Na overleg van Kamercomm issie met rtrr. LIJVIG VERSLAG OVER DE MAMMOETWET 169 vragen en antwoorden ZEVENTIG JAAR GETROUWD Welke naam MAGISTER-GENERAAL KRUISHEREN RIDDER ié. I Kennedy vecht voor zijn hulpprogramma Zwaar geschut in stelling om afgevaardigden te overtuigen PRETIOSA uit kloosters in Museum Flehite te Amersfoort EEUWENOUDE SCHATTEN TENTOONGESTELD Marine-officier in Parijs veroordeeld Katholieke kerk in brand gestoken 750 JAAR ORDE VAN HET H. KRUIS Overwerkregeling herzien BRIEVEN van lezers Aanpassing aan vijf daagse werkweek Stijging in verkoop personenauto's VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 PAGINA f> (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 18 aug. Aan de memorie van toelichting, het voorlopig verslag en de memorie van antwoord inzake de mam moetwet is thans een nieuw, be langrijk Kamerstuk toegevoegd: het verslag van het mondeling overleg, dat de bijzondere com missie uit de Tweede Kamer eind juni en begin juli gevoerd heeft met minister Cals, staatssecreta ris Stubenrouch en hun naaste medewerkers voor het wetsont werp tot regeling van het voort gezet onderwijs. Strijd om het Frans Directeur „Seven Seas" in staat van beschuldiging Bevoegdheidsgraden Geen uitzondering voor u.l.o. Openbaar- en bijzonder onderwijs Oudercommissies Humanistische vorming Vormingsinstituten NOORD-RHODESIË AMERSFOORT, 17 aug. De plechtige viering van het 750-jarig bestaan van de Orde van het Hei lig Kruis was voor de Neder landse provincie aanleiding, enige paters kruisheren opdracht te ge ven een tentoonstelling in te rich ten van kostbaarheden uit haar oude kloosters. In het historische gebouw van het gastvrije museum Flehite is nu een aantal van die pretiosa bijeengebracht, afkomstig van kruisherenkloosters, voorna melijk in Nederland. „Kolping" in Den Haag i Voor Rijkspersoneel ESSK. zJKTS Opening van zaken Prof. Duynstee uit Adviesraad Ambon- organisatie De Kamercommissie heeft aan de bewindslieden niet minder dan 169 vragen gesteld. Li het verslag van de besprekingen worden deze vragen met de antwoorden van regeringszijde weergegeven, terwijl tevens een korte samenvatting is opgenomen van de dis cussie. waartoe het antwoord eventueel aanleiding gaf. Men krijgt aldus een voorproefje van de openbare behande ling, die, zoals bekend, vermoedelijk zes weken zal duren. Wanneer de Tweede Kamer aan het openbare debat over de mammoetwet, die reeds van oktober 1958 dateert, zal toekomen is nog niet bekend, maar het ziet er nog steeds naar uit, dat dit wel voorjaar 1962 zal worden. In het omvangrijke verslag komen maar weinig vragen van sterk prin cipiële aard aan de orde; het aantal onderwerpen van praktische aard is echter nauwelijks te tellen. Bij het overleg is van de zijde van de Kamer de vraag gesteld of de minis ter de verschillende schooltypen als zelfstandige onderwijskundige fenome nen ziet, die na het brugjaar volledig tot hun recht behoren te komen, of slechts als studierichtingen van een onderwijskundig geheel. Men toonde zich beducht voor een nivellerende ten dens, die het eigen karakter van de verschillende schooltypen zou aantas ten: hiervan zou met name het gym nasium de dupe worden. Mr. Cals heeft hierop geantwoord, dat hij ae ver schillende schooltypen ziet als zelfstan dige fenomenen, die harmonisch tot een onderwijskundig geheel op elkaar aansluiten. Het gaat er, aldus de mi nister, niet L. de eerste plaats om of een schooltype van de nieuwe opzet ,,de dupe" zou worden; primair dient her belang van de leerlingen in het oog te worden gehouden. Om die reden zullen bepaalde nadelen van de huidige structuur door de voorgestelde wijzi gingen ondervangen dienen te worden. Om het onderwijs in de exacte vak ken aan het gymnasium-beta op het zelfde niveau te kunnen geven als op het atheneum-beta zal men niet kun nen ontkomen aan een zekere inkrim ping van het aantal lessen in de overi ge vakken, vooral in de klassieke talen. De minister meent echter, dat dit het karakter van het gymnasium- beta niet aantast. Bij het overleg is ook bijzondere aandacht geschonken aan de keuze van de twee moderne talen (Duits en En gels) in het brugjaar. Is het juist, zo werd gevraagd, dat deze beide vakken in de eerste klasse van het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs zijn ge kozen met het oog op de behoeften van het technisch onderwijs met als conse- PARIJS, 18 aug. (Reuter) Het mi litaire gerechtshof in Parjjs heeft de marine-officier Pierre Guillaume we gens zijn rol in de opstand in Algiers tn april veroordeeld tot vier jaar voor waardelijke gevangenisstraf. Guillaume was de enige marine-officier, die bij de opstand betrokken was. Hij was de ma- rine.afgevaardigde van ex-generaal Mau rice Challe, die tot 15 jaar is veroor deeld. MELBOURNE, 18 aug. (Reuter) De 41-jarige uit Nederland afkomstige directeur van het reisbureau „Seven Seas" is officieel beschuldigd van vals heid in geschrifte. Hij zou „bewijzen van ?een belastingschuld" hebben 'ervalst. >e aanklacht is ingediend, nadat de po litie een onderzoek had ingesteld naar een beweerd tekort van 50.000 Austra lische ponden in de boeken van het reisbureau. quentie, dat ook bij het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs het Frans in de eerste klas vervalt? Mr. Cals heeft geantwoord, dat voor alle talen eenzelfde eindniveau moet worden be reikt. Het Frans wordt anders dan het Engels en het Duits in ieder ge val als verplicht vak in de hoogste klas van het v.w.o. gehandhaafd. Men zou een ander bezwaar kunnen aanvoeren, namelijk, dat Frans een grotere selec tieve en determinerende waarde zou hebben dan Duits. Dit is achter een on bewezen stelling, aldus de bewinds man, die overigens verklaarde, bereid te zijn tot nader onderzoek en overleg op dit punt. Uit de commissie is opge merkt, dat in ieder geval ook al is dit niet de bedoeling de Franse cur sussen op de lagere scholen gedoemd zullen zijn te verdwijnen. Mr. Cals kon dit niet ontkennen. Aangezien het peil in de diverse ty pen van het voortgezet onderwijs niet gelijk is zijn verschillende bevoegd heidsgraden onderscheiden. Vele leden van de Kamercommissie vonden de salariëring naar bevoegdheid aantrek kelijk. Minister Cals noemde het een voordeel, dat bekwame mensen niet langer zullen worden weggezogen naar hogere schooltypes alleen op grond van een betere salariëring. De bewindsman heeft er overigens de aandacht op ge vestigd, dat het georganiseerd overleg en het kabinet bij deze maatregel be trokken zullen zijn. De bewindsman acht het automa tisme voor ulo niet te handhaven. In het overleg werd de vraag opge worpen hoeveel van de bestaande ulo-scholen er dan lichtvaardig opge richt zouden zijn. De minister kon op deze vraag geen antwoord geven en hij acht haar ook niet terzake. Ook los van de vraag of het auto matisme in het verleden in de praktijk schadelijk heeft gewerkt, kan het duidelijk zijn, dat de opbouw van een evenwichtig geheel van onderwijs voorzieningen niet toelaat, dat een (accenten)school in een gunstige uit zonderingspositie wordt geplaatst, waardoor het gevaar ontstaat, dat andere schooltypen, die in het belang van de leerlingen meer nodig zijn, niet tot stand komen. Minister Cals wil de waarde van de ulo bepaald niet onderschatten. Men kan de ulo echter niet meer als de enige of meest noodzakelijke vorm van „volksonder wijs" beschouwen. De minister heeft meegedeeld, dat de schoolbesturen (evenals de gemeen tebesturen) in het algemeen de vrij heid hebben de door hen gewenste voorzieningen (bijvoorbeeld cursussen, die niet bij algemene maatregel van bestuur zijn aangewezen) op eigen kos ten te treffen. Van de regelingen in zake salariëring, klassesplitsing en de te geven vakken zullen zij echter ook niet voor eigen rekening mogen af wijken. Dit onderwerp komt ter sprake bij de principiële vraag of de minister be reid is een duidelijker scheiding aan te brengen tussen de regelingen voor het openbaar onderwijs en de subsidie voorwaarden voor het bijzonder onder wijs. Nieuwe gezichtspunten zijn bij de discussie over dit onderwerp niet geopend. Minister Cals heeft herinnerd aan de bespreking, die tijdens de kabi netsformatie van 1959 gehouden is met de fractievoorzitters van K.V.P., A.R. en C.H.U. Een fundamentele kwestie is ook aan de orde gekomen met de vraag of het wel juist is, dat de overheid de school besturen verplicht op verlangen van de ouders een oudercommissie in te stel len. Minister Cals heeft hierop het vol gende geantwoord: de ouders hebben de vrijheid voor hun kinderen het on derwijs te kiezen, dat zij wensen. De overheid wil dit recht eerbiedigen en zij besteedt enorme sommen gelds mede om de ouders in staat te stellen hun taak goed te vervullen. Het ligt dan ook voor de hand, dat de ouders wanneer zij zulks wensen, althans eni germate, bij het onderwijs worden be trokken. Tussen de leden van de Kamer commissie onderling en tevens met de minister heeft zich in het overleg een discussie afgespeeld over de wenselijkheid van met godsdienstig gefundeerd vormingsonderwijs. De minister zei, dat hem niet was geble ken, dat aan deze vorming behoefte bestaat. Uit de Kamercommissie werd Zondag vieren de heer J. Franken en mevr. H. Franken-Hartkamp hun zeventig jarig huwelijksfeest. Zij wonen reeds achttien jaar in een bejaardentehuis in Purmerend. Beide echtelieden zijn 93 jaar en genieten nog een goede gezondheid. De bruid is naar verluidt de oudste schrikkeljarige in ons land. Volgens de Mammoetwet zal de huidige H.B.S., voor zover zij voor het wetenschappelijk onderwijs voor bereidt, vervangen worden door een nieuwe school, die de naam athe neum krijgt, hoewel minister Cals zelf van mening is, dat die naam niet geheel geslaagd is. Uit de Tweede Kamer is de suggestie gedaan in plaats van atheneum de naam ly ceum te kiezen en alle schoolcombi- naties college te noemen. Minister Cals heeft hierop echter gereageerd met de opmerking, dat het geven van nic '.we betekenissen aan de namen lyceum en college tot verwarring kan leiden. Historisch is de naam Atheneum niet geheel passend, maar ze is toch nog het minst bezwaarlijk, aldus de bewinds man. Minister Cals blijft inmiddels open staan voor suggesties voor een betere naam. opgemerkt, dat wanneer een bepaalde organisatie, die een groot deel van het Nederlandse volk vertegenwoordigt om dit onderwijs vraagt, er toch wel sprake is van een behoefte. Andere Kamerleden waren van oordeel, dat men uit de activiteiten van een be paalde organisatie niet vanzelfspre kend een bestaande behoefte bij de ouders mag afleiden. Van de talrijke andere kwesties, die blijkens het verslag in het overleg aan de orde zijn gekomen, moge tenslotte nog vermeld worden, dat de Kamer commissie zich niet overtuigd toonde van de wenselijkheid het partieel vor mend onderwijs op te nemen in de Mammoetwet. Mr. Cals meent echter, dat hij de vormingsinstituten in zijn wetsontwerp voldoende ruimte laat. LOESAKA, 18 aug. (Rtr) In het dorp Kabwibwe in de Noordrhodesi- sche provincie Kasama is woensdag avond een katholieke kerk in brand ge stoken, aldus is gisteren in Loesaka meegedeeld. Deze kerk was de derde die sinds het begin van de onrust in Kasama in brand werd gestoken. Ook werden woensdag twee bruggen door brand verwoest. In de districten Loeapoela en Samfya zijn tachtig Afrikanen, van wie velen lid zijn van de Verenigde Nationale Onaf- hankelijkspartij, in hechtenis genomen omdat zij hun identiteitskaarten heb ben vernietigd. \v.A:v. (Van onze correspondent) AMERSFOORT, 17 aug. De minis ter-president, dr. J. de Quay, heeft vanmiddag tijdens de plechtige zitting in de aula van het Constantijncollege, ter gelegenheid van de viering van het 750-iarig bestaan van de Orde der Kruisheren, mededeling gedaan van de benoeming van de magister-generaal mgr. dr. W. van Hees tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Minister De Quay noemde de jubile rende orde edht Nederlands in aard, oorsprong en geschiedenis. Aan het ideaal van destijds houden de Kruis heren vast en dagelijks trachten zij het te verwezenlijken in doen en leren: een kruis dragen, Christus volgen. In deze tijd van spanning en gevaar en geeste lijke nood treden de Kruisheren naar voren met hun eenvoud, hun devotie en hun veelvuldige activiteiten om het Woord Gods te verbreiden. Pater dr. H. van Rooijen had tevo ren, na de feestrede van prof. dr. Benignus van Luyk OESA, herinnerd aan de wederzijdse genegenheid tussen het Oranjehuis en de Kruisheren. De prins van Oranje werd door zijn huwe lijk met Anna van Buuren erfheer van het land van Cuyk en de Kruisheren voor het Klooster St.-Agatha in Cuyk deden vaak een beroep op die erfheer om bescherming. De paters kregen toe stemming om het prinselijk wapen aan te brengen op de kloosterpoort, om voor terreur gespaard te blijven. De magister-generaal mgr. dr. W. van Hees releveerde in zijn dank woord tot de minister-president het de vies van prins Maurits: „eindelijk wordt het twijgje een boom", dat hij op de orde der Kruisheren van toepas sing verklaarde. Mgr. Van Hees beves tigde dat de jubilerende orde echt Ne derlandse eigenschappen bezit, zoals nuchterheid (waarom de orde zo wei nig gecanoniseerde heiligen telt)lief de voor de vrijheid, familiegeest en verbondenheid met het Vorstenhuis. In het Constantijncollege te Amersfoort heeft de minister-president prof. dr. J. E. de Quay donderdagmiddag bij de viering van het 750-jarig bestaan van de orde der Kruisheren meegedeeld dat de koningin de magister-generaal der note. orde, mgr. dr. W. van Hees, heeft be noemd tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Na afloop van de academische zitting, onderhield kardinaal Alfrink zich met de pasbenoemde ridder. In het midden prof. de Quay en diens echtge- WASHINGTON, 18 aug. (UPI) President Kennedy is gisteren een kei hard gevecht begonnen om zijn pro gramma voor buitenlandse hulpverle ning, dat zowel door het Huis van Af gevaardigden als de Senaat wordt be dreigd, behouden door het Cohgres te loodsen. In een verklaring aan beide kamers van het Congres dringt de pre sident aan op de steun van Democra ten en Republikeinen „in deze moei lijke uren". Voorts schrijft hij: „De af gevaardigden moeten het bewijs leve ren, dat deze natie nog steeds eensge zind is in haar vastbeslotenheid om haar verantwoordelijkheden te dragen en de verspreiding van het communisme De bruikleengevers zijn: het Konink lijk Huisarchief te Den Haag, Het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, de parochie van de H.Antonius Abt te Malden, het Generalaat der kruisheren te Amersfoort, en de kruisherenkloos ters van Diest in België, Uden en het aloude St-Agatha, bij Cuyk aan de Maas. Het was onmogelijk naar vol ledigheid te streven, maar toch zal de bezoeker van de Oudheidkundige Ver eniging Flehite in de magnifieke grote zaal van het gebouw aan de Breestraat een indruk kunnen krijgen van de bloei en de culturele betekenis van deze Ne derlandse Orde. Er zijn mooie en waar devolle dingen uit het verleden van de kruisherenorde tentoongesteld, op een aangename en overzichtelijke wflze. Het oude klooster in St.-Agatha heeft een belangrijke schat voor deze exposi tie afgestaan, zoals men dit onlangs gedaan heeft voor de tentoonstelling van schatten uit Kempische abdijen, die ter gelegenheid van de cultuurdagen in Hilvarenbeek werd georganiseerd. Nu men een deel van de kostbaarheden van het kruisherenklooster apart bijeen ziet, kan men slechts vermoeden hoe veel moois onbereikbaar moet zijn ge bleven voor de leek. Het erfdeel van deze orde noopt er toe om zijn gedachten met het verleden bezig te houden. Maar onwillekeurig moet men dan ook denken aan de eigen tijd en aan de bloei, waarin deze oude orde zich verheugt en die zonder de bezinning en het geloof van het verleden zeker minder groots zou zijn. Deze tentoonstelling omvat o.a. een tiental prachtig verluchte handschrif ten, voor het grootste deel geschreven en versierd in het roemrijke klooster van St.-Agatha bij Cuyk. Een Graduale Romannm )p.m. 1500), verlucht met vier grote en bijzonder fraaie initialen van de hand van dc kruisheer Johannes van Deventer, is wel een van de mooiste stukken op deze tentoonstelling. Maar een Biblia Sacra zoals hier getoond uit het midden van de 13e eeuw, met een DEN HAAG, 17 aug. Het natio naal bureau van het Kolpingswerk in Nederland is sedert enkele dagen ge vestigd in Den Haag, Hogezand 43a, tel. 60.36.78. 2T7„rc-r-c-f -asSSr- 'Vi' Biblia Sacra uit het midden van de dertiende eeuw. De tekst is uiterst klein op perkament geschreven. De verluchtingen zijn eenvoudig. uiterst klein geschreven tekst en een voudige verluchtingen is een even koste lijke schat. Beroemd is de Ars Moriendi, een blokboek uii 1480, gedrukt 1 Keulen door Nicolaas Götz, zeldzaam ook als exemplaar. Naast boeken en handschriften zijn er ook een dertien schilderijen geëxpo seerd, waarbij twee op koper geschil derde Zuidnederlandse voorstellingen van Christus en Maria er. een drieluik uit het begin van de 17e eeuw (Noord nederlands), voorstellende de geseling van de Heer; het is een voorbeeld van de tamelijke opbloei, die na de Refor matie-storm weer merkbaar werd. De twee landschappen van Johannes Meer hout (1667 gestorven) zijn bekend en nog altijd even mooi. Van Adriaan van de Venne uit Delft hangen de twee paneeltjes, die ook in Hilvarenbeek zijn getoond. En dan de sculpturen. Kost baarheden uit de zuidelijke Nederlan den en het Rijnland. Een zestal boeken van kruisheren-auteurs uit de 17e en de 18e eeuw zijn zeldzaamheden en ge tuigen van de opbloei, die sommige oude kloosters van de orde in die tijd ondervonden. Men leest uit de?e ten toonstelling een op en neer gaan van de tijd, het ritmisch kloppen, soms duide lijk en helder en dan weer zwakker maar steeds warm, van het gelovige hart, dat het menselijk vernuft en de kunstzinnigheid heeft gestimuleerd zich te openbaren in artistieke en mooie voorwerpen. Er is verder prachtig edel- smeedwerk te zien, waaronder de be kende twee monstransen (uit de 16e en 18e eeuw), afkomstig uit de werkplaats van het vroegere klooster der orde in Venlo. Historici kunnen hun hart ophalen aan de documenten; de oudste uit 1428 van Hertog Arnold van Gelder, één van Paus Eugenius IV uit 1432; één van prins Willem van Oranje uit 1575 en één van Andreas van Oostenrijk uit 1599. Het Koninklijk Huisarchief stond een Evangeliarium uit 1435 af, dat de kruisheren van St.-Agatha schonken aan koning Willem II bij een bezoek aan dat klooster. (Deze koning stond in 1840 bij decreet toe dat de uitstervende orde weer novicen mocht aannemen. De orde was door de Hervorming, door de bemoeizucht van de Oostenrijkse Jo zef II en door de stormen van de Fran se revolutie zozeer besnoeid, dat slechts twee van de vijfentachtig 'oosters wa ren overgebleven.) Oud-burgemeester H. Molendijk van Amersfoort onder wiens bestuur de kruisheren zich in Amersfoort hebben gevestigd, heeft de tentoonstelling ge opend. Hij was van mening, dat men eigenlijk zo'n expositie moet organi seren in een oud klooster, zodat de vele voorwerpen op hun juiste waarde en plaats beoordeeld en beleefd kunnen worden. Een achtenswaardig idee maar waarschijnlijk moeilijk te verwezenlij ken omdat het op praktische bezwaren in verband met de „slot"-gedeelten van de kloosters zou stuiten. Niettemin zou men in St.-Agatha er in zekere zin de gelegenheid voor hebben. Het gebou wencomplex daar is gedeeltelijk voor iedereen toegankelijk. Misschien bij het volgende jubileum. In elk geval kan men nu tot 15 september in Flehite veel schoons over deze orde te weten komen. F.DU. en het castrisme met alle beschikbare middelen tegen te houden." Zoals bekend verlangt Kennedy van het Congres machtiging zijn buiten landse hulpprogramma's voor vijf jaar tegelijk op te stellen. Tot nu toe moest de begroting voor de buiten landse hulpverlening elk jaar door het Congres worden goedgekeurd, het geen het voor de regering zeer moei lijk maakt aan andere landen toezeg gingen op langere termijn te doen. Kennedy, die de hulpverlening aan het buitenland beschouwt als een hoek steen van zijn politiek, was buitenge woon teleurgesteld toen het Huis van Afgevaardigden woensdag een amende ment aannam (met 197 tegen 185 stem men), waarin werd bepaald dat de jaar lijkse goedkeuring door het Congres ge handhaafd moet blijven. Het amende ment is echter niet onherroepelijk, want het kan door een nieuwe stemming on gedaan worden gemaakt. Kennedy is ook erg teleurgesteld over het feit, dat de Senaat van zijn begroting voor bui tenlandse hulpverlening een nedrag van 800 miljoen dollar heeft afgetrokken. De president brengt in zijn brief aan het Congres zwaar geschut in stelling als hij schrijft: „Nu de minister van financiën, Dillon, op het punt staat on ze beloften aan Zuid-Amerika voor hulp op lange termijn te ondertekenen, nu Azië en Afrika zweven tussen econo mische ontwikkeling en volledige ont reddering, nu Khroesjtsjev de Wjste- lijke mogendheden voortdurend in het oog houdt en wacht op het eerste te ken dat onze vastberadenheid slinkt, kan ik onmogelijk geloven dat de on partijdige steun, die deze plannen al tijd hebben gekregen, op dit kritieke moment zou wegvallen." „Acht jaar lang", aldus Kennedy, „hebben de Democraten in het Congres president Eisenhower op overweldigen de wijze gesteund waar het belangrijke stemmingen betrof over buitenlandse politiek en hulpprogramma's. Het is noodzakelijk dat deze onpartijdigheid in dit kritieke uur in 's lands geschiedenis, gehandhaafd blijft." DEN HAAG, 18 aug. In verband met de invoering van de vijfdaagse werkweek en de daarmede verband houdende arbeidstijdverkorting heeft de regering enkele maatregelen ge nomen aangaande de rechtspositie van het rijkspersoneel. De overwerkregeling wordt gerekend van 1 juli j.l. af herzien. De omreke ningsfactor van 1/195 aan het maand loon (gebaseerd op het gemiddelde van een werkweek van 48 uur en een van 41 y2 uur) wo>'dt gesteld op 1/187 (ge middelde van een werkweek van 45 uur en een van 411/, uur). Overuren op za terdag verricht, zullen worden beloond met een toeslag van 25 pet, daarvoor zal dus niet de zogenaamde zondagstoe slag gelden. De toeslagen van ploegen- en onregel matige dienst zijn aangepast aan de 46- urige werkweek per 1 juli 1961 en de 45- urige werkweek per 1 jan. 1962. De uurlonen van werklieden met ge deeltelijke dagtaken worden niet meer afgeleid van een 48-urige maar van een 45-urige werkweek. Dit betekent een verhoging van het uurloon met 6 9/3 pet. De regeling der vakantie-verloven zal voor het jaar 1961 niet worden gewij zigd. Met ingang van 1 jan. 1962 zal het vakantieverlof aan de vijfdaagse werk week worden aangepast. AMSTERDAM, 18 aug. In de perio de van maart tot en met juni heeft de verkoop van nieuwe personenauto's en combinatieauto's een stijging te zien ge geven van ruim 25 procent. In deze periode heeft de verkoop van nieuwe auto's zich bewogen tussen de 12.000 en 13.000 eenheden, aldus een medede ling van de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Auomobiel-Industrie 'R.A.I.) In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn ruim 79.000 kentekenbewijzen afgegeven, tegen ruim 63.000 in 1060. noodzakelijk een bewijs doch betekent slechts dat ae nig redactie het ingezonden stuk ter van de lezers wil brengen. ntet de plaatsing onttrekt zich echter een ontvangen stuk z°nderalge redenen terug te zenden. In het gj| meen is ondertekening met naam adres vereist, tenzij tneen zeer 'OW der geval de hoofdredactie dwinge. tedenen aanwezig acht van aezo mf te wiffcen. President Soekarno heeft er voor ge zorgd, dat thans helderheid is gebracn» in een aangelegenheid, waarover duis- terheid was blijven bestaan, doordat d® Nederlandse Regering, ondanks uit drukkelijk gestelde vragen van de Ka merleden mr. Burger en mr. De Graai, een duidelijke opening van zaken aan ons volk en aan onze volksvertegen woordiging heeft onthouden, De zogenaamde groep-Rijkens heel» in haar communiqué, geplaatst in u» blad van woensdag medegedeeld, dat zu sinds 1945 tot heden de Nederlandse Ke' gering „doorlopend en volledig van het verloop" van haar besprekingen en con tacten „met president Soekarno en mei- anderen uit zijn omgeving" op dehoogt® heeft gehouden. De Nederlandse Rege ring spreekt dit niet tegen. Van een werkelijk „distanciëren" of „ontraden door de Nederlandse Regering is dus i» al deze jaren nimmer sprake geweest- Dan zou de groep-Rijkens haar acti® wel eerder beëindigd hebben, zoals zij dit thans doet, nu de Regering de groep wèl heeft ontraden met haar bespre kingen en contacten voort te gaan. De groep-Rijkens zegt verder in dit communiqué, dat in die besprekingen en contacten „de Nieuw-Guinea-proble- matiek een prominente plaats" heeft in genomen. Dit is vanzelfsprekend voor een ieder, die de ontwikkeling van Nederlands-Indonesische betrekkingen sinds de souvereiniteitsoverdracht heeft gevolgd. Sinds de mislukte Nederlands- Indonesische conferentie van december 1950 over de toekomstige status van Nieuw-Guinea, waarbij Nederland het voorstel heeft gedaan om het bestuur over Nieuw-Guinea aan de toen nog bestaande later door de Indonesische Regering wederrechtelijk opgezegd® Nederlands- Indonesische Unie op te dragen, heeft de Indonesische Regering voortaan steeds beweerd, dat Nieuw- Guinea een deel zou zijn van het grond gebied van de Indonesische Republiek en dat Nederland dat deel wederrechte lijk zou bezetten. Het was van algemene bekendheid, dat sedertdien de Indonesische Regering een onderhandelen over de status van Nieuw-Guinea niet anders opvatte of wenste op te vatten dan als een onder, handelen over de bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea aan haar. Dit is de reden dat de Nederlandse Regering zich herhaalde malen krach''.g heeft moeten verzetten zelfs tegen de zachts moge lijke aandrang van de Algemene Verga dering der Verenigde Naties, om met de Indonesische Regering te onderhandelen over de status van Nieuw-Guinea. Onze Regering wist, dat de Indonesische Re gering niet wilde onderhandelen over de uitoefening van het zelfbeschikkings recht door de bevolking van NieuW- Guinea het Nederlandse standpunt, in overeenstemming met art. 73 van het Handvest der Verenigde Naties maar dat zij slechts wilde onderhandelen over de wijze waarop, de voorwaarden waar onder en het tijdstip waarop de be stuursoverdracht aan haar zou plaats hebben. Dit was eveneens het standpunt van de regeringen van de landen, die de Indonesische regering steunden. De groep-Rijkens, die blijkens haar communiqué van eergisteren de wijs heid over „de verhoudingen in de we reld" en over Nederlands „positie in de wereld" in pacht schijnt te hebben, was met deze Indonesische zienswijze over de betekenis van „onderhandelen" over Nieuw-Guinea dus eveneens zeer goed op de hoogte- Nu is in dit blad van donderdag ge- publice'erd de brief van dr. P. Rijkens van 19 mei aan presid„.it Soekarno en diens antwoord daarop van 22 mei. Dat korte en duidelijke antwoord is slechts schijnbaar in tegenspraak met de breed sprakige en onduidelijke schrijverij, eindigende „met de hartelijke groeten van uw Paul Rijkens". Soekarno vat terecht gelet op het steeds sedert begin 1951 door de Indonesische Rege ring ingenomen standpunt inzak® Nieuw-Guinea een onderhandelen over de status van Nieuw-Guinea op als een onderhandelen over het vinden van een modus voor de bestuursoverdracht aan Indonesië- Dr. Rijkens ontkent dan ook niet de juistheid van die opvatting» doch zegt integendeel, dat hij de brief wisseling publiceert om misvatting te voorkomen. Het is onbegrijpelijk, verwarringwek kend en voor de bevolking van Nieuw- Guinea verontrustend, dat de Neder landse Regering niet slechts dit kabi net maar ook vorige kabinetten z" lang stilzwijgend heeft goedgekeurd» althans nimmer heeft afgekeurd of ont raden, dat een groep vooraanstaande Nederlanders heeft onderhandeld me' Indonesische regeringspersonen, mede over het levenslot van een bevolking» niet met de bedoeling om het zelfbe schikkingsrecht van die bevolking waarborgen, docb met de wetenschap dat de onderhandelingspartner die be volking onder blijvende Indonesisch® heerschappij wilde brengen. In zi)° lange brief van 19 mei rept dr. Rijken® met geen woord over de belangen van de bevolking van Nieuw-Guinea, waa' het de Nederlandse Regering en volks vertegenwoordiging nu juist uitsluitend om te doen is. Onze Regering heeft daardoor óf Ve' ten aanzien van het zelfbeschikkings recht van de bevolking van Nieuv/- Guinea een dubbel spel gespeeld, het geen voor mij onaannemelijk is, of w'e' de ernstige politieke fout gemaakt haa' eigen standpunt nationaal en interna tionaal te verzwakken door de groeP' Rijkens jarenlang haar gang te late» gaan en haar verslagen in welwillend® ontvangst te nemen. Alhoewel deze f°Uj thans is hersteld voor de toekomst, za over de gevolgen van die fout in h® verleden nog wel niet het laatste Po11' tieke woord zijn gesproken. MR. 'K. VAN RIJCKEVORSE1' AMSTERDAM, 18 aug. Prof- F. J. F. M. Duynstee heeft te 'cennee, gegeven uit het Comité van Aanbel ling en de Raad van Advies van^ Stichting „Door de eeuwen trouW^ft willen treden. Deze stichting h o.a. ten doel het bevorderen van verwerkelijking van het zeifbese kingsrecht der volken of bevD Q0St groepen in de voormalige Ned. Indische archipel. In het orgaan van de Stichting stem van Ambon" wordt het ui den van prof. Duynstee beken maakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6