was paushuize slechts de ver plaatsing van zjjn schrijftafel naar een koelere omgeving en een absolute stilte. In zjjn tijd bleven de vertrekken voor zijn naaste medewerkers leeg en hij genoot van zijn eenzaamheid. De huidi ge Paus heeft een andere aard en hij LA COURTINE, 5 aug. (AFP) Gis teren is de Nederlandse elfde brigade infanterie haar oefeningen in La Cour tine begonnen. Bij gelegenheid van de verjaardag van prinses Irene werden er gisteravond concerten gegeven door de kapellen van de genie en het Irene- regiment. Vandaag is er een muziek uitvoering voor het publiek. De genie voert in de streek van La Courtine werken van algemeen belang uit, zoals aan een weg van drie kilome ter lengte in het dorp St. Oradoux de Chirouze. Het gemeentebestuur van die plaats heeft als blijk van waardering de Nederlanders een receptie aangebo den, waarop burgemeester Salagnac het woord voerde. Verder heeft een compagnie van het elfde bataljon genie onder bevel van majoor Veenstra met groot materieel een meertje van vier hectare oppervlak te aangelegd. Jve^EN, 5 aug. (Rtr) Een Tsjechi- sï?le Mig 17 is gistermiddag op het vliegveld Aspern by Wenen geland. De straaljager cirkelde eerst boven het vliegveld Schwechat maar zwenkte af, waarschijnlijk omdat het verkeer daar zo druk was. Enkele minuten later landde het toestel op Aspern. Van het Weense hoofdbureau van politie ver trokken onmiddellijk enkele mensen naar het vliegveld. De piloot, de 30-jarige Ludvik Zla- mal, zei tegen de politie dat zijn kom pas kapot was en dat hij daarom gedwongen was een noodlanding te ma ken. Hij had geen foto's genomen toen hij boven Oostenrijk vloog. Hij vroeg de politie direct het Tsjechische gezant schap te waarschuwen. Volgens de po litie zal de piloot waarschijnlijk van daag al met zijn toestel naar Tsjecho- slowakije terug mogen vliegen. De Tsjechische regering heeft in middels in een nota aan Oostenrijk de „onopzettelijke schending van het Oos tenrijkse luchtruim" betreurd. wii zich ook in Castel Gandolfo eniger mate ontspannen. Maar voorlopig heeft hij het Concilie aan en in het hoofd en dat vult zijn gedachten en vacantie- dagen. In Engeland maken sommigen zich bezorgd over de gevolgen van de toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. De Britten, die hun oudi „Empire" kwijt zijn, zouden moeten oppassen, dat zij ook hun bijzondere relaties met de Ge menebest-landen niet verspelen, zo is hier en daar opgemerkt. Maar er zijn in Brittannië ook mensen die de toekomst minder somber inzien. Graham Hutton wekt, in een ingezonden stuk in „The Times", zijn landgenoten op een voorbeeld te nemen aan de Neder landers, die hun koloniën kwijt zijn, maar die zich bij de Euro- markt hebben aangesloten en er nu economisch goed voorstaan. Huttons ironisch betoog is vervat in een vers, dat een vriendelijke variatie is op een onvriendelijk oud Engels rijmpje, waarin ons wordt verweten dat wij teveel vragen en te weinig geven. Zijn schrijven aan de hoofdredacteur van „The Times" luidt als volgt: Sir, In matters of commerce the fault of the Dutcl\ Is whining too little and work ing too much; Bereft of an Empire they close up their ranks, Join neighbours, up-value, and do nicely, thanks. Yours, etc. GRAHAM HUTTON Vertaling: In de handel is het de fout van de Nederlanders/Dat zij te weinig jammeren en te hard werken/Zij hebben hun Wereld rijk verloren maar zij hebben zich nauwer aaneengeschaard/Zij wer ken samen met hun buren, zij reva lueren en het gaat hun goed, dank u. Het is natuurlijk op zich zelf toe te juichen dat Bar neveld „De dag van het ei" in het leven heeft geroepen. Daar kunnen mij niet ge noeg dagen-van-dit-of-dat zijn. Zij geven allicht aan leiding tot enig vreugdebe toon. En wie of wat daarvan het middelpunt is doet weinig ter zake, het schaap, de jubilaris, de kaas of het ei. Als wij maar plezier hebben. Niettemin blijf ik van mening dat die „Dag van het ei" oude wonden openrijt. Is hier, met name, niet sprake van een belediging van de kip of zelfs van een affront aan het adres van de collectiviteit van het geza menlijke pluimvee. Nu weet ik wel, de Bameveldse organisatoren hebben hun evenement de ondertitel meege geven van „feestelijkheden rond kip en ei", en zij hebben dus wel aan gevoeld, dat er iets niet klopte, maar ik vraag mij toch af waarom zij zich toen ook niet meteen bekend hebben tot „de dag van de kip". Zoals rede lijk was geweest. De kip immers was er het eerst. Dat kunt u overal na vragen. Bij verstandige mensen dan. En nu zich dan eens een gelegenheid voordeed om die prioriteit voor de geschiedenis vast te leggen, creëert men uitgerekend in Barneveld, het Mekka van de kip, een „dag van het ei". Het zou mi) niet verbazen als er, ondanks alle bestaande goede bedoe lingen, op 10 augustus in Barneveld geen kip aanwezig is. 's Lands Kroniek MOSKOU, 5 aug. (Rtr) De com munistische partij van de Sovjet-Unie heeft vandaag een nieuw handvest ge publiceerd, dat de party democrati scher moet maken en een herhaling van de persoonsverheeriyking als in de tijd van Stalin moet voorkomen. Het nieuwe handvest, de eerste volledige herziening van de partijregels sinds Stalins dood, zal op het partycon gres in oktober worden ingediend. Het is een aanvulling op het partyprogram ma dat zondag j.l. werd gepubliceerd en dat ook op het partijcongres zal wor den besproken. Een van de voorzieningen in het nieuwe handvest is, dat om de vier jaar een partijcongres moet worden gehouden. Daarnaast zijn buitengewo ne congressen mogelijk op initiatief van het Centrale Comité of als min- tens een derde van de partijleden erom vraagt. Voorts worden maatregelen ge nomen om voor regelmatige aanvoer van jonge krachten in het partijbestuur te zorgen. 'T Een hoekje van Curiosa. Men ziet allerlei miniatuurauto's zowel oude als nieuwe modellen, tegels met herinneringen aan bijzondere vluchten, oude auto- lantaarns; op de achtergrond een Studebaker uit 1910. Met de tentoonstelling Curiosa" in de Haagse Houtrusthallen bewpst de tien jaar bestaande vereniging „De verzamelaar" dat het een ongemeen boeiend resul taat oplevert om verzamelingen te verzamelen. De verzamelwoede van meer dan honderd hobby-isten is er uitgemond in een groot aantal stands, waarin alles uniek of curieus is. De verscheidenheid van objecten die de leden van de jubilerende vereni ging trachten bijeen te brengen is slechts in een alfabetische lijst te van gen die loopt van aantekenstrookjes tot zakdoeken met daartussen in on der meer bidprentjes, brillen, fagot ten, kaasmerken, messen, schaakspe len en speeldozen. Een niet gering i deel daarvan is vertegenwoordigd op de tentoonstelling, die geiyktydig een door de vereniging de Vliegende Hol- niiiillllllmilium ELISABETHSTAD, 5 aug. (A.F.P.) Van betrouwbare zyde in de hoofdstad van Katanga is vernomen, dat de Ver enigde Staten op het ogenblik druk op president Tsjombe uitoefenen om hem te bewegen een soepelere houding tegen over de rest van de Congo aan te ne men en snel te onderhandelen met de centrale regering van premier Adoela. Als Tsjombe hiertoe overgaat, zullen de Amerikanen Tsjombe economisch steu nen. De Amerikanen zouden hun diploma tieke offensief hebben geopend na de verklaring van de Katangaanse minister van binnenlandse zaken, Moenongo, dat hij hulp aan de Sovjet-Unie zal vragen. Zoals bekend heeft het Russische rege ringsblad „Izwestia" al gezegd dat Rus land Katanga niet zal steunen omdat het Russische volk er niet aan denkt leiders, die hun volk hebben verraden, te helpen. Een bezorgde president Tsjombe heeft gisteren door tussenkomst van de Ver enigde Naties een dringende boodschap gezonden aan premier Adoela. Daarin vraagt hy zo spoedig mogelijk onder handelingen te beginnen teneinde een gewapende actie van het bewind in Leopoldstad tegen Katanga tegen te gaan. De bezorgdheid in Katanga over de toekomst is gestegen door twee ont wikkelingen, namelijk: 1. De verklaring van Adoela, dat zijn regering „binnen enkele dagen" een actie zal ondernemen tegen Katanga. 2. De verklaring van de V.N.-diplo- maat Sture Linner, dat de volkeren organisatie werkeloos zal toezien indien de regering-Adoela geweld gebruikt tegen Katanga. LEOPOLDSTAD De nieuwe Con golese minister van binnenlandse zaken, Gbenye, is met drie Loemoembistische parlementsleden naar Stanleystad ver trokken in de hoop dat Antoilie Gizen- ga met hen naar Leopoldstad zal willen terugkeren. Gizenga is vice-premier in de regering-Adoela, ondanks het feit dat hij de parlementsvergadering, die de nieuwe regering heeft goedgekeurd, niet heeft bijgewoond. sasA'"*- Ook prinses Beatrix heeft in het zweetkamertje van de Leid- se Universiteit tussen de dui zenden andere haar handteke ning geplaatst. Het is een eeuwenoude traditie, dat kandidaten voor het doc toraal examen, wachtend in dit ka mertje op de eerste verdieping van de academie, de tijd doden met het „bekladden van de muren". Sommi gen doen het zeer bescheiden, zy plaatsen een signatuur met een hand tekening, anderen geven uiting aan benard gemoed door het tekenen van merkwaardige caricaturen of zede- prenten. Op verzoek van de custos, van de Leidse universiteit, de heer Sira, heeft ook prinses Beatrix op een klein hoekje, dat was schoongeveegd, met zwart kryt haar naam en de datum van het examen geschreven. lander byeengebrachte verzameling luchtvaartcuriosa herbergt zoals nog nooit ter wereld vertoond. Zoals ge zegd; de verscheidenheid is groot. Men kan er de resultaten vinden van het sparen van de huiselijke suikerzakjes, naast een indrukwekkende verzame ling tinnen soldaatjes, compleet in de slagorde zoals die volgens historische gegevens tijdens de strijd om Water loo moet zyn geweest. De heer N. ter Wolbeek laat zich op Curiosa vertegenwoordigen door een paar honderd spaarpotten uit zyn unieke verzameling. Amerikaanse ra ketten staan er by maar ook het goedvaderlandse hoofd van de oud minister van financiën de heer Lief- tinck, bereid alles te slikken, maar vooral geldstukken. In weer een an dere verzameling kan men zien hoe vreem soms wordt omgesprongen met geboorteaankondigingen. Het valt niet mee om origineel te zyn en daar voor wil men wel zijwegen bewande len zoals de vader die een grote foto van het kind liet afdrukken met daar boven in schreeuwende letters: extra editie. Een ander bleef helemaal in verzamelaarstermen en liet de wereld weten: „Tot onze grote vreugde en dankbaarheid konden wy aan onze ver zameling toevoegen het zeer zeldzame exemplaar Johan Comelis." Bijzonder belangwekkend is de col lectie kranten en tydschriften uit alle jaren en uit alle windstreken. Het „Postduivenorgaan" hangt er naast de „Chicago Daily Tribune" die in vuistdikke letters verkondigd: „Euro pe's war is on". De filatelistenver eniging St. Gabriël is op de expostitie aanwezig met postzegels met uitslui tend „christelijke motieven" en een bezoekje waard is, ook de kleurige ver zameling Madonna's uit heel de we reld, waarin een afbeelding van Ma ria en Jezus met kroeshaar en zwarte huidskleur niet ontbreekt. In de stand „Pausdom en Vaticaan" prpken witte borstbeeldjes van pausen boven een extra nummer van de Osservatore Ro mano en daarnaast onderscheidingen, boeken, foto's en prenten: de verza meling is roomser dan de paus. Dan zpn er de collecties modelauto's en vliegtuigen die, samen met het toe lichtende materiaal, de gehele ge schiedenis weergeven van deze voer tuigen. Er is iemand met een collec tie houten knoesten die men door ge ringe veranderingen sprekend ergens op heeft doen geiyken, er zyn tiendui zenden prentbriefkaarten, honderd duizenden suikerzakjes, miljoenen lu cifersmerken. De verzameling luchtvaartcuriosa is een verhaal apart. Er is een in zending over poolpost, over raketpost, over ballonvaart, noem maar op. Men vindt de geschiedenis van lucht vaartrampen terug in half verbran de brieven die gereed zyn. Er zyn en veloppen by die voor twintigduizend gulden grif een koper zouden vin- De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marij- nen, zal 30 augustus 's avonds de internationale show M.G. 61 in het stadspark te Groningen offi cieel openen door een speciaal gas- omament op het tentoonstellingster rein te ontsteken. Wielerestafettes uit vpf verschillende plaatsen in het noor den des lands, te weten Leeuwarden, Drachten, Delfzyi, Emmen en Hooge- veen, zullen een brandende fakkel, ontstoken door een prominente figuur ter plaatse, naar Groningen brengen. Daar wordt het vuur overgedragen aan een bekende noordelpke wielren ner, die de fakkel aan de minister ter hand zal stellen. Met drie „poedels" heeft burge meester mr. dr. R. Geuljans in Breda het moderne kegel centrum van Brunswick Bow ling, dat in- vier maanden tjjd aan de Wilhelminasingel in de schaduw van de vryetijdsbestedings-manifesta- tie Nu.. Breda is gebouwd ,om- cieel geopend. Er is sinds kort in ons land een complete bowling -..oorlog" aan de gang. Nadat de A.M.F. in Scheveningen de primeur had van het Nederlandse bowlingcentrum is de concurrent Brunswick Bowling in Breda neergestreken. Beide Ameri kaanse maatschappüen hebben de we tenschap, dat het bowlen in Amerika een rage is geworden en dat in ver schillende Europese landen de be langstelling voor dit eenvoudige, maar gezellige gemeenschapsspel ook snel is gegroeid en nog steeds toeneemt. Voor de Brunswick is de baan in Bre da tevens bedoeld als een soort showroom, waar men liefhebbers die zelf een baan willen gaan bouwen en exploiteren graag eens een kykje laat nemen. Brunswick beperkt zich na- meiyk niet tot zelf exploiteren, maar levert ook het biwlingmateriaal. Het is een keiharde zakeiyke on derneming, welke in Breda geen halve maatregelen heeft genomen. Het cen trum heeft zestien banen met automa tische machines die de kegels opzet ten en de ballen retourneren. By de banen vindt men een snackbar, een lounge, een biljartkamer en een kin derbewaarplaats mét kinderverzorg ster en een keur van speelgoed. Van de banen kunnen de moeders hun kleintjes ook nog via televisie in het oog houden. Jammer, dat de burgemeester Geul jans die toch van K.V.P.-huize is, bij het kegelen te veel links aanhield, waardoor de ballen in de goot langs de baan terecht kwamen en de auto matische „kegeljongens" niet aan de slag hoefden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllillllllllllllllllllllllllllli; den. alles veilig geborgen in glazen vitrines. De verzamelaars zyn soms geopend, druk met bankbiljetten heel rijk. Zo is er een collectionneur uit Cairo die twee secretarissen heeft meegebracht om de stand in te rich ten. De meeste deelnemers zyn ama teurs, die zich beperken tot ruilen, maar ook menige handelaar heeft het oog gericht op de Houtrusthallen, waar dan ook, naast de tentoonstel ling, die tot en met 13 augustus is wordt gewapperd. Niet alles in het leven van een filmschoonheid is even mooi. De foto illustreert hoe moeilijk de dames het bij tijd en wijle kunnen hebben. Rossana Schiaffino bijvoorbeeld (tweede van rechts) mag dan onbeschrijflijk decoratief wezen tijdens de opnamen van een film over de Sabijnse Maagdenroof, waarin ze een grote rol speelt, gunt men haar nauwe lijks de tijd om te eten. Iedere minuut telt mee. En daarom wordt Rossana gevoerd. Door haar zus Maria Pia op wie aldus een deel van de fïlmroem afstraalt. Terzelfdertijd repeteert Milia Signorini, privé-secretaresse van de filmster, noa even haar rol en legt de coiffeur (rechts) de laatste hand aan Rossana's kapsel. Bij dit alles kijken twee onbekende studio-employé's onverschillig toe. (Van onze Utrehtse redacteur) UTRECHT, 4 aug. De werving van arbeidskrachten in België, waar toe de Nederlandsche Spoorwegen we gens het toenemend tekort aan perso neel zyn overgaan, heeft voorlopig tot een redeiyk succes geleid. De chef van dienst personeelszaken, drs. S. Buys, Is ook over de kwaliteit van het aan bod zeer tevreden. Van de zeshonderd Belgen die zijn opgeroepen zyn, er driehonderd verschenen, van wie er 150 zgn goedgekeurd. Thans zyn er vyftig in dienst; binnenkort volgen de overi gen. Er zön by de N.S. ongeveer tweedui zend vacatures, waarvan een deel door „losse krachten", voorzover het een voudige werkzaamheden betreft, wordt vervuld. De Spoorwegen zoeken voor- nameiyk ongeschoolde krachten, om dienst te doen nis stationsassistenten of wegwerkers; zy moeten echter vol doende capaciteiten bezitten om cursus sen te kunnen volgen teneinde hogerop te klimmen. Mocht de werving in België de N.S. proberen 1500 man aan te trek ken, waarby men zich met het oog op de taal en de geringere af stand voornameiyk op Vlamingen richt, geen voldoende resultaat ople veren, dan zou men het dienstbetoon moeten inkrimpen of naar arbeids krachten elders moeten uitzien; voor het laatste willen de Spoorwegen zich oriënteren in Spanje en waarschijn- iyk ook in Oostenrijk. De laatste maanden is wel duideiyk gebleken tot welke slechte functione ring van het bedrijf het grote perso neelstekort kan leiden. Er zyn by de N.S. 29.600 personen in vaste dienst; elk jaar zün er achtduizend sollicitan ten van wie na een, met het oog op de veiligheid scherpe medische en psy chische keuring er slechts 1600 kunnen worden aangenomen. Het aantal perso neelsleden dat het bedrijf wegens pen sionering, afkeuring of vrywillig ont slag verlaat, is echter groter. Het totaal verloop ligt tussen 4,5 en 5 procent, hetgeen elke week neerkomt op een verlies van 28 man, ondanks het feit dat er 32 nieuwe personeelsleden in deze periode in dienst treden; uit de werkplaatsen gaan vooral veel mensen naar de kleinmetaalindustrie. De heer Buys schryft het sterke verloop toe aan de achterstand in de honorering van talryke ongemakken. Hij hoopt dat de goedkeuring van de secundaire ar beidsvoorwaarden als een rem zal wer ken. Wanneer 1 januari de c.a.o. afloopt zyn ook voorstellen tot verbetering van de primaire arbeidsvoorwaarden te verwachten. Reeds vorig jaar hebben de N.S. zich met de daarvoor aange wezen instanties in België in verbin ding gesteld, waarby zy ook de be schikking hebben gekregen over wacht- ïysten van mensen, die in dienst zou den komen by de Belgische spoorwe gen, waar het personeelsgetal door een reorganisatie echter sterk wordt inge krompen. De Belgen die by de N.S. komen werken krijgen dezelfde rechten als hun Nederlandse collega's. Gebleken is, dat het aanbod van een vaste posi tie met pensioen hen büzonder aantrekt. By voorkeur wordt ongehuwd perso neel in de leeftijd van 21-35 jaar ge zocht, doch er hebben zich hoofdzake- ïyk gehuwden aangemeld. De beloning hier ligt lager dan in België, doch dit feit wordt door de lagere kosten van het levensonderhoud gecompliceerd. Boven dien zyn de huren hier lager en de N.S. zyn in geslaagd kosthuizen te vinden voor 25 tot 30 gulden per week. In Rot terdam beschikt het bedrijf over een eigen verbiyf voor honderd personen, dat nog zal worden uitgebreid. Een moeiiy'kheid voor de Belgen is behalve het vinden van een woning het andere levenspatroon in Ne derland. Om de overgang te helpen vergemakkeiyken zyn maatschappe- ïyke werksters van de stichting voor sociale bystand met Belgische ge zinnen gaan praten, terwyi enige huisvrouwen by gezinnen hier zyn ge plaatst om de voor haar vreemde le vensgewoonten te leren. In de kosten komen de N. S. tegemoet. Het verloop van het personeel bij de N.S. zal langzamerhand ook minder worden door een meer geleideiyke leef- tydsopbouw. Vorig jaar waren er per maand nog honderd personen met veer tig dienstjaren, welk aantal reeds ge slonken is tot 25 per maand en naar men verwacht in 1962 of 1963 nog slechts tien per jaar zal bedragen. In tien jaar tyds hebben de Spoorweg?* 16.000 arbeidskrachten in dienst geno men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7