Ajaccio. stille stad aan blauwe golf 140 jaar en 150 jaar geleden Zweedse ex-bisschop komt opnieuw voor de rechters Oorlogsmisdadigers in Italië Laatste twee hopen vrij te komen DAAR WERD NAPOLEON GEBOREN PAS VERSCHENEN BOEKEN 1 Zijn nieuwe gegevens voldoende om onschuld te bewijzen? Ze klakken nog steeds met de hakken DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 PAGINA 6 Dit jaar 1961 is het 140 jaar geleden, dat Napoleon stier* en er verliepen 150 jaren, sinds diens zoon, de koning van Rome geboren werd. De twee her denkingsdagen hebben in Frankrijk aanleiding gegeven tot talrijke manifestaties. Men zou er uit kunnen concluderen, dat de herinnering aan de IJzeren Corsicaan nog steeds in het Franse volk leeft. Zulks hoewel de niet-Fransman onwillekeu rig geneigd zou zijn een zekere onverschilligheid te veronderstellen, nademaal Frankrijk in twee wereldoorlogen ettelijke grote legeraanvoerders heeft opgeleverd, om te beginnen met Foch, Joffre en Pétain (al verspeelde deze laatste in Vichy zjjn roem) en voorlopig te eindigen met Charles de Gaulle. Bovendien, zo de tweede Napoleon slechts sentimentele herinneringen opwekt, de derde was niet bepaald een glorie voor Frankrijk. De vele republikeinse jaren na hem moeten voorts de groei, welke het woord „L'Empereur", de keizer, omstraalt, wel hebben doen verbleken..,.. Het lijkt inderdaad zo, ofschoon men het niet zou zeggen, als men de boeken beziet, welke nog steeds over Napoleon verschijnen. Ook de talrijke artikelen, welke ter gelegenheid van Napoleons sterfdag in -'cze maanden in kranten en tijdschriften versche nen het eerste feit zegt wel iets, aangezien de dagbladpers toch bij voorkeur plaats inruimt voor hetgeen de massa interesseert alsmede de her denkingsplechtigheden, welke in tal van plaatsen en zijn en nog gehouden zullen worden, pleiten voor een grote aanhang. Maar juist een njorhf ''"beid als de dodenmis by de Napoleonstom be in de Dome des Invalides te Parys wijst er weer op, hoezeer de cultus van de IJzeren Corsi caan en het door hem gestichte, kort geleefd heb bende Frankrijk-van-Rome-tot-Hamburg, zich chts tot een betrekkelijk kleine kring beperkt.... In „Le Petit CaporaV Geen Bernadotte! In de Rue Saint Charles Wat overbleef.... De Chapelle Imperiale te Ajaccio tijdens een herdenkingsplech tigheid Chapelle Imperiale Het standbeeld van Napoleon en zijn broers A Diversen Woensdag laatste vuur werk in Zandvoort „Beverwijk" tegen „Lisse" Italië zegt „proost" met STOCK» de echte Italiaanse VERMOUTH die de fijnproever verlangt Jongelui regelden in Zandvoort het verkeer Met gestolen politielamp (Van een correspondent) STOCKHOLM, Het hoogste justitiële orgaan van Zweden het Hoogste Gerechtshot, heeft kort geleden toestemming gege ven tot een nieuwe behandeling van het geruchtmakende proces tegen bisschop Dick Heiander van de Zweedse Lutherse staatskerk. Bisschop Heiander werd in 1954, na een proces, dat bijna twee jaar duurde, veroordeeld tot ontzet ting uit zijn hoge ambt. Men achtte bewezen, dat hij zich schuldig had gemaakt aan het schrijven en verspreiden van ano nieme brieven, waarin hij bele digende aanvallen richtte op zijn tegenstander bij de in 1952 ge houden bisschopsverkiezingen in het Zweedse diocees Strangnas. Deze verkiezingen werden uitein delijk door Heiander gewonnen. Herbert Kappler, de man, wiens naam zoveel malen gedurende het proces Eichmann is genoemd, vertoeft sinds dertien jaar in een soort vesting bij de havenstad Gaëta aan de Thyrreense Zee. Het is een oud gebouw, door zware torens geflankeerd, dat hoog en somber zich ver heft boven grillige, bijna loodrecht in de zee afdalende rotsen. De zee, met klippen bezaaid, vormt een sterke branding, welke elke ont snapping onmogelijk maakt. Het is een gevangenis voor militairen Herbert Kappier, ex-luitenant kolonel van de SS en majoor Walter Reder zijn er de enige oorlogsmisdadigers, die momenteel nog in Italië gevangen worden gehouden. Beiden werden ze tot levenslang ver oordeeld. De eerste, naar bekend, wegens het wegvoeren en doden van honderden Italiaanse Joden en het doen fusilleren van talrijke gijze laars, de tweede wegens de massamoord op tweeduizend burgers te Marzobotto, z.g. wegens represailles. Ze wonen in twee aangrenzende cellen, waarvan ze in deze warme maanden de deuren steeds open mogen hebben. Het zijn modelgevangenen. Geen enkele maal hebben ze zelfs een poging tot ontvluchting ondernomen. Het tweetal gedraagt zich inmiddels nog volkomen militair. Ze spreken elkaar nog, steeds met u aan en met Herr Rauptmann en Herr Major en wanneer ze elkander groeten, gaan ze in de houding staan en klakken met hun hakken a 717alter Reder Vijftig kilo zuiver goud Herbert Kappler Diep geschokt (Va den Ka De buitenlandse journalisten, aanwezig, gaven zich met een zekere teleur stelling rekenschap van een opvallende matheid. Voorts viel hun de afwezigheid van de hoogste autoriteiten op. misschien verklaarbaar, doordat het ditmaal om de Koning van Rome ging, voor wie de H. Mis gelezen werd. Ze bekeken met verbazing het eenvoudige kaartje, waarmede een gedeelte van de zitplaat sen voor de „keizerlijke familie" gereserveerd was. Wat deze keizerlijke familie aangaat, ze werd vertegenwoordigd door de prins en de prinses Napoleon. Er waren slechts enkele hoge officieren, onder wie maarschalk Juin. Verder voor namelijk eenvoudige burgermensen, hoofdzakelijk vrouwen. Het merendeel daarvan droeg geen hoed. maar een hoofddoek. Men kreeg de indruk, dat de Napoleon-mythe nog slechts bij de kleine man voortleeft! Het is inmiddels niet zo gemakkelijk hier en passant een gevolgtrekking te maken. Feit blijft de stroom van publi- katies. Wellicht valt deze nog meer op hier in Ajaccio, Napoleons geboorte plaats, waar elke boekwinkel een specia le plaats aan Napoleontische geschriften heeft ingeruimd en aan de souveniers uit stenen en metalen Napoleonnetjes in al lerlei houdingen bestaan. De IJzeren Cor sicaan voor vensterbank, consolletje en schoorsteenmantel, in elke gedaante somber voor zich uit starend, de armen gekruist, zijn steek half over het voor hoofd De klassieke houding, door de periode der verbanning op Sint-Helena geïnspireerd. Thans zijn de collecties aangevuld met reprodukties, schilderijen en tekeningen van Napoleon als gelukki ge vader, de koning van Rome op een arm of gebukt over diens wieg of spe lend met het opgroeiende kind. We zouden de Napoleon-verering, hoe deze ook moge zijn, zonder meer kunnen overlaten aan het zwaar worstelende Frankrijk van De Gaulle, hetwelk mo menteel bezig is, een erfenis op te ma ken, waarvoor Napoleon minstens gees telijk de grondslag legde. Maar het lot heeft ons nu eenmaal naar deze tamelijk onaanzienlijke stad op het prachtige, doch onherbergzame eiland Corsica ge voerd en we achten het daarom onze journalistieke plicht, in weerwil van een felle zon langs dè plaatsen te gaan, door de herinnering aan Napoleon tot monu menten verheven. Trouwens, wie zou na laten, ze te bezoeken, eenmaal beland op de Cours Napoleon, waar kleine bordjes er naar wijzen? Men versterkt zich eerst aan een tafeltje van het Grand Café Na poleon met een „express", de zwarte koffie, die er aan herinnert, dat Corsica eens Italiaans was of met een kleine maaltijd in het restaurant .,Le Petit Corporal" en gaat op weg Eenvoudig, omdat men niet aan Napo leon ontkomen kan, hier in Ajaccio. Elke naam en elke uitdrukking, voorkomend in de over de veroveraar geschreven standaardwerken, waarvan we ten on zent toch ook ons deel gehad hebben, vindt men op café's, restaurants en op winkelruiten terug. Ook de koning van Rome is niet vergeten, evenmin zijn moeder, madame Mère Letizia en de maarschalken ontkwamen er aan, dat hun naam geleend werd. Als we het goed hebben, komt die van de „verrader" Bernadotte in Ajaccio's toeristenindus trie niet voor. Dit „toeristenindustrie" draagt eigen lijk het hare bij tot het hierboven aange stipte vermoeden, dat Napoleon wijken moet voor de grote mannen van onze tijd. Want uit talrijke gesprekken met praatgrage mensen hier in Ajaccio blijkt, dat de Fransen niet en masse naar Corsi ca komen en een bezoek aan Ajaccio en de Napoleonrelieken slechts een onder deel vormt van de „excursions" over het eiland, waarbij dan de belangstelling der buitenlanders nog het grootst is. Trou wens, bij die plechtigheid ter herden king van de Koning van Rome te Parijs ontbrak de jeugd totaal. Het, is overigens met gemakkelijk, van het ..continent", zoals de Cosicanen Frankrijk noemen, naar het eiland te ko men. Er zijn slechts enkele verbindingen over zee per week. Het een zal hier wel uit het ander voortvloeien. Weinig be zoekers, weinig gelegenheid. Men laat geen schepen varen, als er geen mensen zijn, die er gebruik van willen maken. En aldus is het mogelijk, dat we ons moederziel alleen bevinden in het huis. waarin Napoleon geboren werd. Het is de eerste verdieping van een hoogpand, het welk zich drie verdiepingen hoog van een tamelijk smalle straat naar een an dere straat uitstrekt De verdieping komt op enkele binnenplaatsen uit en omvat e i twintigtal grotere en kleinere ka mers. Een paar grote kamers doen aan als salons en zelfs zalen. De flinke ves tibule, de brede stenen trap, ze herinne ren er aan, dat de Bonaparte's een aris tocratische en welgestelde familie wa ren. Vader Charles Bonaparte deed met Letizia te huwen een tamelijk goede par tij. Doch het heeft Napoleon indertijd wel enige moeite gekost, adelsbrieven te to nen, welke hem het recht gaven, de mi litaire academie voor jonge edellieden van Brienne te bezoeken. De Corsicaan- se adel stond in Frankrijk blijkbaar niet hoog in aanzien. Het eiland was trou wens doodarm, evenals nu en werd voor enkele miljoenen door de koning van Frankrijk (Lodewijk XV) van de repu bliek Genua gekocht De Corsicanen hebben lange tijd voor hun onafhankelijk heid gevochten en daardoor weinig sym pathie in het nieuwe „moederland" we ten te verwekken. Bovendien, Napoleon werd ingeschre ven als Napoleone Buonaparte, zoon van Carlo Maria Buonaparte en Letizia Ra- molino. Het klonk zo Italiaans mogelijk. Pas later is de Uzeren Corsicaan zijn naam gaan ver-Fransen. De straat, waarin het huis zich verheft, want zulks doet het inderdaad, heet nu Rue Saint Charles, maar toen Napoleon geboren werd, was ze de Via Malerba. En de taal der bewowsrs was het sterk Italiaans klinkende, Corsicaanse dialect Napoleon werd er als tweede zoon van het echtpaar geboren. Onder nogal moei lijke omstandigheden. Moeder Letizia be vond zich nl. in de naburige kathedraal toen het kind zijn komst meldde. Ze snel de naar huis en kon zich net bijtijds op een divan neerleggen. Deze divan staat er nog steeds. Met enkele andere meube len is hij vermoedelijk het enige meubi lair, dat uit Napoleons jeugd dateert. Al le zalen en kamers zijn met grote, in vergulde lijsten gevatte spiegels ver sierd. Er hangen brede, kristallen luch ters van de plafonds. Hier en daar ziet men een enigszins verfomfaaid schilde rij van een zoveelsterangs meester. Het is allemaal een beetje verkommerd en in empirestijl. Madame Mère heeft uiter aard later al haar meubilair vernieuwd en haar grote zoon liet er voor zorgen, dat het pompeus kon zijn. Het oude meu bilair is vermoedelijk grotendeels ver brand en stukgeslagen door de politieke tegenstanders van de jonge Napoleon, r - trad, nadat hij als jong officier groot verlof had verkregen, tot de ran gen der voorstanders van de definitieve aansluiting bij Frankrijk toe en verloo chende de onafhankelijkheidsgedachte. Het huis werd bestormd, moeder Letizia moest overhaast de vlucht nemen en de vechtersbazen voor de onafhankelijkheid lieten de rode haan kraaien Napoleons eerste bewogen jaren en in het bijzonder zijn activiteit op Corsica worden in zijn levensbeschrijvingen ten onzent over het algemeen niet breed uit gemeten. Maar hier in Ajaccio wordt er juist in deze herdenkingstijd van alle kanten de aandacht op gevestigd. Men herinnert er ons meer dan elders aan, dat de jongp Napoleon niet alleen een revolutionair is geweest, maar ook een Corsicaan, die de grootheid van Frank rijk verkoos boven de onafhankelijkheid van zijn geboortegrond. Hij vocht in een hardnekkige burgeroorlog en ontsnapte ettelijke malen op het laatste ogenblik aan zijn vijanden. In een der kamers van het geboortehuis wijst men een losse plavuis aan, waardoor hij zich herhaal delijk een weg naar een veiliger oord verzekerde. Het is ook in de Rue Saint Charles dat de romantiek der historie de bezoe ker te hulp moet komen, om de tamelijk prozaïsche werkelijkheid wat op te fleu ren. De werkelijkheid van voorheen en nu. Wat het nu betreft, de Rue Saint Charles is een slecht geplaveide, vervuil de straat in een vervallen buurt, waar het vuil de hoeken vult en men af en toe over groente-afval, en rottende vruchten, indolente honden en spelende, haveloze kinderen heen moet stappen, om wat een nationaal monument is te bereiken. Eén ding moet echter erkend worden, het ge boortehuis van Napoleon is beter onder houden dan de kazernewoningen, die er omheen staan. In een soortgelijke, verkommerde buurt staat ook de Chappele Imperiale, in welker crypte de meeste leden van het Bonaparte-gezin, bijna allen tot ko ning of koningin verheven, in marmeren sarcofagen begraven liggen, gebalsemd en wel. Een gids noemt met de welspre kendheid van een verkiezingsredenaar deze kapel een nogal pompeuze kerk de glorie van Corsica en hij verzekert ons, dat men doende is, om ook het stof felijk overschot van de Koning van Rome, temidden van de Bonapartes op te ne men. Het werd pas in de afgelopen oor log naar Frankrijk overgebracht en toen in de Dome des Invalides bijgezet. Maar Corsica wenst ook deze Bonaparte in zijn midden, zo riep hij pathetisch uit in de doodse stilte van dit enigszins benau wende familiegraf Napoleonrelieken kan men ook bewon deren in het stadhuis en elders te Ajaccio, zoals zijn houten wieg en de marmeren doopvont in de kathedraal, waarin de te re baby gedoopt werd en de naam Na poleon ontving, naar een oom van hem. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat Ajac cio vervuld is van de herinnering aan haar grote zoon. Wie zou het de stad en haar bewoners' kwalijk nemen? En wie zou het haar euvel duiden, dat er twee monumenten staan? Het ene, het oudste is een tamelijk eenvoudig standbeeld op een knus pleintje, omgeven door palmen en ander geboomte. Het andere, waarlijk pompeus, verheft zich op een groot plein, waar men een prachtig vergezicht op de golf van Ajaccio heeft. Het stelt Napo leon voor, met zijn broers, gekleed in Romeinse toga's. Het doet nogal zonder ling aan. Dit pronkstuk werd door Na poleon II onthuld. Hier, met aan de ene kant het pano rama van de op heuvels gebouwde stad, in welks midden een enorm flatgebouw zich tegen de blauwe hemel aan het verheffen Is, aan de andere de oude stad, waar de IJzeren Corsicaan als kind speelde en als verdere begrenzing het blauwe water van de golf en de er langs liggende bergketenen, hebben we op een bank even gemijmerd over het lot van de man, die ons vaderland het aanslibsel van Franse rivieren noemde en het der halve annexeerde, daarbij het recht ne mend, onze weesjongens en studenten In zijn Grande Armée in te lijven. Toen we weer verder wandelden, over de Corus Napoleon, waar in de namid dag de grote pantoffelparade van Ajaccio plaats vindt, ontmoetten we een jong mens met het profiel van de jeugdige Napoleon, zoals we dit op zoveel platen aanschouwd hadden. Nu ja, waarom zou den er in Ajaccio geen jongelui rondlo pen, die op Napoleon lijken? Als die maar niet allemaal Napoleons willen worden OBSERVATOR Prins Bernhard, door Huib Hendrik- se (de Branding-Amsterdam). Een kor te geïllustreerde biografie, uitgegeven ter gelegenheid van de 50ste verjaar dag van de pins. Olie op de golven, door W. van Man- cius (Arbeiderspers-Amsterdam) Een roman. Otto Keiler heeft een baan aangenomen bjj een maatschap pij op Curapao. Op het schip, dat hem naar de West brengt blijken alle vrou wen het op hem voorzien te hebben. Een beschaafde negerarts zorgt, dat het geluk van twee mensen niet door de geldmacht van een enkeleing wordt ver nietigd. Het Ontslag, door Jürgen Thorwald (De Fontein-Utrecht) Het tragische verhaal van de vermaar de chirurg dr. Ferdinand Sauerbruch, die bleef voortgaan met zijn medische arbeid, toen dat door ouderdom en ziek te niet meer verantwoord was. Dit boek is een'vertaling (door Wim Zaal) van het Duitse „die Entlassung". Bodega rapsodie, door J. C. Falke (Nijgh en van Ditmar-den Haag). Een roman, die een vervolg genoemd kan worden op „Een groene lantaarn" door dezelfde auteur. Wederom is het verhaal in Groningen gelokaliseerd. We derom gaat het over mensen uit de periferie van de burgerlijke samenle ving. Soms dragen kinderen lampen, door Annie Ferwerda-van den Berg (Kok- Kampen) Een degelijke roman over de gebeur tenissen in een genuanceerd gezin. Bur gerlijk in de goede zin van het woord. Ik, Henri Lagasse, door Jan H. Eek hout (Kok). De levensbiecht van een mens, die door zijn zelf-obserVering buiten zich zelf staat en niet zichzelf kan zijn. Ma deleine, een vissersdochter doorbreekt deze impasse. De carrousel, door Thea de Bom (Kok) De hoofdfiguur in deze roman is de door zijn dorpsgenoten voor een zonder ling gehouden wagenmaker. Deze'heeft in zijn achterkamer een miniatuurcar rousel, waarin alle dorpelingen op de wind meedraaien. Deze carrousel is symbool voor het leven. Want wanneer de bel luidt is het tijd om uit te stappen. Avontuur met een kerstpudding, door Agatha Christie (Sijthoff-Leiden Acco ladereeks) Zes detect) venoveilen. Be not angry, door William Michel- felder (Hutchinson-Londen). Het verhaal van het dilemma van een jonge priester, die gefolterd wordt door zijn liefde voor een vrouw. Die Deutsche Priesterfrage, door Del- lepoort, Greinacher, Menges (Grune- wald-Verlag-Mainz) Een sociologisch onderzoek over cle rus en continuïteit van priesterroe pingen in Duitsland. Bildungswettlauf zwischen West und Ost, door L. Froese, R. Haas, O. An- weiler (Herder-Freiburg) Een vergelijkende studie, uitgegeven in de serie „Das padagogische Gesprach" De hormonen, door prof. dr. M. Tausk (Erven J. Bijleveld-Utreeht). Een vierde druk, bewerkt dooi dr. A. J. Boerman. Het boek is bedoeld voor hen, die zich niet willen verdiepen in wetenschappelijke finesses, maar toch meer willen weten, dan in de z.g. po- pulair-wetenschappelijke boeken wordt beschreven. Bedrijfsopvolging in de landbouw, door dr. mr. W. B. Helmich e.a. (Klu- wer-Deventer) Over het gecompliceerde vraagstuk van de agrarische bedrijfs- en erfopvol ging; vooral in juridische en bedrijfs- technische zin gezien. N.A.T.O., door mr. H. R. Nord (Nijgh en van Ditmar-Den Haag). Een korte voor iedereen bedoelde uit eenzetting van de structuur en werk wijze van de Atlantische Verdragsorga nisatie. Op Java staat een huis, door Hein Euitenweg (Servire-Den Haag) Een boek, dat de oude pracht en praal van Java omstreeks de eeuwwis seling wil doen herleven. Hec boek is ontstaan naar aanleiding van het feit, dat de schrijver in een kast bij een oude kennis een aantal negatieven (op glas plaat) uit ongeveer 1900 vond. Het boek is in een licht weemoedige sfeer ge schreven; het werd met 120 foto's ge ïllustreerd. Geriatrie, onder redactie van dr. R. J. van Zonneveld (van Gorcum-Assen) Aspecten van de gezondheidszorg voor bejaarden. ZANDVOORT, 22 aug. Woensdag avond zal het laatste vuurwerk van dit seizoen, georganiseerd door „Tou ring Zandvoort'op het strand worden afgestoken. Aanvang 10 uur. BEVERWIJK, 22 aug. Zondag speelt de voetbalvereniging „Bever wijk" op het sportveld aan de St. Aag- tendijk een vriendschappelijke wed strijd tegen de derde klasser Lisse. (Advertentie) Bianco-Rosso-Secco Italiaanse uiaanse qc literfles D. Vermouth-Brandy-Likeuren ZANDVOORT, 22 aug. De politie heeft aangehouden een 19-jarigie varens gezel uit Haarlem, een 18-jarige schoon maker uit Bloemendaal en een 22-ja- rige draaier uit Haarlem. De politie was 's nachts gealarmeerd wegens bal dadigheid in do Haarlemmerstraat. Zij trof daar de drie genoemde jongeman nen aan die bij een verhoor op het bureau van politie niets met de zaak uitstaande bleken te hebben- Zij wer den daarna door de politie per auto weer teruggebracht naar de Zandvoort- se laan waar zjj waren aangetroffen. Deze service werd maar matig ge waardeerd want de politiemannen ont dekten dat een politielamp uit de auto was ontvreemd. Onmiddellijk werd de achtervolging ingezet en op de Zand- voortse laan trof de politie de drie knapen aan; met de gestolen lamp waren zij het verkeer aan het regelen! Aan deze activiteit werd onmiddellijk een einde gemaakt, doch niet zonder verzet van de pseudo-politiemannen. Later bleek dat zij zich ook schuldig hadden gemaakt aan diefstal uit een automaat. Als bewfls voor Heianders schuld werd aangevoerd, dat op verschillende van de ruim vierhonderd anonieme brieven zijn vingerafdrukken waren aangetroffen. Voorts werd door een aantal vooraanstaande taaldeskundigen vastgesteld, dat de taal en woordkeus in de brieven identiek was aan die van bisschop Heiander. Het harde von nis werd ook in hoger beroep bevestigd, ook al bleef de bisschop hardnekkig ont kennen, dat hij de brieven had ge schreven of verspreid. Uiteraard wekte de veroordeling van een vooraanstaande figuur als bisschop Heiander destijds buitengewoon veel sensatie. De reacties van het publiek, kerkelijk of niet-kerkelijk, waren over het algemeen tamelijk heftig. Velen achtten de bewijsvoering verre van overtuigend en eisten reeds toen al een herziening van het proces. Deze eisen werden echter alle afgewezen. Ook actie »-an een aantal geestelijken begenadiging van de bisschop had g succes. In 1957 publiceerde ex-bisschop He iander een uitvoerige brochure, wa in hij zfln onschuld trachtte te v klaren. Ongeveer gelijktijdig .ai tot zijn advocaat een verzoek in algemene herziening van het v0n" jJ Dit verzoek ging vergezeld van - dossier van duizenden pagina s, 20a het totale materiaal over het proce Heiander nu al meer dan twaa» duizend pagina's omvat. Versch:ine de malen werd het verzoek tot ne ziening afgewezen, maar toen net mei van dit jaar eindelijk was uou gedrongen tot het Hoogste Gerecni hof, besloot ditcollege dat er nieuw proces moest komen. Het besluit van het Hoogste Gereeh^* hof was niet eenstemmig. SomnjjB. leden meenden in het nieuwe materia geen aanleiding te vinden om maar te vermoeden, dat het Pr<j"vfi tegen ex-bisschop Heiander niet ge"®., juist zou zijn geweest. De meerderne1 van het hof was echter overtuigd va het tegendeel, dat namelijk het nieUA,n materiaal zo veel nieuwe asPeC;pn biedt, dat de zaak op bijna alle Puntft een nieuwe behandeling nodig he®1» Welke nieuwe gegevens uit het mate riaal te voorschijn zijn gek men, is nl® bekendgemaakt, maar men neemt aan> dat de kwestie van de vingerafdrukken opnieuw grondig zal worden zocht. Ook zou zijn gebleken, dat he» destijds gehouden politie-onderzoek ver re van volledig is geweest. Uiteraard heeft het besluit van h®^ Hoogste Gerechtshof tot een nieuwe handeling van het proces-Helander te vreugde verwekt bij de ex-bisscnnp en zijn vele aanhangers, maar in juri"1* sche kringen twijfelt men er sterk aa" of het nieuwe proces, dat pas teg®D het eind van dit jaar zal beginnen' wel voldoende opheldering zal kunnen verschaffen in de uitermate gecompn* ceerde zaak. Maar hoe dan ook, Zweden zal de reprise meemaken van een va» de sensationeelste en meest gerucW' makende processen, die de laatste de cennia in Noord-Europa zijn gevoerd Of ex-bisschop Heiander en de Staats kerk met dit proces gediend zullen ztJ»' valt echter nog te bezien. „Het zijn nu eenmaal Duitsers," zeg gen de cipiers Schouderophalend. Ze heb ben totaal .geen last van het tweetal, dat ook met de gevangenisautoriteiten de beste relaties onderhoudt en talrijke voor rechten geniet, er o.a. een televisietoe stel op na mag houden. Nadat als gevolg van de ineenstorting van het Italië van de Duce en Het oprukken der geallieerden in Zuid-Italië de Duitsers Italië vrijwel bezetten en als een overwonnen land be handelden, kreeg Kappler, medewerker van Eichmann, de taak, het Joden vraagstuk op bet Apennijnse schiereiland op te lossen. Het was in september 1943, dat hij hiermede een begin maakte. Op hoog bevel, zoals hij zich verontschuldig de, toen hij krijgsgevangen was gemaakt en zich voor een Italiaans tribunaal te verdedigen had. Wie precies achter dit „hoog bevel" zaten, wil men nu ook graag in Jeruzalem weten. Tijdens het oroces is zulks niet precies opgehelderd, maar het was er de Italianen voorname- lijk om te doen, de oorlogsmisdadiger de zwaarste straf op te leggen, welke moge lijk was: levenslang. In september 1943 dan kreeg de leider van de Joodse gemeenschap te Rome een telefonische oproep, om zich met en kele zijner naaste medewerkers te mel- ,I?n„op Duitse ambassade in de Villa Wolkonski. Gaarne zag men, dat ook en kele, spoedig bereikbare andefe leiders van de Joodse gemeenschap elders in Italië aanwezig zouden zijn. Kappler verbonden aan de Sieherheitsdienst was tot dusver een vrijwel onbekende voor de Italianen geweest. Hij had vier jaar lang de contacten van s.S. en Wehr- macht met de Italiaanse politie onder houden. Nu trad hij opeens op de voor grond. Hoog bevel. De Joodse leiders kregen van hem te horen, dat ze vijftig kilo zuiver goud ter tafel moesten leggen en wel binnen twee dagen. Indien dit niet gebeurde, zouden tweehonderd Joden on middellijk naar een Pools werkkamp worden gevoerd. Nu volgde een situatie, zoals er vele zich ook elders hebben af gespeeld, maar waarvan indertijd zelfs de Romeinen weinig geweten hebben. De grootste geheimhouding werd aan dé Jo den opgelegd. Men zocht in allerijl allerlei kostbare voorwerpen bijeen, probeerde, zoveel mo gelijk goud bijeen te brengen, maar vijftig kilo zuiver goud Niet-Joodse bewo ners van Rome hielpen. Het gerucht van de moeilijkheden waarin de Joden ver keerden, drong 'ot het Vatikaan door. Toen men op de tweede dag nog slechts driekwart gedeelte bijeen had, zorgde de Paus, dat de rest er kwam. Het bleek overigens slechts uitstel van executie te zijn geweest. Het losgeld van vijftig kilo zuiver goud was een idee van Kappler, teneinde de voorgenomen de portatie var alle Joden uit Italië te voor kom ui. Het hoge bevel aanvaardde het goud, maar gaf daarna toch orders voor het uitvoeren van een plan, waarvan de details reeds geruime tijd te voren te Berlijn waren uitgestippeld. Eerst zouden de Joden van Rome worden weggevoerd, daarna die van Livomo, Ancona, Ferra- 'a, Milaan en Turijn. In oktober drongen afdelingen van de S.S. belast met de Endlösung", te Rome de woningen der Joden binnen en stelden een duizendtal, waaronder tal van kinderen en zieken, op transport. Een aantal had bijtijds we ten onder te duiken, voorvoelend, wat de transactie niet het goud vermoedelijk be tekende. Men heeft niet nauwkeurig kunnen vaststellen, wat het aandeel van Kappler hij het wegvoeren der Italiaanse Joden is geweest. Hijzelf ontkende tijdens zijn pr°" ces achttien jaar geleden, hiervoor oo» maar enige verantwoordelijkheid te heb* ben. De daad, waarvoor hij levensla11* kreeg, is het uitvoeren van een repj** saillemaatregel, die aan driehonderdvip' entwintig Romeinse burgers het leve» kostte. Het was op 23 maart 1944, dat Rome in de Via Rasella een bom on»" plofte. Achtentwintig Duitsers werden onmiddellijk door gedood. Vier andere» stierven later in een ziekenhuis. Kapplff gaf bevel, 320 burgers te arresteren. liet hen neerschieten en de lijken in oude steengroeve bij de Via Appia w®r' pen. Tijdens het proces verklaarde hij, d1®? geschokt te zijn door de wetenschap, da er niet 320, zoals door hem bevolen, ma8^ 325 mensen uit weerwraak neergesch"* ten werden. Bij vergissing had men vijf te veel gevangen genomenHe13", waren ze met vijf tegelijk voor de fl cutiepeletons gevoerd. Indien dit met ti® was gebeurd, zou de vergissing berne»? zijn. Volgens verklaringen van getur, gen zou Kappler, toen een S.S.-man aa» zelde, om op de weerloze burgers 1 schieten, diens geweer hebben genofl1® en zelf het eerste schot hebben gel0L' Later is hij zich met de S.S.-ers 'n ze café gaan bedrinken, zozeer had d® represaillemaatregel hem aangegrep® vertelde hij zijn rechters. Ze waren a» maal volkomen overstuur be' Desondanks werd hjj op grond van doen neerschieten van de vijf, die "".e een vergissing en als gevolg van haart, waarmede de ongelukkigen mengedreven waren, tot levenslang v oordeeld, waarbij hem tevens nog een vangenisstrar van vijf jaar werd legd wegens de diefstal van vijftig zuiver goud Walter Reder, een Oostenrijker. v0^g, de m de streek van Marzobotto. e®nüur- presaille uit, welke aan tweeduizend n> gers, waaronder vrouwen en kind*Len- hc leven kostte en waarbij enkele sen zelfs levend werden verbrand gT had in Rusland een arm verloren. Italië zich voor de Sieherheitsdienst m - zyn beschikbaar gesteld, voerde tijdens proces te zijner verdediging aanYpn<jeld op bevel van zijn superieuren g®na "v in Het tweetal leeft tamelijk ferap*»' ont- de vestinggevangenis bij Gaeta. n® en vangt geregeld zijn salaris uit 0 hting, Wenen In de stellige verwacht) over niet al »e lange tijd in vn,n v8n worden gesteld. Vooral ten aanzi „hliek Kappler worden in de ®on zijn telkens campagnes gevoerd te"®1" jicht" bevrijding „als slachtoffer van zVnX eea> te bewerkstelligen. En het is ni beli- onmogelijk, dat zulks ook nog za» e ren.... k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6