Streven naar gelijk loon voor man en vrouw Proeven met Aviobridge op platform Sehiphol MENS K AN REIS NAAR DE MAAN DOORSTAAN Sigarenfabrikanten verplicht aan grossier te leveren Jonge persers staan wegens mishandelingen terecht De maandagse Beurs in het Krelagehuis PAUL VLAANDEREN Diefstal en öros GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS Verdeeld advies van de Stichting van den Arbeid aan Sociale Zsiken Missie-vliegtuig; neergestio rt Kardinaal Canali begraven Passagiers hoog en droog van en naar de vliegtuigen Strandzesdaagse begonnen Conclusie van de geleerden Uitsluiting is strijdig met het algemeen belang Orgelbespeling in Teylers Museum BRIEYEN van lezers DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 PAGINA 2 Strijd om Nederlands ,operT schaaktitel In zee verdronken Per 1 januari 1962 IR. J. v. d. WOUDE AD JUNCT-DIRECTEUR BIJ HOOGOVENS Bij botsing gewond Australisch Nw.- Guinea lp O Pater-piloot MlcGee omgekomen n Nationale bedevaart Twaalfjarige pelgrim in Lourdes overleden Na val overleden FRONTALE BOTSING IN OVERVEEN Nieuw vloerkleed op schouwburgtoneel Leeftijd boven 16 jaar Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden: Smedesiraai 5 Tour der Jugend Knappe derde plaats van Haarlemmers Nieuwe waterleiding kost veel geld Aan de Rijksstraatweg Oliestook voor het politiebureau Haarlemse politierechter Midzomercompetitie De Kampioen- van Ben Gieske beste sprinter in tweede rit Cees Breed snrint- winnaar in Haarlem Miss Beauty (Van onze Haagse redacti DEN HAAG, 7 aug. De Stichting van den Arbeid heeft de minister van Sociale Zaken een verdeeld advies uit gebracht over de kwestie van gelijk loon voor mannen en vrouwen. Het ad vies was de stichting gevraagd naar aanleiding van een aanbeveling van de Europese commissie van de EEG waarin gezegd wordt, dat de gelijke beloning zodanig zou moeten worden doorgevoerd dat er tussen de beloning voor mannen en vrouwen geen discri minatie zou bestaan. De eerste fase van de verwerkelijking van deze gelij ke beloning in Europees verband zou per 1 januari 1962 een feit moeten zijn. De werkgevers in de stichting zijn van mening, dat men zich moet laten leiden door de situatie zoals die in an dere landen van de EEG bestaat. Met name zou men daarbij Frankrijk als voorbeeld willen nemen waar tussen de beloning voor mannen en vrouwen in de zin van het EEG-verdrag nog een afstand van tien procent bestaat. De aanbeveling van deze leden is. dat men in Nederland de vrouwenionen in be paalde gevallen zou moeten optrekken tot 85 procent van de mannenlonen. Het resterende verschil zou dan ten dele moeten worden weggenomen door het creëren van een zogenaamde „kostwinnersbijslag" van vijf procent. Men wil deze laatste bijslag bereiken door de bestaande huurtoeslag om te zetten in een loonsverhoging voor de vrouwelijke -rbeiders en voor de man nelijke arbeiders in een kostwinnersbij slag. Daardoor zou men, zonder dat daarmee grote kosten gemoeid zijn, de afstand tussen de belonuig voor man nen en vrouwen met vijf procent heb ben verminderd. De werknemers voelen niets voor BUSSUM, 8 aug. De jaarlijkse strijd om het open schaakkampioen schap van Nederland is weer begonnen. De uitslagen van de eerste ronde lui den als volgt: Baylor (VS) mr. dr. J. H. O. graaf Van den Bosch (Hil versum), afgebr; Bredewout (Zwolle) Crabbendam (A'dam), 1-0; ir. Van Donk (Dordrecht) mr. Eibergen (Bussum) Vi-yt,Van Geet (Utrecht) Hoogendoorn (Dordrecht), 1-0; Quak- kelaar (Oldenzaal) speler (Nijme gen), 0-1; Steffers (Amersfoort) Van der Tol (Leeuwarden). 0-1; Verholt (Utrecht) Westra (Leiden). 1-0. DEN HAAG, 8 aug. In de zee voor Scheveningen is gistermiddag de zes tienjarige scholier A. G. Keersemaker uit Den Haag verdronken. Hij was bij het Noorderhavenhoofd in zee gegaan. Hoewel h{j niet kon zwemmen, ging hij tot schouderhoogte in het water. Hij raakte in moeilijkheden, doch de te hulp gesnelde politie kon hem niet vinden. Een uur later werd zijn stoffelijk over schot drijvende gevonden. ROTTERDAM De politie heeft gisteren de identiteit kunnen vaststellen van de zeeman, wiens stoffelijk over schot zondag uit de Nieuwe Maas is opgehaald. Het slachtoffer is een zeven tienjarige opvarende van het Noorse stoomschip ..Steinfarg", H. M. Lundal uit Bergen. De jongeman werd reeds sedert 1 augustus vermist; zijn schip lag toen in de Rijnhaven. IJMUIDEN, 8 aug. Aan het einde van dit jaar zal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd adjunct-directeur ing. F. W. E. Spies aftreden als algemeen bedrijfslei der van het Hoogovencomplex te IJmui- den en hoofd van de produktie. De di rectie heeft besloten dat alsdan, d.w.z. met ingang van 1 januari 1962. ir. J. v. d. Woude, thans hoofd van de ijzer en staalsector van Hoogovens, in de plaats van de heer Spies zal treden, met de persoonlijke titel van adjunct directeur. Met ingang van dezelfde da tum zal de heer v. d. Woude als lid toetreden tot het college van de adjuncf- directie. Gedurende de periode tot 1 ja nuari zal de heer v. d. Woude zich reeds in deze nieuwe functie inwerken. UITGEEST, 8 aug. Toen W. met zijn personenauto de uitrit van garage Ursem wilde uitrijden, verleende hij geen voorrang aan een Amsterdammer die op een bromfiets op de Middelweg reed. De bestuurder van de bromfiets liep evenals zijn duopassagiere verwon dingen op. De bromfiets werd bescha digd. dit voorstel. Zij zijn be/vreesd, dat het plan van de kostwannersbijsla een precedent zal wordtin voor vol- fende huurcompensaties. I.Men vreest, at daardoor huurverhogingen voor taan gemakkelijker kunn en worden doorgevoerd. De werknem ers hebben de minister geadviseerd de Europe se commissie mee te dellen dat Ne derland open staat voor e en doorvoe ring van de equal pay 'tot honderd procent. De werkgevers zijn echte r bevreesd, dat de Europese commiss ie hiermee niet tevreden zal zijn en m et cijfers in se commissie mee ti delen dat Ne derland niet voldoet aan de eisen waar aan andere landen voorn amelijk om dat in die landen de ioonskructuur an ders in elkaar zit wel vc ldoen. GOROKA, NIEUW GUL'I EA, 7 aug. (KNP) Een vliegtuig vain mgr. Ark- felds luchtvloot op Australisch Nieuw Guinea is midden in de rirn boe neerge stort. De piloot, pater McuGee S.V.D., is daarbij om het leven ge komen. Het stoffelijk overschot, dat sle.c hts na gro te moeite kon worden geborgen, is in Alexishafen begraven. Hei vliegtuig, dat de zeer ver afgelegen en moeilijk te bereiken missie van Gomoka bedien de, was een geschenk van -de katholie ke jeugd van Duitsland. VATICAANSTAD, 7 aug. (Rtr.) - In de Sint Pieterskerk in Vaticaanstad is vanmorgen de uitvaartdienst voor wijlen kardinaal Canali gehouden. De plechtige Requiemmis werd door de paus bijge woond. Er waren achttien kardinalen aanwezig. De Mis werd opgedragen door aartsbisschop llario Alcini. De paus verrichtte de absoute. Het stoffelijk overschot va n kardinaal Canali is bijgezet in de keiik van Sint Onuphrius op de Janicuius bii Vaticaan stad. de kerk van de Omde van het Heilig Graf waarvan kardüiaai Canah grootmeeste- was. Lourdes, 7 aug. (KNP) -- De deel nemers aan de 72„te natii anale bede vaart zijn diep getroffen doi >r het over lijden van een van de driei.onderd Ne derlandse zieken. Het twaalfjarige jongetje IPieter Knjjn uit Berkhout is zondag onva rwachts na voorzien te zijn van de H.H. Sacramen ten der zieken in het asyl overleden. Dinsdag wordt een plechtqge H. Mis van requiem opgedragen, q aarna Pie- ter zal worden begraven op het Neder landse kerkhof alhier. De ISf ederlanders in totaal 1400 van de V.N, B., waarbij zich 350 pelgrims van de 3 Iontfortaan- se bedevaart hebben aangt -sloten heb ben op deze grote bedevaart mgr. Hui- bers zeer gemist. AMSTERDAM, 7 aug. De passa giers, die vanmorgen met een DC 8 van de KLM naar Singapore vertrokken, hebben de primeur van de Aviobridge beleefdeen lange uitschuifbare loop brug, die naar men hoopt de directe overdekte verbinding gaat vormen tus sen de aankomst- en vertrekhallen en de vliegtuigen op het platform van Schiphol. De brug welke gedurende twee weken op de nationale luchthaven wordt geprobeerd, is het prototype van een Nederlandse uitvinding. De brug doet denken aan een gewel dige ..dikke rups", zoals hij zich van en naar de vliegtuigen kronkelt. Het appa raat bestaat uit drie telescopische ko kers. die in- en uit elkaar kun* en schui- (Van onze correspondent) DEN HELDER, 7 aug. Vanmor gen om precies half elf heeft de burge meester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst, na de deelnemers een sportie ve tocht met veel zon te hebben toege wenst, het sein gegeven voor de start van de derde strandzesdaagse, die de 162 deelnemers in die tijd over het strand van Den Helder naar Hoek van Holland zal voeren. Er waren vijf deel nemers die de tocht voor de derde keer meelopen. De oudsten zijn twee heren van 72 jaar en de jongste is een jon gen van negen jaar, die met zijn va der en moeder meeloopt. Vandaag gaat de tocht naar Petten, vervolgens naar Egmond, IJmuiden, Noordwijk, Sche veningen en dan hoopt men zaterdag middag in Hoek van Holland te arrive ren, waar de lopers een grootse ont vangst te wachten staat. MOSKOU, 7 aug. (AFP, U1?I). Rus sische geleerden, die nauw betrokken waren bij de ruimtevlucht van majoor Titov, menen uit het uitstekende ver loop van diens ruimtereis d e conclusie te mogen trekken dat de m ens moreel en fysiek in staat is een vlbacht van de aarde naar de maan te do<a rstaan. Ook acht men het thans mogelijk met men sen bemande observatieposten in de ruimte te brengen als „tussenstations" tussen de aarde en andere p laneten. De afstand, die majoor Titov tijdens zijn zeventien vluchten ron d de aarde heeft afgelegd, is and rha.Mf maal zo groot als de afstand aareje-maan, die ongeveer 400.000 kilometer bedraagt Uitgaande van de huidige s nelheid van de Russische ruimteschep^ -n, zou de maan dus gemakkelijk binnen vieren twintig uur kunnen worden bereikt. Een groot Probleem blijft echter DEN HAAG, 7 augustus De minis ter van Economische Zaken heeft een leveringsplicht opgelegd aan een 25-tal Nederlandse sigarenfabrikanten die een grossiersbedrjjf te Doetinehem in krui denierswaren en tabaksartikeien van levering hadden uitgesloten. De beschik king is gepubliceerd in de staatscou rant. De Doetinchemse grossier, een n.v., was van levering uitgesloten nadat een aantal tabaksgrossiers gezamenlijk be zwaren had gemaakt tegen voortzetting van leveranties van sigaren aan dit be drijf. Aangezien vrijwel alle andere siga renfabrikanten in Nederland evenmin bereid zijn gebleken de grossier in te schakelen, heeft deze uitsluiting tot ge volg, dat het deze n.v. in de praktqk onmogelijk wordt gemaakt het groot handelsbedrijf in sigaren uit te oefenen, zo zegt de ministeriele beschikking. Nadat de commissie economische mededinging advies had uitgebracht, is de minister tot de bevinding gekomen, dat de sigarenfabrikanten, die aan groothandelaren leveren, maar desge vraagd niet bereid zijn gebl eken de n.v. als grossier Ln te schakelen, zijn betrok ken bij een economische machtspositie. De uitsluiting van de n.v. 1 langt samen met de door dit grossiersbedrtjf geko zen bedrijfsvorm. Tegen cleze uitslui ting bestaat het bezwaar dat de n.v. ten aanzien van de groothandidl in sigaren in ernstige mate wordt belemmerd in haar vrijheid van bedrijfsuitoefening in de gekozen bedrijfsvorm van het vrij willig filiaalbedrijf. Aan de uitsluiting ligt derhalve, aldus aet ministerie van Economische Zaken, een economische machtspositie ten grondslag, welke met het .algemeen be lang strijdige gevolgen ht eft. In ver band hiermede is het noodzakelijk ge bleken op grond van de wet eoconomi- sche mededinging de bij deze economi sche machtspositie betroWken sigaren fabrikanten een verplichting op te leg gen. bestaan. Dit wordt gevormd door de zogenaamde Van Allen-gor- dels (genoemd naar ue Ame rikaanse geleerde, die ze ontdekte) stralingsgordels in de ruimte die ver moedelijk dodelijk zijn voor de mens Majoor Titov heeft in zijn „Vostok II" deze gordels niet geraakt, omdat hij zich niet verder dan 257 kilometer van de aarde heeft verwijderd, ter wij] de Van Allen-gordels zich be vinden op een afstand van ongeveer driehonderd kilometer. Titov heeft overigens, zopis uit de nerichten is gebleken, gedurende de gehele vlucht van 25 uur al zijn functies van waarneming en besturing normaal kunnen volbrengen Met name heeft hij de langdurige toestand van gewichtloos heid goed doorstaan. Dit laatste te on derzoeken was een van de voornaamste doelen van Titovs ruimtevlucht. Ook in technisch opzicht heeft het experiment geheel aan de verwachtin gen beantwoord. De handbesturing van het ruimteschip heeft zonder defect ge functioneerd. Het ruimteschip had een dubbele besturingsinstallatie, voor het geval dat een van beide systemen niet goed zou werken. Bovendien kon men van de grond af ingrijpen om het ruim teschip naar de aarde terug te dirige ren. De radio- en televisieverbinding met het ruimteschip heeft 25 uur lang on onderbroken gefunctioneerd. Titov zond niet alleen geregelde rapporten over zijn toestand en bevindingen, maar ook verschillende boodschappen van politiek karakter. Gagarin zond slechts korte mededelingen. De visuele waarneming van aarde en ruimte Titov kon kijken door drie patrijspoorten werd in de „Vostok II" meer effectief gemaakt door een ver- grotingsapparaat, een soort telescoop waarmee de majoor de objecten, die hij wilde bekijken, dichter naar zich toe kon halen. ROTTERDAM, 8 aug. In het „Dijk- zigtziekenhuis" is hier gisteravond de 49-iarige havenarbeider H. H. F. Wan da uit Schiedam overleden aan de ge volgen van een val, die hij 's morgens had gemaakt van een hoogte van zeven tot acht meter. Hij verrichtte werk zaamheden aan boord van het Duitse schip „Travestein", dat in de Merwede- haven lag. ven. Het achterste stuk is bevestigd aan een draaipunt, terwijl het middenge deelte van de brug rust op de „armen" van een reusachtige wagen, waarmee de brug kan zwenken en waarmee ook de hoogte voor het te gebruiken vlieg tuig kan worden geregeld. Deze hoogte kan variëren van 30 cm voor de lage Caravelle tot 4.30 meter voor de hoge Russische straalvliegtuigen. Op het ogenblik worden proeven ge nomen met deze Aviobridge. die in com binatie vervaardigd is door de nv Avio- landa-fabrieken en Unicum's Bedrijven in Weert. Wanneer deze het gewenste resultaat opleveren, ,,mag worden aange nomen dat in de uitbreiding er vereni ging van de luchthaven ook de aanschaf van een aantal van deze „kronkel-brug- gen" worden opgenomen. Per vliegtuig zouden dan twee Aviobridges gebruikt kunnen worden: een voor de eerste klas-passagiers en een voor passagiers van de touristenklasse. Voorlopig is hier echter nog geen beslissing over genomen. Van de nv Aviobridge, die de ze brug en straks wellicht ook de ande re brug op Schiphol exploiteert, verlo pen de proeven met deze Nederlandse uitvinding uitstekend en verwacht men ook buitenlandse belangstelling. ÓVER VEEN, 7 aug.Zaterdag middag omstreeks zes uur zijn twee auto's op de Duinlustweg te Overveen frontaal op elkaar gebotst. De bestuur der van de ene wagen, de 46-jarige fa brikant J. P. uit Overveen, liep behalve een kaakfractuur ook een gebroken linker arm en een gebroken linker been op. De bestuurder van de andere wa gen, de 44-jarige glazenwasser J. M. uit Haarlem, klaagde over ribkneuzin- gen. Beiden zijn in het marinehospitaal opgenomen. De auto's, die zwaar wer den beschadigd, moesten worden wegge sleept. HAARLEM. 7 aug. Het grondkleed op het toneel van de stadsschouwburg is na twaalf jaar intensief gebruikt te zijn geweest, tot op de draad versle ten. Dat was al enige tijd het geval, maar men heeft met de vervanging willen wachten tot de verbouwing ach ter de rug zou zijn. Langer uitstel is nu echter niet meer mogelijk, anders zouden er ongeluicken kunnen gebeuren. Men wil nu 12 x 9 meter bouclé aan schaffen, hetgeen voldoende is voor het straks vergrote toneeloppervlak. Voor lopig wil men er echter ten behoeve van het huidige toneel 6 x 12 meter van gebruiken. De kosten daarvan wor den geraamd op 1200 en B. en W. vragen de raad dit bedrag ter beschik- kinc fp sitpllpn Bovendien vragen B. en W. de raad om 1300 voor het vervangen van de geluidsversterker van de schouwburg, die gebruikt wordt voor het overbren gen van het gesproken woord naar de kleedkamers, de artistenfoyer en de rookfoyer. De bestaande installatie is versleten, maar veroorzaakt bovendien een vervelend gonzend bijgeluid in de installatie voor hardhorenden. De capa citeit is bovendien te gering voor het antal luidsprekers, dat na de grote verbouwing op de versterker aangeslo- fen moet worden. (Advertentie) De primeur van de Aviobridge, de in Nederland ontworpen en gebouwde loopbrug, die vanmorgen onofficieel door passagiers voor Singapore inge- bruik werd genomen. HAARLEM, 8 aug. Het ploegje adspiranten van de Haarlemse wieler club „De Kampioen", dat momenteel in Duitsland deelneemt aan een zoge naamde „Tour der Jugend", heeft op de eerste wedstrijddag de beste een knappe prestatie geleverd door in een ploegentijdrit over drie kilometer de eervolle derde plaats te behalen. Aan de ploegenrit die gereden werd in het plaatsje Radevormwald na men 21 ploegen deel. Het Haarlemse team bestond uit: Cor Baars, Theo Blom, Bert v. d. Pol, Hans Handgraaf en Wim Willemse. Het was alleen jam mer dat Ruud Stevens ten val kwam en daarbij een gekneusde schouder op liep. Voor hem is de „Tour der Jugend" afgelopen; hij mag acht dagen niet fietsen. Vandaag rijden de renners sprint wedstrijden over 200 meter om de Preis des Bundesministers Strauss" en een race over dertig kilometer, terwijl voor woensdag een wedstrijd over 26 kilometer met negen hindernissen op het programma staat. HAARLEM, 7 aug. Ten behoeve van de watervoorziening in Schalkwijk is men doende een nieuw.e water-tran's- portleiding en de nodige hoofdleidingen te leggen van het pompstation in Over veen naar Schalkwijk. Daarvoor heeft de raad reeds 1.270.000 beschikbaar gesteld. De werkzaamheden blijken ech ter meer te kosten dan geraamd was. Vandaar, dat B. en W. vragen dit kre diet te verhogen met 172.500, terwijl bovendien een krediet van 753.000 wordt gevraagd voor de uitvoering van de resterende werkzaamheden aan dit project. HAARLEM, 7 aug. B. en W. stel len de raad voor de centrale verwar mingsinstallatie van het politiebureau aan de Rijksstraatweg voortaan met olie te gaan stoken. Dat is voor de agenten minder tijdrovend dan het sto ken met cokes, zoals tot nu toe gebrui kelijk was. Bovendien kan men dan twee vertrekken verwarmen, hetgeen tot nu toe bezwaarlijk bleek. Teneinde de installatie daarvoor geschikt te ma ken, vragen B. en W. de raad. om een krediet van 4500. HAARLEM, 8 aug. „U hebt op wer kelijk beestachtige wijze een medemens mishandeld", zei de officier van justi tie, mr. J. van den Oever in zjjn requi sitoir tegen een 18-jarige perser uit Haarlem, die gisteren voor de Haarlem se politierechter terecht stond. Hij eiste een gevangenisstraf van vier maanden waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De perser, voor een ander feit gede tineerd in de strafgevangenis te Scheve ningen, had op 14 mei ruzie gekregen met een man, met wie hij op weg was naar een café in de Kleine Houtstraat. De man voelde niets voor een vechtpar tij en wilde weglopen. Dit maakte ver dachte echter woedend en hij greep zijn slachtoffer en schopte en sloeg hem in zijn razernij waar hij kon. Het lichaam van het slachtoffer vertoonde blauwe plekken en bloeduitstortingen, terwijl zijn oor gescheurd en zijn rechteroog be schadigd werd. Na zijn rede- en reden loze mishandeling had verdachte aan vankelijk verteld, dat de man hem met verkeerde bedoelingen had benaderd, maar dit bleek op fantasie te berusten. „Buiten joy-riding en diefstal staat er al twee maal mishandeling op uw straf blad, u heeft nog een voorwaardelijke straf lopen en nu schopt u een man Ben Gieske heeft zich in de tweede rit van de midzomercompetitie door het Haarlemse „De Kampioen" als sprintwedstrijden in het „Van der Aart sportpark" verreden de beste sprin ter getoond. Hq bleef in de finale met een half wiel verschil de baas over „Buus" Schouten. Schouten was via de herkansing, waarin hij Kiekens en Van Kaam klop te, én een verrassende zege op favo riet Aad Koonings tot de finale door gedrongen. Eerder had Koonings sprint kampioen Eddy Riethoff al uitgescha keld. Outsider Schouten, de verrassing van de dag, heeft het Gieske niet ca deau gegeven in de finale, maar hij kwam tenslotte toch een half wieltje te kort om voor een complete verrassing te kunnen zorgen. De uitslag luidt: 1. B. Gieske, 2. B. Schouten. 3. A. Koonings. 4. R. Philio- no. 5. G. Fennis. 6. E. Riethoff. 7. R. Krijgsman, 8. H Kiekens, 9. Van Kaam, 10. F. Bohnefeld. In een premiewedstrnd over 15_ ron den wisten Fennis. Riethoff en Philippo in de slotfase van -de strijd een kleine voorsprong te behalen. De drie beste sprinters van de dag kwamen er in de ze rit niet aan te pas. De uitslag: 1. G. Fennis, 2. E. Riet hoff, 3. R. Philipoo, 4. Van Kaam, 5. H. Kiekens. 6. R. Krijgsman, 7. F. Bohnefeld. De premies werden gewen nen door Fennis (3). Riethoff (2), Gies ke, Kiekens en Philippo. HAARLEM, 7 aug. Op het par cours aan de Richard Holkade in Haar lem-oost reden nieuwelingen en adspi ranten van het Haarlemse „De Kam pioen" en „De Bataaf" uit Halfweg za terdagmiddag in afwachting van de aankomst der deelnemers aan de „Muggenronde" een wedstrijd over onbepaalde afstand om de „Grote Prijs van Haarlems Bloei". De kleine Cees Breed nit Nieuw Vennep toonde zich in deze race de sterkste en bleef in de sprint met een volle lengte verschil de meerdere van koersanimator Tom de Klerk. De uitslag luidt: 1. C. Breed, Nieuw Vennep (B), de circa 33 km in 49 min. 28 sec.; 2. T. de Klerk, Heemstede (K); 3. W. de Korte, Haarlem (K)4. J. Roet, Halfweg (B)5. B. Schenk, Haarlem (K); 6. R. van' Staverden, Badhoevedorp (B); 7. T. Boll, Nieuw Vennep (B) op 1 ronde; 8. W. Wagner, Santpoort (K)9. C. Plus, Haarlem (K); 10. Gebhardt, Haarlem (K). HAARLEM, 8 aug. De grote keu ring om de gladiool-van-het-jaar is ach ter de rug, maar gisteren deden de H.H. Gladiolenhybridateurs het nog eens dunnetjes over. De tafels bogen bij wijze ze van spreken haast door onder de zaailingen, en de jury ging kond punten gevend en de gouden medailles uitreikend. Een gouden medaille was er voor de fraaie groep van H. J. Salman en Zn te Noordwijk, waarin o.m. excel leerden Rose Sensation, een rose reus met sterke, lange takken; de goed ge bouwde René Coty; de oranjerode Sal man's Jubilé, de lichtrose rood gevlek te Miss America; de vitte Eiffeltoren, en de rose Perosi en de rode Red Ma tador. Goud kreeg ook de fa. P. Visser, St. Pancras, die een groepje groot- en een collectie kleinbloemige gladiolen naar vo ren brach*. Van de kleinbloemigen deed Robin, bijzonder mooi fijn purper het 't allerbest. Daarnaast noteerden we de rode Tropical Sunset, de gele Napels en de witte Sweetheart met rood merk in de keel. Van de grootbloemige vielen de witte Polar Beauty en de merkwaardige smoky" Vanity Fair het meest op. Konijnenburg en Mark, Noordwijk, die verleden week met de rode Oscar de wisselbeker won, stelde de favoriet in beste kwaliteit ten toon met daar naast de fluweelrode Black Jack, do. beste gele Golden Pearl, de blauwe K en M's Blue, de helderrode Molière, de prima oranje Toulouse Lautrec en veie andere. Ven dezelfde firma was er ook een groep gladiolen van het zgn. butterflytype op meesterlijke wqze ge arrangeerd door de Leidse bloemkun- stenaar Kriest. Met de meest eenvou dige middelen en materialen waren zeer gracieuze effecten bereikt. De Kon. Bloembolienkwekerü vh. P. v.d. Meer Czn, Noordwijk, etaleerde een aantal beste gladiolen met Map? Luz die ook vorige week al uitblonk, de rode Red Flame en Jackeline, rose met bruinrode lek, als kanshebbers. Van A. J. Preijde, Breezand, noteerden we de lilarode Hades (over optimisti sche namen gesproken...), de witte High Society, de rode Rotterdam en de rose Cosmopoliet. Een getuigschrift van verdienste was er voor C. Geerlings, Heemstede, die de blauwe Blue Serena de had ingezonden. De oranje Debby, de rose Bridesmaid en de rode Flam boyant had K. Kooy, St. Pancras, in gezonden en Jonkman, Hulsebosch, Sassenheim, bracht o.m. de zwartrode Black Giant en de fluweelrode Last Posit ten tonele. De dahlia's maakten pok hun opwach ting. We zagen groepjes van Peters, Hillegom en van V. Veelen, Sassenheim, maar deze herfstbloem zal nog zo vele malen ten toon gesteld worden, dat we die nu maar overslaan. Er was nl. ook nog een machtige groep lelies, recht streeks uit Amerika gevlogen. De ex- Leidenaar Jan de Graaf heeft in Oregon nl. een 'rote leliel wekerij en liet enke le nieuwe aanwinsten zien. Fantastisch mooi materiaal zat er tussen. Onder meer Imperial Crimson, een kruising tussen speciosum en auratum. Prach tige aanwinsten die sterk de aandacht trokken. Veel belangstelling bestond ook voor de heel lastig te kweken li- lium speciosum album, die W. Blokker, Akersloot in goede conditie naar voren bracht. P. Drost, Lisse, was hekke- sluiter met het bijzonder interessante bolgewas voor de kas: Haemanthus ca- terine, met grote oranje bloemen op lange, zware stengels. half-dood. Heeft u al iets voor uw slacht» offer gedaan", vroeg de politierechter mr. H. J. M. Cokart. „Nee, maar ik wil de onkosten vergoeden", antwoordde d« perser gedwee, en hij voegde er hoop vol aan toe: „Ik heb het drinken ook al aan de kant gezet, edelachtbare." De politierechter veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf waarvan, twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Hierna stond een eveneens 18-jarige perser uit Haarlem, ook al voor mis handeling, terecht. Hoewel hij zijn slacht offer een linker- en reeh te ronde rkaa k- fractuur had geslagen, kreeg hij een aanzienlijk lichtere straf dan de voor gaande verdachte. De perser was na een ruzie met zijn verloofde boos naar de bioscoop gegaan. Toen hij tijdens de pauze even een luchtje hapte, zag hij zijn verloofde en haar vriendin lopen, die dermate door een paar jongens werden lastig geval len, dat hü meende direct te moeten ingrijpen. Dit deed hij dan ook met het gevolg, dat operatief ingrijpen bij zijn slachtoffer noodzakelijk bleek. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de meisjes inderdaad schandelijk waren lastiggevallen. „Die jongen heeft zijn trekken wel thuis ge kregen, maar dit gaat natuurlijk te ver" meende de officier. „Ik geloof, dat u wel een beetje harder hebt geslagen dan nodig was." Hij eiste een geldboete van 50,- subsidiar tien dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar. De politierechter zag verdachte als een bijzonder sterke jongeman, die zijn eigen kracht niet kent en veroor deelde hem conform de eis. HAARLEM, 7 aug. Onder auspiciën van de Stichting Nauwluisterendheid bespeelde Anton de Beer in het Teylers Museum het 31-toonsorgel van prof. Fokker. Dat er evidente verschillen be staan tussen de stemming, die men in de 16de eeuw gebruikte en de in onz# tijd nog altijd toegepaste getempereer- de stemming, bleek weer eens duidelijk. Om dit te demonstreren had Anton do Beer Sweelincks variaties „Mein jun- ges Leben hat ein End" als voorbeeld uitgekozen. Aangezien de getempereer- de stemming niet in het Teylers Mu seum aanwezig is had hij voor deze dia pason zijn toevlucht genomen tot de bandrecorder, waarop hij afwisselend met het aanwezige orgel op de midden toonstemming de variaties liet horen. Het was de zuivere terts, zulks in tegen stelling tot de onzuivere terts van de getempereerde stemming, die ons onze oren deed spitsen. De tonenwereld, waar in Sweelicks instrumentale oeuvre zich beweegt, sluit geheel aan bij de 16de eeuwse vocale muziek en het frappeer de ons hoe helder gelijk a capella- koor deze veranderingen over het Duitse lied op het orgel in deze 16de eeuwse stemming klonken. Na deze verschillen op instructieve wijze behan deld te hebben, gaf Anton de Beer een exposé van de reeds vroeger genoemde toongeslachten van Euler, waarin Ba- dings en Ridout verschillende composi ties hebben geschreven. A. KRT. Brittannië Vijftig rioordkadërs, een soort walvissen, hebben maandag een zeilwedstrijd in de monding van de rivier de Heiford in Cornwall verstoord. De dieren waren de baai binnengezwom- men uit vrees voor een school haaien. Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven vcui Lezersbetekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden, ln het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingends redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Onder het symbool van de wijsheid, de uil, staat, regelmatig in uw dagblad een stukje, waarin een redacteur zijn mening neerschrijft over een actueel onderwerp. In uw blad d.d. 1 augustus was de uitverkiezing van mej. Stanny van Baer tot „Miss International Beauty" de aanleiding. De oorzaak was haar ge zegde, dat zij hoopte, dat het voor naamste doel van het Internationale Schoonheids Congres, n.l. het bevorde ren van de vrede en vriendschap onder de volkeren, bereikt zou mogen wor den. Ofschoon ik weet, dat dit vaak holle phrasen zijn, zou ik echter de heer „Uil" willen vragen het ook eens van een andere zjjde te bezien. Dit meisje ziet tenminste de betrekkelijkheid in van een uitverkiezing tot een beauty. En nu gaat het er tevens helemaal niet meer om of haar opmerking ooit nog waar gemaakt zal worden. P. KLEYS (Onze redacteur hing en hangt de mening aan, dat het Internationale Schoonheidscongres behelzend niet een expositie van beeldende kunst maar van beeldige meisjes andere oogmerken heeft dan het bevorderen van vrede en vriendschap onder de volkeren. Wanneer mejuffrouw Interna tionale Schoonheid in termen, die we hebben leren kennen als congressuele gemeenplaatsen, het congres niettemin tot een onwaarachtige ethische hoog heid poogt te verheffen, stuit dit bi) onze ironische commentator op licht verzet. Redactie). MISSCHIEN HOREN WE ER N001T IETS OP-HET WAS 00K MAAR 'N SLAG IN DE LUCHT MISSCHIEN WACHT EENS- MISSCHIEN IS HET IS AL WEER EEN WEEK GELEDEN DAT WE DIE CIRCULAIRE VERSTUURDEN. PAUL... COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE LUISTER... 'GEACHTE HEER VLAANDEREN... !K 6EL00F DAT IK U ENI6E VERTROUWE LIJKE medede lingen KAN DOEN, ALS U DE MOEITE WILT NE EVEN LANSS KOMEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2