Uitbundig welkom voor troepen van F.S. Lyndon Johnson stelt de Westberlijners gerust Geruchten over vervanging van Walter Ulbricht PRINSES BEATRIX OP FEEST Venezolaanse gevangenen moeten ons land verlaten Verzoek om terug geleiding naar Caracas afgewezen Vicaris voor West-Berlijn benoemd Nieuwe bisschop mag niet naar West-Berlijn toe Geen uitzondering voor mgr. dr. Alfred Bengsch Lottgering If V ijf tienhonderd V.S.-militairen door Oostzone Kind uit Hengelo nog steeds zoek lilïi schilder zelf met OVERVAL OP CASINO NICE Zwaan zwemt weer Leeuwen vallen temmer aan Het weer Ook 9-jarige jongen uit Den Haag OUDE VORDERING OP ENGELAND Gemaskerde boeven Buit: NF 18.000 éee MORRIS 'êeforeijoif êmj! Aanhoudend onbestendig MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 85ste JAARGANG No. 30906 l'lW vr Opname van de parade op de Kurfürstendamm van de Amerikaanse eenheden die het garnizoen der V.8. in Ber lijn hebben versterkt. De be volking van de stad, die op zo tragische wijze is verdeeld, liet haar enthousiasme de vrije loop en juichte de troepen hartelijk toe. BERLIJN, 21 aug. (A.F.P., D.P.A., Rtr., U.P.I.) Lyndon Johnson, de vice-president van de Verenigde Staten, verklaarde gis teravond, enkele uren voor zijn terugkeer naar Washington, dat zijn korte, maar stormachtige be zoek aan West-Berlijn hem ervan overtuigd heeft, dat de door com munistisch geweld ingesloten stad „nimmer kan worden gedwongen haar vrijheid prijs te geven". Voor de Westberlijners was het gisteren een bewogen dag. Een geestdriftig juichende menigte verwelkomde de vijftienhonderd man Ameri kaanse keurtroepen, die het Wes- ters-geallieerde garnizoen kwa men versterken. De troepen in de Britse sector hebben eveneens versterkingen gekregen, terwijl de Fransen eenzelfde maatregel in het uitzicht gesteld hebben. Bij de aankomst van de Amerikaanse troepen, die ongehinderd van de Westerse doorgang in de commu nistische Oostzone gebruik ge maakt hadden, was Lyndon John son aanwezig. Met burgemeester Willy Brandt maakte hij een ware zegetocht door het vrije Berlijn, waarvan de bewoners, bevrijd uit wat voor hun een dagenlange onzekerheid was, in uitbundige feeststemming waren. Het Wes- terse machtsvertoon heeft de Westberlijnse onzekerheid bezwo ren. Speculaties Vastberaden (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, 20 augustus De nieuwbenoemde bisschop van Berlijn, mgr. dr. Alfred Bengsch, heeft zaterdag tevergeefs een poging gedaan het westelijk ge deelte van zijn ambtsgebied te bereiken. Als alle Oostberlijners werd hij aan de zwaar bewaakte grens van de Sovjet-sector tegen gehouden. (Mgr. Bengsch woont in het stadsgedeelte Weissensee, Oost-Berlijn). Daar zulks al in de verwachting lag, is ook al met grote voortvarendheid de benoe ming van een vicaris voor West- Berlijn zaterdag afgekondigd in de persoon van mgr. Walter Adolph. Zaterdag ook heeft kar dinaal Döpfner, die nog admini strator was van het bisdom Ber lijn, namens mgr. Bengsch de bisschopszetel aanvaard in aan wezigheid van het Berlijnse kapit tel. De plechtigheid werd gehou den in het bisschoppelijk paleis in het stadsdeel Charlottenburg. Dekens stomen. Tijd. f. 1,25 EEN PRODUCT VAN DE SiKKENS-OROEP Suède dames- en herenjasjes Aan zee BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 WrocWe: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dw. H. v. RUN en W. Severfa HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïftimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 'a avonds tel. 21544. Johnson. Tegenover de Westduitse economische successen staat de deplo rabele toestand van Oost-Duitsland. „Muren, prikkeldraad, bajonetten en tanks moeten dit feit verdoezelen." Een menigte van duizenden Oostduitse vluchtelingen wist de Amerikaanse vice-president in beroering te brengen bij zijn bezoek aan het vluchtelingen- centrum, Mariënfelde. Ook hier weer uitbundige taferelen, evenals overal die dag. Een vijfjarig meisje, dat samen met haar ouders na de sluiting van de sectorgrens ontsnapt was door een kanaal over te zwemmen, vertelde Johnson daarover. De vice-president tilde haar op, gaf haar een klinkende zoen, onder bijval, die het vluchtelin genkamp op zijn grondvesten deed tril len. Wèl in Oost-Berlijn zijn gistermiddag geweest de gepensioneerde Amerikaan se generaal Lucius C. Clay bekend uit de dagen van de blokkade en de speciale adviseur van president Kenne dy voor Russisch-Amerikaanse betrek kingen, Charles Bohlen. De „toeristen" ondervonden nergens last. Zoals be kend geldt het IJzeren Gordijn in Ber lijn slechts voor Oostduitsers. Generaal Clay vertelde, dat hij in de oostelijke sector meer militair vertoon gezien had dan vlak na de oorlog in de gehele stad. Bij zijn aankomst in West-Duitsland, zaterdag, zei Lyndon Johnson in Bonn, dat de communistische dictatuur welis waar tijdelijk grenzen kan afsluiten, „maar geen tirannie kan buiten de schaduw van haar kwaad voortleven". Zaterdag heeft het Kremlin geant woord op het Amerikaanse protest tegen de Oostduitse maatregelen in Berlijn, die volgens de Sovjets stoelen op de „gewone rechten van een soeve reine staat, die zijn grenzen beveiligt." (Van onze correspondent) HENGELO, 21 aug. Er is in de ver- SwLjning van de driejarige Tonny Dute- Weerd nog niet het minste licht geko men. Nog altijd heeft men geen aankno pingspunt, dat kan leiden tot hef vinden Van het kind, aldus mr. R. R. Pel, com missaris van politie alhier. Nu de Ber- flobeek en het kanaal de verwachte op lossing niet hebben gevonden, gaat de Politie in de richting van de misdaad boeken. Elke tip wordt nauwkeurig na gegaan, doch tot op heden heeft ook dat biets opgeleverd. De kleuter is zoals be kend tussen half vijf en vijf uur het laatst gezien door een speeltuinoppas ser. Zaterdag hebben militairen van de 47- ste afdeling veldartillerie uit Steenwij- kerwold en de vliegbasis Twente de "Uurtschap Oele in linie doorzocht tot *an de gemeente Delden. Ook de reser- ye politie, leden van het Rode Kruis en bonderden vrijwilligers hebben een hele jytJk systematisch doorzocht. De bemid deling van helderzienden, die door de jArnilie van het kind was ingeroepen, beeft ook geen resultaat opgeleverd. DEN HAAG 21 aug. Ook omtrent verblijfplaats van de negen-jarige «arry Mijer is. ondanks de op grote schaal voortgezette nasporingen, nog B«en enkele aanwijzing verkregen. Het bezoek van de Amerikaanse vice- president aan West-Berlijn is een suc ces geworden. Burgemeester Brandt, die vorige week in een brief aan presi dent Kennedy van de V.S. aangedron gen zou hebben op „politieke daden, geen gepraat," kreeg van Johnson een antwoord van de Amerikaanse presi dent, dat volgens welingelichte zegslie den 's burgemeesters tevredenheid kon wegdragen en Johnson aanleiding gaf tot de verklaring, dat Brandt en hij het „eens" zijn. De Amerikaanse vice- president beperkte zijn bezoek tot de westelijke sectoren van Berlijn. Het stadsbestuur van West-Berlijn deelde mee, dat een bezoek aan Oost-Berlijn niet op het programma stond. Voor het orgaan van de Sovjet-communistische partij, de „Pravda" is Lyndon John sons bezoek aan West-Berlijn al een „provocatie", en een „demonstratie van solidariteit met die Westduitse kringen, die een provocerende opwin ding over Berlijn willen veroorzaken. In het kamp Marienfelde dat Johnson bezocht, omhelsde een vijfjarige vluchte ling uit de oostzone de Amerikaanse vice-president. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn benoemd tot ereburgers van Monte Argentario, het Italiaanse schiereiland, waar het koninklijk gezin in zijn zomer verblijf vakantie houdt. De prinsessen Beatrix, Margriet en Marijke, woonden de plechtigheid bij. De foto toont onze kroonprinses in gezelschap van de hertog Serra di Cassano. (Voor een verslag zie elders in dit blad). DEN HAAG, 21 augustus De rege ring van het koninkrijk heeft besloten de zeven Venezolaanse gevangenen, die 8 juni op Curacao zijn geland en la ter naar Nederland zijn overgebracht, bescherming te verlenen tegen terugge- Dean Rusk, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, constateer de gisteravond tijdens een televisie-in terview eveneens, dat de Westberlijners gerustgesteld zijn. Volgens Rusk mag men niet zeggen, dat het Westen noga] traag is geweest, want „onmiddellij ke tegenmaatregelen" zouden niet de juiste oplossing geweest zijn voor het precaire vraagstuk. In dit verband zijn wellicht de ge ruchten interessant, die in West- Duitsland in omloop zijn over een - op handen zijnde „vervanging" van de „Stalinistische" machthebber in Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, wiens regiem gehaat is en ook op economisch terrein gefaald heeft, door een soort „Oostduitse Gomul- ka"; een bewind, dat evenals dat van de Poolse machthebber wat liberaler is ten aanzien van het Westen. Vol gens de Westduitse geruchten zouden Westduitse socialisten reeds voeling houden met oppositiële Oostduitse communisten over de mogelijkheid van een soort samenwerking, welke op den duur misschien naar een Duit se hereniging kan leiden. De vijftienhonderd man Amerikaan se troepen maakten voor hun reis naar West-Berlijn gebruik van de vierbaans- weg van de Oost- Westduitse grenspost Helmstedt naar Babelsberg, de enige weg, die door de geallieerden benut mag worden voor de verbinding met Berlijn. Een Amerikaanse zegsman was zeer te spreken over de „hulpvaardigheid" van de Russen in Helmstedt, waar deze zich beperkten tot het stuk voor stuk tellen van de Amerikanen. Op de 177 kilometer lange route hebben de Amerikanen geen last gehad van Russen of Oostduitsers. Wel vlogen vliegtuigen af en toe over, blijk baar om te zien, hoever het konvooi gevorderd was en stonden er overal langs de weg Oostduitse politiemannen het laatste wellicht om Oostduitsers te verhinderen de Amerikanen toe te juichen. Bij hun aankomst in de West berlijnse wijk Babelsberg waren behalve Lyndon Johnson en burgemees ter Brandt duizenden vrije Berlij- ners op de been om de „G.I. Joe's" allerhartelijkst te verwelkomen. Als be vrijders werden de Amerikanen binnen gehaald. Velen waren hun ontroering niet of nauwelijks meester. Er waren spreekkoren, er werden bloemen naar de Amerikanen geworpen. Het was een toneel, dat herinnerde aan de dagen van de intocht van de geallieerden tij dens de Tweede Wereldoorlog in gebie den, die door Duitsers bezet waren. Met burgemeester Brandt maakte Lyndon Johnson een rijtoer door West- Berlijn, opnieuw toegejuicht door fees telijke menigten. In een rede tot het stadsparlement getuigde de Ameri kaanse vice-president van de Westerse vastberadenheid om West-Berlijn niet prijs te geven. De communistische autoriteiten, die voor de Oostduitsers de weg naar de vrijheid afgesneden hebben, juichen te vroeg, aldus Het bisdom Berlijn telt ongeveer 575.000 katholieken, van wie bijna de helft in de Sovjet-sector woont. Onder hen is mgr. Bengsch zeer gezien. Enke le jaren heeft hij zich beziggehouden met de zielzorg onder de mannelijke jeugd. Nadat hij in Münehen tot doctor in de theologie was gepromoveerd en onder meer docent was geweest in de dogmatiek aan het grootseminarie Neu- zefie, werd hij in mei 1959 tot wij bisschop van Berlijn benoemd. Vele malen verhief hij zijn stem tegen het onrecht dat de communisten bedreven. Bij de Berlijners van zowel de ooste lijke als de westelijke sector genoot hij de reputatie van een sterk on verschrokken man te zijn. De commu nistische machthebbers schilderden hem zonder ophouden af als een vij and van het volk, met alle kwaadaardi ge laster waarin zij zo bedreven zijn. In september 1959 ging de naam van mgr. Bengsch door de wereld toen ont dekt werd dat de communistische staatsveiligheidsdienst in zijn ambts woning in het geheim minuscule af- luisterapparaten had gemonteerd. Zijn benoeming tot bisschop heeft de Oostberlijnse bladen Neues Deutsch- land en Neue Zeit afvoergoten van de communistische partij tot nieuwe grove beledigingen aangezet. Eén dag na de afsluiting van de sectorgrens werd mgr. Bengsch al zijn passage vergunning op last van de communis tische autoriteiten afgenomen. Hij is er, voor zover bekend, dan ook niet meer in geslaagd de sectorgrens te passeren. Zaterdag heeft hij nog een poging ge daan om de bisschopszetel te kunnen aanvaarden, maar het verlaten van de Sovjet-sector werd hem niet toege staan. Inmiddels heeft de H. Vader de nieuwbenoemde bisschop een telegram gestuurd, waarin hij hem zijn mede leven betuigt en hem Zjjn vaderlijke zegen geeft. De inhoud van het telegram maakt wel duidelijk dat de paus dit nogal uitzonderlijke gebaar juist met het oog op de moeilijke positie van de nieuwe bisschop heeft willen maken. Kardinaal Döpfner, die enige weken geleden is benoemd tot aartsbisschop van Münehen, heeft gisteren in de stampvolle St. Canisiuskerk afscheid genomen van Berlijn. In de Canisius kerk droeg hij een Pontificale H. Mis op. In zijn preek zei hij o.a.: „Helaas kunnen vandaag, na de historische af sluiting van 13 augustus, onze broeders en zusters uit Oost-Berlijn en ook de gelovigen uit Oost-Duitsland zich niet meer bij ons voegen. De scheiding van ons bisdom is pp jammerlijke wijze nog vergroot. Moge de Heer u de ge nade geven om het Kruis, dat hij u heeft opgelegd, met liefde te dragen," zo vroeg de kardinaal bij zijn afscheid. „De grootste taak van de katholieken in Berlijn", zo vervolgde hij, „is op dit ogenblik door de liefde de hindemis sen van prikkeldraad en gemetselde muren te overwinnen. Alles wat moge lijk is moet worden gedaan om de ver bindingen in stand te houden, zelfs al gaat dat ten koste van grote moeite en offers." De kardinaal richtte bijzondere woor den van dank tot de Evangelische mede christenen. „Gemeenschappelijk heb ben z(j met katholieken vele pijnlijke herinneringen aan willekeur en on recht. Maar van de andere kant toch ook aan veel wederzijdse hulp." (Advertentie) STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 leiding naar Venezuela. De Venezolaan se regering had om teruggeleiding ver zocht. De gevangenen hebben evenwel opdracht gekregen het grondgebied van het koninkrijk zo spoedig mogelijk te verlaten, aldus blijkt uit een zaterdag gepubliceerd regeringscommuniqué. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat de regering te Caracas op de hoogte is gesteld van het besluit van de koninkrijksregering. Naar aanleiding van de bepaling van dit besluit, dat de Venezolanen het grondgebied van het koninkrijk zullen moeten verlaten, wordt van be voegde zijde vernomen, dat deze vorm in de gegeven omstandigheden het juiste midden werd geacht tussen de wensen van twee partijen. Er bestond in dit geval vrijheid van handelen, omdat de Conventie van Ge- nève betreffende het asielrecht hierbij niet van toepassing is. Ook bestaat er tussen Nederland en Venezuela geen bi lateraal uitleveringsverdrag. Het ver lenen van asiel kon hier geheel worden toegepast, als het recht dat een staat heeft, om een vreemdeling niet terug te zenden naar zijn land van herkomst. Op de vraag of de uitvoering van de uitwijzing moeilijkheden zou kunnen opleveren luidt het antwoord, dat de indruk bestaat, dat het merendeel van de Venezolanen zich wenst te begeven naar een gebied buiten het konink rijk. Gesteld echter, zei men, dat het land van hun keuze hun de toegang wei gert, of een of meer der Venezolanen niet uit Nederland zou willen vertrek ken, dan komt men voor moeilijkheden te staan. Hen over land over de grens met Duitsland of België te zetten, is niet mogelijk volgens met de Duitse en Belgische regeringen gemaakte af spraken. En weigert, na vervoer per vliegtuig of schip, een land ze op te ne men, dan zullen ze weer op het grond gebied van het koninkrijk moeten wor den toegelaten. Indien zulks noodzakelijk wordt ge acht voor vestiging elders, zal van Ne derlandse zijde daartoe de nodige mede werking worden verleend. Zoals bekend dwongen de zeven Ve nezolanen op 8 juni de piloot van het vliegtuig waarmee zij werden vervoerd, op het vliegveld van Willemstad op Cu racao te landen. Zij waren legerofficie ren die in Venezuela waren gearresteerd wegens medeplichtigheid aan een mis lukte opstand in april 1960. Zij dienden bjj de Nederlandse regering een ver zoek om asiel in. Tevens verzocht echter Venezuela om uitlevering van de vluch telingen. De Venezolanen werden 1 juli naar Nederland overgebracht in af wachting van de beslissing op beide ver zoeken. PHILADELPHIA, 21 aug. (AFP) De predikant van een kleine episco paalse kerk in de Amerikaanse stad Philadelphia heeft van de Britse rege ring schadevergoeding gevraagd voor het feit, dat Britse militairen in 1777 het hek om de kerk hebben gesloopt en opgestookt omdat zjj het koud had den. Volgens ds. Koci was het hek 18 dollar waard, maar hij heeft uitgere kend dat dit geringe bedrag met rente op rente uitgegroeid is tot een vorde ring van 770.000 dollar. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST NICE, 21 aug (UPI) Kort na mid dernacht hebben zes gewapende ban dieten een overval uitgevoerd op het Casino te Nice. Hun buit bedraagt 18.000 (nieuwe) Franse franken. Omstreeks middernacht kwamen zes gemaskerde mannen de met Per zische tapijten bedekte speelzaal van het Casino binnen. Zij bevalen de meer dan 100 elegant geklede mannen en vrouwen hun hander omhoog te ste ken en tegen een muur te gaan staan. De onverlaten graaiden daarna het geld uit de Iaden van de hoofdkas en gingen er van door in een vierdeurs personenauto, die met draaiende motor voor de hoofdingang te wachten stond. De plaatselijke politie heeft onmiddel lijk wegversperringen opgeworpen en patrouilles zoeken naarstig naar een spoor van de daders. SIRMIONE, Italië, 21 aug. (UPI) Voor de bewoners van deze Italiaanse plaats, en ook voor de toeristen hier, is het mysterie van de zwaan, die niet zwemmen kon, afdoende opgelost. Ieder een is opgelucht en het leven gaat weer zijn gewone gang. Het bureau voor vreemdelingenver keer kocht onlangs een zwaan om de elegante bevolking van de plaatselijke stadsgracht te versterken. De zwaan „Catullus" genaamd werd geleverd door een boer uit de omgeving, maar toen men hem in de gracht plaatste, bleek tot ieders ontzetting, dat het dier niet zwemmen kon. Catullus begon te zin ken, zodra hij water onder zich had Er zat niets anders op dan de merk waardige zwaan te redden door hem op een vlotje te zetten, waar hij zijn dagen dan maar moest slijten. De rest van de zwanenbevolking zwom er met dui delijke verachting omheen, doch niet een mooie vrouwtjeszwaan, Lesbia geheten. Lesbia bleef in de buurt en zorgde er liefderijk voor, dat Catullus niet van honger omkwam. Zij zwom af en aan om hem lekkere beetjes toe te stoppen, die zij voor hem uit de gracht opviste. Zo gingen er enige dagen voorbij, tot Catullus opeens van het vlot afwaggelde en zich zij het met enige aarzeling te water begaf. Men stond er verbluft naar te kijken en alles was gereed om hem van een wisse verdrinkingsdood te redden. Maar Catullus zwom. Hij zwom statig van zijn gehate vlot af, vergezeld van zijn trouwe Lesbia. Niemand begreep er iets van. Tot de boer, die Catullus had verkocht, ver scheen. Met beschaamde kaken bekende hfj de zwaan extra wit te hebben willen maken en hem bewerkt te hebben met een bijzonder krachtig wasmiddel. Daar door was de natuurlijke vetlaag wegge wassen en zonk Catullus, zodra hij te water werd gelaten. Maar in de dagen van zijn ballingschap op dat vlot had de natuur haar rechten hernomen en was de vetlaag op zijn veren teruggekeerd. Vandaar dat Catullus, aan zoveel ver nederingen blootgesteld, nu de gelukkig ste van alle zwanen in Sirmione is. Maar de stad heeft er een attractie verloren, want de toeristen zeggen nu: Catullus? O, dat is maar een gewone zwaan KOPENHAGEN, 21 aug. (U.P.I.) De leeuwentemmer Luigi Geraldi werd zondagmiddag tijdens een circusvoor stelling in de Deense hoofdstad door drie leeuwen aangevallen en ernstig gewond. Met ontzetting zagen de toe schouwers hoe Geraldi plotseling door een van zijn leeuwen met één slag van een grote klauw tegen de grond werd geslagen. Geraidi zag kans een van zijn armen in de muil van het beest te steken, maar werd onmiddellijk ook door de beide andere leeuwen aange vallen. Geraldi's beide zoons waren intussen de kooi binnengesneld. Met hun zwepen joegen zij de leeuwen weg van hun zwaar gewonde vader. Geraldi werd in een ziekenhuis behandeld maar stond erop daarna naar zijn circuswagen te worden teruggebracht (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22359e Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele opklaringen, maar op de meeste plaatsen ook enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag: Zon: 5.34-19.51. Maan: 17.10-0.59. Morgen onstuimig strandweer met en kele buien en een krachtige tot harde westenwind. Koel, in de middag 16 a 17 gr., zeewate. 17 gr. Vooruitzichten: oceaandepressies zijn nog zeer actief waardoor in geheel West-Europa on bestendig weer. max min neersl. Station Weei temp. temp atgei. gisteren 24 uur Amsterdam regen 18 15 0.4 Brussel geh. bew. 19 13 0 Luxemburg b. bew. 16 10 0 Parijs zw. bew. 23 13 0 Nice onbew. 25 17 0 Berlijn geh. bew. 20 14 0.4 Münehen half bew. 16 8 1 £üricb licht bew. 18 7 0 Genéve onbew. 21 6 0 Wenen zw. bew. 20 12 0 rtome licht bew 30 17 0 Ajacclo onbew. 25 13 0 Madrid licht bew. 26 13 0 Mallorca onbew. 24 14 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1