GITROËN Protest van tegen actie D.D.R. s,Stalen wig" in Oost-Berlijn Dr. de Kort nieuwe fractieleider K. VP. Opnieuw woordvoerder bij behandeling kinderbijslag „Het gaat wel weer over", zeggen de Westberlijners glimlachend Langzaam wordt men zich de werkelijkheid hewust In vrachtauto naar vrijheid Bejaarde staatssecretaris Het weer J. J. VAN K00TEN Russische premier bewerkt leiders neutrale landen OOGGETUIGE VER SLAG UIT EEN VERDEELDE STAD Beurskoersen als goede graadmeter SCHOUS huishoudafdeting GROEIENDE SPANNING ROND BERLIIN éee MORRIS êeforeijou êuij! Tijdelijk regen Terschelling zoekt naar jongen KOELKAST VOOR 1.50 dóén ja of nee? Zeven Tsjechen door het IJzeren Gordijn Vrouiv ligt weken lang dood thuis Woensdag 16 augustus 1961 85sfe JAARGANG No. 30902 Suède dames- en herenjasjes Aan zee ID 19 9575.— Panhard 6375.— 2 CV 3995.— AMI 6 56D0-— GEERT HOOGEVEEN BERLIJN/BONN, 16 augustus (A.F.P., Rtr., U.P.I.) De rege ring van de Duitse Democratische Republiek heeft gisteren voor de eerste maal gedreigd met belem meringen voor het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Indien de regering van de Bonds republiek eenzijdig het handels verdrag met Oost-Duitsland op zegt, ontneemt de Bondsregering zich de mogelijkheid goederen over het gebied van de Duitse Democratische Republiek te ver voeren", zo werd gezegd in een officiële verklaring van de Oost- duitse regering, die werd ver spreid door het Oostduitse pers bureau A.D.N. Deze verklaring, die, indien zij zou worden gereali seerd, de explosiviteit van de situatie rond Berlijn onmiddellijk tot nieuwe hoogten zou opvoeren, was het antwoord van de D.D.R. °P een verklaring, die bondskan selier Adenauer maandagavond fBegde tijdens" een verkiezings bijeenkomst in Regensburg. anneer de kwestie-Berlijn niet met de Sovjet-Unie kan worden geregeld, zal een volledig handels embargo voor het gehele Ooste lijke blok worden afgekondigd", aldus Adenauer. De bondskanse lier sprak met name ook over een eventueel verbod op alle handel tussen de NAVO-landen en Oost- Duitsland. SOLEX-OTO 6Chue&V.n d® b°SSen °f d® dUlnen Soevereine staat Krachtig protest (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, 16 augustus Toen ik vannacht naast een vermoeide Westberlijnse politieagent langs het Teltow-kanaal drentelde, ratelden er plotseling schoten in de verte. De politieman schrok het eerst en zei haastig, dat ik moest teruggaan naar de binnen stad. „Vluchtelingen waarschijn lijk", verduidelijkte hij. Ik had, eerlijk gezegd, moeite mij direct de ernst in te denken van de situatie nog geen kilometer ver derop. Natuurlijk, vluchtelingen! Sinds de afsluiting op zondagmor gen zijn er nog steeds mensen uit Oost-Berlijn ontsnapt, honderden zelfs, zwemmend door kanalen, kruipend met kinderen aan de hand door kronkelweggetjes, in dicht bebouwde straten en ren nend over verlaten kerkhoven en open vlakten met de ruïne-resten van de oorlogsbombardementen. Daar had de politieman ook over gesproken. Een eind verderop heb ik nog anderhalf uur gewacht langs het kanaal. Mogelijk is het mij ontgaan dat er mensen, met omgeslagen dekens, in een poli tieauto werden afgevoerd naar het opvangcentrum voor vluchte lingen. Mogelijk dat zich bij de zone-grens weer een ontzettend Irama had afgespeeld. „Boedapest!' f1.50 per week en u weet, wat u weten wilt. Hoeveel genot, hoeveel gemak, hoeveel bespa ring. Zonder storting, zonder verplichting, met recht van koop. Ga kijken bij Schous - Amco en andere topmerken in menigte. Ga praten bij Schous - en hoor alles wat te weten vait over koelkasten. Neem 'm van Schous - daar wordt u ge- hólpen. Dóénl Oude Groenmarkt 14-16 (achter de Oude St. Bavo), Haarlem, Tel. 11266 De Heilige Vader keeft na ket over lijden van kardinaal Tardini kennelijk niet lang willen wackten met de be noeming van een nieuwe staatssecre taris. Nog geen twee weken nadat deze post was opengevallen, werd reeds in de vacature voorzien. De spoed waarmee de Paus in deze zaak is te werk gegaan, zou men wellickt teke nend kunnen noemen voor ket grote belang dat door de Heilige Stoel aan deze functie wordt geheckt. Onmiddellijk na kardinaal Tardini's dood werd druk gespeculeerd over zijn opvolging. Georges Hourdin, de koofdredacteur van ket invloedrijke Franse tijdsckrift „Informations Ca- tkoliques Internationales merkte op, dat de overleden staatssecretaris sleckts geleefd kad „in de seminaries, de congregaties en de bureaus van de oude Eeuwige Stad", ketgeen tot gevolg kad. dat hij ziek de wereld dackt als „de kleine Romeinse en kerkelijke gemeensckap, die kij goed kende Hourdin sprak ket vertrouwen uit, dat de nieuwe staatssecretaris een priester zou zijn „met een persoonlijke ervaring van de moderne wereld". In dit vertrouwen werd deze Franse jour nalist niet gekeel teleurgesteld. De nieuwe staatssecretaris, kardinaal Am- leto Cicognani, is immers gedurende vijfentwintig jaar apostolisck delegaat in Washington geweest. In de Ver enigde Staten keeft kij iets van de moderne wereld kunnen ervaren, al zal kij er geen bijzonder inzickt keb- ben verworven in de problematiek van de jonge staten. Men zou kunnen op merken, dat ket toch maar weer een Italiaan is, die met een der koogste functies in ket kerkelijk bestuur wordt bekleed, maar deze Italiaan keeft al tkans meer gezien dan Italië en de oude Eeuwige Stad. Zijn wij op dit punt tot op zekere koogte gerustgesteld, een ander aspect van de nieuwe pauselijke benoeming baart ons enige zorg. Kardinaal Cicog nani is met een nieuwe zware taak belast, terwijl kij een leeftijd bereikt keeft, waarop anderen reeds lang van een welverdiende rust genieten. De Paus keeft blijkbaar ondet de jongere prelaten niemand kunnen vin den, die kij meer gesckikt acktte voor ket ambt van staatssecretaris. Het komt koogst zelden voor, dat iemand van 78 jaar nog over een grote ar- beidskrackt besckikt. Uit deze be noeming moeten wij afleiden, dat de Paus kardinaal Cicognani als zo n uit zonderlijk vitale figuur ziet. Het is, gezien de zeer koge leeftijd van de nieuwe staatssecretaris, niet waar- sckijnlijk dat kij zijn taak lang kan vervullen. Kardinaal Tardini, die bij zijn overlijden een reeds koge leeftijd kad bereikt, is nu als staatssecretaris opge- vo Igd door een kardinaal die nog vijf jaar ouder is. De Paus keeft de geboden gelegenkeid niet willen aan grijpen om een verjonging van ket ker kelijk bestuur te bevorderen (benoe mingen van bejaarde prelaten op koge Vaticaanse posten vormen geen uit zonderingen). Wij kunnen sleckts ko pen, dat kardinaal Cicognani, die de leeftijd der sterken reeds lang bereikt keeft, de krackt gegeven zal worden zijn zware, wereldomvattende taak tot voldoening van de Paus te vervullen. (Advertentie; BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LillPSESTRAAT (BIJ KONINGSPIEJN) AMSTERDAM TEL 2235* Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking met tijdelijk regen. Overwegend matige wind in hoofd zaak uit westelijke richtingen. Koel weer. Donderdag: Zon: 5.26-20.01. Maan: 11.37-22.31. Morgen opnieuw enige regen en een matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Temp. overdag 16 a 17 gr., zeewater 17 gr. Vooruit zichten: depressies blijven van IJsland naar de Noordzee trekken met koel en onbestendig strandweer. Advertentie) HOOFDAGENT: SHOWROOM: Zjjlweg 26 - Telef. 17296 Kantoor, werkplaats en magazijn: Mr. Cornelissiraat 54 - Telefoon 61447 Politieke waarnemers in Bonn be schouwen de verklaring van de Oost- Duitse regering als een rechtstreekse ijuarschuwing, dat goederen voor West- eerlijn niet meer via Oost-Duitsland mo- Sen worden vervoerd zodra de Bonds republiek het bestaande handelsakkoord russen de beide delen van Duitsland °Pzegt. De blokkade van West-Berlijn «ou dan weer een feit zijn, met als «xtra moeilijkheid dat de Westerse lan den thans niet met de Russen te ma ren zouden krijgen, maar zich recht streeks zouden moeten verstaan met de Oostduitsers. Premier Khroesjtsjev van de Sov jet-Unie heeft bovendien duidelijk (Advertentie) t>e nieuwe Solex met vol-automatlsche koppeling f 395.—. Houtplein 18-20 Haarlem - Tel. 1200Q Londen, i6 aug. (Upd »e Rus- S'Sche premier Nikita Khroesjtsjev heeft «en diplomatieke campagne ingezet om O'Jstand te verkrijgen van de neutrale jan den in de crisis om Berlijn. Khroesj tsjev heeft, zo is in Londen vernomen, unge persoonlijke boodschappen ge stuurd aan premier Nehroe van In- "'6 en aan de president van de Ver- jnjede Arabische Republiek, Nasser. JJ zet in die brieven zijn standpunt het conflict tussen Oost en West uit een. Klaarblijkelijk heeft de Russische lei der soortgelijke boodschappen gezonden andere leiders van neutrale landen, wier bijval en steun hij wenst in de ppsis om Berlijn. Khroesjtsjev houdt nier bij het oog gericht op twee belang rijke gebeurtenissen, namelijk: de top conferentie van neutrale leiders van on iVeer dertig landen, die volgens plan "I' 1 september in Belgrado moet be- suinen, en de Algemene Vergadering ♦Jr) de Verenigde Naties, die eind sep- begiu F in New York de herfstzitting Ro^CHE LLING16 augustus hier h ?en badgasten en inwoners al- de -f^pben een speurtocht ingezet naar hit frStle«jarige jongeman J. Haantjes, e6n ormerum op Terschelling, die al alle Week wordt vermist. Tot nu toe was houd+ZOeken zonder resultaat. Men Harliv, er rekening mee, dat hij naar der 7 ®en js gegaan en vandaar ver- lïik a fereisd. Het is echter ook moge hui i jongen, die al eerder van het -n w?S?el°pen, zich nog ergens op gezegd, dat indien de Westerse landen opnieuw een luchtbrug naar West-Ber lijn zouden openen, de Uegtuigen daarvan boven Oostduits grondgebied onmiddellijk zouden werden neerge schoten. Overigen heeft Khroesjtsjev ook gezegd dat aan de rechten van het Westen in West-Berlijn niet zal wor den getornd en dat ook r e verbin dingswegen van het Westen naar West-Berlijn niet zullen worden ge sloten. In de verklaring van de Oostduitse regering wordt ook gezegd: ,,De D.D.R. is een soevereine staat en het gebruik van zijn wetten is slechts toe gestaan op basis van een verdrag geheel in overeenstemming met de al gemene regels van het internatio nale recht." En even verderop: „De regering in Bonn wil door het verbreken van de handelsbetrekkingen de econo mie van Oost-Duitsland ondermijnen en het normale bestaan van de Oostduitse bevolking bemoeilijken." Tenslotte wordt ook opgemerkt: „De goederen, die thans door West-Duitsland worden geleverd, kunnen door de D.D.R. zonodig ook el ders worden betrokken." Waarnemers maken uit de krachtige taal, waarin de verklaring is gesteld, op dat Khroesjtsjev en andere Oost- europese leiders Ulbrieht concrete hulp hebben toegezegd voor het geval de Bondsrepubliek het handelsverdrag met Oost-Duitsland inderdaad opzegt. Volgens zeer betrouwbare kringen in Washington wordt het denkbeeld om economische sancties tegen Oost-Duits land te nemen door de Amerikaanse regering verworpen. Deze maatregel wordt in Washington „extreem" ge noemd en zou een „tweede Hongarije" kunnen creëren, hetgeen de regering van de V.S. in ieder geval wenst te vo&rkomen. Inmiddels hebben de drie Westerse garnizoenscommandanten van West- Berljjn, na overleg met hun regeringen, officieel bij hun Russische collega ge protesteerd tegen de schending van de viermogendhedenovereenkomst inza ke Berlijn door de regering van de D.D.R. In drie gelijkluidende brieven wijzen de Amerikaanse, Engelse en en Franse commandanten kolonel Solo- viev erop, dat de barricadering van de zonegrens tussen Oost- en West-Berlijn uitsluitend een gevolg is van het feit, dat vele Oostduitsers zich gedwongen voelden naar het Westen te vluchten. De sluiting van de zonegrens wordt „de meest flagrante schending van het viermogendhedenstatuut voor Berlijn sinds de blokkade van West-Berlijn" genoemd. Tenslotte verklaren de drie commandanten dat het feit, dat Oost- Berlijn één groot legerkamp is gewor den, eveneens een illegale handeling is, waarvoor kolonel Soloviev verantwoor delijk is. De Oostduitse minister van binnen landse zaken, heeft inmiddels bepaald, dat Westduitse voertuigen niet lan ger meer Oost-Berlijn mogen binnen rijden, tenzij hun bestuurders in het bezit zijn van een speciale vergun ning, aldus het Oostduitse pers bureau A.D.N. De communistische leiders in Oost-Berlijn hebben boven dien aangekondigd dat zij geen be togingen meer tegen hun bewind zul len dulden. Achter de historische Brandenburger poort in de geïsoleerde stad staat een „stalen wig" gereed om op elke plaats waar onlusten kunnen uitbreken, on middellijk in te grijpen. De „stalen wig" bestaat uit een regiment van de „Volks- polizei" gesteund door pantserwagens, zeven waterkanonnen en mitrailleurs. (Vervolg op pag. 7) Ook gistermiddag hebben duizenden Westberlijners in de nabijheid van de gebarricadeerde grens met Oost-Berlijn protestdemonstraties gehouden tegen de actie van de D.D.R. Arbeiders van de AEG-fabrieken staren over het prikkel draad heen naar het oostelijke gedeelte van de stad. Zij voeren een groot bord mee met het opschrift: Hereniging, snel! iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Drie Oostberlijnse kinderen, zich van de ernst van de situatie kennelijk in het geheel niet bewust, kijken over een prikkeldraadversperring heen naar het vrije deel van de stad. De jongen links lacht vriendelijk naar de fotograaf. Wat er precies aan de hand is zal hij wel niet weten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 15 aug. Dr. W. L. P. M. de Kort heeft besloten het voorzit terschap van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer te aanvaarden. De func tie werd hem aangeboden ort voor hij met een parlementaire delegatie naar de West vertrok. Hij heeft het aanbod enige tijd in beraad gehouden. Dr. De Kort promoveerde in Leuven tot doctor in de sociale en politieke we tenschappen en behaalde daar tevens het baccalaureaat in de Thomistische wijsbegeerte. Hij is sinds kort burge meester van Nieuw Ginneken. Deze laatste functie zal hij, naast de (drukke) werkzaamheden van het fractie-voor zitterschap blijven vervullen. Dr. De Kort verwacht dat hij opnieuw als woordvoerder van de fractie zal op treden als de behandeling van het ont werp kinderbijslagwet in het nieuwe parlementaire jaar wordt voortgezet. Het is eigenlijk niet de gewoonte dat fractievoorzitters bij de behandeling van een „normaal" - zij het belangrijk - ont werp optreden. Zij voeren meestal al leen het woord als belangrijke algemeen politieke vraagstukken aan de orde zijn. De nieuwe fractievoorzitter heeft ech ter ook reeds in het eerste stadium van de debatten over het kinderbijslagont- werp namens de K.V.P. het woord ge voerd. Het wordt dan voor een ander De werkelijkheid in Berlijn wordt men zich maar langzaam bewust. Als men op de Kurfiirstendamm ziet, hoe dames met poedelhondjes zich van pure sentimentaliteit laten vertederen door een zeurderig deuntje uit het verveloos buikorgeltje van een oude man, gelooft men ai die vriendelijke Berlijners, die mij glimlachend zeiden: „Het gaat wel weer over". De zuiverste graadmeter van de stemming meende ik te kunnen vinden in de beurskoersen. De handel was rustig geweest, met slechts lichte daling in de metaalsector. Dat zou moe ten duiden op de afwezigheid van een bijzondere spanning. In de winkels met levensmiddelen hebben de huisvrouwen geen hamster voorraden ingekocht. „Sommigen hebben alleen met enkele blikjes hun eerste benodigdheden aangevuld, maar dat is alles." Waarom zou men ook hamsteren als er in West-Berlijn voedsel voor een jaar iigt opgesla gen, voor het geval er weer een blok kade mocht komen?, voegt men er soms aan toe. Toch heb ik later deze symptomen niet meer als veelbetekenend kunnen handhaven. Het IJzeren Gordijn, dat in de stad is neergelaten, heeft ook West- Berlijn wel degelijk ernstig beroerd. Men wordt misleid doordat de Westber- lijner laconiek is geworden onder de spanning van vele jaren. Zijn zenuwen zijn gehard, zodat hij niet gauw in pa niek raakt. Voor zijn gevoel is door de schande lijke ingreep van Khroesjtsjevs knecht Ulbrieht echter een aanslag op zijn stad gepleegd, die éne trots verdedigde vrije enclave in een onderdrukt gebied. In deze stad leefde het sterkst het ideaal van een eens verenigd Duitsland. Hier was bovendien de grote vluchthaven voor de bedreigde landgenoten uit „de zone" Zo neemt de West-Berlijher het op. En hij koopt gretig de kranten, die pa gina's geven over de toestand hier. En hij loopt mee met de drommen die gaan kijken naar de versperringen bij de Brandenburger Poort en het Potsdam mer Plein. Hij heeft zwijgend ge demonstreerd voor het stadhuis of zich zondag en maandag bij de jongeren ge- vbegd, die naar de Vopo's en de Volks- armisten in koor schreeuwden: „Boeda pest!", „Berlijn blijft vrij!", „Zwijnen!" Tot vijfhonderd meter voor de Bran denburger Poort heeft de Westberlijn se politie de weg afgezet. Mensen ko men daar met verrekijkers en telelen zen op hun fototoestellen. Ze zeggen niet veel en geven vrij spoedig gehoor aan het vriendelijk geuite verzoek van de politiemannen niet te lang te blijven staan. Ten koste van alles wil men in West-Berlijn relletjes bij de zo negrens voorkomen. De hele politie macht is op de been geroepen. Verkeer wordt omgeleid en men accepteert lie ver grote opstoppingen dan dat de groe ne mannen met hun karabijnen bij het prikkeldraad geïrriteerd wor en. Zo heeft men bij de zonegrens stuk ken niemandsland vrijgemaakt, waar het publiek niet wordt toegelaten. Au toriteiten, persvertegenwoordigers en lieden met een doorlaatbewij voor een van de toegangsposten mogen slechts binnengaan in het gebied achter de hek ken en touwen. Overigens weet waar schijnlijk niemand meer precies welke toegangsposten tot de Oostzone nog niet gebarricadeerd zijn. (Vervolg op pag. 7) Advertentie Dr. de Kort weet nog niet of hij het voorzitterschap van de K.V.P.-fractie ook na 1963 (het jaar van de verkie zingen) zal blijven vervullen. Dr. De Kort schrijft in een brief aan het fractiebestuur onder meer, dat zijn verantwoordelijkheidsgevoel hzm heeft genoopt de functie te aanvaarden, hoe wel hij deze allerminst heeft gezocht. fractielid moeilijk om tussentijds de be handeling over te nemen. DR. W. L. P. M. DE KORT WENEN, 16 aug. (UPI) De Oosten rijkse autoriteiten houden zorgvuldig aUe bijzonderheden geheim over zeven Tsjechen, die gistermorgen in een ge pantserde vrachtauto door het IJzeren Gordijn reden. Volgens de Oostenrijkse politie hadden de vluchtelingen de wa gen versterkt met ijzeren platen om het gevaar bij eventuele mijnontploffingen te beperken. In de auto zaten drie mannen, twee vrouwen en twee kinderen. De vluchte lingen reden in volle vaart door de prikkeldraadversperring op minder dan honderd meter afstand van de Tsje chische politiepost Tsjeske Velenitsje. Daarop reden zij naar het Oostenrijkse grensdorp Gmuend op 120 kilometer ten noordwesten van Wenen. Zjj gaven zich over aan de Oostenrijkse politie en ver zochten om politiek asiel. De namen van de vluchtelingen wor den geheim gehouden. Via het Weense hoofdbureau van politie zijn de zeven Tsjechen naar een vluchtelingenkamp aan de rand van Wenen overgebracht. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 15 augustus Ze ven weken geleden is de 58-jarige we duwe A. Dreise op haar divan in de door haar bewoonde woning Oliemul- dersweg 204 a, waarschijnlijk aan een beroerte gestorven. Eerst thans is haar overlijden ontdekt. Buurtbewoners kre gen argwaan door het grote aantal vlie gen dat op de ramen zat. Ook zag men de planten in de vensterbank verdor ren. De politie werd gewaarschuwd. Na dat de deur was geforceerd werd deze trieste ontdekking gedaan. De vrouw had in de omgeving geen naaste fami lie. Ook- was ze vaak afwezig. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 jAbonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 bijkantoor en Red. bmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ©ifectie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mliHmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave vait redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. Ulbrieht dreigt met een nieuwe blokkade

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1