Opstand in Oost-Duits land is reële mogelijkheid een zeer Prikkeldraad verspert de wegen naar de vrijheid Bemiddeling van Neliroe? ENIG TEN Russische tanks worden gereed gehouden GEHELE DAG SPANNING IN VERDEELD BERLIJN Honderden demonstranten jouwen Volkspolizei uit Dansstudio GRIFFIOEN i NACHTELIJKE BERE JACHT IN MAASTRICHT „Max" verkiest na onbekende hulp brutaal de vrijheid ONVERWACHTE ACTIE MIDDEN IN DE NACHT Het weer DANSEN f35.000 op lot nummer 21681 DIERENPARK WASSENAAR MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30901 (Van onze correspondent in Bonn) in Berlijn straten en wegen open ^Tste^w^rden6 left^rd001 de C°m" BERLIJN, 14 augustus De te breken en betonnen palen de (Reuter) Bur emeester Brandt Duitse Democratische Republiek, grond in te rammen, waarlangs heefteigisteravond verklaard,6dat in de de communistische Oostzone van daarna prikkeldraad werd gesla- J?op van de zondag nog achthonderd Duitsland, is sinds gisternacht gen. Van de tachtig zonegrens- os Ul se x u< e inKen cr,n zm één groot concentratiekamp ge- overgangen zijn er nog dertien worden voor de zestien miljoen overgebleven. Ook die zijn echter Duitsers die er wonen. Met uit- niet meer toegankelijk voor de drukkelijke instemming van de bewoners van de Oostzone. Voor landen van het gehele communis- hen is het verkeer naar West- tische blok heeft het Ulbricht- Berlijn (en daarmee naar het regiem, in flagrante strijd met de vrije Westen) verboden. Westduit- bestaande overeenkomsten, die sers en buitenlanders mogen nog het vrije verkeer binnen de wel naar Oost-Berlijn. Dit moet gehéle stad Berlijn garande- de communisten in Oost-Berlijn ren, de zonegrens gesloten. Mid- als argument dienen voor hun den in de nacht van zaterdag op stelling, dat zij toch eigenlijk zondag begonnen manschappen niets hebben gedaan waarover de van de „Volkspolizei" en van de Westelijke mogendheden zich ..Nationale Volksarmee" midden moeten opwinden. Met een verbeten gezicht, zijn automatische geweer in de aan slag, staat een jeugdige „Vopo" op wacht bij een van de prikkel draadversperringen tussen West en Oost-Berlijn. 'niniiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiihii Ook bij de beroemde Branden burger Tor, aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn, kwam zondagmorgen vroeg vrijwel al het verkeer tussen de beide stads delen tot stilstand. De Westber lijners mochten nog wel Oost- Berlijn in, maar de belangstelling voor deze richting in het grens verkeer was uitermate gering. Op de onderste foto ziet men een Oostduitse vader, die met zijn zoontje de sectorgrens over rent... in oostelijke richting. De vader had zijn zoontje zaterdagavond naar familieleden in West-Berlijn gebracht, waar de jongen enkele dagen zou blijven logeren. Zondag morgen vroeg kreeg de vader van de Volkspolizei toestemming zijn zoon in West-Berlijn op te halen. Haastig rennen beiden, langs de Vopo's heen, terug naar huis BERLIJN, 14 augustus (Rtr., U.P.I.) De definitieve schei ding van West- en Oost-Berlijn heeft gisteren reeds vele spannin gen opgeroepen, niet alleen bij de inwoners van het communistische stadsdeel, maar ook bij de ruim twee miljoen mensen die in het westelijke stadsdeel wonen. De Oostduitse „Volkspolizei", waar van de leden bekend staan als Vopo's, moest gisterenmiddag traangasbommen gebruiken om een menigte van tweeduizend Oostberlijners te verspreiden, die zich hadden verzameld in en bij de Adalbertstraat. De Vopo's trok ken hun gummiknuppels om vier jongens terug te slaan, die zeer dicht bij de gebarricadeerde zone grens kwamen. De menigte aan de andere kant werd door de West- berlijnse politie uit elkaar gedre ven. $ee MORRIS 'êeforetjou êmj! NYLON REGENJASSEN Buien Aan zee ZONDAG 20 AUGUSTUS ?ARK: aO VOOR 'N GEZELLIG DANSSE1ZOEN Zeer geïnieresseerd in Zuid-Amerikaanse dansen NU naar AN 6 A TELEFOON 62405 HAARLEM Morgen, feest van Maria Hemelvaart, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 2Q800 Postgiro 143480 öijKantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 "'JKantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 weclfe: 3. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. Russisch [hoofdkwartier [Branden- I [burger Tor [Zóne-grensi \nt movït Kurfürstendomm] [stalin Allee [Stodhuis MARIEN? V FELDE, Vrij Berlijn Russische controle Hoofdwegen Spoorwegen Opvangcentrum voor vluchtelingen IJZEREN GORDIJN loopt nu ook dwars door Eerlij» ge- "■i'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii """"•miiiiiiiimiininimiiiiiiimniiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiniiiiimiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii slaagd West-Berlijn binnen te kom Zij kwamen langs „geheime weger door ruïnes, tuinen en door de rivier Hazel. Van zaterdagmiddag twaalf u tot zondagavond vijf uur zijn vierdi zend vluchtelingen geteld. Brandt zei voorts, dat hij de drie We telijke commandanten van Berlijn hee verzocht aan hun regeringen „energie ke maatregelen" te vragen „opdat d< communisten hun onwettige maatrege len intrekken, die neerkomen op annex? tie door de Sovjetzone van een dec van het onder toezicht van vier state: staande gebied". De Westelijke mac) ten moeten erop staan dat Oost-Duit land de maatregelen aai. de zonegrer intrekt. Er moeten niet alleen maar pr< testen geuit worden, aldus Brandt. vluchtweg is voor de Oostduit- S6rs thans afgesneden. In het laatste etmaal voor de sluiting waren er nog ongeveer 2.700 gekomen, een nieuw öagreeord dat oorriamelflk was uitge lokt door de zitting van de „Volks- Kammer van vrydag j.l., waarin reeds maatregelen werden aangekon digd, die evenwel nog niet nader wa ren jmschreven. Ook na de algehele versperring van de zonegrens kwa men trouwens nog meer dan achthon derd Oostduitsers naar West-Berlijn. Oost-Berlijn wekt nu de indruk van een belegerde stad. De duizenden West- berlijners, die na de eerste ochtenduit zendingen van de radio naar de Sovjet sector trokken, zagen op het Oostber lijnse gebied vrachtauto's vol „Vopo's" en „Volksarmisten". Westberlijners, die NEW DELHI, 14 aug. (U.P.I.) Pre ttier Nehroe van Indië heeft gisteren tijdens een interview gezegd, dat hij een Poging zal doen Oost en West nader tot elkaar te brengen om de huidige inter nationale spanning te verminderen. Neh- f°e verklaarde beangst te zijn voor het «nader komen" van een derde wereld oorlog, nu de kwestie-Berlijn scherp is Besteld. Het blad „Link" gaf de woorden van de premier als volgt weer: „Ik zal alle - etis voigt weer: langrijke aangelegenheden met ie jOtders van beide landen (Amerika en bsland) bespreken en waarschijnlijk ttge suggesties doen. De dreiging van hon derde wereldoorlog is toegenomen Ovp e' ik bet moeilijk vind om oorlog poic, een kwestie als Berlijn vooi mo- ®ehjk te houden." hiiiv?aar miin mening is wat achter de Vaa i®6 crisis verscholen gaat veel ge en Beide partijen zijn bevreesd - wantrouwen elkaar Hieruit vloeit de bewapening voort, waardoor het ge- ar voor oorlog groter wordt naar mate de tegenstanders het als moei- bi„ gaan ondervinden een eenmaal «genomen standpunt te wijzigen." zich in de oostsektor waagden, kwamen terug met berichten van Volksarmee- tanks die door de straten patrouilleer den, en van troepeneenheden, die rege ringsgebouwen en andere belangrijke centra bewaakten. Dit wijst er op, dat de communistische machthebbers ook zelf het gevaar niet onderschatten dat zij met hun actie hebben uitgelokt, na melijk dat de sentimenten in hun machtsgebied overkoken, nu de veilig heidsklep de mogelijkheid, die er al tijd nog was om naar West-Berlijn en de vrijheid te vluchten dicht is. Met andere woorden: een nieuwe volksop stand, zoals de Oostzone die op 17 juni 1953 reeds beleefde. Door de maatregelen van de D.D.R. is thans ook het spoor-, tram- en metro- verkeer in Berlijn onderbroken. De sta tions in Oost-Berlijn in de buurt van de zonegrens zijn gesloten. De treinen rij den door. Heel Oost-Berlijn is voor Oost- Duitsers tot verboden gebied verklaard. De Oostduitse staatsburger mag zijn eigen „hoofdstad" niet meer bezoeken, tenzjj hij daarvoor een speciale vergun ning heeft en die krijgen alleen de partijbonzen. Natuurlijk is de transformatie van de zonegrens tot een met prikkeldraad ver sperde staatsgrens een flagrante schen ding van de viermogendhedenstatus van Berlijn, zodat het prestige van de Wes telijke geallieerden rechtstreeks wordt aangetast. Aan hen is het thans stap pen te ondernemen om het vrije ver keer tussen Oost- en West-Berlijn te her stellen. In Bonn, Washington, Parijs en Londen heerste gisteren sinds de vroege morgenuren een geweldige diplomatie ke activiteit. In Berlijn vergaderde de stedelijke regering, de Senaat. Burgemeester Brandt was afwezig toen de machthebbers ln Oost-Berlijn tot hun actie overgingen. Hij was op een verkiezingsreis door de Bondsrepubliek en vertoefde in Neurenberg. Hij vloog onmiddellijk naar Berlijn terug. Bonds kanselier Adenauer hoorde het nieuws in zijn woning in Rhöndorf. Hij voerde de gehele dag besprekingen. Aan de Oostberlijnse stappen was een uitnodiging van de landen van het Pact van Warschau voorafgegaan. Zij verzochten de „regering" in Oost- Berlijn maatregelen te nemen om een einde te maken aan de „activiteit van agenten en spionnen tegen het socia listische kamp" en de zonegrens te sluiten. Het verkeer tussen de Bonds republiek en West-Berlijn mocht daar van evenwel geen hinder ondervinden. Ulbricht heeft aan deze uitnodiging onmiddellijk gevolg gegeven. Duidelijk bleek dat zijn regering alles al dagen had voorbereid. De betonnen prikkel- draadpalen lagen klaar, alsook het prik keldraad zelf. De bulldozers stonden pa raat en in Oostberlijnse drukkerijen wa ren de pamfletten gedrukt, die in Oost- Berlyn werden verdeeld en waarin de burgers alles over de nieuwe actie kon den lezen. Overal in West-Duitsland verschenen extra-edities van de dagbladen De ra dio gaf elk uur nieuwsbulletins. De te levisie verzorgde geregeld uitzendingen (Zie ook elders in dit blad) Advertentie DAGELIJKS TOT 8 UUR N.M. GEOPEND Bijna de gehele dag door werden in West-Berlijn, in de bnurt van de zo negrens, betogingen gehouden. De le den van de Volkspolizei werden voort durend uitgejouwd. De Oostberlijners deden daar onbeperkt aan mee. Toen op een gegeven moment een officier van de Volkspolizei, over de grensbar- rieades heen, naar de Westberlijners schreeuwde: „Ga terug! Dit is de grens van een soevereine staat!", riepen de Westberlijners in koor terug: „Dat ge loven jullie zelf niet! Duitsland is één! Duitsland is Duitsland! Er is maar één Duitsland!" In Oost-Berlijn hadden vele inciden ten plaats in de nabijheid van de be roemde Brandenburger Tor. Veertig Vo po's dreven daar op een gegeven mo ment een grote menigte Oostberlijners terug. De betogers joelden toen eer. jon geman werd meegenomen naar het po litiebureau. Later verscheen de Volks polizei ter plaatse met tien pantserauto's en dertig vrachtauto's. De politie- en militiemannen vormden een cordon en. met hun wapens- in de aanslag, trok ken zij op naar de demonstranten. Een ofticier schreeuwde: „Ga weg of er zal op u worden geschoten!' 'De betogers kozen toen eieren voor hun geld en ver spreidden zich, zij het langzaam en met kennelijke tegenzin. Ook hier werd ge roepen: „Dat geloven jullie zelf niet!", toen de officieren zeiden, dat de grens was afgesloten om een einde te ma ken aan de „slavenhandel" naar West- Berlijn. In de arbeiderswijk Kreuzberg ga ven Westberlijners een Oostduitse po litieman, die bezig was met het aan leggen van een prikkeldraadversper ring, zonder omhaal een pak slaag. De man werd door zijn collega's be vrijd. Even later arriveerde de West- berlijnse politie, die de groep West berlijners uit elkaar dreef. Een andere groep Westberlijners pro beerde gistermiddag een prikkeldraad versperring bij de Brandenburger Tor neer te halen. Onmiddellijk namen de Vopo's, met blanke bajonetten op het geweer, een dreigende houding aan. maar de Westberlijnse politie wist ook hier de menigte tijdig uit elkaar te ja gen. De Westberlijnse politiemannen stonden gisteren wei voor een bijzon der zware taak. Wellicht tegen hun eigen overtuiging in moesten zij her haaldelijk tegen „eigen mensen" optre den. Het gehele politiecorps heeft nu eenmaal opdracht gekregen incidenten tussen Oostberlijners en Westberlijners tegen elke prijs te voorkomen. In de nabijheid van Oost-Berlijn zijn gisteren ook Russische tanks gesigna leerd. Reizigers, die van West-Duitsland naar West-Berlijn reden, dus dwars door het Oostduitse grondgebied over de aangewezen routes, zeiden dat zij op verscheidene plaatsen in de D.D.R. troepenverplaatsingen hadden waarge nomen. Sterke legereenheden, zowel Russische als Oostduitse, schijnen zich in de richting van Oost-Berlijn te bewe gen. Ook de Russische en Oostduitse auto riteiten zijn kennelijk zeer bevreesd dat de barricadering van de grens tus sen West- en Oost-Berlijn een opstand in Oost-Berlijn en in de gehele D.D.R. tot gevolg zal hebben. Het Amerikaanse opperbevel in West-Berlijn heeft de vijf duizend Amerikaanse soldaten in dit stadsdeel in staat van alarm gebracht. Volgens de inlichtingendienst van de V S. bevinden zich in Oost-Duitsland niet mmder dan 4U0.000 Russische soldaten. Terwijl het de gehele dag onrustig bleef in de stad, kwam ook de interna tionale politieke machinerie in bewe ging. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de V.S., Enge land en Frankrijk bij de Sovjet-Unie een krachtig protest zullen indienen te gen de grensbarricadering in Berlijn. De Amerikaanse minister /an buiten landse zaken, Dean Rusk, noemde de Oostduitse maatregel gisteravond een „flagrante schending" van de afspra ken tussen Oost en West. Bondskanse lier Adenauer zei, dat de Bondsrepu bliek samen met zijn bondgenoten de nodige tegenmaatregelen zal nemen. „De Westduitse regering houdt onwrik baar vast aan haar doel: De hereni ging van Duitsland in vrijheid", aldus Adenauer. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL .223596- Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Aanhoudend koel. Dinsdag: Zon: 5.23-20.05. Maan: 9.25-21.45. Na de sombere zondag met vooral in het noordwesten regen van betekenis (Den Helder 12 mm) heeft het weer opnieuw een wisselvallig karakter ge kregen. Matige tot vrij krachtige wes tenwind. Te koel strandweer. Overdag ongeveer 17 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: wisselvallig en te koel. oO (Advertentie) toO «•OD' Zaal open 8 uur Aanvang 8.15 uur aO aO cO 30cO °0 °0 °0 MAASTRICHT, 14 aug. - De beer Max, de eenzame bewoner van de bere- kuil in het Aldenhoffpark alhier, heeft verschillende Maastrichtenaren, onder wie enkele hoge politiefunctionarissen, alsmede de directeur van de Valken- burge dierentuin, de heer E. Riant, van zaterdag op zondag een slapeloze nacbt bezorgd. Max had namelijk kans gezien uit zijn kooi te ontsnappen, hetgeen niet moeilijk was, aangezien een nog onbe kend gebleven persoon de hangsloten van de kooi had geforceerd en de ge traliede deur ontgrendeld. De beer verkoos de vrijheid en kuier de naar de Tongerseweg. Daar nestelde hij zich in een plantsoen. Een voorbij ganger, de heer C. Claessens, die van het station op weg naar huis was, werd omstreeks één uur iets verdachts in het plantsoen gewaar. Thuisgekomen waar schuwde hij de politie, die op onderzoek uitging. In de tuin van de familie Knols aan het Aldenhoffpark ontdekte de politie Eindelijk, na een urenlange jacht wordt de beer Max in zijn kooi geloodst. Max. Pogingen om de beer in de garage van de familie Knols te lokken misluk ten. Max ging er vandoor. Een achter volging met auto's werd ingezet en de achtervolgers, onder wie de heren W. Telgenkamp en F. Rondagh van de stich ting „Dierenpark Maastricht", slaagden er in de beer in een omheinde tuin te jagen. Inmiddels was het reeds vier uur ge worden en daar de Maastrichtenaren er maar niet in slaagden, Max te van gen, vroegen zij assistentie aan bij de heer E. Klant, directeur van de Valken- burgse dierentuin. Met vijf helpers, een stel vangkooien en houten vorken ver scheen hij spoedig ten tonele. Een Maas trichtse poelier had even tevoren een geschikte transportauto ter beschikking gesteld. De heer Klant dreef de beer een gara ge binnen, waarna van de garage tot aan de auto vangkooien werden uitgezet. Enkele dapperen gingen aan de achter kant de garage binnen en dreven de beer naar de wagen. Met behulp van de vang kooien werd Max tenslotte uit de auto naar zijn vertrouwde „home" getrans porteerd. De avontuurlijke berejacht was daarmee ten einde. Ofschoon de beer zich vrij rustig ge droeg, duurde deze jacht toch nog tot zeven uur 's morgens. Voor het geval beer Max gevaarlijke stunts zou hebben uitgehaald, hadden zijn achtervolgers zich verzekerd van de hulp van met karabijnen bewapende politiemannen. AMSTERDAM, 14 aug. In de 559* is een prijs van 35.000,gevallen op lot nummer 21681. uiliilliiiiiiiiiiiiiiumiliiiiiiiiiMllliiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1