SPAARNDAMS ORANJECOMITÉ VIERT ZATERDAG 40-JARIG BESTAAN Amerikaans ruimteschip gelanceerd VAKANTIESPELEN Ford Taunus 17 M Dansen leren? Allround? Natuurlijk bij SCHRODER DANS-ACADEMIE „ScHrÖder" HAARLEM Peters wint Metz-beker TAXI 13000 DE SCHOOL VOOR HET BESCHAAFDE PUBLIEK HOTELTAPIJT Weer stil en iets lager GEVRAAGD KRANTENBEZORGERS Gewoekerd met geldmaar de eigen aard getrouw gebleven KINDER- EN VOLKSSPELEN AGENDA Van der Horst door winnen van de sprints sterkste in de laatste rit Haarlemmers Donderdag 24 aug. J KLEINE BRAND Arbeider op dak door stroom getroffen DIEFSTALLEN IN ZANDVOORT De beurs vandaag: N._ WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 PAGINA 3 SPAARNDAM, 23 aug. Komend weekeinde steekt Spaarndam de vlag Uit. De „Commissie tot het houden van Kinderfeesten op Koninginnedag" bestaat veertig jaar. De precieze datum van oprichting is niet bekend, maar men houdt het op 1 augustus 1921. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur recipieert de jubilerende commissie in café „De Tourist" op de IJdijk. s Middags verzorgt de harmonie „Crescendo" een muzikale rondwande ling door het dorp en 's avonds wordt dit gedaan door de harmonie Kunstkring Apollo", van origine een Spaarndams korps. Zondagavond °m 8 uur concerteert de harmonie „Crescendo" op de muziektent op de Westkolk. De commissie heeft voor een feestelijke verlichting van de Kolksluis gezorgd. Ongeveer 1200 lampjes zullen deze pittoreske ruimte in een feestelijk licht zetten. De jubilerende commissie is het gelukt om veertig jaar lang met uitzondering uiteraard van de oorlogsjaren de feestelijkheden op de verjaardag van de Koningin in Spaarndam te organiseren. Want al in het oprichtingsjaar besloot men niet alleen kinderspelen te organiseren, maar ook volksspelen voor de ouderen. Toen koningin Juliana aan de regering kwam, moesten de feestelijkheden op 30 april worden gehouden, hetgeen voor de ouderen betekende dat zij 's avonds in de kou moesten staan. Daarom heeft men sinds 1950 de kinderfeesten georganiseerd op 30 april en de volksspelen enige tijd later in het seizoen. Kinderen zoek De oorlog CAPE CANAVERAL, 23 aug. (Rtr.) Vanochtend is een ruim tevaartuig van het type „Range I" gelanceerd. Het is de eerste proef die ten doel heeft een ruim tevaartuig een afstand van mil joenen kilometers te laten afleg gen. De lancering geschiedde met behulp van een Atlas-agena B raket. Haarlem e.o. Films Muziek diversen WASSERIJ DUYN Gulden middenweg De Westkolk N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE AANVANG der lessen 15 SEPTEMBER a.s. INSCHRIJVING dagelijks (beh. zondag) van 3-6 en van 7.30-10 uur n.m. PROSPECTUS wordi U op aanvraag gratis en vrijblijvend toegezonden RAAMSINGEL 16 - TEL. 11045 (uiisl. v. R.K.) Aangesloten bij het Kath. Cult. Verb, van Dansleraren San Filippo Neri" KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TEL. 11491 Botsing tussen bestel en personenauto Zie onze annonce op zaierdag 26 augustus a.s. Keiler en Macdonald ZIJLSTRAAT 56 - HAARLEM TEL. 11828 Kapelaans nemen afscheid aluminium jaloezieën v. DUIVENB0DEN W^SSÊ^ÊÊBSSSSS^^ 110(4 Leeftijd boven 16 jaar. Bezorgtijd tussen 3 en 5 uur. Aanmelden: Smedestraat 5 Sinds 1945 heeft de commissie het zich tot een ere-taak gerekend de jaarlijkse dodenherdenking op 5 mei te organise ren. Men verzekerde zich van de mede- Werking van het Spaarndams Gemengd Koor en men is erin geslaagd deze plechtigheid tot een indrukwekkende herdenking van de hele Spaamdamse gemeenschap te maken. In 1948 werd ter gelegenheid van het gouden rege ringsjubileum van koningin Wilhelmi- •ïia een autotocht georganiseerd voor ouden van dagen. De tocht is sindsdien ieder jaar gehouden, zij het dat een afzonderlijke commissie de organisatie heeft overgenomen. Het initiatief is echter uitgegaan van wat kortweg wel in Spaarndam „het Oranjecomité" Wordt genoemd. Het spreekt vanzelf, dat de commis sie er nooit in geslaagd zou zijn jaar lijks zulke uitstekende feestelijkheden te organiseren, wanneer de Spaarn- damse gemeenschap niet haar béste beentje had voorgezet, met name in financieel opzicht. Het valt niet mee om voor een dorpsgemeenschap van amper 250 gezinnen een goed feest te organi seren. De Spaamdammers hebben de commissie echter niet in de steek ge laten en als penningmeester C. van Meesche met de intekenlijsten rond gaat, gebeurt het maar zelden dat hij met lege handen naar huis terugkeert. Dat wil natuurlijk ook weer niet zeg gen, dat het geld van alle kanten toe stroomt. Men springt er ieder jaar tel kens nèt uit en dat is natuurlijk vol doende. Sinds 1948 deelt de commissie in het subsidie, dat de gemeente ver strekt aan het Haarlems Comité voor Nationale Feesten. Het is geen vorste lijke som, maar het is voldoende om een eventueel nadelig saldo op te van gen. De commissie is overigens vol lof over de bijzonder prettige en effectie ve samenwerking met het Haarlems Comité. En voor het overige zou het een mooi gebaar zijn, wanneer de Spaamdammers ter gelegenheid van het jubileum zouden besluiten om de handen uit de mouwen te steken en de commissie metterdaad te gaan helpen by het organiseren van de feestelijkhe den. Gisteravond waren de commisie- leden zelf doende de feestverlichting aan te leggen. Waarom wordt in een dorpsgemeen schap een Oranje-comité in het leven geroepen? In Spaarndam luidt het ant woord eenvoudig: omdat er kinderen zoek raakten. Voor 1921 bestond de hele viering van Koninginnedag uit een Schoolreisje voor de kinderen. Des morgens vroeg transporteerde de (AduerUntt*) waarborgd was, zonder dat men zijn zelfstandigheid prijs gaf. Overigens is ieder jaar het gemeentebestuur van Haarlem onder leiding van de burge meester en het hoofdbestuur van het Haarlems Comité voor Nationale Fees ten op Koninginnedag in Spaarndam te gast. Het'gaat er dan officieel toe, als gold het een staatsiebezoek van een vreemde mogendheid. De gebruikelijke fakkeloptocht op Ko ninginnedag verdween in 1930. Toen kwam er een gondelvaart. Sinds 1931 kon er wegens gebrek aan financiële middelen geen vuurwerk meer worden afgestoken. Met het uitbreken van de oorlog kwam het voorlopige einde van de activitei ten van het Oranjecomité. Op 27 juli 1940 ontbond voorzitter G. Tiggelaar het comité. Het saldo van 179,30 werd aan de afgetreden penningmeester Th. Jukes toevertrouwd, die het na de oor log weer op tafel bracht. Het bleek toen uitgegroeid tot 201,89. Op 4 mei 1945 zat men weer bijeen, maar men achtte het moment nog niet gekomen om feest te maken. Daarvoor waren tevelen ge troffen tijdens de oorlog. Een aantal Spaamdammers dacht daar echter an ders over en organiseerde buurtfeesten, de zogeheten „zwarte feesten", waar De jeugd, in actie tijdens de laatste Oranjefeesten. De ringstekerij is een geliefd evenement bij jong en oud. CINEMA PALACE: „De reis om de wereld in tachtig dagen". 14 jaar. Gewijzigde aanvangstijden: Dag. 2 en 7.30 uur. FRANS HALS„Romanoff en Juliet". a.l. Dag. 2, 7 en 9.15 uur. 1IDO„Rilling", 18 jaar. (2e week). Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Mag dat in Bagdad?", 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus, 2, 7 en 9.15 uur: „Marguerite Gauthier", str. volw. REMBRANDT: „Raa-Ra Thon" a.l. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere morgen 10.30 uur: Jeugdprogramma. ROXY: „Shane", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: „De brave soldaat Schwejk", a.l (6e week), 2.15, 7 en 9.15 uur. Dag. 10.30 en 4.15 uur: Walt Disney Festival, a.l. JJINERVA: Woensdag en do. 2.30 uur: „De •MINERVA: Do. 2.30 uur: „De witte wilder nis", a.l. Wo. en do. 8.15 uur: „Orfeu Negro", 18 jaar. Donderdag 24 augustus. Grote- of Sint JBavokerk, 2021 uur: orgelconcert door Albert de Klerk: Donderdag 24 augustus. Vleeshal. 14.30 uur: Theater Merlijn 'al Maaike en Rien Baartmans met •.Het Torenhaantje" Advertentie i Binnen 5 dagen retour. groenteboer de schoolkinderen op zijn platte wagen naar de Zandvoortse tram en de kinderen bleven dan de hele dag aan zee. 's Avonds gebeurde het dan meestal dat er één of meer kinderen op het appèl verstek lieten gaan. Na lang zoeken werden ze dan ergens op het strand of in het duin teruggevon den. Dat bracht de heer M. J. A. Opdam, die aan de Westkolk woonde, op de ge dachte om voor de kinderen een ko- ninginnefeest te organiseren in Spaarn dam zelf. Er werd over gepraat met burgemeester J. A. Bakhuizen van Spaarndam en op 1 augustus (zo neemt men gemakshalve maar aan) kwam een voorlopig comité bijeen om de plan nen te bespreken. De heer Opdam werd voorzitter, de heer H. van Reyendam secretaris en de heer W. J. Kuyper penningmeester, terwijl voorts de heren J. Lucas, L. Mesman, G. Tiggelman en B. Wagenaar zitting namen. Het werd een geweldig feest op 31 augus tus en het feestprogram dat toen werd opgesteld, is in die veertig jaar vrij wel ongewijzigd gebleven. Wel een teken, dat de organisatoren wisten wat men in een dorp als Spaarndam doen kon en wat men laten moest. Er was zelfs een batig saldo van 64,52. De Commissie heeft van nabij het wel en wee van de dorpsgemeenschap mee gemaakt en men heeft in plaatselijke conflicten altijd de gulden middenweg bewandeld. De muziekgezelschappen „Crescendo" en „Kunstkring" leefden niet bepaald op vriendschappelijke voet met elkaar en weigerden om gezamen lijk op te treden. De Oranjecommissie heeft echter een wijze „verdeel en heers"-politiek gevolgd, zodat het ene jaar de ene harmonie en het volg'end jaar de andere de feestelijkheden kon opluisteren. Ook intern botste het wel eens, zoals dat in een goede dorpsge meenschap past. Een pas benoemd commissielid bedankte in 1923, nadat hij twee dagen zitting had gehad in de commissie! Al vroeg heeft men zich kunnen verzekeren van de medewer king van het Spaarndams Gemengd Koor. In 1923 werd voor het eerst een ge kostumeerde optocht gehouden en nog trekt ieder jaar op Koninginnedag een fleurige stoet van feestelijk uitgedoste Spaarndammèrtjes door het dorp. Een kunstzinnige jury verdeelt prijzen met kwistige hand en dit jaar vielen er maar liefst 92 kinderen in de prijzen. Het was voor het Oranjecomité niet meer mogelijk om alle kinderen een eigen prijs te geven en toen heeft men de oplossing bedacht, dat de prijswin naars een dagje met het comité uit mogen. Dit jaar toog men in twee auto bussen naar Noordwijk. Sinds 1924 helpt het onderwijzend personeel in Spaarn dam spontaan en ijverig mee om het kinderprogramma zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Van oudsher is de Westkolk het terrein geweést, waar de Spaamdam mers uit oostelijk zowel als uit westelijk Spaarndam feest kwa men vieren. Tot 1926 werd de kolk nog romantisch met lampionnetjes verlicht, maar sedertdien beschikt men over een elektrische feestver lichting. De eerste jaren was men voor het gebruik van die Westkolk nog een pacht van 5 verschuldigd aan Rijnland, maar in 1927 werd die pacht afgeschaft. Alleen in 1928 werd er op de Pol gefeest, aangezien de Westkolk wegens herstelwerkzaamhe den niet te gebruiken was. Toen in 1927 westelijk Spaarndam door Haarlem werd geannexeerd, ver zocht de Haarlemse vereniging „Konin ginnedag" de hoogste klas van de Spaamdamse lagere school deel te nemen aan de Kinderaubade op de Groote Markt. Maar daar wilden de Spaamdammers niets van weten. Men had immers zijn eigen aubade op de Westkolk. Wel nam de voorzitter van het Spaamdamse Oranjecomité zitting in het hoofdbestuur van „Koninginne dag", zodat een goede samenwerking ge- het goedkope geld rijkelijk rolde. Ten slotte kwam de organisatie toch weer in handen van het Oranjecomité, dat 150 aan batig saldo van de „zwarte feesten" in handen gestopt kreeg. En nu is het zaterdag feest. Voor zitter K. W. M. Wagenaar, secretaris C. van Reyendam, penningmeester C. van Meersche en de leden M. Kroon, M. Oorthuis, H. J. Oud, mejuffrouw J. M. Reichwein, G. J. van de Veen- brink en mevrouw M. A. van de Veen- brink-Baelde, C. J. Verlaan en A. J. C. de Vries zullen gereed staan om de dank van de Spaamdamse gemeen schap in ontvangst te nemen. Met trots zullen ze de rozet dragen, die men in 1950 besloot bij openbare feestelijkhe den op te steken. Er zal veel gepraat worden over „vroeger". Oude namen zullen de revue passeren: die van de ere-leden G. Tiggelman en B. Wage naar. Die van oprichter Opdam en die van zoveel anderen die als lid van het Spaarndams Oranjecomité zich in die veertig jaar verdienstelijk hebben ge maakt. (Advertentie) Gezamenlijke aktiviteiten. Spel-instuif in de Doelen, Gasthuis straat; voor kinderen van 6-15 jaar. Aanvang 10 uur; einde 4 uur. Spe len met poppen, tekenen, schilderen, timmeren, "zand- en waterspelen enz. Toneelvoorstelling in gebouw St. Bavo, Smedestraat. Leeftijd 6-15 jaar Aanvang 10 uur. Toneelvoorstelling in gebouw St. Bavo, Smedestraat. Leeftijd 6-15 jaar. Aanvang 2 uur. Zwerftocht door de Kennemerdui nen. Leeftijd 10-15 jaar. Vertrek 9 uur_ vanaf de Zijlweg t.o. de Sierkan. Finale straattekenwedstrijd in de Doelen, Gasthuisstraat. Alleen voor de kinderen die winnaar werden in de voorronden van het straattekenen. Aanvang 2 uur. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin Voor alle tuinen: Natuurspel in de Kennemerduinen. Leeftijd vanaf 10 jaar. Vertrek 9 uur vanaf de Zijlweg t.o. de Sierkan. Per fiets! Kosten 20 cent. Brood en drinken meenemen. Finale straattekenwedstrijd in de Doelen. Voor de winnaars van de reeds gehouden wedstrijden. Aan vang 2 uur. Kosten 10 cent. Spel-instuif in de Doelen. Leeftijd 6-15 jaar. Aanvang 10 uur; einde 4 uur. Gelegenheid tot het aanbrengen van oude spullen, muziekinstrumen ten, kleding, enz. voor de Tentoon stelling „De Oude Tijd" in de Doe len. Tussen 10 en 4 uur. Voor alle kinderen. Speeltuin Elba. Wandeltocht door de Kennemerduinen; terug per bus. Leeftijd 8-14 jaar. Vertrek 9 uur; terug pl.m. 5.30 uur. Kosten 15 cent. Speeltuin Kindervreugd; Sportoch- tend op de tuin. Leeftijd 6, 7, 8 en 9 Haarlems Speeltuin Verbond. 10-4: Speel-instuif in de Stadsdoelen. Leeftijd 6-15 jaar. 9 uur: Natuurspel in de Kennemer duinen, voor kinderen van 10-15 jaar van alle afd. Kosten 20 cent. Brood en drinken meenemen. Ver trek Zy'lweg t.o. de Sierkan. 2 uur: Finale Straattekenwedstr. in de Stadsdoelen. Alleen voor hen, die winnaar werden in de voorronden. Kosten 10 cent. 10 uur: Toneelvoorstelling in ge bouw St. Bavo, Smedestraat. Op gevoerd wordt het stuk: ,,ln de Soete Suyckerbol". Leeftijd 9-13 jaar. Alle afd. uit Centrum en Nieuw Leven. Kosten 40 cent. 2 uur: Toneelvoorstelling in ge bouw St. Bavo, Smedestraat. Op- Soueykte Sere EAT dg-rdtnl.Te gevoerd wordt het stuk: „In de Soete Suyckerbol". Leeftijd 9-15 jaar. Alle afd. uit noord. Kosten 40 cent. 10-4 uur: Gelegenheid tot het aan brengen van oude spullen, muziek instrumenten, kleding enz. voor de tentoonstelling „De Oude Tijd" in de Stadsdoelen. (Advertentie) v.a. 1 7765,— incl. kachel. Werkplaats en kantoor: Jansweg 915 Showroom: Houtplein 24 Haarlem Telef. 1.4.1.2.5 HAARLEM, 23 aug. De veertiende en tevens laatste rit van de zomer avondcompetitie om de „Metz"-beker, die door de Haarlemse wielerclub„De Kampioen" weer als een klassements wedstrijd in het „Van der Aartsport park" werd gereden, heeft een overwin- (Advertentie) Het sterke, geheel van na tuurlijke garens vervaar digde tapijt van uitzon derlijke kwaliteit en een tapijt bestemd voor inten sief gebruik. Door ons ge leverd aan de grootste hotels en instellingen waar aan een tapijt kwalitatief de hoogste eisen worden gesteld. Een motecht tapijt verkrijgbaar in 6 kleuren nn 130 cm breed p. m. Zö.*,u BLOEMENDAAL, 23 aug. Gistermid dag omstreeks vier uur is er brand uit gebroken in een drukkerij aan deProfes- sor van Vlotenweg te Bloemendaal. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het ondoordacht wegwerpen van een nog brandende lucifer door 'n 14-jarige leer- lingdrukker. De lucifer moet terechtge komen zijn in een lekbak onder een vat olie, waardoor de olie vlam vatte. Door personeelsleden van de drukkerij is de brand vlot geblust. De brandweer van Overveen en Bloemendaal, die snel ter plaatse was, vond het werk „klaar" en hoefde niets meer uit te richten. ZANDVOORT, 23 aug. Op een bouwwerk langs de autobusbaan te Zand voort was gisteren de 42-jarige ar beider T. K. uit Alphen aan de Rijn bezig met het verwijderen van een op het dak geplaatste lier. Toen K. de op deze machine aangesloten krachtstroom stekker wilde lostrekken, werd hij door de stroom getroffen; hij wankelde en viel van het dak. Nadat ter plaatse eerste hulp was verleend, werd de man door de politie per ambulance naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Daar bleek, dat hij behalve enkele lichte verwondingen ook een gebroken arm had opgelopen. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan het feit, dat via de kabelinlaat van de steker water naar binnen is gekomen, waardoor het gehele apparaat onder stroom kwam te staan. ZANDVOORT. 23 aug. De Zand voortse politie heeft een 16-jarige leer ling-bakker uit Zandvoort ingesloten, omdat hij ervan verdacht wordt, geld te hebben gestolen bij een bakker in Zaïd voort. Een eveneens 16-jarige decorateur uit Hiiden (Duitsland) werd aangehouden in verband met een diefstal van plastic- ballen uit een winkel. ning opgeleverd voor Jan van der Horst. Samen met Thijs Bouma en Gerard Nyssen, die hij in de sprints om de de punten steeds te snel af was slechts een van de zes klassementen werd door Bouma gewonnen had Van der Horst een vroege vlucht met succes bekroond. Het initiatief voor' deze vlucht kwam van Henk Castricum, die er reeds in de eerste ronde vandoor ging en kort daar na gezelsdhap kreeg van Nyssen, Van der Horst en Bouma. Deze koplopers gingen hard door en g'aven het peloton geen kans meer om hen te pakken. Al leen Castricum kon de opmars niet met succes volbrengen. De drie overige rij ders bleven volledig buiten schot. De uitslag luidt: 1. J. v. d. Horst 34 pnt.; 2. M. Bouma 29 pnt.; 3. G. Nyssen 21 pnt; 4. E. Riethof! 8 pnt.; 5. G. Fennis 5 pnt.; 6. H. Castricum 4 pnt; 7. B. Schenk 2 pnt.; 8. W. Wagner, 9. H. Peters, 10. A. Koonings. Algeheel winnaar van deze competi tie werd Henk Peters. Hij had in de laatste rit aan 'n negende plaats meer dan voldoende om op de ,,Metz"-beker beslag te kunnen leggen. De einstand luidt: 1. H. Peters 89 pnt. 2. Bouma 63 pnt.; 3. Van der Horst 58 pnt.; 4. Fennis 52 pnt.; 5. Koonings 48 pnt.; 6. Wagner 43 pnt.; 7. Rietihoff 42 pnt.; 8. Schenk 41 pnt.; 9. Fhilippo 39 pnt.; 10. Gieske 32 pnt. In de dertiende en laatste rit van de C-klassers om de „Engel"-beker toonde Ted Blom zich de snelste. Hij werd ook algeheel competitiewmnaar. Zijn groot ste rivaal Plus, die vóór de start nog op gelijke hoogte met hem stond, moest aan Blom in d e allerlaatste competitie sprint vier plaatsen prijsgeven. De uitslag luidt: 1. Blom, 2. Van der Pol, 3. Baars, 4. Stevens, 5. Plus, 6. Handgraaf, 7. Gebhardt, 8. De Klerk, 9. Willemse, 10. ex aeqo: Bootsma, Wolfers, Van Slooten en Uttien. Eindstand: 1. Blom 113 pnt.: 2. Plus 109 pnt.; 3. Stevens 92 pnt.; 4. Baars 82 pnt.; 5. Van der Pol 70 pnt.; 6. Wolfers 49 pnt.; 7. Gebhardt 48 pnt.; 8. HandgraaL46 pnt.; 9. Uttien 22 pnt.; 10. De Klerk 18 pnt. Een rit voor jeugdklassers leverde het navolgende resultaat op: 1. Schenk, 2. Lissenburg, 3. Caarels, 4. Schouten. HEEMSTEDE. 23 aug. Gisteravond omstreeks half zes zijn op het kruis punt Herenweg Kadijk een personenauto en een bestelauto tegen elkaar gebotst. De bestuurder van de bestelauto gaf geen voorrang aan de op de Heren weg rijdende personenauto. Beide wa gens werden zeer zwaar beschadigd. De bestuurder van de personenauto leip hoofdwonden en een shock op en is overgebracht naar het Diaconaissenhuis te Haarlem. De bestuurder van de be stelwagen. een 47-jarige Hagenaar liep eveneens hoofdwonden op, maar kon na verbonden te zijn naar huis terug keren. (Advertentie) hkc hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad n.l. de H.K.C., Jansstraat 51-63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren- en Kinderkleding. Wij berekenen géén rente en vragen (tot f 150.géén vooruitbe taling Vooral voor kinderen die weer naar school gaan hebben wij een leuke sor tering. Advertentie HAARLEM, 23 aug. Verschillende kapelaans in Haarlem en omgeving ne men morgenavond afscheid wegens hun benoeming naar elders. De parochia nen van St. Liduina kunnen afscheid nemen van kapelaan S. Schut om acht uur in het handwerklokaal aan de Ti- morstraat. Kapelaan J. H. Willems van de Petrus en Paulus-parochie draagt om acht uur 's avonds een H. Mis op, waarna de parochianen hem persoon lijk de hand kunnen drukken in de zaai onder de kerk. In Hoofddorp is het afscheid van ka pelaan S. Besseling om acht uur in Huize „Meerstede.". Kapelaan C. Lok ker uit Haarlemmerliede neemt vrijdag avond om half aoht afscheid van de Haarlemmerlieders. Zijn parochianen uit Spaarndam hebben zondag om 12 uur in het Jeugdhuis de gelegenheid afscheid te nemen van kapelaan Lokker. Advertentie) De beste servi:e bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf Gistermiddag omstreeks zes uur brak er brand uit in een klein zeiljacht aan de Van Merlenvaart te Heemstede. De eigenaar van het scheepje, een 56-jarige Zandvoortenaar, was in de kajuit op een butagasstel patat-frites aan het bakken. Onmiddellijk voor het bakken had de Zandvoorter enige dekens met benzine gewassen, die in de nabijheid van het gasstel in de kajuit lagen te drogen. Toen door een onvoorziene omstandig heid vuur in de pan sloeg, stond de kajuit natuurlijk in de kortst mogelijke tijd in lichterlaaie. De onfortuinlijke Zandvoorter, die enkele brandwonden opliep, vond een goed heenkomen in de Van Merlenvaart. Door omstanders is het scheepje geblust, dat in korte tijd door het vele „blus-water" diep weg zonk. De Heemsteedse brandweer heeft het scheepje leeggepompt. AMSTERDAM, 23 aug. Het was op de beurs vandaag weer van hetzelfde laken een pak. d.w.z. bijna geen om zetten en iets lagere koersen. De arbi trage stond wederom werkeloos aan de kant, wa-,t in het internationale ver keer vielen nagenoeg geen zaken te doen. De Duitse beurzen waren flauw gestemd met verliezen van 15 - 20 pun ten voor sommige vooraanstaande waar den. In de avondhandel met Amerika is het de laatste tijd eveneens weer de dood in de pot. Bij gevolg is het Dam rak vrijwel geheel aan zichzelf overge laten. Dit leidde bij de opening van de markt tot verliezen van 5 pnt. voor AKU, 8 pnt. voor Hoogovens en 9 pnt. voor Unilever. Philips was evenwel slechts 3 pnt. lager en voor Kon. Olie bleef het nadelig verschil tot een paar dubeltjes beperkt. De koersen van de scheepvaartaandelen zijn goed op prijs gebleven. Holl. Am. Lijn, Stoomv. Mij Ned. en Rott. Lloyd noteerden iets ho ger. De vraag was echter kleiner dan de voorgaande dagen. Staatsfondsen waren prijshoudend. De belangstelling voor Studebaker Pac kard is zienderogen afgenomen, nu de koers in Wall Street de laatste dagen in dalende richting is gegaan. Tegen half twee werden de certificaten ver handeld tegen een koers van 10%, d.i. bijna 1 pnt. lager dan gisteren. Erdal heeft in een tussentijdse mededeling laten weten dat de winst over het eerste halfjaar aanmerkelijk bij die van dezelfde periode van vorig jaar ten achter is gebleven. De koers van de aandelen kreeg hierop een sterke te rugslag. Geadviseerd werd 910 935, terwijl gisteren nog 985 werd genoteerd. Vorig opening Slot 23/8 4% Ned. 1960 1 4% Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.VA. A.K.U. id. Stocks Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Id. st. 50 n k.). Kon. Petroleum 50 ld. Stocks. Holl. Amerika LtJn Java Ch. PIL K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. Mrj K.P.M. Stoomv. Mtj. Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd. Ned.Scheepvaart Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '56 2% Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 1 2(4 A'dam '56 Hl 2(4 Amsterdam '59 2(4 R'dam '57 Alb. Heyn KI. obl. 102A 100ft 98% 94 y4 110(4 830 110 122(4 386 191 302 732 146 680 360 914 524 (4 595 999% 750 275 480 540 218.20 114.60 11.40 163 162 72.5' 198% 151 190 165(4 336 153 161 y 217 245 484 143 84 «>(4 96 96(4 99% 123(4 98% Q4JL 380% 90T 996(4 741% 114.46 164(4 190% 192 154 161(4 (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3