NA ZEVENTIEN VLUCHTEN ROND DE WERELDBOL Hij verbleef ruim 24 uur in ruimtecabine Vostok Maaltijd ook lange middagdut en aan boord Lottgering TITOVS PRIMEURS VOORSTEL aan Sovjet-Unie ONDERHANDELINGEN OVER BERLIJN m Khroesjtsjev dreigt: Geen nieuwe luchtbrug CITRQËN KARDINAAL VAN ROEY ZONDAG OVERLEDEN Dertig mille op lot nr. 14045 Het weer Privé-contacten met Indonesië ontraden Radio in Algiers scheldt even tegen De Gaulle Op één dag 1800 vluchtelingen Nog geen besluit over leiding KV P- fractie in Kamer Primaat van België Nu schriftelijk Nederlandse bus in Denemarken in sloot Dr. de Kort terug MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30895 MOSKOU, 7 aug. (Rtr., UPI) Gherman Stefanovitsj Titov, de 26-jarige Russische majoor, die gistermorgen om zeven uur de tweede ruimtevaarder van de Sovjet-Unie werd, is vanmorgen om achttien minuten over acht Veilig op aarde geland. Zijn ruim tereis, die dus precies vijfentwin tig uur en achttien minuten heeft geduurd, is een volledig succes ge- Worden, zo hebben de Russen mee gedeeld. Titov verkeerde, op het moment dat hij uit zijn ruimte cabine stapte, in prima conditie. Iets meer dan zeventien maal maakte hij in deze cabine, de „Vostok II", een vlucht door de ruimte rond de wereldbol. De 4713 kilo wegende „Vostok" beschreef banen rond de aarde op een af stand, die varieerde van 178 tot 257 kilometer. Een reis rond de wereld duurde voor majoor Titov 88 minuten en 6 seconden. In to taal legde hij een afstand af van ongeveer 692.000 kilometer. MORRIS "éeforepu êuij! Suède dames- en herenjasjes W isselvallig „Mijn beste Moskovieten.. Achterstand van V.S. Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 PARIJS/MOSKOU, 7 aug. (AFP, Rtr., Tass, UPI) De Grote Vier zullen de Sovjet-Unie voorstellen in het najaar na de Westduitse verkiezingen onder handelingen te voeren over de kwestie-Berlijn. Dit zijn de minis ters van ouiteniandse zaken van de Grote Vier Amerika, Enge land, Frankrijk en de Bondsrepu bliek overeengekomen bij hun ID 19 f 9575.— Panhard 6375.— 2 CV 3995.— AMI 6 f 5600.- GEERT HOOGEVEEN beraadslagingen in de Franse hoofdstad. Het Westen zal de Sovjets bovendien voorstellen, dat aan de conferentie over Berlijn Oost- noch West-Duitsland zal deelnemen, zelfs niet als waarne mer. De conferentie zou in Genève gehouden kunnen worden. Als sanctie voor het geval de Russen doorgaan met West-Berlijn te be dreigen of uittocht van Oostduit sers te belemmeren zou het Wes ten een handelsblokkade jegens de Sovjet-Unie overwegen. (Van onze Brusselse correspondent) MECHELEN, 7 aug. Met grote verrassing en diepe versla genheid heeft katholiek België gisteren kennis genomen van de tijding, dat kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, 's morgens te zes uur overleden is. Kardinaal Van Roey is 87 jaar oud gewor den. Alhoewel zijn gezondheids toestand reeds geruime tijd reden tot enige bezorgdheid baarde, liet nochtans niets dit plotselinge ein de vermoeden. Tot het laatste ogenblik is de overledene actief gebleven. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miHlmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'i avonds tel. 21544. Majoor Titov behouden in Sovjet-Unie teruggekeerd Niet alleen majoor Titov, maar ook het ruimteschip, met <le duizenden kostbare instrumenten, keerde op aar de terug. Alle gegevens, die de tocht heeft opgeleverd, waaronder uitvoerige rapporten over Titov's lichamelijke re acties, zullen in de komende weken of maanden door de Russische geleerden wetenschappelijk worden uitgewerkt. De vreugde en opwinding over de dus in alle opzichten geslaagde ruimte- vlucht zjjn in Moskou en geheel Rus land algemeen. Tienduizenden Mosko- vieten verzamelden zich vanmorgen in de hoofdstraten van hun stad. Juichend 5n elkaar omhelzend luisterden zij naar laatste berichten van radio Moskou, d'6 door speciale luidsprekers, van- nacht aangebracht, werden verspreid. Op het terrein, waar Titov landde, in de buurt van Saratov, waar op 12 april ook majoor Joeri Gagarin •neerstreek, werd hij opgewacht en begroet door een grote menigte ge leerden, militaire autoriteiten... en een kapper om hem te scheren. Deze laatste mededeling veroorzaakte gro te hilariteit bij de mensenmassa's in Moskou's straten. De vrouw van ma de in 0van Gagarin, die reeds eerder een derge lijke beproeving moest doorstaan, het verloop van de gehele vlucht via ra- oio en TV gevolgd in haar woning in de buurt van Moskou. Pas om vier minuten over tien, bijna Fjfe© uur na de landing, maakte radio "ïoskou bekend dat majoor Titov veilig en wel op aarde was teruggekeerd. De nieuwslezer verstrekte geen bijzonder heden over de manier waarop de lan- bewoners daarvan. Na vier omwentelin gen rond de aarde, om half drie, ge bruikte hij een lunch, waarvan radio- Moskou als bijzonderheid vermeldde, dat deze uit drie gangen bestond en de ruimtevaarder uitstekend smaakte. Daarna deed Titov een middagdut, waaruit hij echter pas tegen midder nacht ontwaakte. Om hem niet te storen hadden de Russen de radio in de Vostok II uitgeschakeld. AMSTERDAM, 7 aug. In de 552e •taatsloterij 2e klasse is een prijs van S0.000 gevallen op lot nummer 14045. (Advertentie) Lc, BARÏELlORiSSTR HAARLEM TEL 13439 ^^STRaat (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL:: 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) ^^n<ler,iike bewolking met later tem^«_r?gen- Weinig verandering in ivinü uur' Overwegend matige oost i„a,anvankelijk tussen zuid en tingèn uit uiteenlopende rich- Zon: 5.li.2n .Dinsdag: -U la- Maan: 2.25-18.26. öWaKKe winri A ^onnescnijn en west. Temp in de mS-ï? zuic* en zuid- zeewater 17 gr. middag 20 a 21 gr., ren nieuwehbuienstorine oceaan nade un tijdelijke vXteri^^t,^^ h6t MAJOOR GHERMAN TITOV ding plaats had. Men neemt echter al gemeen aan dat de „Vostok II" even als destijds de „Vostok I" van majoor Gagarin, aan parachutes naar beneden is gekomen. De normale methode is dat tijdens de vlucht, als de landing moet begin nen, een raket met tegenkracht wordt afgevuurd, waardoor het ruimtevaar tuig uit zijn baan wordt gehaald en in een andere stand ten opzichte van de aarde wordt gebracht. De aantrekkings kracht van de aarde, die dan niet meer in „evenwicht" is met de andere krach ten die op de cabine worden uitge oefend, zorgt dan voor de rest. De pa rachutes dienen natuurlijk om een zach- te landing mogelijk te maken. Onmiddellijk na zjjn geslaagde lan ding werd majoor Titov opgebeld door premier Khroesjtsjev, die hem geluk wenste en hem enkele vragen stelde over het verloop van de tocht. In de rede, die hij vanavond zal houden tot het Russische volk, zal Khroesjtsjev ongetwijfeld grote aandacht besteden aan het nieuwste ruimtevaartsucces van de Sovjet-Unie. Men kan er zeker van zijn dat hij opnieuw de „superioriteit van het socialisme boven het kapitalis me" bewezen zal achten, zoals hij reeds eerder .ïeeft gedaan. Waarnemers zijn het erover eens dat Khroesjtsjev, een propagandist eerste klas, zijn prestige precies op he goede moment, nu de Berlijn-cnsis nieuwe hoogtepunten dreigt te naderen, weer aanzienlijk heeft versterkt. Het doel van Titovs ruimtereis is, al dus meldde radio-Moskou gisterochtend, de bestudering van een „langere" cir- kelvlucht rond de aardbol met een eveneens langere periode van gewicht loosheid voor de ruimtevaarder. Joeri Gagarin, 's werelds eerste ruimtevaar der, vertoefde 12 april 108 minuten in de ruimte. De twee Amerikaanse ruim tevaarders, Alan Shepard en Virgil Gris- som, waren resp. 5 mei en 21 juni onge veer een kwartier in de ruimte. Sovjet geleerden hebben al een „nieuw en nog grootser" project aangekondigd: een ruimtereis van drie tot vier dagen, die kort voor het 22-ste communistische partijcongres in oktober zou plaatsvin den. Bovendien zouden ruimteschepen voor een reis naar de maan al in aan bouw zjjn. Gherman Titov stond gedurende zijn ruimtereis via radio en televisie in ver binding met de wereld. Herhaaldelijk meldde hij, dat hij zich uitstekend voel de en de Russische radio, die de gehele dag de luisteraars op de hoogte hield, meldde, dat ook de t.v.-beelden aan toonden dat de ruimtevaarder in prima conditie verkeerde. Telkens wanneer Titov boven een bepaald deel van de wereld vloog zond hij een groet aan de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 7 aug. Minister Luns heeft zowel aan de groep-Rijkens als aan prof. Duynstee schriftelijk meege deeld dat de regering de privé-contac ten met de Indonesische autoriteiten ontraadt. De brief die aan ir. Scholtens van de groep-Rijkens was gericht, be tekende een bevestiging van het onder houd dat de minister reeds met de heer Scholtens had gehad. Hier verwacht men dat althans de groep-Rpkens haar activiteiten nu zal staken. Dit zou in overeenstemming zijn met een verkla ring, die al eerder door een vertegen woordiger van de groep is afgelegd en waarin werd gezegd dat men de con tacten zal beëindigen indien de Neder landse regering dit zou verzoeken. n Een andere noviteit van do Vostok II was dat Titov deze zelfstandig kon besturen en dat ook deed. Tijdens zijn slaap nam men op aarde de besturing van hem over. Kort voor zijn lancering legde Titov een verklaring af, waarin hij zijn reis opdroeg aan het 22-ste partijcon gres van de communisten. Enkele uren later, in de ruimte, richtte hji een groet aan het „Sovjet-volk, de regering en de partij en kameraad Khroesjtsjev per soonlijk." De laatste beantwoordde dit Erompt in even hartelijke als uitbundige ewoordingen. Kort voordat Titov ging slapen in zijn ruimtecabine was hij. volgens radio-Moskou, bijzonder uitbundig in zijn boodschap aan de aarde: „Alles in orde in de capsule; druk is nor maal; vochtigheid zeventig percent: temperatuur 18 graden. Ik voel me vol komen op mijn gemak. Prima zelfs. Mijn beste Moskovieten, u zoudt zich zelf dit mogen toewensen. Ik ga nu lekker slapen. Beste Moskovieten, ik ga naar bed. In het heelal. Ik ga u welterusten wensen. Doe maar, waar u zin in hebt, maar ik ga nu naar bed." Joeri Gagarin en Gherman Titov, beiden officieren van de Sovjet-lucht macht, tot hun lancering in de ruimte in de rang van kapitein en na, respec tievelijk tijdens hun vlucht bevorderd tot majoor, zijn goede vrienden. Gagarin, die thans een wereldreis maakt, was gisteren in Canada, vanwaar hij Titov het allerbeste wenste. Gherman Stefanovitsj Titov is een jaar jonger dan Gagarin. Titov werd in 1935 geboren in het dorpje Verkhneye Sjilino, in Altai, oostelijk Si berië bij de Chinese grens, als zoon van een leraar Duits en Russisch, die dit jaar op 51-jarige leeftijd gepensioneerd is. De jonge Titov moet op school een bolleboos geweest zijn, vooral in wis kunde. Hij is kandidaat-lid van de com munistische partij. In de Verenigde Staten merkte Geor ge Low, het hoofd van de afdeling Be mande Vluchten van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, gis teren op: „Als Titov veilig op aarde terugkeert, zal het nog een flink tijdje duren, voordat wij zijn prestatie kunnen evenaren." Prof. Alexandre Ananov KOPENHAGEN, 7 aug. Tussen Aarhuus en Skanderborg in de buurt van het plaatsje Hoerning, is gister morgen een autobus, waarmee onder anderen Nederlandse onderwijzeressen en verpleegsters op vakantie waren, bij het inhalen in een sloot gereden en ge kanteld. Het ongeluk had voor de inzit tenden g en ernstige gevolgen. In de verongelukte bus zaten deelne mers aan een reis die was georgani seerd door een Haarlemse rr isclub voor onderwijzend personeel en ambtenaren. De reis is vorige week zondag begonnen. Vrijdag komen de deelnemers n lar Ne derland terug. Er is reeds een bus van de Alkmaarse onderneming, die het ver voer verzo-gt (NACO) naar Denemar ken onderweg. Van de 45 passagiers, voor het groot ste deel Amsterdammers, liepen er der tien lichte verwondingen op. Elf hun ner konden na behandeling het zieken huis van Aarhuus weer verlaten. De da mes A. Boestert en A. van Vuuren, bei den uit Amsterdam, zjjn vermoedelijk voor slechts enkele dagen, opgenomen; de een had een lichte hersenschudding en de ander een hoofdwond die moest worden gehecht. Het gezelschap heeft in een andere bus de reis naar Odense voortgezet. De chauffeur van de bus heeft verklaard dat hij bjj het inhalen door een hevige windstoot de macht over het stuur ver loor. (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 (van Russische afkomst), de voorzitter van het Franse genootschap voor ruim tevaart, wees eveneens op Amerika's achterstand op de Russen, vooral op het gebied van de stuwkracht. De duur van Titovs ruimtereis komt volgens Ananov ongeveer overeen met die van een reis naar de maan. MOSKOU, 7 aug. (Rtr., UPI) Gher man Stefanovitsj Titov mag dan „maar" de tweede Rus zijn, die een ruimtereis gemaakt heeft, hij kan zich er niettemin op beroemen, dat hjj de eerste mens is, die: - het wereldsnelheids-record reizen om de wereld gebroken heeft; - lekker lunchte in de ruimte; - naar bed ging en ook sliep „tus sen de sterren"; - een afstand aflegde, groter dan die van de aarde naar de maan; - in de ruimte bevorderd werd van ka pitein tot majoor (bij Gagarin ge schiedde dit op aarde) - in de ruimte onderscheiden werd door een communistische jeugdbewe ging; in één etmaal tijds vele malen de zon zag op. en ondergaan. Het bericht, dat Rusland een tweede bemande raket de ruimte had ingestuurd, werd door de bevolking van Moskou dui delijk met vreugde ontvangen. De Westduitse minister van Buitenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, was een der hoge personages die deelnamen aan de ministersconferentie van de Grote Vier te Parijs en derhalve het „lijdend voorwerp" waren van de pers-fotografie. (Advertentie) HOOFDAGENT: SHOWROOM: Zijlweg 26 - Telef 17296 Kantoor, werkplaats en magazijn: Mr. Cornehssiraat 54 - Telefoon 61447 ALGIERS, 7 aug. (AFP) Radio- Algiers heeft zaterdagmiddag in zijn bulletin van een uur plotseling een ver klaring uitgezonden van generaal Gar- dy, waarin president De Gaulle bele digd werd en de klandestiene O.A.S. (Organisation de l'Algerie Frany.aise) geprezen. Generaal Gardy is een van de leiders van de rebellie in april, die bjj verstek ter dood is veroordeeld. Diplomatieke waarnemers in Moskou hebben de indruk, dat Khroesjtsjev thans poogt wat de Berlijnse kwestie betreft, zijn actie te versnellen en nog voor de Westduitse verkiezingen tot een resultaat te komen. Dit zou in de eerste plaats het afzonderlijke vredesverdrag met Je „Deutsche Demokratische Re- publik" zijn, die dan volgens de Sovjet- visie de Russische rechten in Berlijn overneemt. Dit laatste betwist het Wes ten. In Moskou werd gisteren bekend gemaakt, dat de partijleiders uit de landen van het Warschau-pakt (de Sovjet-Unie, Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Albanië, Roemenië, Bulga rije en Oost-Duitsland) van donderdag tot en met zaterdag daar hebben be raadslaagd over een vredesver irag met Oost-Duitsland en zich achter Khroesjt- sjevs politiek hebben geschaard. Er is niet meedegeeld, wie er allemaal aan de conferentie hebben deelgenomen. Khroesjtsjev zelf heeft vorige week tegenover premier Fanfani van Italië verklaard naar eerst thans uitge lekt is dat hij geen nieuwe lucht brug naar West-Berlijn zou dulden. Wanneer de geallieerden een luchtbrug zouden instellen, zouden de vliegtui gen worden neergeschoten. Maar ove rigens vertrouwde Khroesjtsjev er op, dat het Westen geen oorlog om West- Berlijn zou riskeren. De Sovjet-leider zal vanavond, in navolging kennelijk van Kennedy, een radio- en t.v.-rede wijden aan de kwestie-Berlijn. imiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiimiii BERLIJN Oostduitsers blijven over de zonegrens West-Berlijn binnenstro men. De vrees neemt toe, dat het com munistische regiem dit „gat in het ijzeren gordijn" geheel zal afsluiten. Vooral nu Moskou opnieuw gedreigd heeft de Westerse garnizoenen in West- Berlijn hun rechten te ontnemen en het gehele toezicht op de toegangswegen tot West-Berlijn „te land. ter zee en in de lucht" aan de Oostduitse autoriteiten over te dragen. Men vreest zelfs, dat de zonegrens zelfs nog voor de totstand koming van een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland zal worden ge sloten. Om vijf uur gistermiddag waren er sedert zaterdagochtend reeds 2.900 vluchtelingen aangekomen. Het totaal van zondag was 1.800. De voornaamste propagandist van het Oostduitse regime, Gerhard Eisler, heeft verklaard, dat de regering „ge weld" zal gebruiken om de grootste exodus sedert de Oostduitse opstand van 17 juni 1953 tot staan te brengen. Men neemt aan, dat de partijleider Walter Ulbrieht uit Moskou is teruggekeerd met volmachten om tot drastische maatregelen over te gaan. SCHIPHOL, 7 augustus Het Twee de-Kamerlid dr. W. L. P. M. de Kort heeft nog geen besluit genomen inzake het hem enige weken geleden f edane ver zoek, de leiding van de K.V.P.-fractie in de Kamer op zich te nemen. Zijn beslis sing zal afhangen van gesprekken, die hij dezer dagen zal voeren. Dr. De Kort deelde dit gistermorgen hier mee na zijn terugkeer van een reis naar de Neder landse Antillen, die hjj als lid van een parlementaire missie heeft gemaakt: het verzoek bereikte dr. De Kort destijds vlak voor zjjn vertrek naar de Antillen. Alle leden van de parlementaire mis sie naar de Antillen zjjn nu in ons land teruggekeerd. Een week geleden kwa men de Tweede--Kamerleden Diepen horst, Nederhorst en Meulink op Schip hol terug. Gisteren arriveerden als laat- sten de voorzitter van de missie, mr. dr. C. Berkhouwer, tezamen met dr. De Kort Dit tweetal heeft voor het de te rugreis aanvaardde, eerst nog een be zoek van een week aan Mexico gebracht. Prins Bemhard kwam donderdag ochtend in Mexico aan," vertelde mr. Berkhouwer. „Blijkens de publiciteit die hjj in de Mexicaanse pers krjjgt, is hjj er bijzonder populair. Hij spreekt uitste kend Spaans, schrijft men. maar zijn dochter nog heter. De kranten weten te vertellen, dat prinses Irene zelfs accent loos Spaans spreekt." Over het bezoek aan de Antillen zei mr. 3erkhouwer: „De commissie is zeer welwillend teruggekomen. Het heeft ons getroffen, dat de Antillen een oase van rust, ook politiek, vormen in het Caraï- bische gebied. Er zijn echter grote moge lijkheden". Dr. De Kort voegde hier aan toe: „Wij besteden zulke grote bedragen vooi d onderontwikkelde gebieden, laat ons in ieder geval ook behoorlijke bedra gen uittrekken voor de ontwikkeling van gebieden in het eigen koninkrijk." In de afgelopen week nog had hij persoonlijk een priesterretraite geleid. Maar deze taak is kennelijk toch zijn krachten te boven gegaan. Woensdag had hjj een instorting gekregen en de artsen hadden ernstige stoornissen in de bloedcirculatie vastgesteld. Zaterdag middag waren aan de kardinaal op eigen verzoek de laatste heilige sacramenten toegediend. Gistermiddag heeft mgr. Forni, apostolisch nuntius te Brussel, namens de paus een laatste groet ge bracht aan de overledene, die in staat siegewaad, met mijter en staf, opge baard ligt in het aartsbisschoppelijk pa leis te Mechelen. De minister van defensie, Segers, ver tegenwoordigde de regering, waarvan de meeste leden zich op dit ogenblik met vakantie in het buitenland bevin den Donderdag te elf uur zal mgr. For ni de plechtige uitvaart leiden in de metropolitane kerk van Sint Rombout JOSEPH ERNEST KARDINAAL VAN ROEY te Mechelen. Te Brussel vernam men dat koning Boudewijn en koningin Fabio- la, momenteel met vakantie in Spanje, de teraardebestelling zullen bijwonen. Het stoffelijk overschot van de kardi naal zal in de voor de kerkvorsten van het aartsbisdom Mechelen gereserveer de crypte van de kathedraal te Mechelen worden bijgezet. Met kardinaal Van Roey heeft het Heilig College sedert veertien dagen een derde lid verloren. Het Heilig College telt thans nog 81 leden. (Zie ook elders in dit blad)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1