Kardinaal Van Roeyvroom man en goed pater familias Veilige stuurman voor de Kerk in België Geldzuivering -op Cuba Auto van paus aangereden Khroesjtsjev naar Tunesië Het wordt druk in de ruimte N BUS UIT MEER BIJ LUZERN OPGEHAALD V.S. WILLEN: Internationale ruimte regeling ERNSTIGE VLIEGRAMP BOVEN BOEDAPEST Balance-act Kinderen uit kamp van Abbé Pierre Nederland kampioen bierviltjes-verzamelen Corso in plastic Aanzienlijke invloed op politiek terrein Speculaties rond opvolging NASLEEP BOM HIROSJIMA Motorrijder werd licht gewond ,AUe Sovjet-steun loon bewapenings wedloop Neergestort in woonwijk Vierentwintig inzittenden allen om het leven gekomen SALOMON BUIZEN Anonieme gift van 35 miljoen dollar ROBERT KENNEDY IN IVOORKUST MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 PAGINA 6 (Van onze Brusselse correspondent) Josephus Ernestus kardinaal Van Roey werd 13 januari 1874 als zoon uit een landbouwersgezin te Vorselaar in de Antwerpse Kempen geboren. Priester gewijd op 18 september 1897, werd hij achtereenvolgens benoemd tot ere kanunnik van het metropolitaanse kapittel op 19 mei 1907, vicaris- generaal van wijlen kardinaal Mercier op 10 september 1907, huisprelaat van de paus op 2 april 1909, protonotarius apostolicus op 11 februari 1925, aartsbisschop van Mechelen op 12 maart 1926, kardinaal-priester van de H. Roomse Kerk op 20 juni 1927 en vicarius castrensis bij de Belgi sche strijdkrachten op 7 septem ber 1957. De overleden kerkvorst was doctor en magister in de god geleerdheid en doctor honoris causa in het kerkelijk recht van de universiteit van Leuven, be nevens doctor honoris causa in de godgeleerdheid van de univer siteit te Nijmegen. Hij was groot kanselier van de katholieke uni versiteit te Leuven en groot-kan selier van de universiteit „Lova- nium" in Leopoldstad, waarvan de oprichting in 1955 grotendeels zijn werk is geweest, en voorts wer kend lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Weten schappen, Letteren en Schone Kunsten van België, erekanunnik van het bisdom Le Mans, alsmede van het bisdom Tarbes, erelid van de souvereine orde van Malta, rid der-grootkruis van de Orde van het Heilig Graf, en ere-groot-prior van de Órde van het Heilig Graf in België. Zijn talrijke brieven en publikaties werden verzameld in de omvangrijke uitgave „In dienst van de Kerk", waarvan tot op heden reeds verschillende delen zijn verschenen. BOEDAPEST, 7 aug. - (Rtr., UPI) De radio in de Hongaarse hoofdstad heeft vandaag meege deeld, dat gistermiddag boven de buitenwijken van de stad een Hon gaars vliegtuig met 24 mensen aan boord is verongelukt. Het toestel behoorde aan de luchtvaartinstel ling „Malev", die rondvluchten boven Boedapest organiseert. Het was van een Dakota-achtig type, vermoedelijk een oude Russische Ujoesjin, door het leger afgedankt. Over kardinaal Van Roey heeft mgr. Van Waeyenberjrh, rector magnificus van de Leuvense universiteit en hulp bisschop van Mechelen, gisteren in een In memoriam voor de radio verklaard: „Hjj was een heilig priester, een wijs raadsman en een trouw verdediger van zjjn kudde in uren van nood." In tegen stelling tot zqn voorganger, kardinaal Mercier, was hij niet het type van de intellectueel, van de geleerde. Een be langrijk wetenschappelijk oeuvre heeft hij niet nagelaten. Hij was, zonder een mysticus te zijn, voor alles een vroom man en een goed pater familias, een goed stuurman, die de kerk in België veilig door de klippen van de jongste 33 jaar heeft geleid. Hij was een man van realia, zoals zijn magistraal proefschrift „Over de rechtvaardige interest bij leningen" laat vermoeden, een pragmaticus, die huiverig stond tegenover experimen ten en wars was van revolutionaire vernieuwingen. Deze instelling van zijn geest heeft kardinaal Van Roey er vaak toe geleid zijn stem te ver heffen op het vlak van de politiek, waar zijn invloed aanzienlijk was. Op het Vlaams nationalisme uit de derti- f er jaren heeft hij door zijn diepgaan- e autoriteit op de clerus en zijn ver manende druk op de gelovigen een remmende invloed uitgeoefend, en aan zijn veroordeling van het rexis- me in 1937 was het te danken, dat in België het nationaal-socialisme nooit echt wortel heeft geschoten. Vaak is de opportuniteit zijner tus senkomsten betwist geworden, maar de discipline van het katholieke België is ook in deze ogenblikken van soms pijnlijke vermaningen altijd verbluffend geweest. Men kan thans wel zeggen dat zijn veroordeling op 23 december 1960 van de algemene staking, de christe lijke arbeiders in een ernstig gewetens conflict heeft gedompeld. Maar dat de uiteindelijke afzijdigheid van de jhriste- Hjke vakbonden de revolutionaire be weging in de kiem heeft gesmoord, is eveneens een feit. Zijn loyaliteit ten aanzien van het koningshuis is elkeen bekend. Tegenover de tegen Leopold III opgezweepte wereldopinie was hij, samen met drie Belgische juristen, de eerste om op 28 mei 1940 in publiekelijk Leopolds kapitulatiebeslissing goed te keuren. In de koningskwestie heeft hij de koning en de monarchie verdedigd TOKIO, 7 aug. (Reuter) Hirosjima herdacht gisteren het feit dat zestien jaar geleden de atoombom boven de stad ontplofte. De burgemeester, Shin- zo Hamai, plaatste bij het monument dat is opgericht op de plaats van het centrum van de ontploffing, een steen met de namen van 120 personen die vorig jaar ten gevolge van de explosie zijn overleden. Zaterdagavond is nog een 71-jarige man overleden die vorig jaar juni In het ziekenhuis voor slachtoffers van de atoombom werd opgenomen. Twee groe pen organiseerden zondag bijeenkom sten in Hirosjima: de Japanse raad tegen A- en H-bommen, en een twee de raad, die werd opgericht na klach ten dat de raad door extreem-linkse elementen voor anti-Amerikaanse pro paganda werd gebruikt. MIAMI, 7 aug. (AFP) Radio-Ha vana heeft zaterdag een geldzuivering aangekondigd. De Cubanen moeten hun bankbiljetten inwisselen. De winkels blijven gesloten en aankomst van vlieg tuigen en schepen is gedurende het weekeinde tot en met vandaag stopge zet. Niemand zal meer dan 200 peso kunnen omruilen. De rest moet wor den gestort op een rekening, waarna zal worden nagegaan hoe men aan dit geld is gekomen. Valse aangiften zijn strafbaar met gevanenisstraffen va riërend van een half jaar tot vijf jaar. Volgens Radio-Havana is deze zuive ring in het afgelopen half jaar voor bereid en zaterdagochtend vroeg door de regering goedgekeurd. met dezelfde koppige hardnekkigheid, waarmee hij gedurende de oorlog aan hot riM Voor de opvolging van kardinaal Van Roey worden voorlopig drie mgr. Waeyenbergl de r.-k. uni\ (Advertentie) ROTTERDAM Persoonshaven 08 - Tel. 77515 (2 lijnen) koppige dui de bezetter het hoofd heeft geboden. oor de opvolging arden voorlopig kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders genoemd: mgr. Suenens, Schoenmakers en mgr. Van ;h, rectpr-magnificus van versiteit te Leuven. Van de ze drie hulp-bisschoppen wordt mgr. Suenens, een jongt, dynamische figuur met vooruitstrevende denkbeelden over de moderne spiritualiteit, vooropgezet als de ernstigste kandidaat uit het aarts bisdom Mechelen. De beslissing ligt echter te Rome en men acht het niet uitgesloten, dat bijvoorbeeld aan mgr. Desmet, bisschop van Brugge, de aarts bisschoppelijke zetel te Mechelen zal worden toegewezén. Sedert geruime tijd is er ook een an dere hypothese. Men acht het namelijk niet uitgesloten, dat de paus van het overlijden van kardinaal Van Roey ge bruik zal maken om het aartsbisdom Mechelen te splitsen. Met zijn drie mil joen zielen is dit aartsbisdom een der volkrijkste ter wereld. Naar men ver klaart zou mgr. Cento, iestijds nuntius te Brussel, enkele jaren geleden aan de paus het plan hebben voorgelegd om dit veel te omvangrijke en moeilijk be stuurbare bisdom te splitsen over een bisdom Antwerpen, met zetel In de vToegere bisschoppelijke stad Antwer pen en een bisdom Brabant, met zetel te Nijvel of te Brussel. Van deze splitsing zou ook gebruik worden gemaakt om een deling van het bisdom Luik door te voeren tussen het Waalse bisdom Luik en het Vlaamse bisdom Limburg met zetel te Hasselt of te Tongeren. Dit plan werd destijds op het ijs gezet, maar toen is be weerd, ..tot na kardinaal Van Roey's dood". Met genoemde reorganisatie zou, althans volgens het aan mgr. Cento toegeschreven plan, nog een andere wijziging gepaard gaan: voor de eerste maal sedert de beruchte 16e-eeuwse kardinaal Granvelle, de eerste kardi naal van aartsbisdom Mechelen, zou de kardinaalshoed wellicht kunnen ver leend worden aan de titularis van een ander Belgisch bisdom. Het bisdom Brugge is in dit verband genoemd. Het ligt echter voor de hand dat men met deze reorganisatie-plannen op het glad de terrein van de hypothese wandelt. VATICAANSTAD, 7 aug (UPI) Een motorrijder van de Italiaanse poli tie heeft vanmorgen de Mercedes van de paus aangereden toen deze op weg was naar het Vatikaan. De grote zwarte limousine van de paus liep lichte schade op, eveneals de motorfiets. De paus keerde terug naar het vatikaan van zij" zomerverblijf in Castel Gan- dolfo voor de begrafenis van kardinaal Canali. De auto van de paus werd als gewoon lijk geëscorteerd door een motorescorte van de Italiaanse politie. Toen het voer tuig het St. Pieterplein opreed, kwam een van de motoren, die iets te scherp de bocht nam, te vallen en raakte de zijkant van de auto. De paus informeerde bezorgd bij zijn chauffeur of de agent zich had bezeerd. Na zich ervan verzekerd te hebben dat da man alleen zijn voet licht had ver wond liet de paus doorrijden. De poli tieagent werd voor een nader onderzoek naar een ziekenhuis overgebracht. MOSKOU, 7 aug. (Rtr) Premier Khroesjtsjev heeft een uitnodiging voor een bezoek van Tunesië aanvaard, doch de datum voor het bezoek moet nog worden vastgesteld. De Tunesische mi nister van buitenlandse zaken, Sadok el-Mokaddem, heeft zaterdag in Mos kou bekendgemaakt, dat de uitnodiging was vervat in een persoonlijke brief van Bourguiba aan de Sovjet-premier, die hij, Mokaddem, zaterdag aan Khroesjtsjev heeft overhandigd. Moge lijk zal Khroesjtsjev zjjn bezoek aan Tunesië verbinden aan een reis naar andere Afrikaanse landen die hem heb ben uitgenodigd. De Tunesische minister is woensdag in Moskou aangekomen om het Tune sische standpunt inzake Bizerta uiteen te zetten. Andere Tunesische ministers maken soortgelijke informatiereizen naar Washington, Dakar en Senegal. Mokkadem zei de hij de verzekering gekregen had dat de Sovjet-Unie bereid is aan Tunesië „alle vormen van hulp te geven" die Tunesië nodig zou achten, t doch wat dit precies inhield wilde Itjj niet zeggen. et leven van Charly Ross heeft zich tot nu toe begeven langs paden zoals die door het klas sieke romantische verhaal zjjn uitgezet: de jongen, die voorbestemd is zqn vader op te volgen als direc teur van een groot bedrjjf, vanaf tien jarige leeftijd alleen nog maar belang stelling heeft voor het circus: een va der, die zich er eerst vrolijk over Er vliegen thans in totaal 103 door mensenhanden vervaardigde voorwer pen in de ruimte rond, waarvan er vijf van Russische herkomst zijn en 98 door Amerikanen rijn gemaakt. Bij dit totaal is niet meegeteld de „Vostok twee", waarmee majoor Titov gisterochtend de ruimte werd ingeslingerd. Bij deze 103 voorwerpen bemndt zich een dozijn Amerikaanse satellieten, die nog steeds signalen naar de aarde seinen. De rest bestaat uit satellieten, die niet meer uitzenden, of onderdelen van satellieten of van raketten, waarmee de satellieten zijn afgeschoten. Die onderdelen, die thans doelloos door de ruimte zwerven, worden in de wandeling wel ruimteafvalgenoemd. Volgens een deskundige schatting zullen er tegen het jaar 1975 niet minder dan vijftigduizend voorwerpen, hetzij satellieten, hetzij brokstukken daarvan, in de ruimte ronddraaien. Heeft men dit stadium eenmaal bereikt, dan zullen er aan de hemel zoals die van de aarde af zichtbaar is, meer door mensenhanden vervaardigde voorwerpen dan sterren te zien zijn, het geen astronomen wel eens voor problemen zou kunnen stellen. Tot dusver hebben de Verenigde Staten 46 satellieten in een baan om de aarde of zon gebracht. De Russen hebben er 15 gelanceerd. Indien men al wat de twee naties de ruimte in hebben geschoten bij elkaar optelt, dan komt men aan een eindgetal van 167. Van dat totaal bevinden er zich 64 niet langer in een vaste baan. Er werden tien ruimtevaartuigen op aarde teruggebracht, waaronder het ruimte schip, waarin Gagarin één maal om de aarde cirkelde. De andere 54 brandden op in de atmosfeer rondom de aarde. De levensduur van een aardsatelliet varieert van een paar dagen tot jaren. Sommige zouden naar chatting duizenden jaren kunnen blijven rondwentelen. Amerika en Rusland hebben elk twee satellieten, die in een baan om de zon draaien. Naar menselijke begrippen hebben deze voorwerpen een onbeperkte levensduur. Het oudste door mensen gemaakte voorwerp, dat zich thans nog in de ruimte beuindt, is de Amerikaanse satelliet „Explorer", gelanceerd op 31 januari 1958. De enige Russische satelliet, die nog in de ruimte is indien men geen rakethulzen en ander „afval" meetelt is „Spoetnik IV" gelan ceerd op 15 mei 1960. Men kan voor de ruimtewedloop de volgende „uitslagen" noteren: aantal lanceringen van satellieten, raketten enz. Zaterdag waren 27 Franse kinderen uit een van de kam pen van Abbé Pier re bij Parijs te gast in de Efteling. Des morgens werden de kinderen ontvan gen door de direc teur, waarna zij de schoenen moesten passen, die hun door de Efteling werden aangebo den. Een rondgang door de sprookjes hof, een koffiemaal tijd, poppenkast voorstelling en een ritje in de stoomca- roussel, waren de attracties voor de kinderen, die een blijde lach op de ge zichtjes toverden. De kinderen staan onder leiding van negen leidsters, van wie er vier uit Ne derland komen, twee uit Frankrijk en drie uit Enge land. De kinderen logeren bij de zus ters Franciscanes sen in Dongen en gaan volgende week het laatste deel van hun verblijf van twee maanden in Nederland door brengen in en klooster van de Franciscanessen in Etten. Er zijn tweehonderd Franse kinde ren uit de kampen van Abbé Pierre in Neder' nd voor een vakantie. Hun overkomst is mogelijk gemaakt door iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimii het R.K. Huisvestingscomité in 's-Her- togenbosch. Dit is de tweede maal dat zoiets gebeurt. Thans nog in baan om aarde In baan om zon Satellieten, die nog signalen uitzenden (hierbij is niet geteld de Amerikaanse Midas 888, waarover de gegevens geheim zijn) Raket treffer op de maan Een mens gelanceerd in ruimtebaan om de aarde Een mens gelanceerd voor korte ruimtevlucht Aantal ruimteschepen op aarde teruggebracht Amerika 46 27 Rusland 15 1 2 0 We ontmoeten Charly op een ter rasje in Scheveningen, waar hij op treedt in een nachtclub na zojuist te zijn teruggekeerd van een succesvol le toernee door Spanje. Hij ging er voor twee maanden heen maar kreeg zoveel werk aangeboden, onder meer in Circo Price, dat hij zeven maanden wegbleef. Het hoogtepunt van zijn acht minuten durende balan ce-act is het in evenwicht houden van een glazen plateau met daarop vier glazen op een meterslange stok. De zaal volgt de manipulaties gespannen en schrikt wanneer de stok breekt en het plateau naar beneden zeiltrecht in de handen van Ross, die het zo soe pel weet op te vangen, dat de glazen op de gladde glazen plaat blijven staan. Het vallen hoort bij het num mer. „De glazen staan los, maar ik geloof dat ik toch maar met ziiignap- jes ga werken", zegt de 21-jarige. „Het publiek gelooft me nu toch ook niet als ik zeg, dat ze los staan en het risico wordt dan veel minder voor me". Hij treedt nu op in een nacht club, maar daar wil hij van af. „De mensen komen om te dansen en niet voor mijn balance-act. In het circus is dat anders en daar wil ik dan ook gaan werken". Charly Ross, afkomstig uit Amster dam, heeft honderden uren oefening in zijn nummer zitten. „Je denkt eerst iets uit en dan ga je het proberen of het kan. Als het èèn keer in de honderd keer lukt weet je, dat het praktisch mogelijk is. Dan is het een kwe j: van oefenen," zegt h«. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIItllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Plastic was wel het belangrijkste materiaal, dat verwerkt was in het bloemencorso dat zaterdag middag van Rijnsburg door Oegstgeest naar Leiden trok. Met plastic immers moesten de prachtige bloemtoeven die de wagens sierden worden afgedekt en hetzelfde geld voor de nu en dan in plastic verpakte schone jongedoehters, die met hon derdduizend bloemen op de veertig wagens dit corso opfleurden. De regen maakt en dan kwaad wordt, de zoon, die op veertienjarige leeftijd van huis wegloopt en zich dan bij een circus in het buitenland voegt, die als stal jongen en knecht de kunst van het jongleren afkijkt en op 21-jarige leef tijd zelf zo'n nummer heeft opge bouwd, dat hij gevraagd wordt door een groot circus in Madrid en daar dan met enorm succes optreedt. De vader heeft zich er dan inmiddels mee verzoend, dat zijn zoon geen directeur is geworden, maar een artiest, die met groot plezier en ambitie de we reld afreist. "a Duitsland en Oostenrijk bezit ons land nu ook een nationale kampioen bierviltjesvërzamelen; de 18-jarige Heerlenaar Mathieu Bijsmans. Uit handen van de voor zitter van de „Internationale Interes- sengemeinschaft der Bierdeckelsamm- ler Heinz Schmellenkamp, ontving de Nederlandse kampioen (op de foto rechts) zaterdagavond een gouden plaquette hoe kan het anders? in de vorm van een bierviltje. Mathieu Bijsmans assistent van zijn vader, een kastelein bezit ruim zevenduizend zeer gevarieerde exemplaren. Zijn collectie mag voor Nederlandse begrippen erg omvangrijk zijn, voor de verzamelaars in Duits land is zij dit niet. Daar bestaan na melijk collecties van twintigduizend en WÊrJÊKL meer. De grootste is die van de eerste f «Ui- winnaar van het „gouden bierviltje", A Peter Frankenfeld, die meer dan «f -ff «Pt'ii!3itCjS 25.000 bierviltjes bezit. I''«BBl Tegeliik met Mathieu Bijsmans ont- 5:W ving ook de Luxemburgse architect am?;-M Roger Weitzel (13.000 bierviltjes) de ïf| «tl gouden plaquette. Bij de plechtige uit- reiking van deze onderscheidingen HKllIii; XlÉaóBWaBBBBMBHKiSi waren tweehonderd verzamelaars uit zeven landen aanwezig. Zij maakten Deze praalwagen stelde »n het bloemen- van deze gelegenheid gebruik om bier- corso van Rijnsburg de provincie Zee viltjes te ruilen. Mathieu Bijsmans deelde royaal speciaal voor zijn glo riedag vervaardigde viltjes uit en ont ving in ruil daarvoor vijfhonderd nieuwe exemplaren van collega's. Het zoeken naar de acht Amerikaanse slacntofjer. ^BH B^B tot vandaag gestaakt. Zaterdagmorgen hebben duikers en berg'ingsdeskundigen het moeilijke karwei de bus te lichten voltooid. Honderden toeschouwers stonden star van ontzetting en ontroering te kijken hoe de blauwe Fiat-bus lang zaam door een kraan op een drijvende bak gemonteerd boven water werd gebracht. Van de 15 vermiste Amerikaanse uit de rampbus die in het Vierwoudstedenmeer zijn omgekomen, is toeristen een was reeds gevonden bevonden er zich zeven in de bus. Het zoeken naar de andere acht wordt vandaag voortgezet. WASHINGTON, 7 aug. (Rtr) Ad- lal Stevenson, Washington» voornaam ste vertegenwoordiger bij de V.N., heeft verklaard dat het jongste Russische ruimtesucces aantoont dat het noodza kelijk is, tot een regeling over de ruimte te komen teneinde te voorkomen dat de bewapeningswedloop zich ook daar doet gevoelen. Later werd van de zijde van het Wit te Huis meegedeeld, dat deze visie van Stevenson door Kennedy wordt gedeeld. Kennedy zal geen verklaring afleggen over het nieuwe Russische succes. William Lloyd, de voornaamste woord voerder van het Amerikaar.se bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA), zei dat de Russische prestatie waarschijn lijk geen wijziging zal brengen in het Amerikaanse plan om tegen het einde van het jaar of begin 1962 een mens een tocht rond de aarde te laten maken. PRINCETON, 7 aug. (UPI) - De universiteit van Princeton in de Amerikaanse staa New Jersey heeft van een anoniem gebleven gever een gift ontvangen ter grootte van 35 miljeen dollar. Het is de grootste schenking uit de geschiedenis. De som werd ter beschikking gesteld ter uit breiding van de Woodrow Wilson- school voor openbare en internatio nale aangelegenheden. land voor. kwam telkenmale met bakken omlaag. Tussen de buien door snelden de be woners van de drie bevoorrechte plaatsen, aangevuld met vakantiegan- Jprs, waaronder vele Duitsers uit de badplaatsen, naar de wegkant waar de kilometerslange bloemenstoet pas seerde. Want het corso bleef onver schrokken doorrijden; dat was het wel aan het onderwerp van dit jaar verplicht. „Hollands Glorie" ofwel „Ik heb u lief mijn Nederland". Of deze liefde voor eigen land bij dit mise rabele weer nu juist werd aangewak kerd?... De Rijnsburgse bloemenkwekers, die het ruwe materiaal voor deze op tocht leveren, hadden weer hun beste beentje voortgezet, evenals de veiling en buurtverenigingen, de binders en de ontwerper van deze kleurrijke serpentine langs de oude heirweg, de Amsterdamse bloemist George Kiersch. Naar goede traditie waren er weer vele eerste prijzen in dit cor so. De hoogste onderscheiding „mooi ste praalwagen van het corso", ging naar de Vereniging van Kleinhandela ren in Bloemen en Planten te Rijns burg, die als onderwerp van hun wa gen „Friesland" hadden gekozen, een zeiljacht temidden van bloemenpracht. De meest gebruikte bloemen waren de soorten van dit jaargetijde: gla diolen en anjers. Radio Boedapest beloofde nadere mededelingen, zodra uit officiële bron inlichtingen zouden zijn ontvangen. Ook van de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend, aldus radio Boedapest. „Malev" organiseert de rondvluchten boven de Hongaarse hoofdstad op de zondagen en gebruikt daarvoor behalve oudere Russische Iljoesjins ook kleine toestellen uit het Westen. Deze stijgen op van het vliegveld „Feryhegy", ge legen aan de zuidoostelijke kant van Boedapest. De politie deelde later mee dat de „Dakota" nadat hij in de woonwijk was neergekomen, in brand was geraakt. Geen enkele inwoner van de wijk liep letsel op. ABIDJAN, (Ivoorkust), 7 aug. (UPI) De Amerikaanse minister van justi tie, Robert Kennedy, heeft in Abidjan, de hoofdplaats van Ivoorkust ver klaard, dat hq vastbesloten is de laat ste resten van rassendiscriminatie in de V.S. op te ruimen. Hq zei, dat nieu we wetten tegen discriminatie thans in studie zjjn. De Amerikaanse minister is in Ivoor kust als vertegenwoordiger van de V.S. bij de feesten ter viering van het een jarig bestaan van het land. Kennedy zei, dat het feit dat zijn broer gekozen was tot president van de V.S. aange toond had, dat het vooroordeel tegen het rooms katholicisme in de V.S. reeds zover is afgesleten, dat de te genstanders van deze godsdienst nau welijks nog gehóórd werden tijdens de verkiezingscampage. Hij zei, dat ook de rassendiscriminatie in de V.S. een activiteit is, die slechts in bepaalde staten door minderheden wordt bedre ven. Kennedy zei, dat deze groep niet zozeer handelde uit haat als wei uit tra ditie. Kennedy legde er de nadruk op, dat het rassenprobleem in eerste instantie een probleem voor de Amerikaanse re gering is, maar dat het best mogelu* was, dat de opkomst van de jong® Afrikaanse naties 'n inspirerende in* vloed had op de bestrijders van de raa sendiscriminatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6