Khroesjtsjev: Wij zijn niet bang, waarom zouden wij? „Raketten zijn er niet om worstjes door te snijden!" Westen acht gesprek met de Russen Uitnodiging pas na Pankov-vrede nog niet mogelijk aan Moskou Pankov waardeert de mammon NIEUW HOOGTEPUNT BERLIJNSE EXODUS In één etmaal tijds vragen 1926 mensen asiel „West-Irian" op Neutrale Top Kaunda's partij verboden Utrecht: vijf ton schade bij brand in autobanden Drie rijkswegen urenlang door vele toeschouwers geblokkeerd HUIS IN LONDEN STORT IN Vliegtuig met 34 kinderen neergestort Opgewonden toespraak tijdens huldiging Titov Toch mint Sovjet- Unie de vrede Dr~^eKmtKVP' fractievoorzitter in Tweede Kamer „BERLIJNSE CRISIS UITERST GEVAARLIJK" Ex-stafchef van Ike overleden Cubaans vliegtuig neergestort na strijd in cockpit .Het weer Passagiers - allen Engelsen - om het leven gekomen Den Haag verwacht: Noord-Rhodesië T egenr evolutionair en vallen aan me iviuKMo Veforeijon vmj! Kans op onweer Trieste vakantiereis <o Vier zwaar gewonden bij aiftobotsing DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30898 MOSKOU, 10 aug. (Rtr) Khroesjtsjev heeft gisteravond nogmaals verklaard, dat de Sov jet-Unie voor geen enkele bedrei ging zal wijken en dat het vredes verdrag met Duitsland getekend zal worden. Maar hij kon niet ge loven, dat dit tot een oorlog zou kunnen leiden. De Russische pre mier sprak op een ontvangst in het Kremlin voor de ruimtevaar der Gherman Titov, die er de medailles „Held van de Sovjet- Unie" en „Kosmonaut van de Sovjet-Unie" kreeg. NYLON REGENJASSEN Aan zee 'ik "ZL BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: teief. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitilmeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 550 uur 's avonds tel. 21544. De Sovjet-premier zei dat alleen een krankzinnige het vreedzame Russische initiatief zou kunnen beantwoorden met een oorlog. Het Russische volk benadert de toestand realistisch. De donkere wol ken zouden wegdrijven en de heldere zon zou doorbreken. Wij doen alles om een nieuwe oorlog te voorkomen, zo verklaarde hij. Wij willen geen oorlog, maar wij doen alles opdat ons land klaar kan zijn om een eventuele agres sor af te slaan. Khroesjtsjev legde er de nadruk op dat het Sovjetvolk een blijvende vrede wil voor alle volkeren. Als men tot een akkoord zou komen over een algemene en algehele ontwar pening, zou het mogelijk zijn om veel geld te besteden voor de verbetering van de levensstandaard. Maar wij wor den gedwongen om geld uit te geven voor wapens, riep de Sovjet-premier zeer luidkeels uit. Khroesjtsjev ver klaarde in zjjn rede nadrukkelijk dat Rusland niet gelooft aan een oorlog als gevolg van het Russische initiatief. De Russische premier sprak voor de vuist weg, wond zich verschrikke lijk op en struikelde soms over zijn woorden. Hij zei herhaaldelijk dat de Sovjet-Unie vrede wil. Maar als iemand het Sovjetvolk zou aanvallen, zouden de Russen hem beschouwen als een zelfmoordenaar, die een einde aan zijn leven wil maken door met een boemerang gevaarlijk te spelen. En deze woorden moest men niet als een bedreiging opvatten, maar als een realiteit. Wij geven geld uit voor raketten en kernbommen en die zijn er niet om Worstjes door te snijden, aldus Khroesjtsjev. Zijn geleerden hadden hem gezegd dat zij een bom konden maken met een explosieve kracht van 100 miljoen ton tnt en een raket om haar de hoogte in te krijgen. Khroesjtsjev liet zich minachtend uit over de Amerikaanse ruimteweten schap. De Amerikanen lanceren geen spoetniks. Hun ruimtevaartuigen maken een sprongetje en vallen dan in de oceaan en in duigen. Wü verheugen ons erover dat de Amerikaanse vliegers niet verdrinken, zo zei hij grenzend. En kijkend naar de aanwezige diploma ten die voor de huldiging van Titov gekomen waren en op een boutade ver gast werden, voegde hij hieraan toe: „weest niet beledigd om ons plezier." Khroesjtsjev zei dat de Sovjet-Unie nooit iemand zou aanvallen. Waarom zou ze dat doen? De Russen leven nu in betere omstandigheden dan gisteren en morgen zou het hun nog beter gaan. Maar niemand kon de Sovjet-Unie angst aanjagen. Men had getracht Lenin bang te maken, dat was niet gelukt. Dacht men nu werkelijk dat men 44 jaar later, nu de Sovjet-Unie zo'n hoogte had be reikt, de Russen nog kon bangmaken? Iedereen van zijn leeftijd had twee of drie oorlogen meegemaakt. Toen de Duitsers voor Moskou en Leningrad stonden, hadden de Russen niet gecapi tuleerd. Geloofde men nu werkelijk dat zij nu zouden buigen voor Adenauer. Als Adenauer mocht menen dat hij door een oorlog de eenheid van Duitsland kon afdwingen en Rusland zou worden aan gevallen, dan zou de Duitse natie op houden te bestaan, Duitsland zou een hoopje stof worden. Rusland bedreigde niemand, maar de Russen zouden niet als lafaards beven. Ik heb tegen Ken nedy's ontwapeningsadviseur McCloy en premier Fanfani van Italië gezegd, dat er geen einde komt aan de bewa peningswedloop en dat de Sovjet-Unie ontwapening wil, zo verklaarde de Rus sische premier. Na de rede van Khroesjtsjev hield Titov nog een korte toespraak, waarna president Brezjnev de ruimtevaarder de medaille van „held van de Sovjet-Unie" opspeldde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 10 aug. In parlemen taire kringen verwacht men dat dr. W. L. P. M. de Kort de hem aangeboden functie van voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer zal aan vaarden. De fractie heeft enige tqd ge leden met algemene stemmen besloten de heer De Kort te vragen het voor zitterschap op zich te nemen. Het voorzitterschap is, na het af scheid van prof. Romme, tijdelijk waar genomen door de heer W. J. Andries- sen. Men acht het niet uitgesloten, dat dr. De Kort de vrijgekomen functie voorlopig tot 1963 zal bekleden. In dat jaar worden de verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden. Dr. De Kort werd in 1909 geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Leu ven en promoveerde daar tot doctor in de sociale en politieke wetenschappen. Khroesjtsjev zorgde gisteravond op de huldigings-receptie voor de ruimtevaarder Titov (derde van links op de voor grond) voor de nodige politieke sensatie. De foto werd genomen op een moment dat de Sovjet-premier nog kalm-aan deed. Tweede van links (m negentiende-eeuws halcostuum) Tamara Titova, echtgenote van de ruimtevaarder. Geheel rechts Velentina Gagarirui, de gade van Joeri Gagarin (tweede van rechts), 's werelds ruimtevaarder l. PARIJS, 10 aug. (Rtr., UPI) Het Westen meent dat de tijd nog niet rijp is om het initiatief te nemen voor on- derh ndelingen met de Russen over de kwestie Berlijn, aldus is van officiële Amerikaanse zijde in Parijs vernomen. Men is het echter volkomen eens over het nemen van het initiatief op het daartoe geëigende tijdstip. Volgens de zegsman is de Amerikaanse regering er van overtuigd dat premier Khroesj tsjev de Berljjnse crisis meer dan ooit tevoren in de richting van een oorlog drijft, nu de politieke weegschaal vol gens zijn berekening in het voordeel van de Sovjet-Unie doorslaat. Het Westen is echter wel van plan voordat Rusland zjjn voornemen om een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten «.ten uitvoer brengt formele J KERUïJN, 10 augustus (D.P.A.) v* het etmaal van dinsdag tot woens dagnamiddag hebben 1926 mensen uit Jtost-llerlijn en Oost-Duitsland in West- U®rlijn asiel gevraagd, een nieuw hoog- epunt in de niet aflatende vluchtelin genstroom. Gisteren is in Oost-Berlijn aangekondigde registratie van grens- in h eiïs begonnen die een dag of tien K_,?eslait 2aj nemen. Het gaat in alfar terg j volgorde volgens de beginlet- bod vn* namen. Een uitdrukkelijk ver- ners „UÏ* Oostduitsers en Oost-Berlq- nog u» West-Berlqn te werken is veroudert uitgebleven. Waarnemers ïitelten en dat de Oostduitse auto- selijk acht dergelijk verbod niet wen- nenkomen °mdat daardoor het bin den stopgezef" West-marken zou wor- opDwecS,trSie van de Oostduitse politie naar RoJic ar Berlijn en in treinen worrit n ls onveranderd. -Sporadisch KeeontrJS' veïschillende plaatsen, scherp oleerd. Het hoogste maandelijk se gemiddelde - 58.605 vluchtelingen in maart 1953 is nog niet overschre den. Volgens het anti-communistische in- formatiebureau „West" zijn de afgelo pen twee weken 25 Oostduit.-«rs, twee Westduitsers en een Westberljjner we gens „slavenhandel", i.e. het aanzet ten tot vlucht, tot gevangenisstraffen veroordeeld. Veertien zitten nog in voor arrest. Met het begin van de registratie van Oost-Berlijnse grensgangers hebben verscheidene OostberL,ners om een werkkring in het Oostelijk stadsdeel verzocht, aldus meldt het Oostduitse persagentschap A.D.N. Zoals bekend heeft het stadsbestuur van Oost-Berlljn besloten tot een nieuwe registratie van de ca. ">3 000 grensgange-s. Onlangs besloot het dat deze grensgangers, die in Oost-Berlljn wonen en in West-Berlijn werken, huur, gas, licht, water en di verse andere dingen in westmarken moeten betalen. diplomatieke besprekingen met de Sov jet-Unie te houden. Genoemd overleg zal volgens de zegsman zeer vermoede lijk niet voor de Westduitse parlements verkiezingen van 17 september plaats hebben. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, verklaarde gisteren bij zijn aankomst te Rome dat hij de huidige Berljjnse crisis ais uiterst gevaarlijk beschouwt en hij heeft naar verluidt zijn collega's tijdens de afgelopen Parljse besprekingen ge waarschuwd dat deze zich kan ont wikkelen tot een „crisis van de eerste orde", indien Rusland de levensbelan gen van het Westen in Berlijn zou schenden. De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland hebben de nogelijkheid van een eerder begin der besprekin gen met de Russen echter niet geheel en al uitgesloten. Er is goede voortgang gemaakt bij het bepalen van een onder handelingspositie. Hoe deze positie is werd echter niet gezegd. Wel is bekend dat zij, onder andere, de voorstellen die op de Geneefse conferentie van 1959 werden gedaan omvatten. Deze voorstellen beoogden een hereniging van Duitsland in fasen, met garanties voor de grote mogendheden. Dean Rusk en zijn adviseurs hebben toegegeven, dat zij niet geheel weten waarom Khroesjtsjev van het Ber- ljjnse vraagstuk thans meer dan ooit een prestigekwestiè maakt. Het beste antwoord dat zij op deze vraag kun nen geven luidt, dat Khroesjtsjev blijk baar gelooft dat hij wat rie strategische situatie en bewapening betreft in een zo voordelige positie verkeert, dat hij zich kan veroorloven de Berlqnse kwestie veel scherper te stellen dan hij vier of vjjf jaar geleden had kun nen doen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Westerse minis ters in Parijs „volledige overeenstem ming" hebben bereikt over de details van de onderhandelingstaktiek. Hij le verde commentaar op. persberichten als zou het resultaat van de conferentie negatief zijn geweest en als zouden West-Duitsland en Frankrijk hebben ver hinderd dat werd besloten tot een meer actieve koers. Berichten als zou de bondsregering zijn aangemaand af te stappen vein enkele denkbeelden die de westerse Grote Drie niet delen zoals die over de Oder-Neisse grens noem de de Westduitse woordvoerder onjuist. Het overleg van de westerse minis ters van buitenlandse zaken over Ber lijn zal waarschijnlijk kort na de ope ning van d zitting van de Assemblée der Verenigde Naties op 17 septem ber worden voortgezet, aldus is van doorgaans goed ingelichte zijde in Londen vernomen. De ministers zullen waarschijnlijk de eerste bijeenkomsten van de Algemene Vergadering bijwonen. De Westduitse minister zal dan naar New York komen om zijn collega's te ontmoeten. Zoals bekend zijn Oost- en West-Duitsland geen lid van de Verenig de Naties. Na de bijeenkomst van de vier minis ters in Parijs zijn een aantal details verwezen naar de studiegroep van am bassadeurs in Washington. Deze groep zal zich ook bezighouden met het Wes terse antwoord op de Sovjet-nota van 3 augustus. Men verwacht dat het ant woord tegen .iet einde van deze maand naar Moskou zal worden gezonden. DJAKARTA, 10 aug (UPI) Indone sië zal de kwestie West-Irian (Ned- Nieuw-Guinea) tijdens de topconferentie van de neutrale landen, welke op 1 september te Belgrado begint, ter spra ke brengen. Dit heeft het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken dins dag te Djakarta meegedeeld. De woordvoerder van het departe ment, Ganis Harsono, zei dat speciale documenten werden voorbereid om de Indonesische standpunten in het geschil te verduidelijken. Voorts zou president Soekarno, volgens Harsono, resoluties indienen inzake de crisis om Berlijn, de wereldpolitiek, de wereldhuishoud- kunde, het kolonialisme, de rassendis criminatie en de reorganisatie van de Verenigde Naties. De Indonesische de legatie zal aan het einde van augustus naar Belgrado vertrekken. WASHINGTON, 10 aug. (Rtr.) De Amerikaanse generaal Walter Bedell Smith, die tijdens de oorlog stafchef van generaal Eisenhower in Europa is ge weest, is gisteravond op 65-jarige leef tijd in het Waiter Reed ziekenhuis in Washington overleden. Generaal Smith is van 1946 tot 1949 ambassadeur in Moskou geweest en van 1950 tot 1953 hoofd van de centrale in lichtingendienst. Daarna was hij onder president Eisenhower nog -wee jaar onderminister van buitenlandse zaken. Tijdens de tweede wereldoorlog speelde Bedell Smith, wiens overlij den het gevolg was van een hart verlamming, een belangrijke rol in de algehele militaire planning van de operaties tegen de Duitse strijdkrach ten. Hij was het die, direct namens Eisenhower, de capitulatie aanvaard de van het Italiaanse en later van het Duitse leger. LOESAKA, 9 aug. (Reuter) De Na tionale Onafhankelijkheidspartij van Noord-Rhodesië, de grootste inheemse politieke partjj, is verboden, zo heeft een regeringswoordvoerder in Loesaka vandaag bekendgemaakt. De leider van de party, Kenneth Kaunda, is inmiddels naar Dar es Salaam in Tanganjika ver trokken. HAVANA, 10 aug. (AFP) Een tweemotorige „Curtis C-46" van de Cu baanse luchtvaartmaatschappij „Aero- vias" is gisteren nabij Havana neerge stort, nadat Cubaanse tegenrevolutio- nairen hadden gepoogd zich van het toestel meester te maken. Dit leidde tot een hevige uitwisseling van scho ten in de cockpit, met als gevolg het verongelukken van het toestel. De bestuurder van de „Curtis", ge zagvoerder José Eusebio Alvarez del Regato, een van de meest ervaren Cu baanse vliegers, kwam om het leven. Het vliegtuig was van het eiland Pinos („het eiland der pijnbomen") naar Ha vana vertrokken. Het had, zoals alle Cubaanse burgervliegtuigen, een gewa pende macht aan boord. Men weet nog niet wat er met de achttien passagiers is gebeurd. De piloot heeft nog gepoogd op een militair vliegveld te landen. Dit lukte echter niet, omdat hij al teveel hoog te had verloren. (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIQSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half- tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of onweer. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Over wegend zwakke wind. Zon: 5.16-20.13. Maan: 5.12-20.11. Perioden van zonnig en goed strandweer, maar ook nog kans op een regen- of onweersbui. Zwakke meest zuidelijke wind. In de middag 20 gr., zeewater 17 gr. Vooruitzichten: rustig strandweer, maar niet geheel stabiel. max min neersi Station Weer temp temp afgei gisteren 24 hui Rome onbewolkt 35 19 0 Den Helder licht bew. 18 12 0 Ypenburg licht bew. 20 11 0 Vlissingen zwaar bew. 19 14 0 Eelde mist 20 10 0 De Bilt zwaar bew. 20 10 0 Twente zwaar bew. 22 12 0 Eindhoven zwaar bew. 23 12 0 Zd.-Limburj geh. bew. 21 12 0 Stockholm zwaar bew. 18 11 0.5 Oslo zwaar bew. 19 13 1 Kopenhagen half bew. 21 11 0 Londen licht bew. 21 10 0 Amsterdam onbewolks 21 11 0 Bmase) zwaar bew. 22 13 0 Luxemburg geh. bew. 21 12 0 Parijs zwaar bew. 24 13 0 De brand op de autobandenopslagplaats bij Utrecht veroorzaakte een enorme rookontwikkeling. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 10 aug. Zware donke re wolken dreven hier gistermiddag boven stad en omtrek. Langzaam rezen de donkere wattige pluimen huizenhoog, zich spoedig ontwikkelend tot giganti sche paddestoelen. Het min of meer angstwekkende verschijnsel, dat toe schouwers van heinde en verre trok, werd veroorzaakt door een uitslaande brand in de opslagplaats van een auto- bandenbedrijf in de Johannapolder. Om streeks kwart over drie brak de brand uit; het vuur sloeg over naar het ma teriaal vat een naby gelegen autoslo perij. De Utrechtse brandweer had volop werk om het gevaar te bezweren, te meer daar de toegangswegen tot het terrein van de ramp waren versperd door automobilisten en bestuurders van andere motorrijtuigen; velen had den hun wagens in de omgeving van de brand geparkeerd om van het schouwspel getuige te zijn. De rijks wegen 12, 22 en 25 waren hierdoor gedurende enkele uren geblokkeerd. Ook leverde de afwezigheid van be hoorlijk bluswater nogal moeilijkheden op. De brandweer moest uit een op ongeveer vijfhonderd meter gelegen sloot het water pompen. Toen deze voorraad was uitgeput, moest het wa ter over nog grotere afstand worden aangevoerd. Met elf stralen bond de brandweer, bijgestaan door de vrijwil lige brandweer van de vroegere ge meente Zuilen, de strijd tegen het vuur aan. Eerst omstreeks half acht 's avonds was men de brand meester; de nablussing nam nog bijna de hele nacht in beslag. Door deze brand ging een hoeveelheid van ongeveer drieduizend ton rubber banden verloren, alsmede twee zomer huisjes, het kleedlokaal van een Bildt- se voetbalvereniging en een hoeveel heid lasapparatuur en zuurstofflessen. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Net op tijd konden de negentien bewoners van dit huis in oostelijk honden vluchten, voordat het instortte. Net toen de laatste vertrokken was stortten de muren ineen. Slachtoffers zijn er niet te betreuren, wel materiële schade. Men schat de schade op ongeveer een half miljoen gulden. Het banden- bedryf is tegen brand verzekerd, de autosloperq niet. De oorzaak van de brand is nog niet opgehelderd. Men vermoedt dat in een bq de opslagplaats gelegen loods, waar laswerkzaamheden werden verricht, een vonk in de afvalstoffen op de vloer is gevallen; het afval zou aan het smeu len en later in vlammen zijn geraakt. Het onderzoek wordt belemmerd door de uitstedigheid van de directeuren van de gedupeerde bedrijven. STAVANGER, 10 aug. (Rtr., UPI) Een helikopter van de Noorse lucht macht heeft gisteren in de nabijheid van het Vostervan-meer de wrakstukken ontdekt van een Brits tweemotorig „Vi- king"-vliegtuig, dat sinds gistermiddag werd vermist. De piloot van het hef- schroefvliegtuig meldde, dat hq geen tekenen van leven had waargenomen. Later bevestigden boeren, die net wrak aan een onderzoek hadden onderworpen, dat zq geen overlevenden hadden aan getroffen. Het toestel had 34 school kinderen, twee onderwqzers en een be manning van drie koppen aan boord. Aangenomen moet worden dat zq allen om het leven zqn gekomen. Een woordvoerder van de Cunard Eagle luchtvaartmaatschappij te Lon den zei, dat men voor het laatst ver binding had gehad met de piloot van het vliegtuig, toen dat zich in slecht weer juist buiten Stavanger bevond. Men vreesde, dat het toestel te veel noordelijk was afgedreven en in het bergachtig gebied was verongelukt, of dat de piloot had koers gezet naar de Noordzee. Het toestel had brandstof voor een vlucht van 5 uur en een kwartier in de tanks. De woordvoerder zei ook, dat de na men van de passagiertjes niet eerder zouden worden vrijgegeven, dan nadat de familie op de hoogte was gesteld van het gevreesde nieuws. Hjj bevestigde nu echter, dat alle in zittenden schoolkinderen uit Londen ELBURG, 10 aug. Gisteravond is hier een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbq vier personen zwaar werden gewond. Een personenauto, be stuurd door de heer J. H. van Dqk uit Zeist, op weg naar Harderwijk, reed in volle vaart tegen een bestelauto, die, komende van Dronten in de richting EIburg reed. In de bestelauto, bestuurd door de heer H. Liefers uit Wapenveld, zaten vier arbeiders werkzaam in oostelijk Flevoland: H. Gelderman uit Wapen veld, J. Huiskamp uit Heerde, J. Bron- sink uit Epe en G. Visser uit Welsum. De bestelauto sloeg over de kop en de inzittenden werden eruit geslingerd: de bestuurder van de personenauto zat be kneld. Geneeskundige hulp was spoedig aan wezig, evenals vijf ambulancewagens. Drie personen uit de bestelwagen en de bestuurder vein de personenauto zqn met zeer ernstige verwondingen naar het Sofiaziekenhuis in Zwolle vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1