Hausner brengt hulde aan volken van bezet Europa Eichmann gelooft nog steeds dat hij geen misdaden he ging' PACIFISTEN HARDHANDIG AANGEPAKT Nettowinst Unilever f 273 (302) inln in eerste halfjaar 1961 De revaluatie beïnvloedde guldensresultaten ongunstig FRATERS VAN TILBURG NAAR FRIESLAND Voor vestiging van r.h. scholen MAJOOR TITOV LANDDE AAN EEN PARACHUTE Nieuw-Zeeland heeft voor immigrant goede kansen Zegen Agenda voor en omöevini PAUL VLAANDEREN Diefstal en 2 F I AT Dean Rusk bij Adenauer Jaap Dooijewaard wordt 85 jaar Op het laatste moment werd hij uit zijn ruimteschip geschoten DERDE DAG VAN REQUISITOIR Arbeidsvoorwaarden zeevaart goedgekeurd Gageverkoging van 10 W oningwetwoningen voor industriële ontwikkeling Leeropdracht lucht en RUIMTERECHT Duitse auto tegen boom en in brand Volleybal-toernooi „De Blinkert' Nettowinst hoger dan in 2e halfjaar 1960 Persconferentie in Moskou Van Eybergen leidt CONSUL-GENERAAL BIJ VERTREK: Riethoff rapste spurter Pater Ph. ESSER veertig jaar priester VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1961 PAGINA 2 Bestuurder zwaar gewond Italië zegt „proost" met STOCK APERITIVO ROSSO de pittige drank, die stimuleert en verfrist HENK DE VRIES Riviervismarkt 7 - Tel. 17690 Open schaakkampioenschap Oplichtingszaak Terneuzen teruggewezen Films Muziek Toneel en dans Diversen T en toonstellingen JERUZALEM, 10 aug. (Reuter) De openbare aanklager in het proces tegen Adolf Eichmann. Gideon Hausner, heeft vanmorgen een begin gemaakt met het derde en laatste deel van zijn requisi toir, dat tot diep in de middag duurde. Hausner begon met op te merken, dat hjj zich bij de beoordeling van de per soon van Eichmann houdt aan de ge tuigenissen. die door de medeplichtigen van Je verdachte zijn afgelegd. Ook het Hof dient zich aan deze getuigenissen te houden, aldus de openbare aankla ger, want zii werden afgelegd door men sen die met hun bekentenissen niets meer te winnen hadden. De getuigenis sen. die Hausner bedoelde, zijn die van Rudolf Höss, de kampcommandant van Auschwitz, en Dieter Wisliceny, een van Eichraann's vroegere ondergeschik ten. Kort voordat zij wegens hun oor logsmisdaden werden terechtgesteld, ga ven zij hun mening over de figuur van Eichmann. Toen Hos- in zijn Poolse gevange niscel zijn autobiografie schreef, ver oordeelde hij zichzelf als „misdadiger en slachter van miljoenen". Hij had geen reden Eichmann de schuld te geven. Ook Wisliceny had toen hij In zijn dodencel zat geen reden ande ren de schuld te geven van de mis daden waaraan hij had erkend zelf medeplichtig te zijn. „Eichmann zegt echter dat ze allemaal liegen en dat hij als enige de waarheid spreekt", aldus Hausner. Hausner zei dat Eichmann, „die zich zo goed heeft gehouden bij het kruis verhoor, die probeerde zich uit alle moei lijkheden te redden en die voor het Hof alle moeilijkheden wist te overwinnen, geen klein mannetje is, geen onbeteke nend radertje in een grote machine, maar oen man met grote, diepe intel ligentie". Tijdens het kruisverhoor wist hij slim en snel excuses te vinden, en als zijn geheugen hem zogenaamd in de steek Het, was dat ook weer een on derdeel van zijn vertoning in de be klaagdenbank. Eichmanns verklaring dat hij geen antisemiet is, noemde Hausner het „top punt van absurditeit". Hij wees in dit verband op het feit dat Eichmann de grote Zweed Wallenberg destijds een „joodse hond" noemde omdat deze pro beerde Joden te redden uit de klauwen van de nazi's. Zelfs in Argentinië, ja ren na de ineestorting van Nazi-Duits- land. schreef Eichmann nog dat elke Duitser, die Hitiers tactiek durfde cri- tiseren, levend gevild zou moeten wor den. Met verheffing van stem verklaarde Hausner in de doodstille rechtzaal: „Eichmann bleef trouw aan zijn Füh- rer, zelfs na diers dood". In 1957. in Argentinië, sprak hij over „joodse truc jes" toen hij hoorde dat een onderge schikte van hem terecht zou staan. „Hij sprak met ingenomenheid, zonder spijt, over de vijf miljoen Joden die hij had uitgeroeid. Het speet hem alleen dat hij niet volledig is geslaagd." „Eichmanns verklaring voor het Hof, dat hij de vernietiging van de Europe se Joden als een grote misdaad ziet, is huichelarij", aldus Hausner. Met ziin vuist op tafel slaande riep hij: „Tot op deze dag gelooft Eichmann niet dat hij een misdaad heeft begaan. Hij weet, dat hij met zijn daden alle beginselen van de moraal schond, maar hij dacht dat hij zijn Führer, zijn land en zijn lot diende door Europa van de Joden te bevrijden. Zelfs in de aller laatste dagen van de oorlog, toen het duidelijk -as dat Duitsland had verlo ren bleef Eichmann de Joden de dood inzenden. Hij deed dat ondanks Himm- lers bevel de uitroeiing stop te zetten. Eichmann saboteerde die bevelen en liet tienduizenden Joden vermoorden die nu nog hadden kunnen leven". Op dit punt van zijn requisitoir bracht Hausner hulde aan de volken van be zet Europa voor de hulp, die zij aan de Joden in het donkerste uur van hun geschiedenis hebben gegeven. Zo heeft de zware schaduw van Hitiers regime In Europa ook lichtpunten voor het Joodse volk opgeleverd. De openbare e—nklsee— noemde achtereenvolgens ,Jiet nobele Deense volk, hun edele ko ning en ondergrondse", „de Belgen, de Noren en hun ondergrondse strijders die met gevaar voor eigen leven Joden hebben geholpen", „de dappere Zwe den", „de Franse verzetsbeweging, het Nederlandse volk en de Nederlandse kerk die zich zonder meer voor verde diging van de Joden uitsprak", „de Ita lianen. de Po'en. de Zuidsleven, de Grie ken en zelfs mensen in Duitsland". „Nooit zullen wij al deze gewone man nen en vrouwen vergeten, die geloof den in menselijkheid en die streden te- DEN HAAG. 11 aug. Het college van rijksbemiddelaars heeft de door werkgevers en werknemers in de koop vaardij ingediende voorstellen tot het per 1 augustus 1961 wijzigen van enige arbeidsvoorwaarden goedgekeurd. Al dus deelt de Raad van Bestuur voor de Zeevaart mede. De wijzigingen, die een deel zjjn van de herzien:ngsvoorstellen waarover ver dere onderhandelingen nog gaande zijn. werden door het bedrijfsleven in de koopvaardij urgent geacht. Aan de goed keuring verbond het college onder meer de conditie dat de hernieuwde c.a.o. een looptijd van twee jaren zal moeten hebben, zulks gerekend van 1 augustus 1961 af. De thans goedgekeurde wijzigingen betreffen het toekennen van een halve werkdag verlof voor elke zaterdag middag, waarop de bepalingen om trent de dienst op zee dan wel die op dagen van aankomst en of vertrek van toepassing zijn, ongeacht of werk zaamheden dienen te worden verricht, een bepaling dat de zaterdag niet als een hele maar als een halve werkdag verlof wordt beschouwd, een algeme ne gageverhoging van tien procent en een verlenging van de jaarlijkse va kantie met drie dagen. CADENABBIA (Italië), 10 aug. (UPI) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, is van morgen ontvangen door de Westduitse bondskanselier, dr Konrad Adenauer Beide staatslieden bespraken de toe stand in de wereld met de nadruk op de toenemende crisis om Berlijn. Het was de laatste bespreking van Rusk in Europa voordat hij naar Washington terugkeert. gen de satanische macht van de over weldiger, om de Joden te redden uit de kaken van de dood", zo zei Haus ner. Aan het einde van zijn requisitoir, dat hij vanmiddag afsloot, citeerde Hausner Eichmann's woorden, die hij na afloop van Ie oorlog sprak: „Ik heb mijn oor log niet verloren. Ik weet dat ik vijf miljoen Joden heb gedood." Volgens het Israëlische procesrecht kan de openbare aanklager geen straf eisen. Hij kan slechts vragen om een veroordeling van de verdachte. Haus ner vroeg om een veroor "eiiup van Eich mann op alle punten van de aanklacht. Dat beteke.it dat hij een vonnis wenst wegens moord op zes miljoen mensen. DEN HAAG, 10 aug. Minister Van Aartsen heeft thans de tweede helft ver deeld van de tweeduizend woningwetwo ningen, die voor dit jaar waren gereser veerd voor de bevordering van de indu striële ontwikkeling in de probleemge bieden. Deze duizend woningen zijn als volgt over de acht daarvoor in aanmer king komende provincies verdeeld: Groningen 140, Friesland 255, Drenthe 165, Overijssel 110, Noord-Holland 10. Zeeland 45, Noord-Brabant 140 en Lim burg 135. DEN HAAG, 10 aug. De leerop dracht van rar. D. Goedhuis, buiten gewoon hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Leiden, die totnutoe inhield onderwijs te geven in het luchtrecht, is veranderd in een leeropdracht „Lucht- en ruimterecht". De staats courant van heden bevat een beschik king hiertoe van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. HEILOO, 10 augustus Vannacht is op de Kennemerstraatweg een Duitse lersonenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De wagen raakte onmiddellijk in brand. Gasten uit een hotel waarvoor het ongeval ge schiedde kwamen, gealarmeerd door de klap. naar buiten lopen. Zij konden de jeugdige inzittenden van de wagen bevrijden door de voorruit in te slaan en hen door de sponning te trekken. De bestuurder, een 22-jarige student uit Kettwig-Ruhr, moest wegens ernstige kwetsuren aan zijn rug naar* een zie kenhuis in Utrecht worden vervoerd. Zijn passagier een 23-jarige jongeman uit Wolfsburg werd niet gewond. I Advertentie) Per grote Q cq literfles O. Vermouth-Brandy-Likeuren BLOEMENDAAL, 11 aug. Op het terrein van de voetbal-vereniging „Bloemendaal", aan de Brederoodse- weg te Bloemendaal, organiseert de S.V. „De Blinkert" zondag 13 augustus voor de zevende maal een zomer-vol- leybal-toernooi. Zo groot als vorig jaar is de inschrijving niet, maar toch zul len 27 dames- en 34 herenploegen uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht el kaar de prijzen betwisten. Het toernooi begint om half twaalf en blijkens het programma zullen de in totaal 110 wedstrijden, waarvoor de organisatoren de beschikking hebben over elf velden, om ongeveer zes uur zijn afgewerkt. De politie van Groton, in de Amerikaanse staat Connecticut moest optreden tegen een groep pacifisten, die al zittend op straat met het oogmerk van een verkeersblokkade demonstreerden tegen de kernbewapening van hun land. ROTTERDAM, 10 aug. Het Unl- Iever-concern behaalde over het eerste halfjaar van 1961 een geconsolideerde nettowinst van 273 min, dat is 9,6 pet lager dan in het eerste halfjaar 1960 toen de nettowinst 302 min be liep, maar 8,8 pet hoger dan in het tweede halfjaar van 1960 toen de netto winst 251 min bedroeg. De nettowinst van N.V. in het eerste halfjaar 1961 ad 137 min was zowel hoger dan die van dezelfde periode in 1960, die 130 min beliep, als die over het tweede halfjaar 1960, die ,f 112 min bedroeg, daarentegen was de nettowinst van Limited in de eerste zes maanden van 1961 ad 136 min zowel lager dan die van dezelfde periode van 1960, die 172 min beliep, als die van het tweede half jaar 1960, die 139 min bedroeg. De totale omzet van het concern be droeg in het eerste halfjaar 1961 9.767 min, dat is 1,1 pet meer dan in dezelfde periode van 1960, maar 2,3 pet minder dan in het tweede halfjaar van 1960. Hiervan belopen de verkopen; aan der den in de eerste zes maanden van 1961 7.420 min, dat is 2,2 pet meer dan in dezelfde periode van 1960 toen deze ver kopen 7.260 min beliepen en slechts 1 pet lager dan in het tweede halfjaar 1960, toen de derden-verkopen 7.497 min bedroegen. Hierbij dient in aanmerking te wor den genomen, aldus wordt door Unilever LAREN, 10 aug. De nestor der'Gooise schilders, Jaap Dooijewaard wordt morgen vijfentach tig jaar. In zijn woonplaats waar hfj sinds 1898 is gevestigd, zal men van deze heugelijke dag niets merken. De schilder bevindt zich op het ogen blik voor een vakantie in Noorwegen. Half oktober zal hij terugkeren en dan zullen er feestelijke bijeenkomsten wor den belegd. Enkele weken geleden hebben een aantal vrienden van Jaap Dooije waard zich verenigd om hem een hul deblijk aan te bieden. Zo bestaan er plannen om hem in het Muiderslot tij dens een avondreceptie te huldigen. Dan zal de schilder ook een legpen ning met zijn eigen beeltenis erop wor den overhandigd en een portret, dat door zijn broer Willem wordt geschil derd. Ook is men van plan een portret in brons aan te bieden. Jaap Dooijewaard werd in Amster dam geboren, waar hij jarenlang een atelier in de Jordaan had. Zijn werk vond in de kunsthandel gretig aftrek. Hij was nog vrij jong, toen hij naar La ren verhuisde. Daar maakte hij weldra deel uit van de groep schilders die zich daar inmiddels al gevestigd had. Vele onderscheidingen zijn hem toe gekend. Op zijn zestigste verjaardag werd hü benoemd tot officier in de or de van Oranje Nassau. Andere onder scheidingen die uiteraard tevens erken ningen waren, ziin een gouden medaille van koningin Wilhelmina, de Grand Prix van Santiago, de bronzen medaille van St. Louis, enkele prijzen van Arti et Amicitiae en de Willinck van Col- lemprijs. Voorts is hij ook erelid van de Amerikaanse Internationale Kunstaca demie. In vele musea heeft hij ons land vertegenwoordigd, terwijl ook thans nog zijn werken in vele plaatsen in binnen- en en buitenland zijn opgehangen. Jaap Dooijewaard is ook mede-oprich ter en bestuurslid van het Singer-mu seum en het Algemeen Cultureel Cen trum TILBURG, 10 aug. Acht fraters van Tilburg zullen zich in de toekomst bezighouden met de verzorging van hel katholieke onderwijs in Friesland. Dit gebeurt op verzoek van de bisschop van Groningen, mr. P. A. Nierman. Zfl zullen zich op zeer korte termijn vestigen in Joure. Reeds hebben van daag enkele fraters daar hun intrek ge nomen. Onder leiding van frater Euge nio begint daar reeds volgende weel- woensdag het onderwijs aan een lagere school. 1 september start men in deze plaats met een r.-k. ulo school, waar van frater Herbert het hoofd is. Men streeft er voorts naar per 1 sep tember in Leeuwarden met een b.l.o.- school te beginnen. Deze staat onder lei ding van frater Rudolf, die 24 jaar lang verbonden is geweest aan Huize de la Salie in Boxtel, van 1951 tot 1957 als di recteur. De fraters zullen zich voorts wijden aan het jeugdwerk in de zuidwesthoek van Friesland en in Leeuwarden. De leiding van dit werk is in handen van frater Domitiaan. Aan de b.l.o.-school in Leeuwarden zal een internaat worden verbonden. Dit zal worden bediend door de zusters van Lief de uit Tilburg, die ook enkele leerkrach ten voor deze school voor jongens en meisjes zuilen leveren. medegedeeld, dat tengevolge van de revaluatie van de gulden in maart jX de omzetten in het buitenland geduren de de vier maanden maart t.m. juni 1961 en de winsten in het buitenland gedurende het gehele eerste halfjaar van 1961 tot guldens zijn herleid tegen de na de revaluatie geldende koersen. Het effect hiervan is, dat in het eerste halfjaar van 1961, in guldens uitgedrukt, voor N.V. en Limited tezamen, de om zet ongeveer 214% lager en de winst on geveer 314% lager zijn dan zij zouden zijn geweest indien de herleiding was geschied tegen de vroegere koersen. (De revaluatie heeft het omgekeerde effect op de in Londen door Limited ge publiceerde cijfers in pond sterling, al waar zij de omzet ongeveer pet hoger en de winst ongeveer l'/« pet hoger doet zijn). De winst vóór belasting bedroeg in het eerste halfjaar 1961 526 min tegen 594 min in dezelfde periode van '60, een daling van 11,4 pet, en tegen 535 min in de tweede helft van 1960, een daling t.o.v. dit laatste cijfer van 1,7 pet. De winst na belasting beliep in de eerste zes maanden van 1961 257 min tegen 298 min in dezelfde periode van 1960 een daling van 13,7 pet en tegen 261 min in het tweede halfjaar van 1960, een daling t.o.v. dit laatste cijfer van IVj pet. Na bijtelling van een batig saldo buitengewone winsten en verlie zen, dat in het eerste halfjaar 1961 26 min beliep (zelfde periode '60 17 min en tweede halfjaar '60 3 min) en aftrek van het aandeel van derden in de winsten van onderhorige maatschap pijen, dat in de eerste zes maanden van het lopende jaar 10 min beliep (zelfde periode '60 13 min, en tweede halfjaar '60 13 min), resteert dan de geconsolideerde nettowinst, zoals hier boven aangegeven. MOSKOU, 11 april (AFP, Rtr., UPI, Tass) Ruslands tweede ruimtévaar- der, majoor Gherman Titov, heeft van morgen zijn tweede persconferentie ge geven, waarbij thans ook journalisten uit de Westerse landen aanwezig waren, voornamelijk uit de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland. Titov onthulde dat hij de „Vostok II" op het laatste moment voor de landing per parachute had verlaten. Het ruimtevaartuig zelf landde kort daarna, vlakbij de plaats waar hijzelf was neergekomen. „Ik kon kiezen," zei Titov. „Ik kon in het ruimtevoertuig blijven zitten tot en met het moment van de lan ding, maar ik kon ook de voorkeur geven aan een landing per parachute. Ik koos het laatste. Mijn stoel werd uit de cabine geschoten en ik kwam heel goed neer." „Ik heb de Vostok tijdens mijn vlucht geheel en al in mijn macht gehad," zo vertelde Titov verder. „Ik had radio verbindingen in twee richtingen. Zij waren ooic op het verst van de Sovjet- Unie gelegen punt van mijn route bruikbaar. De start verliep uitstekend. De eerste indruk, die ik van de ge wichtsloosheid kreeg, was dat ik met mijn voeten omhoog vloog, maar na enkele seconden was alles alweer nor maal." „Toen ik mij nog in de schaduwkegel van de aarde bevond, nam ik de bestu ring van het ruimteschip over. Ik kon het in elke gewenste richting sturen. Na de laatste rortde stelde ik de rem- raket in werking en begon ik aan de afdaling. De heldere lichtschijn van de lucht rond het ruimteschip, toen het weer terugkwam in de atmosfeer, was interessant om te zien." „Toen de snelheid verminderde kwam er aan de toestand van gewichtsloos heid een einde, maar ik nam geen scherpe overgang waar. Het landings systeem werkte geheel volgens plan." Majoor Titov vertelde ook, dat de cabine tijdens zijn vlucht vol zonlicht was en dat hij daarom de kunstverlich ting had uitgedraaid. „Ik voelde me (Advertentie) meester van het schip," zei hij, „zijn kapitein. Het gehoorzaamde aan mijn wil." Een van de Russische geleerden, die Titov dp zijn persconferentie verge zelden, beloofde dat de Sovjet-Unie alle wetenschappelijke gegevens, die Titov's vlucht heeft opgeleverd, zal publiceren „ten behoeve van de geleerden in de gehele wereld." In antwoord op vragen zei Titov nog, dat hij, zelfs wanneer de Vostok zich in de schaduwkegel van de aarde bevond, aarde en lucht van elkaar kon onder scheiden. „Het verschil was een licht grijze mist," zei hij nogal duister, maar niemand ging hier verder op in. „Soms zag ik door de patrijspoorten de hori zon. Soms hing de aardbol boven mij. Men vraagt zich dan af hoe. het komt dat zij daar blijft hangen. Ik zag de aarde precies zoals men vanaf de aar de de maan ziet." Ongecorrigeerd) BUSSUM, 11 aug. Donderdag zijn alhier enkele afgebroken partijen in het toernooi om het open schaakkam pioenschap van Nederland uitgespeeld. De resultaten waren: le ronde: Baylor (V.S.)-Van den Bosch (Hilversum) %-'/? 2e ronde: Van der Tol (Leeuwarden) Br ede wout (Zwolle) 0-1, Van Eyber gen (Bussum)Baylor Vs-'/s, Hoogen- doorn (Dordrecht)—Quakkelaar (Olden- zaal) 1-0, 3e ronde: Steffers (Amers foort)Quakkelaar 1-0, Verholt (Utrecht)Hoogendoom (Dordrecht) 0-1. De resultaten van de vijfde ronde waren: Speier (Nijmegen)Van Eyber gen 0-1, Hoogendoom—Van den Bosch 1-0, Van Geet (Utrecht)—Bredewout 0-1, Westra 'Leiden Van der Tol afg. SteffersVan Donk (Dordrecht) 1-0 VerholtQuakkelaar 1-0. Na vijf ronden heeft Van Eybergen de leiding met 4 punten. Speier, Hoo gendoom en Van Geet delen de twee de plaats met ieder 3'/» pnt. Crabben- dam is vijfde met 3 pnt en Bredewout zesde met 21/, pnt. ROTTERDAM, 10 aug. De recht bank heeft vanmorgen nog geen uit spraak gedaan in de zaak tegen een 36- jarige inwoner uit Terneuzen. Er wordt een nader onderzoek nodig geacht in verband met het tweede ten laste geleg de feit: oplichting van een verzekering mij. voor 20.000,-. De zaak is terugge wezen naar de rechter-commissaris. ROTTERDAM, 11 aug. Er zijn voor Nederlandse immigranten goede moge lijkheden in Nieuw-Zeeland. Het land wordt steeds meer geïndustrialiseerd en heeft twintigduizend vacatures in de bouwnijverheid, olieraffinaderij, auto assemblage, de aluminiumbranche en andere technische sectoren. Aldus gis termiddag de consul-generaal van Nieuw- Zeeland in Den Haag, de heer T. A. N. Johnson, bij zijn vertrek met de „Wil- HAARLEM, 11 aug. Eddy Riet- hoff heeft zich in de elfde rit van „De Kampioen's" zomeravondcompetitie om de „Toto"-beker, die met een massa sprint beslist diende te worden, de rap ste spurter getoond van een zeventien man sterk peloton. Met 'n half wieltje verschil bleef hij zijn felste belagers in deze sprint de baas. Alle uitlooppogingen, waarbij vooral de sterk rijdende Gerrit Krabbenbos een grote activiteit aan de dag had ge legd, waren in deze snel gereden „to- torit" op niets uitgelopen. In de be slissende eindsprint toonde sprintkam pioen Riethoff zich tenslotte zijn titel ten volle waardig. Rap{>e knapen als Aad Koonings en Ben Gieske kwamen er bij deze beslissing niet aan te pas. De uitslag luidt: 1. E. Riethoff, 2. C. Visser, 3. G. Fennis, 4. H. Peters, 5. G. Krabbenbos, 6. A. Koonings, 7. B. Schenk, 8. G. Nijssen, 9. R. Philippo, 10. M. Bouma, 11. ex aeqo: een pelo ton van zeven man. Fennis blijft met dertien punten voorsprong op Riethoff leider van het klassement. Er zijn nog drie ritten te rijden. In een gecombineerde wedstrijd voor C-klassers en jeugdrijders, waaraan ook de jonge Duitser Quaden deelnam, wisten zes renners een voorsprong te veroveren. Van hen was de steeds meer op de voorgrond tredende De Klerk in de eindsprint het snelst. De uitslag: 1. De Klerk, 2. Plus, 3. Geb- hardt, 4. Schenk, 5. Wolfers, 6. Dray- er, 7. Vogel, 8. Ceelen, 9. Quaden (Did), 10. Fiechter. EINDHOVEN, 11 aug. Zondag zal pater Ph. Esser O.E.S.A. in intieme kring zijn veertigjarig priesterfeest vieren. Hij is in 1896 geboren in Alem aan de Maas (N. Br). Na zijn pries terwijding te Utrecht werd hij, in 1922, godsdienstleraar aan het Triniteitsly- ceum te Overveen, vervolgens conrec tor en prior van het klooster der Augus tijnen. In 1953 werd hij pastoor van de St. Augustinusker)- in Amsterdam-West. Om gezondheidsredenen werd hij in 1952 benoemd tot prior van Mariënha- ge alhier; sinds 1958 is hij hier con rector van het Binnenziekenhuis. lem Ruys" naar Wellington, waar hij een nieuwe functie krijgt. De heer John son is ruim 4jaar in ons land geac crediteerd geweest, met name ten be hoeve van emigratie-problemen. Ondanks de spanning op de Nederland se arbeidsmarkt is het aantal emigran ten in het laatste half jaar weer iets toegenomen. Nederlandse arbeidskrach ten zijn in Nieuw-Zeeland gezien omdat zij hard werken, snel voor eigen huis vesting zorgen, vooruit willen komen en goed assimileren. In totaal wonen er nu 25.000 oud-Nederlanders in Nieuw-Zee land: zevenduizend van hen emigreer den de laatste vijf jaar. Het relatief grot., aantal Nederlan ders heeft volgens de heer Johnson tot gevolg gehad, dat er in zijn land meer belangstelling is gekomen voor handel met het Europese continent. Daarom ook acht hij de nieuwe gere gelde lijndienst van de Koninklijke Lloyd en de Maatschappij Nederland van groot belang voor Nieuw-Zeeland. De nieuwe consul-generaal, de heer John Hale (42), is. woensdag in ons land aangekomen. Hij was werkzaam op het ministerie van Buitenlandse Zaken u* Wellington. De heer Hale heeft in zijn land al veelvuldig contact gehad met oud-Nederlanders. „Opmerkelijk is voor al dat zelden een Nederlander voor de rechtbank moet verschijnen wegen» wangedrag", zo zei hij. Toen ik gisteren op de Toen ik gisteren in dit blad deze kop las: „Paus zegent filmscherm", heb ik een ogenblik gedacht: waarom zou de paus dat nou doen; een filmscherm is ook maar een filmscherm. Film schermen doén niks, film schermen hangen gewoon filmscher men te wezen. Filmschermen beant woorden daarmee aan hun bestem ming. Wat valt daaraan te zegenen" Daarna las ik het bij de foto beho rende onderschrift. „De paus, die maandag betrokken was btf een ge ring verkeersongeval, zegende giste ren veertig mobiele bioscopen in, die gebruikt zullen worden om de Italia nen beter de verkeersregels bij te brengen." En dat wordt dan ineens heel wat anders. De paus zegent niet alleen het filmscherm, hij zegent de Italianen. En Italianen zijn, dat i* bekend, waard gezegend te worden. Vooral inzoverre zij in aanmerking komen beter de verkeersregels te on derhouden. Immers, de ene Italiaan zijn auto is de ander zijn brood. Om over dood nog maar te zwjjgen. I* kan mij overigens voorstellen, dat de paus na betrokken te zijn geweest bij een licht verkeersongeval met des te meer overtuiging die veertig mobiele bioscopen heeft ingezegend, die gaan opereren om zware verkeers ongevallen te voorkomen. Zelfs de ge ringste ondervinding is de beste leer meester. CINEMA PALACE: Venetië, de maan en jij", 16 jr. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen, behalve zondag, 10.30 u.: Jeugdprogramma met o.a. Charley Chap- lin. FRANS HALS: „De Zigeunerprinses", a.l. Dag. ook zondag 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: „Rilling", 18 j. Dag. 2, 4.15, 7, 9.15 u. LUXOR: „Hands up, F.B.I.14 jaar. Dag. 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Do.-cyclus, 2, 7 en 9.15 uur: „De vlam en de pijl", 14 jaar. REMBRANDT: „Teenagers Love 14 jaar. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Iedere morgen, behalve zondag, 10.30 uur: Jeugdvoor stelling. ROXY: vr. t.m. zo.: „De schrik der pira ten", 14 jr. Ma. t.m. do. „De onzichtbare tegenstander", 18 jr.; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „De brave soldaat Schweijk", a.l. (5e week); 2.15, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen behalve zondag. 10.30 uur: Vakantievoorstelling met o.a. „Dik Trom in het circus". MINERVA: vr. 8.15, za. en zo. 7 en 9.15 u.: „De Jantjes", a.l.; vr. 2.30, za. en zo. 2 en 4.15 uur: „De avonturen van een zigeunerjongen", a.l. Ma. en di. 2.30 en 8.15 uur: „Chaplin's Revue", a.l. Wo. en do. 2.30 en 8.15 uur: „De rode schoentjes a.l. Maandag 14 augustus Vleeshal, 8 uur: Bespreking van enige tentoongestelde instrumenten door de or ganist Albert de Klerk. Dinsdag 15 augustus Grote- ol Sint Bavokerk, 20—21 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk: Donderdag 17 augustus Grote- of Sint Bavokerk, 1516 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk: Zaterdag 12 augustus Openluchttheater Bloemendaal, 8.15 uur: Toneelgroep Arena in „De gecroonde Leersse". Zondag 13 augustus Openluchttheater Bloemendaal, 8.15 uur: De Spaanse dansgroep „Coros Y Danzas". Zaterdag 12 augustus Tuinzaal Concertgebouw, 14.30 uur: Theater Merljjn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het onderwateravontuur". Zondag 13 augustus Tuinzaal Concertgebouw, 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het torenhaantje". Maandag 14 augustus Tuinzaal Concertgebouw. 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het blauwe water". Dinsdag 15 augustus Tuinzaal Concertgebouw, 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien uur- uul! Baartmans met „De Chinese draak". Woensdag 16 augustus Tuinzaal Concertgebouw, 14.30 Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Ried Baartmans met „De Toverhoed". Donderdag 17 augustus Tuinzaal Concertgebouw, 14.30 Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het torenhaantje". Cruqulus Museum. Historische Stoomma chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. 912.30, 13.30—17 uur. Zo. van 10—17 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalige woonhuis van de schu- der-schrjjver Jacobus van Looy. Ge opend dag. van 1012.30 en van 13.30 1T uur; zo. van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken) Geopend van 1017 uur. Zo. 1317 uur. Extra Avond openstelling op de zaterdagavonden tot en met 2 september van 20.30 tot 22.30 uur. Interieur en stijlkamers met kaarsen ver licht; feeëriek verlichte en met bloemen versierde binnenhof: oude gevels in flood light, speciaal arrangement van Hal» meesterwerken; oude muzlet. Teyler's Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse Franse School. Fossielen, hl*" torische natuurkundige Instrumenten ml' neralen. 31-toons Fokker-orgel. Geopefl» iedere werkdag beh. maandag van 11—D uur. De eerste zondag van elke maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oud® religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 1011 u. Zon.- en feestdagen 1316 uur. Kunstzaal „In 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Teke ningen en grafieken van Jan Forre»* Geopend dag. ook zo. van 1022 uu*' Vis- en Vleeshal: Tentoonstelling „NedeU landse Orgelpracht" Geopend dag. 1®T 17 uur en 20—22 uur. (Op dinsdagen va» 1922 uur), (t/m 15 augustus). Museum, Het Huls van Looy, ingang Kata' perlaan. Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen door Jacobus van Looy eP tijdgenoten. Geopend dag. 1017 uur. Zo. van 13—1 uur (t/m 16 september). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiltgj land 13: Expositie plastieken Tjeet Visser en tekeningen en schilderijen v»j Cor Visserv. d. Woude. Dag. geope» van 917 uur en ma.-, wo.- en vrij»" avond ook van 1820 uur. avond ook van 1820 uur (vanaf 6 aU'jt: Expositiezaal Heldestraat, IJmuiden-OO-V Tentoonstelling van werken van „Sol ders rondom Umond". Geopend dag. v 25 uur. DIT PAST BIJ UW ROL, MR. VLAANDEREN' FREDA HECKMAN HAAR MAAR BINNEN EEN ZWIJGENDE ROL HOOP IK, MR. HECKMAN- IK WEET NIETS AF .VAN DRUK WERK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2