Vreedzame oplossing van crisis rond West-Berlijn Laatste kans voor Russen bij kernstop-overleg nieuwe Geen voorstellen Khroesjtsjev VLUCHTELINGEN IN DE REGEN V uurge vechten Noord-Spanje in LID PROVINCIALE STATEN N.-BRABANT DAKLOOS Uit kippenhok zijn tijdelijke woning) gezet Ook Cuba heeft genoeg van roverij van vliegtuigen „Geesteszieken, en niet de Cubanen verantwoordelijk" ZWITSERS GEDENKTEKEN „GESNEUVELD" KENNEDY TIJDENS PERSCONFERENTIE Ex-koning Simeon huwt senorita BRIEVEN AAN DE GAVELE, KENNEDY EN FRANCO FIDEL CASTRO ERGERT ZICH Zeeman steekt kapitein dood KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Badgasten vinden skelet bij duin Het weer. In Spanje GROEP OPSTANDELINGEN ACTIEF Nikita en Strauss Nederlander in Hel sinki veroordeeld Plaatselijk buien VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30899 WASHINGTON, 11 aug. (Rtr.) President Kennedy heeft gis teren op zijn persconferentie ver klaard dat het westen een topcon ferentie moet houden als dit van belang zou zijn voor het bundelen Van de westerse politiek met be trekking tot Berlijn of welk ander vraagstuk dan ook. In een top conferentie van Oost en West zag hij slechts heil als deze zorgvuldig zou zijn voorbereid en kansen biedt op succes. Khroesjtsjevs jongste rede bevat volgens de Amerikaanse president geen voor stellen. Wel had de Russische pre bier duidelijk laten blijken dat hij wil onderhandelen. Het is Kenne dy's diepe overtuiging dat men alle diplomatieke middelen moet ge bruiken om tot een vreedzame oplossing te komen. Sovjet-reactie De vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland naar het vrije Westen houdt, zolang het kan, nog aan. De Westduitse minister voor al-Duitse zaken, Ernst Lemmer (rechts op de foto) in gesprek met vluchtelingen, die gisteren urenlang in de regen moesten wachten op hun registratie in het kamp Marienfélde, waar het zo vol was, dat er geen schuilgélegenheid meer was. Vandaag laat de Britse garnizoenscommandant er tenten bouwen voor de vluch telingen om herhaling van het „natte onthaal" te voorkomen. In het kamp Marienfélde hébben vluchtélingenkindertjes een kleur boek gekregen een ongekende kinderweélde in het land, dat een communistisch paradijsje beweert te zijn. Vluchtelingen uit Oost- Duitsland kunnen niets meenemen,, omdat ze zich zo onopvallend mogelijk en dus zéker zonder bagage naar de vrijheid moeten spoeden. WASHINGTON, 11 aug. (Rtr, zouden moeten worden om her- UPI) „Geesteszieken, en niet haling van dergelijke even gevaar- de Cubanen, zijn verantwoorde lijk voor de jongste pogingen tot vliegtuigroof." Dit verklaarde pre sident Kennedy van de Verenigde Staten gisteren tijdens zijn pers conferentie. Hij voegde er aan toe, dat er tussen de regeringen van Cuba en van de Verenigde Staten overeenkomsten gesloten lijke als misdadige stunts in de lucht te voorkomen. Geen reclame PERMANENTE MEUBELSHOW SPAARNE 11 t/o Damstraat éee MORRIS before you fint/! Suède dames- en herenjasjes Aan zee Wat de conferentie over het staken van de kernproeven betreft merkte de ^er*aanse president op, dat hij van JÏL, viseurs een geheim rapport had IXf"' Hieruit had hij kunnen op- ij.*.! dat geen land er zeker van ten (,at een natte met een geslo- rna»tsehappij, zoals de Sovjet-Unie «een proeven in het geheim doet ais i?ee? .sy®teem van toezicht bestaat zoals het Westen heeft voorgesteld. Kennedy deelde mee, zijn onderhande laar Arthur Dean verzocht te hebben 24 augustus naar Genève terug te ke- ren om daar uit te zoeken of de Rus sen nu bereid zijn een gewaarborgde overeenkomst over het staken van de kernproeven te sluiten. Het moet mo gelijk zijn op korte termijn te ver tellen of er enige kans op succes be staat. Mocht die er niet zijn dan zou Dean naar Washington terugkeren en dan zou de president zelf een passend besluit nemen. Over het onderzoek van de ruimte gaf Kennedy toe dat de Russen een voorsprong van vele maanden op de Amerikanen hebben. „Maar wij kun nen onmogelijk toestaan dat een land, dat vijandige plannen tegenover ons kan hebben, in de ruimte domineert". Kennedy is ervan overtuigd dat de Russische ruimtevaarders rond de aar de hebben gedraaid. Daar de Russen voor liggen op het gebied van de ruim tevaart, kan men nieuwe blijken van hun superioriteit op dit gebied ver wachten. De V.S. spannen zich echter tot het uiterste in om deze achterstand weg te werken. Miljarden dollars zijn hiermee gemoeid. De V.S. hebben vele jaren lang geen grootscheepse poging gedaan op het gebied van de ruimtevaart. Nu liggen zij achter en betaalden zij de prijs voor het feit dat zij de Russen een groot propagandavoordeel hebben laten uit buiten. De V.S. willen dat de ruimte voor vreedzame doeleinden gebruikt wordt. Daarom zullen zij nog dit jaar in de Algemene Vergadering der V.N. een krachtige poging doen om dit te bereiken. In een nota aan de V.S. heeft de Sovjet-Unie verklaard dat het probleem van het staken van proeven met kern wapens aan het streven naar algeme ne en volledige ontwapening behoort te worden gekoppeld. Zoals bekend voe len de V.S. daar niet veel voor om dat de kwestie kernstop dan nog maar ingewikkelder zou worden. De Sovjet-nota, waarvan de tekst in het regeringsorgaan „Izvestia" is ge publiceerd, vormt een antwoord op de Amerikaanse nota van 15 juli. De Ame rikaanse regering handhaaft haar reeds bekende standpunt en toont zich niet bereid het probleem van het staken van proeven met kernwapens op we derzijds aanvaardbare basis op te los sen, aldus de Sovjet-nota. De V.S. streven er in werkelijkheid naar het nemen van atoomproeven te legaliseren en een internationaal con trolebureau in het leven te roepen dat een gewillig werktuig van de Westerse Jênoritci Margarita Gomez-Acedo y Cejuela, de rijke en voorname, ofschoon niet adellijke, Spaanse schone, waarmee ex-koning Simeon der Bulgaren (met begin nende ringbaard) zich heeft verloofd. Madrid, 11 aug. (upd Ex-ko- jjjög Simeon van Bulgarije zal in het uwelijk treden met een voorname W?aanse vrouw, die niet van adel is. 't werd bekend gemaakt, door de van de verbannen vorst. De d^ciële tekst luidde: „Hare majesteit j®koningin-moeder van Bulgarije heeft jU'.genoegen de verloving bekend te der t,n van 'laar zoon Simeon, koning j.j.r Bulgaren, met mejuffrouw Marga- a Gomez-Acedo y Cejuela". d werd geen tijdstip of plaats van e huwelijksluiting genoemd. Van gelegenheid van de verloving cial ex"koning Simeon werd een spe- hui Persconferentie gegeven in het Kan- Van de koningin-moeder van Bul- ziin 6 in Madrid. Ex-koning Simeon en M verl°ofde waren daarbij aanwezig. een garita Gomez is de dochter van overleden rijke beurshande- tty r uit Barcelona. Zij is 26 jaar oud, eane laar ouder dan Simeon. Zij droeg een GGnv°udige beige zomerjapon met haa diamanten broche. Heur zwarte jV was hoog opgemaakt. Was ex-vorst, die een baard draagt, gekleed in een pak van Amerikaan- Vgr„ Hij kon vrgwel alle verslagge- Waritln, "dn eigen taal te woord staan, Italië- spreekt vloeiend Engels, ^Uits Spaans, Egyptisch, Frans, «n f,,',. Arabisch, Russisch, Portugees vUlteraardl Rlllvaars mogendheden zou zijn en voor spio- nagedoeleinden kan worden gebruikt. „De Sovjet-Unie is op ieder tijd stip bereid een verdrag over algeme ne en volledige ontwapening te teke nen en welke Westerse voorstellen be treffende de internationale controle op de naleving van een dergelijk verdrag dan ook te aanvaarden". Uit de opmerkingen, die president Kennedy op zijn persconferentie heeft gemaakt, kan men opmaken dat hij nog steeds een Russische terugtocht ver wacht wat de kwestte-Berlijn betreft, zo meldt Tass. Kennedy heeft gezegd dat Khroesjtsjev in zijn laatste rede geen nieuwe voorstellen heeft gedaan. Maar president Kennedy heeft zelf ook geen enkel voorstel ingediend, waar door de oplossing van dit vraagstuk vergemakkelijkt kan worden, aldus Tass. PARIJS, 11 aug. (AFP, Rtr., UPI) Een groep gewapende opstandelingen tegen het bewind van generaal Franco heeft in de afgelopen dagen in het noor den van Spanje gevechten geleverd met troepen van de regering. De moeilijk heden begonnen in de nacht van dins dag op woensdag, toen enkele leden van de groep een poging deden de elek trische centrale van Mirabia te vernie len. In de loop van woensdag en don derdag zijn de opstandelingen dieper in Spanje binnengedrongen. Zij raakten daarbij in gevecht met leden van de Guardia Cieil en weken daarna uit in de richting van de Franse grens. Eén soldaat van de Guardia Civil werd ge dood, een andere gewond. Op last van BREDA, 11 aug. In de afgelopen nacht is de heer J. Schoenmakers, lid van de provinciale staten van Noord- Brabant, oud-wethouder en thans raads lid van de gemeente Chaam, dakloos geworden door een maatregel van het gemeentebestuur van Chaam. De heer Schoenmakers had in dit lan delijke dorp eerst een bungalow ge bouwd. Hij verkocht die echter om dat het uitzicht, naar zijn zeggen, be lemmerd werd door een later in de buurt gebouwde boerderij. Hij kocht elders grond in het dorp om een nieu we bungalow te bouwen. Maar toen het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid zijn bè* perkende bepalingen met betrekking tot de eigenbouw had afgekondigd, zag het er voor de heer Schoenmakers niet rooskleurig uit. Hij had op zijn grond alvast een kippenhok gebouwd, dat hij toen tijdelijk bewoonbaar maakte en met zijn vrouw betrok. Burgemeester A. Schram constateer de dat de heer Schoenmakers daartoe niet gerechtigd was omdat hij de ver eiste vergunning niet bezat en deelde hem mee dat hij zijn tijdelijke behui zing moest verlaten. Maar de heer Schoenmakers, die vond dat dit besluit wat al te formeel was, weigerde en bleef er wonen. Na tevergeefs te hebben getracht slopers het kippenhok te laten afbre ken, besloot de burgemeester donder dag met de wethouders F. Adams en J. de Roy contact op te nemen MOSKOU, U aug. (UPI) Tij dens een ontvangst in de Roemeense ambassade te Moskou, gegeven door de leider van de Roemeense com munistische partij Gheorge Gheor- gioe-Dej, zei premier Khroesjtsjev die tot de gasten behoorde: „Ja ze ker, ik houd van Strauss, maar ik bedoel de componist en niet Ade nauers minister van oorlog." Het was een aangename avond. Khroesjtsjev zei tegen de pers, dat hij na deze drukke week, binnenkort zijn vakantie aan de Zwarte Zee zou hervatten. voor onmiddellijke afbraak met als resultaat dat deze heren met behulp van de acht gemeentewerklieden van het dorp probeerden het afbraakwerk ter hand te nemen. Aanvankelijk wilde dit niet vlotten, want de heer Schoenmakers had de werklieden „bewerkt" en dezen weiger den te gaan slopen. Nadat de burge meester drie van de werklieden op staande voet had ontslagen, gingen de andere vijf, geassisteerd door de wet houders, schoorvoetend aan het werk. Het is niet bekend waar het echt paar Schoenmakers thans zijn intrek zal nemen. eraard) Bulgaars. ?at Chi?X"vorst verklaarde onder meer, *hd J?raa§ zou willen dat er in zijn gehoiuT"1^ verkiezingen zouden worden Van j?en' °°k al zou dat het einde zijn lanc-ril monarchie in Bulgarije. Het be- land was zei hij dat het tiiöha. werd van het oommunis- regiem. Bio de aftakking naar Buren zum Hof in de weg Fraubrunn en-Solothurm (Zwitserland) stond een gedenkteken aan de slag bij Fraubrunnen. Stónd, want gisteren is het omverger eden door een Nederlandse automobilist, die bij het passeren van een vrachtauto vlak bij de splitsing niet meer wist, of hij links of rechts moest. De auto reed toen rechtdoor, doorbrak een zware ketting van het monument en wierp het gedenkte ken van zijn voetstuk. De automobilist en zijn echtgenote kwamen er goed af, de au to werd zwaar beschadigd. Zoals bekend heeft ook de Cubaanse regering eerder al aan Washington voorgesteld gekaapte vliegtuigen of bo ten van hun landen zonder meer terug te geven. Het State Department ont ving gisteren een nota van deze strek king, die enkele dagen geleden al was aangekondigd. Albert-Charles Cadon, de 27-jarige Fransman, als kelner te New York werkzaam, die eergisteren een DC-8 van de Panam tot een landing op Cuba dwong, bevindt zich te Hava na in arrest. Hieruit zou kunnen blij ken, dat het Fidel Castro ernst is bij zijn pogen om een einde te maken aan de jongste rage: die van het hem toe spelen van Amerikaanse vliegtuigen door individuen, die daarvoor blijkbaar een beloning verwachten. President Kennedy deelde op zijn pers conferentie nog mee, dat de Fransman dit jaar wegens geestelijke afwijkin- ten behandeld is. Een van de mannen, ie vorige week tevergeefs de Cubanen een vliegtuig wilden opdrin gen is eveneens wegens geestes stoornissen behandeld. Sinds de breuk WahingtonHavana zijn er ruim 25 Cubaanse vliegtuigen in de V.S. ge land, waarvan er 14 teruggegeven en 9 op rechterlijk bevel verkocht zijn. Om kaperij in de lucht te voorkomen zullen voortaan gewapende grenswach ters meereizen op bepaalde routes. Bo vendien deelde Kennedy mee dat voort aan niet alleen de deur tussen passa giersruimte en cockpit op slot zal zijn dit moest al tot dusver maar dat de sleutel bewaard zal worden door een bemanningslid in de cockpit, zodat leden van de crew in de passagiersruim te, stewardessen bijvoorbeeld, niet ge dwongen kunnen worden de sleutel af te geven. Bovendien moeten de deuren zo sterk worden, dat ze niet te force ren zijn. Albert-Charles Cadon, de kaper van de Panam-DC-8, is in zoverre een schilderachtige figuur, dat hü zich ook met het kunstschilderen bezighoudt. De F.B.I. beschrijft hem als „mager, zwartharig en zeer nerveus", en heeft laten weten dat, wanneer hij ooit nog eens voet aan wal in de V.S. zal zet ten hem dan een vervolging wacht wegens „poging tot doodslag c.q. be dreiging, begaan in volle zee" en dat hij gearresteerd zou worden, tenzij hij een borgsom van een ton aan dollars zou kunnen produceren. Cadon heeft, toen hij heer en meester in de DC-8 was geworden gezegd dat hij wilde laten zien, dat hij voorstander is van een onafhankelijk Algerije en dat hü het niet eens is met de Amerikaan se houding tegenover Frankrijk. Het F.B.I. deelt mee, dat Cadon in Parijs is geboren, als jongen al van school wegliep en enige tijd in een opvoedings gesticht doorbracht. Niettemin kwam hij in 1957 in de V.S., waar hü aanvan kelijk artist was en later in een res taurant tewerkgesteld werd. Ook heeft hij enige tijd gevaren. Enkele dagen voordat hü de DC-8 kaapte was hü ont slagen uit een inrichting voor geestes zieken. Het F.B.I. dankt deze medede lingen onder meer aan een verhoor van Cadons echtgenote Charlotte, die ook nog vertelde dat hij boos van haar wegge lopen is. Haar man had in gezelschap meerdere malen gesproken over de moderne pira ten, die vliegtuigen roofden. „In onze vriendenkring beschouwde men het ste len van vliegtuigen als een grapje." Vorig jaar december werd Cadon te New York gearresteerd wegens vernie ling gepleegd in de toonkamer van een Amerikaanse nylonindustrie. Cadon had uitbundig gespat met zwarte verf om dat hü van mening was dat de maat- schappü hem behoorde te betalen voor het feit dat een nylonprodukt zün naam droeg. Een woordvoerder van de firma verklaarde: „nadat hü enige keren had opgebeld verscheen hü op een dag met zvjn dochtertje asm de hand en maakte ruzie. We wisten hem te kalmeren, maar kort daarna kwam hü terug met een pot verf en begon te kliederen. Het bleek overduidelük dat hü zich niet goed voelde en eigenlijk had iedereen medelüden met hem, ook de rechter, die zün zaak tenslotte maar schrapte." Fidel Castro zou, volgens betrouwba re zegslieden, zich zeer geërgerd heb ben over de roof van de DC-8, al was het maar omdat er zich de Columbiaan- se minister van buitenlandse zaken, aan boord bevond. De Cubaanse macht hebber poogt, zoals bekend, op allerlei manieren de Latijnsamerikaanse staten over te halen zijn handelwijze ten aan zien van de V.S. te volgen en het ligt voor de hand dat de reputatie van een „luchtpiraat" hem daarbij geen goede diensten zou bewijzen. HELSINKI, 11 aug. Een Neder landse zeeman is gisteren hier veroor deeld tot zes jaar dwangarbeid wegens doodslag op zijn gezagvoerder. Op 11 januari kreeg hij ruzie met kapitein W. F. J. Verplak van het s.s. „Looiers gracht". De kapitein ontsloeg hem we gens wangedrag, waarop hij kwaad werd, zijn mes pakte en de gezagvoer der neerstak. Deze overleed aan zijn verwondingen. de regering in Madrid is de bewaking van de Frans-Spaanse grens verscherpt. De Spaanse generaal Gonzalez, die in de burgeroorlog onder de naam ,,E1 campesino" bekendheid verwierf in de strijd tegen Franco, heeft giste ren een brief geschreven aan gene raal De Gaulle en premier Debré van Frankrijk. Hij deelt daarin mee dat hij een partisanenoorlog is begonnen tegen het bewind van Franco „om de democratie in mijn vaderland te her stellen". Generaal Gonzalez woont sinds enkele jaren in de omgeving van Parijs. El Campesino vluchtte destijds, na de overwinning van generaal Franco, naar de Sovjet-Unie, waar Stalin hem be noemde tot honorair maarschalk van het Rode Leger. Later echter werd El Campesino afgevoerd naar Siberië. Hij had toen al verklaard dat het commu nisme hem had teleurgesteld. Hij slaag de er in naar het westen te ontsnappen en vestigde zich in de omgeving van Parijs. De groep Spanjaarden, die zich rond Campesino heeft verzameld, heeft on langs ook een brief geschreven aan pre sident Kennedy van de Verenigde Sta ten. Daarin wordt o.m. gezegd: „Terwijl andere onderdrukkers in West-Europa zijn uitgeroeid en berecht als oorlogsmisdadigers, hebben de ge- alüëerden en de Verenigde Naties mee geholpen het Franco-regime in stand te houden. Dit is in strijd met het hand vest van de Verenigde Naties, waarin gesproken wordt over „vrijheid voor al le mensen". Thans is een generatie Spanjaarden opgegroeid, die hun volle dige vrijheid als burgers willen terug winnen. Deze generatie acht het fout dictaturen te blijven steunen uit vrees voor het communisme." In de brief wordt ook gezegd dat de houding, die Amerika zal innemen tegenover „komende gebeurtenissen" in Spanje „een proeve zal zijn in de ogen van de hele wereld en vooral in de ogen van de onderontwikkelde landen." De hertog van Segovia, de oudste zoon van wijlen koning Alfons de Twaalfde van Spanje, heeft er in een schrijven bij generaal Franco op aan gedrongen „het heilige recht van het Spaanse volk om in volledige vrede en vrijheid zijn politieke regime te kiezen, te erkennen". De hertog deed in 1933 afstand van zijn rechten op de troon ten gunste van zijn jongere broer Don Juan, de graaf van Barcelona. „De geschiedenis zal eens over ons allen oordelen en aangezien ik op een gunstig oordeel hoop, doe ik wat ik als mijn plicht beschouw en vraag vrijheid voor het Spaanse volk. Ik wend mij hiervoor tot de man die nog kan ver hinderen, dat deze vrijheid op zekere dag in de crisis van een nieuw drama wordt herwonnen," aldus de Hertog van Segovia. (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 1 Si 08-18857-17185 ZIERIKZEE, II aug. Op het strand van Westenschouwen op het eiland Schouwen-Duiveland hebben Rot terdamse badgasten bij het graven van een kuil aan de voet van de duinen het skelet aangetroffen van een volwas sen persoon. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Plaatselijk opklaringen, maar hier en daar ook enkele buien met een kans op onweer. Over het algemeen iets lagere temperaturen. Overwe gend matige wind, draaiend naar richtingen tussen west en noord. Zon: 5.18-20.11. Maan: 6.14-20.38. Nog een enkele verspreide bui, maar morgen overwegend droog met zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidwesten wind. Temp. ongeveer 20 gr., zeewater IV gr. Vooruitzichten: rug van hoge lucht druk brengt tijdens het weekeinde vr goed strandweer. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrootlo: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per muilmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va* redenen te weigeren. ABONNEMêNTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1