Benelux-tunnel in 1965 gereed Totale bouwkosten geraamd op ruim 65 miljoen gulden ALLE PASSAGIERS MET DE SCHRIK VRIJ Nieuw perspectief voor Vereeniging Rembrandt De Standaard" over boot van Albert en Paola Zweden en Noren zijn zeer verschillend van karakter Scandinavische broederschap vooral op officieel niveau Belangrijk mijnbedrijf in de toekomst mogelijk PAUL VLAANDEREN Voor verkeer in Waterweggebied Tolheffing Voor 6 a 7 mille boeken gestolen Aankoop van beeldende kunst De prins vond hem te klein en bestelde daarom een nieuwe TWEE NOORDSE VOLKEREN Investeringen vergen rond f350 min. Levensonderhoud in juli duurder Abbé Henri Breuil overleden Roof in Brussel was gefingeerd Dr. Jagan wint in Brits Guvana ft Onderwijzer in Utrecht berecht De Ijzerbedevaart in het teken van het federalisme n HUWELIJKSCADEAU BEVIEL NIET Auto met beroemde schilderijen zoek In Stockholm uit garage verdwenen Noord-Borneo deel van Maleise Federatie? DE ERTSVOORKOMENS IN NW.-GUINEA Onderscheidingen voor deken en pastoor Kenner van, kunst uit de prehistorie Zestien zetels voor zijn P DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 PAGINA 2 Vijftienhonderd meter Zweden en Noorwegen worden dikwijls in één adem ge noemd. Vreemd is dat niet, want beide landen liggen vlak naast elkaar, hun talen zijn bijna hetzelfde, op verschillende gebie den werken ze nauw samen, hun culturen zijn sterk met elkaar verwant en ook in verschillende andere opzichten doen ze sterk aan elkaar denken. Maar wie ver onderstelt dat de Zweden en de Noren zichzelf ook in één adem noemen, heeft het mis. In feite is de situatie zelfs zo, dat Zweden en Noren maar bitter weinig met elkaar op hebben en dat hun „Scandinavische broederschap" hoofdzakelijk op officieel niveau ligt. De diefstal van de Cézanne* Vefdachte aangehouden mmmm (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 21 augustus Nog dit jaar zal begonnen worden met de bouw van de Benelux Tunnel, die tus sen Vlaardingen en Schiedam de noor delijke en de zuidelijke oever van de Nieuwe Maas zal verbinden. In 1965 is het kunstwerk gereed, vijftien jaar eer der dan oorspronkelijk geraamd is. Dan zal ons land de tweede tolweg hebben. In 1964 komt namelijk bij Numansdorp een brug over het Haringvliet gereed, waarvoor eveneens tol geheven zal wor den. Op korte termijn zal de N.V. Benelux Tunnel opgericht worden, welke N.V. onder directie van Rijkswaterstaat de tunnel zal bouwen. Het Rijk behoudt zich het recht voor de tunn-1 te allen tijde tegen de kostprijs verminderd met het afgeschreven bedrag, over te ne men, doch niet eerder dan vijf jaar na openstelling van de tunnel. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt tien mil joen gulden, waarvan 5.010.000 wordt geplaatst en volgestort. Op de ge wone aandelen wordt een cumulatief dividend uitgekeerd van ten hoogste 4,75 procent, terwijl er honderd prio riteitsaandelen zijn van 100 ieder, waarover geen dividend wordt uitge keerd. De verdere gelden zullen wor den geleend op de kapitaalmarkt. De totale bouwkosten worden geraamd op ruim 65.000.000. De inkomsten worden verkregen door tolheffing, maar de hoogte van de tol is nog niet bekend. Voor het Comité Benelux Tunnel heeft het E.T.I. voor Zuid-Holland vorig jaar een rapport uitgebracht over het te verwachten verkeersaanbod. Men schat dat in 1970 per etmaal 21.000 voer tuigen de tunnel zullen passeren. Bij dat aanbod zal een tol van gemiddeld 1 per voertuig reeds voldoende zijn. Bij deze zeer voorzichtige prognose is rekening gehouden met de Willemstun nel, die dan gereed zou zijn. Momenteel wordt het oeververkeer tussen Vlaardingen en de zuidelijke oever in stand gehouden door twee veerponten, die echter 's zaterdags op halve kracht varen en op zondag geen auto's overzetten. Het E.T.I. verwacht, dat in 1970 het oeververkeer in het ge bied tussen Maassluis en Kralingse Veer (Rotterdam-Oost) 170.300 voertui gen per etmaal zal bedragen. Rijkswa terstaat schat dit aantal echter op 210.000. Tot de oprichters van de n.v. behoren o.a. de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. De drie gemeenteraden zullen op kor te termijn moeten besluiten over deel name in het aandelenkapitaal van de ven nootschap. De Benelux-tunnel is opgeno men in het Rijkswegenplan als onder deel van le zogenaamde Zoomseweg, fen op Zoom en Antwerpen. Volgens et schema van Rijkswaterstaat zou de tunnel eerst in 1980 gereed zijn geweest. Alle grondonderzoek en proefbemalin- gen zfln reeds uitgevoerd. Ir. A. Eggink, die ook de Veiser tun nel bouwde, verwacht dat omstreeks de jaarwisseling de eerste spade in de grond kan worden gestoken. De tunnel is geprojecteerd van de rechter Maas oever tussen Vlaardingen en Schiedam naar de linker Maasoever ten westen van Pernis. Op de zuidelijke oever zal ook de werkhaven worden gebouwd. De 1500 meter lange vierbaans tunnel wordt een copie van de Coentunnel. Bij Pemis zal een tolplein worden gebouwd voor 't rijverkeer in beide rich tingen. Onderzocht wordt welke de snel ste en meest doeltreffende methode van tolgaring is. Voor het afzinken van de 800 meter lange tunnelstukken zal men UTRECHT, 22 aug. De rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak van de 35-jarige onderwijzer, die veertien dagen geleden moest te recht staan wegens diefstal van een groot aantal boeken en grammofoon platen, gepleegd in diverse zaken in de Domstad, in de jaren 1957 tot en met 1961. De waarde van de gestolen boek werken alleen beliep ongeveer 6.000 a 7.000 gld. De officier van justitie had in ver band met de psychische toestand van de verdachte ontslag van rechtsvervol ging geëist en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering, met een proeftijd van drie jaar, onder voor waarde, dat hij zich voor een behande ling in een psychiatrische inrichting zal laten opnemen. Het vonnis was con. form de eis. DIKSMUIDE, 21 aug. Meer dan 35.000 Vlamingen, méér dan in voor gaande jaren, hebben zich gisteren ver zameld rondom de IJzertoren ln Diks- muide om de gevallenen uit de beide wereldoorlogen te herdenken. De bijeenkomst, bekend onder de naam Ijzerbedevaart, stond dit jaar sterk in het teken van de eisen tot auto nomie voor Vlaanderen, een splitsing dus van België in een federatie van Vlaanderen en Wallonië. De geruchten over een op handen zijnde nieuwe actie van Renard, de Waalse socialistenleider, om tot autonomie voor Wallonië te ko men, waren aan deze ontwikkeling niet vreemd. Verscheidene sprekers hielden sterk Vlaams-nationalistisch getinte redevoeringen, waarin culturele, econo mische en politieke zelfstandigheid voor Vlaanderen werd geëist. De Vlaamse dagbladen wijden in hun edities van -andaag grote koppen en vele pagina's an deze 34ste Ijzerbedevaart. ook dezelfde methode toepassen als voor de Maastunnel gebruikt is en men bin nenkort zal toepassen voor de Coentun nel. De bouw van de Benelux-tunnel en van de Coentunnel gaat gelijk op, met dien verstande, dat de Coentunnel een half jaar vóór is. Voor het Waterweggebied is de ak koordverklaring van het Rijk met de versnelde bouw van de tunnel het ver lossende woord op een verkeerspro bleem, dat dagelijks erger wordt. Om de tunnel het meest nuttige effect te doen afwerpen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat toegezegd alle middelen te zullen aanwenden om de Zuidelijke Randweg gelijktijdig met de tunnel gereed te doen komen. Deze weg is op de zuidelijke oever aan de rivier geprojecteerd en ver bindt Europoort, Botlek en de olie terreinen met de Rijksweg Rotterdam- Dordrecht. Bovendien zal in 1964 de brug over het Haringvliet bij Numans dorp gereed komen, waardoor men van de Benelux Tunnel via de Oude Maas Goeree-Overflakkee kan berei ken. Ir. atzelfde jaar word', ook Schouwen-Duiveland uit zijn isole ment verlost, daar de deltadam over de Grevelingen bij Oude-Tonge dan eveneens ereed is. In het noorden sluit de tunnel aan op de Rijksweg 20 van Naaldwijk via Vlaardingen 'naar Rotterdam. Momen teel is het traject Vlaardingen-Schie- dam-Ritterdam onder handen. In het oosten sl^jt deze weg op het Blijdorp- plein aan, het begin van de Rijksweg 13 naar Den Haag. Tenslotte komt in 1964 de van Brienenoordbrug gereed, waardoor Rotterdam in het oosten een nieuwe noord-zuid verbinding krijgt. De geprojecteerde Willemstunnel in Rotter dam, ter vervanging van de bruggen, zal omstreeks 1970, maar mogelijk ook iets later, gereed zijn. Vakantietijd Ongelukkentijd. Maar bij dit ongeluk werd alleen een jon getje dat de oorzaak van het ongeluk was, licht gewond, al was er natuurlijk veel materiële schade. Het gebeurde bij Flüelen aan het Vierwoudstedenmeer. Een Italiaanse autobus naderde het dorp toen plotseling een jongen op de rijweg sprong. De bestuurder gooide het stuur om en reed rechts tegen de ajrastering. De bus sloeg er door en stortte onge veer zes meter de diepte in op de spoor baan. Juist kwam de Gotthard-sneltrein uit Flüelen aanrijden. De treinbestuur der zette nog de speciale rem aan, maar hij kon niet verhinderen dat de trein de bus zijdelings greep. Alle pasagiers, zowe' van de bus als van de trein kwa men met de schrik vrij. AMSTERDAM, 22 aug. Voor de Vereeniging Rembrandt, die het be houden en vermeerderen van het open baar bezit aan kunstschatten in Neder land tot doel heeft, is in 1960, blijkens het over dat jaar uitgebrachte jaarver slag, een nieuw perspectief geopend. Het Prins Bernhard Fonds heeft name lijk besloten, gelden ter beschikking van de vereniging te stellen voor de aankoop van beeldende kunst. Met het fonds is nu een regeling getroffen, waarbij alle aanvragen om steun voor beeldende kunst worden verwezen naar de Vereeniging Rembrandt, die de aan vragen beoordeelt en het Prins Bern hard Fonds over de toewijzing advi seert. Volgens het verslag zal dit een be langrijke uitbreiding van de mogelijk heden der vereniging betekenen, terwijl zij meer dan tot dusver haar zorgen ook zal uitstrekken over de moderne kunst. Reeds konden drie belangrijke aankopen, t.w. schilderijen van Pieter Claesz en Eugene Delacroix, resp. voor het Mauritshuis en voor Boymans-Van Beuningen en een wandtapijt door Ka- rel van Mander voor het Rijksmuseum met een bijdrage uit die gelden tot stand komen. Het verslag geeft vervolpens een op somming van de schenkingen, soms tezamen met renteloze voorschotten, die aan musea voor de aankoop van kunstwerken zijn verleend. In het bij zonder wordt vermeld het behoud voor Nederland van de collectie van 326 Hin doe-Javaanse oudheden, bekend als de - - Het motorbootje dat prins Albert en prinses Paola twee jaar geleden bij hun huwelijk ten geschenke kregen. Het scheepje, dat intussen het eigendom is ge worden van een Belgisch parlementslid, draagt nu een andere naam. BRUSSEL, 22 aug. Het Belgische dagblad „De Standaard", inhakend op de geruchten rond een boot van prins Albert en prinses Paola, schrijft in zijn editie van heden: „Men herinnert zich dat onder de talrijke geschenken, die prins Albert en prinses Paola ter gelegenheid van hun huwelijk mochten ontvangen, een snelboot voorkwam, die hun werd aan- feboden door de maatschappij der rugse zeevaartinstellingen. Dit snel- bootje met een motor van 35 pk werd na de huwelijksreis aan de prins en prinses overhandigd door de burge meester van Brugge, voorzitter van de raad van beheer van de maat schappij der Brugse zeevaartinstellin gen. Door een Franse sensatiekrant werd nu over dit geschenk kabaal gemaakt. En aanstonds zijn sommige buitenland se radiozenders zich met dit geval gaan bemoeien op een manier, die de waar' heid geweld aandoet. Het heet volgens deze kranten- en radioberichten, dat sommige Brugse kringen ontstemd zijn over het feit, dat prins Albert zonder medeweten van de schenkers de boot heeft verkocht om zich een andere te kunnen aanschaffen. Volgens een zegsman van de maat schappij der Brugse zeevaartinstalla ties is de werkelijkheid echter anders. De juiste toedracht van de zaak is, dat prins Albert tot de vaststelling kwam, dat de motor van een snelbootje geen voldoende kracht bezat en dus geen vol doende snelheid kon ontwikkelen om er mee aan waterski te doen. Er was een motor van 75 pk nodig. Doch dat veronderstelt meteen ook een grotere boot. Prins Albert liet er geen gras over groeien en bestelde een nieu we boot bij een Antwerpse scheepsbouw- firma, die volgens de overeenkomst be reid was het bootje van 35 pk over te nemen. Er was overeengekomen dat de overgelaten boot ook een andere naam zou krijgen. Het scheepje heette immers Paola. Hoe het gebeurde werd niet precies bekend gemaakt, maar de maatschap pij der Brugse zeevaartinstellingen kwam er achter, dat de prins een grote re boot verlangde en onmiddellijk nam zij contact op met de betrokken scheepsbouwfirma, die zij opdracht gaf de bestelling op haar kosten uit te voeren. Zij zou namelijk het verschil tussen de overnameprijs van de 35 pk- boot en de prijs van de nieuwe 75 pk- boot te haren laste nemen om zodoen de de prins een nieuw geschenk te kunnen aanbieden. Hetgeen dan ook ge beurde. Er zou over deze geschiedenis nooit een haan gekraaid nebben, ware het niet dat op zekere dag ergens een bootje, thans eigendom van een Ant werpse volksvertegenwoordiger van de Volksunie, werd opgemerkt, dat' vroe ger de naam Paola had gedragen. De naam was door overschildering op af stand niet meer te herkennen, maar bij nader toezicht nog leesbaar. Zo deden dan geruchten de ronde dat prins Al- bert het geschenk van de maatschap pij der Brugse zeevaartinstellingen zon der meer had verkocht, wat dus in feite niet met de werkelijkheid overeen stemt," aldus „De Standaard". STOCKHCLM, 22 aug. (UPI) De politie maakt zich zorgen over de mys terieuze wijze waarop vorige week vrij dag een auto waarin zich schilderijen van Monet, Utrillo en de Zweed Lars- son bevonden uit een garage in de stad is verdwenen. Door een nog onop gehelderd misverstand is de plaatselijke politie eerst 25 uur na de aangifte met een onderzoek begonnen. De diefstal van de schilderijen (totale waarde 106.000 kronen) werd door de eigenaar, kunsthandelaar Villy Johans son uit Malmö, vrijdagmorgen om elf uur ontdekt en volgens zijn beweringen sloeg hij onmiddellijk alarm. De politie zegt echter eerst zaterdag tegen het middaguur op de hoogte te zijn gesteld van de diefstal. x Men heeft hier waarschijnlijk te doen met een gewone autodief, te meer daar de schilderijen zo bekend zijn dat ver koop bijkans onmogelijk moet worden geacht. De kunsthandelaar, noch de eigenaar van de garage waren tegen diefstal verzekerd. KOEALA LOEMPOER, 22 augustus (UPI) De politieke leiders van de Maleise Federatie, Singapore en Brits Noord-Bomeo zullen donderdag in Jes- selton besprekingen voeren over een voorstel deze gebieden samen te smel ten. Een vooraanstaand politicus van Noord-Borneo, Donald Stephens, ver klaarde dat de Engelse regering niet zal worden uitgenodigd een vertegen woordiger naar de conferentie af te vaardigen. Volgens de Noren zijn de Zweden verwende, saaie en vooral opscheppe rige lieden, die een houding aannemen alsof zü het supervolk zijn van het noorden en alsof hun land het beste, het mooiste, het rijkste, het machtigste en het flinkste land is van de hele we reld. En wat zijn de Noren in Zweed se ogen? Kinderachtige, dikwijls lawaai erige mensen met een hevig minder waardigheidscomplex. Natuurlek zijn deze wederzijdse be schuldigingen sterk overdreven, maar een kern van waarheid zit er toch wel in. De Zweden zijn van nature rustige, beheerste en conventionele mensen, die luidruchtigheid en vertoon van gevoe- UJU JUXl 1 V A/UlUVVlUJDll Ai.1 ±1 TV .PVJ HOLLANDIA, 22 aug. In een on derhoud met een redacteur van de Nieuw-Guinea Koerier hteeft het hoofd van het kantoor voor het mijnwezen te Hollandia, dr. W. Valk, een uiteenzet ting gegeven over de perspectieven die de mijnbouw in Nieuw Guinea biedt. Hij verklaarde daarin onder meer, dat de mijnbouw-industriële ontwikkeling van Nieuw-Guinea geleidelijk duidelij ker trekken gaat vertonen. De oliewinning is het minst gunstige facet vande recente ontwikkeling, Vol gens dr. Valk Ujkt het nog maar een kwestie van enkele jaren tot de olie velden zijn uitgeput. Beter vooruitzich ten biedt het aanstaande onderzoek van de nikkelertsen door een combina tie van Amerikaanse en Nederlandse ondernemingen. In het Cycloopgebergte liggen onge veer 60 miljoen ton erts met onge veer 1,2 procent nikkel, en 0,16 pro cent kobalt. Op het eiland Waigo zijn eveneens minstens 60 miljoen ton aangtoond met ongeveer 1,4 pro cent nikkel en 0,16 procent kobalt. Wanneer die ertsen economisch ex ploiteerbaar blijken, aldus drValk, zal Nieuw-Guinea een belangrijk mijnbe drijf rijker zijn. Een tweede goede toekomstmogelijk heid bieden de goud houdende kóper- ertsen in het Carstensz-gebergte. Daar hebben de Freeport Sulphur Company en de Oost-Borneomaatschappij een gezamenlijke opsporingsvergunning. Hun onderzoek in 1960 had een bevredi gend resultaat. Het bleek dat hoeveel heid en gehalte van het erts nader on derzoek wettigden. Binnenkort zal dan ook een tweede expeditie naar de zogenaamde Erts- berg gaan om het erts voorkomen in de tail te onderzoeken, onder andere met aen aantal diepe boringen. Dr. Valk legde er de nadruk op dat vele technische moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden voor dit erts ontgonnen kan worden. Aan- en afvoer bijvoorbeeld stellen grote problemen. De weg naar de mijn die door woest terrein loopt, zal alleen al vele miljoenen vergen. De totale investeringen zullen wel min der zijn dan de 300 miljoen gulden die voor het nikkelbedrljf nodig zijn, maar toch stellig vele tientallen mil joenen gulden bedragen. Dr. Valk deelde mee, dat het alluvial- le stofgoud van de eilandenrivier in Zuid-Nieuw-Guinea een nog wat twijfel achtige kans biedt. Het mijnwezen wijdt daar al enige tijd aandacht aan en heeft onlangs ter plaatse een hoeveelheid goud houdend concentraat voor onder zoek in het laboratorium te Hollandia geproduceerd. Het probleem is of het uiterst fijne goud op eenvoudige en goedkope wijze uit het concentraat kan worden afgezonderd. Voorts deelde hü mede, dat binnen kort met het geologisch in kaart bren gen van het centrale bergland kan worden begonnen. Het begin noemde hij betrekkelijk hoopvol, te oordelen al thans naar het feit dat in het gebied van de Ilaga-vlakte door de recente Nieuw-Zeelandse expeditie enig stof goud is gevonden. DEN HAAG, 21 aug. Bij K.B. zijn benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, dr. W. Mulder, kanun nik, deken van het dekenaat Eist, pas toor te Bemmel (Gld.); en tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. J. C. M. Loojjaard, pastoor te Oegstgeest. lens verafschuwen. Alleen als ze een flinke borrel op hebben, durven ze hardop te lachen of te zingen. De No ren daarentegen zijn meer open, min der stijf en zwaarmoedig, internationa- ler, gemakkelijker om mee in contact te komen. Zweden is bovendien een rijk en welvarend land, het haalt zijn geld bij wijze van spreken uit zijn bossen en zijn mijnen en het heeft zich daardoor niet alleen in economisch,-maar ook in politiek opzicht een betrekkelijk onaf hankelijke positie kunnen veroveren. De Zweden zijn zich daarvan sterk be wust en tegenover hun Scandinavische buren laten zij zich dan ook graag en dikwijls op hun Zweedse nationaliteit voorstaan. Ook het Noorse minderwaardig heidscomplex is wel te verklaren. Vergeleken bli het vruchtbare Zwe den, dat zo rijk is aan bossen en ertsen, is Noorwegen maar een smal le strook rotsgesteente, net goed ge noeg om voor Zweden de Atlantische regenstormen op te vangen. Een land, dat grotendeels onvruchtbaar is, waarvan de bevolking gedwongen is de kost te verdienen met ruwe vis serij, scheepvaart en handel. Is het wonder, dat de Noren zich enigszins verongelijkt voelen naast die rijke Zweden; die altijd hun brood thuis hebben kunnen verdienen? Belangrijk in dit verband zijn ook de historische geschillen tussen Zweden en Noorwegen. Toen de Noren in 1814 eindelijk, na vele eeuwen werden be vrijd van de Deense overheersing, re kenden zij er op dat zij hun vrijheid en zelfstandigheid terug zouden krijgen. Maar nee, zü werden gedwongen te be rusten in een unie met Zweden. Pas in 1905, toen uit een volksstemming was gebleken, dat het hele Noorse volk de unie met Zweden wilde verbreken en er zelfs een oorlog dreigde uit te breken tussen de twee landen de kanonnen stonden al gereed langs de grenzen pas toen accepteerde de Zweedse rege ring de Noorse vrijheidseisen. Tijdens de tweede wereldoorlog werd Noorwegen overvallen door de Duitsers, maar Zweden bleef als neutraal land zijn erts verkopen aan de overweldigers. Weliswaar ondernam Zweden talrijke grote hulpacties voor het noodlijdende Noorse volk en kreeg ook de Noorse ver zetsbeweging veel steun uit Zweden, maar gelijktijdig liet Zweden toe, dat treinen met Duitse troepen Zweeds grondgebied passeerden. Vooral dit laat ste heeft veel kwaad bloed gezet. Nu is de oorlog al lang achter de rug en zijn de Noors-Zweedse verhoudingen officieel bijna hartelijk en niet-officieel in ieder geval stukken beter dan vijf tien jaar geleden. Maar dikke vrienden zullen Zweden en Noren wel nooit wor den, daarvoor verschillen zij te veel van karakter en milieu. DEN HAAG, 21 aug. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd van gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, liep van medio juni tot medio juli met 1 punt op. Het indexcijfer inclusief A.O.W. steeg van 127 tot 128 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 123 tot 124. De belangrijkste wijzigingen deden zich voor in de sector voeding. Binnen deze sector stegen de indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit, terwijl een daling werd geregistreerd voor margarine. Voorts is nog vermeldenswaard een daling van het indexcijfer voor kleding. Deze daling hangt samen met de uitver koopperiode. collectie Meyer-Hesseis. Deze ifink- sinds 1947 in bruikleen in het Koni ltjk Instituut voor de Tropen aan)y®\e verzameling dreigde naar Amerika worden verkocht. _j. Het eigen vermogen van de ver1 ging, inclusief het nationaal fonds, droeg per 31 december 1960 ruim tw miljoen gulden. De vereniging telt leden en 129 donateurs. PARIJS, 22 aug. Naar wü eerst thans vernemen is op zijn buitengoed 1 L'Isle Adam op 85-jarige leeftijd over leden Abbé Henri Breuil, een van o grootste Franse kenners van de Pre torie. Dat dit overlijdensbericht ons pas bereikt komt omdat de laatste Wij beschikking van Abbé Breuil was zu dood geheim te houden tot enkele dag®5 na de teraardebestelling. Abbé Bred was een van de meest vooraanstaand geleerden op het gebied van prehistori en de paleontologie en een zeer gr0 deskundige op het moeilijke terrein va» de voorhistorische rotstekeningen. Abbé Breuil kwam het eerst in wetenschappelijk nieuws toen in 1902.0® beroemd geworden grot van Altarntf» in Spanje werd ontdekt en de prehistd' rische rotstekeningen, die daar werden gevonden, het onderwerp werden va» grote onenigheid in wetenschappelijk® kringen. Men vroeg zich toen af of dl® tekeningen inderdaad gemaakt ware» door voorhistorische mensenrassen dat zij van meer recente datum war®»' Abbé Breuil wist de wetenschappelijk® wereld te overtuigen, dat men hier derdaad te doen had met versiering®' van tienduizenden jaren vóór het b®| gin van onze jaartelling. In 1910 &a» vaardde hij zijn eerste leerstoel aan 0® universiteit van Freiburg in Zwits®' land. Later werd hij hoogleraar in 0® prehistorische ethologie aan „L'Instit»' de Paléontologie Humaine" te Pari)»' Van 1929 had hij een leerstoel in de Pre" historie aan het Collége de Franc®* Abbé Breuil heeft vele wetenschap??! lijke werken op zijn naam staan. U» alle delen van de wereld kreeg hij »e' verzoek de authenticiteit van gevond®" rotstekeningen te komen vaststellen. maakte studiereizen in geheel Europ»' Zuid-Afrika, Klein-Azië en China. Tot "P zeer hoge leeftijd daalde hij nog in Pas ontdekte grotten af. BRUSSEL, 21 aug. (ANP) De Fran se gangsterbende, die de vorige we®*; aan de rand van Brussel een vrachtauto aanhield en een bedrag van één mil joen Belgische francks buitmaakt®' blijkt alleen in de verbeelding van d® „aangerande" chauffeur te hebben be* staan. Na urenlang door de Belgisch® politie te zijn verhoord heeft de chan teur, de 33-jarige Marcel N, bekend bet verhaal te hebben verzonnen. Het „gestolen" geld, een bedrag va» ruim 70.000 gulden had de chauffeur in een koffer bij een vriend gedeponeerd* Hij viel dopr de mand, toen deze, ac» terdochtig geworden door de berichtf' over de „overval" in de kranten, de ko; fer openmaakte en daarin tot zijn vet' bazing het miljoen aantrof. Voordat 4® vriend de koffer met geld bij de politi® inleverde, hadden de ondervragers achterdocht gekregen, omdat hij zie»' ondanks de „schrik" zoveel bijzonderh®- den van de „overval" kon herinneren* GEORGETOWN, 22 aug. (Reuter) Bij de verkiezingen, _die in Brits Guya na zijn gehouden ter verkiezing van b® eerste parlement voor dit gebied, he®*' de Progressive People's Party, jj P.P.P., die onder leiding staat van 34-jarige tandarts dr. Cheddi Jaga»' negentien van de vijfendertig zetels ver overd. De op één na grootste partij. 4 P.N.C. (People's National Congres®'' geleid door Forbes Burnham, krijgt 11 gen zetels. Verwacht wordt dat de gouverne®' van Brits Guyana, Sir Ralph Grey, Ar' Jagan zal benoemen tot kabinetsforrna teur. De eerste stap, die dr. Jagan n» zal doen, is, naar algemeen wordt aan genomen, het stellen van de eis v®. „onmiddellijke onafhankelijkheid". Engelsen zijn bereid hun deel van Guy» na volledige onafhankelijkheid te geve»' maar willen dit pas over één jaar d°eVs't Parlement en regering moeten eei een jaar ervaring opdoen, zo menen zn* AIX-EN-PROVENCE, 21 aug. <t De Franse politie heeft naar v luidt, een verdachte aangehouden verband met de diefstal van acht bare doeken van de Franse impres® nist Cézanne die in het Pavillion dome in Aix-en-Provence waren geS ni' iet len. De identiteit van de verdachte is *-,^s bekendgemaakt. De politie weigert ze te zeggen of er een arrestatie is richt. Volgens zegslieden werd de dachte gezien in de omgeving van n0 gebouw waar werken van Cez»;o0r werden tentoongesteld, op de dag de diefstal werd gepleegd. INSPECTEUR V0SPER?"% IK BEN ERG ONGERUST... PAUL IS VANMID0AG WEGGEGAAN- VOOR EEN ZAAK- EN NOG NIET TERUG ZO... EN WAAR GING HU DAN WEL HEEN? VERZOEK ALLE BU REAUS OPSPORING VAN EEN MEISJE, FREDA PERRY... HEEFT EEN TEKENSTUDIO... HET NIET... ER IN ZUID-LON- DEN ...HET MEISJE HEET FREDA PERRY

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2