Britse minister HEATH onderhandelt met Belangrijke beslissing van premier Macmillan MORGEN BEGINT ALKMAARDERMEERWEEK Christendom vindt een reeds gelovend Afrika Premiebetaling voor de Westduitse werkloosheidsverzekering gestaakt Sabel-toren'heeft voor jaren voldoende middelen Frankfurter Messe dit jaar van 3 tot 7 september LONDENSE BRIEE V PAUL VLAANDEREN Diefstal ee gros II Thorneycroft gepasseerd Rotterdam ivenst nieuw onderzoek IS Boekhouder met zijn vrouw er van door Uit ons land komen 68 deelnemers Mgr. Hermelink tot bisschop benoemd Den Haag geeft geen commentaar Jongens vinden verstopte buit Staalbedrijf Rozenburg Bestuursmutaties bij de hergroepering Heineken Rel op Katendrecht Eis tien maanden voor steekpartij V erkeersdeskundigen naar Amerika CONGRES OVER AFRIKA VOORLOPIG VOOR EEN HALF JAAR Tandjoeng Karang GROTE BOSBRAND BIJ MARSEILLE Briefwisseling Soekarno—Riikens In Nijmegen Tilburg's meisje met 3 mille kort op stap Nederlandse gulheid in Rome geprezen Explorerbeschrijft grote ellips VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 PAGINA 2 |'M m 1 - - (Van onze correspondent in Bonn) inds 1 augustus j.l. betalen de werkgevers en werkne mers in de Westduitse Bondsrepubliek geen bijdrage meer in de werkloosheidsverzeke ring. Tezamen sparen zij daar mede één miljard mark per jaar, die niet behoeven te worden over- gemaat naar de „Bundesanstalt für Arbeitsvermittlung und Ar- beitslosenversicherung" in Neu renberg om te worden geteld bij de rond 6 miljard mark, die de president van deze „Anstalt", Sabel, reeds heeft opgepot. Er zijn nl. in West-Duitsland prac- tisch geen werklozen (minder dan 100.000) aan wie een onder steuning moet worden betaald. w\jl7auriijksj7nt^lpteaanZiie I 01 de blSSChOp ïplOTl VOO het PER 1 JANUARI GEEN TREKHONDEN MEER (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 au?. De e»rste mi nister van Groot-Brittannië, Macmil lan, heeft gisteren bekend gemaakt, welke minister hij heeft gekozen om met de landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap fe onderhande len over Engelands lidmaatschap. De keuze is gevallen op de heer Edward Heath. Laatstgenoemde is lid van de regering in de functie van Lord Ge heimzegelbewaarder. Deze functie kan, al naar gelang van de grillen van de regerende eerste minister, alles of niets inhouden. In het geval van minis ter Heath evenwel is de functie be langrijk, aangezien hij optreedt als tweede minister van buitenlandse zaken, zulks omdat Macmillan het heeft aangedurfd een edelman, Lord Home, te benoemen als minister van buitenlandse zaken. Lord Home kan niet spreken in het Lagerhuis, en mi nister Heath heeft niet slechts de taak namens het ministerie van buitenland se zaken op te treden in het Lager huis, maar ook zich te concentreren op Europese zaken. De heer Heath is een intiem vriend van de premier. Voorheen was hij Chief Whip van de conservatieve fractie van het Lagerhuis en derhal ve verantwoordelijk voor dé fractie discipline. Vervolgens werd hij be noemd tot minister van arbeid, en in juli van het vorig jaar ontving hij zijn huidige portefeuille. Hij staat bekend als een zeer bekwaam onder handelaar. De keuze van de Lord Geheimzegel bewaarder maakt een eind aan de gis singen over de kwestie, welke minister de uiterst belangrijke rol zal moeten spelen van onderhandelaar met Euro- ROTTERDAM, 18 aug. De vraag over de al of niet vestiging van een hoogoven-en staalbedrijf in het Euro- poortgebied is met het rapport-Van Berkum, dat voor Rotterdam negatief was, nog niet afgedaan. Dat blijkt uit het voorstel van B. en W. donderdag middag spontaan bekrachtigd door de gemeenteraad, om door erkende des kundigen, die tot dusver nog niet in deze zaak zijn gemengd, een rapport te doen opstellen over de economische en technische mogelijkheden van een zo danig bedrijf op Rozenburg. Namens alle fracties, met uitzonde ring van de uit twee man bestaande communistische, sprak de heer J. Wil schut (AR) grote waardering uit voor de snelle wijze, waarop het havenbe drijf de nodige contacten heeft gelegd. Hjj noemde het rapport-Van Berkum het meest tendentieuse dat ooit is uit gebracht en zei vol goede moed te zijn wat de uitslag van de nieuwe onder zoekingen betreft. Hij herinnerde eraan, dat in 1960 de totale produktie van staal in de landen van de E.E.G. 73 miljoen ton bedroeg. Het Nederlandse aandeel daarin beliep slechts 1,9 mil joen. Geen wonder, dat de drang naar het oprichten van meer staalbedrijven onverminderd voortduurt, waarbij men getuige o.a. de berichten uit Oost ende vooral het oog gericht heeft op vestiging dicht bij de kust. AMSTERDAM, 19 aug. Als gevolg van de hergroepering van het Heine ken concern, die in september I960 is ingeluid, wordt de directie van Heine ken's Bierbrouwerij Maatschappij thans gevoerd door een raad van be stuur, waarvan de leden zijn jhr. P. R. Feith, jhr. O. Wittert van Hoogland en de heer J. H. Land. Met ingang van 1 oktober 1961 zullen genoemde heren aftreden als directeuren van Heine- ken's Brouwerijen Nederland. In hun laats is tot directrice benoemd Heine- en's Bierbrouwerij Maatschappij. Met ingang van 1 oktober a.s. zijn benoemd tot directeur van Heineken's Brouwerijen Nederland de heren R. M. E. Vestergaard en C. W. van de Gnendt. Die nu tezamen met de heren J. E. de Rijke en W. Kloppenburg de directie zullen voeren. pa. De enige andere persoon, die her haaldelijk is genoemd, is minister Peter Thorneycroft. Laatstgenoemde staat bekend als een vurig Europeaan. Hij is een van de bekwaamste leden van de regering. In 1957 trad hij af als kanselier van de schatkist omdat het kabinet (dit wil zeggen Macmillan) zich niet kon verenigen met zijn eis dat Engeland op zou houden boven zijn economische stand te leven. Hij is nu minister van luchtvaart en ziet de hui dige kanselier van de schatkist in iet wat opgewonden tempo saneringsmaat regelen doorvoeren, welke waarschijn lijk nooit nodig zouden zijn geweest, indien de regering vier jaar geleden naar Thorneycroft had geluisterd. ROTTERDAM, 18 aug. „Ik drink, omdat ik vaak zo'n last heb van hoofd pijn", zei de verdachte. „Kan het niet zijn dat u juist hoofdpijn krijgt omdat u zoveel drinkt?", reageerde de presi dent. Even bleef het stil. Toen trok een verbaasde glimlach over het donkere gelaat. „Ja", antwoordde hij, „dat kan ook zynKennelijk had hij die mo gelijkheid nog nooit overwogen. Deze merkwaardige dialoog ontspon zich donderdagmorgen in de Rotter damse rechtzaal, waar een 22-jarige Antilliaanse zeeman zich moest verant woorden voor een onbeheerste steek partij met een stiletto-mes, in een nacht van april voor de ingang van een dancing in Katendrecht Een 25-jarige buffetjuffrouw, die niets te maken had gehad met een voorafgaande woorden wisseling tussen de zeeman en een paar andere meisjes, kreeg daarbij een vrij ernstige wonde in haar been. En kort daarop bracht de Antilliaan, toen hij al onder arrest stond van twee agenten...., bovendien nog een matroos een steek wond toe in de buik. De officier van justitie, mr. B. van der Meulen zei in zijn requisitoir reke ning te houden met de moeilijke positie van de overzeese rijksgenoten in ons land. „Zij voelen zich hier kennelijk bedreigd", concludeerde hij in aan sluiting op een vroegere uitspraak van de president. Maar hij achtte het feit toch zo ernstig dat hij een onvoorwa?-- delijke gevangenisstraf van tien maan den, met aftrek, eiste. Uitspraak 29 augustus. DEN HAAG, 18 aug. Vier Neder landse verkeersdeskundigen zijn van daag naar de Verenigde Staten vertrok ken om deel te nemen aan de wereld- verkeersconferentie, die van 21 tot 26 augustus in Washington wordt gehouden. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door meer dan tweehonderd verkeers deskundigen uit vrijwel de gehele we reld en heeft tot doel gegevens uit te wisselen over de wegen- en verkeers techniek, die nauw verband houden met de verkeersveiligheid. Voor Nederland nemen hieraan deel: ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, hoofd van de afdeling wegen bij de directie van de waterstaat, ir. J. F. L. van Gils, hoofdingenieur-directeur van de directie algemene dienst van Rijkswaterstaat, de heer B. W. Quist, hoofdinspecteur van politie te Utrecht, en de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB. De ANWB zal op de wereldverkeers- conferenüe rapport uitbrengen over het unieke hulpverleningssysteem van de wegenwacht, dat de ANWB beproeft langs Rijksweg 13 (Den Haag—Rotter dam). Zoals bekend heeft de ANWB hier telefoonzuilen geplaatst, die recht streeks in verbinding staan met het wegenwachtstation Pauwmolen bij Delft. Van hieruit worden de wegen wachten, en indien nodig ziekenauto's en politie per mobilofoon naar de plaats van pech of ongeval gestuurd. AMSTERDAM, 16 aug. De Stoom vaart Maatschappij Nederland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heb ben besloten om een hunner lijndiensten van het Verre Oosten naar het Ameri kaanse vasteland uit te breiden met het aanlopen van Chili. Vele zeillief hebbers uit geheel Kenne- merland zullen de komende dagen naar het Uitgeester- en Alkmaardermeer trekken waar zaterdag een begin wordt gemaakt met de zeilwedstrijden in het kader van de Alkmaardermeerweek. Het altijd boeiende spel van wind, zeilen en water zal weer velen boeien. In de jachthavens heerst ondanks de minder goede weersomstandigheden al enige dagen een gezellige drukte. Deelnemers legden de laatste hand aan hun uitrus ting. De kansen worden besproken en proefvaarten gemaakt. Tussendoor vond men gezelligheid in de kantines aan de havens waar het met de gure wester op de ramen goed toeven was. (Van onze missiologische medewerker) CADIEÏt EN KEER, 17 aug. Op de tweede dag van het onderwijzerscon gres in het Afrika Centrum kwamen enkele schijnbaar nogal uiteenlopende onderwerpen aan de orde. Maar toch zou blijken, dat men onvermijdelijk tel kens terecht kwam op enkele centrale ideeën, die bepalend zijn voor onze hou ding ten aanzien van Afrika en de Afrikaanse mens. Pater H. Hulskamp S.M.A., algemeen administrateur van het Afrika Centrum, sprak over de opgave van de Westerse leek in Afrika. Dit thema is nog van recente datum. Goed tien jaren ligt het in de belangstelling en toch heeft het reeds de nadelen van een modeonder- werp. Niettemin bestaan er nog veel misvormde en al te spontane ideeën over de inzet van de Westerse leek in Afrika. Nog steeds dreigen er uit Ne derland leken naar Afrika te vertrek ken, zó slecht voorbereid, dat er moei lijkheden moeten ontstaan. Waarom het bij de voorbereiding van deze leken gaat, daar ligt de nog wel aanwezige, maar gelukkig meer en meer opge merkte moeilijkheid. Om alle losse, naast elkaar werkende AMSTERDAM, 17 aug. De hulp boekhouder, die met 25.000 uit de kluis van zijn werkgever „op vakan tie" is gegaan, blijkt toch met zijn wettige echtgenote de benen te hebben genomen. Eerst dacht de politie dat hij zijn vrouw en vier kinderen in Dordrecht in de steek had gelaten en met een ande re vrouw in een pension te Amsterdam was gaan samenwonen, maar nu is ge bleken dat zijn wettige vrouw met hem Dordrecht had verlaten en hun vier kinderen aan hun lot overgelaten. In stellingen hebben zich over deze kinde ren moeten ontfermen. Het echtpaar had een andere naam aangenomen om zich aan zijn verplichtingen tegenover de kinderen te kunnen onttrekken. Soms leefde het gescheiden maar in de laat ste jaren was het toch weer gaan samen wonen in Amsterdam, waar de man zo wel als de vrouw een betrekking bij de fa. Faber had gekregen. Samen zijn ze nu gevlucht, waarschijnlijk naar Duitsland, waar de man, die ex-SSer is, nog vele vrienden heeft. De fa. Faber is tegen diefstal verzekerd. s De opschorting van de bijdrage in de werkloosheidsverzekering geldt voorlo pig tot 1 februari van het volgende jaar, dus precies zes maanden. Zij geldt wel voor de wintermaanden met hun gebruikelijke hoge werkloosheid in de bouwvakken. Gedurende die maan den hoopt men dan de „Sabel-toren" wat te kunnen vêrlagen. De rente, die president Sabel van het enorme ver mogen van zijn „Anstalt" trekt, is vol- FRANKFORT, 17 aug. Van 3-7 september a.s. zal te Frankfurt am Main weer de Internationale Jaarbeurs worden gehouden, die ongetwijfeld ook nu weer duizenden belangstellenden uit alle delen der wereld zal trekken. Op deze najaarsbeurs is het ruime aanbod aan verbruiksgoederen ingedeeld in 10 verschillende branches, waardoor een belangrijke voorwaarde voor de meest efficiënte informatie en dispositie door de inkopers is vervuld. Textiel en kleding alsmede kunsthand werk staan, wat gereserveerde ruimte en aantal exposanten betreft, weer aan de top. Behalve uit de Bondsrepubliek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Het ongeluk wilde dat een aantal van onze Engelse vrienden zich even eens in de herberg bevonden. Hoe hebben wij het moeten ontgelden toen onze bisschoppelijke vriend twee meter lang, met de schouders van een worstelaar en met eer lange witte Suntbaard na het lessen van zijn oge dorst heenschreed. Peter zei: „Kijk eens hier. Het is al erg genoeg dat jij hier nu en dan binnenkomt in het gezelschap van vreemdelingen die talen spreken welke klinken als de voetstappen vin een dorpsidioot op een grindpad. En je hebt ons ook ai eens enige keren het leven bijna on dragelijk gemaakt door geestelijken mee te brengen, alsof dat zo maar mocht van je paus. Maar ga alsje blief met je bisschoppen naar elders, waar de mensen sterkere zenuwen hebben." Toen wij onschuldig ant woordden dat er weinig kans was voor besmetting aangezien onze metgezel i'llimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllilllllIlllllllllllllllllllllllllMllllllllllllllllllllllllllllllliHllla Het nieuws volgend op de voet, hij- gend als een jachthond op de n, T 7 C 1 benarrenis van de Britse adel of wij =17'.. T~< ir komen terecht tussen de bisschoppen. VatlCCLan UCO Dek 000010 1110106717100 Wij schrijven met enig gevoel, want wij behoren tot het uiterst geringe aantal buitenlanders in Engeland die nu en dan een glas bier gaan drin ken in een Londens café met een Anglikaanse bisschop. Voordat zich lieden beginnen op te winden, zij hier aan toegevoegd dat onze bisschoppe lijke vriend zijn mijter en kromstaf thuis laat. In de meeste gevallen is hij zelfs niet als bisschop herkenbaar, omdat hij zich gaarne kleedt in 'en grijs costuum. Maar eens, toen hij zich met ons kwam laven in een her berg, had hfl juist een preek gehouden in de St. Paulus kathedraal en hij ver scheen met wat in beschaafd Neder lands een priesterboord wordt ge noemd doch wat men in beschaafd Engels een „hondehalsband" noemt, deze laatste getooid met de purpe ren bisschopsbef. En aan de hand waarmee hij zijn bierglas naar de lippen voerde glansde zijn bisschops ring met een fonkelende zeegroene aquamarijn. van zojuist niet een Roomse maar een Anglikaanse bisschop was, was het hek van de dam. Wij werden uitge scholden voor spion van het Vaticaan, een vuile buitenlandse zendeling, een exotische belager van bisschoppen van de staatskerk. Toen de bisschop de volgende keer terug kwam in de herberg, en wij Peter aan hem had den voorgesteld, maakte Peter alles weer goed door deemoedig aan de „bish" te vragen of hij hem een glas bier mocht aanbieden, want hij had nog nooit een glas bier gekocht voor een bisschop en hij gaf als zijn me ning dat het kopen van bier voor bis schoppen vrijwel zeker behoorde tot de niet geregistreerde werken van barmhartigheid. En toen Peter, fatsoenshalve ook ons een glas bier aanbood, zeiden wij dat w;j een groot glas whiskey wilden hebben, omdat wij anders aan de bisschop zouden vertellen wat Peter de vorige keer had gezegd. Wij kregen ons glas whiskey en hebben desondanks aan de „bish" verteld dat wij een .pion waren van het Vaticaan en dat wij volgens Peter in ons onderhoud voor zagen door het belagen van Britse bisschoppen. andaar dat wij erg geïnteresseerd waren in het optreden van ka nunnik Collins die weigerde te stemmen voor de nieuwe bis schop van Londen, Dr. Stopford, om dat nij de stemming een klucht vond daar de benoeming reeds was ge schied door de eerste minister en der halve de stemming van de leden van het kapittel niet meer was dan een potsierlijk gebaar. Kanunnik Collins heeft zich hierdoor bloot gesteld aan verschrikkelijke wraakoefeningen. Want hij kan volgens de wet vogel vrij verklaard worden. Heiaas zal er waarschijnlijk geen enkele autoriteit in Engeland de moed hebben om de kanunnik te eroven yan zijn burgerrechten en hem vogel vrij verklaren, zoals de wet voor schrijft. En zelfs indien Engeland verrijkt zou worden met een vogel vrije kanunnik, is er tegenwoordig weinig aardigheid meer aan. Want vroeger mocht je zo maar schieten op een vogelvrij verklaard persoon Maar dat mag niet meer, en er is geen kans dat er enige opwinding in ons Londens bestaan zal komen omdat bankiers en makelaars uit de City zich in hinder laag zullen leggen langs de toegangs wegen van de St. Paulus Kathedraal om de kanunnik naar het leven te staan. De kanunnik evenwel heeft zijn goe de kaarten slecht gespeeld. Had hij het gelaten bij een klinkend protest tegen de wjjze waarop bisschoppen worden benoemd door de eerste mi nister, dan zou hij zeer veel bijval geoogst hebben bij vele andere leden van de staatskerk. Maar kanunnik Collins, een voorop-loper in alle linkse betogingen, kon niet nalaten op te merken dat hij niet voor de nieuwe bisschop wilde stemmen omdat Dr. Stopford liever een kernoorlog zou zien, dan slavernij onder de commu nisten van Rusland. En nu is Londen een nieuwe bis schop rijk. „Rijk" is het woord want bisschop Stopford heeft onder meer een boek gepubliceerd over het regis seren van toneelspelen. Hij is een uiterst bekwaam electricien en een nog bekwamer timmerman, en aan gezien z;jn paleis in Londens Fulham negentig vertrekken bezit, zal hij de bisschoppelijke handen vol hebben. DAAN VAN DER VAT. zullen firma's uit in totaal 18 landen waarvan vier overzeese deelnemen. Ons land zal in Frankfort weer behoor lijk voor de dag komen, 54 Nederlandse deelnemers zullen in hun branches ex poseren, terwijl voorts in het Neder lands Paviljoen 14 firma's haar produk- ten zullen tonen. Textiel en kleding zullen ongetwijfeld weer de bijzondere belangstelling van de textielwereld trekken, die zich mede zal richten op een collectieve inzending van ca. 60 Belgische firma's onder aus piciën der Belgische textielindustrie. Ook juwelen, goud- en zilverwerken, horloges en sieraden zullen weer ruim vertegenwoordigd zijn. Voor kunsthand werk is Frankfort wederom de centrale markt op het Europese vasteland, waar men naast de produkten van typische volkskunst uit vele landen de modern ste scheppingen op dit gebied zal aan treffen. Vrijwel tegelijkertijd met de Frank furter Messe zal van 2-7 september de Internationale Offenbacher Lederwa- renmesse worden gehouden, waar de nieuwste collecties lederwaren en reis artikelen worden getoond. DEN HAAG, 17 aug. Het staatsblad bevat een besluit, gebaseerd op de wet op de dierenbescherming. Het heeft be trekking op de trekhond, die met 1 ja nuari 1962 wordt afgeschaft. Het ge bruik van de trekhond zal dan zonder meer strafbaar zijn. De trekhondenwet, welke het gebruik van honden als trek dier nog onder bepaalde voorwaarden toestaat, wordt met ingang van dezelf de datum ingetrokken. doende om gedurende de wintermaan den de werkloosheidspremies te beta len. Ook zonder premiebetaling gedu rende een half jaar blijft het vermo gen der „Anstalt" dus vrijwel onaan getast. Intussen beraamt men in Bonn plannen, roe deze 6 miljard bark op een zinvolle manier kunnen worden ge bruikt. Sinds 1 maart van het jaar 1957 be droeg de bijdrage i.i de werkloosheids verzekering, die door werkgevers en werknemers moet worden betaald, 1 procent. Dat is lager dan zij voor de oorlog was. Toen is zij n.l. nooit min der geweest dan 3 procent. In de cri sisjaren steeg zij tot 6.5 procent. Dit percentage gold ook in 1949, het jaat waarin de economische opbouw van West-Duitsland de eerste vruchten af ging werpen. Sindsdien is zij voortdu rend gedaald. Het is echter sinds 1927 niet meer voorgekomen, dat werkge vers en werknemers in Duitsland geen bijdragen in de werkloosheidsverzeke ring meer behoeven te betalen. President Sabel verzet zich tegen een langere periode van stopzetting van premiebetaling dan een half jaar. Hij blijft zich heftig verzetten tegen alle plannenmakers in Bonn, die de 6 mil jard mark weer in omloop willen bren gen (b.v. door er de ziekenhuizen, die aan een acute geldnood laboreren, mee te helpen of er de ziekenfondskos- ten der arbeiders van te bestrijden). De 58-jarige president Anton Sabel VATIKAANSTAD, aug. (KNP). De paus heeft mgr. A. Hermelink S.J.C. benoemd tot bisschop van Tandjoeng Karang op Sumatra. Mgr. Hermelink was sedert januari van dit jaar aposto lisch administrator van dit diocees. Tandjoeng Karang werd toen bij gele genheid van de oprichting c.er hiërar chie in Indonesië van prefectuur tot dioccees verheven. Mgr. Hermelink was sedert 1952 apos-u tolisch prefect. Hij is 5 AUGUSTUS 1898 te Bargercompascuum geboren. 19 Ju li 1925 werd hij priester gewijd. Als missionaris van de priesters van het H. Hart vertrok hfl een jaar later naar de missie in Indonesië. MARSEILLE, 18 aug. (Reuter)—De grote bosbrand in Zuid-Frankrijk nadert de plaats Cassis, een voorstad van Mar seille. Een muur van vuur van verschei dene kilometers was voor de bewoners van huizen aan zee reeds aanleiding el ders een goed heenkomen te zoeken. Duizenden inwoners en vakantiegan gers hebben zich bij de haven verza meld. Autobussen staan klaar om in ge val van nood de mensen te evacueren. Het hoofdkwartier 'van de ploegen, die de brand bestrijden, had in de nacht gezegd te hopen dat men de brand te gen de ochtend onder controle zou heb ben. De wind nam echter in kracht toe en wakkerde het vuur aan, waardoor de toestand vanochtend gevaarlijk werd genoemd. De brand had zich al tot op anderhalve kilometer van het station van Cassis uitgebreid. Het hoofdkwar tier nam maatregelen ter bescherming van de spoorlijn. De politie reed vanochtend met luid- sprekerauio's door het bedreigde ge bied om de bevolking aan te manen kalm te blijven. staat op het standpunt, dat hij steeds grote reserves nodig heeft voor onver wachte ontwikkelingen, zoals b.v. de plotselinge sluiting van de drie Borg- ward-automobielfabrieken er eentje was. Sabel reisde toen „vol hoop" naai Bremen in de hoop nu eens wat te kun nen gaan betalen. Toen hjj er aan kwam hadden vrijwel alle ontslagen 16.000 Borgward-arbeiders alweer een nieuwe betrekking gevonden. De onder steuning van één werkloze kost 3.000 mark per jaar. Bij een toeneming van de werkloosheid met 100.000 -een half procent van het totale aantal werkne mers in West-Duitsland zouden 300 miljoen mark per jaar nodig zijn. Een werkloosheidscijfer van 5 procent zou nog normaal zijn, meent president Sa bel. Maar 800.000 werklozen zouden 2.5 miljard mark per jaar kosten. Dan zou den de enorme reserves in enkele ja ren zijn verbruikt. Deze redenering klopt niet. Bij 800.000 werklozen (4 procent) zou de rest der werknemers (96 procent) premie blijven betalen, die dan bo vendien zou worden verhoogd. Er zouden dan zo'n 2 miljard per jaar binnenkomen. De „Sabel-toren" zou dus veel langzamer dan „in enkele jaren", zoals president Sabel be weert, wegsmelten. Overigens is dit puur theorie. Bij minder dan 100.000 (deels seizoens-) werklozen, bij 550.000 vacatures en bij 350.000 buitenlandse arbeiders in West-Duitsland lijkt het gevaar niet groot, dat er iemand zijn vingers naar de Neurenbergse „Sabel-toren" zal uitsteken. DEN HAAG, 17 aug. (A.N.P.) Op een vraag om commentaar op de cor respondentie tussen president Soekar no en dr. Rij kens werd van officiële zijde in Den Haag geantwoord dat het niet op de weg van de Nederland se regering ligt om commentaar te geven op een particuliere correspon dentie. Het standpunt van de Neder landse re -ering zo werd gezegd is nauwkeurig omschreven in het ant woord der regering op de schrifte lijke vragen van de Kamerleden De Graaf én Burger, dat eind juni is ge- gev Men vestigde de aandacht op de vol gende zinsneden uit dit regeringsant- woord: Bereidheid om deze contacten te doen volgen door officieel overleg, is daarbij door de regering niet in uit zicht „teld. De minister van Buiten landse Zaken heeft 24 mei in de Eerste Kame- der Staten-generaal medegedeeld dat de regering deze contacten geheel voor rekening der betrokken particu lieren laat." En verder: „Er is echter geen twijfel over ge laten, dat de bedoelde particulieren zich niet als woordvoerders, officieel of on officieel, van de Nederlandse regering konden presenteren. Zij hadden der halve daartoe generlei mandaat, noch bestond er overeenstemming van in zicht m deze particulieren ten aan zien van de oplossing van de Neder- lands-Ind onesisehe problematick". HOLLANDIA (A.N.P., Rtr.) Over de toespraak, welke de Indonesische president vandaag op het Merdeka- plein te Djakarta gehouden heeft, wordt vanuit Hollandia waar een en ander uiteraard sterk de aandacht getrokken heeft nog gemeld, dat de door een grote menigte aangehoorde toespraak gevolgd werd door het overvliegen van bommenwerpers en jachtvlieg tuigen van Russisch typj en door een parade van ongeveer 15.000 perso nen. In de parade liep een groep in het rood geklede Papoea's mee, die spe ren droegen, waarvan de punt „in bloed gedrenkt" was. Een meisje, dat „door kolonisten geketend" was, werd daaruit symbolisch bevrijd. initiatieven op te vangen en effec'h®' maken is een goed opgezet, coördine rend vormingsinstituut van dwingena noodzaak. Niet alleen ter. oriëntering e inleiding op de denk- en leefwereld m Afrika, (daarvoor valt veel te verwacn- ten van het pas opgerichte vorming»^ instituut te Soesterberg)maar even zeer om continuïteit in de inzet va leken in Afrika. Maar continuïteit i deze uitzending van leken, nodig om een werkproject van enige omvang ver antwoord te kunnen aanpakken, ism- leen te bereiken wanneer zo'n coördine rend instituut ook namens de Neder landse Kerkprovincie het mandaat ver krijgt om deze uitzending te verant woorden. En zo ver schijnen we nog steeds niet te kunnen komen. Maar gelukkig wordt het besef v'an dit gein13 alom sterker. Een instructieve groepsgewijs® rondleiding in het ethnografisch mu seum van dit Afrika Centrum beteken de voor alle deelnemers een opzien barende confrontatie met de positiea- religieuze grondslag van de Afrikaan^ se wereld. Het gewraakte woord ,,»el' den" kon hierna moeilijk meer over de lippen komen. De ontdekking was voor de meesten, dat het in Afrik® gaat om gelovige niet-christelflk® mensen, die op grond van de altJJ® aanwezige genadewerking veel we zenlijk godsdienstige trekken met ons gemeen hebben. De missionering komt aanvullen door de presentatie van de voltooiende Christelijke Open baring. De huiver of in de omwentelingstij d.in het huidige Afrika de Afrikaanse be schaving overeind zal blijven, vond een ongezocht antwoord in de boeiende in leiding van pater A. Boucher S.JVLA- over de jazz-muziek en het geestelijk® negerlied. Verhandeld en gejaagd dop" de Westerse samenleving hebben d® negerslaven in Afrika op basis van de nooit verloren beschavingswaarden van Afrika! na eeuwen een comple®' eigen geestelijke liedvorm geschapen m de spiritual en met behulp van Westers® instrumenten een volstrekt nieuwe, Afrikaanse geïnspireerde muziekvorm van de jazz. De toelichting en muzikal® illustraties door de inleider waren hier* omtrent diep overtuigend. Waarom, z® merkte men in de discussies op, zal U» de tegenwoordige beschavingsbotsing m het Afrika van straks ook niet een sa menleving ontstaan, die met alle vorm* verandering zijn fundament zal blijven vinden in het specifieke van de Afri kaanse beschavingswaarden. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 17 aug. Twee jongen® resp. vijf en zeven jaar hebben gister middag in het Julianapark een tas met ongeveer 3000.- gevonden. Zij brach ten de tas naar huis, waar bleek dat da inhoud uit tachtig zilveren rijksdaalders honderd zilveren guldens en een aan tal bankbiljetten tot een gezamenlijk be drag van 2.987,50 bestond. De ouders deden aangifte bij de politie. Enige wikkels bleken afkomstig t® zijn van de Rotterdamsche Bank, waar de politie te horen kreeg dat het geld in Tilburg moest zijn uitbetaald. Een telefoontje naar de politie van Tilburg wees uit, dat daar reeds aangifte van vermissing was binnengekomen en niet alleen ten aanzien van het geld, doch eveneens ten aanzien van een 18-jarig meisje, dat gistermorgen voor een Til- burgse ijzerhandel, waar zjj kantoorbe diende was, een cheque van 3000,- bij de Rotterdamsche Bank had moeten verzilveren. Zij had dat omstreeks tien uur 's mor gens ook gedaan, doch was sindsdien spoorloos. Zij was in de trein naar Nij megen gestapt en had zich daar even van de vrij zware last willen ontdoen door de tas achter struiken in het Juli- anaplantsoen te verbergen. Toen zij in de middag terugkeerde om de tas op te halen, vond zij geen geld, maar wel en kele rechercheurs van de Nijmeegse po litie. Het meisje is nog dezelfde avond op transport naar Tilburg gezet. ROME, 18 aug. Tijdens de bijeen komst van de voedsel- en landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties i® lof toegezwaaid aan Nederland voor het bijeenbrengen van een bedrag van 100.000 dollar voor de verbetering van de tarwe- en gerstoogst. Dit program ma vormt een onderdeel van het „Vrij van honger"- programma van de inter nationale organisatie. WASHINGTON, 18 augustus Het Amerikaanse bureau voor lucht- e° ruimevaart (N.A.S.A.) heeft gistere» meegedeeld, dat de jongste Ameri kaanse kunstmaan, een „Explorer die woensdag werd gelanceerd, in ee» buitengewoon sterk elliptische baa» rond de aarde wentelt. De grootste af stand tot de aarde bedraagt tachtig duizend kilometer en de kleinste al- stand 275 kilometer. De „Explorer" is uitgerust met apPa' ratuur voor metingen in de dodelijk0 stralingsgordel rond de aarde, de genaamde Van Allengordels, genoem® naar de Amerikaanse geleerde Van Al len, die het bestaan van de gordels he1 eerst ontdekte. IK VIND HET EEN VERDACHTE ZAAK, PAUL... DAT MEISJE KAN ZICH ER WEL HANDIG UITGERED HEBBEN JE BEDOELT... DAT ZE BIJ DIE BENDE HOORT? WAAROM NIET? EEN KNAP SNUITJE IS NOG GEEN GA RANTIE VOOR EERLIJKHEID OCH KOM,- INA.... IK BEN NIET VAN GISTEREN. JK HEB AARDIG WAT MENSEN KENNIS. IK STA BORG VOOR FREDA PERRY WEL-IK HEB JE GEWAAR" SCHUWD, ALS ZE OPBELT EN JE IN DE VAL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2