Groningse studente Corrie Winkel onttroont Ria van Velsen Drie titels voor Bontekoe, twee voor Adrie Lasterie l Zwemtitelstrijd in cijfers Vreemde vertoning op IJsselmeer Rivaliteit Kraan-Verhagen leidt tot privé-race Moss weergaloos op Nürnburgring Nederlaag voor Ferrari s SEGURA oudste tennisvirtuoos in èn beste Noordwijk Jeugd slaat toe bij zwemkampioenschappen Twee records in Heerlen DRUKKE dagen voor zwemsters Opnieuw succes voor Willemse Zwarte dag voor Anita Lonsbrough OP SPIEGELGLAD WEGDEK TRABERT-HAILLET WINNEN HET DUBBELSPEL Italiaans tennis beste van Europa MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 PAGINA 7 (Van onze speciale verslaggever) HEERLEN, 7 aug. De jeugd heeft toegeslagen in het door bos sen omringde natuurbad Ter Worm, waar dit weekeinde slag is geleverd om de nationale zwem- titels. Een zeventienjarige studen te in de lichamelijke opvoeding uit Groningen en een vijftienjarig meisje uit Hilversum hebben zich vastgebeten in het spoor van de oude glorie. De eerste, Corrie Winkel, rekende af met de supe rioriteit van Ria van Velsen op de rugslag en Ineke Tigelaar, de jongste „troef aas" van de Rob ben, noteerde op de 100 meter vrije slag als juniore de verbazing wekkende tijd van 1.03.8. Adrie Lasterie, winnares van dit num mer bij de dames, bleek maar een tiende seconde sneller. Een grote dag dus voor de Robben. Maar ook de aanhang van Naarden had re- record in dit fraaie. Heerlense den tot juichen. Opwinding en zwemdomein. Voor het andere enthousiasme veroorzaakte het zorgde de Heemstedenaar Johan nationale record van de Naar- Bontekoe, die de in 1957 door dense zwemsters op de 4 x 100 Leo Verburgt gemaakte tijd op meter vrije slag, dat met 1.4 sec. de 200 meter vrije slag, 2.10.2, te- omlaag ging tot 4.26.0. Het tweede rugbracht tot 2.08.9. 1 Onttroond Twee titels Afvaardiging in Duitse en Westeuropese ploeg In Canadese zwemrace Duitse schaaksters verslaan bondsteam Fraser alleen coach Hoad derde Overwinning op Zweden voor Davis Cup Motorcross-triomf voor Zweed Lundin WÊ- Opnieuw verkeerde Bontekoe in een voortreffelijke vorm. De vorige week in Breda had hij spelenderwijs de nationale titel op de 1500 meter gegrepen, ditmaal joeg hij met succes op nog twee titels. De pas afgestudeerde HBS'er sloeg eerst toe op de 400 meter. Zijn sterkste rivalen Henk van der Linden en Joop de Witte moesten weldra afhaken en zonder een scherpe tijd te ambiëren kreeg de Heem stedenaar wat hij wenste. Zijn strijdplan bleek verstandig van opzet. Want toen een paar uur later de 200 meter aan de orde was, voelde Bontekoe zich fris ge noeg en in staat om het volle pond te geven. De eerste 10-0 meter legde hij fn zo'n hoog tempo af, dat het vier jaar geleden gevestigde record van Verburgt ernstig gevaar liep. Wat men met meer verwachtte van de man, die achter el kaar inspannend werk had moeten doen, gebeurde. Bontekoe vocht verbeten door, haalde zelfs nog uit voor een eindsprint- je en gaf zijn „hattrick" extra glans met een nieuwe recordtijd. De resultaten bij de heren gaven ver der weinig reden tot hoera-geroep. Of het moest de tijd van Jan Jiskoot op de 100 meter rugslag zijn (1.05.6), een tijd, die maar net 0,1 sec. uitkwam boven het nationaal record. Jiskoot zag zich op zijn recordjacht goed geassisteerd door Bou- dewijn de Jong die zijn tweede positie onaantastbaar wist, maar energiek door ging. Daarentegen bleven Wieger Menso- nides en Ronnie Kroon iets beneden de verwachtingen. De man van ZIAN, die het vorig jaar nog een tijd maakte van 2.41.9 en die met 2.39 nationaal record houder is, kon nu ternauwernood staande blijven met 2.43.—. Toch bestond er voor hem alle reden geen meter prijs te geven, want achter hem bleek Arie Kalk man (2.44.5) fel belust op meer dan het tweede „geld". Ronnie Kroon, het vorig jaar op de 100 meter vrije slag een open baring (56.7) kwam nu evenmin snel uit de weg. Hij wist zich nog wel te hand haven vóór Jan Jiskoot, maar maakte beslist niet de indruk op Europees ni veau nog eens een woordje te zullen mee- CORRIE WINKEL nieuwe kampioene spreken. Bert Sitters, de vijfde man die een nationale titel in de wacht sleepte, kreeg deze triomf op de 200 meter vlin derslag op een presenteerblaadje door het ontbreken van de favoriet Gerrit Korteweg, die in het buitenland studeert Sitters behoefde slechts af te rekenen met een voor dit nummer te trage Bou- dewijn de Jong. Ria van Velsen onttroond. Dat was een van de interessantste gebeurtenissen bij de dames, een verrassend resultaat, om dat men niet aannam dat Corrie Winkel nu al gereed zou zijn de troon op de 100 meter rugslag over te nemen. Maar het noodlot keerde zich tegen Ria van Velsen toen de strijd een hoogtepunt had be reikt. Het meisje van ZIAN dat in haar beste dagen haar hand niet omdraaide voor een tijd van om en nabij de 1.11. wist zich op de eerste 50 meter te hand haven. Zij was iets achter geraakt op de Groningse specialiste, maar niet vol doende om kansloos te zijn. Het keerpunt bleek echter beslissend. Ria van Velsen botste tegen het beton zonder er op be dacht te zijn, verloor de kadans en ver speelde zeker een meter. Met een tijd van 1.13.4 werd zij duidelijk onttroond door Corrie Winkel, die-1.12.3 nodig had en wellicht de talenten bezit om haar grote voorgangster waardig op te vol gen. Oude glorie moest ook retireren op de 200 meter schoolslag. Hier was het Ada den Haan, het vorig jaar nog win nares bjj de nationale titelstrijd en re cordhoudster met 2.51.3, die lijdzaam toezag hoe de jeugd de hoofdprijs in de wacht sleepte. Ada den Haan had wijselijk „gepast" voor dit nummer, maar bij haar verdriet kon zij toch een glimlach opbrengen voor haar leer linge Betty Heukels, die zich de lessen op de clubavonden van PSV waardig toonde en kampioene werd in 2.53. Een zeer duidelijke overwinning, aan gezien haar rivalen Rita Kroon en Gretta Kok, respectievelijk tweede en derde, er meer dan vier seconden lan ger over deden. Dat Marian Heemskerk de 100 meter vlinderslag voor haar rekening nam, be tekende een teleurstelling voor Atie Voorbij, die het vorig jaar nog de sterk ste was, en die kennelijk opnieuw een zege had verwacht. Zo zeker voelde zij zich dat zij de afgelopen week in plaats van te trainen met vakantie ging, in een tent op een luchtbed sliep en derhalve niet bepaald in topvorm aan de start -verscheen. Atie Voorbij had misge- rekend. Marian Heemskerk nam al op de eerste 50 meter de leiding en stond die niet meer af hoewel het verschil mi nimaal was: 1.12.4 voor de „pupil" van de K.N.Z.B., 1.12,5 voor Atie Voorbij en 1.12.6 voor Tineke Lagerberg. Adrie Lasterie, het enige meisje dat in het Heerlense zwembad twee titels be machtigde, zal zich met zorg hebben afgevraagd hoe lang zij die titels zal be houden. Want de manier waarop Ineke Tigelaar zich op de 100 meter vrije slag als juniorkampioene presenteerde was veelzeggend. Haar t(jd eveneens. De 1.03.8, die het vijftienjarige zwemstertje van de Robben in de boeken bracht en waarmee zij haar prestatie van het vorig jaar royaal overtrof, zou in d- rijen ier senioren goed geweest zijn voor een tweede plaats onmiddellijk achter de kampioene Lasterie. Deze had weinig last van de titelhoudster Erica Terpstra en evenmin van Cockie Gastelaars, die met 1.02.9 nog steeds het record in haar nanden heeft, maar toch op retour ■iiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiinnumnHiniii,,!,!,!,,!,,!!,!,!,,,,,,,,,, HEERLEN, 7 aug. De uitslagen van de nationale zwemkampioenschappen luiden Dames: 100 meter vrije slag: 1. Adrie Dasterie (Naarden) 1.03.7. 2. Erica Terpstra (HZPC) 1.04.2. 3. Cockie Gastelaars (ESCA) 100 m. vlinderslag: Marian Heemskerk (KNZB) 1.12.4. 2. Atie Voorbij (De Robben •■12.n 5 Tinnlrn T ntforhnnit /M-inrdanl 1 10 R 12-ê, 3. Tineke Lagerberg (Naarden) 1.12.6. wo m. rugslag: 1. Corrie Winkel (GDZ) ii12-2. 2. Ria van Velsen (ZIAN) 1.13.4, 3. rtjtty Wagenaar (Het IJ) 1.16.0. 200 m.ste:r schoolslagBetty Heukels (PSV) 2.53.0, 2. 5™ Kroon (De Robben) 2.57.3. 3. Greta (HDZ) 2.57.4 400 m. vrije slag: 1. sfrle Lasterie (Naarden) 4.57.4. 2. Corrie S-,?lmmel (Het Gooi) 5.01.3, 3. Judith de II1® (De Robben) 5.03.1. Schoonspringen lnaoJf Plank): Judith du Pon (Simaika) gc o? Pnt- 2- I- van Lieshout (Aithuia) Brit Pcntu 3' C' Kuiler (Joop stotijn) 90.87 Juri'ï tu Prln8eP» 3 meter-plank: 1. Knul d-u Pon (Simaika) 116.80. 2. Cari (Jo™ H00.? Stotijn) 100.85. 3. Lita Kuiler s]a„. Stotijn) 98.02. 4 x 100 meter vrije Konó— Naarden (Willy Lambour, Dini rie) Tineke Lagerberg, Adri Laste- De r„kk (nieuw Nederlands record). 2. wLe,°£b„en i f'h 3' HDZ 4-43.3. 4 x 100 m. van der d-.1p De Robt>en (Hennie en Inel» Te-Id^n' Kr°on. Atie Voorbij 5 08 fi s „?lgeiaar) 5 mln' 2-4 sec. 2. HDZ, a-U8.6. 3, Naarden. 5.14.6. Heren: 100 meter vrije slag: 1. Ronnie 58 3°n3 57-8„!ed 2- Jiskoot (Merwede) rueéla v 1 tteTrS (Se,4 IJ) 59-4- 100 mctei gBiag 1. jan Jiskoot (Merwede) 105 6 2- De Jong (HPC) 1.06.5. 3. Koning (SZC) 2pP_Jb?ter schoolslag: Wieger Men- o°iTk (ZIAN) 2.43.0. 2. Kalkman (VZC) 2-44-5- vai?. der Mark (ZIAN) 2.48.1. Xnrn O m or?e slag: 1. Johan Bontekoe (HPC) 2.08.9 (nieuw Ned. record). 2. Van der Linden (Zwemlust) 2.15.7 3 Van Spin- gelen (HZPC) 2.16.3 200 met4r vlinderslag: 1. Bert Sitters (Het IJ, 2.39.1. 2. Koos de Jong (LZC 29, 2.52.8. 3. Hanou (Naarden) 2.55.0. 400 meter vrije slag: 1. Johan Bon tekoe (HPC) 4.454. 2. Van der Linden (Zwemlust) 4.54.9, 3. De Witte (AZC) 4.54.9. Schoonspringen (1 meter plank): 1. Meel- huizen (Joop Stotijn) 102.84 pnt. 2. Avis (Joop Stotijn) 98.64 pnt. 3. Van Oudheusden (Joop Stotijn). Schoonspringen (3 meter plank) 1. Harrie Me-elhuizen (Joop Sto tijn) 121.63 pnt. 2. Avis (Joop Stotijn) ui.07 3. Stokhorst (ZCG) 104.06. 4 x 100 meter wisselslag estafette: 1. Het IJ (H. Vriend, A. Kroonenburg, B. Sitters en P. Vroegop( 4 min. 37.2 sec. 4 x 200 meter vrije slag: 1. Het IJ, Amsterdam (Vriend, Vroegop, Van Oest en Sitters) 9.27.4. 2. ZIAN (Den Haag) 9.29.1. 3. HPC (Heemstede) 9.34.7. Bij de meisjes werden de nationale titels behaald door Ada Kok van de HDZ (100 meter vlinderslag), Ineke Tigelaar van de Robben (100 meter vrije slag), Karie Bie- molt van de GZPC (100 meter schoolslag) en C. Buter van LDZ (100 meter rugslag). Bij de jongens ging zowel de titel op de 100 meter schoolslag als die op de 100 m. rugslag naar Van Oseh van ZGC, terwijl Rob Godfroy (Kimbria) en Frits de Jong (DJK) resp. op de 100 m. vrije slag en de vlinderslag het kampioenschap behaalden. Een enerverende strijd op de 100 meter vlinderslag bracht als resultaat dat Marianne Heemskerk (midden) op de hoogste tree van het ere-podium mocht plaatsnemen. Links van haar ziet men Atie Voorbij, die tweede werd en rechts Tineke Lagerberg, die beslag legde op de derde plaats. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiii HEERLEN, 7 aug. - De sportcommissie van de K.N.Z.B. heeft zondagavond al hier de volgende ploeg aangewezen voor de landenwedstrijd tussen de damesploe- gen van Nederland en de Verenigde Staten, die op 19 en 20 augustus in Zwol le wordt gehouden: 100 meter vrije slag: Ineke Tigelaar (De Robben) en Adrie Lasterie (Naar den); 200 meter vrije slag: Corrie Schim mel ('t Gooi) en Willy Lambour (Naar den); 400 meter vrije slag: Corrie Schim mel en Adrie Lasterie; 4 x 100 meter vrije slag: Ineke Tigelaar, Adrie Laste rie, Erica Terpstra (HZ en PC) en Cockie Gastelaars (ESCA); 100 en 200 meter rugslag: Ria van Velsen (Zian) en Corrie Winkel (GDZ); 100 en 200 meter school slag: Betty Heukels (PSV) en Rita Kroon (De Robben); 100 en 200 meter vlinderslag: Marian Heemskerk (KNZB) en Tineke Lagerberg (Naarden)400 me ter wisselslag: Marian Heemskerk en Ju dith de Nijs (De Robben)4 x 100 meter wisselslag: Ria van Velsen, Betty Heu kels, Tineke Lagerberg en Adrie Laste rie; schoonspringen: Judith du Pon (Si maika) en Lita Kuilen (Joop Stotijn). In afwijking van de desbetreffende uit nodiging van de Engeloe Zwembond heeft de K.N.Z.B. voor de Westeuropese damesploeg, die op 24 en 25 augustus te Blackpool tegen de Amerikaanse dames uitkomt, de volgende zwemsters aange wezen: rugslag: Ria van Velsen (Zian); vrije slag: Cockie Gastelaars (ESCA), Adrie Lasterie (Naarden) en Corrie Schimmel ('t Gooi); schoolslag: Betty Heukels (PSV); vlinderslag: Tineke La- gerber (Naarden). Op uitnodiging van de Westduitse zwembond zullen enkele Nederlandse zwemsters de Duitse ploeg versterken, die in de week na de strijd tussen West- Europa en de Verenigde Staten eveneens tegen de Amerikaanse damesploeg uit komt, De K.N.Z.B. heeft hiervoor de vol gende zwemsters aangewezen: vrije slag: Ineke Tigelaar (De Robben) en Judith de Nijs (De Robben); schoolslag: Gretta Kok (HDB); vlinderslag: Atie Voorbij (De Robben) en rugslag: Corrie Winkel (GDZ). JOHAN BONTEKOE drie keer eerste schijnt te zijn. Op de 400 meter vrije slag had Adrie Lasterie nog minder concur rentie. Corrie Schimmel slaagde er niet in het tempo van het Naardense meisje te volgen en had bjj de finish vier secon den verspeeld. Judith de Nijs tikte als derde aan. Van de estafette-nummers vormde de overwinning van het damesteam van Naarden het hoogtepunt. Op de 4 x 100 meter vrije slag deden Willy Lambour, Dini Koopman, Tineke Lagerberg en Adrie Lasterie een aanval op het natio naal record, dat sinds 7 augustus van het vorig jaar reeds op hun naam stond. Dezelfde zwemsters die toen 4 min. 27,4 sec. op de chronometers brachten, kwa men nu tot 4.26.0. Het viertal van de Robben bleef met 4.36.1 een flink eind achter. Düsseldorf. 7 aug. Een Neder landse dames bondsploeg heeft de twee daagse schaakwedstrijd tegen Rhein- land-Westfalen, met 10-6 verloren. Na de eerste dag hadden onze landgenoten een voorsprong van 4Vs-3 De uitslagen van de eerste dag luiden, mevr. Rubin (R.W.)-mevr. H. Timmer (N.) 0-1, mevr. Stenzei (R.W.)-mevr. Van der Veen (N.) 0-1, mevr. Straeszer (R.W.)-mevr. Beelaerts van Blokland (N.) mevr. Kloeckner (R.W.)- mej. Broerse (N.) 0-1, mevr. Peters (R.W.)-mej. Stegeman (N.) /«-'/s, mevr. Luft (R.W.)-mevr. Spook (N.) Vs-•/!, mevr. Hamacher (R.W.)-mevr. Van der Tol (N.) 1-0, mevr. Preusz (R.W.)- mevr. D. Timmer (N.) 1-0. De resultaten van de tweede dag luiden: mevr. Rubin-mevr. H. Timmer 1-0, mevr. Stenzel-mevr. Van der Veen Vs-'/s, mevr. Straeszer-mevr. Beelaerts van Blokland Vz-'/s, mev.Kloeckner- mej. Broerse 1-0, mevr. Peters-mej. Stegeman 'h-'/s, mevr. Luft-n evr. Spook 1-0, mevr. Hamacher-mevr. ,Tan der Tol 1-0, mevr. Zbikowski-mevr. D. Timmer 1-0. ROBERVAL (Canada), 7 aug. Onze landgenoot Herman Willemse heeft za terdag de 24 mijl zwemmarathon over het St. Johnmeer in Canada gewonnen. Willemse, die halverwege de wedstrijd de leiding nam, legde de afstand af in 10 uur en 42 minuten. Hij had een voorsprong van ruim tien minuten op nummer twee, de Canadees Rejean Lacoursiere. Het was de tweede achtereenvolgende iiiomf voor de Utrechtse profzwemmer. Ruim een week geleden zegevierde hij in de New Jersey-marathon. BOEDAPEST, 7 aug. In de twee daagse zweminterland tussen Hongarije en Oost-Duitsland, die te Boedapest werd gehouden, heeft de Oostduitse Karen Bayer het wereldrecord op de 200 meter schoolslag dames verbeterd. Zij maakte een tijd van 2 min. 48,0 sec. en bleef daarmee anderhalve seconde onder het oude record, dat sedert de Olympische Spelen van Rome op naam stond van de Engelse Anita Lonsbrough. Het Britse meisje moest nog een teleur stelling incasseren. Op dezelfde dag, dat Karin Bayer haar record verbeter de, werd zy in de landenwedstrijd Frankrijk-Engeland-Schotland/Wales verslagen door de Schotse Alisan Turn- bell, op de 200 yards schoolslag. Een Oostduitse dames-estafetteploeg heeft zondag in de landenwedstrijd met Hongarije het Europese record 4 x 100 meter wisselslag verbeterd en gebracht op 4 min. 46,4 sec. De ploeg bestond uit de dames Holletz, Bayer, Fuhrman en Pechstein. Het oude record stond sedert 15 juli 1960 reeds op naam van Oost-Duitsland met 4 min. 46,7 sec. De 15-jarige Zweedse zwemster Karin Stenbaeck heeft zaterdag de 100 meter vlinderslag gezwommen in 1 minuut 10.9 sec., de op een na beste tijd ooit in Europa gemaakt. Het Europese record staat op naam van onze landgenote Marianne Heemskerk met 1 min. 10,4 sec., tijdens de Olympische Spelen te Rome gezwommen. Tijdens internationale zwemwedstrij den in Nagoya heeft de Japanse zwem mer Tsuyoshi Yamanaka het wereld record op de 200 meter vrije slag met 2 min. 1,1 sec. op zijn naam gebracht en daarmee het officieuze wereldrecord, dat hij in juni met 2 min. 1,2 sec. op ziin naam liet schrijven, opnieuw scher per gesteld. Officieel staat het wereld record met 2 min. 1,5 sec. op Yamana- ka's naam. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 7 augustus Het be stuur van de honkbalhond heeft laten weten, dat de Amerikaan Ron Fraser al leen nog maar als trainer coach mag optreden. Dit besluit is genomen, omdat Fraser zich een paar maal als speler heeft ingezet in het Nederlands negen tal. Men acht het niet juist dat een Ame rikaanse prof de Nederlandse amateurs als speler komt helpen. MUIDEN, 7 aug. Na de verwaai de vrijdag waren de weersomstandig heden zater ag van dien aard, dat de afgelaste zeilwedstrijd van de tweede Hollandweek op het IJsselmeer kon worden ingehaald. De gestadig neer vallende regen maakte het verblijf rond om Pampus evenwel verre van aange naam. De strijdlust was er niet gerin ger om. Vooral in de F.D.-klasse, waar het duel tussen Kraan en Verhagen tot bijna groteske loefpartijen leidde, kwam het tot verrassende dingen. 's Morgens, toen de wind nog krachtig was, zaten de ..Mustang" en de „Dai sy" aanvankelijk op de eerste twee plaatsen van het indrukwekkende veld. Kraan en Verhagen zeilden alsof alleen zij op het water waren. De wedstrijd werd nu en dan uit het oog verloren als gevolg van de loefpartijen. die soms aan een privé-race deden denken. Het was Kamerlingh, die hiervan profiteer de. Hij ging als eerste door de finish. Kraan werd tweede, terwijl Verhagen met de vierde plaats achter Stenhuis genoegen moest nemen. Had Kraan zijn sterkste tegenstander hierdoor vrijwel uitgeschakeld, hij kreeg er in Kamer ling een nieuwe voor in de plaats. In de middagwedstrijd bleven de ge broeders Kraan en het duo Verhagen- Konst elkaar desondanks het leven zuur maken. Het werd zelfs zo erg, dat een der boeien aan het eind van een kruisrak op grote afstand werd voorbij gevaren, waarna de ballonfok werd bijgezet om dit merkteken als nog voordewinds zo snel mogelijk aan te lopen. Dergelijke „uitstapjes" kon den niet ongestraft blijven. Ditmaal plaatste Frech zich als eerste. Jager werd tweede, Stenhuis derde en al vorens Kraan als negende finishte had ook Kamerling zich als zevende nog voor hem geplaatst. Dit beteken- ADENAU, 7 aug Eindelijk heeft pechvogel Stirling Moss de supersnelle rode Ferrari's achter zich kunnen laten. In een weergaloos gereden race op een spiegelglad wegdek heeft de Londenaar die met een Lotus reed, zondag op de Nürburgring de grote prijs van Duits land op zijn naam gebracht. Vee! winst op de leider van de competitie om de wereldtitel, Wolfgang von Trips, heeft Moss in deze Grand Prix dit jaar aangewezen als Grote Prijs van Euro pa niet behaald. De Ferrari van de RANCHO SEGURA winnaar in Noordwijk (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJK, 7 aug. Bij stralend zonnig weer hebben ruim vierduizend toeschouwers gistermiddag genoten van eclatant tennis. Het was de derde dag van het toernooi, waarin acht profes sionals, behorend tot Kramer's „World Tennis Inc." elkaar in vinnige partijen bekampten. En het was de dag van de hoogtepunten, zowel in de enkel- als in de dubbelspelen. Niet slechts met een herhaaldelijk klaterend applaus, dat op klonk na vlijmscherpe passes, formida bele smashes, tactische lobs en listige dropshots, na cannonballs-aces en ra zendsnelle reacties in de volley-duels, toonde het publiek zijn waardering, ook de hulde aan de spelers bq de prijsuit reiking sprak boekdelen: men verhief zich van zijn zitplaatsen. In de eerste plaats gold deze hulde de veertigjarige Ecuadoriaan Pancho Segura, de senior onder deze tennis- virtuosen. Hij stak in dit toernooi in dusdanige vorm, dat hij de andere fi nalist, de 24-jarige Spanjaard Andres Gimeno gedecideerd naar de tweede plaats verwees. De onmogelijkst schij nende ballen, waaronder zeer listige dropshots en keiharde smashes, re tourneerde de snelle Segura, wiens die pe groundstrokes met een geweldige topspin genomen werden, afgewisseld met flat gegeven slagen en prachtige volleys zowel van halfcourt als aan het net. Segura zorgde voor een climax bjj de rallies, die vaak genoeg voorkwa men dbor de verbeten strijd die Gimeno in prachtige stijl leverde. Vooral in de achtste en de negende game van de eerste set waren de beide finalisten dusdanig slagvast dat schier alles scheen te kunnen. Een grotere variatie van slagen had men in dit toernooi niet gezien, alhoewel ook de tweede set van de finale schitteren de staaltjes van toptennis opleverde, zoals bijvoorbeeld in de achtste game, toen, nadat Segura de stand op 5—2 had gebracht, Gimeno door Segura's service heenbrak en na scherp geplaat ste, krachtige volleys, met een formida bele smash deze achtste game op zijn naam bracht. Daarna evenwel zorgde Segura voor een prachtige climax door de negende game op love te winnen en met een kostelijke lob te besluiten. Het was 63, 63 geworden. door de service-game van Trabert te breken en zo de stand op 52 te bren gen. Maar Trabert liet de set niet glippen. Hfj profiteerde van Hoad's door een double-fault ontstane achter stand. De derde set ging in grote span ning tot 33 gelijk op, maar in de zevende game was Hoad, ondanks en kele aces van Trabert, de sterkste. Het werd 63. Alweer was het de laatste game waarin de tegenstanders hun beste spel ontplooiden. De dubbelspelen op zondagmiddag, de finale en de strijd om de derde en vierde prijs zorgden voor vuur werk. Een aantrekkelijke opeenvol ging van baseline- en volley-duels, met zoveel prachtige reacties, dat het publiek met zijn applaus en uitroepen van bewondering telkens weer de prestaties onderstreepte. Bij deze dubbelspelen wonnen Tra bert en Haillet van Gonzales en Segura met 75, 36 en 64. Om de derde Aan de finale enkelspelen was vooraf gegaan de strijd om de derde en vierde plaats, tussen de Australiër Lewis Hoad en de Amerikaan Tony Trabert. Hoad toonde zich de sterkste, althans in de eerste (61) en de derde set (63). In de tweede set scheen het alsof de bordjes verhangen zouden worden. Tra bert brak herhaaldelijk door de service van Hoad heen en liep uit tot 50 voor dat Hoad kans zag een game op zijn naam te brengen, om daarna prompt en vierde plaats ging de strijd tussen de Amerikanen Mackay en Buchholz enerzijds en Gimeno-Hoad aan de ande re kant. De beide Amerikanen wonnen met 63, 64. Volledigheidshalve ver melden wij dat de regen zaterdagmid dag tot zo langdurig uitstel leidde, dat de partijen eerst om vijf uur in de middag konden beginnen. Toen was het publiek, door en door nat, grotendeels verdwenen. De uitslagen van zaterdag waren: halve finales enkelspel: Gimeno (Spanje) versl. Hoad (Austr.): 62, 62; Segura (Ecuador) versl. Trabert (V.S.): 62, 61. Halve finales dubbel spel Gonzales-Segura (Mex-Ecuador) versl Buchholz-Mackav (V.S.): 75, 3—6, 6—4: Trabert-HaiUet (V.S.-Fr.) versl. Hoad-Gimeno (Austr.-Spanje) 46, 62, 63. Duitser ging kort na Moss over de streep. De race heeft een teleurstelling voor het Ferrari-team opgeleverd, maar Cooper en Porsche niet vertegen woordigd bij de strijd om de leiding werden evenmin gespaard. Vol trots had Charles Cooper aangekondigd dat de wereldkampioen Jack Brabham ein delijk met de veelbesproken Coventry Climax v-8 motor zou kunnen rijden. Wel reed Brabham in de training zo snel, dat hij een plaats op de eerste rjj van de startopstelling veroverde, doch dit was het enige wapenfeit van de Australiër. In de eerste ronde raak- tij hij in een moeilijke bocht de macht over zijn stuur kwijt. De wagen schoot van de baan en werd zwaar bescha digd. Brabham zelf bleef ongedeerd. Het Lotus-team raakte kort daarop eveneens zijn top-coureur kwijt, toen Innes Irelands bolide in de derde r, nde plotseling vlam vatte. De Brit zag kans op tijd weg te komen, doch kon niet verhinderen dat de wagen uitbrandde. De ruim 300.000 toeschouwers hebben een enerverend duel gezien, waarin de briljant rijdende Moss, in weerwil van zijn minder snelle wagen, er tot ieders verbazing in slaagde de Ferrari's voor te blijven. Een troost voor de coureurs van het Italiaanse merk was dat het ronderecord tenminste op naam van Ferrari kwam. Phil Hill verbeterde het drie jaar oude record van Stirling Moss. Hij reed de sr.ciste ronde van 22,8 km in 8 min 57,8 sec. (152,8 km per uur). Tevoren was Von Trips als eerste beneden de negen minuten ge komen (8 min 59,9 sec.). De uitslag luidt: 1. Stirling Moss (GB) de 342,150 km (15 ronden) in 2 uur 18 min 12,4 sec. (gemiddeld 148,6 km per uur), 2. Wolfgang von Trips (W.Dld) 2.18.31,8, 3. Phil Hill (VS) 2.18.34.9, 4. Jimmy Clark (GB) 2.19.29,5, 5. John Surtees (GB) 2.20.06,5 6. Bru ce McLaren (Nieuw Zeeland) 2.20.53,8. Na de grote prijzen van Monaco, Nederland, België, Frankrijk, Engeland en Duitsland luidt de stand in de com petitie om het wereldkampioenschap: 1. Von Trips (W.Dld) 33 pnt., 2. Phil Hill (V.S. 29 pnt.), 3. Moss (GB) 21 pnt., 4. Ginther (V.S.) 18 pnt., 5. Jimmy Clark (GB) 11 pnt., 6. Gurney (V.S.) en Baghetti (It) beiden 9 pnt. Voor het kampioenschap tellen nog de grote prijzen van Italië en Amerika. Aangezien de beste vijf prestaties van elke coureur bepalend zijn voor het eindklassement staat Moss, die pas drie keer werd geklasseerd, iets gunsti ger dan zjjn 21 punten aangeven. Zowel Von Trips als Phil Hill is namelijk al in vijf races geklasseerd. Onze landgenoot Ben Pon is aan het stuur van een Porsche Carrera Abarth vierde geworden in de wedstrijd voor Grand Tourisme wagens, die zondag voorafging aan de Grote Prijs op de Nürburgring. de, dat Kraan, die nog steeds de lei ding had in de totaaltelling, slechts twee punten op Kamerling voor stond. Verhagen was twaalfde geworden en was dus volkomen uitgeschakeld. In de slotrace op zondag lieten de twee eeuwige kemphanen elkaar voor het eerst met rust. Kamerling kon het onder deze omstandigheden niet bol werken. Bij de eerste boei kwam hij achter Kraan nog als tweede door, maar de vaart van de „Mustang" was bij het ingaan van het halfwindse rak zo groot, dat de zege van Kraan toen reeds vaststond. Verhagen, nu los van Kraan, wist zich van de zevende plaats op te werken naar de tweede. Hü finish te met bijna twee minuten achterstand. De enige deelnemer aan de Hol landweek, die de volle winst behaalde, was Jaspers, die als Vrijheidszeiler viermaal als eerste eindigde. De tweede en derde plaatsen werden achter hem verdeeld tussen Onnes, Swart en L. Wil- Iemsen. De Belgische kampioen André Nelis, die donderdag niet van de par tij was, werd in de strijd der Finnjollen driemaal als eerste geklasseerd en be haalde in zijn categorie aldus de hoofd prijs. De tweede race van zaterdag was weliswaar voor Wayboer, maar daar deze slechts voor zaterdag en zondag had ingeschreven, en de tweede wed strijd van zaterdag de inhaalrace van vrijdag was, moest de Nederlander wor den uitgesloten. Met een totaalscore van 2-3-2-2 werd Koos de Jong eervolle tweede. Twee overwinningen op zaterdag en een op de laatste dag brachten het pun tentotaal van De Riujter ver boven dat van alle andere Pampuszeilers, ruim voldoende voor de hoofdprijs. In de Hornetklasse kwam H. Schipper met een derde en twee eerste plaatsen dit weekeinde tot de beste resultaten. Jan Bier voegde aan zjjn tweede plaats van donderdag drie overwinningen toe. hetgeen hem, behalve de hoofdprijs, nog een schilderij en een beker opleverde. De sterkste in de Olympiajollenklasse was N. J. Keizer, die driemaal als eer ste eindigde. MILAAN. 7 aug. - In de tennisontmoe- ting tussen Italië en Zweden in de finale van de Europese zone van het Darts- Cuptoernooi hebben de Italianen met 4-1 gewonnen. In het beslissend enkelspel versloeg de Italiaan Nicola Pietrangeli zijn tegenstander Ulf Schmidt, die geen last meer scheen te hebben van zijn bles sure, met 6-3, 6-2, 3-6, 6-3. Het is de vierde achtereenvolgende maal dat de Italianen zich winnaars van de Europese zone mogen noemen. In de laatste zeven jaar is dat zesmaal ge beurd. Sinds de oorlog heeft Italië zich in totaal achtmaal de sterkste getoond. In december komt de Italiaanse ploeg uit tegen de winnaar van de ontmoeting tussen de no's één in de Aziatische zone (Indië) en die in de Amerikaanse zone (waar de eindontmoeting Ver. Staten- Mexico nog moet worden gespeeld). In dien de Italianen ook dan zouden zege vieren zullen zij in de finale tegen Au stralië uitmaken, wie de Davis Cup dit jaar zijn eigendom mag noemen. Mede door het feit, dat Thomas Hal- berg moest invallen voor de geblesseer de Ulf Schmidt, hadden Pietrangeli en Sirola weinig moeite om in het dubbel spel de stand op 2-1 te brengen. Daarmee bleef de Italiaanse dubbelspelcombina tie evenals vorig jaar in de Europese zone ongeslagen. Duidelijk bleek, dat Halberg voor een dergelijke ontmoeting de zo noodzake lijke ervaring miste en toen bovendien zijn partner Lundquist na een goed begin steeds lustelozer begon te spelen, was het snel met de Zweden gebeurd. Het laatste enkelspel dat geen invloed meer kon uitoefenen op het eindresul taat, was dat tussen de jonge Zweed Thomas Halberg en de Italiaan Faustc Gardini. De ontmoeting eindigde in een zege voor de Italiaan. De cijfers waren 6-2. 6-1. 6-0. In zijn partij tegen Schmidt bleek Pietrangeli beter in vorm dan in de ont moeting met Jan Erik Lundquist van wie hij had verloren. De eerste set won de Italiaan in 20 minuten (6-3), voor de tweede had hij er slechts 17 nodig (6-2). In de derde set nam Pietrangeli aanvan kelijk de leiding, daarna ging hij on nauwkeuriger spelen, waarmee hij Schmidt in staat stelde de set te winnen (3-6)De vierde set bracht een spannend gevecht. Schmidt was vooral aan het net zeer sterk; hij won de eerste service, maar Pietrangeli toonde zijn klasse door op 4-3 te komen, waarna zijn zege niet meer in gevaar kwam. NAMEN. 7 augustus De Zweed Sten Lundin is zondagmiddag winnaar geworden van de grote prijs van België motorcross, die op het circuit „de Cita del van Namen" werd gereden. Zjjn landgenoot Gunnar Johansson werd tweede. De derde plaats was voor de Brit Jeffrey Smith en de vierde voor de Belg Herman de Soete. In de competitie voor het wereldkam pioenschap is de Nederlander Broer Dirks zesde. Stirling Most (rechts) is met bijzonder veel genoegen het eerst in de enorm* lauwerkrans gekropen. Hij heeft kans gezien om de Grote Prijs van Duitsland, tevens de Grote Prijs van Europa, te winnen. Tweede werd de Duitser Von Trips.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7