Huurders in „Delftwijk'' willen proefnroces VAKANTIESFELEH DIKKE MUUR OVER HET POTSDAMMER PLEIN Verkeerszondaars voor de Haarlemse rechtbank Rijden onder invloed en onvoorzichtigheid Aóenda Haarlem Kantonrechter wil deskundig rapport over „Waterland" Mgr. Van Dodewaard bij „Pax Christi" F I AT GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS Motorwedstrijden op Zandvoorts circuit Volgens actie-comité zijn er fouten gemaakt bij huurbeleid wiens fiets is Prikkeldraad blijkt onvoldoende In het gelid Weinig verandering „TEN ONRECHTE HUURVERHOGING" Zaterdag 19 aug. GESTOLEN? f Muziek KWESTIE VINKENNEST Weijers favoriet in de Ronde van Hillegom Kleuter verdronken NVA promoveert naar derde klasse C. Boelhouwer overleden Ernstig ongeval in Haarlemmermeer PAGINA 3 f D. Mis volgens Slavische ritus Nachtelijke botsing Ongeval in Aalsmeer HENK DE Riviervismarkt 7 VRIES - Tel 17690 „Herakles" uitgesteld Films Toneel Diversen Tentoonstellingen Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden; Smedesiraai 5 Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van New York I s- 1 1 «HAARLEM, 18 aug. Een aantal r»«r s van woninSen van de coöpe- atieve woningvereniging „Eigen £3?* 'n Delftwijk aan de Van endelkade tegenover de Jeugdher- „er? is van plan een proefproces an ha ti gig fe niaken bij de Haarlemse T'3n!°nrechter inzake een naar hun ®IJlnK ten onrechte opgelegde huur- erhoging per 1 april 19K0 en een ver- King met terugwerkende kracht van ufPnl tot en met 31 december 1960. het oog op dit proces hebben on geveer vijftig huurders onder leiding een actiecomité gisteravond in het j, anciscushuis aan de Eemstraat in "aarlem-N oord een vergadering be- ,eSd, waarin deze aangelegenheid is "esproken Het actiecomité wil, aldus de heer Luysterburg, voorzitter van het led 6*com'té, met medewerking van de eden van de woningvereniging één eer leden een proefproces laten begin- ?en, zowel ten aanzien van de gehele "Uurverhoging als de verhoging met terugwerkende kracht. In geval dit ene "o Jiet proces, waarvoor het comité sratis juridisch advies krijgt, wint, is natuurlijk voor de overige leden ®6n kleine toer de zaak ten eigen voor dele beslist te krijgen. De reden, dat de bewoners van de Ijv&ehonderdentwintig woningen in Jfelftwijk de huurverhoging en dever hoging met' terugwerkende kracht niet hemen, ligt in het feit, dat juist de woningen in Delftwijk niet in aanmer- K'hg zouden komen voor een huurver hoging, aangezien voor deze woningen hog geen definitieve huur is vastge steld, maar slechts een voorlopige huur. Nooit ook hebben de bewoners bericht ontvangen, dat de voorlopig vastgestelde huur in een definitieve huur was omgezet en het is volgens 'de Delftwijkers geen gewoonte om een voorlopige huur met terugwerkende kracht te verhogen. Op 30 november van het vorige jaar ontvingen de bewo ners van het complex Delftwijk van het bestuur van de woningvereniging bericht, dat er een gemiddelde huur verhoging was ingesteld van 16 procent. De bewoners van dit complex nemen ölt niet. Vooral de verhoging met te rugwerkende kracht zit hun zeer dwars. Hun huurboekje, dat als betalingsbe wijs dient, geeft namelijk geen schuld ®an. Volgens hun mening hadden zij totaal geen rekening te houden met de huurverhoging met terugwerkende kracht, vooral omdat hun was mee gedeeld door de gemeente via het bestuur van „Eigen Haard" dat de huurverhoging 1960 niet voor hen gold. He leden betalen momenteel wel allen opgelegde huurverhoging, maar yelen niet de achterstand. Vóór 1 juli va!\ dit jaar had de achterstallige huur voldaan moeten zijn. °ok in de Haarlemse Raad is de V^,estie reeds veel besproken geweest. oigens het actiecomité en de leden van de vereniging is er door de wet houder van Volkshuisvesting onjuist gesproken over deze kwestie; ook Sprak hij niet bepaald sympathiek Over de woningvereniging. Het actie comité is van mening, dat als er bij het huurbeleid fouten zijn gemaakt, de- Ze niet door het bestuur van de ver eniging zijn gemaakt, maar door de gemeente zelf. Voorts zijn de leden van „Eigen Haard" het volstrekt niet met de ge meentelijke levering eens, dat de huren Van de bewuste woningen gelijk liggen met de huren van vergelijkbare wonin gen. „Wij zouden bijzonder graag wil- weten welke woningen de Dienst Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin Voor alle speeltuinen; Ruilbeurs bp vier verschillende punten in de ?tadi n i ciubh. speeltuin Paradijs je, Witte Heerenstraat- clubh. speel- Bhn Kindervreugd, Godfried van ■bouillonstraat; clubh. speeltuin Zaa- henoord, Zaanenstraat; St. Francis- cushuis, Eemstraat. Aanvang 10 uur, einde 4 u. Voor alle leeftijdsgroepen. Alles is te ruilen en te bezichtigen: postzegels, suikerzakjes, munten, lu- eiterdoosjes enz. enz. tiunee'tuin Zaanenoord: Spel op de Speeltuin Elba: Verrassingsdag op ae tuin. ande^HEM, 18 augustus In een den df Semeente is een man aangehou- terep it, i verhoor vertelde dat hij gis- hereflf; de buurt van het Verwulft een is echt heeft gestolen. Bij de politie dhpeern feen aangifte gedaan. De ge- de nnme doet er dus goed aan zich met utie m verbinding te stellen. ,18, auS- Zondag 20 Uur de H s morgens om tien Slavisoh„ Mis opgedragen volgens de Afie bpL - en ln de kaf'el Zijlsingel 6. daahb| ver?achlan d6Ze ritus worden voor de Volkshuisvesting voor deze ver gelijking heeft genomen. Wij weten in Haarlem woningen met meer opper vlakte en luxe, welke zeker geen hoge re huur vragen." Het complex „Delftwijk" is in een tijd van bestedingsbeperking ge bouwd. Volgens de bewoners zijn de woningen verre van ideaal en zeker niet luxueus ingericht. De meeste badcellen schijnen stinkende beton nen vloeren te hebben, het stuca- doorwerk is zeer slecht uitgevoerd, in de slaapkamers zijn geen was tafels aanwezig, in de keukens ont breekt een wasemkanaal en de mees te woningen zijn zeer vochtig. Voorts zijn de flats erg gehorig i n zij zijn door de verzonken balkons zeer don ker, terwijl een moderne woning toch licht mag vragen. Ook is na jaren „touw-trekken" de nare geschiedenis, dat veel bewoners in de keuken zeep sop van de bovenburen kregen, ein delijk gedeeltelijk opgelost. Bij reparaties is de samenwerking met de Gemeentelijke Dienst voor Volkshuisvesting niet gemakkelijk. Na jaren worden pas de gebreken verhol pen. Het bestuur van „Eigen Haard" schijnt volgens de woordvoerder van het comité niet veel te kunnen uitrich tende Dienst maakt de laatste jaren de dienst uit." BERLIJN, 18 aug. (ÜPI) Vanmor gen vroeg hebben de Oostduitsers een ■anderhalve meter hoge betonnen bar- rikade opgebouwd dwars over het Pots- dammer plein. De muur is bijna een meter dik. Tegen drie uur arriveerden op dit grote plein vijf vrachtauto's met metselaars. De politie van West-Berlijn schatte, dat ongeveer 80 tot 100 man aan het werk waren bij de muur. Men i vermoedde, dat de Oostduitse autoritei ten de muur gereed wilden hebben voor dat de nieuwe dag aanbrak. De 150 meter lange muur dient ter vervanging van de rollen prikkeldraad i die over het plein lagen omdat die rol len niet in staat bleken Oostduitsers te gen te houden. De metselaars legden eerst een basis van betonnen platen van een vierkante meter. Daarop werden stenen blokken gemetseld. In elk blok zaten twee gaten en daarin werden ijzeren staven gemet seld en aan die bzeren staven werd prikkeldraad bevestigd. Voorts hebben de grenswachten op di verse doorlaatpunten op de grens de voorlopige versperringen vervangen HAARLEM, 18 aug. Gistermorgen stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht een 38-jarige koopman uit Haarlem, die op 5 mei van dit jaar na een door hem veroorzaakt ongeval op de Schipholweg was doorgereden. De koopman bleek bij latere aanhou ding zeer onder invloed van de drank te zijn. De rijkspolitie heeft de koop man bij de verkeersrotonde op de Schipholweg kunnen aanhouden, nadat zij door passerende automobilisten was gewaarschuwd. Hoewel de koopman bij aanhouding had verklaard maar vijf of zes biertjes te hebben gedron ken, bleek bij de bloedproef, dat hij tenminste zeven of acht glazen moest hebben gedronken. Volgens getuigen verklaringen stond de koopman op zijn benen te waggelen en waren zijn ogen „troebel"; ook sprak hij met een zeer dikke tong. Hoewel de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, een eis requireerde van twee maanden ge vangenisstraf welke na de uitspraak onmiddellijk zouden ingaan en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, veroordeelde de Haarlemse Rechtbank, na kort beraad, de koopman tot een onmiddellijke gevangenisstraf van drie maanden en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Vervolgens stond een 40-jarige musi cus uit Amsterdam terecht. Hij zou op 1 mei van dit jaar op de rijksweg num mer vier nabij Hoofddorp onder in vloed hebben gereden en „door vertroe beling van geest" een langzaam rij dende auto van achteren hebben ge ramd. De vorige dag had verdachte, die in een hotel in Noordwijk werk zaam is, enkele glazen bier en genever gedronken. Volgens zijn zeggen bracht zijn beroep met zich mee, dat hij tij dens zijn musicale werkzaamheden in het hotel per dag ongeveer vijf a zes consumpties gebruikte, uiteraard alco holische. Op de dag vóór de aanrijding, zondag 30 april, had hij niet meer dan op andere dagen gedronken. Omstreeks drie uur in de nacht heeft het ongeval op de rijksweg plaats gehad. De rechtbank vond het eigenaardig, dat verdachte, die dag in dag uit alco holische dranken gebruikt, juist in de nacht van 30 april op 1 mei door vier glazen (verdeeld over de hele avond) onder invloed was. Want dat laatste wees de later genomen bloedproef uit. De verklaring van verdachte was, dat hij vooral tengevolge van de plaatse lijk zeer hevige mist van die nacht de achterlichten van de voorgaande wagen niet bijtijds had opgemerkt. „Ik heb nog geprobeerd te remmen, maar ik zat al te dicht op de wagen om hem niet meer te kunnen raken. Ook was ik volgens mijn mening totaal niet onder invloed en best in staat om een auto te besturen." Hoewel een getuige, een hoofdagent van politie, beweerde dat verdachte zich zeer correct had gedragen en er niets aan zijn houding op te merken viel, vond de officier de bloedproef zeer bezwarend voor de musicus. „De proef heeft onomstotelijk bewezen, dat het bloed meer alcohol bevatte dan toe gestaan is. De klap van de botsing zal wel zeer ontnuchterend gewerkt heb ben." Toch had verdachte volgens de officier minder snel moeten rijden, te meer daar er een behoorlijke mist was. „U had uw snelheid moeten regelen naar, de afstand welke u kon over zien." Hij eiste een maand gevange nisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Uitspraak over veertien dagen. Voorts stond terecht de 85-jarige Am sterdamse chauffeur, tegen wiens auto de musicus was opgereden. Ook hij werd ervan beschuldigd onder invloed te hebben gereden. De chauffeur was de vorige dag naar een interland-wed strijd geweest in Rotterdam en had daarna volgens zijn zeggen tenmin ste de hele avond en een gedeelte van de nacht in verschillende café's in Rotterdam slechts vier biertjes ge bruikt, hetgeen de Rechtbank niet als vanzelfsprekend beschouwde, vooral omdat verdachte als een „gezellige drinker" hekend staat. Enigszins ont lastend was voor hem, dat ook hij zich normaal had gedragen en niet de in druk had gemaakt ernstig onder in vloed te zijn. Maar de bloedproef wees ook bij de chauffeur uit, dat er teveel was gedronken. De officier van justitie vond dat verdachte niet „gewoon" had gereden. Het onder-invloed-zijn was volgens zijn mening ook bij deze ver dachte door de bloedproef bewezen. Hij eiste een gevangenisstraf van een maand en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De raadsman van verdachte, mr. J. W. Rutgers, was er niet van over tuigd, dat zijn cliënt niet op behoor lijke wijze het stuur had gehanteerd. „Hij drinkt elke dag en zeer regel matig. Dergelijke mensen wennen aan alcohol en zijn na het drinken van een paar glazen bier zeker in staat om een auto te besturen." Hij bepleitte vrij spraak. Uitspraak over veertien dagen. Gistermiddag moest een 25-jarige buschauffeur uit Aalsmeer werk zaam bij Maarse en Kroon zich verantwoorden voor het trieste feit, dat hij op 12 april een bromfietser op de Van Cleefkade te Aalsmeer met zijn bus heeft doodgereden. Verdachte zou zeer roekeloos, onvoorzichtig en onop lettend de bromfietser op een brug hebben ingehaald, door welke manipu latie de bromfietser aan het slingeren zou zijn geraakt, zodat hij onder een der wielen van de bus kwam. Ter zit ting bleek, vooral door getuigenverkla ringen, dat er geen afdoend bewijs kon worden gegeven, dat de chauffeur op onverantwoordelijke wijze iemand op de smalle brug had ingehaald. De ge- tuigeverklaringen van passagiers van de bus waren alle ontlastend voor de chauffeur. Er werd namelijk beweerd, dat verdachte pas bij de afrit van de Gisteravond kwam de internationale „Haarlemgroep" van de Pax Christi bijeen in het Lavigeriecollege te Santpoort. Ook de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dode waard, was aanwezig, die de deel nemers toesprak. Men ziet hier de bisschop in gesprek met enkele Spaanse deelneemsters. (Advertentie) BLOEMENDAAL, 18 aug. In ver band met de te verwachten slechte weersomstandigheden wordt de voor stelling van „Herakles" in het open luchttheater uitgesteld van zaterdag 19 augustus tot zondag 27 augustus. brug de bromfietser had ingehaald en niet zoals in de tenlastelegging ver meld staat „op de brug". De chauffeur, die op de bewuste dag reeds negentien maal met zijn autobus de brug gepasseerd was en ter plaatse goed bekend is, verklaarde ook zelf, dat hij zich aan de verkeersregels had gehouden en niet onverantwoord de bromfietser was voorbijgegaan. De officier was niettegenstaande de getuigenverklaringen, welke hij maar weinig zeggend vond, van mening, dat de chauffeur niet goed op de brug had opgelet. „Die bruggen in de buurt van Aalsmeer zijn verschrikkelijk smal; er moet extra voorzichtigheid worden be tracht, hetgeen verdachte niet heeft ge daan." Wegens grove schuld eiste hij een gevangenisstraf van een maand en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Mr. B. J. Lambers, de raadsman van verdachte, zei, dat er geen bewijzen waren van grove schuld bij verdachte. „Er zijn vele mogelijkheden, maar totaal geen zekerheden." Hij vroeg om vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. CINEMA PALACE: „De reis om de wereld in tachtig dagen", 14 jaar. Gewijzigde aanvangstijden: Dag. 2 en 7.30 uur. FRANS HALS: „Romanoff en Juliet", a.l. Dag. ook zo. 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LIDO: „Rilling", 18 jaar. (2e week). Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Mag dat in Bagdad?", a.l. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.- cyclus, 2, 7 en 9.15 uur: „Marguerite Gauthier", str. volw. REMBRANDT: „Raa-Ra Thon", a.l. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen, behalve zondag, 10.30 uur: Jeugdpro gramma. ROXY: Vrij. t/m zo.: „Greep naar de macht", 14 jaar. Ma. t/m do.: „Shane", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „De brave soldaat Schwejk", a.l. (6e week) 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dag. behalve zondag 10.30 en 4.15 uur: Walt Disney Festi val, a.l. MINERVA: Vrijdag 2.30 en 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: „Als mijn grote broer dat wist", a.l. Ma. di-, wo. en do. 2.30 uur: ,De witte wildernis", a.l. Ma. en di. 8.15 uur: „Anna Karenina" volw. Wo. en do. 8.15 uur: „Orfeu Negro", 18 jaar. Zaterdag 19 augustus Openluchttheater Bloemendaal. 8.15 uur: Ton eel groen Theater met „Herakles" van Euripides. Dinsdag 22 augustus. Grote- of Sint Bavokerk, 2021 uur: Orgelconcert door Albert- de Klerk: Donderdag 24 augustus. Grote- of Sint Bavokerk, 1516 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk: Zaterdag 19 augustus Tulnzaal Concertgebouw, 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het Onderwateravontuur". Zondag 20 augustus Vleeshal. 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het Torenhaantje". Maandag 21 augustus Vleeshal. 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het blauwe water". Dinsdag 22 augustus. Vleeshal. 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „De Chinese draak". Woensdag 23 augustus. Vleeshal. 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „De Toverhoed". Donderdag 24 augustus. Vleeshal. 14.30 uur: Theater Merlijn o.l.v. Maaike en Rien Baartmans met „Het Torenligantje". Cruquics Museum. Historische Stoomma- Advertentie) chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. 9—12.30, 13.30—17 uur Zo van 10—17 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalige woonhuis van de schil der-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend dag. van 1012.30 en van 13.3017 uur; zo van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (om Hals meesterwerken) Geopend van 10—17 uur. Zo. 13—17 uur. Extra Avond openstelling op de zaterdagavonden tot en met 2 september van 20.30 tot 22.30 uur. Interieur en stijlkamers met kaarsen ver licht; feeëriek verlichte en met bloemen versierde binnenhof: oude gevels In flood light, speciaal arrangement van Hals' meesterwerken: oude muziek. l'eyler's Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse Franse School. Fossielen, his torische natuurkundige instrumenten mi neralen. 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag beh. maandag van 11—17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—17 uur Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 1017 u. Zon.- en feestdagen 1316 uur. Kunstzaal „In 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Teke ningen en grafieken van Jan Forrer. Geopend dag. ook zo van 1022 uur. Vishal: Tentoonstelling „Nederlandse Orgel- pracht". Geopend dag. 1017 uur en 2022 uur. (t/m 3 september). Museum, Het Huis van Looy, ingang Kam perlaan. Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen door Jacobus van Looy en tijdgenoten. Geopend dag. 1017 uur Zo van 1317 uur (t/m 16 september). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1—3: Expositie plastieken Tjeerd Visser en tekeningen en schilderijen van Cor Visser—v. d. Woude. Dag. geopend van 917 uur en ma.-, wo.- en vrijdag avond ook van 1820 uur. Expositiezaal Heidestraat, Umuiden-Oost: Tentoonstelling van werken van „Schil ders rondom IJmond". Geopend dag. van 25 uur. HAARLEM, 18 aug. De Haarlem se kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, heeft vanmorgen in de civiele kwestie tussen F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken en het bestuur van de stichting Het Vinkennest medegedeeld, dat hij de uitspraak aanhoudt. De stich ting beheert een katholiek tehuis voor debiele kinderen en is sinds 1951 ondergebracht in Huize Waterland in Velsen, dat eigendom is van de baron. Beide partijen willen, dat Waterland ontruimd wordt. De stichting wil graag een andere behuizing, omdat deze niet meer voldoet en in verval raakt. Men kan echter geen ander geschikt onder dak krijgen. Baron v. Serooskerken wenst echter Huize Waterland zelf weer te betrekken en heeft geëist dat de stichting het gebouw verlaat. Hoewel de baron de stichting een zijner gebouwen nabij Wezep heeft aan- de gedaagde (bestuur der stichting) geboden, is de kantonrechter het met eens, dat op deze aanbieding niet kan worden ingegaan aangezien er in de omgeving van Wezep geen voldoende aanwezigheid is voor b.l.o.-onderwijs. Ook is de kantonrechter van mening, dat de baron thans in het koetshuis van Waterlp ld voldoende ruim is ge huisvest. Natuurlijk begrijpt de kan tonrechter, dat bij de maatschappelijke standing van de baron een represen tatieve woning zou passen, maar daar tegenover staan de belangen van de debiele kinderen. Binnen acht dagen moeten drie des kundigen, t.w. de architect C. Rooy- aarts te Schoorl, ir. .G Friedhoff, ar chitect te Wassenaar, en de architect A. Komter te Amsterdam over ver schillende kwesties rapport uitbrengen. Allereerst of er reeds gevaar voor in- HILLEGOM, 17 aug. De Lisser Ren- en Toervereniging „De Bollen streek" organiseert zaterdagmiddag 19 augustus in Hillegom op het parcours Loosterweg, Parallelweg eu Spoorlijn, dat een lengte van 1100 meter heeft, een wielerronde van Hillegom voor nieuwelingen en aspiranten. Nagenoeg alle streekrijders zullen in deze ronde van start gaan. Favoriet bij de nieuwe lingen is de buurtrijder Cees Weijers. BOVENKARSPEL, 18 aug. Gister avond is in een sloot bij de groenten- veiling alhier het lijkje gevonden van het twee-en-een-half jarig zoontje van de familie Groot. Het kind was 's mid dags met zijn vader naar de veiling ge gaan. Het is daar aan de aandacht van zijn vader ontsnapt. BEVALLEN van een zoon: N. Kuyt- Bout, H. Breed-Maas, A. J. Schadee- Buiters, A. Thoolen-Koolloos, S. B. M. Pols-Snijder, P. J. M. Zwaneveld-Brou- wer, J. Boot-van den Berge, J. A. van Deursen-van der Werf, F. Biesbrouck- Jonker. Van een dochter: A. Aukema-Otten, H. D. Doodeman-Loos, H. W. P. de Ruig-Hulshof, H. A. Troost-Risseeuw, W. G. Schoenmaker-Dam, C. E. van Wooning-Kaasenbrood, A. Bos-Broek, M. E. Leeuwerke-Postma, H. M. Jan- sen-Achten, E. E. van der Weide-Mes- kes, H. van der Giessen-de Vries. ONDERTROUWD: J. W. Janus en H. Lingeman, L. M. G. Pimmelaar en C. J. E. M. Sens, E. A. Blom en E. A. M. Cliteur, E. J. de Wit en I. B. Mensingh, J. G. Beck en W. J. de Bruin, J R. Deutekom en E. van der Goes, P. L. Verkerk en A. M. Jan sen; A. S. C. Tol en E. G. M. Duine- veld, P. van Schie en C. M. Zwart, A. C. Steinraht en B. C. M. W. Gleb- beek, J. G. H. van Leeuwen en E. Hol leman, C. Stange en T. Vemout. GEHUWD: J. A. G. Bekker en T. J. Versteijnen, L. W. M. Muter en T. A. E. Loze, J. H. Kruijswijk en M. Leunk, F. van den Engh en W. van Egmond, C. J. Visser en G. S. van Leeuwen, A. van der Wal en G. den Otter, E. Stibbe en P. van der Spek, D. Vis en J. 't Hart, W. H. M. Laar man en G. W. Wiekamp, H. J. Huij- bens en L. M. Lagerweij, F. J. Stol- voort en J. Cardol, A. H. L. Bijtelaar en L. L. van Hemert, L. Breukel en A. K. Tjassens, T. M. Deen en J. M. Bremer, P. T. Prinsen en T. A. Doorn bos, H. Biesbrouck en E. W. Heer schop, F. H. Piets en U. E. M. Gra- dowski, J. Bosch en G. J. Valbracht. OVERLEDEN; C. van Wijngaarden- Korstanje 75 j„ Mr. Comelisstr.; L. J. A. Molhoek 77 j., Zijlweg; J. P. van der Molen 65 j„ Gen. Bothastraat; J. M. Kreike, 37 j„ Kamperlaan; E. Regt- uijt 82 j., Schotersingel; A. J. Klijn 2 j., Nic. Beetsstraat; L. J. M. Haas 29 j., Maerten van Heemskerkstraat. storting bestaat. Zo ja, of de vereiste reparaties kunnen geschieden terwijl de stichting het huis blijft bewonen. Vervolgens moeten zij onderzoeken of er bij voortgezet gebruik van Water land door de stichting moet worden ge vreesd dat het hele gebouw ten onder gaat en dat het herstel aan de huur prijs onevenredige kosten zal vergen. ZANDVOORT, 18 aug. Aanstaande zondag organiseert de Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging op het circuit een internationale 50 cc wed strijd voor motoren, welke meetelt voor de 50 cc Europa-Cup van de F.I.M. Dit jaar wordt voor het eerst op de verschillende Europese circuits een proef genomen met deze 50 cc-maehien- tjes en niet zonder succes. Naast een groot aantal individuele deelnemers met eigen gefabriceerde 50 cc-racertjes, is het verheugend te constateren dat in dit „beginstadium" reeds twee fabrie ken met originele fabrieksracers aan de strijd om de EJuropa-Cup deelnemen, namelijk de Duitse Kreidler-fabriek en de Joegoslavische Tomos-fabriek. Voor de wedstrijd op het circuit te Zandvoort is het de K.N.M.V. gelukt beide fa- brieksploegen te engageren. Door Kreidler is met twee machines ingeschreven, welke bereden worden door Wolfgang Gediich en Hans An- scheidt. Interessant is het te weten, dat vrij zeker een derde fabrieksmachine ter beschikking zal worden gesteld aan een Nederlandse renner. De naam van deze renner wordt nog nader bekend ge maakt. De Tomos-fabriek heeft met de Duitse renner Heinrich Rosenbusch in geschreven, terwijl de tweede machine door de Nederlander Aat van Exel zal worden bereden. Wat de kansen op de overwinning be treft, kan worden opgemerkt, dat in voorgaande wedstrijden de Kreidler en de Tomos-machines elkaar qua snelheid weinig ontlopen. In de wedstrijd bij Hockenheim ging de eerste prijs naar Tomos, terwijl in Saarland en Joego slavië de eerste plaatsen werden opge ëist door Kreidler. Metingen bij voor gaande wedstrijden hebben aangetoond, dat de 50 cc motoren op de rechte ge deelten van de banen snelheden kunnen halen van 135 kilometer per uur. Volgens voorschrift van de F.I.M. dient een 50 cc Europa-Cup-wedstrijd tenminste 45 minuten te duren, hetgeen inhoudt dat deze „lilliputters" zondag achttien ronden moeten rijden. De pun tentelling voor deze wedstrijd is gelijk aan die van de wereldkampioenschap pen. Naast de internationale 50 cc-wed- strijden zijn er zondag ook wedstrijden in hogere klassen, en wel in de 125, 250, 350 en 500 cc-klasse. De wedstrijden beginnen om half twee. EDO (uit tegen RCH): Amama; Van der Oord en Berends; Nijman, Amol- di en Koster; Niemeyer, Peters, Spiers, Koek en Leonhard. Haarlem (uit tegen Alkmaar); Van 't Ruijs; Maas en Sybrandi; Boom Be- rendregt en Duijster; Vreeken, Van Daal, Frie, Jaski en Veen. RCH (thuis tegen EDO: Van der Schil den; Koning en Nanai; Liefhebber, Spaan en Poerwo; Kroonsberg, Kruy- er, Bekkers, Dors en N.N. Stormvogels (thuis tegen KFC): de Graaf; H..Jansen en Freriks; Haver kamp, Pirovano en Van Wooning; Van Duivenboden, Degenaar, Noo- men, Snoeks en de Graaf. VSV (uit tegen ZFC): Stui; Schoon en Pieterse; Belfroid, Kort en Brom; Jager, Dolder, Farenhorst, Dikstaal en Van Leeuwen. HAARLEM, 18 aug. NVA promo veert naar de derde klasse heren van de waterpolocompetitie Koninklijke Ne derlandse Zwembond. NVA debuteerde in hét seizoen 1960 in de vierde klasse en wist zich te handhaven zodat mei goede moed het seizoen 1961 werd in gezet. Toen moest met CWP 1 (Den Haag); Vechtstreek (Utrecht) een hal ve competitie gespeeld worden om het bezetten van 2 plaatsen in de derde klasse. NVA won op overtuigende wij ze de wedstrijd tegen CWPmaar moest het onderspit delven in de strqd tegen Vechtstreek. In de laatste wedstrijd die gespeeld moest worden heeft Vechtstreek met 8-6 CWP verslagen en is door CWP geen winst in de halve competitie ge boekt, Vechtstreek eindigde met 4 pun ten en NVA met 2 zodat NVA en Vechtstreek promoveren naar de derde klasse. door betonnen muren, die het verkeer tot een voorzichtige zig-zag manoeu vre dwingen. Het Verbond van dc Westduitse Indu strie heeft tot zijn leden het verzoek ge richt niet deel te nemen aan de komen de herfstjaarbeurs in Leipzig, de Leip- ziger Messe in Oost-Duitsland. Het be stuur van het verbond verklaarde dat dit verzoek was gedaan om de solidari teit van geheel Duitsland te versterken, gezien de toestand, die in Berlijn door onwettige beperkingen is ontstaan. BLOEMENDAAL, 18 aug. Na een kortstondige ziekte overleed donderdag morgen in het ziekenhuis St. Johannes de Deo te Haarlem, waar hij enkele dagen tevoren was opgenomen, de heer C. M. Boelhouwer uit Bloemen daal. De heer Boelhouwer is bijna zeventig jaar oud geworden. De ter aardebestelling van het stoffelijk over schot zal maandagmiddag om twee uur geschieden op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg in Bloemendaal. De heer Boelhouwer was sinds ja nuari 1957 gepensioneerd nadat hij bijna 40 jaar waarvan vele jaren als hoofdinspecteur werkzaam was ge weest bij het Provinciaal Waterbedrijf van Noord-Holland, de PWN. De heer Boelhouwer was in Bloemendaal-Dorp een bekende en beminde persoonlijk heid. Tot aan zijn dood was hij be stuurslid van de hervormde vereniging voor jeugdwerk, die het jeugdhuis aan de Donkerelaan exploiteert. Vele jaren was de heel Boelhouwer voorzitter van de anti-revolutionaire kiesvereniging in zijn woonplaats. Voorts trad hij jaren achtereen op als leider bij de konin ginnedagfeesten van de Bloemendaal- se jeugd. Ook op ander terrein dan het jeugdwerk heeft de heer Boelhou wer veel verdienstelijk werk gedaan. Hij heeft zitting gehad in vele bestu ren van o.m. de reclasseringsvereni- ging. Bij zijn afscheid bij de PWN in december 1956 werd de heer Boelhou wer benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. HOOFDDORP, 18 aug. Vanmorgen omstreeks half negen is een ernstig on geluk gebeurd op de kruising van de Aalsmeerderweg en de parallelweg van de Kruisweg. Een personenauto bestuurd door de 41-jarige graanhandelaar D. de B. uit Haarlemmermeer kwam in bot sing met een bromfiets bestuurd door de 17-jarige G.G. uit Hoofddorp. De jongeman werd met ernstige verwondin gen naar het Grote Gasthuis in Haar lem overgebracht. mninm AMSTERDAM, 18 aug. Afwachten was ook vandaag weer het parool op de Amsterdamse effectenbeurs. De han del was van kleine omvang en de ope ningskoersen weken slechts in geringe mate van de slotprijzen van gisteren af. Voor Philips en Unilever kon nog eni ge verbetering worden genoteerd, hoe wel de koersen iets onder het niveau van de voorbeurs lagen. Philips deed vanmorgen aanvankelijk nog 1011, Uni lever 760, AKU 394 en Hoogovens 915. Vanmiddag bleven AKU en Hoogovens iets onder het vorig niveau. Aand. Kon. Petroleum trokken profijt van de koers stijging van dollar welke gisteren in Wall Street voor Royal Dutch is opge treden. Het fonds noteerde hier vanmid dag ƒ115.40. d.i. ƒ1,20 hoger dan giste ren, Tot het Amerikaanse niveau 116.10) kon men het aan het Damrak echter niet brengen. In navolging van Wall Street bestond er hier vanmiddag ook vrij veel belangstelling voor de cer tificaten van aandelen Studebaker-Pae- kard. Bij handel in oDen hoek. hetgeen in lange tijd niet is voorgekomen, trok de koers van de certificaten aan tot 1011/16. dat is 1% hoger dan gisteren, rn Wall Street ijn gisteren ruimz 453 006 gewone aandelen Studebaker-Packard verhandeld, d.i. meer dan 1/10 van de totale omzet op de aandelenmarkt. De scheepvaartafdeling was licht ver deeld. Kon. Boot en Holland-Amerika Lijn waren goed prijshoudend maar Scheepv. Unie noteerde 1% pnt lager. Op de staatsfondsenmarkt gaf de staf- v Nievelt bleef op het vorige niveau, fellening nog enige verdere koersafbrok- keling te zien. De nieuwste lening was eveneens iets luier. Maandag a.s. moei de storting op de nieuwe lening plaats vinden. 4% Ned. 1960 1 414 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 8.N.G Won.bouw! 6 Ned Handel Mi)-Cert Amsterdam Rubber H V.A. A.K U. id Stocks Berkel Patent 'aivé-Delft Cert. leb Mi). Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Id. st. 50 n k.). Kon. Petroleum 50 ld. Stocks. HoD. Amerika Lijn Java Ch. P-L. K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mi) K.PM. Stoomv. Mi). Nederl. Nievelt Ommeren Rott. Lioyd. Ned.Scheepvaart Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbneven 57 Rentespaarbrieven 56 Amsterdam "56 Amsterdam '56 1 A'dam '56 III Amsterdam '59 R'dam '57 2% 2(4 2(4 2(4 2% Alb. Heyn KI. obl. Vorig Slot 101% 100 -te 98% 94(4 110(4 335 110 124% 389 (4 190 3t>5 730 141.51 299 673 360 909 >2 524 573 1002% 752(4 270(4 482 542 269.51) 114.30 11.49 158(4 158 72.50 193(4 145 182 161% 327(4 148% 158(4 215 234.50 480 142.50 84% 90% 96(4 97 97% 123 opening 18/8 98A 388% 907 1005(4 756(4 115.40 159% 193% 162 157 Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper K.LJM Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater U.S Steel 16/8 17/8 54% 54% 42 42% 50('«e 50% 68(4 68(4 47(4 47% 84(4 84% 19% 19% 30% 30% 59% 59% 62(4 62% 31(4 32(4 44(4 44(4 2714 27% 55'2 55% 44% 45 22 21% 85% 86% Stemming: goed prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3